ev almak için acele etmek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Nikahınızı kıydırın. Nikahınızı kıydırmadan saçma bir işe girişmeyin. Ev almak ne kadar erken o kadar iyi. Aynı dönemde 5 yakınımla evlendim; biz düğünden üç ay önce evi aldık. Eşyasını alamadık paramı yetmemişti o dönem ama kredisini başlattık. Biz 2019 haziranda evlendik aralıkta pandemi patladı hala kimse ev alamadı o gruptan. Ne olur bilemesiniz; ama düğünde takacaklardı altınları istemekte saçma insanlar bir kez düğününüzü görecekler. Ailenizle konuşun önden nikahı kıyın. Parayı bileştirin, kredi çekin kalana. Faizdeki para mal kadar getirmiyor altında. Ama nikahınız olmadan evi almaya kredi çekmesine de onay vermeyin değil para vermek. O krediyi sizde ödüyorsunuz karşı taraf oğluşuna ev almış oluyor

ben de anlayamadım yani tapu senin üstüne olsun da demedi. aklına gelmemiş olamaz. ama maddiyat önemli değil. derdim mal mülk değil diyor.

Yan komşum kayinbabasnn evine gelin gitmiş Adamlar bu ev sizin sizin diyip durmuşlar düğünde tüm takılanlarla kadın nasılsa ev benim diye baştan aşağı yeniliyor bu zamana kadar evi dayamış döşemis Şuan yan dairede kiradalar baba oğul arasında tartışma çıkıyor ve Adam evden kovmuş Kadın tüm yatırım yaptıklarını istediğinde de kiraya sayarsın cevabını almış söyleyeceklerim bu kadar

mobilyaları babam aldı çeyizleri de annem bazı şeyleri de ya da ödemeleri de nişanlım aldı. aldık gelinliğe kadar süzgece kadar tamam her şey. tek tük zamanla çıkar.
Eşya olarak erkek tarafı ne aldı? Yoksa ev alıcaz deyip çekildiler mi? Asla kabul etmeyin.

Zaten doğru düzgün konuşamadığınız biriyle de evlenmeyin. Niye bu kadar çekingensiniz. "evi ortak yapabilecek duruma getirebilirim belki" falan yazdığınız için ben de bu hissi uyandırdı.

Kesinlikle net olun kabul etmeyin. Evlendikten sonra giden altınlar geri gelmiyor, evlenmeden önce giden altın geri gelir mi?

Çok hesapçı gördüm nişanlınızı. Bence bu konu hakkında biraz ciddi düşünseniz evlenip evlenmeyeceğiniz hususunda fikriniz bile değişebilir.

evet ben de bunu biliyorum ama söyleyemedim yani gerçekten altınlarla alınıp babasının ya da kendi üstüne alırsa diye korktum.

Gelin ata binmiş ya nasip demiş atalarımız. Daha geçen hafta arkadaşımın kızı düğün günü düğüne çıkmadı. Çok çirkin geldi bana nişanlınızın yaklaşımı. Büyüklerinize danışın. Ki muhtemelen o ev kayınbabanın üzerine olacak. Baştan sorun kimin olacak ev diye.

Başka durumlar da şöyle: evi kimin üzerine alacakları önemli, eğer erkeğin üzerine alınacaksa o zaman evlilikten önce alındığı için konusahibinin hiçbir hakkı olmaz ev üzerinde, ama o da para verecek sonuçta hakkı var. Aileden de altınları nikahtan önce istemek de biraz abes.

Aslında pek önemli değil; mirastan gelen mal boşanmada zaten kanıtlanıyor. Çat çat alabiliyorsun. Ama evlilik birliğinde bütün mallar ortak zaten ha onun ha senin üstüne farketmiyor. Bizde de araba hariç bütün mallar benim üstüme sadece tatlı bir jest olarak. Ekstra bir şeyi yok ki

Merhaba
Kumar oynamayın.
Nişanlınız kasko ödemesi daha az olacak diye kullandığı arabayı kendi adına kayıt ettirmemiş biri. Nişanlınız Kurnaz ve kumarbaz düşünüyor. Spesifik bir durum olsaydı ( örneğin şahsi borcu vs. ) böyle tespit yapmazdım.
Bu aracın herhangi bir kazaya karıştığını düşünün. Ruhsat babasına kayıtlı olduğu için babasının tehlike sorumluluğu yok mu?
Kurnaz ve kumarbaz gibi düşünen biriyle kumar oynamayın. Sonu gelmez.

Ona alacağınız evin tapusunun sizin adınıza tescil edilmesini istediğinizi söyleyin. Gerisi çorap söküğü gibi gelir.
Bu konuları konuşmaya imtina ettiğiniz kişinin neler konuştuğunu görünce anlarsınız dediğimi.

