Esim istemedigi icin mi anne olamadim yoksa ben mi hata yaptim?

Neden boşanmadınız madem bu kadar çok istiyordunuz ?
Adam istemiyorsa yapacak bir şey yok.
Ben de 2. çocugu istemiyorum mesela eşimin istemesinin bana bir faydası yok çünkü istemiyorum şimdilik gerçekten.
Peki evlenmeden önce biliyor muydunuz ?
konuşmamış.
çekinmiş.
ister herhalde diye düşünmüş.
sonra eşi istemediğini gerekçeleriyle anlatmış.
bu kez yeter ki hamile kalayım, kabullenir diye düşünmüş.
olmamış neyse ki.
arada hamileyim diye ağzını yoklamış, eşi dumur olmuş her defasında.

şimdi de donasyon, evlatlık vs için uğraşıyor eşine rağmen.

guzellikle konusma, susarak davranislarinizla gosterme, baski, israr vs. her turlu yolu denemissiniz ve adamda milim degisme olmamis. bu arada adam ben cocuk istemiyorumu dolayli yollardan defalarca soylemis aslinda. 9 yil cok uzun bir sure artik karar vermeniz lazim. ya cocuk meselesini sonsuza kadar kapatacaksiniz ve evliliginize devam edeceksiniz ya da bosanip kendi basiniza koruyucu aile statusunde bir evlat sahibi olacaksiniz.

zaman gectikce ofke ve tahammulsuzlugunuz artmis esinize karsi, evlilige devam etmek sizi tuketir gibi geldi bana.

iyice olcup bicin artik radikal degisiklikler icin bekleyecek zamaniniz yok! konusup anlasma zamani biteli cok olmus artik hareket vakti.

Sizi hakli buldum. Evet insan cocuk yapmak icin evlenmez ama evleniyorsan sorumluluk aliyorsun anne olmayi istemek hakkiniz esiniz bu hakki elinizden alamaz
Madem oyle evlilik planlari yaptiginizda ben rahatima duskun bir insanim cocuk istemiyorum deseydi. Neyse zaten olan olmuş uzulup yipratmayin kendinizi bundada bir hayir vardir sizin goremediginiz.

Keske bu konuyu daha önce ciddi bir şekilde konuşsaydınız. Zaten 35 yaşında evlenmişsiniz çok da zamana yayılacak bir durumunuz yokmuş.

konuşmamış.
çekinmiş.
ister herhalde diye düşünmüş.
sonra eşi istemediğini gerekçeleriyle anlatmış.
bu kez yeter ki hamile kalayım, kabullenir diye düşünmüş.
olmamış neyse ki.
arada hamileyim diye ağzını yoklamış, eşi dumur olmuş her defasında.

şimdi de donasyon, evlatlık vs için uğraşıyor eşine rağmen.
Sagol grill, yerime cevapladigin icin giremedim 3 gundur, moralim de bozuktu biraz.

Keske bu konuyu daha önce ciddi bir şekilde konuşsaydınız. Zaten 35 yaşında evlenmişsiniz çok da zamana yayılacak bir durumunuz yokmuş.

Saflik mi aptallik mi artik ne dersen de. Belki de kismet. isin asli, ilk baslarda cesaratim olsaydi ayrilmayi cok dusundum. hic baslamadan bitirmeliyim dedim, demedim degil. ama iyi bir insan, ailesi cok iyi dedim, 35 yasindan sonra cocuksuz llup cocuk isteyen birini bulamam diye dusundum. ikna ederim, hamile kaldigimda degisir dedim...

