Eşim ebeveynim

ayni cevabi geçen gunku mesajında da yazmisti. bu adamin karakteri bu degismez. siz de belki ki memnunsunuz ki cabalayarak cocuk sahibi oldunuz. oldugu gibi kabul edin, bunca yil ne yapiyorsanız onu yapin

Siz çekiyorsunuz, ayrılmıyorsunuz katlanıyorsunuz. Bebeğin çocuğun suçu günahı ne? 30 yaşında kadına bu bitmeden diğerini açmayacaksın diyen adam çocuğa neler yapmaz? Kendi hayatını yakan kadınlara bir şey demiyorum yetişkin olmuş kararlarının sorumluluğunu alsın ama böyle hasta ruhluların eline çocuk vermek niye? Her yaptığı eleştirilecek hep uyarılacak, babasının istediği gibi davranırsa değer takdir görecek. Akşam gelince çocuğu kucağına atarım deyip gülücük emojisi koyuyorsunuz, ne diyeyim bilemedim. Bari aynı odada kalın, içeri falan gitmeyin. Ya da uyursanız kapınızı kapatmayın. Döver şiddet uygular değil demek istediğim. Psikolojik şiddetten bahsediyorum.

Evlenmeden önce fazla bir arada olamadık yazdınız, olsaydınız evlenmezdiniz. Bu kadarını saklayamaz bir ruh hastası.
Yaaa Allah aşkına taktınız bir gülücüğe. Sadece sizin için demiyorum ama insanın siniri bozuk olur tiye almak ister..
Ayrıca evet bir arada olamadık maalesef olsaydık saklayamazdı kendini belli ederdi ve bende tedbirimi taaaa nişanlıyken alırdım.

Siz yapmanız gereken herşeyi yapmışsınız. Tartışmak kavga etmek rest çekmek ama olmuyor işte. Adamın karekteri bu değişmez.Değişmesi için aileden gelen travmayı atlatması lazım yani terapi lazım. Ancak bu adama bunu kabul et giremezsiniz. Yani bu deveyi güdersiniz ya bu diyardan gidersiniz.
Evet önümde 2 seçenek var. Ya da inadına yapmayı öğreneceğim.

Canım bu ebeveynlik değil ki ciddi bir pskolojik sorun bence. Ay bir de hamilesiniz, elinizin altında duran ama istediğiniz şeyi yiyemiyorsunuz. Böyle şey var mı ya. Ay çok sinirlendim. ne yazsam da bilemedim, yangına körükle gidip sizin üzüntünüzü de arttırmayım diyorum, rahatlatacak bir şeyler bulup yazsam diyorum, yazamıyorum. Eşim kendine bir çikolata almış günlerdir dolapta duruyordu ben de hem diyetteyim hem de eşim kendine almış yiyecektir belki diye yemiyordum şimdi sinirimden kalkıp onu yedim ya. Ay bana geldiler, sorry, göz ardı et beni. Ay resmen zorbalık.
Ben o yeme dediği için yememezlik yapmıyorum. Sinirlendim ve o almıştı bunun için de yemek istemiyorum. Kalkıp inadına yapmayı isterim ama karakter olarak direkt ne elime almam ne de onun aldığını yemem. Ayrıca bugün kendim alıp yiyeceğim. Konu yemek felan değil yaa yani keşke biraz inada yapabilsem ama ben direkt kestirip atıyorum

Yemeseniz bile evdeki tüm çikolataları açıp öyle birakmaliydiniz siz sadece soyleniyirsunuz eyleme dokmediginiz için bu şekilde yapıyor.Ayni sorunu kayinvalidemle yaşadım bir dönem aynı evde yaşadık (o benim evimde kaldı) sürekli eleştirip yaptığım hiç bir şeyi begenmezdi bir kaç örnek anlatayım mutfaktaki bezlere takmıştı sürekli yıkıyor benim kullanmama laf ediyordu söylendiği bir akşam tüm bezleri çöpe attım . Hava sıcak olmasına karşın kızıma sürekli yelek giydiriyordu gözü önünde yelekleri kestim gibi . Şimdi ayrı evlerdeyiz ama hiç bir seyime karışmaz o eski hali kalmadı çünkü hem dinlemeyecegimi hem de onun için önemli olan şeylerin de elinden gideceğini biliyor
Keşke inada yapabilsem. Ama daha çok kestirip atarım

