Eşim otistikmiş

Çok geçmiş olsun. Forumdakilerin üzerinize çok geldiğini düşünüyorum. Nasreddin hocanın "hırsınızın hiç mi suçu yok?" hikayesine benzemiş biraz.
Şöyle düşünün öyle ya da böyle o bebek size nasip oldu. Öncelikle eşinizle olan ilişkinizi devam ettirip ettiremeyeceğinize karar verebilirsiniz. Eşinizin otistik olduğunu öğrenmeniz de büyük nimet, araştırma yaparak ona nasıl yaklaşmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Belki terapi yardımcı olur ikiniz adına. Yollarınızı ayırmakta kararlıysanız da çocuğunuzun üstüne daha çok düşerek içinde bulunduğu spektrumu anlamaya çalışabilirsiniz. Şimdilerde bir çok üniversitede nöroçeşitlilik topluluğu var. İnternette bir dolu bilgi var. Bir sürü insan çok güzel şeyler başarıyor. Elbette daha evvel yaşamadığınız için korkutucu gelebilir ancak biraz araştırırsanız sizin gibi bir çok insan mevcut. Çocuğunuzun beyninin normal insanlarınki gibi çalışmaması bir eksiklik değil, farklılıktır. Daha farklı davranmanızı ve daha hassas olmanızı gerektirebilir ancak o sizin çocuğunuz. Elbette ki siz annesi olarak onun için her zaman orada olursunuz.
Sizden saklamaları doğru değil ancak kin gütmemeye çalışın herkes yaptığının hesabını verir bir gün. Çocuğunuzun sorumlusu olarak da kimseyi görmeyin, onun yalnızca size ihtiyacı var. Gönlünüzden şefkat ve merhamet eksik olmasın. İnşallah tez zamanda toparlanabilirsiniz.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışan bir psikoloğum. Otizmli, özgül öğrenme güçlüğü olan, zihinsel/fiziksel engelli ya da disleksisi olan bireylerle her gün ders ve seans yapıyorum. Çoook başarılı olan/olacak olan çocuklarım var. Kimseyi toplumdan özellikle bu dille ayrıştırmamalıyız. Konu sahibi bırakın farkındalığı eşini insan yerine koymuyor ki. İncinmeyin, sizler de diğer tüm insanlar gibi her şeyi yapabilecek kapasitedesiniz. Belki bi tık daha çaba gerekecek hepsi bu.

Nazik ve değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Elinize, emeğinize sağlık. Yorumunuza, forum adınıza ve profil resminize de kocaman bir kalp bırakıyorum.

Öğretme
Yaşadığınız çok çok zor bir durum gerçekten Allah yardımcınız olsun çok üzüldüm. Ama siz 2 kişiye birden bakıcılık yapamazsınız. Önce kendinizi ve oğlunuzu düşünmeniz gerekiyor. Kocanızı bırakın kendi annesi babası düşünsün bu saatten sonra. Aileniz de arkanızdaymış ve ekonomik yönden sıkıntınız yokmuş daha neyi bekliyorsunuz? Sevmek sevilmek herkesin hakkı. Güzel bir hayat yaşamak sizinde hakkınız.

Her şey yoluna girecek şu an büyük bir şok içindesin. İnsan her şeye alışıyor anneler her zorluğun üstesinden bir şekilde geliyor.
Sizi anlıyorum. Burada fazla eleştiriye maruz kaldığınızı düşünüyorum. Canı yanmış, büyük bir şok yaşayan ve evladı için ne yapacağına karar vermeye çalışan, belki çok doğru değil ama yıllarca kandırıldığı düşünen, 7 yıl boyunca evlilik hayatı yaşayamamış kendini evli zanneden bir kadın var. Ben cümlelerinizi çok görmüyorum.
Ülkemizde çok güzel özel eğitim veren kurumlar var. Yeni yeni çoğalıyor ama alanında gerçekten uzman kişilerle çok güzel yollar katedebilirsiniz. Evladınızla uzun ve güzel bir ömür diliyorum. Yazımın başında söylediğimi unutma lütfen her şey yoluna girecek her şey güzel olacak ve şimdiki kadar zor gelmeyecek

Konu bana geçmedi mümkünatı yok karşındaki insanın duygusal bir paylaşımı olmadığını anlamamanın. Diyelim ki anlamadınız o zaman sizde normal değildiniz. Konuyu bir tarafından tutamadım çok ilginç

Çok mu sevdiniz eşinizi de ,birşeylerin ters gittiğini farketmenize rağmen evlendiniz? Yargılamak amaçlı sormuyorum sadece konuda anlattıklarınız (önemli işlerde yanında birinin gelmesi vb)ailesi ,kendisi zaten tuhaflarmış,siz acaba demeden evlendiniz ne oldu da.
Öte yandan okumuş,etmiş bir adam anladığım kadarıyla, bu sebeple kondurmamışta olabilirsiniz pekala.
Yerinizde olsam ne yapardım kısmına gelince de sadece kandırıldığım için boşanır,tüm enerjimi evladıma harcardım,eşime ebeveynlik yapmazdım bu saatten sonra,annesi,babası maaile beni kim kandırdıysa buyursun onlar uğraşsın derdim.
Ha bu arada size en başından söylenseydi farklı birşey konuşuyor olurdum ama içinde bulunduğunuz durumda bence kandırılmışsınız ,size bir karar hakkı verilmemiş,üstü kapatılmış bir gerçekte var halihazırda. Bilemedim çok zor bir durum.

