Eşim lafını bilmiyor ne yapacağım?

Bana çok değer verir aslında el üstünde tutar her dediğimi yapar kıstlamaz çok iyi bir babadır eli açıktır daha ne sayayım bilmiyorum. Ama böyle odun odun hareketleri beni çok itiyor ondan. Çok utandırıyor beni. Abimler geldi , büyük yeğenim wc girdi 17 yaşında kız bide. WC dolu mu hadi çıksana diyor kıza. Yani olur olmadık yerde konuşabiliyor . Onun lafına babam dedi ki sıkıştırma kızı ya yeni girdi , çıkma kızım acelesi yok diye düzeltti. Bunlar beni yerin dibine sokuyor işte . Çocuk gibi diyorum ya pat diye nerde ne patlatacak diye bekliyorum. Anneme kızar gibi yapıyor bazen kaç kez uyardım onu, ama huyu o onun. Kaç kez uyardım arada yine yapıyor. Annem de alınıyor. Kızmak derken hani sitemkâr konuşuyor ya anne çocuk üşümez diyorum niye böyle yapıyorsun gibisinden suratını ekşiterek cevap veriyor mesela aşırı sinirlendiriyor beni.. düzeltemiyorum bazı şeyleri. KISACA BİZİ BİTİREN ANNEMLERDE YAŞAMAK OLDU. Gel git yapıyorduk misafir gibi o zaman herkes çok saygılı çok iyiydik.
Bakın mesafe candır dedikleri tam da bu işte. 3 gün 5 gün 10 gün kaldığınızda, tatilden tatile gördüğünüzde göze batmayan şeyler; her Allah’ın günü bi arada olunca göze görünür olur. Herkesin bi eşref saati bi de eşek saati olur derler. O eşek saatinde insan kimseyi çekemez. Siz bu misafirliği 5 aya uzatınca anneniz de damada sevgi ve saygısını yitirmiş siz de ikisi arasında yorulmuşsunuz. Bebeğe kendiniz bakarsınız artık 5 ay olmuş, inanın gece kalkmak veya ev işi yapmak; diken üstünde olmaktan daha az yorucu. Siz gönderilmeyi beklemeden bi tatsızlık çıkmadan eve dönün. Kocanız için çok yapacağınız şey yok. Toplum içine çıkmadan uyaracaksınız sadece

Merhaba. Çocuğunuzun olması ile eşinizle olan birlikteliğinize kendi ailenizi de ortak olmuş diye anlıyorum
Anllatıginiz durumda eşinizle daha önce bir sorununuz olmadığını söylüyorsunuz. 5 aydan beri ailenizin yanında kalmanız uzun bir süre ve bu süre içinde eşinizi kendi ailenizin düzenine göre uyumlamaya caliştiginizi hissettim.
Burada kimse eşinizi tanımıyor sizi de tanımıyoruz. Burada sizin anlattıklarına göre eşinizi yargılamak son derece yanlış olur ve bu hem size hem evliliğinizi zarar verir.
Lütfen burada yorum yaparken kime göre neye göre değerlendirme yapılıyor bilmiyorum ama yapılan yorumlar yapıcı olmamakla birlikte işin uzmanı kişiler değil ...sitenin geneli için bunu gözlemlediğim bir durum maalesef
Burada sizin yapmanız gereken birşey varsa oda evinize gitmeniz en doğru karar olur diyebilirim sadece. Yoksa ne sizi nede eşinizi su anlattiklariniza göre sorgulmak doğru olmaz

Kusura bakmayın ama 5 aydır ne yapıyorsunuz annenizin evinde? Eşinizle normalde sorununuz yoksa, sosyal beceri noktasında sıkıntısıyla niye adamı ailenizle 5 aydır yüzgöz ediyorsunuz? Siz çok mi akıllıca davranmış oldunuz bu şekilde? 5 ay ya, kusura bakmayın her este bu saçmalığı kabul etmez zaten.

Yorumun alnı olsada öpsem.

Bebeğim oldu, salaklığım burada başlıyor zaten. Evimdeyken çok mutluyudm ne zaman çocuk için annemde yaşamaya başladık aramız soğudu. Bebeğim 5.ayına girdi bu hafta sonu evimize dönüyoruz artık. Antep’te yaşıyorum. İstanbul’a annemlere geldim burda doğum yapmıştım.
Kocanızın huyunu bilmez gibi doğum yapıp annenizin evine mi çöreklendiniz 5 ay? Anneniz gelip size baksaydı kendi evinizde.

