Eşimin Davranışı Hakkında..

Çok itici bi yorum olmus bu.. Ögretmen düşmanı biri dahaa..
asla! meslek grubu ile ilgili degil bu yazdigim. gereksiz polemige girmek istemiyorum. konu sahibi muhendisim deseydi de ayni seyi soyleyecektim, diyetisyenim dese de, bankaci olsa da. yani egitim almış her insan icin gecerli bu yazdığım.

konuyu tam olarak okuyamadim bile. bir insan derdini anlatmak istiyorsa oncelikle anlasilabilir olmali. (lutfen biz okuduk diye cevap vermeyin zira ben okuyamadim, benim icin onemli olan bu)

konunun kisinin ogretmen olmasi ile degil egitim almis olmasi ile ilgisi var.

Sanki kendimi okudum ama bir farkla siz kendinizin reklamını yapmasını bilmiyorsunuz. Birde bizim evde yardımcı ablamız var çoğunlukla herşeyimizi hazırlar. Ben fazla misafir hariç mutfak işine girmem, eşimde bayılır yemek yapsın, kahvaltı hazırlasın. Kayınvalidem ilk zamanlar ah oğlum vah oğlum geziyordu baktı ki ben oralı olmuyorum susmayı tercih etti. Çünkü ben hep valla kendi kıymetimi biliyorum, kendimi yoramam modunda gezen biriyim. Eşimde yaptıklarını hep anlatır ben de sen hobini seçmişsin bu iş senin süper diye tam gaz verip kahvemi alıp geçerim köşeye. Bu hayatta herşeyi takmaya gelmez bırak iyi yemek yapsın, öbürkü gülsün, hazır yiyorsunuz desinler desinler...Bunlara karşılık siz Ben kendimi bunlar için üzemem, dinlenmem lazım, ben sevmiyorum, kendime vakit ayırmak daha iyi geliyor gb cümleler kullanın bakın bakalım nasıl çekemiyorlar✌ Sizde kendinize dert yapmayıp, üzülmezseniz eşinizde belli bir süre konuyu açmıcak,çünkü normal bir olay olarak algılanıyor.
Yorumunuz çok iyi geldi sağ olun😇

