Eşim narsist mi emin olamıyorum yardım?

Üye isminizi hatırladım. Konularınızı da. Size defalarca olgunlaşmadan, evliliğimiz oturmadan çocuk yapmayın yazıldı. Siz evlendiniz hemen çocuk yaptınız. Şimdi ikinci çocuk da olmuş. Hep başkalarını suçlama eğilimindesiniz. Yetişkin iki çocuklu kadınsınız artık şu ailenin arkasına saklanmayı bırakın. Kimsenin ailesi dört dörtlük değil. Sorun sizsiniz, sizin geçinmeye gönlünüz yok. Bunu kabullenirseniz bir şeyler yoluna girecek belki.

Kaşının altında gözün vara dönüyor yorumlar,kimse mükemmel değildir.Sizin de vardır pek çok olumsuz huyunuz.Her şeyi de önemsemeyin, görmezden gelin.
Navigasyonu açınca hatırladım dese ne demese ne.Ne kadar basit olayları dile getiriyorsunuz.Hayat kısa, birbirinizin kıymetini bilin.Eş ailesini arayıp soran koca bulmak da kolay değildir emin olun.
Tabi ki bende de var olumsuz özellikler herkeste olduğu gibi.Navigasyon sadece örnekti.Böyle sürekli küçük yalanlar söyleyince insan başka şeylerde de yalan söylüyor zannediyor bu sefer neden inanmıyorsuna dönüyor olay.Bi de çocuklar da var onlara da öyle örnek olmuş oluyor.Mesela arkadaşı arıyor biz daha çıkmamış oluyoruz yoldayız diyor gibi hani.Ben sevmiyorum açıkcası.

Üye isminizi hatırladım. Konularınızı da. Size defalarca olgunlaşmadan, evliliğimiz oturmadan çocuk yapmayın yazıldı. Siz evlendiniz hemen çocuk yaptınız. Şimdi ikinci çocuk da olmuş. Hep başkalarını suçlama eğilimindesiniz. Yetişkin iki çocuklu kadınsınız artık şu ailenin arkasına saklanmayı bırakın. Kimsenin ailesi dört dörtlük değil. Sorun sizsiniz, sizin geçinmeye gönlünüz yok. Bunu kabullenirseniz bir şeyler yoluna girecek belki.
Ben hemen çocuk falan yapmadım 1,5 sene sonra çocuk denemeye başladım emin olmadığınız konularda yargılama yapmayın lütfen.Biraz sakin olun,ailemin arkasına saklandığım yok annemin durumunun normal olmadığını psikolog da söyledi.

Sizi hatırlıyorum ama çok zamandır forumda görmemiştim. Hoşgeldiniz.

Bana konunuzda narsist birileri varmış gibi gelmedi. Yine de geçmiş olsun.

Bence sorun sizsiniz , ufacık sorunları kafanızda o kadar çok büyütmüşsünüz ki
Eşinizin çok fazla artıları var
Hiç kimse mükemmel değil
Ve evet ayrıca eşiniz narsist değil,siz takıntılısınız

Umarım herşey gönlünüzce olur
Mesela hangi konuda takıntılı olduğumu düşündünüz

Eşini narsist olsa ne olucak? Boşanacakmısınız? Hiç sanmıyorum. Öğrendiğiniz bilgiyle bir çözüm bulmayacaksanız kurcalamayın bence. Lohusa olduğunuz için adam gözünüze batıyordu ki bence normal. Kafanızı bunlarla meşgul etmeyin ki kurmayın.
Narsistik özellikleri varsa hayır boşanmam ama gerçekten kişilik bozukluğu varsa tabi ki boşanacağım çünkü gerçekten sevemiyorlar ve pişmanlık duymuyorlar bir robotla evli kalmak istemem o yüzden benim için önemli

Siz şu an doğum izninde misiniz?

Anneyle bu kadar sorun yaşayıp onunla yine aynı eve çıkmak çok büyük kötülük olmuş hayatınıza. Evleriniz ayrı daireler bile değil. Evi dubleks alıp, içerden bölmüşsünüz. Hala sürekli berabersiniz. Annene zahmet edip mesafe koyamamışsın.

Kocan düzgün biri olmalı, yoksa kimse kaynanasıyla hele böyle sorunlu bir kaynana ile yakın oturmak, görüşmek istemez. Annenle arandaki sorunlar hep evliliğine yansımıştır. Hep bir huzursuzluk olmuştur evde.

