Eşinizin ailesini kendi aileniz gibi görüyor musunuz ?

Aynen ben hamile iken de ölü dogumlarini anlatırdı.
Ay biz demi öyle olcaz acaba.
Yaşlı insanlar kendileri ne konuşmak istiyorlar ise onu anlatiyorlar
aynen valla aynılar.

50 sene öncesinde bir ot ıcmıs hamıle kalmıs kadını ornek verır durur bana. ben 26 da erken menopoz olmusum. neyın kafası...

babası 45 sene once olmus halen babasını anlatır durur. ve aynı hıkaye. farklı bır sey degıl. cumlelerı ezberledım resmen...

Anlattıklarınız o kadar tanıdık geldi ki, bizde eşimle farklı kültürlerdeniz, eşim doğulu ve ilk evlendiğimiz zamanlar kayınvalidem de sürekli aramamı bekliyordu. Hatta beni kendi anneme bile şikayet etmiş ‘Phila beni çok az arıyor’ demiş. Annem de ‘Phila beni bile gerekmedikçe aramaz, senlik bir durum değil’ demiş. Sadece kayınvalide olsa neyse, eşimin yengesi yani eltim bile sürekli arayıp duruyordu. Daha 1 aylık evliyken ‘hamile misin? Ne zaman hamile kalacaksın’ tarzında hadsizce sorular soruyordu. Bir gün canıma tak etti eltimin telefonunu açmadım, sonrasında da dönmedim. Gitmiş beni kayınvalideme şikayet etmiş djdkdk Ben de kayınvalideme ‘canım açmak istemedi, o kim ki’ tarzında bir şey dediğimde ‘o senin eltinnnnnn’ dedi. Benim için ‘elti’ ‘yenge’ gibi kavramların değeri yok. Elti dediğin kişi evlendiğin adamın erkek kardeşinin karısı, yani dındınanın dındınası. Ama böyle böyle kabullendiler. Artık ne kayınvalidem ne eltim hiçkimse sorgulamıyor. Eskiden her cuma arardım kayınvalidemi hiç aramıyorsun demesin diye, artık sadece aklıma geldikçe arıyorum (2 haftada 1 falan). Ya da eşim annesini aradığında araya girip ‘merhaba anne nasılsın, ben de iyiyim teşekkürler herkese selamlar’ deyip çekiliyorum aradan.

Yani anlayacağınız her şey sizde bitiyor. Her insan farklı, belki sizin biraz daha uğraşmanız gerekecektir ama kaba tabirle ‘yüz vermedikçe’ bir süre sonra onlarda pes edip sizi olduğunuz gibi kabul edecekler. Benim en büyük şansım çok uzakta yaşıyor olmamız, daha yakın olsak belki ben de zorlanırdım.

Anlattıklarınız o kadar tanıdık geldi ki, bizde eşimle farklı kültürlerdeniz, eşim doğulu ve ilk evlendiğimiz zamanlar kayınvalidem de sürekli aramamı bekliyordu. Hatta beni kendi anneme bile şikayet etmiş ‘Phila beni çok az arıyor’ demiş. Annem de ‘Phila beni bile gerekmedikçe aramaz, senlik bir durum değil’ demiş. Sadece kayınvalide olsa neyse, eşimin yengesi yani eltim bile sürekli arayıp duruyordu. Daha 1 aylık evliyken ‘hamile misin? Ne zaman hamile kalacaksın’ tarzında hadsizce sorular soruyordu. Bir gün canıma tak etti eltimin telefonunu açmadım, sonrasında da dönmedim. Gitmiş beni kayınvalideme şikayet etmiş djdkdk Ben de kayınvalideme ‘canım açmak istemedi, o kim ki’ tarzında bir şey dediğimde ‘o senin eltinnnnnn’ dedi. Benim için ‘elti’ ‘yenge’ gibi kavramların değeri yok. Elti dediğin kişi evlendiğin adamın erkek kardeşinin karısı, yani dındınanın dındınası. Ama böyle böyle kabullendiler. Artık ne kayınvalidem ne eltim hiçkimse sorgulamıyor. Eskiden her cuma arardım kayınvalidemi hiç aramıyorsun demesin diye, artık sadece aklıma geldikçe arıyorum (2 haftada 1 falan). Ya da eşim annesini aradığında araya girip ‘merhaba anne nasılsın, ben de iyiyim teşekkürler herkese selamlar’ deyip çekiliyorum aradan.