Mesleği eğitim üzerine mi? Bir de siz birçok konuda onun fikrini mi alıyorsunuz? Bir iki konuda fikrini sorduysaniz sizi tecrübesiz görüp her şeye karışma hakkını görmüş olabilir. Siz bildiğinizi okuyun. Meşguliyetleriniz olsun, onu takmayın. Evlilik böyle stratejik savaş cephesine dönmemeli ama eşiniz bunu hak ediyor. Çocukluk dönemine falan da sığınmasın. Türkiye'de büyüdük, hepimizin başına travmatik şeyler geldi. "Beni babam eleştirdi, ben de sana rahat vermeyeceğim" de neymiş. Herkes kendini iyileştirmekten kendisi sorumlu. Travması var diye kimseye sonsuz tolerans ve şefkat borcunuz yok. Bebeğinize sağlıkla kavuşun inşallah.
Yaaa illaki fikrini aldığım konular oluyor ama bilmediğimden ya da öğreneceğimden değil. Yani o benim eşim ve olması gerekeni yapıyorum bazı konularda fikrini alıyorum. Yani bunu kendine koz olarak kullanması çok saçma değil mi

Ben bu forumu okuya okuya bu sonuca vardım.

Herkesin evliliği,hayatı farklı.

Sizin evliliğiniz bana göre hemen bitmeli ama siz gebe kalmışsınız.

Anlatsam siz de benim evliliğimi sıkıcı bulursunuz,hemen boşan dersiniz ama ben memnunum.
Evet doğru bir yorum. Ayrıca üslubunuza dikkat ederek yaptığınız olumsuz eleştiriler için de teşekkür ederim. Yani cidden üslup herşeydir. Demek ki sorun bende değil karşımda ki insan da. Bazıları dikkat etmeden üslupsuzca eleştiri yapıyor tepki verince de ben kötü oluyorum. Ama size teşekkür ederim.

Siz eşine beni azarlama buna hakkin yok diye evin içinde mesajlaşıp adam tersleyince gülücük atan üyeymişsiniz.

Niye durup durup konu açıyorsunuz ki?

Vereceğimiz tavsiyelere ihtiyacınız yok.

Bu adamdan bile bile gebe kalıyorsunuz. Razısınız gayet.
Hııhıı hııı o üyeyim. Canım istediği için de gülücük attım... Yaaa Allah aşkına taktınız attığım gülücüğü. İnsanın siniri bozuk olur tiye almak ister dalga geçmek amaçlı gülücük atar öyle değil mi? Bu gülücük olayını niye bu kadar anormal hale getirdiniz. O mesaja mutlu olduğumdan hoşuma gittiğinden felan mı attığımı düşünüyorsunuz? Sinirlendin ve onu dalgaya almak istediğim için gülücük attım. O esnada ki yüz ifadene öfkemi biliyor musunuz? Evet bu adamdan gebe kaldım. Evli misiniz çocuğumuz var mı yok mu bilmiyorum. Ama evlilik hayatında dünyanın sadece sizin etrafınız da dönnedğini eşiniz veya sizin mükemmel bir çift olmadığınızı veya belki bizde olumlu olup sizde olumsuz olan davranışların huyların olduğumu herkesin ilişkisinin ve kişiliğinin farklı olduğunu,bazı olumsuzluklar için bazı şeylerden vazgeçilmeyeceğini bilin... Haaa ayrıca evet durup durup konu açıyorum. Çünkü yakın tanıdık çevreme bahsetmektense tanımadığım insanlarla konuşmak rahatlatıyor. Siz yazmazsınız engellersiniz olur biter... Bu arada tepkim olumsuz eleştiri yapmanıza değil, üslubunuzun bozuk olmasına... Benzer yorumu farklı bir kullanıcı yaptı ve ben ona üslubuna dikkat ederek yaptığı olumsuz eleştiri için teşekkür ederim. Ama lütfen bu şekilde siz bana yazmayın moral de bozmayın...

Ay bu adamlar iyice çıldırdı ya :) çocukken yaşadıgı bastırılmışlığı size de yaşatmaya çalışıyor. Siz hiç bir şey yapamazsınız çözerse kendi çözecek .

