Eşim çalışmazsan ayrılırız diyor

Üç aylık bir kızım var bakmaya kıyamıyorum ama iki yaşına gelince eşim çalışmami istese hak veririm . Ben onu iki veya üç yaşında İngilizce öğreneceği bir kreşe yollamak istiyorum onunla ilgilenecek beş dk muayenede geçiştirmeyecek doktora götürmek istiyorum . Çocuğumu sağlıklı beslemek istiyorum . Tek maaşla bir yere kadar tüm bunlar. En önemlisi haftasonu birşeyler yapmak istiyorum evde oturmak çok psikolojik olarak zor. Ben üç aylık çocukla yazılım çalışmaya başladım . Eğer imkanım olursa evden çalışmak istiyorum baktım olmadı paşa paşa gider çalışırım çalışan kadınlar vicdansiz olduğundan bırakmıyor kreşe . Hele böyle konuşan bir koca varsa en çok siz çalışmak zorundasiniz

valla hepiniz mi kentsoylusunuz anlamadım ki

ben köylüyüm kardeş, bizde herkes eşiktekinden beşiktekine çalışır...

kadınlar bağ bahçe tarla (tarlaya kendi gitmese bize gidenlere azık/yemek) kümes halı (halı tezgahları senelerce ev geçindirmiştir, hele kıtlık zamanlarında) koyun kuzu yün ip nefes alamaz ki. benim köyümde halı olur o başka köyde arı olur manda olur dağlıktır odun getirmek olur çay olur fındık olur....

bu hangi nesiller annesi ananesi büyük büyük ninesi hepsi ev hanımı olan ben çok merak ediyorum :KK70:

nasıl aileler ki köylü değiller kadın çalışmıyor, kentliler ama kadın yine çalışmıyor? kadın çalışmaz diyip savunuyorlar bir de... nerelisiniz anacım siz?
Benim aile kent soylu çok uzun mu bilmem ama dört beş nesilden bahsediyorum . Ananem çalışmış , onun annesi çalışmış , annem evlenene kadar çalışmış sonra üç çocuk uzun zaman çalışmadı şimdi tekrar çalışıyor . Kadın hangi yörede çalışmıyormis bende merak ettim

Konu bir kadın çalışmalı mı çalışmamalı mı değil ki bunu tartışıyorsunuz. Çoğunluk da iyi kötü eğitimli ama herkes çok fazla gaza gelmiş durumda. Benim görüşüme göre bir anne çocuğu 4 yaşa gelene kadar imkânlar el veriyorsa ve kendisi çocuğuna bakmayı tercih ediyorsa çalışmayabilir. 3 yaşa kadar beyin gelişimi cok aktif ve hızlı anne verebildiği kadar şeyi vermeli. Psikolojik olarak da anneyle daha bir bütün ve ayrılmak için küçük. Bu cok değişken içeren bir konu. Eger anne iyi bir kariyere sahipse ve bu kadar sene çalışmamasi kariyerine zarar verecekse mecburen çalışmalı. Uzun vadeli düşünmek zorunda cocugu icin. Veya anne memur veya bir daha o imkanları bulamayacak kadar iyi bir işe sahipse yine çalışmalı. Ama annenin işi yoksa 4 sene sonra da şimdi de girse aynı ücreti alacaksa ve bu ücret hayatında cok da bir fark yaratmayacaksa o zaman çalışması saçma geliyor. Hele burada yükselirsin maasin artar kariyerin bozulur diyenler var ama halkin yarısından fazlası asgari ucretle çalışıyor hayat boyu. Bu soruya çalış veya çalışma diye net bir cevap veren herkes doğru cevaptan uzak. Konu sahibi kendini ve hayat şartlarını tartmali ama her iki durumda da o adamı bosamali.
NOT: yukarıda biri öğlen 12de uyanıp akşama kadar pijamalarla tv izlemekten bahsetmiş 2 yaşında bir bebekle. Sadece güldüm. Bunu başarabilen varsa formülünü bana da soylesin. Sabah 7den beri ayaktayim ilk defa uzanıp elime telefonu aldım.

