Eşim zengin diye ailemin benden beklentileri ve çevremin eşimi yönettiğimi düşünmesi sonucu herkesle aram bozuk... Ne yapıcam?

Sirket sadece konu sahibinin eşine ait değil. Aile sirketi, dolayisiyla hersey kocasinin da değil zaten.

Kari koca arasinda senin benim olmayabilir. Eşimin parasi benim de paramdir, eşimin imkanlari benim de imkanimdir ama mevzu devamli aileye para akitmaya dönerse o su biyerde bulanır zengin olsa da olmasa da.

Kim ister devamli yok kp sermaye lazim, yok kaynima borç lazim... Çok rahatsiz edici şeyler bunlar. Aile azicik dusunceli olsa keske.

Ya meblağ nedir bilemem ama biraz üzücü buluyorum.. Para benim değil eşimin, zengin olan o ben değilim algısıyla kimseyi beklenti içine sokmamaya çalışma çabası falan bilemedim yaaa.. Neyse bizim fakir aklımız bu kadarını çözemez 😂🙈
Şimdi adamla kadın sıfırdan iş kurup büyütseler birlikte zenginleşselerdi kendi parası gibi görebilirdi kadın ama belli ki zaten zengin olan bir ailenin oğluyla evlenmiş konu sahibi. Böyle durumda ben de olsam kendi param gibi hissedemem açıkçası, büyük konuşmayım ama zaten maddi olarak çok büyük farkların olduğu bir ailenin oğluyla evlenmem, hem kendim ezik hissederim hem de ailemi hor görürlerse çok zoruma gider sağlıklı bir evlilik sürdüremem. Ki ben meslek sahibi iyi bir geliri olan biriyim. Benim yaşadığım yerde zengin aileler geline hemen kolayca koklatmazlar mesela, fakir de yaşatmazlar tabi ama gelinin gönül rahatlığıyla paracıkları yemesi için ya kayınailenin ölmesini beklemesi lazım. Ya da oyuncu bir tip olup ağızlarından girip burunlarından çıkması ama ilk ihtimal daha güçlü :))

Ailenin de kızlarımızı zor durumda bırakmayalım diye düşünmemesi çok ayıp. Kadın eşinden her yardım istediğinde taviz vermiş oluyor kendinden ama umurlarında değil hala damadın sırtından iş kurma peşindeler.

Kanunen konu sahibinin dediği doğru, evlilikte evlenmeden önce aileden gelen mallar ve zenginlik sizin olmuyor, adam evlilik içinde kazanmamış ki anladığım kadarı ile adamın bile değil ailesinin zenginliği ,aile şirketi , konu sahibinin eşi ailesinin imkanları ile kazanılan paradan eşini de yararlandırıyor o kadar, hal böyleyken kadın sırf bir imza attı evlendi diye kendisinin gram katkısı olmadığı eşinin ailesine ait paraya mala benim param benim param diye dolaşması mı gerçek evlilik, kaldı ki adam eşinin tüm ihtiyaçlarını altında arabasına kadar karşılıyorken, neden karısının ailesine kocası iş kurmak için konu sahibinin değimi ile milyon vermek zorunda , ya da eşinin tüm sülalesine eşine sağladığı imkanları sağlamak zorunda, hani burada diyorlar ya gelin kayınvalideye bakmak zorunda değil çünkü onun annesi değil diye, aynı şey adam içinde geçerli sırf o aileye damat girdi ve zengin diye karısının sülalesine sponsor olmak zorunda mı? Neden bu çifte standart, kaldı ki bu ailenim tek evladı kızı mı? Konu sahibi zaten anne babasına otutmaları için ev sağlayarak gayet büyük bir fedakarlık istemiş eşinden, bunun için teşekkür etmek yerine para ver,ziynet ver, iş kur diye taleplerde bulunmak normal mi? Burada aynı şeyi erkeğin ailesi yapsa kadın zengin olup , erkek fakir olsaydı da oğlanın ailesi böyle şeyler isteseydi adamın ve ailesinin ve insanlığını bırakırdık ne adamlığını, bence biraz objektif olalım. Zorda olan aileye tabiki yardım edilir ki konu sahibi ve eşi de etmiş zaten ama fazlasını talep etmek, kızından kadınlığını kullanarak kocasından kendileri için para istemesini talep etmek en hafif tabirle yüzsüzlüktür sadece.
Zaten sizinle aynı fikirdeyim ayrıca mesajlarımdan nasıl anladınız bilmiyorum ama ben zengin diye kocasının bütün sülalesine aynı imkanları sağlaması fikrinde değilim.. Bu kadar sığ düşüncede bir kadın değilim.. Ben o zaman şöyle diyeyim anlatmak istediğimi ben aynı durumda olsam aileme yaptığım yardımlar falan gözüme gelmezdi.. Ben dilediğimce harcayabiliyorken evimden çocuğumdan kısmadan aileme destek olurdum.. Bu kadar basit.. Yazımı güzelce okursanız zaten ailesinin de her fırsatta beklenti içine girmesini sömürme aşamasına geldiği noktada da itici bulduğumu yazmış olduğumu görürsünüz.. Silinmedi zaten hepsi duruyor bakabilirsiniz.. Tabi yazdığım herşey benm şahsi görüşüm...