Evet doğru bir yorum. Ayrıca üslubunuza dikkat ederek yaptığınız olumsuz eleştiriler için de teşekkür ederim. Yani cidden üslup herşeydir. Demek ki sorun bende değil karşımda ki insan da. Bazıları dikkat etmeden üslupsuzca eleştiri yapıyor tepki verince de ben kötü oluyorum. Ama size teşekkür ederim.
Rica ederim de sorun karşınızdaki insanda değil ki.

Eğer ortada bir sorun varsa sizde. Bu adamı beğenmediğiniz halde hâla evli olduğunuz için.

Ha bana kalsa ortada bir sorun yok.

Her ikiniz de hayatınızdan memnunsunuz bence.

Yaaa Allah aşkına taktınız bir gülücüğe. Sadece sizin için demiyorum ama insanın siniri bozuk olur tiye almak ister..
Ayrıca evet bir arada olamadık maalesef olsaydık saklayamazdı kendini belli ederdi ve bende tedbirimi taaaa nişanlıyken alırdım.
Benim iki çocuğum var. Babaları kızdığında sinirlendiğinde insan gibi konuşup izah etti, etmek zorundaydı çünkü adamın ensesindeydim. Evet uyarmak, ikaz etmek, doğrusunu göstermek tabi ki hakkı çünkü ebeveyn. Sizin kocanız gibi biri olsaydı çocuğuma mık diyemezdi çünkü adamın tarzı ezmek, aşağılamak, özgüven yok etmek. Çocuğunuz doğduğunda o gülen emojiye niye tepki gösterdiğimi anlayacaksınız. Öz babası bile olsa, çocuğunuza eziyet eden psikolojik şiddet gösteren biri varsa öyle gülünmüyor. Evet sinir halinde olduğunuzu anlıyorum ama sizin ömrünüz bu adamla geçecek, çocuğunuz da çekecek o psikolojik şiddeti. Uğraşamam muhatap olamam seviyesine inememem... Çocuk varsa mecbur yapacaksınız çünkü onu korumaya mecbursunuz.

Ben o yeme dediği için yememezlik yapmıyorum. Sinirlendim ve o almıştı bunun için de yemek istemiyorum. Kalkıp inadına yapmayı isterim ama karakter olarak direkt ne elime almam ne de onun aldığını yemem. Ayrıca bugün kendim alıp yiyeceğim. Konu yemek felan değil yaa yani keşke biraz inada yapabilsem ama ben direkt kestirip atıyorum
Sizde de var biraz ama siz yetişkin bir insansınız siz o şekil bu şekil idare ediyorsunuz, ya da katlanıyorsunuz neyse ama ya çocuğunuz? Böyle bir ebeveynlik tarzı pskolojik gelişimini olumsuz yönde etkiler diye korkarım. Özgüvensiz bir çocuk, belki özgüvensiz bir ergen olacak. Çocuk nasıl birey olmayı öğrenecek? Ya da belki tamamen süper ego'yu reddedecek psikopat olacak. Yani kesinlikle destek almanız gerekir, en azından çocuğunuz için.

Arkadaşlar eşim herşeyim karışıyor. Neyi ne zaman yiyeceğime ne yiyeceğime ne zaman içeceğime felan. Sadece yememe içmeme değil herşeyime evde birşey yapsam bir şeyi bir yere koysam hemen tepki gösterir çok biliyor gibi öğretmeye çalışır. Mesela az önce şöyle bir olay yaşandı. Normal bir çikolata vardı pek hoşuma gitmediği için yemedim uzun süredir. Eşimde salına gidip çikolata istiyor musun diye sordu bende hayır ben bitterli çikolata yiyeceğim dedim. Geldi o bitterli çikolatayı aldı önümden diğer yarım çikolatayı koydu bunu bitirmeden diğerini açamazsın dedi. Bende ne diyorsun sana mı soracağım neyi yiyeceğimi dedim oda olgunca davranana kadar evet dedim. Bende sinirlendim sen benim ebeveynim değilsin dedim çıktım odadan. Bir de hamileyim canım onu çekti onu yemek istedim. Yaaa bıktım şu babam gibi davranmasından babam bile böyle davranmadı bana. Bunu diyince de senin ailen snei uyarmaması senin yanlış yapmadığın anlamına gelmiyor diyor iyice deli ediyor beni. Bu eveynlik durumunu nasıl alabilirim ne yapabilirim. Var mı bir fikri önerisi olan

Adam birden böyle olmamıştır heralde. Ne diye çocuk yaptınız?

