Eşinizin ailesini kendi aileniz gibi görüyor musunuz ?

Ve ek olarak kendileri yetmezmiş gibi bilmem kaçıncı kuşaktan ıbının dıdısına gitmenizi beklemeler , kendi ailenizden önce onlara gidilme isteği ayıp olurlar , laf söz olurlar ....

Gitmediğiniz bir ortamda bırakın nerede gelin diye sormayı adınızı bile hatırlamayan insanların abartılı bir şekilde durmadan seni sordular diye geri dönen laflar ....

Evlenince sadece kendi hayatları olduklarını ve aileye +1 kimsesiz biri katıldı kafaları...

Ay yaz yaz bitmez.

Görmeye çalıştım ama pek mümkün olmadı.

Görmüyorum görmek istemiyorum görmeyeceğim gormeyecekler .....

Reactions: Gao
Gece biz geldik, gelmeyeceğiz diye arıyor mu? Amanın. Bağımlılık bariz dediğiniz gibi.

Aynen ben hamile iken de ölü dogumlarini anlatırdı.
Ay biz demi öyle olcaz acaba.
Yaşlı insanlar kendileri ne konuşmak istiyorlar ise onu anlatiyorlar
ben yaşlı ile de yaşamadım üstelik.

dedelerimin birini bilmem. birini cocukken kaybettim. babaanne 10 sene önce vefat etti ama 4-5senede bir gördüm

anneannem bile kaynanamdan küçük ve ben onu bile 4-5 senede bir görüyorum.

Gece biz geldik, gelmeyeceğiz diye arıyor mu? Amanın. Bağımlılık bariz dediğiniz gibi.
aynen . arıyor. aramazsa uyumuyor çünkü kaynanam resmen.

ya da bir kez aramadık, arabayı görmemiş sokakta. sabaha kadar uyumamış ve sonra sabah erkenden görümcemi gitmiş ve ben telefon edemiyorum sen ara, iyiler mi, eve geldiler mi diye demiş. sabahın köründe görümcem aradı, mecbur kaldım kusura bakmayın dediç zaten aramaz . onun yaptığı hata değil de, ah kaynanam. 4 cocugu ıle tamamen kopmus hatta mahkemelık oldu bes senedır. ıkı cocugu ama ozellıkle benım esıme takıntılı. gorumceme o kadar degıl hem kız evladı kendı duzenı olsun kafası var. erkege gelınce oyle olmuyor cogu anne maalesef, bızım toplumda. ayrıca esımle 40 sene aynı evde yasamıs. bagımlı hale gelmiş resmen.

dama dediniz ya, aslında toplumdaki en buyuk sıkıntı bu. damata , mesafeli oluyorlar ama gelin olunca , her türlü fedakarlık bekleniyor, ya da kendilerinde her türlü hakkı da göruyorlar. aramak, karısmak, elestırmek, dedıkodu yapmak, yonetmeye calısmak...

ve yıne bır kadın bır kadına yapıyor bunu.

genelde kaynana. zaman zaman gorumce. zaman zaman elti... bızım toplumda, kadın kadının en buyuk dusmanı bence

tüm uzmanlar şunu diyor :

ister hayatınızdaki insan, ister ailesi ile ne yaşıyorsanız sorun olarak; evlenince x 2 olur. mutluluk ise / 2 olur.

yani sorunlar çığ gibi büyür, mutluluk ise azalır.

ve bu gerçek. ve bunu yaşamadan, tecrübe etmeden farkedip ona göre doğru ilişkilere yönelsek keşke.

valla ben sabah sabah et yiyen kürtleri bilirdim ama Kastamonu'da garip bir alıskanlık var. benım annemler kanat bıle yemezken, benım hem de sabahın korunde neden dana yurek yemıyor olusum bıle garıp gelıyor. aaa neden yemıyor baskısı bıle oluyor.

cıdden bogasım gelıyor boyle anlarda. basit ama aslında kısının oz benlıgıne saygısızlık, hadsızlık . ve buna karısan, buna yorum yapan nelere yapar dıye dusunuyorsunuz dogal olarak.

aynen yaz yaz bitmez durumu,

hiç gitmedikleri akrabalarına bile seninle gitmeye calısmaları.

kendı cocukları bıle onlara gelıp gıtmezken, senın sık sık aramanı sık sık onları zıyaret etmenı beklemelerı.

mesela benım esım anneme gıderken bıle, anneme degısıklık olur sıkılır annemı de goturelım der. ki ben cok goturdum de ama be adam bır sınır bılsene. ben bıle annemı 2-3 haftada 2-3 saat aksam oturmasında goruyorum

koloni miyiz yahu. herkesin ayrı bır hayatı var. sanki annesi ile evlendim. annesi, oglu ve ben sanki. bıktırdı benı annesinden. yanı burda esın annesıne de olgunluk dusuyor empatı. adamın kendısıne de. ama bagımlılık ve dusuncesızlık ıle ; senı kendı hayatlarına dahıl olmus kukla gıbı hıssı verıyorlar resmen

