Eşinizin ailesini kendi aileniz gibi görüyor musunuz ?

Ailem iç Anadolulu. Tüm anneler teyzeler 70 li yıllarda üniversite eğitimi aldı. Hepsi tatile gider. Onlardan on yaş güçlü Ordu’lu kayınvalidem kocası izin vermezse nefes alamıyor. Sorsan bizde kadın çok değerli der

Ben bi genelleme yaptım aslında tabii ki istisnalar vardır :) benim karşıma iç Anadolu’da hiç çıkmadı sizin dediğiniz gibi. İnsan işte kendi çevresini baz alarak konuşuyor sanırım. Benim eş ailem de Ankaralı. Büyük ve olanaklı bir şehirde nasıl o kadar geri kaldılar diyorum mesela. Sonra bakıyorum edindikleri arkadaşlar bile kendi köylerinden ya da çevre köylerden.

O kadar haklısınız ki.İç ve doğu Anadolu nun adı çıkmış,kadının en az değer gördüğü bölge Karadeniz Bölgesi.Öyle çok şahit olduk ki.80 yaşında teyze sırtında yük taşıyor, kocası kahvede oturuyor.
Özellikle İç Anadolu da kadın üç beş senede ipleri eline alır,el maşalı olur çıkar.

Valla Ankarada okudum. Özellikle Ankarada çok güzel bir cumhuriyet kuşağı vardır. Özellikle Çankaya’da Çankaya teyzesi denen tipler vardır yürüyen asalet.
Genelleme bakarsanız tam tersini görürsünüz. Mesela eğitim oranı kadınlarda hangi bölgede daha düşük derseniz doğu ve Karadeniz. İç Anadolu’da 1923 doğumlu anneannem ilkokul mezunuydu. Ama 1965 doğumlu kayınvalidem öğretmenin zoruyla iki sene zor zar okumuş. Bakın istatiklere kadınların eğitim durumu Karadeniz’de iç Anadolu’dan Ege’den çok çok düşüktür.

Ben de Ankara’da okudum. Çankaya, Ümitköy, Çayyolu gibi yerleri saymıyorum. Kendim de öğrencilik hayatımı Çankaya’da geçirdim bahsettiğiniz teyzeleri iyi biliyorum. Benim anlattıklarım bala, Haymana, kazan gibi daha dışarda kalmış yerler. Muhakkak ki her yerin iyisi kötüsü vardır. Ben Karadeniz’in hepsi muasır medeniyetler seviyesinin üstünde de demedim. Sadece gelenek, görenek, adet konusunda iç Anadolu bana daha tutucu geldi demek istedim.
Yine söylüyorum deniz kıyısındaki yerler içeriye göre her zaman daha rahattır. Eğitimle kıyaslamıyorum. Ben 80 yaşındaki ninemin yanında rahatça oturtabilirken bahsettiğim ailelerde büyüklerin yanında konuşamıyorlar bile benim nineminde okuma yazması yok onların da eğitim seviyeleri de farklı değil yani.

Son düzenleme:
Ben de benzer şeyler yaşadım çok arıyorlar sürekli görüşmek konuşmak istiyorlar. Haftada bir görüşüyoruz ama aramıyorsun diye sitem ediyorlar ben de telefonda konusmaktan nefret ederim. En yakın arkadaslarımın telefonunu bile açmıyorum bazen beni tanıdıkları için bozulmuyorlar. Aşırı bunalıyordum telefonum sürekli çalınca santrale dönmüştü hiçbirini açmamaya başladım 2-3 gün sonra döndüm telefonlara aynı arkadaşlarıma kendi aileme yaptığım gibi. Artık o kadar bunaltmıyorlar ama yakın zamanda bebeklerim doğacak sürekli arayacaklar yine bir ayar çekmem gerekecek.

Khomyuk sana katılıyorum karadneiz geliniyim calısan kadın olarak tursuma kadar kendım hazırlarım ama erken uyudugumu gorse, ya da esımle dısarı cıksam... bız boyle degıldık dıyıp benı elestırır ama cocukları ona gelmez gıtmez, mahkemeye verır, evlat boyle mı oluyor der ama yıne de savunacak hale gelır kendı bok evlatlarını aferdersınız...

kendı 3 gelınınde, 2 gelini bunun yaptıgı yemegı kafasından asagı devırecek buna benzeyen hareket yapmıslardır ama varsa yoksa halen en cok benımle ugrasır elımle sutunu verdıgım halde.

ya genel olarak gelını kole goren, bır zıhnıyet genelde karadenız. ıc anadolu ıle karadenız bu anlamda beter. kendım de ıc anadoluluyum ama degısıyor da ınsanına gore. eskı kayınvalıdem asla boyle degıldı mesela. ya da arkadasımın kaynanası da karadenız ve aıle apartmanı. oz anne oldu resmen kadın. ama genele bakacak olursak, benımkıler de dahil karadeniz ve ıc anadolu cıdden sıkıntı.