Siz zaten eşinizin farklılığınin farkindaymissiniz. Sadece taniyi öğrenmişsiniz şimdi. Ailesi de bilmiyor demişsiniz zaten. Eşinizin isi gücü yerinde olunca onlar da onemsememistir. Ya da ailede birden fazla kişide olduğu için normal gelmiştir, cok bilincli bir anne olmadığı için. Eşinizin sosyal becerilerinde eksiklik var o yüzden kendini ifade edemiyor. Boşanmanız çözüm gibi görünüyor. Çocuğunuza odaklanmaya çalışın.

Otizmin ne olduğunu biliyor musunuz? Bu bir spektrum. Ortak özellikler olmakla birlikte herkeste farklı şekilde tezahür ediyor. Otizmli olup konuşma engeli olan insanlar kadar yazar, bilim insanı, öğretmen, sanatçı, oyuncu, doktor da var. Tanı koymak bazen uzun yıllar alabilir, bazen de çok kolay olabilir. Sizin konunuzun ayrıntılarına hâkim değilim ama eşiniz otizmli diye değil, size kötü davrandıysa, aldattıysa, yalan söylediyse, şiddet uyguladıysa falan filan üzülüp kahrolup ayrılabilirsiniz. Çünkü aynı şeyleri otizmli olmayan kişiler de yapıyor.

Ben de özel eğitim öğretmeniyim. Toplumda tanısı olmayan bu sekilde çok sayıda birey olduğunu düşünüyorum. Siz ogretmen olmanıza kac yillik evli olmanıza rağmen yeni isimlendirebiliyorsunuz, eskiden böyle şeyler hiç bilinmiyordu ailesi de bilmiyormuş zaten onları suçlamaya gerek yok bence. Hoşlanmadığınız davranışları varsa daha öncesinde ayrilabilirdiniz şimdi ismi otizm olunca ne değişti? Herkeste az ya da çok otizmsel özellikler var önemli olan yaşamını ne kadar etkiliyor uyum sağlayabiliyor mu ? Oğlunuz için üzgünüm biran önce eğitim almaya başlayın 0 6 yas kritik dönem

Kandırılmış falan değilsiniz. Esinizin otizm olduğunu sadece çocuğunuza bakarak söylemişsiniz. Genetik olduğuna nasıl emin oldunuz? belki de hamile iken ictiginiz sigara yaptığınız stres sebep olmuştur. Bi konunuzda da çocuğunuzla oyun oynamayı bırak konuşmakta bile zorlandığınizi sıkıldıgınizı yazmışsınız bu şartlarda nasıl bir gelişim göstermesini bekliyordunuz ki... bundan sonrası için çaba gösterin.. birilerini suçlayıp işi daha yokuşa sürmeyin.. boşanıp çocuğunuza iyi bir eğitim saglamalisiniz

Genetik olduğuna eminim çünkü babası ve dedesi ve amcaları kuzenleri tüm baba tarafı aile aynı zaten bu kadar fazla olmaları ve benim bu aile içinde normalleştirmeye maruz kalmama neden oldu. Duygusuzluk donukluk bazen aşırı saflık algıda ifade etmede problemler takıntılı davranışlar vs. O yğzden size söyle söyleyebilirim ben ve benim hikayem otizmin genetik olduğunun kanıtıdır.