İlk doğumu yapınca bende kendi evimde değil de bir süre kV de ve kendi ailemde kalmıştım 2 aylık olunca evime dönmüştüm. Sonra iki doğum daha yaptım ve kimsenin evinde değil kendi evimde kalıcam dedim. KV ve kendi annem gelmişlerdi bir süre destek için. Huy mu bilmem ama bazen aynada kendimle göz göze gelmemeye çalışıyorum. O kadar uzun süre hiçbir yerde kalmak istemem Allah da muhtaç etmesin. Canım birşey çekse tüm ev halkına yapmak, almak, hazırlamak ya da her sabah toparlan et kahvaltı için herkesin organize olması, gece çocuk uyuyunca oturacak yer bulama, eşle uzanıp iki dizi izleyeme ya da çekirdek çitleyeme ohooo say say bitmez. İşin +18 boyutunu söylemiyorum bile. Nihâyetinde 5 ay çok çok çok fazla uzun. Hele de dilinin filtresi olmayan bir adamla bildiğin 5 asır ayol.

Ben aslında bazı şeylerin olmadığını mayıs gibi hissettim dönelim dedim benim koca dönmedi. Yok kurbanı burda keselim vs vs . Biraz da suçlu o ! Hislerim kuvvetlidir. Hissettim ben bazı şeyler baltalanmaya başlamıştı artık
Ya ne hissi Allah aşkına ya? Hissinizle konunun ne ilgisi var? Bu kadar kuvvetliyse bugünleri de hissedip 2. Aydan eve dönseydiniz.

Eve dönünce şimdi de ne yapıcam ben çocukla diyeceksiniz? Eşinizde sosyal beceri yok ama anneniz tabağına al diyince niye alınsın ya siz yerin dibine geçesiniZ. Ayrıca eşiniz çalışmıyor mu nasıl 5 aydır istanbuldasınız.

5 ay kalarak siz fitili ateşlemişsiniz.. Belli ki eşiniz artık sıkılmış ve artık salmış.

Antepte Hastane yok muydu? Taa İstanbula geldiniz. Bu da son dönemlerin modası oldu.

Ailesi İstanbulda yaşayan gelinler de gittikleri yer sanki mahrumiyet bölgesiymiş gibi davranıyorlar. Bir tanıdığım da çocuğunu İstanbulda sünnet ettirmişti.. Oradaki lazerliymiş 😂 Koca Adana da Envai çeşit Hastane varken üstelik..

Sonra da aylarca kocasıyla birbirlerini yediler..

Eylülde 3 sene olacak, 5 aylık kızımız var. Evlenirken ona çok aşıktım hem yakışıklı hem de çok iyi birisiydi hala çok iyi birisi. Ama zaman geçtikçe değişik tavırları ortaya çıktı. Bence aşırı saflıktan yapıyor bunLrı. Fazla iyi niyetli insanlar genelde saf olurlar biraz da lafını bilmiyorsa al başına sıkıntıyı… annemlerde kalıyoruz dolaba soda koymuştu. Kim içti bunLrı diye lafını yaptı anneme . Annem alındı ayrı dolaba koy o zaman falan diye. O kadar utandım ki. bana diyor ki ben esirgemiyorum çocuklar içmeyip ziyan edip çöpe atıyor onu kastettim diyor ama insanlar öyle anlamıyor ki sadece kim içti bunLrı diye kızarak söyleniyorsun dedim. Hep beni ailemin yanında rezil ediyor. Ben yokken de ortaya bi laf atıyor annem gelip diyor ki teyzen dedi ki bu niye böyle diyor çok ayıp değil mi falan . Lafını bilmediği için ayıplanıyor bazen yadırganıyor. Nerde ne diyecek kestiremiyorum. Bazen tembihliyorum onu çocuk gibi. Çok zor çok .. mahvoldum inanın. Bu durumları yaşamasak aslında kocamı seviyorum. Ama ailemle çocuk için bir süre beraber yaşadık o sürede çok soğudum eşimden sürekli böyle gaf yapması beni rezil etmesi yüzünden ona karşı saygımı yitirdim. Ne yapacağım birşey söyleyin bana 🥺

Eşinizi eleştirmek yerine kendinize bakın.
Evli barklı insanlar neden eş ailesiyle yaşarki?
Ultra acil bir durum yoksa.
Binlerce insan çocuğunu yardımsız büyütüyor veya yardıma biri onların evine geliyor.
Siz adamı iç güveysi gibi sıkıştırıp normal olmasını bekliyorsunuz.

