Eşimin babaannesi galiba bunadı

Canim norolojide tedavi olacak. Örneğin Etlik şehir hastanesinde Parkinson, hareket bozuklugu kliniği, demans , bunama, epilepsi polikliniğinde uzman hocalar var. Her biri kendi içinde küçük küçük uzmanlıklar ayrılmış.
Biz sıra beklerken bir kadın annesini anlatıyordu. Demans yani bunama hissettikleri anda kliniğe getirmişler. İlaçlar ile şeker gibi olmuş. Ben mi yaptım onları diyormuş. Üzülmüş.
Beyin kimyasallari değişiyor. Beyin küçülüyor.
Bir norolojide gösterin.
Siz de haklısınız ama arabaları vb yoksa hastaneye götürmek bile problem.
Görümce bize kiziyirsunuz sizi de anlıyorum ama o kadar zor o kadar zor ki
Babanneme senelerce babam baktı. Annem sinir hastasi oldu. Babam hastalık sahibi oldu.
Babam inatla ilaç kullandirtmadi babanneme. Yaşlılık hastalığı olarak gordu. Üniversite mezunudur babam cahil de değil.
Zannediyorlar ki ilaç uyutur.
Gerekirse uçakla gitsin eşiniz. Araba kiralayın. Eş dosttan isteyin. Baş edemiyorlar ya da bikmislar belli ki.
Doğru doktora götürün. İlaçlarını bir şekilde vereceksiniz onun inisiyatifinde olmayacak.
Valla izin az olabilir bazen aile demek böyle birşey.
Ailelerden uzakta keyfimiz yerindeydi demekle olmuyor bu işler.
Bakın zaten ayakları taşa takılsa sorunu çözmek için eşimi arıyorlardı. Uzakta keyfimiz yerindeydi lafının özeti aslında hastalık vb sorunlarımız yoktu demek. Üzgünüm ama ben de kendi dedeme baktım annemle birlikte senelerce ve yatalaktı. Kimse çıkıpta gelinlere yüklemedi dedemin sorumluluğunu. Annem boynundan ameliyat oldu 100 kilo adamın altını değiştirip durmaktan. Ben de biliyorum aile mevzusunu bağları verilen emekleri. Ayrıca arabaları var ekstra diğer bir araba ne için lazım onu da anlamadım. Benim dedem vefat ettiğinde ay bizi de memleketinize götürün biraz gezelim diyen birisi benim görümcem. Bunları yeni yeni hatırlıyorum günlerdir üstümüzde kurdukları baskıdan dolayı. Üzgünüm ama şu anki düşüncem konuyu ilk açtığıma göre daha farklı. Eşimi tenzih ediyorum ancak ben torun torba sahibi olacak yaşa gelip elindeki tüm ev arsa babadan kalan her şeyi yiyen sonra da gelininin maaşına göz diken birisine verecek param kalmadı. Babaanne için üzülürüm üzüldüm de desteklemek için manevi olarak arar sorarım ancak artık ben o evden elimi eteğimi çekmek istiyorum. Annesi babası için olsa belki dediğiniz gibi davranabilirdim. Çevrelerinde kimsenin kalmamış olması da benim sorunum değil. Evet genel anlamda sıkıntısız sorunsuz iyi insanlar diyebilirsiniz ancak sürekli para mevzusu o iyiliklerini de çöpe atıyor. Ben it gibi çalışıp üstüne de babaannenin bakım masraflarını karşılamak zorunda değilim. Yıllık iznimi patronumla kavga ederek alıp oraya giderim ancak gittiğim gibi hastane doktor gezer sonra da dönerim. Benim ve eşimin yapacağı bundan sonra bu kadar. Öneride bulunan herkese de çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Size de çok geçmiş olsun. Sanırım sadece nörolojiye gitmişler psikiyatri dışında. Bir şey çıksaydı bilirdim galiba bir şey çıkmadı veyahut detaylı bakılmadı. Bu önerinizi eşime ileticem bi kontrol ettirmekte fayda var teşekkür ediyorum.
Çok geçmiş olsun, biz buradan şu hastalıktır diyemeyiz ama babaannenin demans, alzheimer olma ihtimali var, babamın babası olan dedem alzheimerdı, babaanenizle birebir aynı şeyler yaşandı, yengemin halası da alzheimer oldu camdan beni öldürecekler imdat kurtarın diye bağırırdı, anne kurtar beni derdi, kaç sefer ben yakaladım sokakta, tanımadığı insanlara beni götürün beni kesecekler plan yapıyorlar diye anlatıyordu ikna edip eve götürdüm defalarca, siz ve eşiniz hiçbir şey yapamazsınız tek yapabileceğiniz teşhis konulması için yönlendirme yapmak olur, eşinizin ailesini de anlıyorum zira eğer babaanne alzheimersa çok zor ve acı bir hastalık, bakanların da psikolojisi alt üst oluyor maalesef.

