Eşimle Yaşadığımız Sorunlar

Uzun zamandır takip ediyorum burayı artık işin içinden çıkılmaz bir hale geldiği için sizlerden fikir almak istedim. Biraz uzun yazı olabilir çünkü çok doldum. En ince ayrıntısına kadar anlatmaya çalışcam lütfen ona göre cevap verin. Tarafsız gözle fikirleri görmek istiyorum.

5 yıllık bir evliliğimiz var. Severek evlendik. Eşim Bilgisayar mühendisi, Türkiye'de bilinen büyük bir şirkette yönetici olarak görev yapıyor. Yani maddi olarak durumumuz çok şükür gayet iyi. Bir gün olsun bir dediğimi iki etmemiştir. Bunları anlatıyorum ki, onu bilin ona göre cevap verin yani. Maddi olarak stres yaptıracak, sorun yaptıracak bir durumumuz yok yani.

Eşimin bana karşı da davranışları olsun, evine karşı sorumluluklarını yerine getirmesi olsun gayet iyidir. Bu zamana kadar ciddi bir kavgamız sorunumuz olmadı.

Asıl mesele şimdi başlıyor;

Eşim 3 kardeşler. 2 tane de abisi var. Eşimin babasına yaklaşık 18 ay önce kanser teşhisi konuldu. Aylarca doktor doktor gezdi, Türkiye'deki tüm büyük şehirlere götürdü, özel hastane / devlet hastanesi ne kadar hastane varsa, kimden bir tavsiye duysa gitti götürdü.

Amerika ile, Küba ile görüşmeler yaptı. Ne yazık ki hepsi aynı cevabı vermesine rağmen pes etmedi. Hep içinde bir umut vardı, iyileşecek diyordu. Kendisine yediremiyordu bu durumu.

En sonunda İzmir'de bir doktor kafasına yattı ve tedaviye orada devam ettirme kararı aldı. İzmir ile oturduğumuz şehrin arası 400 KM. Eşim her 15 günde bir babasını kemoterapi için İzmir'e götürdü, geri almaya gitti. Yeri geldi kontrolleri oldu onun için de gitti. Yani 18 aylık süreçte sanırım 170 defa gidip gelmiştir.

Bu süreçte maalesef abilerinden hiçbir destek görmedi. Defalarca abilerine söylemesine rağmen, görmeye dahi gelmediler. Maddi manevi olarak tüm yük eşimin üzerine kaldı. Yeri geldi iş yerinde toplantıları oldu, toplantısının olduğu gün babasının kemoterapi alması gerekti, özel araç tuttu, özel şoför tuttu, onunla gönderdi. Ona rağmen abileri gelmedi.

Vel hasılı eşimin babası 4 ay önce vefat etti. Eşimin babası vefat ettiğinde bende yanında değildim. Annemlere gitmiştim. Yani kayınbabam vefat ederken dahi diğer abileri yoktu. Sadece annesi ve kendisi vardı. Haberi alınca ailemle beraber bende gittim.

Üzgün ama hırslı bir eş gördüm karşımda. Tüm cenaze işlemlerini, tüm yasal işlemleri, kamu işlemlerini tek başına yaptı, kimseyi karıştırmadı.

Babası vefat ettikten sonra, eşim ciddi şekilde üzülmeye başladı. Sürekli babasını düşünüp, sürekli morali bozuk bir hale geldi. Evine karşı sorumsuzluk hissetmedim ama bu hali artık benim de canımı sıkmaya başlayınca, bir kaç kez benimle de ilgilenmesi gerektiğini söyledim.

Aldığım tepki;

Bana teselli verme. Teselliyi zaten herkes veriyor. Sen beni anla, bana destek ver gibi bir cümle kullandı. Tabi üzerine fazla gitmedim, daha sonra yine bir tartışmamız oldu. Bunun üzerine beni hiç anlamıyorsun, ne yaşadığımı, 18 ay boyunca neler çektiğimi kendin gördün ama sanki çok basitmiş gibi görüyorsun. Beni anlamanı beklemiyorum senden, çünkü benim yaşadığımı yaşamayan anlamaz gibi cümleler kullandı. En son tartışmamızda da, beni kendinden uzaklaştırıyorsun. Görmek istediğim desteği bana vermiyorsun, arkamda durmuyorsun dedi ve şuan aramız bozuk.