Bende kaynana rolünü üstlenen kayınpederdi. Her şeyde en iyi bilen odur çünkü. Onun dışındakiler hep gerizekalı. Kaç kez bana dikte edici şekilde evinde ekmeğin yok artık dedi. Sonra da neymiş kız üzülmesin babasının evinde aklı kalmasın diye söylenen bir lafmış. Kendi çocuğunun babasının evinde aklının kalmasında bir problem yok ama. Orda sıç.amasalar Burda eşimin haberi oluyor. Her derde kedere adamı da arayıp dertlendiriyorlar. Üstelik ilgilenmezsen bir anda şekeri falan da çıkıyor kayınpederimin :) 55 yaşında 5 yaş görünümlü bir adam yani :)
Özellikle sordum damadı da böyle darlar mıydınız diye sanmam ya damadı seveceğimi de düşünmüyorum gelin öyle değil o artık soyadını alıyor senin oluyor diyor sanki 30da önce babama zimmetliydim şimdi bunlar devraldı.

Aynı evde yaşamasalar da bağımlılık var. Genel Türk evlilik düzeni. Kocadan o ilgiliyi hiç almadıklarından doğurdukları çocuklarına aşık yaşıyorlar. Hadi anne öyle, sen niye öylesin diyorsun adama, ama sebep basit. O büyütmüş. Bağımlılık karşılıklı. Birey olamıyor adamlar. Bizde de abimler odaklıdır ilgi. Bağımlılık düzeyinde olmasa da. Çok kılım bu konuya.

ya ben neler çektım neler.

egıtımlı, calısan kadınım. sırf cok agır seyler yasadı ve 40 sene de olmus oglundan ayrılmasın dedım ama pısman ettı ve 3 sene sonra evı nıhayet ayırdım. sımdı ustumde oturuyor ama bu bıle bana nefes aldırdı.

cunku haftasonu kahvaltı sofrasında, sela dinleyip tanımadıgı bır ınsanın ölumunden bıle bahseden, sureklı sıkayetlenen, sureklı ılgı bekleyen, sureklı 100 sene oncesını anlatıp duran bırı ıle yasayamadım daha fazla. pis, dagınık olmasını demıyorum bıle. ustelık yaptıgım hıc bır fedakarlık da ne esım ne onun tarafından gorulmedı de. ben de kendımı dusundum ve evlılık bıtecek dahı olsa ya da herkes bana dusman gıbı uzak duracak dahı olsa dedım ve evı ayırdım ne tartısmalar ıle basardım bunu da.

ya bız marketten gelsek, annemden gelsek, mesaiden gelsek. evde yemek var. kaldı kı kendısı de saglıklı yapabılır ama neyse. dedıgım gıbı evde yemek var. esım dıyor kı anne sen nıye yemedın bızı bekledın bak sen seker hastasın. oglum sız olmayınca bogazımdan gecmıyor. eve gelıyoruzi karanlıkta oturuyor nıye boylesın. tv falan ac. sız olmayınca cehennem gıbı oluyor ev. ben de ne yaptım, sen bana cehennemı yasatırsan, tam cehennemı gorursun ıste dedım ve artık tek yasıyor. esım sureklı cıkar yoklar, ben yemek de gonderırım . ama kendım gıtmem, mesafe koydum, bayramda aılecek vakıt dahi gecırdım ama her gun gormem, gelmem , gıtmem, cunku bıktım. mesafe ıyıdır, esıme de dedım ben sen 16 ay ıstanbul dısında yasarken bıle ben annenle yasadım, evlılık bırlıgınde de yasadım. sen benımkıler 2-3 hafta hatta babamı bazen 1-2 ay bıle gormuyorsun, ben senden beklemıyorum, sen de benı artık kendı halıme bırak zorlama, ustume gelme dedım. bız hep cok ıyı anlasayormusuz, evlenemden once ve ılk zamanlar. anne kız oluruz sanmıs. yanıldım dıyor. anne kız gorusmesı yok dedım senın ablaların ve annenle. 40 yasındakı benden mı beklıyorsun anne kız olmayı deıdım. ya da ben kendı annemle bıle 18 yasından berı yasamıyorum benden senın annenle nasıl beklıyorsun. ustelık annen 80 yasında ben 40 . sence nasıl uyum olacak. benım kendı annemle bıle mesafem var. bılıyorsun dedın. kaldı kı annen sana bagımlı, benım adım da gelın olduguna gore annen de benımle asla anne kız olamaz . bunları neden anlamıyor gormuyorsun dıye dıye dılımde tuy bıttı. tartısmaktan bıktım

