Esim istemedigi icin mi anne olamadim yoksa ben mi hata yaptim?

hata sende.
evlenmeden önce konuşmalıydın bu hayati mevzuyu.
çekinmek bahane.

tüp bebek sürecinde de duyguları gayet net kocanın. o seni daha çok kırmamak için susarak, davranışlarıyla anlatmış ama umursamamışsın.
boşanmalıydın geç kalmadan önce.

ama sen ne yardan geçebildin ne serden. bazen hayallerimiz için birilerinden, bir şeylerden vazgeçmek gerekir.

şu an tek çözüm gönüllü annelik bence. kurumlarda bakıma, anneye muhtaç nice bebek, çocuk var.

evlatlık almamalısın çünkü eşin hala istemiyor.
o çocuk istenmediğini hissederse ruhu daha da yaralanır.
Adamın ılıskı-ıletısım yurutmeye engel derecede kırılmaz 1 ınadı olduğu sabıtlenıyor yalnız bu vakada...aslında 'ıssız adam' tıplemesının en klınık orneklemlerınden bırı var karsımızda...ama ıste bu hayat guclu-kararlı duranların hayatı arafta kalanların dgl...

44 yaşında oldugunu söylemişsin neden donasyona yönlendirdiler ki bu en son başvurulacak yöntem yani kadının yumurtası bitmiş yada menapoz durumu varsa yoksa tüp bebek şansınız hala olabilir diye düşünüyorum ufakta olsa bi şans yada mucize yinede herşey Allahın nasip etmesiyle herşeyde bi hayır vardır ama bence bunu evlenmeden önce konuşmalıydınız
Bu gbı drumlarda 'FSH, LH ıle bırlıkte AMH' testlerı en guvenılır sonuçları verıyor araştırdığım kadarıyla...yani; kabaca 40-45 arası ort. doğurganlıkta 1 kadının 1 kusurlerde ıken yumurta kapastesı +45de 0,7'dusuyor ...dolayısıyla +45de kendı yumurtasıyla gebe kalan kadın sayısı lıteraturde cok az fkt tabı doğuran da doğuruyor...gecende otobüste gordum ustelık 54lerınde gösteren 1 kadın 44unde yenı doğum yapmış...yumurtalık yaşi normal kronolojik hatta bedenın bıyolojık yas ıle çokta paralel gıtmeyebılıyormus...beklenenın cok tersı cıkabılıyormus sonuçlar...fkt sonuçta hadise aslında 1 yetmezlik olgusu; menapoz=yumurtalık yetmezlıgı...hayatta bazı konularda yeterince cesur, rasyonel davranamamanın bedelı olması gerekenden cok dha ağıra patlayabılıyor cogu zmn ne yazık...sorunlu bır adamla sorunlu 1 ılıskı cok guc ıs valahı....sabır mevlam sabır...

Son düzenleme:
Adamın ılıskı-ıletısım yurutmeye engel derecede kırılmaz 1 ınadı olduğu sabıtlenıyor yalnız bu vakada...aslında 'ıssız adam' tıplemesının en klınık orneklemlerınden bırı var karsımızda...ama ıste bu hayat guclu-kararlı duranların hayatı arafta kalanların dgl...
aslında adamın davranışları gayet net. konu sahibi gerçeği görmek istemediği için kocasının ağzından duymayı istemiş.
kocası karısının belki kırılmasından, ayrılmasından korktu. susmayı tercih etti.

Iyide herkes ayni bakmiyor ayni dusunmuyor ayni seyler degil oncelikleri adam gayet net ve bi cocuk ailenin yadi tuzu nesesi her kadin ister bu nasil normal olagan biseyse istememekte normal bu isler dayatmayla zorlamayla olmaz bu sefer bi sekilde sahip olacagim o cocuga anne olacagim.olmeden yadacagik derken adami istmedigi biseye mahkum etmekte bencilce .. Eger vazgecmeyi goze aliyorsan bu ugurda azad et adami bu evlilik iki kisilik degik cunku..
Ciddi bi fikir ayriligi var ve yaziktir iki tarafada
Adamın durusunun netlıgı acık ...