Eşim sessiz sakin bir insandır, herkesce fazlasıyla sevilen, saygı duyulan ve herkesle muhabbeti iyi olan bir insandır. Allah var hakkını yemeyeyim, ben arkasından bir tane kötü söz eden görmedim. Çarşıda sokakta herkes selam verir.

Ama yukarıdaki süreçlerden sonra artık kendi halinde takılan, pek kimseyle konuşmayan, kısa ve öz cevaplar veren birisi haline geldi.

Bana karşı eskisi gibi olmadığını hissetmeye başladım. Yani sanırım eşim benden soğumaya başladı.

Böyle bir süreç yaşayan, atlatan var mı? Bu süreçte ben gerçekten onun söylediği gibi destek vermemiş olabilir miyim?
Siz bunları yazarken bile bi şekilde destek olmamış gibi yazmışsınız hiç durmadi,pes etmedi tek onyapti kimse yoktu diye. Yoksa yoktu babası nihayetinde baba bu. Adamın Serzenisleri bana abartı gelmedi aksine sizin tepkileriniz cumleleriniz kötü geldi bana. 4 ay çok ama çok yeni bı surec ne bekliyodunuz? Ve aynısı Allah korusun Allah göstermesin sizin başınıza gelse kendinizi bu denli haklı görür muydunuz? İnsanın gözü hicbisey görmez aile bu ya anne baba yani. Bilmiyorum siz aşırı bencil birisiniz bence

Uzun zamandır takip ediyorum burayı artık işin içinden çıkılmaz bir hale geldiği için sizlerden fikir almak istedim. Biraz uzun yazı olabilir çünkü çok doldum. En ince ayrıntısına kadar anlatmaya çalışcam lütfen ona göre cevap verin. Tarafsız gözle fikirleri görmek istiyorum.

5 yıllık bir evliliğimiz var. Severek evlendik. Eşim Bilgisayar mühendisi, Türkiye'de bilinen büyük bir şirkette yönetici olarak görev yapıyor. Yani maddi olarak durumumuz çok şükür gayet iyi. Bir gün olsun bir dediğimi iki etmemiştir. Bunları anlatıyorum ki, onu bilin ona göre cevap verin yani. Maddi olarak stres yaptıracak, sorun yaptıracak bir durumumuz yok yani.

Eşimin bana karşı da davranışları olsun, evine karşı sorumluluklarını yerine getirmesi olsun gayet iyidir. Bu zamana kadar ciddi bir kavgamız sorunumuz olmadı.

Eşim 3 kardeşler. 2 tane de abisi var. Eşimin babasına yaklaşık 18 ay önce kanser teşhisi konuldu. Aylarca doktor doktor gezdi, Türkiye'deki tüm büyük şehirlere götürdü, özel hastane / devlet hastanesi ne kadar hastane varsa, kimden bir tavsiye duysa gitti götürdü.

Amerika ile, Küba ile görüşmeler yaptı. Ne yazık ki hepsi aynı cevabı vermesine rağmen pes etmedi. Hep içinde bir umut vardı, iyileşecek diyordu. Kendisine yediremiyordu bu durumu.

En sonunda İzmir'de bir doktor kafasına yattı ve tedaviye orada devam ettirme kararı aldı. İzmir ile oturduğumuz şehrin arası 400 KM. Eşim her 15 günde bir babasını kemoterapi için İzmir'e götürdü, geri almaya gitti. Yeri geldi kontrolleri oldu onun için de gitti. Yani 18 aylık süreçte sanırım 170 defa gidip gelmiştir.

Bu süreçte maalesef abilerinden hiçbir destek görmedi. Defalarca abilerine söylemesine rağmen, görmeye dahi gelmediler. Maddi manevi olarak tüm yük eşimin üzerine kaldı. Yeri geldi iş yerinde toplantıları oldu, toplantısının olduğu gün babasının kemoterapi alması gerekti, özel araç tuttu, özel şoför tuttu, onunla gönderdi. Ona rağmen abileri gelmedi.

