Eşim lafını bilmiyor ne yapacağım?

Çok özür dileyerek başlamak istiyorum bunlar "odun" davranışlar değil daha çok zekası/sosyal zekası düşük insanların akıl edemeyeceği davranışlar.
Misafir gittiğin evde dolabı açıp maden suyunu kim içti diye kızarak konuşmak normal insanların yapacağı türden bir hareket değil.
Ben de tamamen boyle dusunuyorum...
Esiniz patavatsiz degil. Baska sorunlari var. Verdiginiz orneklerden cok belli bu. Siz nasil fark edemediniz? Eve gelen misafire tuvalete girince cabuk cik diye kapisina dikilmeyi nasil patavatsizlik olarak yorumlarsiniz ki? Annenizde yasayana kadar bu durumun farkina nasil varamadiniz?

Bebeğim oldu, salaklığım burada başlıyor zaten. Evimdeyken çok mutluyudm ne zaman çocuk için annemde yaşamaya başladık aramız soğudu. Bebeğim 5.ayına girdi bu hafta sonu evimize dönüyoruz artık. Antep’te yaşıyorum. İstanbul’a annemlere geldim burda doğum yapmıştım.
6-7 aydır annenizde misiniz yani? Anneniz doğuma bir ay kala yanınıza gelip kırkınız çıkınca gidebilirdi.

Benimde kardeşim böyle asla düzelmiyorlar. Uyarmak,ikaz etmek, kızmak falan anlık işe yarıyor. Sonra aynı terane. Çekilmezler bence.
Bence de dediğiniz gibi zekanın da etkisi var bir de çok inatçılar, benim teyzemin kilosu çok mesela kendi de biliyor yani dayım her yerde şişmansın ya bu şişmanlık iyi değil, diyorum ki dayı biliyor ona şişmansın denmez diyeceksen bile kilon fazla sağlık için dikkat vs demelisin
Sanane kızım ben dobrayım siz anlamazsınız diyor 🤣😂

Eşiniz patavatsız,nerede nasıl konuşulur, nasıl oturulup kalkılmasini bilmiyor olsaydi bile 5 ayda normal insanın bile davranışları göze batıyor.Maalesef yapabileceğiniz birşey yok siz annesi değilsiniz, sürekli uyarırsaniz annesi rolünü üstlenirsiniz.Yapabileceginiz tek sey normalde sizin için sorun yoksa eşinizle birlikteyken eş dost akraba görüşmelerini minimuma indirmek.Birde sürekli arkasından korumaya kollamaya kalkmayin sizi çok yorar.Size bu konuyla ilgili şikayet gelirse de maalesef huyu diyeceksiniz Bir süre sonra herkes onu öyle kabul eder.Dediklerinide çok ciddiye almazlar.Hatta güler geçerler x şöyle dedi böyle yaptı diye Hoş değil farkındayım ama başka türlü de eşiniz bu konuda eğitmek zor

ya o degil de bebe olunca evi barki dağıtacaksaniz niye bebe yapıyorsunuz ki?
Bu bi bana mi sacma geliyor acaba ya da baska birileri daha var mi benim gibi düşünen? 🤣
beben olursa oturur kocanla idare edersin, ya eve dıdısının dıdısını doldururlar ya da kendileri tasinirlar, bizim millet niye boyle ya.
Ya anne ya kayınvalide olacak çünkü doğuran anne bakmayı bilmez kültürü var bizde.

Bebek beş aylıksa doğum öncesi gitmiş 6-7 ay olmuştur diye tahmin ettim ben. İyi dayanmışlar.
Benim annem babam bile eşinle gidin evinize derdi, bu kadar zamana ciddi söylüyorum. Ailemin de kabul edeceği bir şey değil bu. Çok enteresan yani nereden baksam aylarca kalmak.
Eşinin davranışlarinda anormalliklerde olabilir ama olmasa dahi bu kader süreye sorun çıkmadan geri dönmek imkansıza yakın. Bunu da eşim istemedi diye işin içinde sıyrılmaya çalışıyor konu sahibi. Hamileliği berbat geçmiş yaşadıkları şehri sevmediği için adam gidersek yine kötü olur bebekte var diyerek dönmeyi istemedi belki de ama ailesiyle sorun çıkacağını kestirmesi ve evine dönmesi gereken kendisiymis. Bundan sonra ailem ne der diye düşünmek yerine kendi evine, evliliğine, çekirdek ailesine odaklanması lazım, normal hayata dönmeleri de bir süreç alacak çünkü.

