Eşimin eski sevgilisi ve yine ailesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yazdıklarınıza kelimesi kelimesine katılıyorum. Bu benim kırmızı çizgim denilen konularda başta anlaşılamıyorsa o ilişkiye başlamamak lazım. Diğer anlaşmazlıklarda bir şekilde orta yol bulunabiliyor zaten.

Ben eski evliğimde bu konuyla çok savaştım. Tabii ben de gençtim, şu anki kafa yapısında değildim, önce beş altı yıl dayandım; çünkü kendi ailemden bile sürekli evlilik fedakarlıktır, yeri gelir kişiliğinden de ödün verirsin, yeri gelir susman da gerekir, “bunlar benim doğrularım dediğim de” o neymiş sen bu kafayla bir daha zor evlenirsin gibi gibi manipülasyonlara çok maruz kaldım. Bitirme kararı aldığımda psikolojik olarak çökmüştüm, çünkü verdiğim ödünler sayesinde ben “ben” değildim artık. Bitirdim, bıraktım ve inanılmaz rahatladım. Hayat görüşümüz çok farklı olan insanla “aşk” adı altında evlenmem bir daha :)
Zaten o yeri nedense hep kadınlara geliyor. Erkekler dilediği yere t*ş*ğını yayıp kömüş gibi yığılıyorlar, bam güm duru durağı yok. Kadınlar yeri gelsin sussun yeri gelsin yutsun idare etsin, kaçsın göçsün zart zurt. Aman adamların ayağına takılmayalım sorun çıkarmayalım da naparsak yapalım. 😂

Zaten o yeri nedense hep kadınlara geliyor. Erkekler dilediği yere t*ş*ğını yayıp kömüş gibi yığılıyorlar, bam güm duru durağı yok. Kadınlar yeri gelsin sussun yeri gelsin yutsun idare etsin, kaçsın göçsün zart zurt. Aman adamların ayağına takılmayalım sorun çıkarmayalım da naparsak yapalım. 😂

Aynen kadın yapıcı olur, yeri geldiğin de susar diye çok duydum ben. Hatta eski eşim okumuş kızların böyle her şeye bir cevabı olduğunu bilsem evlenmezdim demişti. Okumuşlukla ne alakası var İsa, halbuki kendisi de okumuştu 😅

Bugün işim var dedin, yarın işim var dedin bir sonraki eş yine tutturacak sen bahane buluyorsun diye. Ben kendi adıma o tatlı tatlı ve politik mesafe koymayı başaramıyorum. Direkt gemileri yakarım ben.
Ortada çok ciddi bir durum yokken hiç görüşmemek de olmaz ki. Sanırım çocukları da var. Gemileri yakmanın daha sonra dönüşü olur. Burda okuyorum eşiyle ortak karar alıp aileyle görüşmüyorlar. Daha sonra bir anda sen ailemle arama girdin diye adamlar çemkiriyor. Aileyle görüşmeyi azaltmak daha mantıklı geliyor bana. Daha sonra eşi dönüp de ona sen istemiyorsun zaten sen problemlisin diyemez. İnsanlar konu sahibine çemkirmeden, kavga etmeden istediğimizi yaparız demişler bir nevi. O da onlara aynısını yapacak.

Aynen kadın yapıcı olur, yeri geldiğin de susar diye çok duydum ben. Hatta eski eşim okumuş kızların böyle her şeye bir cevabı olduğunu bilsem evlenmezdim demişti. Okumuşlukla ne alakası var İsa, halbuki kendisi de okumuştu 😅
Ezik adam. Yukarıda olması aşağı inmene bağlı. Iy.

Ortada çok ciddi bir durum yokken hiç görüşmemek de olmaz ki. Sanırım çocukları da var. Gemileri yakmanın daha sonra dönüşü olur. Burda okuyorum eşiyle ortak karar alıp aileyle görüşmüyorlar. Daha sonra bir anda sen ailemle arama girdin diye adamlar çemkiriyor. Aileyle görüşmeyi azaltmak daha mantıklı geliyor bana. Daha sonra eşi dönüp de ona sen istemiyorsun zaten sen problemlisin diyemez. İnsanlar konu sahibine çemkirmeden, kavga etmeden istediğimizi yaparız demişler bir nevi. O da onlara aynısını yapacak.
Demek istediğinizi anlıyorum, hak veriyorum da. Herkes yapamıyor ama işte öyle. Ben mesela böyle taktiklere gelemiyorum, politik davranıyorum çünkü öyle davranmaya çalışınca kendim yine huzursuz oluyorum.