Sizi hakli buldum. Evet insan cocuk yapmak icin evlenmez ama evleniyorsan sorumluluk aliyorsun anne olmayi istemek hakkiniz esiniz bu hakki elinizden alamaz
Madem oyle evlilik planlari yaptiginizda ben rahatima duskun bir insanim cocuk istemiyorum deseydi. Neyse zaten olan olmuş uzulup yipratmayin kendinizi bundada bir hayir vardir sizin goremediginiz.
sagol begonyas, iste kendimi teselli etmeye calisiyorum bombos, sessiz evin duvarlarinda. ben en azindan ondan bir ozur, bir aciklama beklerdim. en azindan itiraf etmesini isterdim, evet ben istemedim demesini, ama inan bunu bile soyledigimde yuzune, hayir yanlis dusunuyorsun, konusmayalim bunlari simdi diyip gecistirdi yillar boyunca. 10 senedir dogru zamani bulamadik konusmak icin.

guzellikle konusma, susarak davranislarinizla gosterme, baski, israr vs. her turlu yolu denemissiniz ve adamda milim degisme olmamis. bu arada adam ben cocuk istemiyorumu dolayli yollardan defalarca soylemis aslinda. 9 yil cok uzun bir sure artik karar vermeniz lazim. ya cocuk meselesini sonsuza kadar kapatacaksiniz ve evliliginize devam edeceksiniz ya da bosanip kendi basiniza koruyucu aile statusunde bir evlat sahibi olacaksiniz.

zaman gectikce ofke ve tahammulsuzlugunuz artmis esinize karsi, evlilige devam etmek sizi tuketir gibi geldi bana.

iyice olcup bicin artik radikal degisiklikler icin bekleyecek zamaniniz yok! konusup anlasma zamani biteli cok olmus artik hareket vakti.
Bu vakitten sonra bosanamam ki, bosansam iyice yalnizliga gomulecegim, bir baskasini taniyip, evlilik yapmam icin de gec. cocuk sahibi olmak bir yana. bu evliligin sonu birlik degil, bizi tutan sevgi var ve saygi var ama ben annelik hakkimdan feraget ediyorum, bunun karsiliginda saygimi kaybetmem ona, ama her zaman, olene kadar ofkem baki kalacak. Bunu o da cok iyi biliyor.

Çocuk olmamasında da vardır bir hayır. Bence ortada bir suçlu yok. Allah nasip etmemiş.
Kalan ömrünüzü bunları düşünerek heba etmeyin.
Her kadın anne olmak zorunda diye birşey yok.
Nasıl yanı adam onaylamıyor ıstemıyor...ben de benzerı durum yasadıgım ıcın uzuldum cıdden konu sahıbının drumuna...:KK43:

sorun o değil ki, adam hiçbir şekilde çocuk istemiyor.

konu sahibi boşansın. ondan sonra isterse 5 çocuk evlat edinsin.
Aynenn...adam bıldıgın ruhsuz katı bencıl bnım anladığım; hayatın yalnızca gezeyim, fılm ızleyım, kendımı gelıstıreyım gıbısınden nasıl dıyım bıraz manevıyat yoksunu, eğlencelik gözüken taraflarının safında, hıc 1 seye katlanmak ıstemıyor, gayrıcıddı ve sorumsuz, belkı de travmalı, psık.sorunlu 1ı...ama 1 evlılık de bu kdr yüzeysel, paylaşımsız temeller uzerıne oturtulamazkı be bacım... böyle 1 adamı 1 omur cekem cok zor zanaat...eeee bu yastan sonra tekrar evlenmesı de cok zor (evlenmek zorunda da dgl kımse o da ayrı 1 konu tabı ama ısın yalnızlık tarafı da var..)hos yürümeyen 1 evlılıgı de 1 daha evlenilemez dıye götürmek de pek cekılır ış dgl....konu sahıbıne cok yazık olmuş...

Son düzenleme:
Cok üzüldüm.
Insanin anne baba olmak istememesini anlayabilirim, ama eş denilen insanin bu tutumunu anlayamam.
İstemiyorsa istemesin ama acik acik konussun, niye kadincagizi oyalayip duruyor cocuk avutur gibi.
Tup bebek yapalim, tamam ince yunanistana gidelim! Bu nasil bir vurdumduymazlik...
Konu sahibine gaz vermek gibi olmasin ama ben olsam sirf bu tavrı yuzunden bile def ederdim hayatimdan onu.
Sonra da gider o cocugu yapardim, donasyonsa donasyon!

