Eşim ebeveynim

Arkadaşlar eşim herşeyim karışıyor. Neyi ne zaman yiyeceğime ne yiyeceğime ne zaman içeceğime felan. Sadece yememe içmeme değil herşeyime evde birşey yapsam bir şeyi bir yere koysam hemen tepki gösterir çok biliyor gibi öğretmeye çalışır. Mesela az önce şöyle bir olay yaşandı. Normal bir çikolata vardı pek hoşuma gitmediği için yemedim uzun süredir. Eşimde salına gidip çikolata istiyor musun diye sordu bende hayır ben bitterli çikolata yiyeceğim dedim. Geldi o bitterli çikolatayı aldı önümden diğer yarım çikolatayı koydu bunu bitirmeden diğerini açamazsın dedi. Bende ne diyorsun sana mı soracağım neyi yiyeceğimi dedim oda olgunca davranana kadar evet dedim. Bende sinirlendim sen benim ebeveynim değilsin dedim çıktım odadan. Bir de hamileyim canım onu çekti onu yemek istedim. Yaaa bıktım şu babam gibi davranmasından babam bile böyle davranmadı bana. Bunu diyince de senin ailen snei uyarmaması senin yanlış yapmadığın anlamına gelmiyor diyor iyice deli ediyor beni. Bu eveynlik durumunu nasıl alabilirim ne yapabilirim. Var mı bir fikri önerisi olan
Tersini yapacaksın ki bıkıp vazgeçsin. Çocuk musun sen ?

Evet sevdiği önemsediği değer verdiği dönemler oluyor inkar edemem. Ve evet sanırım haklısın sırf bu günler için onunla evliyim ama 10 günün 7 si sıkıntılı 3 günü iyidir
Ben bu forumu okuya okuya bu sonuca vardım.

Herkesin evliliği,hayatı farklı.

Sizin evliliğiniz bana göre hemen bitmeli ama siz gebe kalmışsınız.

Anlatsam siz de benim evliliğimi sıkıcı bulursunuz,hemen boşan dersiniz ama ben memnunum.

Evet sevdiği önemsediği değer verdiği dönemler oluyor inkar edemem. Ve evet sanırım haklısın sırf bu günler için onunla evliyim ama 10 günün 7 si sıkıntılı 3 günü iyidir
Ayda 9 gün, senede 108 gün eder. 365 günün 108 günü iyi diye böyle adamı çekmeye değer mi? Adam senenin yarısı kadar günde bile iyi değil.

Yooo kızmadım aksine evet doğru. Değişir umuduyla yapmadım. Değişmez ama ben nasıl sınır çizerim ne kadar taviz vermem bilmiyorum. Sıkıldım artık. Allahtan işe gidecek. Gelince veririm eline bakarım keyfime inşallah
Mesleği eğitim üzerine mi? Bir de siz birçok konuda onun fikrini mi alıyorsunuz? Bir iki konuda fikrini sorduysaniz sizi tecrübesiz görüp her şeye karışma hakkını görmüş olabilir. Siz bildiğinizi okuyun. Meşguliyetleriniz olsun, onu takmayın. Evlilik böyle stratejik savaş cephesine dönmemeli ama eşiniz bunu hak ediyor. Çocukluk dönemine falan da sığınmasın. Türkiye'de büyüdük, hepimizin başına travmatik şeyler geldi. "Beni babam eleştirdi, ben de sana rahat vermeyeceğim" de neymiş. Herkes kendini iyileştirmekten kendisi sorumlu. Travması var diye kimseye sonsuz tolerans ve şefkat borcunuz yok. Bebeğinize sağlıkla kavuşun inşallah.

Hangimiz bastırılmadık ya benim annem bana katil suratlı demişti bi kez. Kendimi uzunca bir süre beğenmedim. Herkes bana güzel olduğumu söyler ama ben halâ aynada bi kusur ararım kendimde. Fakat kimseye de hayatı zehir etmedim yani.
Hatırladım bak yine üzüldüm ya neyse aman
Kızıp demiştir, annem de küçükken benzer birşey demişti bana, ne dediğini hatırlamıyorum ama can sıkıcıydı. Kızıp ağızlarına geleni söyleme huyu vardı eskilerde, can sıkmaya değmez..

Kızıp demiştir, annem de küçükken benzer birşey demişti bana, ne dediğini hatırlamıyorum ama can sıkıcıydı. Kızıp ağızlarına geleni söyleme huyu vardı eskilerde, can sıkmaya değmez..
8 yaşlarında falandım kardeşim yeni doğmuştu. Bilemiyorum hangi psikolojiyle söyledi ama bende etkisi derin olmuştu.

Arkadaşlar eşim herşeyim karışıyor. Neyi ne zaman yiyeceğime ne yiyeceğime ne zaman içeceğime felan. Sadece yememe içmeme değil herşeyime evde birşey yapsam bir şeyi bir yere koysam hemen tepki gösterir çok biliyor gibi öğretmeye çalışır. Mesela az önce şöyle bir olay yaşandı. Normal bir çikolata vardı pek hoşuma gitmediği için yemedim uzun süredir. Eşimde salına gidip çikolata istiyor musun diye sordu bende hayır ben bitterli çikolata yiyeceğim dedim. Geldi o bitterli çikolatayı aldı önümden diğer yarım çikolatayı koydu bunu bitirmeden diğerini açamazsın dedi. Bende ne diyorsun sana mı soracağım neyi yiyeceğimi dedim oda olgunca davranana kadar evet dedim. Bende sinirlendim sen benim ebeveynim değilsin dedim çıktım odadan. Bir de hamileyim canım onu çekti onu yemek istedim. Yaaa bıktım şu babam gibi davranmasından babam bile böyle davranmadı bana. Bunu diyince de senin ailen snei uyarmaması senin yanlış yapmadığın anlamına gelmiyor diyor iyice deli ediyor beni. Bu eveynlik durumunu nasıl alabilirim ne yapabilirim. Var mı bir fikri önerisi olan
Gebeliktemi böyle oldu yoksa öncesindedemi boyleydi ?Benim eşimde hamile olanda karişirrdi yeme içmeme

