Eski nişanlım ve ailesi yardım kızlar

Yazı çok uzamasın diye ayrıntılara girmedim kızlar ama maddiyatci olmaya suclamissiniz biz kız tarafı olarak üzerimize düşeni zaten yaptık. İkincisi ; ben sevgili olduğumuz dönemde ona nisan düğün konusunda Ecele etmemesini gerekirse 1 yıl daha çalışıp her şeyimizi kendimiz alabilecegimizi söyledim ama o ısrarla biran önce olsun düğün benim ailem her şeyi karşılayacak sen hiç bişeyi düşünme benim imkanlarım var diyip durdu ve hatta düğüne aylar varken işten ayrılmam için baskı yaptı. Ben mimarim elbette ki maddi imkanım var nişanlım da bakanlıkta müdürdü yani demem o ki ikimiz çalışıp elbette yapabilirdik ama bir çok şeyin sözünü Bana veren kendisiydi
Tamam canım buraya kadar güzel anlatmış kendini ifade etmişsin maddiyatçı olmadığına eminim.bütün bunlara tamam da peki madem neden gene görüşmeye başladın ???

Evlenirken es ailesinden herşeyi bekliyorlar ama evlendikten sonra insanların gelinlik beklemesi garip geliyo nedense, sen beklersen onlar da bekleyecek
Yok bu tarz insanlar evlenene kadar gelenekçi... Sonra birden modernleşip günümüzde kayınvalideye hizmet mi kaldı diye başlıyorlar konuşmaya...

Ankarada adam akıllı bir ev nerden baksan 250 bin TL falan düğün gelinlik takı rahat 400 bin TL ohaaa yaa cidden
Ben evlenirken bi arkadasim sormuştu 'size ev alacaklar mi' diye.. Ben:KK57:
Niye ev alsinlar ki diye şoke olmustum.. Hakikaten niye?
Evladina almak ister, gucu vardir, ne bileyim icinden gelir anlarim ama bunu "almak zorundalar" gibi gormek; cok cirkin.. Arkadasima şoke olma sebebim de, aklima bile gelmemis biseyi gayet normal bi istek gibi konusabilmesiydi..
Biz cok dagliyiz :KK53: anlasilan..

Ankarada adam akıllı bir ev nerden baksan 250 bin TL falan düğün gelinlik takı rahat 400 bin TL ohaaa yaa cidden
Adamlar yatırım yapacak bildiğin. Ama neye yatırım? Böyle olup kıymetli olan çok gördüm. Ama aile akıllıymış. Çakmışlar davayı.

Kimse size ev almak zorunda değil.Düğün yapmak zorunda değil.
Kazık kadar insanların kendi başlarının çaresine bakmaları lazım.
yok çok zenginler de yok bilmem ne de....
bla bla bla....Bildiğin Para PARA PARA.
SORARLAR ADAMA KAZANIRKEN BRİLİKTE Mİ TER DÖKTÜN DİYE....
SİZ HİÇBİR TALEPTE BULUMMASAYDINIZ
ADAMLAR ZATEN ELLERİNDEN GELENİ YAPARLARDI.EV Dİ TAKIYDI....İÇTEN YAPARLARDI......
AMA SİZ BÖYLE YAPINCA
TERS TEPMİŞ.BANA KALIRSA DA İYİ OLMUŞ.
ŞİMDİ ÇALIŞIP EVİNİ KENDİN ALDA
O ZAMAN AKLIN BAŞINA GELİR BELKİ....
HAKKIN OLMAYAN BİRŞEYLERİ TALEP ETMEZ.GÖRGÜSÜZlük yapmssın

mal mülk olmasada olurdu yavaş yavaş alınırdı sanki herkesin her yeni evlenenin dayalı döşeli tapulu evi varda olsa ne olur sanki ?dünya malı ! yazık olmuş gerçekten bunlar için nişanı bozduysan başkada diyecek birşey bulamadm ....

mal mülk olmasada olurdu yavaş yavaş alınırdı sanki herkesin her yeni evlenenin dayalı döşeli tapulu evi varda olsa ne olur sanki ?dünya malı ! yazık olmuş gerçekten bunlar için nişanı bozduysan başkada diyecek birşey bulamadm ....