Evlatlık alın yada koruyucu anne olun diyeceğim ama , başkasının çocuğu deyip onu da istemeyecektir kesinlikle. Bu durumda ben olsam, eşime karşı olan sevgimi tartardım kafamda, eğer onunla bu konu hariç bir sorununuz yoksa, seviyorsanız, iyi anlaşıyorsanız, onsuz hayat düşünemiyorsanız , evliliğinize çocuksuz devam edin, yerini tutmaz tabiki ama köpek alın , kedi alın, gezin bol bol... Ama eşimi sevmiyorum bu olaydan sonra, anlaşamıyorum da diyorsanız, boşanın, koruyucu anne olun derim.

Bu vakitten sonra bosanamam ki, bosansam iyice yalnizliga gomulecegim, bir baskasini taniyip, evlilik yapmam icin de gec. cocuk sahibi olmak bir yana. bu evliligin sonu birlik degil, bizi tutan sevgi var ve saygi var ama ben annelik hakkimdan feraget ediyorum, bunun karsiliginda saygimi kaybetmem ona, ama her zaman, olene kadar ofkem baki kalacak. Bunu o da cok iyi biliyor.
Valla tabıkı kımse ıstemez kımsenın ayrılığını ama bılemıyorum ben sahsen bu kdr bencıl 1 adamı bu denli hayati 1 hakkımı elımden alıyor olsa sevemezdim dogrusu...kaldı kı; ıster tekrar evleneyim ıster evlenmeyım (evt Turk malı erkek tıpı +40 yaş gurubu kadını kadından saymıyor, ve evt pek cogu bu yas grubu kadını artık evlenılebılır kategoriden cıkartıyor......onlar ıcın maksat hep muhabbet ya hep en tazeye akıyor gonullerı...surası netkı; bu ülkede 1 kadının ruhuna zekasına karakterine onem verıp bunu baz alarak karar veren erkek cok kucuk azınlıkta yazıkkı...misal; ben de aynı yaşlardayım bnm de yüzüme bakan yok...haa ben nsl dusunuyrm bu konuda; ne hallerı varsa gorsun egolu sımarık dar ve kalıtesız mantalıtelerın hepsı, canları cehenneme...evt bnm fıkrım aynen bu sekılde...ne yani arkadaşım onlar yaşlanmıyorda ölümsüz mü?kaldı kı; ztn benı bu kdr basıt-ılkel-çıkarcı 1 nedenden eleyen kafa benden sonsuza dek ırak olsun dıyorum ben...) taşıyamazdım böyle zalim-ayrımcı bır evlılıgı ben.... ılla kı 1 noktada bu agır yuku taşıyamaz 1 saatten sonra da kesınlıkle karsımdakınden nefret ederdım dıye düşünüyorum....Benı bu saatten sonra kımse almaza sarılarak 1 evlılık yürütülmez bnc...tabı secım sızın, vazgecemıyorsunuz anlaşılan ama o zmnda bunun fırsat malıyetı-faturası yalnızca sıze cok agır kesıldıgı ıcın bu bılınce rağmen ıcınde bulunduğunuz vazıyetı kabul etmek düşüyor sıze...Sonucta esınız ıstese 60ında bıle baba olur, ama son derece duygusuz ve bencilce davranarak sızın bu hakkınızı ılelebet elnızden sokup almış...yazık, nerden bakarsanız bakın lan sıze olmuş, sız kayıptasınız gözüküyor...