iç anadolu da mesela kadın nadir tarlada calısır, pazara bıle cıkarmazlar koy yerlerınde ınanın.

ama karadenız de, kadın calısıyor ne alaka yani derler ınsana...

iç anadolu da mesela kadın nadir tarlada calısır, pazara bıle cıkarmazlar koy yerlerınde ınanın.

ama karadenız de, kadın calısıyor ne alaka yani derler ınsana...
İç Anadolu’da beden gücü ne gerek yok ki her şeyi zaten makinalarla yapıyorlar. Benim kaynanam da tarlaya girmez traktör, römork tarzı şeylerle kayınbabam halleder. O kadar arazileri var bir ayda her şeyi hallederler.
Karadeniz öyle değil ki güce ihtiyaç var bizim çaylar var mecburen insanlar elle topluyor yeni yeni makina kullanmaya başladılar o da motor yine elle. Mecburen kadın da tarlaya giriyor. Benim annem babama yardım etmek zorunda hatta ben de giriyordum tarlaya evlenmeden önce.
60 ton çayı sadece babam nasıl halledebilir o sarp arazilerde.
Ha evet erkeğin kahvede kumarda olup kadının tarlada olduğu yerler de var yok değil Karadeniz’de.
Ama her tarlada çalışan kadın da köle olmuyor ki. Bulunulan coğrafyanın da şartları göz önünde bulundurulmalı.
İç Anadolu, doğu Anadolu, Karadeniz evet bu bölgelerde maalesef baskı var.
Ama ben kıyas yaptığım Konu kadına verilen değer değil genç jenerasyonun baskı altında kurallarla büyütülmesiydi.

Ben ilk etapta görüyordum, sonrasında bana zarar verdiğini fark ettim. Ben kendi annem de rahat olduğum kadar Kayınvalidemde olamıyorum maalesef. Eşimde Annemle konuştuğum, onu aradığım gibi aramamı ister gibi taleplerde bulundu. Ben de aynı şeyi ondan isteyince, yapamadığını anladı. Kayınvalidemde kızı yoktu, çok fazla davet bekledi. Yalvarmam lazım sanıyorum. Ben de siz benim annem ve babam gibi olamazsınız, ben de sizin çocuğunuz gibi olamam diye konuyu kapatmıştım. Ara sıra ziyarette bulunur, hal hatır sorarım elbette. Ben böyle daha doğru olacağını düşünüyorum. Bir şeyime karıştıklarından değil ama benim içim böyle daha huzurlu.

beden gücü olan işe de göndermezler, evde el işi yapar ama dışarıya göndermezler. dediğim gibi pazarda bile görünsün istemezler, ben iç anadoluluyuum yuz yıldır :))))

ve şehir şehir gezdim nerdeyse her ili ve hatta köyüne kadar gözlemim var :)))

karadeniz de güce ,iht,yaç var, daglık yerler vs ama karadenız de kadını bu kadar sakınma dıye bırsey yok. daha dogrusu var calısırken yok ama normal zamanda var...

mesela 60 ton çay var dıyelım karadenızde. 60 ton da patates, pancar dusunun konya da... adam, ıscı tutuyor asla esını goturmuyor ıc anadoluda. ha durumu yoksa belki ama tarladakı ıscıye yemek hazırlamak dısında kadının gorevı olmuyor bıle, cıftcı esı dıyelım ama karadenız de oyle olmuyor hatta genel bır yapı gordum, bır suru maddı gelırı gucu var ama fındık toplayalım, fındık toplanmadı dıye 50 kılonun bıle derdıne dusen, yaz tatılını fındık toplayarak gecıren aıleler cok.

ama ıc anadoluda, yaz tatılını tarlada gecırmez mesela aileler, cocuklar gormez tarla işini.

Bilemiyorum ben sizin kadar gezmedim sadece kendi yöreme ve iç Anadolu’dan birkaç ile ait gözlemlerim var :) doğuya hiç gitmedim oradaki arkadaşların anlattığı kadarına vakıfım sadece.
Ege ve Akdeniz’in zaten ekstra rahat olduğunu düşünüyorum bu konuda. Zaten benim tuhafıma giden genç nesilde neden hala bu konuların aşılamamış olması. Zaten 60 yaşındaki insandan kendi düşünce tarzını bekleyemezsin.
Bir de beni rahatsız eden gelinin “ o da evin kızı artık “ cümlesi altında saçma sapan beklentilere girilmesi. Ben evin kızı olmak istemiyorum mesela asla kızlarından bekledikleri saygıyı gösteremem çünkü. Zaten saygı da beklenmez hak edilir bence. Onlar da benim anne babam gibi olamazlar neticede. Büyütmediler ve kahrımı da çekmediler. Bazı yöreler bunun bilincindeyken bizimkilerin ailede herkes nerdeyse yukarda söylediğim kafa yapısında. Sonra bakıyorum muhatap oldukları insanlar da bu kafada.
Kaynanama konserdeyim diyorum eşinin haberi var mı diyor e herhalde var. Öylesine canım sıkılınca annemlere gidip kalıyorum tuhaf geliyor hayırdır bir şey mi oldu diyor. Yani ben ana babama bir şey olunca mı gideceğim sadece. Ve bunu yapan kadın daha 55 yaşında genç yani.