Geriatri servisi olan bir hastaneye giderse iyi olur, genelde tıp fakültelerinde oluyor, yaşadığı ilde geriatri servisi olan bir hastane yoksa eğitim araştırma veya tıp fakültesinden randevu alsınlar, unutkanlıkları olduğunu bunun yanısıra agresif olduğu vs anlatılırsa teşhise yardımı olur.

Son düzenleme:
Çok geçmiş olsun, biz buradan şu hastalıktır diyemeyiz ama babaannenin demans, alzheimer olma ihtimali var, babamın babası olan dedem alzheimerdı, babaanenizle birebir aynı şeyler yaşandı, yengemin halası da alzheimer oldu camdan beni öldürecekler imdat kurtarın diye bağırırdı, anne kurtar beni derdi, kaç sefer ben yakaladım sokakta, tanımadığı insanlara beni götürün beni kesecekler plan yapıyorlar diye anlatıyordu ikna edip eve götürdüm defalarca, siz ve eşiniz hiçbir şey yapamazsınız tek yapabileceğiniz teşhis konulması için yönlendirme yapmak olur, eşinizin ailesini de anlıyorum zira eğer babaanne alzheimersa çok zor ve acı bir hastalık, bakanların da psikolojisi alt üst oluyor maalesef.

Geriatri servisi olan bir hastaneye giderse iyi olur, genelde tıp fakültelerinde oluyor, yaşadığı ilde geriatri servisi olan bir hastane yoksa eğitim araştırma veya tıp fakültesinden randevu alsınlar, unutkanlıkları olduğunu bunun yanısıra agresif olduğu vs anlatılırsa teşhise yardımı olur.
Yorumunuz ve öneriniz için teşekkür ediyorum çok saolun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hep geline bela oluyorlar.
Eşimin anaanesine en çok bakan kim tahmin et? Gelini.
Kızları arada sırada.
Ya evet neden böyle bunlar
Benim babannemde asla susmayan kendi kendine ağlayıp zırlayan sürekli eleştirip pis pis konuşan bir kadın, annemi kendine hüzmetçi yapmaya çalıştı senelerce başka gelini ve kızı da olmasına rağmen
Yazları 2 ay annemde kalıyor annemin yüzüne çok güzel baktın bana tatil yaptım diyor, arkasından annem için çok müsrif dolapta hep sucuk falan var çok yiyor demiş
Bu sene annemde kalamadı bana diyor ki ben halana gitmem orda rahat edemiyorum ya gidip orda da kalsana
Bir de geçen sene biz de kalırken anneme 2000 lira vermiş mutfağa bir şeyler al demiş, annem yok demiş annem ev hanımı zaten zorla vermiş sonra demiş ki giderken ben parasını verip kaldım, nefret ediyorum
Ben başka bir şehirde yalnız yaşıyorum bir ara bana yapışmıştı gelip sen de tatil yapacağım diye, ben de gel kal ama ben işe gidip geliyorum bilgin olsun dedim vazgeçti, heralde 24 saat başında duracağım sanıyor

Merhaba, fikir almak için açtım bu konuyu. Şöyle ki eşimle hem eşimin ailesinden hem kendi ailemden farklı bir şehirde yaşıyoruz ve keyfimiz çok yerindeydi. Ne zaman babaannesi ile ilgili sorunlar ortaya çıkmaya başladı o zaman ne yapacağımızı şaşırdık.

Dedesi taa eşim bebekken ölmüş ve kayınvalidem ile babaannesi çok uzun zamandır birlikte yaşıyorlar. Babaannesi geçtiğim seneden bu yana bir tuhaf davranmaya başlamıştı konuştuğunu unutuyordu bir konuda konuşurken konudan konuya atlıyordu bir anda gençliğinden bahsediyordu, birini arayacağı zaman zaten aradığını unutup günde 5-6 kere tekrar tekrar arıyordu ancak kimse bu durumu çok büyütmedi çünkü 80 küsur yaşında kadın sonuçta.