Oğluna ev alamıyorsa dağlı oluyormuş

Evlenirken es ailesinden herşeyi bekliyorlar ama evlendikten sonra insanların gelinlik beklemesi garip geliyo nedense, sen beklersen onlar da bekleyecek
Bu sözün altına imzamı atarım. Benim hayat felseFEM tam olarak bu. Hiç birşey beklemem. Beklentiye girilmesini de hiç sevmem :)

Üniversite mezunu insansın güç bela ev aldırmışsın. Çalışın eşyalarını da kendiniz alın bu ne açgözlülük? Bence onlar oğullarına git o kızla evlenceksen kendi başına evlen demiştir. Kendi imkanlarınızla. Sen de beş kuruşsuz adamı kabul etmeyeceğin için nişanlın da ilişkinin arkasında duramıyor. Hem evden oldun hem kocadan bi eşya için iyi mi şimdi :)

Üniversite mezunu insansın güç bela ev aldırmışsın. Çalışın eşyalarını da kendiniz alın bu ne açgözlülük? Bence onlar oğullarına git o kızla evlenceksen kendi başına evlen demiştir. Kendi imkanlarınızla. Sen de beş kuruşsuz adamı kabul etmeyeceğin için nişanlın da ilişkinin arkasında duramıyor. Hem evden oldun hem kocadan bi eşya için iyi mi şimdi :)
İyi olmuş buna.

Kusura bakmayın ama sorun siz ve aileniz. Adamlar size ev almış siz gelmiş bilezik yamuktu diyosunuz. Bizde evlendik ev almayi bırakın yaptıkları tek şey evlenirken taktıkları bir bilezikti. Ben bugüne kadar onun lafını bile etmedim. Bütün eşyaları biz beğendik ve parasini da biz odedik. Okuduk is güç sahibi olduk. Dahâ da ötesi biz evleniyoruz dedik. Demekki belli bir yükün altına girmeyi biz kabul ettik. Neden bizim eşyalarımizi başkası alsın.
Siz ve aileniz çok ama çok maddiyatci. Aynısını yengem bize yapsaydı bende istemezdim. Adamlar zor kurtarmış paçayı sizden.

İyi olmuş buna.

Biz de göçmeniz benim ailemde herkes görücü usulü evleniyo kendi aramızda oluyor evlilik işleri. Yok takılar evler arabalar yapılıyor. Ama gelinin de anasını ağlatırlar her işe koştururlar aynı apartmanda yaşarlar hep. E ben eşimi kendim buldum bizim adetleri bilmez etmez. Zaten ailenin durumu belli. Zaten ikimiz eşek gibi çalışıyorz. Ohh kendimiz yaptık kendimz evlendk kimse de bizden bişey beklemiyo kimseyle yüz göz olmadık. Bize alınan bir bilezik bile bizim için ince düşünülmüş bi hediyeydi yalnızca :)
Konu sahibi de keşke kendi memleketinden görücü usulü evleneydi.

İşin maddiyatında değilim cümlesinden sonrası bana son derece samimiyetsiz geliyor. İşin basbaya maddiyatındasın. Hem daha evlenmeden eltiyi kıskanmalar çok çirkin. Küçük kardeşi nişanlanmış ailede tuhaflar diyorsun. Sen ayrıldın diye başkaları da yas mı tutmalı nedir tuhaf olan? Her istediği yapılıyor demişsin. Sana mı soracaklar istediklerini yaparlar.

Benim de nişanımda ince bir bilezik taktılar.
Düğünumde takılan bilezikleri eşim bekarken kendi alıp bi köşeye koymuş, ailesinin hiçbir katkısı yok yani.

Eşyaları kredi çekip kendimiz ödedik. Gelinliği, damatlıgi aklına gelen her şeyi kendimiz yaptık. Salonu yine eşim tuttu.
Bizim tarafımızdaki düğün salonunu ve yemeği ailem karşıladı.
Eşimin ailesi sadece köyde yemek verdi.