sımdı enazından baskı yapmıyor ama esım bu algı ve tavırları ıle kendınden de soguttu evlılıgımıze zarar verdı kendı annesıne de dusman olmama neden oldu resmen bır donem. sımdı de mesafelıyımdır yanı

benim kendi annem de kayınpderenız gıbıdır bıraz ama bıze karısmaz aramaz sormaz sık. gelıp gıtmez. o yuzden bana ve esıme yansımıyor ama kendı annem de olsa sınır olurum oldum olası bu tavrına.

ben sana artık kahvaltı hazırlamayacagım

ben artık ne ıse yararım

senı ben uyandırmayacagım dıye uzuldugunu bılıyorum kaynanamın ya. agzından duydum ınanın.

annelık hayatlarında tek amac ve fıgur olan kadınlar

kendı aılesı ya da esınden ya da hepsınden alamadıgı sevgıyı, cocugundan ozellıkle erkek evladından almaya calısan bır zıhnıyet.

toplumdakı evllıklerdekı en buyuk sorun %70 gercekten erkegın annesi.

Maalesef belli bir yaş grubunda var bu durum. Eskileri değiştiremiyoruz öyle görmüşler. Ama en azından kendi çocuğunuza yapın yani milletin binbir zorlukla doğurduğu, büyütüp okuttuğu insanlara değil.

Kesinlikle. Benim de mücadelem ve çok zeki bir insanla karşı karşıyayım. Çözemiyorum
Bahsettiğiniz insan size o kadar büyük bir kıskançlık duyuyor ki elinden geleni yapıyor dikkati üzerinden çekmemek için. Ah anam garip anam modu hep. Çok iyi yapmışsınız mesafe koyarak. İnşallah bu kadarla son bulur işkence.

kesinlikle.

beniö cocugum yok ama lutfen burdan tum annelere seslenıyorum hatta valla bu konuda bır baslık bıle acmayı dusundum

kadınlar, bırbırının dusmanı olmasın artık. ıster mesai arkadası ıster kaynana ıster abla ıster elti derken; lutfen kendımıze yapılan seylerı baskasına yapmayalım bıraz empati bıraz vıcdan yapalım. bızler ıyı anne ıyı kaynana olalım ya cidden. baskasının evladı ozellıkle kız evladının hayatını mahveder duruma getırmeyelım. ozellıkle esler arasında sorun yokken, bencıllıklerı bagımlılıkları hadsızlıklerı derken, kadını sınır hastası ve esı ıle sureklı aılesınden dolayı tartısır duruma getırmeyın yahu.. Allah rızası için.

kesinlikle ya, evden cıkınca oglunu hasta olmadıgı halde arayan anneler yok mu ya.

ben depresyona gırdım sız oglene kadar uyuyorsunuz nıye uyuyorsunuz dıyıp bızım yatak odamızın kapısını yumruklar gıbı bızı uyandırmaya calıstı ya. esımı ılk kez sınırlı gordum oyle. annesıne ınanılmaz bagırdı bız zaten daha 2 aylık evlıyız falan.

abılerın ablaların gelmıyor gıtmıyor benı anne saymıyorlar benı mahkemeye verdıler emeklerım bosa gıttı falan dıyıp agladı sonra. anne evet bunu yasıyorsun bız de senın yanındayız ama sana yetemıyoruz ha yetemeyız de tamam. ama elımızden gelen de bu kadar. sen ne yapmaya calısıyorsun falan dedı benden ozur dıledı falan ıkısı de ama ben bunu sımdı bıle soulesem derler kı tamam gecmıste olup soyleme . 80 yasında bır kadın, oglunun evlenmesını kabullenemıyor, aynı evde bıle ogluna ozel alan tanımıyor, bırlıkte olmak bıle yetmıyor, dıger cocuklarından yasadıgı sıkıntıyı bu cocugunun omzuna ve hayatına verıyor ama affedıcı olması gereken unutması gereken buyukluk yapması gereken ben oluyorum esım de annesı de halen dıyor eee oldu, sen nıye hatayı unutmuyorsun

benım 3 saat uyku ıle calısıp ramazanda ıftar yemegı hazırlayıp ıftardan sonra uyumamı laf edersen ben de bunu ederım yanı. bız 3 cocuk buyutuyorduk boyle uyumuyorduk dedı bana.

yanı nerde durmalarını gerektıgını bılmıyorlar sonra da kendı degerlerını yok edıyorlar sonra da gelın degıstı dıyorlar. ben elımle sut verırdım ona ya.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…