Ya yapmayın Allah aşkına. Asgari maaşla hiçbir şey olmuyo kendimizi kandırmayalım. Ben elbette çalışmaktan yanayım ama düzgün sartlarda, malum Türkiye de yaşıyoruz. Bazı işler o eziyeti çektiğine bile degmiyo herkes aynı sartlardaymis gibi konuşmayalım. Asgariye çalışmayla kimse ihya olmuyo, hayat standardı falanda yukselmiyo. Paranın 3te 2sini kreşe vercekse bu kadın neden o kadar yorulup çocuğundan uzak kalsın.
Maddi olarak bir şey katmadığı gibi en az 8 saat iş ve büyük sehirdeyse en az 2 saat yol günün en az 10 saati dışarıda. Çocuğa da en az 10 saat bakacak kreş lazım. Herkes teoride konuşuyor pratik düşününce patlıyor.

Konu bir kadın çalışmalı mı çalışmamalı mı değil ki bunu tartışıyorsunuz. Çoğunluk da iyi kötü eğitimli ama herkes çok fazla gaza gelmiş durumda. Benim görüşüme göre bir anne çocuğu 4 yaşa gelene kadar imkânlar el veriyorsa ve kendisi çocuğuna bakmayı tercih ediyorsa çalışmayabilir. 3 yaşa kadar beyin gelişimi cok aktif ve hızlı anne verebildiği kadar şeyi vermeli. Psikolojik olarak da anneyle daha bir bütün ve ayrılmak için küçük. Bu cok değişken içeren bir konu. Eger anne iyi bir kariyere sahipse ve bu kadar sene çalışmamasi kariyerine zarar verecekse mecburen çalışmalı. Uzun vadeli düşünmek zorunda cocugu icin. Veya anne memur veya bir daha o imkanları bulamayacak kadar iyi bir işe sahipse yine çalışmalı. Ama annenin işi yoksa 4 sene sonra da şimdi de girse aynı ücreti alacaksa ve bu ücret hayatında cok da bir fark yaratmayacaksa o zaman çalışması saçma geliyor. Hele burada yükselirsin maasin artar kariyerin bozulur diyenler var ama halkin yarısından fazlası asgari ucretle çalışıyor hayat boyu. Bu soruya çalış veya çalışma diye net bir cevap veren herkes doğru cevaptan uzak. Konu sahibi kendini ve hayat şartlarını tartmali ama her iki durumda da o adamı bosamali.
NOT: yukarıda biri öğlen 12de uyanıp akşama kadar pijamalarla tv izlemekten bahsetmiş 2 yaşında bir bebekle. Sadece güldüm. Bunu başarabilen varsa formülünü bana da soylesin. Sabah 7den beri ayaktayim ilk defa uzanıp elime telefonu aldım.
Halkın yarısından fazlası asgari ücretle çalışıyor demişsiniz ee buna erkeklerin de yarısından fazlası dahildir o zaman.
Bu mantıkla çalışmamak belki de bir bebeğe bakmak bile nasıl seçenek oluyor o zaman.
Anne her şeyi vermeli ilk 3-4 senede diyorsunuz orada da bir çelişkili varsayım var ama tartışma çıkmasın diye özele girmeyeceğim.
Ama yarısından fazlası asgari ücretle çalışıyor kısmı diğer kalan olasılıkları baya aza indiriyor işte.
Üslup yanlış ya da konu sahibinin yazdığı ben kariyeri olan insanım dediği kısım yanlış.
Uzun yıllar çalışmış ya.
Konuda çok eksik veya anlatılana uymayan durumlar var onun için çalışan ve çalışmayan kısmına dönüyor konu bir yerde.

Maddi olarak bir şey katmadığı gibi en az 8 saat iş ve büyük sehirdeyse en az 2 saat yol günün en az 10 saati dışarıda. Çocuğa da en az 10 saat bakacak kreş lazım. Herkes teoride konuşuyor pratik düşününce patlıyor.
Özelde 8 saat iş ve haftasonu tatili olan iş bulmak çok zor