Merhaba hanımlar, hepinize iyi bayramlar..Sizlerle yaşadığım bir olayı paylaşmak ve yorumlarınızı almak istiyorum..Biraz uzun yazabilirim..
Öncelikle ben 30 yaşındayım, öğretmenim, okullar açıkken öğlen 3 te dersim bittikten sonra 5, 5.30 bazen 6 ya kadar kursta kalan biriydim, çalışma tempomdan bahsetmek için yazdım bunu.. Mutfak ve temizlik konusunda orta düzey biriyim, ilk evlendiğim zamanlara göre kendimi biraz geliştirdim diyeyim..Yardımcı bayan hiç almadım.. Kayınvalidemle aynı şehirdeyiz ama hem yaşlı olması hem de 45 dk gibi bi mesafede olması sebebiyle yardım istemem, bir de istememem gerektiğini bilirim..Kendi ailemle farklı şehirlerde yaşadığımız için annemin de yardım etme durumu olmuyor..Eşim de 36 yaşında, yemek yapma konusunda bekârken yalnız yaşadığı zamanlar olmasının ve babasının da yemek yapma konusunda iyi olmasının etkisiyle iyi biri..
Eşim daha önceleri annesinin yanında "Ya işte pandoraksk de yemek yapamıyor" gibi söylemler de bulunup aklısıra bana şaka yapıp takılıyordu..Kayınvalidem de "Çalışan kız, sus bakiyim, duymiyim bi daha" falan derdi.. Ben de onlarla aynı ortamdayken öyle çok takılmazdım, amaan falan derdim ama eve gidince eşimi uyarırdım.. Bir de yemek yapma konusunda eşim yaptığı yemekleri över, şunun sosunu şöyle yaparım, bunu böyle yaparım diye anlatır..Mesela misafir mi geldi, yaptığı yemeği mutlaka yaptığını belirtme ihtiyacı duyar..Kayınvalidem de biraz da oğlunu tanıması sebebiyle sanırım, yemeğe gelmişlerse "Ay çok güzel olmuş, bunu hanginiz yaptı?" diye sorar; eşim de kendi yaptığını över durur..
Tatile bayramda kayınvalidemlerin yanına şehir dışına gittik ve ben daha evimizden ayrılmadan orada evimizin yemeğiydi, temizliğiydi gibi konularda yorum yapmaması konusunda uyardım..O da tabi canım olur mu öyle şey falan dedi..Tatile gittik, işte ben iş yaparım, kayınbabam "Kızım otur sen buraya iş yapmaya mı geldin" der; eşim de "Yok, o evde böyle değil" der..Görümcem ve eşi de orada bizimle tatildeydi.. İşte kız evde pişirdiği yemeklerden, yaptığı şeylerden bahseder..Ben de yapmıyor değilim, ama anlatma gereği duymadım, görümcem kendisiyle ilgili konuşurken de rahatsızlık duymadım..Herhangi bir yorum yapmadım..
Ama tatilin son akşamı şöyle bir olay yaşandı.. Eşim önce söze" Ya bizim arada ev yemekleri yediğimiz bir ablada (ki bunlar 2019 yılında yeni evlendiğimiz zamanlar oluyor) bir akşam şöyle yemek yedik, başka bir akşam şöyle bir yemek yedik, evde yemek yoktu, falan diye lafa girdi..Görümcem de sanki böyle bıyık altından güler gibi bir ifade takındı..Bu arada şundan da bahsedeyim..Görümcemle farklı şehirlerde yaşıyoruz, evine hiç gitmedik, çünkü onun şehrine hiç yolumuz düşmedi..Karı koca özel sektörde yoğun çalışıyorlar, bir de mesafeli, seviyeli bi ilişkimiz var, onlar bize annelerine gelmişken bir akşam geldi sadece, biz hiç gitmedik..Kayınvalidemlerde bulunurken kayınvalidem ikimiz de çalışan bayan olduğumuz için yemekleri kayınbabamla halleder, bize sofranın kurulması kaldırılması dışında pek iş yaptırmaz..Yani ben görümcemin evimde yapıyorum pişiriyorum dediği şeyleri gözümle görmedim ama bu yapmadığı anlamına da gelmez tabi..Neyse.. Görümcem resmen gülerek "Ben bu korona döneminde evimde lahmacun yaptım, şunu yaptım, şu balığı şöyle pişirdim" diye lafa girdi..Bir akşam önce kendisinin anlattığı şeylerden hiç rahatsızlık duymadım çünkü ortada benimle ilgili bir şey yoktu.. Ama eşimin benimle ilgili lafının üstüne bunları söyleyince ben bozuldum..Eşim bir de demez mi "Biz lahmacunu a101 den alıp fırına atıyoruz" diye..Bunun üzerine kayınvalidem de "Aa siz hep hazır mı alıp yiyorsunuz?" dedi.. Tabi benim surat ve mod iyice düştü, sofradan kalkmamak için kendimi zor tuttum..
Orada hep birlikte olduğumuz için odama geçip ağladım, eşim geldi, ya abartma bunda ne var dedi, ben tepki gösterdim, işte özür dilerimler, bir daha olmayacaklar falan..Ki öncedende özür dileyip bi daha yapmayacağım deyip yapmışlığı çoktur..Ertesi gün oradan ayrıldık..
Kızlar sizce ne yapmalıyım? Benimle yol gösterici ve bana yardımcı olacak yorumlarınızı bekliyorum..
Tek sinir bozan varsa esiniz. Millete penaltı atarsan onlarda golu atar.

asla! meslek grubu ile ilgili degil bu yazdigim. gereksiz polemige girmek istemiyorum. konu sahibi muhendisim deseydi de ayni seyi soyleyecektim, diyetisyenim dese de, bankaci olsa da. yani egitim almış her insan icin gecerli bu yazdığım.

konuyu tam olarak okuyamadim bile. bir insan derdini anlatmak istiyorsa oncelikle anlasilabilir olmali. (lutfen biz okuduk diye cevap vermeyin zira ben okuyamadim, benim icin onemli olan bu)

konunun kisinin ogretmen olmasi ile degil egitim almis olmasi ile ilgisi var.