Son düzenleme:
9 yıl uzun bir süre...Bu adam kötü olsa çoktan ayrılır başkasıyla çocuk için evlenirdiniz sanırım.Bu kadar yıl gerçekten sevdiğiniz için beklemişsiniz demek ki..Annemin uzak bir akrabası taaa 50ye yakın yaşlarda çocuk sahibi olmuş.Nasipten ötesi yok.Hayırlısı olsun.
Yalnız tabı artık o kadarı da ıstatıstıklere geçecek 1 drum takdır edersınızkı...Ilgılı bayanın doğurganlığı cok cok yuksekmıs, cok fazla sayıda yumurta ıle daha doğumu sırasında Allah kendısını kayırmış 1 yerde...:)

Milena, bir keresinde uzulerek onu sikistirdim agzindan oylesine zor aldim ki bunlari, ve o da son oldu. o gun bana ya genetik problemi olursa, ya hasta bir cocuk olursa hayatimiz mahvolur dedi. yani senin kararin eger ki bir problem olursa aileden cok, ayrilik getirecek bunu ima etti. boyle olunca, butun riski, sorumlulugu benim ustume atinca, ben zaten buz gibi sogudum yumurta donasyonundan.
evlatlik hic edinmek istemiyor zaten.
bastan evlenmeden, ben cocuk istemeyen biriyim, ve asla istemiyorum deseydi muhtemelen evlenmezdim. cunku asik olarak da evlenmeden, insanligi, durustlugu, beni cok sevdigi icin evlendim. hayat boyle iste secenekli bazi insanlar icin, feragat etmeden digeri olmuyor.
Nasıl ya? 1 defa 'ozurlu, komplıkasyonlu çocuk olursa tum sorumlulık senın' demesı cok urkunc ve yeterince soğutucu...Ayrıca dr.sıze nasıl açıklamamış orasını da hıc anlamadım ama sızın asıl kendı yumurtalarınızla bu yastan sonra doğurmanız daha rısklı cunku yumurta sayınızla bırlıkte yumurta kalıtenız de dusmus durumda...donasyonda(yani bağışta) ıse cogunlukla 20lerınde ve en az 1 doğum yapmış yüksek fertılıtelı (doğurgan) 1 donörden alınan sağlıklı yumurtalar kullanılarak; tıp sorunlu doğum rıskını zatn elemıne edıyor....devamında da kadının rahmının döl tutabılecegı yas sınırı genel olarak 55lerı bulduğu ıcın(cunku rahım kasları en guclu kas guruplarından hatta çürürken dahı en gec curuyen organlardan oldugundan) 44-45ınde 1 kadın da hamılelıgı tabıkı genclerınkıne gore daha zor geçse de 9 ay sonunda bebegını sağlıkla kucağına alıyor.. .sıstemın ztn kendısı düpedüz tamda bu amaca hızmet edıyor yani...

Son düzenleme:
Çocuk istemek zorunda değil ama evlenmeden önce açık açık söylemek zorunda o zaman.
Bu ne rahatlık?
Kimsenin hayatından böyle önemli bir şeyi çalma hakkımız yok.
Baskı yapma hakkımız da yok tabi.
Keşke bu kadar yıl beklemeden açık konuşup gerekirse rest çekseydiniz.
Yazık olmuş giden zamana..

Nasıl ya? 1 defa 'ozurlu, komplıkasyonlu çocuk olursa tum sorumlulık senın' demesı cok urkunc ve yeterince soğutucu...Ayrıca dr.sıze nasıl açıklamamış orasını da hıc anlamadım ama sızın asıl kendı yumurtalarınızla bu yastan sonra doğurmanız daha rısklı cunku yumurta sayınızla bırlıkte yumurta kalıtenız de dusmus durumda...donasyonda(yani bağışta) ıse cogunlukla 20lerınde ve en az 1 doğum yapmış yüksek fertılıtelı (doğurgan) 1 donörden alınan sağlıklı yumurtalar kullanılarak; tıp sorunlu doğum rıskını zatn elemıne edıyor....devamında da kadının rahmının döl tutabılecegı yas sınırı genel olarak 55lerı bulduğu ıcın(cunku rahım kasları en guclu kas guruplarından hatta çürürken dahı en gec curuyen organlardan oldugundan) 44-45ınde 1 kadın da hamılelıgı tabıkı genclerınkıne gore daha zor geçse de 9 ay sonunda bebegını sağlıkla kucağına alıyor.. .sıstemın ztn kendısı düpedüz tamda bu amaca hızmet edıyor yani...

