Eşim ve annem arasında kalıyorum. Tavsiyelerinizi alabilir miyim?

Merhaba,
Başlıktada yazdığım gibi annem ve eşim daha da doğrusu ailem ve eşim arasında kalıyorum.
Kısaca durumumu anlatayım. 5 aylık bir bebeğim var ve suan ücretsiz izindeyim. Üniversiteden diplomami henüz almadım, bir kaç dersim var ve sınavlarına gidiyorum. Hatta gelecek dönem derslere de gitmem gerekecek çünkü devam zorunluluğu var. İşe mayıs ayında baslayana kadar universite, toefl ve ehliyet kursu gibi uğraşlarım var. Bebegime bakacak birisi lazım bu sürede. Annem 2 haftadır geldi ve bebegime bakıyor ama eşim hiç istemiyor. Bakıcı tutalım o zaman diyorum bu defa da okula gitme, ehliyete haftasonları git, toefl a geceleri çalış diyor ama benim okula gitmem şart bu izinden baska hiç zamanım olmayacak diplomami almak için. Eşime göre diplomanın önemi yok çünkü zaten iyi bir firmada çalışıyorum ve maaşım iyi. Bana gore ise bu bir eksiklik ve artık almam sart.
Diğer konum ise anneme ve babama karşı tavırları. Dün annemle tartıştılar ve sebebi annem torunu ile fotograf çekinip facebooka atmak istedi hatta heveslendi gidip üstünü daha iyi giyindi öyle çekindi ama eşim facebook a koyulmasını istemiyorum dedi, annemle bu konudan tartıştılar ve şuan konuşmuyorlar. Annem bizi hiç saymıyor, herkesi baskı altina almaya çalışıyor diyor, bayağı ağladı zoruna gitti. Fotoğrafı atmayı istemesinin sebebi de tek torunları ve hiç gitmiyoruz benim aileme, kimse göremiyor bebeği. Eşim ailemele pek görüşmek istemiyor. Neyse bu durum benim de zoruma gitti.
Sonra bizim bankada 35.000 gibi bir paramız var bunu altcoin borsasına yatırdık ve şimdi 45.000 e çıktı. Bunu sakın babanlara söyleme dedi. Babamın durumu kötü şu sıralar ama toparladı sayılır. Aslında malı-mülkü çok var ama satmak istemediğinden zorlanıyor. Babama karşı bu konuşması da çok zoruma gitti.
Babamın zeytinliği var ve biz iki kızız, tarlada erkek gücüne ihtiyaç oluyor. Bizi karşısına aldı bir gün ve bu zeytinliği bir kaç yıla size toplatacagim, biz artık zorlanıyoruz gelirini de siz alırsınız dedi. Eşim babama hiç cevap vermedi ve sonra bana gitmem ben sevmiyorum tarlayı dedi. Tarlanın yıllık geliri 60-70bin ve sadece 2 ayda toplanıyor zeytin. Babam da tavirlarina alindi tabii.
Annem bize yiyecek getiriyor doğal ve organik herşey. Yıllık salcamizi, yeşil ve siyah zeytinimizi, kuru domates, konserve, zeytin yağı, tarhana, bal, ıhlamur veriyor. Bu gelişinde annem hepsini otobüsle garaja kadar getirdi, eşim almaya giderken ben taşıyamam çok ağır offff niye getirdi diyor. Yok sırtında da taşımayacak arabamız var.
Sonra bebeğimizin tüm oda takımı için babam 2600 para verdi ve annem tüm kıyafetlerini 3 yaşına kadar olacak şekilde aldı, çarşaf, battaniye, yorgan yastık vs. hepsini aldı ve ördü. Hiç gözünde yok, kim ne yaptıysa lafını açmayalım diyor.
Ablam geçen yıl bizimle kaldı ve aşırı sorumsuzdu bu sürede bu sebepten eşimde on yargı oluştu aileme.
Bunlar dışında bizim aramızda hiç sorun yok, çok iyi anlaşıyoruz eşimle ve benim onun ailesi ile aram gayet iyi. Onlar bize bebeğim doğduğunda sadece yarım altın taktılar kardeşleri hariç ve bir kaç parça kıyafet bebeğime aldılar ama benim ailemin yaptıkları ile kıyaslanamaz bile. Burası yanlış anlaşılmasın onları ben çok severim, onlar da kendilerine gore yaptılar sagolsunlar.
Şimdi ben eşime ne yapmalıyım? Nasıl bu cimri ve umarsız tavırlarını vurgulamalıyım? Direk söyledim bir kere ve başıma kalkıyorsun dedi, ima bile edemiyorum hemen tavır alıyor...
Eşim bakıcı da istemiyor paramız yok diyor, anneme de evde iyi davranmıyor. Maaşı da 6000 ve ben de 3 ay sonra başlayacağım benim maasim da 4000 civarı ama paramız yokmuş bakıcı için. Cidden çıldırmak üzereyim. Anneme tavırları da çok ağırıma gidiyor ama fevri davranmaktan korkuyorum. Ne yapılır bu kocaya?
Bir tane annen var bunu aklından çıkartma ailene bu şekilde tutum alan biri seni sevse anlaşsa nr olur. Ayrıca sevse böyle yapmaz bence birde yıllar sonra anneni kaybettiğinde neden böyle ezdirdim demeyecek misin ? Gerekirse çık git hiç bir şeyi düşünme ana gibi yar Olmaz.