Yani sanki biraz da fazla ileri gidiliyor gibi geliyor bana.. Bütün sülalesine aynı imkanları sağlama beklentisi içinde olduğunun düşünülmesi, kızının kadınlığını kullanarak eşinden para beklentisi içinde olduğunun düşünülmesi ne bileyim akbaba benzetmeleri falan daha birsürü birşeyler... çok çirkin duruyor bence.. Sadece sizin için söylemiyorum bunu birsürü arkadaş böyle yazmış bir iki cümleden nasıl bu kadar anlamlar çıkarıyorsunuz ki? Ya da ne bileyim anne baba bunlar daha yumuşak söylenebilir bazı şeyler..

Uzun uzun da yazmışsınız açıklamışsınız da zaten biliyorum bunları.. Ben kocasının malları ile ilgili bir yorum yapmadım zaten.. Zengin olan ben değilim zengin olan kocam cümlesi hakkında bir iki düşüncemi paylaştım hala da aynı fikirdeyim.. Hal böyle olunca bende sanki zengin olan tarafın üzerinden geçiniyor jş hissi uyandırıyor ve bu da bana itici geliyor.. Bakınız bana itici geliyor dedim.. Başkaları farklı düşünebilir tabikisi😊

Çok bilimsel gördüm sizi. Inanın Maslowun en alt basamağını zorlayan insanların dahi hiyerarşinin en üstündeki ihtiyaçlarını tatmin etmeye çalıştığı bir dönemdeyiz. O basamaktaki ihtiyaclari tatmin edenleri izliyor, takip ediyor ve öykünüyor. Bu bizim bir doktora oturumunda munazara konumuzdu. Kendi aç ama elinde son model cep telefonuyla gezen ülkem insanı ile beraber yaşıyoruz.
Aynen öyle ama insanların neyi nerde anlattığı da önemli.Zenginliğe çok vurgu olduğu İçin bu anlatımda o bana tuhaf geldi.Fizyolojik olarak yiyecek ekmeği olmayan veya barınma sorunu olan birinin bu kadının derdini anlaması ne derece mümkün ? Ama o alttakini anlayabilir ve haline şükredebilir.Sorunu çözülmeyecek birşey değil çünkü.Yani bilemedim en alttaki en üstekini bilemez de en üstteki alttaki gibi davranabilir empati yapabilir.Yani üsteki alttaki gibi dert yanarsa zaten üste çıkamamış demektir, ki bunun örneği bu.