Eşinizin ailesini de bu kadar umursamayin . Ben istenmeyen bir gelindim çocuğum olana kadar bosansam eminim mutlu olurlardı . Çokta umrumda olmadı yani ailesi ne düşünüyor ne yapıyor banane ki . Herkes birbirini sevmek onun mutluluğu için çabalamak zorunda değil . Başkalarının niyetlerine bakmayın . Rahatsız olmakta haklısınız gitmeyin . Bu işler biraz bana kendini küçük düşürmek gibi geliyor . Yani eşim benim nikahlı eşim başka bir kadınla ilgili kendimi böyle bir kıyasa sokmam , sokacağım bir ortmada da olmamaliyim. Evlilik iki kişiliktir disaridakileri katıp katmamak sizin elinizde sürekli böyle ortaya katarsanız siz zararlı çıkarsınız . Bırakın kim kiminle samimi olursa olsun eşiniz gidecekse zaten giderdi .
Sizin yorumlarınızı duruşunuzu hep çok beğenirim, istenmeme olayını daha önce de okumuştum. Sebepleri neydi ki canları mı sıkılıyordu

Yazdıklarınıza kelimesi kelimesine katılıyorum. Bu benim kırmızı çizgim denilen konularda başta anlaşılamıyorsa o ilişkiye başlamamak lazım. Diğer anlaşmazlıklarda bir şekilde orta yol bulunabiliyor zaten.

Ben eski evliğimde bu konuyla çok savaştım. Tabii ben de gençtim, şu anki kafa yapısında değildim, önce beş altı yıl dayandım; çünkü kendi ailemden bile sürekli evlilik fedakarlıktır, yeri gelir kişiliğinden de ödün verirsin, yeri gelir susman da gerekir, “bunlar benim doğrularım dediğim de” o neymiş sen bu kafayla bir daha zor evlenirsin gibi gibi manipülasyonlara çok maruz kaldım. Bitirme kararı aldığımda psikolojik olarak çökmüştüm, çünkü verdiğim ödünler sayesinde ben “ben” değildim artık. Bitirdim, bıraktım ve inanılmaz rahatladım. Hayat görüşümüz çok farklı olan insanla “aşk” adı altında evlenmem bir daha :)
Sizin eski evliliğinizde olduğu gibi benim de geçmişimde ya da ilişkilerimde buna benzer, bu ölçüye gelmese de denemeler, zorlamalar, bazen istismarlar oldu çünkü bizim toplumumuzda hiçbir kadın çok üzülerek söylüyorum bunlardan muaf kalamıyor. Bu öğretilerle büyütülüyoruz, çevreden bunları görüyoruz, bize öğretilmesi gerekenler öğretilmiyor. Yüzme bilmeden suya atlar gibi, kendimizi ilişkilerde, evliliklerde buluyoruz.

Fakat bunların hiçbiri kayıp değil, hepsi bizim için öğreti, ders niteliğinde. Ben eminim ki bir gün yeniden evlenmek isterseniz, sizin de "evet" dediğiniz insan kafa yapınıza uygun olan kişi olacak. Çünkü eski eşiniz gibi bir karakter artık sizinle tanıştığında, sizi manipüle edemeyeceğini görüp yoluna gidecek. Biz olduğumuz kişiler olursak, biz doğru davranırsak farkında olmadan bile bu insanları eleriz, zaten bizimle yapamayıp onlar da daha işlerine gelen insanlarla beraber olacaklar.

İnsanın kendine yapacağı en büyük iyilik de bu zaten. Aşk, sevgi dediğimiz şeyin de temeli saygıdır, anlayıştır böyle güçlenir. Yoksa herkes birbirine seni seviyorum der ama çok az kişi sorumluluğunu alır.

Ben genç yaşta değil, orta yaşlarda ve belirli bir yaşam deneyimden sonra yapılan evlilikleri çok daha sağlam temelli görüyorum. Ben de 35 yaşımda evlendim, eşimin ikinci evliliği. Yaşantılarımız olmasa bugün bu insanlar olamazdık.
Siz de aynı şekilde yanlış öğretilerden kurtulup, özgürleşmişsiniz çok mutlu olmayı hak ediyorsunuz tıpkı kendiniz gibi biriyle.