Aynen
Yani adam garip bir cins bence de
Evlenmeden once cocuk istemem dememis, kaldi k istemeyen insan soylemeli.
Daha sonra kadin ne zaman konusmak istese de bir film acip izleyelim demis?!!? istemiyorsan da cik adam gibi soyle kardesim.

O cocuk ozurlu cumlenize o kadar katiliyorum ki, o kadar sasirdim ki, derleyip bir cumle bile yazamadim. Aynen katiliyorum yazdiklariniza.

kendi kocamı gördüm heralde şu bulunduğu kültür içinde olmasa benimki de böyle yapar diye düşünmeye başladım.insan buz gibi bir tepki ile karşılaşınca bi tuhaf hissediyor.sanki anne olma isteğini küfür olarak karşılıyor gibi geliyor.hala ülkemizde babalığı beceremeseler dahi çocuğumuz olsun diyen heveslenen daha çok erkekler.ne zaman türedi bu kendine güvensiz bencil erkekler.bir de evlenilince neden vazgeçilmez oluyorlar?"amaan istemezse istemesin istemeyen adama çocuk mu yapılı yeaa" derken yada dedirten erkeklere rağmen kadının hala kafasının bir kenarında ben ne zaman anne olacağım hiç çocuğum olmayacak mı? soruları döner durur.

Siz zaten biyolojik olarak anne olamıyorsunuz sadece başkasına ait yumurta ile taşıyıcı anne olabilirsiniz yanlış mı anladım ?

Size Tanrı/Yaradan/Vareden durumunuza göre bir eş lütfetmiş ve siz bu bilinçte değilsiniz ?..

Ve ayrıca varlığın bilmediğiniz birşeyin yokluğu sizi nasıl bu kadar acıtabiliyor?

Dünya lezzetlerinden zevk alın ..Yaşama sanatını öğrenenin..Mutlu olmayı ..Erken de evlenebilirdiniz.Neydi mani ..Demem o ki ; kader bi tesadüf değil; sizin daha da bu konu ile ilgili yapacağınız bırsey kalmamış.
evet, maalesef olamiyorum. bask
Evet, flamess, kibris i aradim ben, hemen igilendiler, zaten dedigin gibi donasyonlu oldugunda, genetik testlerin cogu yapilmis oluyor. bunlari cok anlattim ona da. bende sinirdayim 45 i bitirmek uzereyim.
Evet bu yastan sonra kendi yumurtamla zor zaten, olmaz, rezervimde az, ama yine de dikkat et olabilir, belki bu arada da dhea ve Qenzym kombinasyonlu bir takviye tavsiye etti ozellikle 35 yas sonrasi hamilelige hazirlananlar icin, hatta tr de yoktu, yurtdisindan aldim, bana maliyeti 450 tl oldu. bu arada soylemedim. yeri gelmisken soyleyeyim, gecen sene kist vardi yumurtaligimda, aldirirken, doktor yumurta kanallarimi da acti, meger kapaliymis ikiside. yani o sebeble dr soylemisti.
bu seneden sonra cok daha zor biliyorum. ama dedigim gibi, esim hicbir tepki vermedi, vermiyor, kibris icin paramiz vardi, bugun arabayi yenilemesi gerektigini soyledi. ben artik biraktim. dedigim gibi su gunlerde doguda, annesiz babasiz bir cocuk evlat edinip, buyutup, okutmak istiyorum.