Vel hasılı eşimin babası 4 ay önce vefat etti. Eşimin babası vefat ettiğinde bende yanında değildim. Annemlere gitmiştim. Yani kayınbabam vefat ederken dahi diğer abileri yoktu. Sadece annesi ve kendisi vardı. Haberi alınca ailemle beraber bende gittim.

Üzgün ama hırslı bir eş gördüm karşımda. Tüm cenaze işlemlerini, tüm yasal işlemleri, kamu işlemlerini tek başına yaptı, kimseyi karıştırmadı.

Babası vefat ettikten sonra, eşim ciddi şekilde üzülmeye başladı. Sürekli babasını düşünüp, sürekli morali bozuk bir hale geldi. Evine karşı sorumsuzluk hissetmedim ama bu hali artık benim de canımı sıkmaya başlayınca, bir kaç kez benimle de ilgilenmesi gerektiğini söyledim.

Aldığım tepki;

Bana teselli verme. Teselliyi zaten herkes veriyor. Sen beni anla, bana destek ver gibi bir cümle kullandı. Tabi üzerine fazla gitmedim, daha sonra yine bir tartışmamız oldu. Bunun üzerine beni hiç anlamıyorsun, ne yaşadığımı, 18 ay boyunca neler çektiğimi kendin gördün ama sanki çok basitmiş gibi görüyorsun. Beni anlamanı beklemiyorum senden, çünkü benim yaşadığımı yaşamayan anlamaz gibi cümleler kullandı. En son tartışmamızda da, beni kendinden uzaklaştırıyorsun. Görmek istediğim desteği bana vermiyorsun, arkamda durmuyorsun dedi ve şuan aramız bozuk.

Eşim sessiz sakin bir insandır, herkesce fazlasıyla sevilen, saygı duyulan ve herkesle muhabbeti iyi olan bir insandır. Allah var hakkını yemeyeyim, ben arkasından bir tane kötü söz eden görmedim. Çarşıda sokakta herkes selam verir.

Ama yukarıdaki süreçlerden sonra artık kendi halinde takılan, pek kimseyle konuşmayan, kısa ve öz cevaplar veren birisi haline geldi.

Bana karşı eskisi gibi olmadığını hissetmeye başladım. Yani sanırım eşim benden soğumaya başladı.

Böyle bir süreç yaşayan, atlatan var mı? Bu süreçte ben gerçekten onun söylediği gibi destek vermemiş olabilir miyim?
Eşin şuan bir savaş kaybetti.Yenilgisine hiç bir şey teselli olamaz.Kafasinda ne senaryolar kurup başa sarıyor anlayamazsın.Hatta suçlu arıyor.Sen sessiz kal onunla tartışma.Agliyorsa mendil uzat,anlatiyorsa dinle.Ayni savaşı verip yenilgiyle çıktım.Ben asla eski ben olamadim.Sanki ona uzaktan bakıyordum hatta.Suan eşinin tek ihtiyacı zaman.Psikolojik destek alması gerektiğini yakında anlayacaktır.

Teşekkür ederim cevaplarınız için. Yani doğrusu biraz bencil davrandığını düşündüm. Ve maalesef bir kaç kez sanırım söylememem gereken şey söyledim. Dünyada tek babasını kaybeden sen değilsin gibi şeyler söyledim. Bunun üzerine ciddi olarak bir soğukluk hissetmeye başladım. Eskiden derdini sorununu bana anlatırdı. Özledim babamı falan derdi. Şimdi bana hiçbirşey söylemiyor. Canı sıkkın olduğunda geçiyor çalışma odasına kendince orada çalışmalar yapıyor. Yani bilmiyorum ne zaman geçecek bu durum
2.5 ay once annemi kaybettim. Birisi bana dunyada annesini kaybeden tek sen degilsin dese ben de ona hicbir sey soylemem bi daha. Cok yanlis davranmissiniz cok.