Bu hikayede bu evlilikte sorunları olan, çekilmeyecek insan sensin. Adam büyük ihtimal çocuklar için katlanıyordur bu düzensizliğe yoksa kaçar gider böyle kaynanaya ve sana.
Evimiz ayrı daire şeklinde.Ben anneme kızımın kreşe başlayacağını isterse gelmeyebileceğini söyledim gelmek istedi.Annemin bir geliri yok anneannemleerde de kalmak istemiyor Napayım git diyemem.İhtiyacım olmadığını gösterdim aslında.
Tanımadan etmeden ne güzel konuştunuz tşkler

Şema terapi ben de alıyorum. Keşke devam etseniz terapiye. Öyle bi seans aldım yeter diyemeyiz, zaman lazım. Evet, anne ile ilişkimiz eş seçimimizi çok etkiliyor. Ama elimizde "narsist" etiketiyle gezip canımızın istediğinin alnına yapıştıramayız. Eşiniz itici, gıcık bi adam gibi yorumladım yazdıklarınıza istinaden. Ama adama narsist demek için bu veriler aşırı aşırı yetersiz. İnatlaşmalar, didişmeler sıksa sizde de problem vardır. Bence ilişkide olduğunuz insanların psikolojisiyle kafayı bozmak yerine kendi içsel sürecinize odaklanıp benim ne oyuklarım var? Benim hangi karanlık taraflarım var ? diye sorgulamalısınız. Ancak bu şekilde iyileşiriz ve o zaman narsisti de psikopatı da bize zarar veremez. Savunma sistemimizi ancak böyle oluştururuz.

Dönem dönem 'popüler' olan tanilari kafamıza göre insanlara yapıştırmayı acil bırakmalıyız bence.
Eşiniz narsist olsa ne olur olmasa ne olur. Sizin rahatsız olduğunuz davranislari var ise oturur konuşursunuz. Çözemezseniz çift terapisi, bireysel terapi alırsınız. Baktınız yine olmuyor ve siz artık dayanamiyorsunuz ayrılırsınız.
Sorunlu ilişkilerinize isim koymak sizi rahat hissettiriyor bence. Çünkü böylece tüm suç karşı tarafın oluyor, çözüm arama sorumluluğu sizden çıkıyor. Ama özellikle eş ilişkisinde eminim tek taraftan kaynaklanmıyordur sıkıntılar. Sorunları çözmek veya mesafe koymak için ille bir isim koymanıza gerek yok.
Zaten hassas bir doneminizdesiniz. Bence eşim narsist mi o mu bu mu diye kurcalamak yerine iletişiminizi iyileştirmeye, kendinizi eşinize suçlayıcı olmadan bol bol ifade etmeye çalışın.
Psikolojik destek almak da çok iyi gelecektir.
Annem narsist olduğu için benim böyle bir seçim yapma ihtimalim yüksekmiş ve bazen anneme benzetiyorum hareketlerini.Ben eleştiriye açığım zaten düzeltmem gereken yerleri düzeltmeye çalışıyorum.Narsist olup olmaması önemli çünkü narsistler düzelmiyor.Ben tecrübeli arkadaşlardan fikir almak istedim.Benim eski konumda annemi de çok savunanlar olmuştu ama bir psikolog beni anlamıştı ve annemin duygusal istismar yaptığını söylemişti ben ondan sonra araştırmıştım o zamana kadar haberim yoktu böyle bir şeyden.şimdi burada da belki beni anlayan biri çıkar diye düşünerek yazdım

Şema terapi ben de alıyorum. Keşke devam etseniz terapiye. Öyle bi seans aldım yeter diyemeyiz, zaman lazım. Evet, anne ile ilişkimiz eş seçimimizi çok etkiliyor. Ama elimizde "narsist" etiketiyle gezip canımızın istediğinin alnına yapıştıramayız. Eşiniz itici, gıcık bi adam gibi yorumladım yazdıklarınıza istinaden. Ama adama narsist demek için bu veriler aşırı aşırı yetersiz. İnatlaşmalar, didişmeler sıksa sizde de problem vardır. Bence ilişkide olduğunuz insanların psikolojisiyle kafayı bozmak yerine kendi içsel sürecinize odaklanıp benim ne oyuklarım var? Benim hangi karanlık taraflarım var ? diye sorgulamalısınız. Ancak bu şekilde iyileşiriz ve o zaman narsisti de psikopatı da bize zarar veremez. Savunma sistemimizi ancak böyle oluştururuz.
Her ne olursa olsun hayat arkadaşı yanımızda muhatap olduğumuz bir insan sürekli.Her söylediğime muhalefet olunca bende de artık sinir başladı.Arada bir yapsa sıkıntı yok her cümlede böyle.Ben narsist olabilir mi acaba diye sordum direkt öyledir demedim fikir almak istedim

Ben hemen çocuk falan yapmadım 1,5 sene sonra çocuk denemeye başladım emin olmadığınız konularda yargılama yapmayın lütfen.Biraz sakin olun,ailemin arkasına saklandığım yok annemin durumunun normal olmadığını psikolog da söyledi.