kendi kocamı gördüm heralde şu bulunduğu kültür içinde olmasa benimki de böyle yapar diye düşünmeye başladım.insan buz gibi bir tepki ile karşılaşınca bi tuhaf hissediyor.sanki anne olma isteğini küfür olarak karşılıyor gibi geliyor.hala ülkemizde babalığı beceremeseler dahi çocuğumuz olsun diyen heveslenen daha çok erkekler.ne zaman türedi bu kendine güvensiz bencil erkekler.bir de evlenilince neden vazgeçilmez oluyorlar?"amaan istemezse istemesin istemeyen adama çocuk mu yapılı yeaa" derken yada dedirten erkeklere rağmen kadının hala kafasının bir kenarında ben ne zaman anne olacağım hiç çocuğum olmayacak mı? soruları döner durur.
Aynen Tugsem, birak anne olmamayi, hersey bir tarafa, insanin agrisina gidiyor, cok koyuyor, anne olamamak degil, o bir tarafa da, sevdigin evlendigin adamin, cocuk istememesi tuhaf geliyor, konduramiyorsun. filmlerde cocuk olunca gozleri dolan erkekleri, etrafinda karisini cocuk icin sikistiran erkekleri gorunce, neden ben diye soruyor?
insan sevdigi insandan bir parca istemez mi?
bana koyan anne olamamak degil, o cok ayri bir uzuntu. onun sucunu kendimde ariyorum.
beni uzen, sevdigin adamin senden cocuk istememesi. O adamin korkak, aciz, sorumluluk almak istemeyen, bencil tarafini gormek, insana gercekten beni sevdigi icin mi evlendi yoksa hayatini kolaylastirmak icin mi diye sorduruyor.

evet, maalesef olamiyorum. bask

Evet, flamess, kibris i aradim ben, hemen igilendiler, zaten dedigin gibi donasyonlu oldugunda, genetik testlerin cogu yapilmis oluyor. bunlari cok anlattim ona da. bende sinirdayim 45 i bitirmek uzereyim.
Evet bu yastan sonra kendi yumurtamla zor zaten, olmaz, rezervimde az, ama yine de dikkat et olabilir, belki bu arada da dhea ve Qenzym kombinasyonlu bir takviye tavsiye etti ozellikle 35 yas sonrasi hamilelige hazirlananlar icin, hatta tr de yoktu, yurtdisindan aldim, bana maliyeti 450 tl oldu. bu arada soylemedim. yeri gelmisken soyleyeyim, gecen sene kist vardi yumurtaligimda, aldirirken, doktor yumurta kanallarimi da acti, meger kapaliymis ikiside. yani o sebeble dr soylemisti.
bu seneden sonra cok daha zor biliyorum. ama dedigim gibi, esim hicbir tepki vermedi, vermiyor, kibris icin paramiz vardi, bugun arabayi yenilemesi gerektigini soyledi. ben artik biraktim. dedigim gibi su gunlerde doguda, annesiz babasiz bir cocuk evlat edinip, buyutup, okutmak istiyorum.
Tabı o da cok ulvı 1 ıs olur hemde; ama tabıkı esınız bu kdr ınatcı ve katıyken nasıl olacakki, orası da pek umıtlendırıcı dgl, cocukla 1 ıletısım baslatıp tanıstırmayı denesenız dahı esınız bu kdr ıstemez tavrıyla gene sallar gıbı ...bnm bu yasıma kdr ogrendıgım seylerden 1i; 1 ınsan 1 konuya hazır degılse ıkna olmuyor!...cok zor...bu arada; kıst amelıyatınız acık mı laparoskopı yontemı ıle mı yapıldı? merak ettım dogrusu... gercı arastırdıgım kadarıyla genelde gunumuzde cogu amelıyatta artık laporoskopı yapıyorlar ve bu yontemde yumurta rezervı buyuk olcude korunuyor...neyse gecmıs olsun dıyorum.... ıyıce dusunun tasının, netıcede cok hassas ve yalnızca kendınızın en dogru karar verebılecegı cok hassas 1 pozısyon ıcındesınız....ne karar verırsenız verın hakkınızda hayırlısı olsun dıyelım bızler buradan...