Ama bir kere ne ben ne ailem ne yaptınız ? Şunu da yapmadıniz demedik.
Onlara güvenmedik sonuçta.
Hiçbir zaman da onlardan bi beklentim olmadı.

Haa diyceksin ki değerli mi oldun böyle?
Hayır ama kendi değerimı kaybetmedim en azından.
İstemiyorlarsa bir neden bulup senin hayatını zehir ederler zaten.
Benim de sizde gördüğüm esas sorun bu.
Sizi en baştan istememisler.
Bu kadar olayın üzerine dönmeye çalışmayın.
Daha çok üzülürsünüz.

Ailelerden bu kadar beklenti içinde olursanız herseye karışırlar ileride. Ankarada yasasaniz bile mesafeli olmayı tercih etseydiniz keske. Madem nisanlinizin iyi onu zora sokmasaydiniz. Benim kv birgün evime geldi mavi kapaklı saklama kabı vermiştim sana nerde dedi. Bir de ev alsa nolurdu bilmiyorum

Ben zaten zorundalar demedim ev meselesini en başında söyledim o da kabul etti ailesi de başta kabul etti sonra vazgeçti sonra tekrar kabul etti yani kisacasi ailede büyük bir denge problemi var. Onun haricinde mobilyaların yarısını nasıl ki biz aldı isek diğerlerini de onlar almak zorunda ki zaten ben demeden kendisi alacağını söyledi alındı da ama burnumdan geldi yani kimse içinde olmadan bilemez uzaktan konuşmak ne kadar kolay
Elbette senin yaşadığını ancak sen bilirsin, ben sadece anlattıklarından yola çıkarak yorum yaptım. Amacım seni kırmak da değildi. Ama bir bak yorumlara, çoğunluğun benim gibi düşündüğünü göreceksin. Eşyaların yarısını senin ailen almış olabilir. Ki onlar da almak zorunda değiller ama içlerinden gelmiş almışlar. Bu karşı tarafa da aynı sorumluluğu yüklemez. Benim anlatmaya çalıştığım bambaşka bir şey. Baştan pazarlık yaparak başlamışsınız ev diye. Sonrası da gelmiş zaten. Kimse size bir şeyler almak, vermek, bağışlamak zorunda değil. İçlerinden gelir yaparlar, gelmez yapmazlar. Sen böyle bir şeye zorundalarmış gibi davranmışsın. Olmayınca da ayrılmışsın. Sana şöyle anlatmaya çalışayım, ben evlenirken herşeyi eşimle ben yaptım. Ailelerimiz yardım etmek istedi ama biz kabul etmedik. Ama şunu biliyorum ki, bir göz odada, tek koltukla evleneceğimi bilsem yine evlenirdim eşimle, asla vazgeçmezdim, çünkü çok seviyorum.

Böyle konulara cok kızıyorum benim esim isi kaldı sorunları vardı is yerinde cık bıral makarna yeriz dedim. Daha iyi is bulursun üc ay issiz kaldı burda sosyal sartlar cok iyi ama sosyal kuruma basvurmadı ki yasal hakkı. Kredi kartlardan yedik. Daha iyi is buldu evimiz biximdi esyalarımız cok ucuz ve adi seyler almıstık. Dügünümde ailesi yüzünden olmadı esimi üzmedim surat asıcaklar herkes diye dügün yapmadım güzel bir otelde balayı yaptık iki gün ama dügün parası gibi para verdik. Ben anlamıyorum ev almak esya almak xorunda degil aileler. Para icin degdimi ayrıldıgına. Bende böyke gelin istemem hos bulmazdım. Cünkü ben istersem alırım gelin mi jarar vericek... Blmiyorum tutumunux yanlıs maddı beklenti icibde paracı izlenım birakmıssını aileye. Güvenini kırmıssınız ailenin. Siz bir evleneydiniz önce baktılar iyisiniz sevdiker seni bir evi verirlerdi belki.. Satlık gibi davranmasındam hoslanmıyorum kızların calıın yapın evinizide arabanızıda esyalarınızıda barı kimse agzını acamax. Bir aile olmak budur. Kendi emegin kendi kazancınla aile kurup sorumluluk almak...

X