Eşinizle güzelce konuşun. Senin böyle davranman hoşuma gitmiyor, böyle davranınca seni ebevey gibi görüyorum halbuki sen kocamsın vb... Erkekler geç anlar😂her yaptığında uyarın. İnşallah zamanla düzelir.

Yaa cidden deli ediyor beni. 30 yaşında ki insanım. Kalkmış bir de olgunca davranana kadar evet diyor. Allta yatan sebebi ise çocukken hep eleştirilmiş beğenilmemiş o olabilir.
ben de böyle büyüdüm yani eşiniz gibi. ama tam tersi sürekli karısılmaısnı hıc sevmem sımdı hatta.

kımseye de boyle yorum yapmam. esıme duzen konusunda dıkkat edecegı seylerı soylerım zaman zaman. adam sabah sabah cıger yer, benım mıde almaz. ben yorum yapmam, o hatta hep yorum yapar, sen ve aılen neden yemıyor nıye boylesınız falan fılan. ben sana karısmıyorum yeme demıyorum yemenı de engellemıyorum sen de bana karısma, yemek zorunda degılım derım.

mıde amelıyatlıyım zaten cok az yerim ama hersey karısır, onun sevdıgı aılesınden bıldıgı seylerı yememı bekler , ben terslerim

sızın esınız, once bıtecek falan dıyor ne sacma bır tavur . ayrıca hamılesınız yahu. duble nezaket lazım

ben de böyle büyüdüm yani eşiniz gibi. ama tam tersi sürekli karısılmaısnı hıc sevmem sımdı hatta.

kımseye de boyle yorum yapmam. esıme duzen konusunda dıkkat edecegı seylerı soylerım zaman zaman. adam sabah sabah cıger yer, benım mıde almaz. ben yorum yapmam, o hatta hep yorum yapar, sen ve aılen neden yemıyor nıye boylesınız falan fılan. ben sana karısmıyorum yeme demıyorum yemenı de engellemıyorum sen de bana karısma, yemek zorunda degılım derım.

mıde amelıyatlıyım zaten cok az yerim ama hersey karısır, onun sevdıgı aılesınden bıldıgı seylerı yememı bekler , ben terslerim

sızın esınız, once bıtecek falan dıyor ne sacma bır tavur . ayrıca hamılesınız yahu. duble nezaket lazım
Az önce de patates kızarttı koktu resmen vermedi bana bende kendim ie kalktım yapıyorum 😕

Az önce de patates kızarttı koktu resmen vermedi bana bende kendim ie kalktım yapıyorum 😕
İğrenç birisi. Lütfen ayrılın sinirlerim bozuldu. Hamile kadının koktu yiyemedim demesi burda benim sinirimi zıplatıyor içim ezildi resmen. Kocanız vicdansız pis bi adam. Lütfen boşanın bebeğiniz de bu kötü kalpli adamla büyümesin

Son düzenleme:
Canım öncelikle Allah yardımcın olsun ciddi anlamda sinirleri yıpratan bir durum. Aynı şeyi bende yaşıyordum ama zamanla azaldı. Mesela bir yere yemek.yemeye gideriz ben tam istediğim yemeği sipariş verecekken garsona kendi istedigi menüyü benim için de söylerdi. Çareyi kavga çıkarmadan terslemeden onu uyarmakta buldum. Çünkü sinirlenip tepki verince suçlu ben oluyordum durduk yere. Sanki yaptığı çok normalmiş gibi. Israrla hayır benim tercihlerim bu şekilde sen ne yapmak istersen yap bana karışma ben tercih etmiyorum de. Tabi kolay olmadı benim de. karşısında geri atmadan kendi isteklerimi diretince kendisi pes etti. Unutma sakın sinirlenme hakliyken haksız konuma düşüyoruz o şekilde maalesef.

X