İnsan kendi önündeki engelleri kendi koymazsa, akıllı davranırsa çok mutlu olabilir. Kadın erkek herkes sevilmeye onaylanmaya ihtiyaç duyuyor isterse hiç evlenmemiş olsun, ister boşanmış, ister genç ister yaşlı. Bu nedenle hiçbir şey hayatta bir "son" değil.

Bizi mutlu etmeyen insanlarla zaman öldürecek kadar da değersiz değiliz.

Demek istediğinizi anlıyorum, hak veriyorum da. Herkes yapamıyor ama işte öyle. Ben mesela böyle taktiklere gelemiyorum, politik davranıyorum çünkü öyle davranmaya çalışınca kendim yine huzursuz oluyorum.
Öyle bir ailede büyümemekle alakalı bir şey bu. Görmediyseniz yapamıyorsunuzdur. Malesef evliliklerde yeri geldiğinde politik olmak şart. Bizimki gibi bağları olan toplumlarda ipin ucu çok kaçar çünkü.

Artık cevap yazmıyorum ben sanki ilk defa duydular kuzenle evlenmeyi kaldı ki adamın kuzeni bile değil. Enseste vardı konu.
Bizim ailede de yoktur ama eşim doğulu ve iki kardeşi kuzeniyle evli. Çok kalabalıklar birbirlerini görmeden büyüyen kuzenler vs. Ülkede çok yaygın dediğiniz gibi herkes aşiri şok oluyor

Evet zaten eşim aklı başında olsaydı mantıklı birisi olsaydı ben ailesiyle bunları yaşamazdım ki her şeyin sorumlusu o tabiki herkes kendi kök ailesinden sorumlu. Herkes kendi kök ailesini yönetecek. Ama eşime karşı da baskı yapıldığını düşünüyorum gerek duygu sömürüsü gerek kızarak hatta şunu gördüm küserek ne halin varsa gör biz karışmıyoruz demek. Düşünüyorum aileye karşı onaylanma hissi yaranma hissi her evlatta var mıdır diye. Ama bende var mesela annem babam küsse mutsuz oluyorum onu o şekilde aklamaya mı çalışıyorum bilmiyorum. Sanki büyükler daha düşünceli olmalı gibi geliyor bana yine de eşim suçlu tabiki
Yaşınız genç sanırım, evet ailenin onaylaması aileyi kırmama vicdan yapma gibi hisleri birçok evlat yaşar ama anne babanın gönlünü hoş tutarken eşin gönlünü yıkmak diye bir şey de söz konusu olamaz, siz ona aileni sil demiyorsunuz ki veya ailene söyle hiçbir akrabalarıyla görüşmeyecekler de demiyorsunuzdur, onlar o kızla da görüşür başka akrabalarıyla da görüşür, dün sinir oldukları kişiyle bugün bal börek de olurlar, ki akrabalık ilişkileri biraz tuhaf anlaşılmaz ilişkilerdir herkes herkesi çekiştirir arkasından etmediği lafı bırakmaz ama yüz yüze gelince can ciğer kuzu sarması olurlar böyle komik akıl sır ermeyen bir ilişkidir akraba ilişkileri, burada dengeyi sağlayacak olan eşiniz misal akraba kızın kayınpederinizin arabasına binme olasılığı yüksektir çünkü ara ara düğün dernek meseleleri yüzünden bizzat arabayla evinden almışlar, eşinizin bu yaşanmışlıklar yüzünden öngörülü olup tekrar bir nişan bir akraba toplantısına katılma vs durumlarında babasına siz önden gidin biz senaasm’la arkadan geleceğiz diyebilir, böyle yaptığında ne onlar kırılır ne siz o kızla aynı arabada yolculuk yapıyorsunuz diye gerilirsiniz.