Şimdi adamla kadın sıfırdan iş kurup büyütseler birlikte zenginleşselerdi kendi parası gibi görebilirdi kadın ama belli ki zaten zengin olan bir ailenin oğluyla evlenmiş konu sahibi. Böyle durumda ben de olsam kendi param gibi hissedemem açıkçası, büyük konuşmayım ama zaten maddi olarak çok büyük farkların olduğu bir ailenin oğluyla evlenmem, hem kendim ezik hissederim hem de ailemi hor görürlerse çok zoruma gider sağlıklı bir evlilik sürdüremem. Ki ben meslek sahibi iyi bir geliri olan biriyim. Benim yaşadığım yerde zengin aileler geline hemen kolayca koklatmazlar mesela, fakir de yaşatmazlar tabi ama gelinin gönül rahatlığıyla paracıkları yemesi için ya kayınailenin ölmesini beklemesi lazım. Ya da oyuncu bir tip olup ağızlarından girip burunlarından çıkması ama ilk ihtimal daha güçlü :))

Ailenin de kızlarımızı zor durumda bırakmayalım diye düşünmemesi çok ayıp. Kadın eşinden her yardım istediğinde taviz vermiş oluyor kendinden ama umurlarında değil hala damadın sırtından iş kurma peşindeler.
Yazdığınız herşeye katılıyorum.. Fakat sizde belirtmişsiniz bu durumun hoş olmadığını.. Bende bu hoş olmayan durumdan bahsettim zaten 😊 ailelere yardım konusunda da ufak tefek destekler çıkılabilir düşüncesindeyim çünkü elime bana ait para geçiyorsa ben onu istediğim şekilde değerlendiririm.. Eşim ne kadar zengin olursa olsun ben eşimin parasını elin adamının parasını harcıyor gibi göreceksem bu işte bir mantık kalmıyor.. Heves kalmıyor mutluluk kalmıyor bana göre..

Onun haricinde bağış ister gibi damattan para beklentisini bende hoş bulmuyorum .. Ama küçük miktarlar olsa tabi ki de önce damadından isteyebilmeli düşüncesindeyim.. Bu konuda hala aynı fikirdeyim.. Gidip bankadan kredi çekeceğine elbette damadına sormalı aile kavramı bu değil mi zaten.. Bende başım sıkışınca ilk babamı arıyorum onda çare buluyorum isterim ki babamda sıkışınca beni arasın.. Arayabilmeli.. Demekki çok para dert getiriyor insana 😂

Aynen öyle ama insanların neyi nerde anlattığı da önemli.Zenginliğe çok vurgu olduğu İçin bu anlatımda o bana tuhaf geldi.Fizyolojik olarak yiyecek ekmeği olmayan veya barınma sorunu olan birinin bu kadının derdini anlaması ne derece mümkün ? Ama o alttakini anlayabilir ve haline şükredebilir.Sorunu çözülmeyecek birşey değil çünkü.Yani bilemedim en alttaki en üstekini bilemez de en üstteki alttaki gibi davranabilir empati yapabilir.Yani üsteki alttaki gibi dert yanarsa zaten üste çıkamamış demektir, ki bunun örneği bu.
Haklısınız, sizi çok iyi anlıyorum. Bizim tartıştığımız hususların biri de şuydu: aşağıda mutsuz olarak gördüklerimizden yukarıdakiler çok daha mutsuz. Bu ornek çok iyi oturuyor. Konu sahibi, aç değil açıkta değil ancak temel sevgi ihtiyacını karşılayamıyor, yalnızlaşmış.

Haklısınız, sizi çok iyi anlıyorum. Bizim tartıştığımız hususların biri de şuydu: aşağıda mutsuz olarak gördüklerimizden yukarıdakiler çok daha mutsuz. Bu ornek çok iyi oturuyor. Konu sahibi, aç değil açıkta değil ancak temel sevgi ihtiyacını karşılayamıyor, yalnızlaşmış.
Çünkü basamakları sırayla çıkmamış o yüzden alttakiler gibi hissediyor dertleniyor ama üsttekiler gibi yaşıyor.Yalnızlaştığının örneği bunu burada dile getirmesi zaten.Ama bence hala alttakiler gibi çünkü uslup ve empati durumu hala onu üste taşıyamamış

Ailenizle aranıza mesafe koymanız gerek. Eşinizin aile şirketini geçtim, ikiniz veya siz kazanmış da olabilirdiniz, sizin paranız da olabilir; bu ailenize her istediklerinde para vermek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Zaten en zor zamanlarında destek verip evlerini almışsınız, düzenleri bozulmamış evsiz barksız kalmamışlar. Size kira falan veriyorlar mı? Hiç sanmıyorum. Bir zahmet çalışıp işlerini de kendileri kursunlar.