Yani anlayacağınız her şey sizde bitiyor. Her insan farklı, belki sizin biraz daha uğraşmanız gerekecektir ama kaba tabirle ‘yüz vermedikçe’ bir süre sonra onlarda pes edip sizi olduğunuz gibi kabul edecekler. Benim en büyük şansım çok uzakta yaşıyor olmamız, daha yakın olsak belki ben de zorlanırdım.
aslında doğu olmasına da gerek yok. bazı aileler böyle maalesef. biz bırbırımızı sık aramayız ama mesela esım der ki babanı aradın mı, ya da ben bugun evde ısım cok ıkı gun sonra gıdelım derım o bana sasırır . derım kı. canım cıgerım ama benım once bır ısım evım evlılıgım var yahu derim. o, önce ailem, annem, babam dıyen kendını hep yoksayan bırı oldugu ıcın, kadınların cogu da aileci oldugu ıcın ve ben cok fedakar ılgılı olsam da bagımlı bır evlat olmadıgım ıcın, ona bu durumum garip gelir.

mesela babam benım evden gıder, esım ve hatta annesi el sallar camdan. bana niye sallamıyorsun der. ya annen bız evden cıkarken, camdan bakmadı derim eşim. yahu neden bakacak. ama onun annesi gece 1 bile olsa, anne eve geldik iyiyiz merak etme telefonu beklediğinden, benim ailemin beni benim de ailemi böyle durumlarda aramamı bekler eşim. garip gelir. ben onları garipsiyorum oysaki. 45-50 yaşına gelmiş bir cıocuk, annesi mi arar yahu. anne yola cıktık merak etme sen yat uyu bız eve gec gelecegız dıye. neymıs de annesı uyumazmıs merak edermıs. etmesın yahu. bırsey olursa allah korusun duyulur zaten.

dısardan gec gelsek esım arar annesını eve gec gelecegız bız dıye. ya da eve gelırız geldık dıye arar hatta bazen onun evıne cıkar. 40 sene bırlıkte yasamıslar, asırı bagımlılık da olmus. ayrıca garıp bır alıskanlıklıkları da var genel olarak. yolda su almayın ekmek almayın evden goturun durumu. herseyı cantasına beslenme koyar gıbı koymaya calısmak. gorumcem bıle amerıkada kalmıs cocuguna bıle sorar oglum yemek yıyebıldın mı, cocuk 8 senedır tek yasıyor yahu bır cok sehırde mesela ama ıstanbuldan ankaraya sana yastık aldım kargo yapayıp dıyecek bır kafa. ya da 30 yasında cocuguna kalkıp su vermek.

boyle bır aıle yapısında olunca, gel de uyum sagla ıste. o yuzden dıyorum benzer aıle yapıları o kadar onemlı kı. ha benım ılk evlılıgımde de cok farklılık vardı ama ınsanlar karısmazdı, beklentı olmaz, dedıkodu ya da elestırı olmazdı bu konularda. bunlar bır de farklılıkları kabullenmek, uyum saglamak, ya da tabırı caızse cenesını tutmak dedıgımız olayı da yapamıyor ıkıncı evlılıgımdekı aile yani.

ama dedıgınız gıbı uzakta yasarken sınırları koymak kolay. aynı sehır aynı semt hatta aynı mahalle olunca, hersey cok daha zor maalesef. bır de tabı kı kocada bıtıyor hersey. o mızmız, sessız, ya da anneci bir tıpse . sız ne yaparsanız yapın onlar dogru, haklı, makul, mantıklı seyler yapan ınsanlar oluyor onun kafasında ve gozunde her zaman.

yanı eş cok onemlı.

Doğulular ve iç Anadolu Kürtlerinde var bu durum bence. Kimden dinlesem aynı. Ayrıştırmak da değil niyetim ama şaşmıyor. Aşırı gelenekçiler. Ben deniz kenarında büyüdüm. Anlayamadım o yüzden anlam da veremedim. Şu an biraz daha rahatım şükür. Benim eşim bile tahammül edemiyordu kendi babasının boş konuşmalarına bir şeyi uzatarak kırk defa anlatıyorlar. Ama bir şey de diyemiyordu. En son sırf bu durumdan kurtulmak için seni de boşarım dedim. Şimdi hamileyim üç dört günde bir aramaya başladılar yine. Canım isterse açmıyorum isterse açıyorum. Biz şarktan sonra eşimin memleketine gideceğiz. Öyle istiyor vazgeçemedi bilmiyorum napacağımı. Belki o zamana kadar anlarlar. Yoksa tahammül edemem.

aynen valla aynılar.