Geçtiğimiz haftalarda ise olayı başka bir noktaya getirmiş, bir çok kez ölüyorum ben diyip doktora gitmişler kayınvalidemler ancak ne şeker ne kalp ne tansiyon çok şükür hiçbir sıkıntısı yokmuş. Ancak psikolojik sorunlar yaşamaya başladı kendisi, kendini merdivenlerden atıyor bunlar beni zehirleyip evden attı diye mahalleliye ağlıyor sabahın 4 ünde polisi arıyor. Gece polis geldiğinde kapıyı açmamış çıkmamış bile odasından siz beni kandırıyorsunuz bu gerçek polis değil demiş. Kendini merdivenden attığında kayınbabam güç bela tutabilmiş belini sakatlamış. Sokakta yaptığı zehirlediler lafının sonucunda ise mahalleli bu teyze delirdi diyip kenara çekilmiş. Evde ki camları indirmiş. Sokağa çıktığı bir gün eline aldığı odun ile motosikletli birine vurmuş durduk yere. Adam şikayetçi olmasın diye bir sürü dil dökmüşler.

Sürekli eşimi çağırıyorlar yanlarına gel diye ancak eşim izin alamıyor. Rapor almayı denedi onda da doktor yalandan rapor veremem demiş çok haklı olarak ve kız kardeşleri eşime davulun sesi uzaktan hoş gelir vs demiş. Eşim canları sıkkın üzgünler normal böyle konuşmaları diyor ancak benim bile ağrıma gitti. Benim çalıştığım için gidemeyeceğimi zaten biliyorlar kendi ailemden cenazem için bile izin alırken birinci derece olmadığı sürece sorun yaşıyorum ki eşimin taa babaannesi için hiç alamam. Ancak eşime karşı acımasız davranıyorlar. Evin tek oğlu olduğu için de sürekli her konuyu eşimin çözmesini bekliyorlar. Halbuki kayınbabam gayet genç ve hayatta ancak böyle büyük bir konuda sorumluluk ve karar alamayan birisi anlaşılan.

Bir çok kez psikiyatriye gitmişler, evdeki tüm bıçakları kesici aletleri saklamışlar, yaşlı bakım evi için bilgi almaya çalışmışlar çünkü kadının kime ne zaman saldıracağı hiç belli değil. Doktorlar sadece ambulansla gittiğinde yatıştırıcı iğne vurup yolluyorlarmış. Baktılar ki doktorlar inanmıyor (çünkü normalde gerçekten de tonton bir nine kendisi) videoya almaya başlamışlar artık yaptığı her şeyi. Evde nöbetleşe uyuyorlarmış birine ya da kendine bir şey yapmasın diye. Sizden ricam eğer bu konularda ne yapılabilir ne tür yollara başvurulmalı bilginiz varsa yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi günler.
alzheimer olablir mi? acaba bir nörolojiye gidin ,kadın belki de psikolojık olarak normal gelmiş geçmiş olsun

Ya evet neden böyle bunlar
Benim babannemde asla susmayan kendi kendine ağlayıp zırlayan sürekli eleştirip pis pis konuşan bir kadın, annemi kendine hüzmetçi yapmaya çalıştı senelerce başka gelini ve kızı da olmasına rağmen
Yazları 2 ay annemde kalıyor annemin yüzüne çok güzel baktın bana tatil yaptım diyor, arkasından annem için çok müsrif dolapta hep sucuk falan var çok yiyor demiş
Bu sene annemde kalamadı bana diyor ki ben halana gitmem orda rahat edemiyorum ya gidip orda da kalsana
Bir de geçen sene biz de kalırken anneme 2000 lira vermiş mutfağa bir şeyler al demiş, annem yok demiş annem ev hanımı zaten zorla vermiş sonra demiş ki giderken ben parasını verip kaldım, nefret ediyorum
Ben başka bir şehirde yalnız yaşıyorum bir ara bana yapışmıştı gelip sen de tatil yapacağım diye, ben de gel kal ama ben işe gidip geliyorum bilgin olsun dedim vazgeçti, heralde 24 saat başında duracağım sanıyor

Kıyamam anneciğine yaptığı iyilikler önüne gelsin inşallah, huyları pis işte kızım çektirmekten keyif alıyorlar.