Benim anneme babama böyle davranacak kişiye ben koca diyemem maalesef. Siz ailenize düşkün değilsiniz anladığım kadarıyla , anneniz ne yaptı da böyle davranıyor eşiniz.
Siz halinizden baya memnunsunuz anlaşılan yolda giderken ayakkabı bagcığınızı bile bağlıyormuş eşiniz ne kadar şanslısınız. Hem cimri hemde saygısız . Neyse ki size mükemmel davranıyormuş geride kalanların bir önemi yok.
Bu arada kocanızın ailesiyle iyi anlaşıyormuşsunuz bu sizden kaynaklanıyor biraz tırnaklarınızı gösterseniz eşiniz sizin gibi mi davranır.

Lütfen fevri davran da görsün öküz.ezikleniyor herhalde.cimri insanla is zor ya.allah yardımcınız olsun ama annenizi babanızı ezdirmeyin herkes haddini bilsin

Ne kadar ön yargı varsa yorumlarda ortaya çıkmış, çift taraflı düşünmek lazım bence arkadaşım ve size tavsiyem ;

Siz evlisiniz, artık ekmek dilimden ayrılmış, lütfen eş ve çocuğunuzla kendinizin de bir aile olduğunu görün belki de eşiniz bunu hatırlatmaya çalışıyordur size. Aileniz yine aileniz ama artık evlisiniz, kararlarınızı eşinizle birlikte alırsınız.

Size zeytinlik bırakılacaksa siz onu değerlendiremeyeceğinizi düşünüyorsanız, toplattırılması konusunda ( mesela dışarıdan birileri toplayamayacaksa) kardeşinize bağışlarsınız ya da toplama bedelini kardeşinize öder kendinize düşen payınızı alırsınız. Buna da eşinizi karıştırmayın yani ailem bunları yaptı yine de sen böyle yapıyorsun şeklinde konuşursanız bunun sonu gelmez.

Aile birliği size özgüdür. Sınırları siz çizersiniz, siz kendi ailenize, eşiniz de kendi ailesine sizin ailenizle ilgili sınırları çizer.
Ortak hareket etmenizde fayda var.