Anladım, keşke meslek ibaresini kullanmasaydınız, yanlıs anlasılmalara yol acıyor, konu benımle alakalı deıl ama mesleğimizin bu kadar itilip kakılmasına üzülüyorum, o yuzden yorum yapma ihtiyacı hıssettım.. Evet paragraf kullansa daha anlasılır olurdu o konuda haklısınız..

Eşim de 36 yaşında, yemek yapma konusunda bekârken yalnız yaşadığı zamanlar olmasının ve babasının da yemek yapma konusunda iyi olmasının etkisiyle iyi biri..

🙄 Yukarıdaki cümleyi asla anlamamış olan sadece ben değilimdir dimii?

Her kadın iyi yemek yapmak zorunda değil, her erkek tamirat işlerinden anlamak zorunda değil bu böyle uzar. Eşiniz bu kadar midesine meraklıysa bunu sizle evlenmeden önce paylaşsaydı.

Şakalaşma adı altında laf sokanlardan da nefret ederim!
İki cümleyi birleştirip biraz da kısaltarak hızlıca yazmışım, şöyle diyeyim yaş kısmını tekrar yazmadan..Eşim yalnız yaşadığı zamanlarda kendi yemeğini kendi yaptığı için yemek yapma konusunda eli yatkın..Bir de kayınbabam da yemek yaptığı için erkek yemek yapmaz gibi bir düşünce oluşmamış, onu model almış..