Yemeseniz bile evdeki tüm çikolataları açıp öyle birakmaliydiniz siz sadece soyleniyirsunuz eyleme dokmediginiz için bu şekilde yapıyor.Ayni sorunu kayinvalidemle yaşadım bir dönem aynı evde yaşadık (o benim evimde kaldı) sürekli eleştirip yaptığım hiç bir şeyi begenmezdi bir kaç örnek anlatayım mutfaktaki bezlere takmıştı sürekli yıkıyor benim kullanmama laf ediyordu söylendiği bir akşam tüm bezleri çöpe attım . Hava sıcak olmasına karşın kızıma sürekli yelek giydiriyordu gözü önünde yelekleri kestim gibi . Şimdi ayrı evlerdeyiz ama hiç bir seyime karışmaz o eski hali kalmadı çünkü hem dinlemeyecegimi hem de onun için önemli olan şeylerin de elinden gideceğini biliyor

Muhatap olmak istemiyorum. Benim yapımda bu tepki gösteririm ama inadına yapamam kimsenin kestirip atarım.
Ben olsam saat kaç olursa olsun, gider bakkaldan o bitter çikolatayı alır yerdim. Önümden çektiğini al başına çal derdim.
Siz tepki gösterdiğinizi sanıyorsunuz da pek tepki gibi olmuyor sanırım.

Canım bu ebeveynlik değil ki ciddi bir pskolojik sorun bence. Ay bir de hamilesiniz, elinizin altında duran ama istediğiniz şeyi yiyemiyorsunuz. Böyle şey var mı ya. Ay çok sinirlendim. ne yazsam da bilemedim, yangına körükle gidip sizin üzüntünüzü de arttırmayım diyorum, rahatlatacak bir şeyler bulup yazsam diyorum, yazamıyorum. Eşim kendine bir çikolata almış günlerdir dolapta duruyordu ben de hem diyetteyim hem de eşim kendine almış yiyecektir belki diye yemiyordum şimdi sinirimden kalkıp onu yedim ya. Ay bana geldiler, sorry, göz ardı et beni. Ay resmen zorbalık.

Son düzenleme:
Çok utandim gerçekten.

Küfür dilimizin bir parçası, zenginliği. Eşiniz gibilere de böyle deniyor.
Yeni bir kelime öğrendim. Peki erkekler için mi deniyor bu yoksa kadınlar için de kullanılıyor mu? Bizde bir komşu teyze var, onu anımsadım. Çatkapı evime gelir, "bu niye böyle, bu neden burada duruyor?" mutfağımı karıştırır, beğenmediği baharatları atar, çamaşır sepetimi bile karıştırmıştır. Bir kere balkonda sardunyalar saksılamıştım, kaşla göz arasında onları sökmüş atmış, "tutmaz bunlar güzel değil" diye :KK70:

Keçi boynuzu yediniz mi hiç? babam derdi ki "Bir damla bal tadı almak için bir kilo odun kemiriyor insan".

Yeni bir kelime öğrendim. Peki erkekler için mi deniyor bu yoksa kadınlar için de kullanılıyor mu? Bizde bir komşu teyze var, onu anımsadım. Çatkapı evime gelir, "bu niye böyle, bu neden burada duruyor?" mutfağımı karıştırır, beğenmediği baharatları atar, çamaşır sepetimi bile karıştırmıştır. Bir kere balkonda sardunyalar saksılamıştım, kaşla göz arasında onları sökmüş atmış, "tutmaz bunlar güzel değil" diye :KK70:
Kadın gibi davranan erkeklere, erkeksi kadinlara deniyormuş. Bizdeki kullanımı ilk grup. :KK53:

Siz çekiyorsunuz, ayrılmıyorsunuz katlanıyorsunuz. Bebeğin çocuğun suçu günahı ne? 30 yaşında kadına bu bitmeden diğerini açmayacaksın diyen adam çocuğa neler yapmaz? Kendi hayatını yakan kadınlara bir şey demiyorum yetişkin olmuş kararlarının sorumluluğunu alsın ama böyle hasta ruhluların eline çocuk vermek niye? Her yaptığı eleştirilecek hep uyarılacak, babasının istediği gibi davranırsa değer takdir görecek. Akşam gelince çocuğu kucağına atarım deyip gülücük emojisi koyuyorsunuz, ne diyeyim bilemedim. Bari aynı odada kalın, içeri falan gitmeyin. Ya da uyursanız kapınızı kapatmayın. Döver şiddet uygular değil demek istediğim. Psikolojik şiddetten bahsediyorum.

Evlenmeden önce fazla bir arada olamadık yazdınız, olsaydınız evlenmezdiniz. Bu kadarını saklayamaz bir ruh hastası.

Siz yapmanız gereken herşeyi yapmışsınız. Tartışmak kavga etmek rest çekmek ama olmuyor işte. Adamın karekteri bu değişmez.Değişmesi için aileden gelen travmayı atlatması lazım yani terapi lazım. Ancak bu adama bunu kabul et giremezsiniz. Yani bu deveyi güdersiniz ya bu diyardan gidersiniz.

X