Halkın yarısından fazlası asgari ücretle çalışıyor demişsiniz ee buna erkeklerin de yarısından fazlası dahildir o zaman.
Bu mantıkla çalışmamak belki de bir bebeğe bakmak bile nasıl seçenek oluyor o zaman.
Anne her şeyi vermeli ilk 3-4 senede diyorsunuz orada da bir çelişkili varsayım var ama tartışma çıkmasın diye özele girmeyeceğim.
Ama yarısından fazlası asgari ücretle çalışıyor kısmı diğer kalan olasılıkları baya aza indiriyor işte.
Üslup yanlış ya da konu sahibinin yazdığı ben kariyeri olan insanım dediği kısım yanlış.
Uzun yıllar çalışmış ya.
Konuda çok eksik veya anlatılana uymayan durumlar var onun için çalışan ve çalışmayan kısmına dönüyor konu bir yerde.
Yazdıklarımda herhangi bir çelişki yok. Ne polemiği onu da anlamadım size özel bir şey yazmadım kendi görüşümü yazdım. Ne özeline girmek onu da anlamadım. Neyse.
Konuya gelirsek erkeklerde asgari ucretle çalışıyor olabilir ama ekstradan bu ücretle bakıcı ücreti parası vermiyorlar. Aynı mantıkla kadın ve erkek aynı ücretle çalışıyorsa ve erkek bebek bakımında anne kadar yeterliyse erkek evde oturup kadın da çalışabilir. Burada kadının asgari ücretle çalışması sacma derken kastettiğin taraflardan birinin maaşı boşa gidiyor demek. Bir maaşın 4de3ü kreşe gidiyor cocuk hem annesini hem babasını günde en fazla 3-4 saat görüyor bu da en iyi ihtimalle. Erkekler evde kalıp cocuk bakmayı ev işi yapmayı genellikle tercih etmiyor. Bebek anneyle erken bebeklik çağında daha cok iletişim kuruyor o yüzden kadın üzerinden gidiyoruz. Asıl sizin o zaman asgari ucretle erkek de çalışmasın mantığı mantıksız. Eve iki asgari ucret girip bir asgari ucret çocuğun bakım parasına gidiyorsa bir asgari ücret girip çocuğun ebeveynlerinden biriyle büyümesi daha mantıklı. Düz matematik bu. Kreş ücretinin yanımda iki taraf da çalıştığında daha farklı masraflarda çıkıyor ama çok uzatmaya gerek yok.

Bende işte sizin gibi dindeki konuyu söylerken bundan bahsettim kadının çalışmasına karşı biri değilim kadınında ekonomik özgürlüğü olacak fakat bazı durumlar dışında ne yapsın şimdi bu konu sahibi ve onun durumunda olan kadınlar küçücük çocuğu elin eline bırakıp işe mi gitsin kocası evden yolluyor diye ne olursa olsun adam gibi adam bu şekilde çalışmıyorsan ayrılırız diyemez madem karısının çalışmasını çok istiyor zorlanıyor çocuk yapmayacak kadın o bebeyi babasının evinden getirmedi ama burda her yazılanı istedikleri tarafa çektikleri için sadece dinin istediğimiz kısmını kullanan insanlar olduk öyle değildim ama şuanda öylşeyim bu konuda dinin bu kısmını savunuyorum sadece ve diyorum ki buna istinaden ERKEK KADINA BAKMAK ZORUNDA oldumu dinin istediğim kısmını aldım
Dinimizde hicbirsey bosuna degildir Rabbim kolayliklar vermistir kaldiki kadin kesinlikle calisamaz diye birsey yok peygamber efendimiz bir kadinla ticaret yapmıştır. Yani burdakiler konuyu saptiriyor bu olayda mesele adamın calismassan sni bosarim demesi calisip calismamak yok esitlik veya dindeki yerini tartismiyoruz herkesin kendi istedigi dogrusudur... Ben bebegi olan kadınların calismasini sacma buluyorum o da şu sekilde eger kariyeri var ise anlarim veya ihtiyaci var ise mecbur ama bir insan anne olmak isteyipte cocuguna bakmayacaksa bence bu istek baska seyler icindir... Bu benim fikrim biraz fikirlere saygi duymayi ogrense keske insanoglu...