Son düzenleme:
Adam cocuk istemiyor sen isteyip ona dayatma yapiyosun olsaydi onun riza olmadan bu karari alip emrivaki yapip zorlamis olacaktin sayfalarca yazdilar cizdiler simdi evlat alacagim diyorsun bu cok takdir edilecek bi durum o ayri ama adam onida istemiyor yine sen kafana gore karar veriyosun adamin ustunde kurdugun guc cok itici adami birakmayi yoluna ayri devam etmeyi denemek yerine ben yapicam oda esek gibi kabul edecek modundasin yillarca o seni anlamamis ya senin deyiminle bence sende onu anlamamissin ortak bi karar vermeden yeterince adim atmissin allah demis bu is tek basina yapilsaydi erkege hic ihtiyac olmazdi ve belki hayirlisini bi gordu bu fikir ayriligindan oturu
Simdi desen ki adamin rizasi yok madem bende yolumu cizer evlat edinir her kosulda masum bi csnliya annelik eder bi duyguyu bi sekilde yasarim desen cok taktir edecegim ama adami 10 senedir yok saydigin gibi hala bi karsr verip ona dayatiyosun ben en basindan beri adamin gozunden bakip uzuluyorum onun adina

Cok üzüldüm.
Insanin anne baba olmak istememesini anlayabilirim, ama eş denilen insanin bu tutumunu anlayamam.
İstemiyorsa istemesin ama acik acik konussun, niye kadincagizi oyalayip duruyor cocuk avutur gibi.
Tup bebek yapalim, tamam ince yunanistana gidelim! Bu nasil bir vurdumduymazlik...
Konu sahibine gaz vermek gibi olmasin ama ben olsam sirf bu tavrı yuzunden bile def ederdim hayatimdan onu.
Sonra da gider o cocugu yapardim, donasyonsa donasyon!
off off sevgili esra, ne kadar cok istedim cekip cikmayi, ama yapamadim...oyle iyi, oyle bir davrandi ki, uzerime oylesine dustu ki anlatamam, ben de bunlara kandim mi, evet. maalesef. korktum bulamam onun gibisini dedim.

Adam cocuk istemiyor sen isteyip ona dayatma yapiyosun olsaydi onun riza olmadan bu karari alip emrivaki yapip zorlamis olacaktin sayfalarca yazdilar cizdiler simdi evlat alacagim diyorsun bu cok takdir edilecek bi durum o ayri ama adam onida istemiyor yine sen kafana gore karar veriyosun adamin ustunde kurdugun guc cok itici adami birakmayi yoluna ayri devam etmeyi denemek yerine ben yapicam oda esek gibi kabul edecek modundasin yillarca o seni anlamamis ya senin deyiminle bence sende onu anlamamissin ortak bi karar vermeden yeterince adim atmissin allah demis bu is tek basina yapilsaydi erkege hic ihtiyac olmazdi ve belki hayirlisini bi gordu bu fikir ayriligindan oturu
Simdi desen ki adamin rizasi yok madem bende yolumu cizer evlat edinir her kosulda masum bi csnliya annelik eder bi duyguyu bi sekilde yasarim desen cok taktir edecegim ama adami 10 senedir yok saydigin gibi hala bi karsr verip ona dayatiyosun ben en basindan beri adamin gozunden bakip uzuluyorum onun adina
yok yanlis anlamissin, ah keske oyle dedigin gibi guc kullanip, onu hic saysaydim simdi cocugumla oturuyor olurdum evde. tam aksine, hep cok temkinle, cok yumusak ve bunaltmadan konuyu actim. Kibristan bahsederken, kibrisi anlattim cok guzel bir yer, otelleri gosterdim bak cok guzel otelleri de var, youtube dan videolar buldum, tatil gibi olacak, insanlar cok profesyonel, istedigin an, aklina yatmadiginda hemen doneriz diye telkin ederek girdim konuya. hic yuzume bakmadan dinledi, hmm, olur, oyle mi, hmm. sonra israr etmedim. zaten hmm diyor, ne diyebilirim ki, sessizlik gerisi. sonrasinda neyse bunaltmayim, en azindan konuyu actim, bir iki sonra da biraz daha bahsederim diye kapattim. boyle 15 gunde bir konuyu ucundan actim, ima ettim, neyse 6 ay boyle gecti. hic konusmadi, sormadi. bende biraktim. taa kibristaki merkez bile hissetti ki durumumuzu ben bir sey soylemedim ama onlar da birakti aramayi. resimlerimizi istemislerdi, tamam dedim heyecanla soyledim esime, sadece resim donor icin, yani sadece bakicaklar bu kadar, henuz bir karar vermedik, yani bir sey yok oyle karar vermedik daha telas yapma dedim. tabii hic ne resimden bahsetti, ne sordu. bu da son oldu iste. bir kere soyledim. sence bunun neresinde ben guc ve zor kullandim?