50 sene öncesinde bir ot ıcmıs hamıle kalmıs kadını ornek verır durur bana. ben 26 da erken menopoz olmusum. neyın kafası...

babası 45 sene once olmus halen babasını anlatır durur. ve aynı hıkaye. farklı bır sey degıl. cumlelerı ezberledım resmen...
Erken menopoz da nasıl bir yol izleniyor acaba.bendr de var sanırım

Doğulular ve iç Anadolu Kürtlerinde var bu durum bence. Kimden dinlesem aynı. Ayrıştırmak da değil niyetim ama şaşmıyor. Aşırı gelenekçiler. Ben deniz kenarında büyüdüm. Anlayamadım o yüzden anlam da veremedim. Şu an biraz daha rahatım şükür. Benim eşim bile tahammül edemiyordu kendi babasının boş konuşmalarına bir şeyi uzatarak kırk defa anlatıyorlar. Ama bir şey de diyemiyordu. En son sırf bu durumdan kurtulmak için seni de boşarım dedim. Şimdi hamileyim üç dört günde bir aramaya başladılar yine. Canım isterse açmıyorum isterse açıyorum. Biz şarktan sonra eşimin memleketine gideceğiz. Öyle istiyor vazgeçemedi bilmiyorum napacağımı. Belki o zamana kadar anlarlar. Yoksa tahammül edemem.
kürt olmasına gerek yok

içanadolu kulturunde de var, kastamonu ya ortakaradenizde de var.

denizkenarı olan yerlerde yok daha az yani , aslında.

asla gitmeyin, cunku ozgur yasama alısmıs bırı asla yapamıyor. bız de gelenekler var ama aılem daha ozgurdur ve esımın mahallesı esımın semtı derken aılesı ıle aynı apartmanda olmak bıle cok kurallara uymak demek oluyor. memleketınde yapamazsınız, gıtmeyın, sureklı gelen gıden , yolda heryerde akraba komsu aile. bogar sizi, bu durum

kürt olmasına gerek yok

içanadolu kulturunde de var, kastamonu ya ortakaradenizde de var.

denizkenarı olan yerlerde yok daha az yani , aslında.
Muhakkak her yerde vardır evet Kastamonu’ya gelin olmuş bir arkadaşım var onda da durum aynıydı. Ben de Karadenizliyim ama doğu Karadeniz bizde yok mesela böyle bir durum. 30 küsür yaşına gelmiş insanları doğru budur diye eğitmeye çalışıyorlar. Aynı durumu damatlarına yapamıyorlar ama :)

asla gitmeyin, cunku ozgur yasama alısmıs bırı asla yapamıyor. bız de gelenekler var ama aılem daha ozgurdur ve esımın mahallesı esımın semtı derken aılesı ıle aynı apartmanda olmak bıle cok kurallara uymak demek oluyor. memleketınde yapamazsınız, gıtmeyın, sureklı gelen gıden , yolda heryerde akraba komsu aile. bogar sizi, bu durum
ben de öyle düşünüyorum yani bu kadar uyumadığımı gördüğü halde ısrarla gitmek istiyor Ankara’ya. Severim aslında şehri ben de orda okudum. Şu an olduğumuz yerden imkan olarak da daha iyi ama mutsuz olacağım bir yer.

Ben de sizin gibi düşüyorum ama eş ailesi beni de kızları gibi görüyorlarmış ana ata da 4 müş kendi anne babam neyse onlar da oymuş :)
Kızları değilsiniz gibisiniz işte :) bu lafları eski kuşak çok sık kullanıyor. Allah korusun diyeyim de bir ayrılın bakalım oğullarından ne oluyor. Evlat başka

Eşimin ailesini asla kendi ailem giiibi görmüyorum.
Başlarda tanımadığım için hem seviyordum hem saygı duyuyordum fakat biz bir senedir eşimin ailesinin karşı apartmanında oturuyoruz durum öyle bir hal aldı ki 3 aylık bir bebeğim var her gün babaannesi gelip alıyor bebeği benden. Evet o bebeğin babaannesi, kızları da halası oluyor ama her gün her gün bebeğimi alıp gitmelerine anlam veremiyorum ve bıktım artık bu durumdan eğer başka bir semtte otursaydım da her gün gelecekler miydi? Hayır tabii ki de iki tane görümcem var ikisi ile de görüşmüyorum.
O yüzden evlerine gitmiyorum nerede samimiyet orada bokluk demişler genelde "Sen bizim kızımızsın" adı altında etmedikleri eziyeti bırakmıyorlar gelinlere.
Ben kendileri ile arama mesafe koydum fakat bebeğimi almalarına engel olamıyorum