1 buçuk sene geç mi? Size her konunuzda evliliğiniz oturmadan çocuk yapmayın yazılmıyor muydu? İncir çekirdeğini doldurmayacak şeylerden kavga edip bir dünya konu açıyordunuz. Ben iyi hatırlıyorum. Gayet sakinim ayrıca. Tek seans gittiğiniz psikolog bu kadar etkiliymiş madem devam etseydiniz keşke. Ben anneniz normal demiyorum zaten. Konu anneniz değil konu eşiniz değil. Konu sizsiniz. Sizin artık kendinizi görmeniz lazım

Sen
Bence narsist değil eşiniz, sadece huysuz ve hep o bilsin istiyor. Zor da olsa idare edilebilir bir tip. Taktik değiştirin, sen dili yerine ben dili kullanın, şöyle yap demeyin de böyle de olur mu ki deyin. Hah şimdi hatırladım dediğinde, iyi hadi o zaman deyip gülümseyin. Hatasını ortaya çıkarıp eleştirel bakmak zorunda değilsiniz. Buyurgan tavır sergilemek zorunda da değilsiniz. Varsın fikir onunmuş gibi yapsın, ne olmuş ki. Önemli olan hakkı çıkmak değil ki, hayatı uyumlu yaşamak.
O şekilde diyorum zaten hani mesela aaaa şuraya tabela koymuşlar desem mesela o ne zamandır oradaydı zaten fark etmedin mi der.Şuraya park etsek mi orası boş gibi desem öyle yapcam zaten der.Yarın çocuğun randevusu var unutmayalım desem o önemli değil de işyerine geç kalmamam lazım der.Yani çıldırmamak elde değil bana olumsuz yazanlar yaşasalar bu durumu anlarlar beni.Haklısınız haklı çıkmak önemli değil zaten böyle bir çabam da yok ama keşke o da böyle benle yarışıyormuş gibi davranmasa çok yoruyor beni

1 buçuk sene geç mi? Size her konunuzda evliliğiniz oturmadan çocuk yapmayın yazılmıyor muydu? İncir çekirdeğini doldurmayacak şeylerden kavga edip bir dünya konu açıyordunuz. Ben iyi hatırlıyorum. Gayet sakinim ayrıca. Tek seans gittiğiniz psikolog bu kadar etkiliymiş madem devam etseydiniz keşke. Ben anneniz normal demiyorum zaten. Konu anneniz değil konu eşiniz değil. Konu sizsiniz. Sizin artık kendinizi görmeniz lazım
Ben size boşanacağım çocuklarım ne olacak falan mı yazdım da yaptığım çocukların hesabını soruyorsunuz bana haddinize mi ayrıca?Biz size böyle söylemedik mi hee diye hesap soruyorsunuz.siz mi dönüp bir baksanız kendinize ne dersiniz?.Karşınızda çocuk yok sizin.Çocuk yapmasaydınız keşke falan deseniz neyse diyeceğim.Psikologa devam edemedim kadın bebeğini kaybetti şehir değişikliği yaptık sonrasında.Abuk subuk konuşacağınıza siz de şöyle mi yapsanız şu şu şu konuda eksiksiniz gibi fikir verseniz de kayda değer bir şey yazsanız keşke

Ufacık tartışma ve bir konuda anlaşamama durumunu bile dilinize dolayıp buraya yazmış olmanız, eşinizin narsist olduğunu düşünerek araştırma yapmanız, takıntılı biri olduğunuzu göstermez mi ?
Konuma tekrar baktım ben tartışmamızı falan anlatmamışım yalan söyleme konusunda örnek verdim navigasyonu diyorsanız anlaşılsın diye

Boşanma gibi bir durumum yoksa, huyunu bildiğim adamla bu muhabbetlere girmem
hangi muhabbetlere girmezsiniz ben mi anlatamıyorum.diyelim ki yolda yürüyorsunuz aa buraya tabela koymışlar diyorsunuz o oradaydı zaten sen fark etmedin mi diyor.Uykusu olduğu için ağlıyor sanırım gazı yok gibi karnı yumuşak diyorsun o Allahın emri zaten diyor.Yani her şeyde böyle o zaman muhabbet etmemem lazım bu sefer de soğuk oluruz

X