Bu kadar merak ediyorsanız açıklayayım. Kayınpederim eski Vali. Liseye yeni başladığımda onlar benim memleketime Vali olarak geldiler. Ankara da kolej de okurken babası Vali olunca kolej yerine devlet okuluna göndermiş. Aynı lisedeydik tanışmamız bu. Kayınpederim ise o dönemde de kardeşiyle ortak dış ticaret işleri yapıyormuş. Sonra kardeşi out oğlu in. Açıklayıcı mı? Eğitim fakültelerini küçümsemeniz de hiç hoş değil ayrıca benim kv'm de eğitim fakültesi mezunu...

Tanışma hikayeniz benim "Türk dizisi "kategorisindeymis,(inanmadim anlaminda degil, sıradısı şans anlaminda, hani sekreter ile holding sahibi aşk yasiyor filan ya) merakimi giderdiginiz icin tesekkurler, allah mesut etsin.

Eğitim fakültesini kücümsemek degil benm soyledigim, her ortamin kendine göre bir insan profili olur, bunu az cok herkes bilir.

Egitim Fakultesinde ortalama üstü zenginler olmaz.

Aynı şekilde çok zengin birisi de ögretmenlik yapmaz.

Ben hiç okula ferrari ile gelen ögrtmen görmedim, gören varsa soylesin.

Liseden beri zengin valinin oğlu ile ilişkim olsa kendimi biraz daha geliştirip farklı bir bölüm okurdum.

Davul dengi dengine derler ya o anlamda.

Bu sefer de sizi kücümsediğimu düsünmeyin lütfen, ama insanin aklına geliyor ister istemez, Kp Sirket sahibi vali, kv bile Ünv mezunu, vs, ben de o kadar imkanin içinde ev hanimi olacagim ...

Bilemedim...

Genelde her nesil bir öncekinden az buçuk ilerde olur.

Cunku eski imkanlar ile simdikiler bir degil.

Kv egitim fakulteli ise bu cok iyi bisey, cunku onlarin nesli icin bu ileri bir seviye.

Sira sizin nesle gelince buna "aa cok iyi" diyemeyiz.

Babasi ilkokul mezunu annesi okuma yazma bilmeyenler bile şimdi cok rahat üniversite mezunu oluyor.

Bu insanların anne babalari ünv mezunu olsalardi cocuklar da bikac tik daha iyi olacaklardi.

insallah anlatabilmisimdir derdimi.

Konunun dısina ciktigim icin kusura bakmayin ama konunuz da biraz enteresan geldi bana.

Bunca yil kendi aileniz ile evliliginizn dengesini bulmus olmaliydiniz.

ozellikle boyle siradisi evliliklerde ilk yillar zor alisilir sonra sonra duzen oturur, siz biraz gec kalmissiniz.

ailenize soyleyeceginiz tek sey " ben bu para konulari ile ilgli hic ilglinemiyorum, siz direk eşimle konusun beni karistirmayin"

Çünkü basamakları sırayla çıkmamış o yüzden alttakiler gibi hissediyor dertleniyor ama üsttekiler gibi yaşıyor.Yalnızlaştığının örneği bunu burada dile getirmesi zaten.Ama bence hala alttakiler gibi çünkü uslup ve empati durumu hala onu üste taşıyamamış
Evet çünkü aslında varlık kendinin değil, eşinin ailesinin. Sürdürdüğü yasam başkalarına bağımlı. Bunu ise çevresine izah edemiyor. Kendini olduğu gibi aksettirse çevreye, bu satırları yazmıyor olacaktı. Eşinin çizdiği yanlış imaj, yardım ve çeşitli bonkörlükler onu zor duruma düşürmüş.