Eşinizin yakışıklılığı maalesef ki hanzo olmasına engel olamamış. Tencere içinden ben pişirirken kendim bile yemem eşim ve kendim için pişirmeme rağmen. Alırım tabağa orda tadarım. Bu yaşta insana böyle bir şeyi öğretmek için 1 kere söylemenin yeterli olması lazım aksi halde zeka geriliği vardır ya da saygısızdır.

Kocanızın eve dönmek istememesi de sorumluluğu annenize attığı için olabilir mi biraz da? Çünkü evden çalışıyorsa bebek bakımında size yardım etmesi gerekecek Antep'te ama İstanbul'da bu olmayacak.

Bebeğim oldu, salaklığım burada başlıyor zaten. Evimdeyken çok mutluyudm ne zaman çocuk için annemde yaşamaya başladık aramız soğudu. Bebeğim 5.ayına girdi bu hafta sonu evimize dönüyoruz artık. Antep’te yaşıyorum. İstanbul’a annemlere geldim burda doğum yapmıştım.
İnanamıyorum, çocuk için 5 aydır annede kalınır mı Allah aşkına
Adamın normal olmadığını 5 ay kayınvalide ile kalışından anla,kaç erkek beş ay kaynana dırdırı çeker şu ülkede.

Son düzenleme:
Ben aslında bazı şeylerin olmadığını mayıs gibi hissettim dönelim dedim benim koca dönmedi. Yok kurbanı burda keselim vs vs . Biraz da suçlu o ! Hislerim kuvvetlidir. Hissettim ben bazı şeyler baltalanmaya başlamıştı artık
Hanımefendi evlendikten snr kadın bile ailesinin evine sığmaz misafirlik ayrı ama Siz çok kalmışsınız. Hepimiz doğum yaptık. Doğum yaptım diye aile evinde 5 ay kalmak nedir. Ayrıca eşinizin beş ay başkasının evinde kalacak kadar rahat bir işi varsa keşke İstanbul'da ayrı ev tutsaydınız. Ne gerek var Antep'te yaşamaya. Çözüm çok olurdu da sizin kolayınıza gelmiş sanırım ailenizle kalmak

Hepimiz evlendiğimizde birbirimizin farklı yönlerini görüyoruz. Yıllar geçtikçe birbirimize ayak uyduruyoruz. 3 yıllık evlisiniz, eşinizin nasıl bir evde büyüdüğünü bilmiyoruz ancak 3 yılını sizinle geçirmiş. Bu süre zarfında tencerenin içinden yemek yenmeyeceği pek tabii oturtulabilir bi davranış. Bu 3 yıl içinde eşiniz mutlaka kendi evinizde de şunu kim yedi bunu kim yedi diye gaf yapmıştır. Yine siz bu davranış karşısında bak sevgilim ben bu sorudan hoşlanmıyorum benim için bu ayıp diyebilirdiniz. Hadi olmadı trip atabilirdiniz. Yani bi şekilde değişebilirdi bu şikayet ettiğiniz şeyler. Hepimiz eşlerimizi severek evleniyoruz ancak unuttuğumuz bişey var hepimiz farklı evlerde büyüdük, farklı kültürlerde yetiştik. Aynı evin içine girince mutlaka rahatsız olduğumuz şeyler çıkar. Siz anne evine gelmeden önce sorununuz olmadığını söylemişsiniz demek ki siz de eşinize ayak uyduruyordunuz. Neden annenize gelince gözünüze battı ? Evde ne kadar görev paylaşımı yapılsa da bizim toplumumuzda genel işleyiş kadının elindedir. Evlenmeden önce annesinin elinde şekillenen kocaları evlendikten sonra da eşleri şekillendiriyor. Şekillendiremiyorsanız problem sizde. Dediğim gibi her evin kendi kuralları vardır. Mesela hiç unutamıyorum ilk evlendiğimizde eşim banyoda terlik giymiyordu. İlk gördüğümde şok oldum. Bunu kabul etmediğimi, mutlaka düzeltmesi gerektiğini söyledim. Hatta kavgasını bile yaptık. Mesela eşim de yatağın üzerinde mutlaka yatak örtüsü görmek istiyordu. Sabah kalktığımız gibi yatak örtüsü serdik. Ben normalde pike yada yorgan örter geçerdim. Mesela ben evde giydiğim kıyafetleri de pijamaları da ütülerim. Eşim de ne gerek var katlayalım bitsin evde giyiyoruz der. Ben hoşlanmadığımı söyleyince kabul etti. Artık ütüler bende yerleştirme işi onda. İlk duyduğunda kvde ne gerek var ki ev kıyafeti sonuçta demişti ama artık onun fikri bizi ilgilendirmez çünkü bizim evimizde pijamalar da ütülenir. Gibi gibi bir sürü örnekler verilebilir. Yani eşinizin hoşlanmadığınız tavırları varsa önce kendinize bakmalısınız. Aynı şey karşı taraf için de geçerli. Sevmediğiniz şeylere göz yumarak 3 yıl geçirmişsiniz. Aileniz laf yapınca rahatsız olmuşsunuz. Ayrıca eşinizin tarafından bakmak gerekirse de aylardır evimden ayrıyım, eşimin ailesiyle hem de…. Ay bilerek bile iğrençlik yaparım o ortamdan kurtulmak için 😂