Bu arada bu ortaklığı gözetirken kendinizi eşinize karşı da ezdirmeyin, diplomanızı almak istemeniz gayet de doğal. Bu sizin öz hakkınız neden karışıyor? Bunun için kendi de zorlanacaksa o zaman beraberliğin ne kıymeti var? Hayat müşterektir! Bakın siz de çalışıyorsunuz. Bu arada izni bitirdikten sonra bakıcıya ihtiyacınız olmayacak mı? madem annenizi evde istemiyor? O halde bakıcının çocuğa ve sizin ona alışması için en az 1-2 ay evde beraber vakit geçirmeniz gerektiğini söyleyin. Bakıcı işi öyle biirini buldum devam eder bu değil, 3 gün sonra bırakıp gideni oluyor. Ya işe girince zorluk yaşarsanız? Bunları güzelce anlatın eşinize.

Bir de eşiniz sanırım maddi olarak kimseden bir şey beklemeyen tiplerden ( ama herkes nankörlük diye düşünmüş) yapmasalar da ona hoş gibi, bir şey ummuyor gibi geldi bana hatta birikiminzi söylemeyin ki onlar da tutarsız gelir sahibi gibi (kredi vs işlerine girmişsiniz) sizden ummadık anda para istemesin diye tembihlemiş gayet doğal.

Herkes aile diyor ama siz artık kendiniz bir ailesiniz, sizin mutluluğu ailelerinizin yegane mutluluğu olmalı.

Face e resim konusuna hiç girmeyeceğim bile, tamamen büyüklerin face saçmalığı, bebeği görmek isteyen olursa özel olarak gösterilir, çok da takılınacak bir şey değil.