Beni şuan delirten şey tam olarak şu evet baba tarafı ailesi tamamen otizm hatta eşimin babası bence asperger çünkü takıntılı ilgi alanları ve kıvrak zekası sayedinde şeytan diye lakap almış biri ancak birçok konuda da eşi birşeyi defalarca anlatmak zorunda kalır ben merkezci bakmış açısı yüzünden sürekli ortamlarda eşi idare eder şöyle deme böyle yapma gibi gibi … yani demek istediğim beni mahveden bu kadının yıllarca benim eşim kadar saf olmayan mental zekası otizmden etkilenmemiş ancak iletişim sosyal zekası ve takıntıları olan bir adamla yıllarca yaşamış olması bunun ne olduğunu bilmesi çocuklarında da benzer şeyler görmesi dışında benim kocamda yani oğlunda saf iyi niyetli diye nitelendirdiği zaman zaman akıl yetmemesi de denen şeyi benimle açık yüreklilikle paylaşmaması hem oğlunu hem de beni yakması. Şimdi karşıma geçip haa demek bu yüzdenmiş kocamın titizliği meğer takıntıymış iletişim sosyallik empati bilmemesi duygusuzluğu odaklanamaması demek bu yüzdenmiş diyip ailece bir çözülüme gitmeleri. Büyük dedelerin eşlerinin bu adamın aklı yetmiyor 10 kişilik aileye pirinç al diyorum 2 kilo alıp geliyor be adam 10 kişiye 2 kilo pirinç yeter mi diyorum yetmez mi diyip gidip bir daha alıyor demeleri. Beni yargılıyorsunuz bu aileye birçok gelin gelmiş bu gelinler eşlerinde bir tuhaflık olduğunu bilmiyorlar mı sizce evet biliyorlar ama hepsi benim gibi bu adamlar iyi insanlar kötülük bilmiyorlar dedikodu yalan dolan yok biraz saflar bizimkinin eksiği de bu olsun diye bakmışlar. Peki ben nasıl baktım merak edenler için söylüyorum eşim biz evlendiğimizde şuanki konumunda değildi zamanla benim emeğimle oldu. Şimdi geçmişe dönüp bakıyorum benim hatam alelade herhangi bir genç güzel meslek sahibi genç koz gibi düşünüp canımı sıkan işk şeyde ayrılmamak olmuş bu da psikoloji bilmemden herşeyi bir şeye dayanaklandırmam ve çözüleceğini düşünmemdendi. Çok bilen çok yanılır bu işte benim. Şimdi bir şekilde bu durumdayım yavrum için ne yapabilirim istanbuldayım doktor birkaç kurum önerdi neye göre nasıl karar vereceğim hangi öğretim yöntemi kullanılacak vs bu konularda çok korkuyorum çünkü bana yardımcı olacak kimse yok her konuda olduğu gibi bu konuda da yalnızım bilgisi olan aydınlatıp yol gösterirse sevinirim

Saf olmasi sizin kendinizi harcamaniz gerektigi anlamina gelmez. Bosanin cocugunuza odaklanin

Saf olmasi sizin kendinizi harcamaniz gerektigi anlamina gelmez. Bosanin cocugunuza odaklanin
Ah… ne kadar basit ve güzel bir laf keşke kendime bunu diyebilseydim yollar önce gerçekten düşünüyorum neden bu kadar fedakar olmuşum kendimden vazgeçmişim neden yollardır evcilik oyunu oynamışım bencil neden olamadım illa başıma bunların gelmesi mi gerekiyordu. Olan bana ve yavruma oldu çok korkuyorum yaşayacaklarımızdan

Biliyorum yasadiklarinkz hic kolay degil. Otizmin de ne oldugunu biliyorum. Sanki evde 2 cocuga bakiyir gibi olacaksinuz.
ben de bosandim. Ama bosanmaliyim dedigim gun hemen mahkemeye vermedim tabi ki. Aylarca dusundum... Siz de dusunun tartin. Ve dogru karari verin bence. Cocugunuz en azindan fazla yipranmasin

Burada bir üye vardı. Eşi matematik öğretmeni idi onunda böyle sorunları vardı. Eş ailesine söyleyince haberi olduklarını ama biri oğullarına baksın diye evlendirdikleri ortaya çıkmıştı. Boşanma aşamasında idi üye de fizik öğretmeniydi sanırım. Aklıma getirdiniz...

Sizin de evladınız özel gereksinimli mi benzer şeyler mi yaşadınız eş konusunda

The good doctor dizisinin Amerikan versiyonunu izlemenizi tavsiye ederim. Orada da eşinize benzer karakter başrol oyuncunun yaşadıkları ve kendini sosyal ve duygusal anlamda geliştirmesi anlatılıyor. Özellikle işinde yalan söyleyememesi, politik olamamasının hem olumlu yanlarını hem de başına açtığı işler.
Sonunda sevdiği kızla evlenip en son sezonda da bir oğlu oluyor. Onlar tabi durumu en başından bildikleri için hayatlarında tercihler ona şekilleniyor. Ve hayatı da hiç kolay geçmiyor. Çocuğa genetik olarak otizm geçme durumunu biliyorlar ama yanlış hatırlamıyorsam düşük yüzde oranındaydı, hatta bir bebeklerini anne karnında iken kaybediyorlar farklı sebeplerden ve beklenmedik zamanda tekrar eşi hamile kalıyor. Size çok şey öğretecektir, eminim.
Ve tekrar dünyaya gelseydiniz yine aynı seçimleri yapardınız. Yine aynı kişi ile evlenir aynı çocuğunuzu doğururdunuz. Çünkü Yaşadığınız duygular, bildiğiniz tanıdığınız ve gelişiminiz için gerekli duygulardı.

Siz doktor musunuz emin olabileceginiz bir şey değil bu. Doktor otizmli olduklarını söyledi deseniz kesin olduğuna inanırdım ama değil. Üstelik eşiniz askermis otizmli biri askerlik yapamaz diye biliyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…