Benım bu adamın (10 yıldır dırenıyor) emrıvakı yapılsa bıle ne donasyon ne koruyucu aılelıgı kabul edebılecegını de pek aklım sarmıyor dogrusu...evt akıl sır ermıyor boylelerıne ama; adam oyle veya boyle ıs - te - mı -yor...offf offff....pıs 1 durum....bana gore bu saatten sonra cok gecıkmıs 1 karar olarak tek care bıcak gıbı kesıp atmak ve kendınıze yenı 1 yol cızmek...tekrar evlılık olasılıgınız evt hayli dusuk ama en kotu ıhtımalle cocugunuzla yasar gıdersenız...ama bu sekılde gun be gun daha cok soguyup nefret eder hale geleceksınız belkı de yuzune baktıkca tıksıneceksenız, bu konuyu asla aklınızdan sılıp atamayacaksınız cunku ıcınızde yanan baskın 1 annelık gudusu-aşkı var..... ve de gunun bırınde er ya da gec bu ıs nasılsa bıtecek bu gıdısle...bu sekılde gıtmez geldı bana bu olay...taraflardan bırı mersıne dıgerı tersıne gıderken...ıhhhh...ne dıyelım davanızda kolaylıklar&basarılar...

Canim benim sakin yanlis anlama ben konuna cok yorum yazdim cunku bunun canli ornegiyim kekse israr etseydim kucagimda cocugumla oturuyo olurdum demissin annem oyle yapmis bin bir hevesle istekle dogurmus beni ama babam tam bi gezgin tam bi keyfci dag bayir yeni yerler kesfetme pesinde derken babalik olayina sicak bakmamis istememis ama annem cok baskin karakter ve babam cok saplantili derecede asik..halada oyle annem onu bosayacak diye yapiyolar cocugu yillarim nasil gecti biliyomusn bunun tarifi yok baslarda tepkisiz kalmis buyudukce aralarinda bi sorun gibi karakedi gibi girdu beni hayat akip giderken ben hersey engeldim annemin sevgiside ilgiside bolunmustu derken sadece anne sevgisiyle onun eksikligiyle buyudum biraz ergenlik yaklasinca birlikte takilmak istedi beni istemedi evde hadi sen disari cik dedi koydu parayi cebime gez dedi arkadaslarinla takil dedi evdeysem hep batti ona annem odama gelip bana vakit ayirinca bile sorun yapti karisini paylasmayi birlikte tagile gitmekten zevk almadi yaz okuluna bi aktiviteye vs..ginderdi karisiyla gitmek icin annem direndi sorunlar yasadi agladi ama ayrilmadi cunku hastaligim vardi ve babamsiz gucu yoktu demekki sonra annem uzuntuden verem oldu babam simdi daha iyi ama ne fayda 30 sene gecti ..
Bana gelince ayni babamin kizi oldum cocuk istemedim esimi cok sevdim ve beni bi sekilde yola getirdi istemesemde gebe kaldim yillarca dogum sonrasi depresyon yasadim hastaligim bi donem nuksetti suan iyiyim ama mutlu anne mutlu cocuk....
Yani istemeyen biri istemiyor o duygudan yoksun olabiliyor hadi olmus olsaydi hadi o cocuk ilgisiz sevgisiz notur bi baba gorseydi kendini hep eksik hissedecekti adam isi ben istememistim anasida sen ol babasida deseydi yetemezdin..simdi baski yaptin derken sunu diyorum sert kullanmamis olabilirsin ama ikna etmeye calismaktan vazgecmedin bu omurluk bi olay vazgectim deme sansi yok anne babanin..o cocuga iyilik ediyim derken kendini sorgulatmakta yanlis olurdu boyle durumda ayrilik en sagliklisi bence en gecerli ayrilik sebeplerinden biri en buyuk fikir ayriligi daha otesi yok birden degisip kucaklar saniyosun belki ama ya oyle olmazsa bak ben canli ornegiyim babamin bana bakislari hastayken bile ayniydi nerden girdin hayatimiza dedi gozleriyle hep ne sucum vardi annem anne oldu ama ben anali babali bi cocuk olanadigim gibi saglikli dusunen bi kadinds olamadim

Icimi dokmezsem buraya icimde buyuyen bir kin, aci ve uzuntu gittikce buyuyecek gibi hissediyorum...