Eşimin ailesini asla kendi ailem giiibi görmüyorum.
Başlarda tanımadığım için hem seviyordum hem saygı duyuyordum fakat biz bir senedir eşimin ailesinin karşı apartmanında oturuyoruz durum öyle bir hal aldı ki 3 aylık bir bebeğim var her gün babaannesi gelip alıyor bebeği benden. Evet o bebeğin babaannesi, kızları da halası oluyor ama her gün her gün bebeğimi alıp gitmelerine anlam veremiyorum ve bıktım artık bu durumdan eğer başka bir semtte otursaydım da her gün gelecekler miydi? Hayır tabii ki de iki tane görümcem var ikisi ile de görüşmüyorum.
O yüzden evlerine gitmiyorum nerede samimiyet orada bokluk demişler genelde "Sen bizim kızımızsın" adı altında etmedikleri eziyeti bırakmıyorlar gelinlere.
Ben kendileri ile arama mesafe koydum fakat bebeğimi almalarına engel olamıyorum
Sevmek için mi alıyorlar anlamadım . Eğer öyleyse de 3 aylık daha yani

Ben göremiyorum. Gören var mı gerçekten merak ediyorum. En başında iyiydim aramak için can atardım ama daha sonra soğuttular üç kez arasam dördüncüyü neden aramıyorsun serzenişine geçtiler. Arama sıklığım asla yetmedi. Ve öyle uzun aralıklarla da değildi iki günde bir kayınbabam ayrı kaynanam ayrı arıyordu. Ve saatlerce konuşuyorlardı.
Artık biz senin anne babanız bizde öyle bizde şöyle. Zamanla bunalttı beni bu durum. Aleni bir şekilde söylemediler ama eşim huzursuz oluyordu.
Ve çok farklı iki kültürdeniz her aramada farklı bir adetlerinden bahsettiler. Ben daha rahat yetiştirildim baktığımda onlarda hayat sanki görevlerle yürütülüyor. Personel görev listesi gibi listem vardı sanki bir ara. Asla anlayamadım onları onlar da beni.
Örneğin bi cenazemiz oluyor tam bir hafta boyunca başın sağ olsun diye arıyorlar. Aynı kişiler arıyor bu arda.
ben de herhalde konuştuklarını unutuyorlar diyordum dilediniz ya sorun yok diyorum alınıyorlar konuşmak istemiyorum diye.
Beni yanlarına çağırıyorlar rahat edemem diyorum buna da alınıyorlar bizi sevmiyor diye.
Neyse orda kendi adetlerin buraya gelince de bizim adetlere uyarsın diyorlar.
Her şeye ama her şeye alınıyorlar. Ben de tedirgin oluyorum her konuşmada huzursuzluk çıkacak diye. Böyle olunca konuşmaları azalttım eşim en başında anlamasa da daha sonra anlayış gösterdi. Ailesinin saçmaladığını görüyordu çünkü ama ona kalsa onlar da öyle görmüştü kendi çocuklarına da aynısını yapıyorlardı bana özel değildi.
Ama ben onların çocuğu değilim onlar da benim anne babam değil. Sorsan gelin pek kıymetli.
Bizde hediyeleşme vardır yani büyük küçük içinden ne gelirse alır ebeveynler. Bir tane bir şeylerini görmedim şimdiye kadar ha almak zorunda değiller tabii ki. Sinirime giden külfet olan konularda hiç ağızlarını açmamaları.
Ev alacaklar altınları istediler tuhaf gelse de kabul ettim yeter ki beni rahat bıraksınlar dedim. Bir sıkıntım olursa zaten kendi anne babam arkamda.
Yani saygımı da bozmadım hiç sadece farklılıklar var ve onlar gibi olamıyorum olmak da istemiyorum açıkçası her şey kurallı çünkü.
Eşim onlara karşı eski sevgimin olmadığını biliyor sebeplerimi de sunuyorum anlıyor ama üzülüyor muhtemelen. Yine haftada bir arıyordum ki o bile fazla bence. Şimdi hamile olduğumu öğrendim öncesinde düşüklerim var eşim anne babamın adı geçti mi ürküyorsun ama asgari düzeyde sevginin geri gelmesi lazım kabuk etmesen de onlar da senin ailen artık diyor. Sıkıldım artık gerçekten bu durumdan. Ve insanlar için gelin olmakla damat olmak aynı şey değil beni gün aşırı saçma sapan aradıkları gibi damatlarını arayamıyorlar mesela.
Üç sene oldu son zamanlarda rahatsız etmiyorlardı ama şimdi bebek girince araya telefona girişeceklerdir eminim. Bekliyordum da zaten.
Siz nasılsınız eş ailesiyle ?
Eşiniz ilişkilerinize karışıyor mu ?
Ve siz benim yerimde olsanız ne yapardınız ?
Esasında kv çok severim gerçekten annemde olmayan güzel özellikleri var. Çok beğeniyorum bu yönünü. Allah razı. Olsun kızı olmadığı için kıyas edemiyorum ama ayırmıyor. Ailen gibi görme kısmı için bir şey diyemiyorum henüz 3 yıllık evliyim.. Ben tam anlamıyla öz annem gibi görmüyorum tabi ki bu mümkün değil.. Kendi ailemle de koklesmis problemlerim var. Durum böyle iken beklentiye de kimse girmemeli.. Herkesin anası babası var.. Her şey yerinde ve kararında olmalıdır. Kendi öz ana babamıza karşı bile..