Büyükler yani en azından her büyük düşünceli olmayabiliyor, dediğim gibi eş ailenizin huyu suyu niyeti nedir bilemem, o kızla olan durumu çocukça bir sevgililik haliydi diye nitelendiriyor da olabilirler üzerinden nereden baksanız en az 10 sene geçmiş gibi görünüyor, ilişkileri bittikten sonra eğitime devam ettilerse araya üni yılları girmiş sonra askerlik sonra sizinle flört sevgililik nişan evlilik, üzerine bebeğiniz olmuş Allah sağlık versin🙏 diyeceğim şu belki gerçekten köprünün altından çok sular geçti gibi bakıyor da olabilirler onlar düşünmüyordur belki önemsemiyordur fakat eşiniz sizin duygularınızı biliyor bu konudaki düşüncenizi de biliyor, kimseyi kırmadan ama sizin duygularınızı da yok saymadan pekala bir sürü çözüm üretebilirdi ama adamın işine gelmiyor zira bence sizin kıskanıyor olmanız, o kızla düğünde nişanda arabada bir araya getirilme düşüncesinden içten içe haz duyuyor, kendisini bulunmaz hint kumaşı sanıyor.

Eşinizin ailesini de bu kadar umursamayin . Ben istenmeyen bir gelindim çocuğum olana kadar bosansam eminim mutlu olurlardı . Çokta umrumda olmadı yani ailesi ne düşünüyor ne yapıyor banane ki . Herkes birbirini sevmek onun mutluluğu için çabalamak zorunda değil . Başkalarının niyetlerine bakmayın . Rahatsız olmakta haklısınız gitmeyin . Bu işler biraz bana kendini küçük düşürmek gibi geliyor . Yani eşim benim nikahlı eşim başka bir kadınla ilgili kendimi böyle bir kıyasa sokmam , sokacağım bir ortmada da olmamaliyim. Evlilik iki kişiliktir disaridakileri katıp katmamak sizin elinizde sürekli böyle ortaya katarsanız siz zararlı çıkarsınız . Bırakın kim kiminle samimi olursa olsun eşiniz gidecekse zaten giderdi .
Vizyonsuzlar.

Kadınlar yeri gelsin sussun yeri gelsin yutsun idare etsin, kaçsın göçsün zart zurt. Aman adamların ayağına takılmayalım sorun çıkarmayalım da naparsak yapalım. 😂
İşte bunların hepsine sebep biraz da kadınların kendi aileleri hatta anneleri, bize dik durmayı eyvallahı olmayan biri olmayı öğretmek yerine herkesi idare etmeyi öğretiyorlar özellikle erkekleri idare etmeyi, önce baba varsa abi amca dayı idare etmeyi sonra koca ve ailesini idare etmeyi çünkü onlara da idare etmeyi öğretmişler, erkek idare edilir ailesi idare edilmelidir neden? Çünkü bizim toplumda kadın erkek için kendi kimliğinden kişiliğinden doğrularından vazgeçmesi gereken biri olarak görülüyor.

İşte bunların hepsine sebep biraz da kadınların kendi aileleri hatta anneleri, bize dik durmayı eyvallahı olmayan biri olmayı öğretmek yerine herkesi idare etmeyi öğretiyorlar özellikle erkekleri idare etmeyi, önce baba varsa abi amca dayı idare etmeyi sonra koca ve ailesini idare etmeyi çünkü onlara da idare etmeyi öğretmişler, erkek idare edilir ailesi idare edilmelidir neden? Çünkü bizim toplumda kadın erkek için kendi kimliğinden kişiliğinden doğrularından vazgeçmesi gereken biri olarak görülüyor.
Çok üzülüyorum buna annem de bu kafada biri babam özgürlükçü biri olsaydı şu anda bu özgüvenim olmazdı.

28 Mart 2024 Çocuk bakma konusu boşanma davasına dönüştü konunuzdan bir mesajınız :
Çok haklısınız aslında ben nişan attığım da barışmayı hiç istemedim ve yaşayacaklarımı tek tek biliyordum ki beklediğim gibi oldu. Eşimin ailesine böyle konuşamadığını korktuğunu fark ettim. Mecburen barıştım çeşitli sebeplerle. Ama şuan düşünmüyor her şeyi göze aldım artık piskolojim kaldırmıyor

Çocukça bir şeydi anlam yüklenecek bir şey de yaşanmadı diyor. Ama işte sonuçta eşim rahatsız olmuyorum hiç sorun değil diyemedim. Ailesine zaten yorum bile yapmadım ama rahatsız olacağımı az çok biliyorlar yine gelsin ama özel olarak almak garipsedim