Merhaba,
Başlıktada yazdığım gibi annem ve eşim daha da doğrusu ailem ve eşim arasında kalıyorum.
Kısaca durumumu anlatayım. 5 aylık bir bebeğim var ve suan ücretsiz izindeyim. Üniversiteden diplomami henüz almadım, bir kaç dersim var ve sınavlarına gidiyorum. Hatta gelecek dönem derslere de gitmem gerekecek çünkü devam zorunluluğu var. İşe mayıs ayında baslayana kadar universite, toefl ve ehliyet kursu gibi uğraşlarım var. Bebegime bakacak birisi lazım bu sürede. Annem 2 haftadır geldi ve bebegime bakıyor ama eşim hiç istemiyor. Bakıcı tutalım o zaman diyorum bu defa da okula gitme, ehliyete haftasonları git, toefl a geceleri çalış diyor ama benim okula gitmem şart bu izinden baska hiç zamanım olmayacak diplomami almak için. Eşime göre diplomanın önemi yok çünkü zaten iyi bir firmada çalışıyorum ve maaşım iyi. Bana gore ise bu bir eksiklik ve artık almam sart.
Diğer konum ise anneme ve babama karşı tavırları. Dün annemle tartıştılar ve sebebi annem torunu ile fotograf çekinip facebooka atmak istedi hatta heveslendi gidip üstünü daha iyi giyindi öyle çekindi ama eşim facebook a koyulmasını istemiyorum dedi, annemle bu konudan tartıştılar ve şuan konuşmuyorlar. Annem bizi hiç saymıyor, herkesi baskı altina almaya çalışıyor diyor, bayağı ağladı zoruna gitti. Fotoğrafı atmayı istemesinin sebebi de tek torunları ve hiç gitmiyoruz benim aileme, kimse göremiyor bebeği. Eşim ailemele pek görüşmek istemiyor. Neyse bu durum benim de zoruma gitti.
Sonra bizim bankada 35.000 gibi bir paramız var bunu altcoin borsasına yatırdık ve şimdi 45.000 e çıktı. Bunu sakın babanlara söyleme dedi. Babamın durumu kötü şu sıralar ama toparladı sayılır. Aslında malı-mülkü çok var ama satmak istemediğinden zorlanıyor. Babama karşı bu konuşması da çok zoruma gitti.
Babamın zeytinliği var ve biz iki kızız, tarlada erkek gücüne ihtiyaç oluyor. Bizi karşısına aldı bir gün ve bu zeytinliği bir kaç yıla size toplatacagim, biz artık zorlanıyoruz gelirini de siz alırsınız dedi. Eşim babama hiç cevap vermedi ve sonra bana gitmem ben sevmiyorum tarlayı dedi. Tarlanın yıllık geliri 60-70bin ve sadece 2 ayda toplanıyor zeytin. Babam da tavirlarina alindi tabii.
Annem bize yiyecek getiriyor doğal ve organik herşey. Yıllık salcamizi, yeşil ve siyah zeytinimizi, kuru domates, konserve, zeytin yağı, tarhana, bal, ıhlamur veriyor. Bu gelişinde annem hepsini otobüsle garaja kadar getirdi, eşim almaya giderken ben taşıyamam çok ağır offff niye getirdi diyor. Yok sırtında da taşımayacak arabamız var.
Sonra bebeğimizin tüm oda takımı için babam 2600 para verdi ve annem tüm kıyafetlerini 3 yaşına kadar olacak şekilde aldı, çarşaf, battaniye, yorgan yastık vs. hepsini aldı ve ördü. Hiç gözünde yok, kim ne yaptıysa lafını açmayalım diyor.
Ablam geçen yıl bizimle kaldı ve aşırı sorumsuzdu bu sürede bu sebepten eşimde on yargı oluştu aileme.
Bunlar dışında bizim aramızda hiç sorun yok, çok iyi anlaşıyoruz eşimle ve benim onun ailesi ile aram gayet iyi. Onlar bize bebeğim doğduğunda sadece yarım altın taktılar kardeşleri hariç ve bir kaç parça kıyafet bebeğime aldılar ama benim ailemin yaptıkları ile kıyaslanamaz bile. Burası yanlış anlaşılmasın onları ben çok severim, onlar da kendilerine gore yaptılar sagolsunlar.
Şimdi ben eşime ne yapmalıyım? Nasıl bu cimri ve umarsız tavırlarını vurgulamalıyım? Direk söyledim bir kere ve başıma kalkıyorsun dedi, ima bile edemiyorum hemen tavır alıyor...
Eşim bakıcı da istemiyor paramız yok diyor, anneme de evde iyi davranmıyor. Maaşı da 6000 ve ben de 3 ay sonra başlayacağım benim maasim da 4000 civarı ama paramız yokmuş bakıcı için. Cidden çıldırmak üzereyim. Anneme tavırları da çok ağırıma gidiyor ama fevri davranmaktan korkuyorum. Ne yapılır bu kocaya?
Eşin zor bir insan belliki ama ne olursa olsun ailene karşı konuşturma bebeği face gibi sanal aleme koyulmamasını istemesi gayet doğru ama annen bu konuda alınmamalı çeksin fotosunu iateyene atsın özelden sende onun ailesine soğuk ol bakalım empati yeteneği gelişsin kocanın ayrıca annen sen ve torunu için orada takmasın bu durumları annen kalsın sende okulunu bitir hayatın ne getireceği belli olmaz

Bir de şunu ekleyelim, eşinizin ailenize saygısı yeniden gelsin istiyorsanız siz ortamı yumuşatacaksınız, sonra yine ailenizle yan yana getireceksiniz, azıcık zaman verin demek ki bazı şeyler eskiyi hatırlatıp adamı kışkırtıyor. Sizin eliniz de her şey, ne kendinizi ezdirin ne de eşinizi ezdirin ve tabi ki ne de ailenizi. Kimse mükemmel değildir.

Bozmak en kolayıdır, siz eşinizi anladığınızı gösterip ortamı yumuşatın bakın her şey güzelce nasıl da değişecek. Ailenizle de aynı dengeyi sağlayın. Bunlar sizin elinizde olan şeyler. Eğer yine olmuyorsa o zaman başka çözüm düşünürsünüz.