Moralim çok bozuk bana gelen tüm eleştirilere açığım, bazı eleştiriler sert olmuş ama haklı bulduklarım var 🥺🥺

Hamileliğim berbat geçti, Gaziantep’e tayin olduk ben hiç sevemedim orayı hergün ağladım biraz da hormonlardan olsa gerek , doğumu burada yapalım diye geldik ilk zamanlar iyiydi sonra bozuşmaya başladık. Bebeğimin kırkı çıkınca dönmem lazımmış çok pişmanım: ama bana destek olan kocam olmadı. O dönmek istemedi. Dönseydi ben dönerdim
Dönünce sorumluluğu artacak bebekle ilgili tabi dönmez (nerden biliyorsun siye sorma 🥲)

Şöyle yorumladım normalde misafire öyle denmez ama bu artık evden biri gibi olmuş eşiniz çok rahat her cümleyi kuruyor tıpkı biz ailemizden kardeşimizden çekinmiyorsak mesela ben evde misafire veya misafir gittiğim yere asla niye böyle yaptın demem bizim kültürde yok bir defa ama kardeşime eşime derim şakayla karışık bile bazen diyorum ne çabuk bitti bu falan. Kısaca yüz göz olmuşsunuz 5 ay kaynana evi üstelik erkek kalıyor bravo ekmek elden su gölden hoşuna gitmiş ama yüz göz olunmuş bir an önce düşman olup sizi evden kovmadan usulünce evinize dönün

Ay kusura bakmayın da çocuk dogurdunuz diye annenize yerleşmek ne alaka? 5 AY! Hayret doğrusu. Doğum yaptım 1 gece kayınvalidem geldi sonra dedim anne git bebeği emzirecek halin yok ben hallederim, arada yemek getirdi sağolsun. Hadi uzak mesafe vs 1 hafta olsun. Bırakın başkasına gitmeyi kendi evimde kendi annemide istemem fenalık gelir. Adama da gelmiştir yani.

Arkasından sürekli aileme açıklama yapıyorum. Düzeltmeler yapıyorum. Aslında öyle değil böyle veya onu kastetmedi falan diye. Bu beni çok yordu.
Açıklama yapma rahat ol kaç yaşında adam..Ailen eşinin nasıl biri olduğunu az çok biliyordur sen durmadan eşini duzeltirsen ailene açıklama yaparsan durum düzelmez.Benim eşimde öyleydi çok geriliyordum ,üzülüyordum şimdi çok umursamıyorum bu adam iyi biri sadece biraz saf herkezi kendi gibi biliyor der konuyu bir daha açmam kim kırılıyorsada kirilsin yanlış anliyorsada anlasın .Laf dalaşı kavga da olsa girme araya uzaktan seyret
Şunu bil belli bir yaştan sonra susmayı,nerde nasıl konuşulması
gerektiğini öğreniyorlar.

X