Bebeğim oldu, salaklığım burada başlıyor zaten. Evimdeyken çok mutluyudm ne zaman çocuk için annemde yaşamaya başladık aramız soğudu. Bebeğim 5.ayına girdi bu hafta sonu evimize dönüyoruz artık. Antep’te yaşıyorum. İstanbul’a annemlere geldim burda doğum yapmıştım.
Benim bı cocuga bakamayacakmıs gibi anasından kaynanasından yardım alanı aklım almıyor
Sen nıye bakamayasın nıye annene geldın
Emzır gaz Cıkar kaka çiş temizle yıka uyut
Aglıyosa zor tabi ama senin susturamadıgını annen mı susturacak yok.
Ne cekıyosan kendı evınde cek
Herkes kendi cocugunu yetıstırsun noluyoruz?

Bence de dediğiniz gibi zekanın da etkisi var bir de çok inatçılar, benim teyzemin kilosu çok mesela kendi de biliyor yani dayım her yerde şişmansın ya bu şişmanlık iyi değil, diyorum ki dayı biliyor ona şişmansın denmez diyeceksen bile kilon fazla sağlık için dikkat vs demelisin
Sanane kızım ben dobrayım siz anlamazsınız diyor 🤣😂
Konuşmayı bilmemenin adı dobralık oluyor bunlara göre.

Eylülde 3 sene olacak, 5 aylık kızımız var. Evlenirken ona çok aşıktım hem yakışıklı hem de çok iyi birisiydi hala çok iyi birisi. Ama zaman geçtikçe değişik tavırları ortaya çıktı. Bence aşırı saflıktan yapıyor bunLrı. Fazla iyi niyetli insanlar genelde saf olurlar biraz da lafını bilmiyorsa al başına sıkıntıyı… annemlerde kalıyoruz dolaba soda koymuştu. Kim içti bunLrı diye lafını yaptı anneme . Annem alındı ayrı dolaba koy o zaman falan diye. O kadar utandım ki. bana diyor ki ben esirgemiyorum çocuklar içmeyip ziyan edip çöpe atıyor onu kastettim diyor ama insanlar öyle anlamıyor ki sadece kim içti bunLrı diye kızarak söyleniyorsun dedim. Hep beni ailemin yanında rezil ediyor. Ben yokken de ortaya bi laf atıyor annem gelip diyor ki teyzen dedi ki bu niye böyle diyor çok ayıp değil mi falan . Lafını bilmediği için ayıplanıyor bazen yadırganıyor. Nerde ne diyecek kestiremiyorum. Bazen tembihliyorum onu çocuk gibi. Çok zor çok .. mahvoldum inanın. Bu durumları yaşamasak aslında kocamı seviyorum. Ama ailemle çocuk için bir süre beraber yaşadık o sürede çok soğudum eşimden sürekli böyle gaf yapması beni rezil etmesi yüzünden ona karşı saygımı yitirdim. Ne yapacağım birşey söyleyin bana 🥺
Ayrı eve çıkın.evliliginizin selameti için bu sart

ya o degil de bebe olunca evi barki dağıtacaksaniz niye bebe yapıyorsunuz ki?
Bu bi bana mi sacma geliyor acaba ya da baska birileri daha var mi benim gibi düşünen? 🤣
beben olursa oturur kocanla idare edersin, ya eve dıdısının dıdısını doldururlar ya da kendileri tasinirlar, bizim millet niye boyle ya.
VAR VAR
ben
üstelik doğum yapmak için istanbula ya da istanbuldan antebe -tam okumadım- gelmiş hani belki yüksekovada, bahçesarayda ya da ücra bi köydesindir de 6 ay kar vardır da kışın doğum yapmak zor, aile yanına gideyim dersin. oralara alışık olmayan için zor, anlarım. hadi bunu anladım. oralarda genelde eş de nöbetli çalışan vs. oluyor zaten. burada eş kişisi evde üstelik...

antep ortalama bir avrupa ülkesi kadar doğum görüyor, mülteci nüfus deliler gibi doğuruyor. istanbulda zaten kıta kadar doğum oluyordur. antepten istanbula ya da istanbuldan antepe böyle şehirler arasında gitmeye gelmeye ne gerek var doğum için?

Sosyal ortama daha az girdiğinde çok daha iyiydik 🥺 ne zaman annemlerde yaşamaya başladık çok kötü oldu herşey. Annem de eskisi gibi olamıyor ona karşı. Çok değer verirdi önceden.
Eşiniz diğer sosyal ortamlarda nasıl? Yani aileniz biraz alıngan olabilir mi? Sodaları kim içti? lafını kızgın bir şekilde söylediyse haklılar ama kötü bir niyeti olmadan öyle ağzından çıkmış olabilir. Yani bir tek bu örneği verdiğiniz için bunun üzerinde duruyorum. Kızgın bir şekilde ve suçlarcasına söylemediyse buna bozulan alınganlık yapmış derim.

X