eşiniz yas sürecindeki öfke kısmını yaşıyor bende babamı kanserden kaybettim o yüzden eşinizi anlayabiliyorum kardeşlerle de birebir aynı durumu yaşadık ve bu yaşamadan empati yapılmayacak bi durum söyleceğim o ki öfke geçecek yerine kabullenme gelecek o yüzden sadece zamana ve anlayışa ihtiyacı var

Ya tamam haklısınız ama benim açımdan neden düşünmüyorsunuz? Yani ne kadar sürecek ki böyle? Yani bunu anlayamıyorum ben. Evet zor bir süreçti ama yani çaresi yok ki bir gün elbet biteceğini zaten biliyordu. Tüm konuştuğu doktorlar bunu söyledi. Kendini 18 ay boyunca zaten buna hazırladı. Yani kafam allak bullak oldu gerçekten. Sanki bu buhran hiç bitmeyecekmiş gibi geliyor
Bir gun en yakininizi kaybettiginizde anlayacaksiniz malesef. Zaten yasliydi, zaten hastaydi laflari insana o kadar koyuyor ki. Asla boyle cumleler kurmayin. Asla.

Yani sağolun herkes fikrini söylemiş ama sanırım ben bu konularda biraz gerçekçiyim galiba. Herşeye rağmen hayat devam ediyor düşüncesindeyim.

Ben unutması için elimden geleni yapıyorum. Mesela memleketine gitmek istiyor, babasının mezarına sık sık gitmek istiyor. Ben gitmek istemiyorum, unutsun hatırlayıp durmasın diye boşver gitmeyelim diyorum. Yani sürekli gidiyor acısı tazeleniyor
Battıkça batıyorsunuz . İnanın asıl bencil olan sizsiniz. Bu olayın gerçekçilikle ilgisi yok. Böyle devam ederseniz evliliginiz tehlikeye girer. Bırakın adam yasını tutsun. Siz de yanında olun. Hatta siz söyleyin hadi babanı ziyaret edelim deyin.

Tüm bunlar geçtiğinde, eşiniz kendine geldiğinde, sizin ona nasıl davrandiginizi hatırlayacak. Nasıl yalnız bırakıldığını görecek. Geç kalmış değilsiniz. Yok benle ilgilen, yök ailemle samimi ol bekletinizi unutun. Gidin eşinize sarılın. Asıl eşiniz ihmal edilmiş. Siz değil. Daha dört ay olmuş. Ne bekliyorsunuz.

Eşinize destek vermemişsiniz ki bunları söylemiş. Durup dururken kendiliğinden sizin hakkınızda böyle düşünecek değil ya. Dünyada tek babasını kaybeden sen değilsin demişsiniz adama buna bile sanırım söylememem gereken şeyler söyledim diyorsunuz. Sanıyorsunuz yani. Eşinizi anlamıyorsunuz dilerim aynılarını da yaşayıp anlamak durumunda kalmazsınız. Daha 4 ay olmuş babasını kaybedeli istiyorsunuz ki hop hemen ertesi gün normal hayatına dönsün, istediğiniz gibi biri olsun, istediğiniz yerlere gelsin. Sorun ettiğiniz şey hala ailenize akrabalarınız... Gerçekten bu konudaki bencil sizsiniz. Biraz özeleştiri yapmanız gerek. Yorumlarınızı okudum da gerçekten inanılır gibi değil yaptıklarınız. Bu kafayla giderseniz eşiniz boşar sizi yakında ki çok haklı

Battıkça batıyorsunuz . İnanın asıl bencil olan sizsiniz. Bu olayın gerçekçilikle ilgisi yok. Böyle devam ederseniz evliliginiz tehlikeye girer. Bırakın adam yasını tutsun. Siz de yanında olun. Hatta siz söyleyin hadi babanı ziyaret edelim deyin.