Merhaba hanımlar, hepinize iyi bayramlar..Sizlerle yaşadığım bir olayı paylaşmak ve yorumlarınızı almak istiyorum..Biraz uzun yazabilirim..
Öncelikle ben 30 yaşındayım, öğretmenim, okullar açıkken öğlen 3 te dersim bittikten sonra 5, 5.30 bazen 6 ya kadar kursta kalan biriydim, çalışma tempomdan bahsetmek için yazdım bunu.. Mutfak ve temizlik konusunda orta düzey biriyim, ilk evlendiğim zamanlara göre kendimi biraz geliştirdim diyeyim..Yardımcı bayan hiç almadım.. Kayınvalidemle aynı şehirdeyiz ama hem yaşlı olması hem de 45 dk gibi bi mesafede olması sebebiyle yardım istemem, bir de istememem gerektiğini bilirim..Kendi ailemle farklı şehirlerde yaşadığımız için annemin de yardım etme durumu olmuyor..Eşim de 36 yaşında, yemek yapma konusunda bekârken yalnız yaşadığı zamanlar olmasının ve babasının da yemek yapma konusunda iyi olmasının etkisiyle iyi biri..
Eşim daha önceleri annesinin yanında "Ya işte pandoraksk de yemek yapamıyor" gibi söylemler de bulunup aklısıra bana şaka yapıp takılıyordu..Kayınvalidem de "Çalışan kız, sus bakiyim, duymiyim bi daha" falan derdi.. Ben de onlarla aynı ortamdayken öyle çok takılmazdım, amaan falan derdim ama eve gidince eşimi uyarırdım.. Bir de yemek yapma konusunda eşim yaptığı yemekleri över, şunun sosunu şöyle yaparım, bunu böyle yaparım diye anlatır..Mesela misafir mi geldi, yaptığı yemeği mutlaka yaptığını belirtme ihtiyacı duyar..Kayınvalidem de biraz da oğlunu tanıması sebebiyle sanırım, yemeğe gelmişlerse "Ay çok güzel olmuş, bunu hanginiz yaptı?" diye sorar; eşim de kendi yaptığını över durur..
Tatile bayramda kayınvalidemlerin yanına şehir dışına gittik ve ben daha evimizden ayrılmadan orada evimizin yemeğiydi, temizliğiydi gibi konularda yorum yapmaması konusunda uyardım..O da tabi canım olur mu öyle şey falan dedi..Tatile gittik, işte ben iş yaparım, kayınbabam "Kızım otur sen buraya iş yapmaya mı geldin" der; eşim de "Yok, o evde böyle değil" der..Görümcem ve eşi de orada bizimle tatildeydi.. İşte kız evde pişirdiği yemeklerden, yaptığı şeylerden bahseder..Ben de yapmıyor değilim, ama anlatma gereği duymadım, görümcem kendisiyle ilgili konuşurken de rahatsızlık duymadım..Herhangi bir yorum yapmadım..
Ama tatilin son akşamı şöyle bir olay yaşandı.. Eşim önce söze" Ya bizim arada ev yemekleri yediğimiz bir ablada (ki bunlar 2019 yılında yeni evlendiğimiz zamanlar oluyor) bir akşam şöyle yemek yedik, başka bir akşam şöyle bir yemek yedik, evde yemek yoktu, falan diye lafa girdi..Görümcem de sanki böyle bıyık altından güler gibi bir ifade takındı..Bu arada şundan da bahsedeyim..Görümcemle farklı şehirlerde yaşıyoruz, evine hiç gitmedik, çünkü onun şehrine hiç yolumuz düşmedi..Karı koca özel sektörde yoğun çalışıyorlar, bir de mesafeli, seviyeli bi ilişkimiz var, onlar bize annelerine gelmişken bir akşam geldi sadece, biz hiç gitmedik..Kayınvalidemlerde bulunurken kayınvalidem ikimiz de çalışan bayan olduğumuz için yemekleri kayınbabamla halleder, bize sofranın kurulması kaldırılması dışında pek iş yaptırmaz..Yani ben görümcemin evimde yapıyorum pişiriyorum dediği şeyleri gözümle görmedim ama bu yapmadığı anlamına da gelmez tabi..Neyse.. Görümcem resmen gülerek "Ben bu korona döneminde evimde lahmacun yaptım, şunu yaptım, şu balığı şöyle pişirdim" diye lafa girdi..Bir akşam önce kendisinin anlattığı şeylerden hiç rahatsızlık duymadım çünkü ortada benimle ilgili bir şey yoktu.. Ama eşimin benimle ilgili lafının üstüne bunları söyleyince ben bozuldum..Eşim bir de demez mi "Biz lahmacunu a101 den alıp fırına atıyoruz" diye..Bunun üzerine kayınvalidem de "Aa siz hep hazır mı alıp yiyorsunuz?" dedi.. Tabi benim surat ve mod iyice düştü, sofradan kalkmamak için kendimi zor tuttum..
Orada hep birlikte olduğumuz için odama geçip ağladım, eşim geldi, ya abartma bunda ne var dedi, ben tepki gösterdim, işte özür dilerimler, bir daha olmayacaklar falan..Ki öncedende özür dileyip bi daha yapmayacağım deyip yapmışlığı çoktur..Ertesi gün oradan ayrıldık..
Kızlar sizce ne yapmalıyım? Benimle yol gösterici ve bana yardımcı olacak yorumlarınızı bekliyorum..
Anlattiginiz kadariyla esiniz baska bir muhabbet bilmiyor. Kelime dağarcığı sizin yapamadiklarinizdan ibaret yaptiginiz seyleri falan anlatmamasiyla meshur biri olsa gerek. Kim ne yapiyorsa yapsin ora senin evin ister yemek yaparsin ister disardan soylersin. Bu iki kisi disinda kimseyi ilgilendirmez. Esinin de niyeti kötü degil ama gercekten ailesiyle konuşacak ortak muhabbetleri yok. Ben benzer seyleri yasamadamda esim bazen ne yapacagimizi planlarimizi ailesine anlatir ve cidden hesap veriyor gibi davrandığı icin cok kizarim ona. Ailesiyle ortak noktası yok planlarindan bahsediyor cok nadir. Ama sizi küçük düşürmesi cok üzücü. Sizde onun yapamadiklarini takip edin ailenize gittiginizde size yasattigini yasatin ona. Bazi seylerde gercekten kısas iyidir