Yanlış yere konu açmışsın.Maslowun en üstünden gelmişsin burda fizyolojik dertleri olan kk üyelerine anlattığın derde bak.Ben olsam zenginlik kavramına vurgu yapmadan da anlatabilirdim bu derdi.
Çok bilimsel gördüm sizi. Inanın Maslowun en alt basamağını zorlayan insanların dahi hiyerarşinin en üstündeki ihtiyaçlarını tatmin etmeye çalıştığı bir dönemdeyiz. O basamaktaki ihtiyaclari tatmin edenleri izliyor, takip ediyor ve öykünüyor. Bu bizim bir doktora oturumunda munazara konumuzdu. Kendi aç ama elinde son model cep telefonuyla gezen ülkem insanı ile beraber yaşıyoruz.
bu başlığın standartı çok yüksek gerçekten...imrendim

Evet çünkü aslında varlık kendinin değil, eşinin ailesinin. Sürdürdüğü yasam başkalarına bağımlı. Bunu ise çevresine izah edemiyor. Kendini olduğu gibi aksettirse çevreye, bu satırları yazmıyor olacaktı. Eşinin çizdiği yanlış imaj, yardım ve çeşitli bonkörlükler onu zor duruma düşürmüş.
Bunların hepsi gösteriyor ki aslında aileler arasındaki denklik önemli.Vizyon anlayışı ve sosyal görü benzer olmalı.

Tanışma hikayeniz benim "Türk dizisi "kategorisindeymis,(inanmadim anlaminda degil, sıradısı şans anlaminda, hani sekreter ile holding sahibi aşk yasiyor filan ya) merakimi giderdiginiz icin tesekkurler, allah mesut etsin.

Eğitim fakültesini kücümsemek degil benm soyledigim, her ortamin kendine göre bir insan profili olur, bunu az cok herkes bilir.

Egitim Fakultesinde ortalama üstü zenginler olmaz.

Aynı şekilde çok zengin birisi de ögretmenlik yapmaz.

Ben hiç okula ferrari ile gelen ögrtmen görmedim, gören varsa soylesin.

Liseden beri zengin valinin oğlu ile ilişkim olsa kendimi biraz daha geliştirip farklı bir bölüm okurdum.

Davul dengi dengine derler ya o anlamda.

Bu sefer de sizi kücümsediğimu düsünmeyin lütfen, ama insanin aklına geliyor ister istemez, Kp Sirket sahibi vali, kv bile Ünv mezunu, vs, ben de o kadar imkanin içinde ev hanimi olacagim ...

Bilemedim...

Genelde her nesil bir öncekinden az buçuk ilerde olur.

Cunku eski imkanlar ile simdikiler bir degil.

Kv egitim fakulteli ise bu cok iyi bisey, cunku onlarin nesli icin bu ileri bir seviye.

Sira sizin nesle gelince buna "aa cok iyi" diyemeyiz.

Babasi ilkokul mezunu annesi okuma yazma bilmeyenler bile şimdi cok rahat üniversite mezunu oluyor.

Bu insanların anne babalari ünv mezunu olsalardi cocuklar da bikac tik daha iyi olacaklardi.

insallah anlatabilmisimdir derdimi.

Konunun dısina ciktigim icin kusura bakmayin ama konunuz da biraz enteresan geldi bana.

Bunca yil kendi aileniz ile evliliginizn dengesini bulmus olmaliydiniz.

ozellikle boyle siradisi evliliklerde ilk yillar zor alisilir sonra sonra duzen oturur, siz biraz gec kalmissiniz.

ailenize soyleyeceginiz tek sey " ben bu para konulari ile ilgli hic ilglinemiyorum, siz direk eşimle konusun beni karistirmayin"
Yazdıklarınıza katılmakla beraber zenginler öğretmenlik okumaz diye bir şey yok bence ama ev hanımlığıda yapmaz demenız doğru kesinlikle şahsen ben kayın veya görümce olsam konu sahıbının bu kadar aılesıne akıtmasına ayar çekerdim

Bunların hepsi gösteriyor ki aslında aileler arasındaki denklik önemli.Vizyon anlayışı ve sosyal görü benzer olmalı.
Konu sahibinin ailesi de önceden fakr-ü zaruret içinde değilmiş aslına bakarsanız. Çok statükocu degilimdir ama denkligi ararım bu tip iliskilerde. Ekonomik eşitlik her zaman mümkün olamayabiliyor ama sosyo-kültürel denklik cidden elzem. Zaten olsaydı, ne kadar zor durumda da kalınsa karşı taraftan istifade etmeye çalışan bir zihniyet olmazdı.

X