Merhaba, 2 yaşında çocuğum var. Bulunduğumuz yerde bakacak kimsem yok. Kreşlere güvenemiyorum. Ayrıca çocuk derdini anlatabilene kadar istemiyorum, neler duyuyoruz. Allah tüm yavruları korusun. Eşimin kazancı artmasa da zaman zaman zorlansak da yetiyor aslında. Ama kendisi daha rahat etmek istediğini söylüyor. Her şey pahalandı malum. Ama sigarasından vazgeçmez. Babası gerektiğinde destek olur sağolsun. Benim mesleğim var, ama çok da alakalı işler yapmadım. Evlendiğimizde çalışıyordum, sonra ara verdim dil öğrendim, sınavlara girdim vs. Tam istediğim gibi bir işe girmiştim covid çıktı. Şimdi evden yapabileceğim işler bakmaya çalışıyorum. Eşim çok baskı yapıyor. Sürekli tarihler veriyor kendi çapında. Bi işe girmezsen çık git al çocuğu da git diyor. Çok soğutuyor kendinden de çalışmak fikrinden de. Kendini benimle bir tutuyor. Biraz sen çalış ben oturayım diyip gülüyor. Galiba en sonunda kalkıp gidicem, madem çalışmak zorundayım sana ne ihtiyacım var diyerek. İnanın ben kariyer insanıydım, ama çalışma şartları gerçekten hiç insancıl değil. Çalışırken de tüm param yola yemeğe kıyafe
Önereceğim tek şey bu adamla bu şekide devam edemeyeceksin görünen o ki sakin davran belli etmeden hareketlerini kayda al söylemlerini mesajlarını iyi bir delil topla hayatın için bir flasa koyup sakla anlık bir sinirle yada kaldıramayacağın bir lafta çekip gitmek zorunda kalırsan o zaman o düşünsün çalış demek neymiş afedersin ölene kadar eşşek gibi çalışsa sana ödeyeceği nafakadan götünü dinlendirecek zaman bulamaz o zaman al git dediği çocuğunu kurban olayım bana ver diye yalvarır artı hukuken dereceleri var bazı şeylerin sadece nafakaylada kalmaz.
Kadin calismak zorunda degil erkek onu bakmak zorunda. Tabiki gecinemssem calisirim ama esim bana sürekli calis ise gir calis dese garipserdim yani. Sonucta calismak istemek bana kalmali hemde iki yasinda cocugum varsa bu konuda zorlamamali. Haaa gecinemezsek anlarm guzel bir dille soler gocunmam ama bu şekilde yaparsa haddini bildirirdim. Kendine guvenmiyorsan evlenmicektin banami dayican sirtini derdim. Bu gidisat ona benzior insaallah olmaz. Calismazsan git derse giderim zten gider calisir anama babama bakarım onlarda cocuguma bakar bole adama bakcama

Bu konuda bu kadar ne konustunuz diye bakayim dedim, tabii ki çalışanlar, calismayanlar birbirine girmis. Paran varsa calismazsin kendin bakarsin, paran yoksa çalışırsın kaynana bakar. 😐 Ne kavga ediyonuz bunun icin bre
AA olur mu asgari maasta, mobbingde, çalışma saatleri uzunluğunda, iş kazasi oranında zirveleri gören cağnım ülkemde kadınlar çalışıp dünyayı kurtardiklari için hemcinslerini çalışmadığı için assalicak ne ya olacagidi o kadar çile çekerken kadın hem cinsi evde durup bı de mutlu mu hissetmeliydi ne münasebet Türkiye de herkes mutsuz olmalı. Ben mutsuzsam sende mutsuz olmalısın yoksa nasıl yaşarım 🙃

Kadınlar eşlerinden, ailelerinden bağımsız mutlaka kendilerine ait bir gelire sahip olmak zorunda, 50 yaşındayım çevremde çok şeyler gördüm, sitede her gün ne konular okuyorum.
Bugün mükemmel olan evlilik yarın bozulabiliyor, bazı adamlar var ki bdv ilk sayfada konusu bile var, eşini kucağında bebekle evden kovuyor, bunun hastalığı var, Allah gecinden versin ölümü var.

Hayatta hiçbir şeyin garantisi yok, kimseye güven de yok, ne tanıdıklarım 40 yıllık eşlerinden ayrıldı, adamlar boşanırken kadını dımdızlak bıraktı.