Bence temizlik işini rutine bindirip ayda 2 kez yardımcı alın. Onun dişinda da bu olaydan çok rahatsız oluyorsanız instagramdan acayip yemekler yapan hanımlar (nermin yazılıtaş favorim) takip edin. Harikalar yaratıyor. Eşiniz biraz çocuksu o kadar. Çok iyi insanlar gibi göründüler bana
Öneri için teşekkür ederim..

Sürekli yemek yapma muhabbetinin olması ilginç. Tiye almayı deneseniz belki onlarda sürekli övünemekten vazgeçer. Mesela ben yemek konusunda iyi değilim ve insanların yanında kendim dile getiririm. Hiçte umrumda olmaz. Filan kişi senden güzel yapıyor dense yine üzülmem. Sizde üzülmemeye çalışın mükemmel olmak zorunda değilsiniz
Sanki inadına konu sürdürüldü gibi oldu..Ama başlatan eşimdi ve bu da onun hatasıydı bence..

Ee nolmuş mutfakta kötüyseniz? Niye bunu hakaret olarak alıyorsunuz? Bir erkeğe mutfakta kötü denilince hakaret olarak alıyor mu?
A101 den dondurulmuş lahmacun alıp yemek eşinizle ortak yaptığınız bir şey değil mi, neden suçmuş gibi üzerinize aldınız bunu ya da bu sebepten eşiniz ne hakla sizi suçlar tarzda konuşabilir, yapsaymış kendi lahmacun almasaymış A101 den.
Ben olsam hazır eşim bununla övünürken hayatım sen mutfakta harikasın diyerek bütün mutfağı kendisine bırakırım.
İkiniz de çalışıyorsanız evde pişen yemek ikinizin sorumluluğudur zaten. Dolayısıyla “bizim evde doğru düzgün yemek pişmiyor” ifadesi sizi kapsadığı kadar eşinizi de kapsıyor boşuna tek başınıza üzerinize alınmayın. Bir gün siz yapın bir gün eşiniz yapsın ondan sonra konuşsun. Görümcenizi de bırakın istediği kadar yemeklerini övsün. Sanki b.k var güzel yemek yapmakta. Bir şey yarıştırmaya gerek yok.
Değil mi ama? Çok doğru..

Yemek yapamıyor olsaydim, bu benim tercihim olurdu. Zibilyon tarif varken bu devirde yemek yapamamak diye bir sey olamaz diye düşünüyorum.
E kendi tercih ettigim bir durumda da kimin ne dusundugunu umursamam acikcasi.

Yoğun calisma demissiniz, marttan beri okul yok, her sene tatiliniz var, bu çalışmayla yemek yapmaya hirslanmis olsaydınız masterchef olursunuz.
Masterchef lik değil de artık bu konuda koz/malzeme vermemem gerektiğini düşünüyorum..İnsanın eşi de olsa bu şekilde zarar verebiliyormuş..

Yapılan yorumlara verdiğiniz cevaplara da bakarak söylüyorum çok naif birisiniz inanın hayat bu kadar naif olmayı haketmiyor.

Herkes her şeyi yapmak zorunda değil hele çevrenizdekiler yemek yapabiliyor diye siz de yemek yapmayı öğrenmelisiniz tarzı önerilere hiç kulak asmayın bile. Çoğu evde yemekleri kadınlar pişiriyor halen, hiçbir erkeğin ya biz de yemek yapmayı öğrenelim dediğini duymadım. İlgi alanınız dışında demek ki. Bir eve bir tane yemek yapan kişi yeterli ki eminim aç da kalmıyorsunuzdur temel yemek becerisine sahipsinizdir.