Ne ben sizin dediğiniz gibi gördü ne de siz benim anlattığım gibi sanırım :) çünkü şu anlattıklarınız bana tuhaf geliyor :)
Maalesef burda işçi bulunmuyor önceden Gürcüler vardı ama onların da larileri tl den daha değerli olunca gelmeyi bıraktılar :) Afganlar desen tarla beğenmiyor iyi olan yerler topluyor gidiyor.
Öyle olunca da bileğe kuvvet çünkü çoğusunun tek geçim kaynağı tarım. En azından bizm öyle.
Evet benim kaynanam da evde yemek hazırlamış tarlaya gitmezmiş kaynanası gidermiş kimyon toplamaya. Ama kadın evde 20 kişiye yemek hazırlamakla mükellefmiş elti, kayın, kaynana, kayınbaba, çocuklar aynı evde yaşıyorlarmış çünkü.

Eşimin ailesi olarak görüyorum en güzeli de o zaten sizde onların kızı değilsiniz ayrıca sevgi hak edilir hak eden alır . Asgari düzeyde sevmek zorunda değilsiniz saygı duyun oda işte esinize sevginizden ötürü. 10 senelik gelinim vallahi şunu öğrendim ne yaparsanız yapın günün sonunda el kızısiniz 5 sene birlikte yaşadım altlı üstlü iyi kötü idare ettim geçti gitti ben idare etmesem 1 seneden fazla oturamazdik sonra ayrıldık ayrılınca olan bağda koptu ikinci bebeğimin doğumuna gelmediler aramadilar bende kırıldım küs değilim ama içimdeki sevgi tamamen gitti sadece soğuk bir saygı var oda eşimin hatrina herkes hak ettiğini alır bu hayatta kırgın olduğumun farkındalar çünkü eskisi gibi değilim evime gelirler saygıda kusur etmem hizmetimi ederim ama yüzlerine gülmem eskiden çok iyiydik çünkü kv kp Güler evlenirdik sen şakraktik herkes gıpta ederdi. Şimdi torununun doğumuna gelmeyen gelinini aramayan insanlardan bana nasıl aile olsun.?

Ben de sizin gibi düşünüyorum işte de karşı tarafı inandıramadım bir türlü Bu konuda.
4 atanın hakkı birmiş :) kaynanam diyor bunu.
Kendisini annemle bir tutuyor yani. Mümkün mü böyle bir şey ? Ben hiç kendimi kızlarıyla bir tutmuyorum mesela. Tutamam da zaten. Boşanma durumunda görüşmeyeceğim bile bir daha nasıl ailem olsunlar. Boş boş konuşmalar.
Bir saygısızlık yaptığımı düşünmüyorum. Sadece kayınpederim çok arıyordu bunalıyordum yani o zaman ters ters konuşuyordum bunun da saygısızlık olduğunu düşünmüyorum zaten gelin seninle ne konuşsun ?
Saygı dışında ben de seviyordum en başlarda ama böyle saçma sapan beklentilere girdiklerinde hele bunu bir kayınbabanın yaptığını görünce soğudum.

E Karadenizliler de böyle yaşıyor
Lohusayken bekar kayınları kayınpederi alıp doluştu bana. İç Anadolulu ailemde erkekler hastane çıkışında eşlerini bıraktı gitti beni rahatsız etmemek için. Ben kayınpeder ve kayınlar yüzünden odamdan çıkamadım. Kayınvalideme onlar uzun kalmasın rahat edemiyorum dedim. E biz kayın elti kayınpeder bir yaşadık senelerce kardeşin onlar yanında da emzirsen olur dedi mesela
Sorsan biz alkol alan, kaç göç olmadan bir yaşayan daha kafir aileyiz bizi beğenmez. Ama üst üste yaşamak onlara göre normal.
Valla bence Karadeniz ve doğu en en en kendi içine sıkışmış kalmış topluluk. Siz bence objektif bakamıyorsunuz. Karadenizli arkadaşım da hep der ben Karadenizliyle evlenmeyeceğim diye ant içtim ufakken tek kriterim buydu diye

Aynen budur. Perişan oluyorlar ama işçi tutmaya elleri varmıyor. Eşimle bana da hiç gelmediniz çocuk görmedi memleketi diyor. Ben de çocuk ufak kusura bakmayın diyorum götürmeyeceğim de asla.
Sürünüyorlar orada fındık toplayacağız diye.

doğu yu da biliyorum orda da benzer kültür var ama onlar da ıc anadolu gıbı esını pek dısarda tutmuyor

kesinlikle dogru dıyorsunuz ne yaparsanız yapın el kızı oluyor

bır elestıri, hep daha fazlasını beklemek, belkı kıskanmak vs cıdden komık ama oyle.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…