Aileler böyle durumlarda elbette çocuklarına destek olur ama bu bir hakikattir insan eti ağırdır, herkesin geliri ancak kendine yettirebildiği bir zamandayız, çocuğunuza kapınızı açarsınız, sofraya bir iki tabak daha koyarsınız ama 2 tabak çorbayla bitmiyor, evladınızın, varsa bebeklerinin de ona göre masrafı oluyor, bebek bezleri çıldırmış, meyve sebze fiyatları insanı zıvanadan çıkarıyor, faturalar ayrı sorun, ki aileniz size harcadığı hiçbir şeyin lafını etmese bile yüzleri başka bir şeyden düşse üzerinize alınırsınız, çocuğunuz bir oyuncak için gözyaşı dökerken içiniz sızlar, ailenizden isteyemezsiniz.

Herkes alıştığı hayatı düzeni arar, kimseye boyun bükmemek için kadınların geliri olmak zorunda, bunu ister dışarıda aktif olarak çalışarak yapacaklar ister evden.
Kesinlikle öyle

Hayatta hiçbir şeyin garantisi yok

Hadi eş evden kovdu , anne baba sahip çıktı diyelim

Günün birinde anne baba da olmayacak

O yüzden kadın erkek demeden aslında herkesin hayatını garantiye alıp çalışması gerekiyor.
Ekonomik özgürlük demek her şey demek

Eşim çalışmadığı için babam destek olmak zorunda kalsa ben de "çalışmayacaksın çık git" derim kocama. Benim evimi neden babam geçindirsin? Evdeki adam "calisma sartlari cok ağır" diyor diye ben neden gidip ailemden para istemek zorunda kalayım?
Bunu erkek değil de kadın yapınca neden normal olsun?
Belli ki rahat gecinemiyorsunuz işte, adam babasına ağız eğmek zorunda kalıyor. Çalışmak şu durumu yaşamaktan daha mı zor?

"Zaten asgari ücret alacak, o da yola yemeğe gidecek" asla anlamadığım bir mantık zaten. Erkekler işe ışınlanarak gidip beslenmeden mi hayata tutunuyorlar? Bütün erkekler 30-40 bin lira mı kazanıyor? Eve tek asgari ücret girmesi 2 asgari ücret girmesinden nasıl daha avantajlı olabilir?

Tek sorun cocugun birakilacagi yer olsaydi esiniz bu kadar büyük tepkiler vermezdi sanırım.
Sizde öyle bir heves görse birlikte oturup çocuğu kreşe versek ne olur, ne kadar tutar, bize ne kalır diye hesap kitap yapıyor olurdunuz şu an. Bir süre daha calismamaniz daha mantıklıysa ona göre bir yol izlenirdi.
Eşiniz çocuk 3-4 yaşına geldiğinde de calismayacaginizi düşünüyor bence.

Eşim çalışmadığı için babam destek olmak zorunda kalsa ben de "çalışmayacaksın çık git" derim kocama. Benim evimi neden babam geçindirsin? Evdeki adam "calisma sartlari cok ağır" diyor diye ben neden gidip ailemden para istemek zorunda kalayım?
Bunu erkek değil de kadın yapınca neden normal olsun?
Belli ki rahat gecinemiyorsunuz işte, adam babasına ağız eğmek zorunda kalıyor. Çalışmak şu durumu yaşamaktan daha mı zor?

"Zaten asgari ücret alacak, o da yola yemeğe gidecek" asla anlamadığım bir mantık zaten. Erkekler işe ışınlanarak gidip beslenmeden mi hayata tutunuyorlar? Bütün erkekler 30-40 bin lira mı kazanıyor? Eve tek asgari ücret girmesi 2 asgari ücret girmesinden nasıl daha avantajlı olabilir?

Tek sorun cocugun birakilacagi yer olsaydi esiniz bu kadar büyük tepkiler vermezdi sanırım.
Sizde öyle bir heves görse birlikte oturup çocuğu kreşe versek ne olur, ne kadar tutar, bize ne kalır diye hesap kitap yapıyor olurdunuz şu an. Bir süre daha calismamaniz daha mantıklıysa ona göre bir yol izlenirdi.
Eşiniz çocuk 3-4 yaşına geldiğinde de calismayacaginizi düşünüyor bence.
Ağız eğmek nerden çıktı. Çok şükür biz istemeden benim ailem de onunki de torununa fazla fazla her ihtiyacını alır. Babası gönlünden kopar çıkarır verir. Aklınızda nasıl bir şey canlanıyor hemen destek olmak diyince.