Siz taktıkça daha çok üstünüze gelirler hiç aldırmayın. Eşinizin yapamadığı sizin yaptığınız bi şeyler de vardır eminim siz de topluluk içinde onu bozun bu şekilde. Laftan anlamayana uygulamalı gösterim gerekiyor çünkü.
Yorumunuz için çok teşekkür ederim..Naiflik mi bilmiyorum da evimde pişen ya da pişmeyen yemeği anlatmayı gereksiz buluyorum..Dediklerinize katılıyorum..

Bende çok naif biri olduğunuzu düşünüyorum 😊
Bu konu hassas noktanız galiba hocam. Eşinizin de bunun farkında olduğunu, bilerek yaptığını düşünüyorum. Sizde bu sebeple onun her cümlesinde acaba benim yemeklerimle ilgili bişey söyleyecek mi korkusunu yaşıyorsunuz.
Biraz duymazdan gelmeye çalışın, siz umursamayınca o da artık zevk almayacak bu konuda konuşmaktan.
Yorumunuz için teşekkür ederim..

Yorumunuz için çok teşekkür ederim..Naiflik mi bilmiyorum da evimde pişen ya da pişmeyen yemeği anlatmayı gereksiz buluyorum..Dediklerinize katılıyorum..
O gereksiz zaten ne demek istediğimi anlamamışsınız. İnsanlar sizi yumuşak yüzlü buldu burada da mesela, çalışma saatinizden tutun yemek yapabilmenize kadar laf ettiler. Bunlara kendinizi açıklamanız gerekmez sanane demek lazım. Eşiniz ve görümceniz için de öyle. Yemek yapabiliyorlarsa yapsınlar siz üstünüze alınmayın. Zorunda değilsiniz.

O gereksiz zaten ne demek istediğimi anlamamışsınız. İnsanlar sizi yumuşak yüzlü buldu burada da mesela, çalışma saatinizden tutun yemek yapabilmenize kadar laf ettiler. Bunlara kendinizi açıklamanız gerekmez sanane demek lazım. Eşiniz ve görümceniz için de öyle. Yemek yapabiliyorlarsa yapsınlar siz üstünüze alınmayın. Zorunda değilsiniz.
Burası için şöyle söyliyeyim.. Olumsuz yorum yazanlara da sert çıkışınca burada herkes istediği yorumu yapabilir, kaldıramıyorsanız konu açmayın diye yazıyorlar..Burası anonim bi yer olduğu için ben gerçekten bana yol gösteren yorumları dikkate alıyorum aslında..Yüzümün yumuşaklığı da mizacım böyle sanırım, teşekkür ederim..

Kayınvalideniz ya da görümcenizde bir kusur yok.Size göre bıyık altından gülmüş olsa bile görümcenizde kusur yok.Onlara boşuna bilenmeyin..Pandemi olayının getirisi o zaten.Hangi ortama girsem herkes evde yaptıklarını anlatıyor .Maksat muhabbet ve biraz da övünmek tabi.

Tek problem eşinizde..Siz onu açık açık konu hakkında uyarmışsınız..Ona rağmen devam etmiş espri kisvesi altında..Doğrusu böyle bir konuda ben olsam darılmazdım ve eşime ben takılırdımm "O kadar iyi yemek yaparım diosun ama bak bir lahmacun yapmadın bana ,ben de A101den aldım tabi napim hahah " gibilerinden..Ama siz bunun için fazla naifsiniz.Eşinizi uyarmaya devam edin.Ağladığınızı da gördükten snra dikkat edecektir bence.Öncesinde bu kadar etkileceğinizi düşünmediğinden uyarınızın üstünde fazla durmamıştır diye düşünüyorum.
Teşekkür ederim..

X