Offf çok benzer bir şeyi ilk eşimle yaşadım. Kaynanam eski eşimin babaannesine bakıyordu arada.
Evlendik bana sizde eve alın demeye başladı kadın bunamıştı evden falan kaçıyordu balkondan atlamaya falan çalışıyordu neymiş bize gelecekmiş kadın biraz kalacakmış 😄
İyi ki boşadım oh be eşim hık mık dese de önlerini kesmemişti.
Sakın acımayın ay may demeyin. Size düşmez ne münasebet.
Çalışın çalışmayın isterseniz evde akşama kadar yatan gelin olun size düşmez.
Naparlarsa yapsınlar ne alaka ya cidden.

Offf çok benzer bir şeyi ilk eşimle yaşadım. Kaynanam eski eşimin babaannesine bakıyordu arada.
Evlendik bana sizde eve alın demeye başladı kadın bunamıştı evden falan kaçıyordu balkondan atlamaya falan çalışıyordu neymiş bize gelecekmiş kadın biraz kalacakmış 😄
İyi ki boşadım oh be eşim hık mık dese de önlerini kesmemişti.
Sakın acımayın ay may demeyin. Size düşmez ne münasebet.
Çalışın çalışmayın isterseniz evde akşama kadar yatan gelin olun size düşmez.
Naparlarsa yapsınlar ne alaka ya cidden.

İnsana hesap kitlenir de insan kitlenir mi arkadaş🤣

eşinin yapabileceği ne var anlamadım zaten başka şehirdesiniz
izin alıp gelse ne olacak çalışan insanın alabileceği izin miktarı da bellidir
eşinin yerinde olsam bana atar yapan o kız kardeşlerle bi daha asla görüşmem

Nörolojiye danistinizmi sanırım bu durumda kendi isteği ile gitmeyebilir ama alzheimer bunama gibi durumlarda uygun ilacı nöroloji veriyor belki bu durumlarda izlenebilecek yol hakkında da size yardımcı olabilirler.

Tek gönderme konusunda kararsızım. Ne yapıp edip yıllık izin alsam da ben de yanında gitsem mi diyorum çünkü şu an hadi eşimi yalnız bırakmamak için gidiyim diyorum ama ilerleyen süreçte gelin gelmedi derler diye korkuyorum.
bakin diyelim ki karsi tarafi sevseniz, ya da vicdan yapsaniz gidin yardim edin derdim. ama muhtemelen gidince rahatsiz olacaksiniz, ortam gerilecek. bence anne babalar evlatlarindan yardim isteyebilirler. hele ki boyle bir durumda. ama esinize cok fazla yukleneceklerse, o zaman bu konuyu esinizin ailesi ile konusarak halletmesi gerek.

siz isin icine girince oklar size yonelecek. ayrica farkediyor musunuz bilmiyorum ama esiniz yerine siz uzuluyorsunuz. bu aile iliskilerinde iyi degil., onun duygusal yukunu sizin cekmenize gerek yok. birakin esiniz yardima gitsin. yorulacaksa da yorulsun. sonra belki ailesine bu kadar yardim ederim, ama su kadarina gucum yok der, ailesinin beklentilerine nasil cevap verecegini ogrenir.

Merhaba, fikir almak için açtım bu konuyu. Şöyle ki eşimle hem eşimin ailesinden hem kendi ailemden farklı bir şehirde yaşıyoruz ve keyfimiz çok yerindeydi. Ne zaman babaannesi ile ilgili sorunlar ortaya çıkmaya başladı o zaman ne yapacağımızı şaşırdık.

Dedesi taa eşim bebekken ölmüş ve kayınvalidem ile babaannesi çok uzun zamandır birlikte yaşıyorlar. Babaannesi geçtiğim seneden bu yana bir tuhaf davranmaya başlamıştı konuştuğunu unutuyordu bir konuda konuşurken konudan konuya atlıyordu bir anda gençliğinden bahsediyordu, birini arayacağı zaman zaten aradığını unutup günde 5-6 kere tekrar tekrar arıyordu ancak kimse bu durumu çok büyütmedi çünkü 80 küsur yaşında kadın sonuçta.