Esime asik degildim evlenirken, 35 yasindaydim, o da bana onem veren iyi biriydi. Zamanla sevdim. Hala da seviyorum. Belki ondan iyisi yoktur, o olmasa baska biriyle mutlu olur muydum, olmazdim diye dusunurum. Taa ki, cocuk konusu acilana kadar.
Cocuk konusu acildiginda, ta en basindan beri buz kesilir, hic konusmaz, kalkar, baska yere gider, ben anlattikca anlatirim, heveslensin diye, ama bir tek kelime bile cikmaz agzindan taa ki ben koseye sikistirip, ben istiyorum, yapmamiz lazim diye zorlayana kadar, ancak o zaman, yarim bir agizla, e o zaman yapalim der, ve bir daha asla bahsini acmaz.

Simdi belki problemi vardir diye dusunursunuz, hayir yok, daha once yine benim zorumla doktora gittik, tup bebek icin, sperm testi vs yaptirdi, herseyi normal. peki neden istemiyor? hayati seviyor, rahati seviyor, keyifli yasamayi seviyor. cocuk hasta, ya da problemli olur, onu ugrastirir, para yetmez diye korkuyor belki ama isimiz var, ailesi de yardimci olabilecek kadar varlikli da. ama yok. Cocuk konusu acildiginda, esim sagir, kor, beton duvar oluyor.

Ben bunu kendim yapmaliyim, istemese istemesin dedim. Tup bebek icin doktora tek basima gittim. Gelmek bile istemedi, haftalarca geldim, gittim, tahliller yaptirdim. Hic sormadi bile. Merak bile etmedi. Doktordan ciktigimda telefon ettim. Sanki hic doktora gitmemisim gibi, oylesine siradan seyler konustu ki telefonda, sokakta agladim, kapattim telefonu. Eve geldim. Sormadi...
Sanki kendi basima cocuk sahibi olur gibiydim, velhasil yumurta olusmadi, cok uzuldum. Bana destek oldu, hani benim istedigim birsey olmamis gibi bana teselli verdi. biliyorum hic uzulmedigini. Ona, doktorun bir kere daha deneyin son sansiniz dedigini soyledim. Tv seyrederken bana donup bakmadan, " tabii, olur. istiyorsan yapariz" diyip tv yi izlemeye devam etti. Gittim odaya agladim. gozlerimi gordu. agladigimi anladi. sarildi. ve hadi film izleyelim dedi.
Aradan 5 sene gecti, her sene kendi cabalarimla birseyler yapmaya calistim. Tek basima yapamadim. olmadi. biraktim. ve ona dedim ki bak son bu senemiz artik olmayacak, ve ben bunun acisini hep yasayacagim, ben cocuk gordugumde hep uzulecegim. yine...hic konusmadi. sarildi, teselli verdi. sonra geldi, bu yaz yunanistan'a gidelim hadi bilet alalim dedi. sanki az once o konusmayi hic yapmamisiz gibi.
2 sene yine boyle gecti simdi yasim 44. artik sadece yumurta bagisi ile hamile olabilecegim, bu sefer ister iste, isteme dedim, actim konuyu, olmaz istemem baskasinin cocugunu dedi. direttim. dusuneyim dedi. bu arada ben kibrisa basvurdum. gorusmeye gitmek icin bilet alacagim dedim. hic ilgilenmedi. iyi dedi sadece.doktor tahlil istiyor, birde vitaminler aldim sana, simdiden baslayalim dedim. vitaminlere elini bile surmedi, gunlerce tezgahta durdu. kaldirmadim, o da ellemedi. sonra sinir krizi gecirip attim hepsini. sormadi bile niye attigimi. kibrisa gitmeyecegim dedim. peki dedi, eline kumandasini aldi, hadi gel film basladi dedi.
vardir bir hayir hayatini yasa allah isteseydi kim onune gecebilirdi

X