3 aylık bebeği alıp götürmelerine neden izin veriyorsunuz ki
İlginç. 3 aylık bebeği de götürüp nasıl seviyorlar anlamıyorum.
Ben de anlamıyorum kendilerini anneden öte görüyorlar işte ve eşim de buna bir şey demiyor asla normal karşılıyor
O ailesine bir şey demeyince ailesi de ondan yüz bulunca ben gelin olarak dış kapının dış mandalı oluyorum gelin burda sevin desem de beni ciddiye alan olmuyor ve kahroluyorum
Kaynanam ve görümcelerim sevsin diye bebek doğurmuşum
Bugün hıçkıra hıçkıra ağladım götürdüklerinde..
Daha ben doyamamışım bebeğime kucaktan kucağa geziyor annesiz bir şekilde

• Üzgünüm
Reactions: Gao
Muhakkak her yerde vardır evet Kastamonu’ya gelin olmuş bir arkadaşım var onda da durum aynıydı. Ben de Karadenizliyim ama doğu Karadeniz bizde yok mesela böyle bir durum. 30 küsür yaşına gelmiş insanları doğru budur diye eğitmeye çalışıyorlar. Aynı durumu damatlarına yapamıyorlar ama :)
ya sabah daha yurek, cıger, tavuk, hatta bir gun onceden kızarmıs tavuk bıle yıyebılıyorlar.

her bayram sabahı ılla hamur kızartması.

degısıkler yanı. her memlekette yasadım herkesı severım kendı memleketımı bıle savunup duran bırı hıc olmadım yani adil ve makul yorumlar yapan bırıyımdır ama kastamonu da yasamasam da kastamonu aıle cıdden zormuş. karadenız geleneksel yapı ıc anadolu geleneksel yapı.. ıkısı de harmanlanmıs ve duble cekılmez olmus. cogu kısıden de boyle duyuyorum valla.

karadenızlı cok da arkadasım oldu ayrıca, onların yapısı da boyle degıl. ıcanadolunun en yobaz halı ıle karadenızın en yobaz halını bıraz da dogudan almıs gıbı. karma bır sıstem yani maalesef.

ya sabah daha yurek, cıger, tavuk, hatta bir gun onceden kızarmıs tavuk bıle yıyebılıyorlar.

her bayram sabahı ılla hamur kızartması.

degısıkler yanı. her memlekette yasadım herkesı severım kendı memleketımı bıle savunup duran bırı hıc olmadım yani adil ve makul yorumlar yapan bırıyımdır ama kastamonu da yasamasam da kastamonu aıle cıdden zormuş. karadenız geleneksel yapı ıc anadolu geleneksel yapı.. ıkısı de harmanlanmıs ve duble cekılmez olmus. cogu kısıden de boyle duyuyorum valla.

karadenızlı cok da arkadasım oldu ayrıca, onların yapısı da boyle degıl. ıcanadolunun en yobaz halı ıle karadenızın en yobaz halını bıraz da dogudan almıs gıbı. karma bır sıstem yani maalesef.
Doğrudur Kastamonu Tosya için duymuştum ben öyle. Diyorum ya buralarda yok en azından benim çevrem öyle değil. Kayın ailem de sabahları ciğer falan yiyor 😂insanın midesi kalkıyor vallahi. İlla seni de ortak ediyorlar her şeylerine komün gibi bir aile. Kimse birbirine küsmesin diye bir yere 7-8 aile toplanıp gidiyor. Kocaman adamlar kadın gibi trip atıyor acayip dişil hareketler. Ve saygı duymanı bekliyorlar bütün saçmalıklara. İnsan soruyor kendine seneler sonra bir imzayla hayatına girmiş insanların abuk sabuk şeylerine gerçekten bu kadar tahammül etmek zorunda mısın diye.

X