Tüm bunlar geçtiğinde, eşiniz kendine geldiğinde, sizin ona nasıl davrandiginizi hatırlayacak. Nasıl yalnız bırakıldığını görecek. Geç kalmış değilsiniz. Yok benle ilgilen, yök ailemle samimi ol bekletinizi unutun. Gidin eşinize sarılın. Asıl eşiniz ihmal edilmiş. Siz değil. Daha dört ay olmuş. Ne bekliyorsunuz.

Eşinize destek vermemişsiniz ki bunları söylemiş. Durup dururken kendiliğinden sizin hakkınızda böyle düşünecek değil ya. Dünyada tek babasını kaybeden sen değilsin demişsiniz adama buna bile sanırım söylememem gereken şeyler söyledim diyorsunuz. Sanıyorsunuz yani. Eşinizi anlamıyorsunuz dilerim aynılarını da yaşayıp anlamak durumunda kalmazsınız. Daha 4 ay olmuş babasını kaybedeli istiyorsunuz ki hop hemen ertesi gün normal hayatına dönsün, istediğiniz gibi biri olsun, istediğiniz yerlere gelsin. Sorun ettiğiniz şey hala ailenize akrabalarınız... Gerçekten bu konudaki bencil sizsiniz. Biraz özeleştiri yapmanız gerek. Yorumlarınızı okudum da gerçekten inanılır gibi değil yaptıklarınız. Bu kafayla giderseniz eşiniz boşar sizi yakında ki çok haklı

Arkadaşlar üstte zaten yeterince yüzüme vuruldu bunlar. hatalı olduğumu kabul ettiğimi ve eşimle bu akşam konuşacağımı söylemiştim

Arkadaşlar üstte zaten yeterince yüzüme vuruldu bunlar. hatalı olduğumu kabul ettiğimi ve eşimle bu akşam konuşacağımı söylemiştim

Meseleyi hallettiyseniz konunuzu kapattırabilirsiniz yoksa haliyle size yorum yazılmaya devam edilecek. İnsanlar ilk mesajınızı okuyarak ona göre cevap yazacaklar

Çok bencilsiniz adamın acısı var hala anneme kardeşime gelmiyor derdine düsmüssünüz. Çok bunalticisiniz gercekten. Allah eşinizde sabir versin başınız saolsun. Mezarına göturmemeniz cok buyuk yanliş , ölümü kabullenmesinin en büyük etkeni bu olacak bol bol gitsin konussun ve en önemlisi vedalaşsın. Teselli istemiyor, içindeki yenilgiyi kabul etmeye çalışıyor, hayatta kimsenin onu anlamadigini hissediyor cunku eşi bile bencilce davranıyor.
Siz hemen normal hayata dönmesini bekliyorsunuz kendiniz dönmussunuz yaninda olmak fiziki anlamda olmakla olmuyor, oradasiniz ama yoksunuz belli ki bazen sessizce bi bakis bi sarilmak bile varliginizi hissettirir. Beraber gidelim mezarina diyin hayrina bir seyler yaptiralim yemek verelim bir seyler yapalim ruhuna rahmet olsun diyin.

Kusura bakmayın okumamıştım sonradan yazdıklarınızı.

Bir de tavsiyem sık sık seni anlıyorum tarzı konuşmalar yapmayın. Sadece yanında olduğunuzu hissettirin. Madem sezsiz, sakin, doğal ortamlar hoşuna gidiyor. Siz böyle yerlerde haftasonu için plan yapın . Eşlikçisi olun, elinden tutun.

Yas daha da uzarsa o zaman uzmanla görüşmesi konusunda tavsiyelerde bulunabilirsiniz

Aldığım tepki;

Esiniz destek alsın siz de Allah askina ilgi şımarıklığına ara verin

4 ay çok yeni,
Çok yıpranmış yorulmuş
Siz yol arkadaşı olarak destek olun biraz onun için çabalayın
Yorulmuş
Neden iyi insanlar bu hayatta inciniyor keşke abileri de destek olsaymış ama vurgulamayın bence bu durumu,
Başınız sagolsun