Hadsize had bildirmek gerekir.

Baktınız tümüyle iyiniyetli veya empati kurabildi. Basit hesap kim ne kadar kattıysa o oranda hisseli tapu tescili hakkınızı koruyacaktır.

Takıları hariç tutun. En sıkıntılı detay bu bence.

Sizin sınırlarınızı ihlal ettiğinden adı gibi emindir. Ki siz imtina ediyorsunuz ya kırmamaya dökmemeye . O yüzden işi kolaylaşıyor.

babası tv aldı. nişanda bilezik taktı. bu kadar. nişanlım da bir masraf çıkarsa genelde o ödemeye çalışıyor hatta benim anneme ödetmeyelim diyor. mahçup oluyor sanırım. mesela gelinliği ikinci el aldık kuru temizlemesini falan o ödedi foto çekimi öyle şeyleri hep nişanlım ödedi. beyaz eşyayı da nişanlımla aldık taksiti ben de.

nişanlın alışmış insanların onun hayatını kolaylaştırmasına, babası araba alıyor, babası tarlasını satıp para veriyor, nişanlısının ailesi evi düzüyor, sen birikimlerini katıyorsun, ailen evi düzdükleri yetmezmiş gibi bir de takıyı önden veriyorlar. nişanlın sağılacak inek arıyor. bulmuş da hayırlısı olsun, evlilik içinde kendi birikimini ayır bence pek bi itici geldi bu kişi.

bu kişi kaç yaşında? bu zamana kadar ne yapmış?

arabada kasko var da ev de onun üstüne olursa ben de ev eşyaların yarı fiyatını isterim o zaman

Aslinda istenmemesi lazim bence de. Ama konusulan rakam ne kadar bilmiyoruz tabi. Bir cok aile altinlari ev veya araba alirken harciyor. Ama ilerde bosanma durumlarinda sorun oldugunu da cok okuduk burda

Yeni yapılacak bir evlilik kimse kimseyi tanımıyor, kendi başınıza hareket etmeyin öncelikle, konuyu ailenize açın madem babası para verecek babalar bir konuşsun aralarında. Madem düğünden önce altınlar toplanabiliyor düğünden önce nikahta kıyılabilir, nikahınızı kıyın sonrasında evi de ortak tapu olarak alın tertemiz. Karşı taraftan tapu babamın üzerine olacak gibi bir yaklaşım gelirse bu işi olduğu yerde bırakın.

kredi çekip eve verilen parayı öyle göstersem evde hak talep edebilir miyim?
Ev kredisi çekseniz tapu zaten sizin üstünüze olur. Ama izin vermez sizin anlattığınız nişanlı buna. İhtiyaç kredisi çekerseniz de hiçbir hak iddia edemezsiniz. Çünkü krediyi çekip elden nişanlınıza vereceksiniz.

Ev kimin üzerine olacak ?? Evlilikten önce alınan mallarda senin söz hakkın olmayacak. Bence çok mantıksız bacii...

arabada kasko var da ev de onun üstüne olursa ben de ev eşyaların yarı fiyatını isterim o zaman

Sonrasında geçmiş olsun denir. Bu konuda utanma sıkılma olmaz. Bakın nişanlınız hiç utanıp sıkılmadan birikmişinizi hatta henüz birikmemişinizi gevşek gevşek isteyemiş.

Boşanma durumunda evet ama satma durumu beni biraz rahatsız eden. Sadece boşanmayı düşünmedim mesaj atarken hadi orada bölüşülecek ama ya satılırsa alınan şey. Neler duyup görüyoruz. Mesela sizin üzerinize olan malları satsanız kim size dur diyebilir?

ben ağzımı açınca pişman ediyor öyle duruma giriyorum ki paracı gibi olmıyım diye konuşmuyorum. ama gidip de babasının üstüne. ki geçen öyle dedi üstüne para katmazsak babamın üstüne olur gibi bişi dedi.o zaman bu ne ya ben evlenmek için evi düzüp koca mı bekliyorum.bir de hiçbişi istemedim. düğün müğün. öyle bişi olursa eşyların parasını isticem. parasını da babamlar verdi biz bozdurup nişanlımız hesabından magazada çektirdik. yuh bu bile ne abes

vera96 acı da olsa hayatın gerçeklerini yansıtan deneyimleri sağ olsun ne güzel paylaşmış birçok arkadaş
Bence bunları salim kafayla dön dön oku
Akıl akıldan üstündür istişarede hayır vardır
Aslında çok şanslısınız böyle bir platformda birçok deneyime kısa sürede ulaşıyorsun

Bundan 23 sene önce bana bi denk gelecekti işler çok daha farklı olurdu lakin ben tecrübelerimi paylaşmaya çalışıyorum 2010 yılından beri

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…