AA olur mu asgari maasta, mobbingde, çalışma saatleri uzunluğunda, iş kazasi oranında zirveleri gören cağnım ülkemde kadınlar çalışıp dünyayı kurtardiklari için hemcinslerini çalışmadığı için assalicak ne ya olacagidi o kadar çile çekerken kadın hem cinsi evde durup bı de mutlu mu hissetmeliydi ne münasebet Türkiye de herkes mutsuz olmalı. Ben mutsuzsam sende mutsuz olmalısın yoksa nasıl yaşarım 🙃
Valla ben uzun seneler calistim, uzun senelerdir de calismiyorum. Iki durumu da biliyorum. Bebegimi 3 yasina kadar param varsa kendim buyutmek isterim. Kimseye birakmam. O bana doysun, ben ona doyayim. Param vardi, kendim büyüttüm. Param olmasa dogurmazdim, maddi acidan olgun değilsem niye cocugu da buna ortak edeyim. Bu bir tercihtir, kimseye dogurma denmez ama bence, en guzeli ilk 2 3 seneyi anne bebegin birlikte gecirmesi. Bunun disinda kadin calismali. Kimseye agiz burun egmemek icin, kocanin lütfuna kalmamak icin. Garanti icin. Ha babandan milyorlarin kalmistir, calismazsin, kime ne. Zaten bana kalsa minimal yasa, avlan, balik tut. Sehirden uzak yasa. Dogayla icice ol falan ama Bob Marley olmadığım icin böyle ütopik Karayip hayalleri hayalden öteye gidemiyo.😐

Son düzenleme:
Çalışmak baska bir insana muhtaç olmamak demek . Özgür olmak demek . Al çocuğu babanın evine git deyince gidebilecek güce sahip olmak hatta çocuğunu anana babana muhtaç etmemek demek . Kocan vefat etse başka birinin vicdanina çocuğunu bırakmamak demek

Çalışmak baska bir insana muhtaç olmamak demek . Özgür olmak demek . Al çocuğu babanın evine git deyince gidebilecek güce sahip olmak hatta çocuğunu anana babana muhtaç etmemek demek . Kocan vefat etse başka birinin vicdanina çocuğunu bırakmamak demek
Iste vardi konu basligini hatırlamıyorum, kizcagizi biri 50 günlük 2 bebekle kocasi atti evden, kucaginda bebegi varken suratına tükürüp boğazını mi sikmis, tokat mi atmis, o herife cevabi ya karate bilirsin ucan tekmeyle verirsin (sahsi tercihim ayrica kafasına balyozu geciririm) ya da sutturup gidersin, daha da izini tozunu gostermezsin. Bunlar icin is guc, karate kursu icin para lazim.

Iste vardi konu basligini hatırlamıyorum, kizcagizi biri 50 günlük 2 bebekle kocasi atti evden, kucaginda bebegi varken suratına tükürüp boğazını mi sikmis, tokat mi atmis, o herife cevabi ya karate bilirsin ucan tekmeyle verirsin (sahsi tercihim ayrica kafasına balyozu geciririm) ya da sutturup gidersin, daha da izini tozunu gostermezsin. Bunlar icin is guc, karate kursu icin para lazim.
Ay öyle deme, evde durmak mutluluk kaynağı, dünyada cennet. Çalışan kadınlar çok kıskanıyor, ağlıyor hırslanıyor dkkdfk

Bu konuda bu kadar ne konustunuz diye bakayim dedim, tabii ki çalışanlar, calismayanlar birbirine girmis. Paran varsa calismazsin kendin bakarsin, paran yoksa çalışırsın kaynana bakar. 😐 Ne kavga ediyonuz bunun icin bre
Bir çalışma konuları, birde çocuk sayısı konuları. Kavga için birebir. 😂
Konu sahipleri bu tartışmalara dahil olmuyor. çoğunlukla. Nasil bir iç doluluğuysa artık, yaz yaz bitmiyor.

X