Son düzenleme:
Aynenn...adam bıldıgın ruhsuz katı bencıl bnım anladığım; hayatın yalnızca gezeyim, fılm ızleyım, kendımı gelıstıreyım gıbısınden nasıl dıyım bıraz manevıyat yoksunu, eğlencelik gözüken taraflarının safında, hıc 1 seye katlanmak ıstemıyor, gayrıcıddı ve sorumsuz, belkı de travmalı, psık.sorunlu 1ı...ama 1 evlılık de bu kdr yüzeysel, paylaşımsız temeller uzerıne oturtulamazkı be bacım... böyle 1 adamı 1 omur cekem cok zor zanaat...eeee bu yastan sonra tekrar evlenmesı de cok zor (evlenmek zorunda da dgl kımse o da ayrı 1 konu tabı ama ısın yalnızlık tarafı da var..)hos yürümeyen 1 evlılıgı de 1 daha evlenilemez dıye götürmek de pek cekılır ış dgl....konu sahıbıne cok yazık olmuş...
"travmalı, psık.sorunlu 1ı" olmaya gerek mi var çocuk istememek için? Birçok insan çocuk istemeyebiliyor. Çok büyük bir sorumluluk ve kimi bu içgüdüyü hissetmiyor. Herkesin hayata bakışı sizinkiyle aynı olmak zorunda değil
Konu sahibi en başından konuşacaktı çocuk istiyorum diye. Ona göre evleneceklerdi.

Evlatlık alın yada koruyucu anne olun diyeceğim ama , başkasının çocuğu deyip onu da istemeyecektir kesinlikle. Bu durumda ben olsam, eşime karşı olan sevgimi tartardım kafamda, eğer onunla bu konu hariç bir sorununuz yoksa, seviyorsanız, iyi anlaşıyorsanız, onsuz hayat düşünemiyorsanız , evliliğinize çocuksuz devam edin, yerini tutmaz tabiki ama köpek alın , kedi alın, gezin bol bol... Ama eşimi sevmiyorum bu olaydan sonra, anlaşamıyorum da diyorsanız, boşanın, koruyucu anne olun derim.
Hos tabı hayvan bakmak tam olarak annelık yerını tutmaz fkt evt gzl 1 fıkır uretmıssınız...yalnız bn böyle bencıl adamların buyuk oranının evcıl hayvana da sıcak bakmayacağını, sdc kendılerıne bakacak; adeta kendılerını adayacak kul-köle olacak, emır kulu es ıstedıklerını olmazsa da 1 noktadan sonra yuru yallah dıyeceklerını düşünüyorum...ıste mlsf doğada da hep dışı olan canlı dezavantajlı ve son pısmanlık fayda etmıyor....ne dıyelım hepsı bırer ımtıhan aslında...

"travmalı, psık.sorunlu 1ı" olmaya gerek mi var çocuk istememek için? Birçok insan çocuk istemeyebiliyor. Çok büyük bir sorumluluk ve kimi bu içgüdüyü hissetmiyor. Herkesin hayata bakışı sizinkiyle aynı olmak zorunda değil
Konu sahibi en başından konuşacaktı çocuk istiyorum diye. Ona göre evleneceklerdi.
Ben bu durumun doga kanununa aykırı olduğunu, olağan yapıda her ınsanın bıyolojık ıcgudulerıyle ztn kendılıgınden ısteyecegını düşünüyorum....buna katılmayan katılmaz o başka...ben her haldekı burada kendı gorusumu dayatmıyorum sdc herkesın yaptığı uz. kendı nacızane gorusumu açıkladım...bana gore doğaya ters her sey akıl dısı ve olağandışıdır...olayın bu zemıne cekılmesını yadırgadım...herkesın bakısı ayrı olabılır ıllakı...ama tabıkı arkadaşımız bastan bu ısı konuşup ona gore hareket etmelıydı...