Ablanizla meselesi her neyse ona soguk olabilir ama anneye babaya saygisizlik yaptirirsaniz aileniz cok cok uzulur bu duruma ben olsam uykularim kacardi annemi babami sevmeyebilir ama asla saygisizlik yapamaz ayni sekilde ben de yapamam hele ki kadinin kursaginda birakmis aglatmis kadini yukarida yazdiginiz yardimsever biri bunlari yapmaz bence annenizi ezdirmemeniz gerekiyordu.

Merhaba,

Esinize cok gicik oldum. Cok nankor bir insan. Opup basina koymasi lazim. Siz nasil iyi anlaşıyorsunuz onu anlayamadim? Benim esim aileme bu sekilde davransa gerçekten bozusurum kendisiyle. Bakici içinde maddi gucunuz varmis bence kendiniz birini bulun.

Ben eşinizi yerin dibine sokamayacağım maalesef. Çünkü çoğu konuda gayet haklı. İlk olarak çocuğunun fotoğrafını kamuya açmak zorunda değil. Çeksin anneniz sorana atsın. Bunda tavır göstermeye hakkı yok annenizin.

Tarla meselesi mesela. Ben böyle bir sorumluluk istemiyorsam biri bana kalkıp siz “toplayacaksınız” diyemez. İsterseniz toplayın istemezseniz adam tutar ücretini veririz der.

Aileniz her konuda her şeye çok çok çok fazla müdahil. Beşikler, kıyafetler, takılar, tarlalar, paralar... Bunları talep etmemiş biri için gayet ezici tavırlar. Hele ki kendi ailesinin böyle bir geliri yoksa.

Çok zor bir durum değil aslında eşinizi anlamak. Evde 3. bir kişiyi istemiyor. Ve zaten bebek çok küçük. Üstelik çalışıyorsunuz. Bu izninizi bebekle geçirmenizi istiyor. Çalışmaya başladığınızda bebeğe kim bakacak? O zaman mecburen birini kabul edecek değil mi?
Hay ağzına sağlık. Yorumlara göz ayarken içim şişti. Sırf şuraya yorum yazmak için oturum açtım. Eşinizle benzer şeyleri ben de yaşıyorum. Kayınvalidem yaz kış sebze meyveyi kendi yetiştiriyor ve gerek buzluğumuza gerekse taze yemeye bize gönderiyor. Salça, tarhana, reçel, kesme hamurlar da dahil... Ancak ben apartmanda büyğdüm ve böyle yiyecek depolamaya alışık değilim. Zaten çalışıyorum ve çocuğum daha yeni dört yaşında, ailelerden uzaktayız. Dolayısıyla yok hamurlar böceklendi mi acaba, kapağı atan kavanoz oldu mu falan diye kontrol etmek istemiyorum. Buzluğumu başkası doldursun istemiyorum. Ama bunları kime anlatsam herkes bana nankörsün diyor. Hayır değilim, sadece özgür olmayı seviyorum. Eşiniz de aynı psikolojide. Ve ailenizin onay almadan yardım adı altında hakimiyet alanlarınıza sızmasından rahatsız. Ben bir gariplik göremedim...

Yorumlarda çifte standart zirve yağmış. Burada kaynanan çocuğumun resmini face ye koymak istedi denseydi o kaynana topa tutulurdu.
Öyleyse ne diyoruz kendi ailemize yapılmasını istemediğimizi eşimizin ailesine yapmayacağız ve her şeyden bir mana çıkarıp sorun etmeyeceğiz. (Gerçek kötülerden bahsetmiyorum)
Konuya gelirsem. Ben her iki tarafında ailelere saygı göstermesi gerektiğine inananlardanım . Yaşlıların bazı istek ve kaprislerini hoşgörmek alttan almak insanı küçültmez.
Benim eşim böyle davransa asla müsaade etmem.
Anladığım kadarıyla eşiniz aikenizi sevmiyor. Eşinize sevmek zorunda olmadığını ama saymak zorunda olduğunu kararlı bir ifadeyle söyleyeceksiniz.
Bir abla tavsiyesi asla benim ailem şunu yaptı senin ailen bişey yapmadı olayına girmeyin.