Geçtiğimiz haftalarda ise olayı başka bir noktaya getirmiş, bir çok kez ölüyorum ben diyip doktora gitmişler kayınvalidemler ancak ne şeker ne kalp ne tansiyon çok şükür hiçbir sıkıntısı yokmuş. Ancak psikolojik sorunlar yaşamaya başladı kendisi, kendini merdivenlerden atıyor bunlar beni zehirleyip evden attı diye mahalleliye ağlıyor sabahın 4 ünde polisi arıyor. Gece polis geldiğinde kapıyı açmamış çıkmamış bile odasından siz beni kandırıyorsunuz bu gerçek polis değil demiş. Kendini merdivenden attığında kayınbabam güç bela tutabilmiş belini sakatlamış. Sokakta yaptığı zehirlediler lafının sonucunda ise mahalleli bu teyze delirdi diyip kenara çekilmiş. Evde ki camları indirmiş. Sokağa çıktığı bir gün eline aldığı odun ile motosikletli birine vurmuş durduk yere. Adam şikayetçi olmasın diye bir sürü dil dökmüşler.

Sürekli eşimi çağırıyorlar yanlarına gel diye ancak eşim izin alamıyor. Rapor almayı denedi onda da doktor yalandan rapor veremem demiş çok haklı olarak ve kız kardeşleri eşime davulun sesi uzaktan hoş gelir vs demiş. Eşim canları sıkkın üzgünler normal böyle konuşmaları diyor ancak benim bile ağrıma gitti. Benim çalıştığım için gidemeyeceğimi zaten biliyorlar kendi ailemden cenazem için bile izin alırken birinci derece olmadığı sürece sorun yaşıyorum ki eşimin taa babaannesi için hiç alamam. Ancak eşime karşı acımasız davranıyorlar. Evin tek oğlu olduğu için de sürekli her konuyu eşimin çözmesini bekliyorlar. Halbuki kayınbabam gayet genç ve hayatta ancak böyle büyük bir konuda sorumluluk ve karar alamayan birisi anlaşılan.

Bir çok kez psikiyatriye gitmişler, evdeki tüm bıçakları kesici aletleri saklamışlar, yaşlı bakım evi için bilgi almaya çalışmışlar çünkü kadının kime ne zaman saldıracağı hiç belli değil. Doktorlar sadece ambulansla gittiğinde yatıştırıcı iğne vurup yolluyorlarmış. Baktılar ki doktorlar inanmıyor (çünkü normalde gerçekten de tonton bir nine kendisi) videoya almaya başlamışlar artık yaptığı her şeyi. Evde nöbetleşe uyuyorlarmış birine ya da kendine bir şey yapmasın diye. Sizden ricam eğer bu konularda ne yapılabilir ne tür yollara başvurulmalı bilginiz varsa yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi günler.
Bu konuda siz kendinizi lütfen sorumlu hissetmeyin burda konuşulan kişi kayınvalideniz olsaydı belki daha farklı bir durum olabilirdi sonuçta eşimin annesi eşimin hatrı var diyip bişeyler yapabilirdınız. Ama bu eşinizin Babaanesi bunda ne eşiniz birşey yapabilir ne de siz. Çalışmayan insanlar çalışan emek veren insanın halinden Zaten anlamazlar izin alma konusu zaten baya sıkıntılı oluyor insanlara laf anlatamazsın anlatsanda anlamıyorlar işlerine gelmiyor yada gerçekten cahiller. Eğer babaanne kendini artık yerden yere atmaya başladıysa halüsinasyon görüyorsa ozaman çok acı da olsa büyükler için bir huzur evine bakım evine yatırmak mantıklı olabilir asla kolay birşey değil orda nasıl bakılır oda merak sorusu. Ama kendisine zarar vermemek adına ve diğer insanları da düşünmek gerekirse ozaman bu en iyisi olabilir. 80 küsür yaşında kadını bağlasan durmaz demans hastalığı varsa eyvah zaten.

Ailesi gerçekten zor zamanlar geçiriyorlar o nedenle eşinize laf sokuyorlar. Bu yaptıkları doğru değil tabi ki ama anlaşılabilir. Eşinizin de sizin de yapabileceğiniz bir şey yok, ailesinin de öyle, bu durumda profesyonel bir destek almaları gerekir. Bunama gerçekten çok çok zor bir durum. İyi bir bakım evi araştırabilirsiniz ama durumunu sürekli denetleyebileceğiniz bir yer olmalı. Allah yardımcınız olsun.

X