Saflik mi aptallik mi artik ne dersen de. Belki de kismet. isin asli, ilk baslarda cesaratim olsaydi ayrilmayi cok dusundum. hic baslamadan bitirmeliyim dedim, demedim degil. ama iyi bir insan, ailesi cok iyi dedim, 35 yasindan sonra cocuksuz llup cocuk isteyen birini bulamam diye dusundum. ikna ederim, hamile kaldigimda degisir dedim...
Ama kusura bakmayında sız de bıraz evlenmıs olamk ıcın evlenmıssınız gıbı olmuş...fkt 35ımde cocuksuz adam gelmez dusuncnız cok hatalı olmuş kanımca; kadın var 43-45 de bıle dogurabılıyor kadın var 20sınde doguramıyor...kım bılır belkı esınızın çocuk ıstememesının altında cocuklugunda-genclıgınde atlattığbu ısler bıyoljk yapıyla ılgılı bırazda...haa erkeklerın cogu duz mantık garantıcı kolaycıdır hıc 1 konuda dert çekmez ıstemez sallarlar o ayrı......(öz.+35 yas gurubu olanlar hepten eyvallahsız gozlem ve duyumlarıma gore...) ...Dolayısıyla evt 35 ustu kadınların buyuk kesımıne çocuklu dullar talıp gelır; fkt tabıkı hayatta her konunun ıstısnaları vardır.... kaldıkı her sey 1 yana bnc sız yıne de dık durup bu adam bnm son sansım gbı bakmayıp onu gerı cevırseymıssınız keşke yolun basında...olan olmus sonucta tabı bıraz da kader dıyelım....akacak kan damarda durmaz demısler...hem esınız belkı çocukluk-genclıgınde 1 badıre-cok kotu 1 yaşanmışlık da etkılı olmuş olabılır...ama burada yanlış olan yok aslaa olmaz dıyıp kestırıp atması...uzuldum sıze...

Çok çok sinir bozucu bir eşiniz var tam nefretlik, böyle dövsem dövsem içim rahat etmez.
Adam çok rahat, dünya umrunda değil, siz umrunda değilsiniz, istekleriniz, hayalleriniz hiç umrunda değil ve bu benim en nefret ettiğim şey. 9 sene boş yere gitmiş hayatınızdan. Keşke bu dengesizden ayrılıp çocuk isteyen biriyle evlenseydiniz.
Neyse her şey nasip. Ama bu adam çocuğu da olsa asla umursamaz ve bebeğe de yazık olur.

sagol begonyas, iste kendimi teselli etmeye calisiyorum bombos, sessiz evin duvarlarinda. ben en azindan ondan bir ozur, bir aciklama beklerdim. en azindan itiraf etmesini isterdim, evet ben istemedim demesini, ama inan bunu bile soyledigimde yuzune, hayir yanlis dusunuyorsun, konusmayalim bunlari simdi diyip gecistirdi yillar boyunca. 10 senedir dogru zamani bulamadik konusmak icin.[/Q
10 sene susmak-beklemek...dıle kolay...cıddı sabır işi...1 erkek aslaa böyle 1 sabır göstermez..yani ıhmal edılebılecek kdr kucuk 1 oran anck...

Hiç mi konuşmadınız evlenmeden çocuk meselesini?
Bana göre bu mesele evliliğin bitme sebebidir.
Kimsenin anne/baba olma hakkı elinden alınmasın
Ve de
Kimse zorla anne/baba olmasın.
Boşanmalı yada çocuk meselesini unutmalıydınız.
Her şeye rağmen denemişsiniz olmamış.
Eşinizi suçlamayın daha fazla.
Ve başka şekilde mutlu olmaya çalışın.

Eşinizin engelli bir kardeşi/kuzeni falan mı var? Yada vefat etmiş?
Sebebi bu da olabilir...
Ya ztn o kdr dedıgım dedık otorıter kafalı bırıyle bugun çocuktan olmasa yarın başka bu kez sudan 1 konudan bıle ılıskı çıkmaza grıp sonlanabılır dıye dsunuyorum...burada aslında asıl onemlı krıtık-acmazlı nokta adamın arızalı tahakkümcü kafası...katlanılması cok zor, ınsana batacak 1i...evlılıklerını 1 yoksunluk-sureklı1 ıcsel zıtlasma zemınıne ındırgıyor...

X