Esinizin bi bagcik baglamasini sarilarak oturmasini istediginizi almasini nasilda guzel soyluyosunjz peki ya anneniz karninda tasidi belki gecelerce uykusuz kaldi, hastalandiginda sabaha kadar basinda bekledi ve daha bir cok sey.ama heveslensin torunuyla resim cekilmeye yapilan seye bak.arkadaslari yukluyosa oda heves etmistie ne var yani bunda onun gonlunun olmasindan daha mi onemli! Aglatmissiniz iste mutlu olun benim esimde cok iyi bir insandir ama annemi aglaticak varya her damla icin parmagimi gozune sokarm onun dunya bir yana annem bir yana!

Hay ağzına sağlık. Yorumlara göz ayarken içim şişti. Sırf şuraya yorum yazmak için oturum açtım. Eşinizle benzer şeyleri ben de yaşıyorum. Kayınvalidem yaz kış sebze meyveyi kendi yetiştiriyor ve gerek buzluğumuza gerekse taze yemeye bize gönderiyor. Salça, tarhana, reçel, kesme hamurlar da dahil... Ancak ben apartmanda büyğdüm ve böyle yiyecek depolamaya alışık değilim. Zaten çalışıyorum ve çocuğum daha yeni dört yaşında, ailelerden uzaktayız. Dolayısıyla yok hamurlar böceklendi mi acaba, kapağı atan kavanoz oldu mu falan diye kontrol etmek istemiyorum. Buzluğumu başkası doldursun istemiyorum. Ama bunları kime anlatsam herkes bana nankörsün diyor. Hayır değilim, sadece özgür olmayı seviyorum. Eşiniz de aynı psikolojide. Ve ailenizin onay almadan yardım adı altında hakimiyet alanlarınıza sızmasından rahatsız. Ben bir gariplik göremedim...
Nankör lafını zaten hiç anlayamadım. Yardım isteyene edilir. Nankörde isteyip isteyip kıymet bilmeyen için söylenir. Adam istemediği halde yapılan baskılardan ve emri vakilerden bunalmış. Ve bu 1 değil 2 değil defalarca olmuş gözüküyor. Aileyle ilişkisi bozulmasın diye epeyce uğraşmış ki bence hala da uğraşıyor. Adama edilmeyen beddua, kadına da evlatlığı üzerinden edilmeyen hakaret kalmamış.

Mesela bahçede sebze domates falan yetiştiriyor eşim, ben ilgilenmiyorum. Çıkıp bakmam bile. Çünkü öyle bir yaşantım hiç olmadı, ben istemedim yetiştirelim diye. Ama kayınvalidem telefonda soruyor fideler ne alemde??? Bana ne Allahaşkına diyemiyorum tabii ama haberdar olmadığım için de bişeyler uydurmak zorunda kalıyorum. Siz istiyorsunuz diye yapmak zorunda değilim, zaten hiç snlamam. Zeytinlik meselesi de böyle bir şey işte... Ben istemedim ki dese eşiniz haklı.

Eşinle aranda nasıl sorun yok ya??? Aileni hiçe sayıyor sanki mantarsın da çam ağacının altından aldı seni. Kendi ve aileni neden bu kadar ezdiriyorsun bir erkek için değer mi? Bugün hastalansan sana en çok eşin mi üzülür ailen mi? Eşin sürekli hazır gelsin bekliyor madem sevmiyor aileni çocuğuna aldıklarını kışlık hazırlıkları kabul etmesin. Çok nankör haddini bildir. Ne demek benim ailemden kimse çocuğu görmedi kendini ve aileni çok ezdirmişsin ve hala eşini haklı görüyorsun.

X