Doğru, bunları yaşayacağımı biliyordum. Nişandan önce bilsem kesinlikle ayrılırdım hiç hoşlanmam böyle şeylerden ne gerek var böyle bi şeyi yaşamaya. Nişandan sonra anlattı. Bu kadar gelinip gidildiğini de bilmiyordum arabasıyla alacak bırakacak kadar

Eşinizin halasının torunuyla flört ettiğini "nişandan önce bilsem kesinlikle ayrılırdım" demişsiniz. Yalnız önceki konunuzda: nişan attığınızı, evlenince yaşayacaklarınızı bildiğinizi, mecburen çeşitli sebeplerle barıştığınızı yazmıştınız.

Forumda açtığınız konulara bakarak, sizin şu anda eşinizden beklentiniz: her istediğinizin yapılması; eş ailesinin de ne derseniz alttan alması sanırım. Çocuk bakımına yanaşmadıkları için eşinizden ve eş ailesinden kendinizce intikam almak istiyor gibi duruyorsunuz.

Eşinizin geçmişte bu flört meselesini tamamen sizi kıskandırmak için ortaya attığını ve başarılı olduğunu düşünüyorum. Belki karşı taraf eşinizi hiç erkek arkadaş olarak kabul etmemiş dahi olabilir. Siz bu konuyu "eşimle eskiden sevgiliymişler vb" şeklinde dile getirdiyseniz; eşinizin halası ve ailesi o yüzden size karşı mesafeli davranıyor olabilir.

Çok üzülüyorum buna annem de bu kafada biri babam özgürlükçü biri olsaydı şu anda bu özgüvenim olmazdı.
Yeni anne olacaklara, annelere ve evlenecek kadınlara tavsiyemiz olsun o zaman, boyun eğen akıllarına yatmayan şeylere bile susmak zorunda kalan kadınlar olmasınlar çocuklarını da böyle yetiştirmesinler.

Yeni anne olacaklara, annelere ve evlenecek kadınlara tavsiyemiz olsun o zaman, boyun eğen akıllarına yatmayan şeylere bile susmak zorunda kalan kadınlar olmasınlar çocuklarını da böyle yetiştirmesinler.
Amin mune işte anadolu kadını eşinle kötü olma eşinin ailesi ile kötü olma mantığı. İnşallah bizler bunları kıracağız

Huzursuz olmakta haklısınız sonuçta çok eski bile olsa bir geçmiş var. Ama şöyle düşünün, her şey bitmiş gitmiş ki ki eşiniz size bunu anlatmış. Anlatmasaydı ya? Rahat olun yoksa kız sizin huzursuz olduğunuzu hisseder ve buna gerek yok. Karşısında çok sakin olmakta fayda var. Ne demişler, dostunu yakın tut düşmanını daha yakın.

Ahahah guzel bakarim kalplere :) Soyle bu didisinin didisi akraba ex kisisinin madem hissiyati yok neden girdigi ortamlarda konu sahibinin selamini almiyor, konusmuyor? Garezi ne? Ben aslinda bir hissi oldugundan degil de tamamen egosal bir davranis gosterdigini dusunuyorum. Kendi egosunu boyle tatmin ediyor. Suslenme kismina gelince, konu sahibi ekstra suslu oldugunu soyluyor ona istinaden yazdim.
Süsten ziyade fazlaca derin dekolteli giyiniyor :)
Umarım ortamda moralinizin bozulduğunu belli etmemişsinizdir.

Yoo aksine gelin tarafı bebeğimle çok ilgilenince baya sohbet ettik, sessiz birisi değilim zaten güldük eğlendik

Daha güzel anlatılamazdı. Şu ana kadar bu konuda en beğendiğim yorum. Eşinizle ve ailenizle yaşadığınız sağlıklı ilişki için de sizin adınıza çok sevindim. Bu dengeleri kişisel sınırları aştırmadan sağlayan çok az insan vardır bence toplumumuzda. Ayrıca evlilikte bir şeyden rahatsız olunuyorsa ve bu dile getirildiğin de sorun sen de kendin çöz diye manipüle ediliyorsa, bir süre sonra kişinin ruh sağlığı bozulmaya başlıyor zaten.
Aynen öyle birden fazla sorun ve hâlâ ben suçluyum. Çözüm ne peki boşanmak mı ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X