Babama kanser teşhisi konmasından dokuz ay sonra öldü. Üç kardeşiz diğerleri de ilgilidir ama yine de ben dokuz at boyunca ayın üç haftası ailemin yanında kaldım farklı şehirde. Babam öldü aynı eşiniz gibi ben de kendimi işe verdim aylarca olayı algılayıp kabullenme sürecinde stand by modunda yaşadım. Eşim gık demedi ilgi beklemedi hele de babasını kaybeden bi sen değilsin gibi şuursuzluklar hiç yapmadı. Bunları eşim ne şahane insan diye anlatmıyorum, normal bir hayat arkadaşı hatta arkadaş bile böyle yapar böyle destek olur olmalıdır. Sizin ciddi olarak ben merkezci empatisiz olduğunuzu düşünüyorum lütfen bu yönünüzü görüp değiştirmeye çalışın.

Bana sanki, etrafındakilere, kardeşlerine falan, demek istediği şeyi size söylüyormuş gibi geldi. İnsanların psikolojisini gerçekten anlamak mümkün olmuyor ve bu durum sizinle alakalı değil diye düşünüyorum. Eğer bu süreçte ona her türlü desteği verip yardımda bulunduysanız ve konuşmuşsanız, acı yavaş yavaş olgunlaşmaya başladığında size eskisi gibi davranmaya başlar. Bence şu anda söylenen bu tarz sözlere takılmak yerine destek olmaya devam edin. İnsan acı çekerken ne dediğini bilmiyor maalesef, biraz sabır, o size kendisini açar diye düşünüyorum. Başınız sağ olsun.

Teşekkür ederim cevaplarınız için. Yani doğrusu biraz bencil davrandığını düşündüm. Ve maalesef bir kaç kez sanırım söylememem gereken şey söyledim. Dünyada tek babasını kaybeden sen değilsin gibi şeyler söyledim. Bunun üzerine ciddi olarak bir soğukluk hissetmeye başladım. Eskiden derdini sorununu bana anlatırdı. Özledim babamı falan derdi. Şimdi bana hiçbirşey söylemiyor. Canı sıkkın olduğunda geçiyor çalışma odasına kendince orada çalışmalar yapıyor. Yani bilmiyorum ne zaman geçecek bu durum
Canım yuh :) enpati yoksunu musun acaba ya :) düzelt lütfen bence bu yaptigin yanlışı. Yerinde olsam babasindan bahseder onu iyi hatırladığına dair anılar anlatır erken gitti keşke daha fazla vakit geçirseydik falan derdim. Bi ölümün şoku 6 ayda anca geciyor. Kafanda olgun bi yere oturmasi için o acının kaybettigin insani icinde yasattigin güzel anıları dillendirmen üzülürken gülümsemen falan gerekio. Boyle boyle alisiosun cunku. Tamamen anca 2 senede falan kendine geliosun. Senin ailen yanindaymis ne guzel o yuzden anlamlandiramamis olabilirsin. Ama biraz empati yap sakın o lafi tekrar söyleme yaa.

Psikologlar Biten bir ilişkinin ardından bile 6 ay yas sürecini sağlıklı buluyor adamın babası ölmüş siz 4 ayı cok görüyorsunuz

Yani sağolun herkes fikrini söylemiş ama sanırım ben bu konularda biraz gerçekçiyim galiba. Herşeye rağmen hayat devam ediyor düşüncesindeyim.

Ben unutması için elimden geleni yapıyorum. Mesela memleketine gitmek istiyor, babasının mezarına sık sık gitmek istiyor. Ben gitmek istemiyorum, unutsun hatırlayıp durmasın diye boşver gitmeyelim diyorum. Yani sürekli gidiyor acısı tazeleniyor
Tamam siz sevdiklerinizi kaybedince istediginiz gibi gercekci davranin. Acisini herkes istedigi gibi yasasin salin adami.

Babamı kaybettiğimde aylarca kendime gelemedim eşiniz şu an yas süreci yaşıyor sizde muhtemelen eski günleri ozluyorsunuz ama ölüm malesef elden gelen birşey olsa keşke sizin biraz daha belki sabırlı olup kendinize dönmeniz gerekiyor kendinizi oyalayacak birşeyler bulmaya ve eşinize destek olmaya çalışın

X