Eşim çalışmazsan ayrılırız diyor

Iste vardi konu basligini hatırlamıyorum, kizcagizi biri 50 günlük 2 bebekle kocasi atti evden, kucaginda bebegi varken suratına tükürüp boğazını mi sikmis, tokat mi atmis, o herife cevabi ya karate bilirsin ucan tekmeyle verirsin (sahsi tercihim ayrica kafasına balyozu geciririm) ya da sutturup gidersin, daha da izini tozunu gostermezsin. Bunlar icin is guc, karate kursu icin para lazim.
Access ben papatya bu konuyu yine konuşmuştuk hatırlarsan bir kadının orta doğu ülkesinde mali mülkü sabit geliri yoksa calismaktan başka çaresi yok . Benim esime ben çocuğu beş altı yaşına gelen kadar calismayacagim desem mutlu olur. Bugüne kadar ağzından küçücük salak lafını bile duymadım ihanet şüphem olmadı , güveniyorum ama insan yahu bu ? Ben küçücük yavrumu riske atamam Allah korusun ya ben ya eşim vefat edersec

Valla calismanin verdigi özgüveni, sosyal ortami, ekonomik özgürlüğü, kimseye müdananin olmamasini, hic tatmamis olan biri ne dese boş. Bütün kizlar okumali. Dik durmak icin Iş güç sahibi olmali. Klişe belki ama baska türlü anlatmanin yolu yok.
Kendi kendime yetecek maddi imkanlarım var ama hiç çalışmadım lakin empati yapabiliyorum çünkü maalesef hepsi olmasa bile erkeklerin büyük kısmının kadını maddi manevi ezdiğini görüyorum şahit oluyorum.

Bende yaşanmış bir sürü hikaye var, meslek sahibi bir akrabam evlenirken eşi çalışmasını istemediği için sigortanı ben öderim, ben sana bakarım vs vs kandırmacalara inanıp işten çıktı, evet adam maddi imkanları iyi olduğu için evin her şeyini karşıladı ama gelin görün ki harcanan her kuruşu kadının burnundan getirdi, alışveriş poşetlerini kontrol ederdi, arabayla gidilen mesafe üzerinden benzin masrafını hesaplardı, yıllar geçti çocuklar biraz büyüdü vs adamın psikolojik baskıları kadının canına yetti boşanmak istedi, adam kadının 1 günlük sgksını bile ödememiş maddi olarak ona bağımlı olsun diye, sizler çok daha iyi bilirsiniz mesleğinize ara verince körelirsiniz, hele de yaşınız ilerlemişse işyerleri gençlere öncelik verir, kadın yine de yılmadı ısrarla iş arayıp buldu evet ilk başlarda işyerinde çok ezildi, çok psikolojik baskı gördü ama eşinden gördüğü psikolojik baskı yerine işyerindeki baskıyı tercih etti, boşanırlarken adam kadına sürünerek geri döneceksin bana dedi, ortak sandığı tüm banka hesaplarını boşaltmış adam, çocuklarına nafaka vermemek için direndi, evliyken edinilen malları bile vermemek için kırk takla attı, kadının namusuna kadar iftira attı, dönerse daha kötü şeyler yaşayacağını bildiğinden akrabam olan kadın işyerinde çektikleri yüzünden gözünden düşen yaşı sildi de eski eşine boyun eğmedi.

Çalışmak mutlaka zordur, size verdiği maaşı burnunuzdan fitil fitil getiriyordur ama onlar işveren siz çalışansınız aranızda bir mazi yok, duygusal bağ yok, eş öyle değil yıllarca aynı yastığa baş koyuyorsunuz, belki maddi manevi bir sürü fedakarlık yapıyorsunuz, çocuklarınız oluyor, bir geçmişiniz yaşanmışlıklarınız oluyor, eşinizin söylediği her aşağılayıcı söz işverenin söylediği en ağır laftan daha acı.

Yıllarca eşleri için saçını süpürge eden kadınlar maalesef bir küçücük para konusunda bile kaşık düşmanı diye yaftalanıyor, fedakarlık yapmasaydın denip evden kovuluyor, işten kovulsanız yasal haklarınız vardır kullanırsınız, işveren suçlu duruma düşecek diye tutuşur ama eşiniz evden kovunca yasal haklarınızı bile görmezden gelip bir de pişkinlik yapıyor, ki kovmak nedir veya ailesine telefon açıp alın kızınızı demek nedir ? Düşünün erkeğin gözünde o kadar değeri var kadının işte.

Çalışmak zorunda isem koca neme gerek fikri kadar anormal.
Aaaa ben bu cümleyi "ilgi alaka, saygı sevgi görmeyeceksem koca neyime gerek? Ben zaten çalışıp kendime bakabiliyorum." diye kurmuştum. Şu an çalışmıyorum ama aynı düşüncedeyim hala.

Maalesef buna da katılıyorum

Bebeği olunca çoğu kadın işi veya bebeği arasında tercih yapmak zorunda kalıyor.

Misal; bakıcıya verse zaten asgari ücretin az üzeri çalışan ise eline bir şey geçmeyecek , geçmediği gibi de çocuğundan ayrı kalacak.
Madem eline para geçmeyecek o zaman bari bakıcıya vermeyeyim çocuğumu büyüteyim diye bakıyor.
Kadınlar zaten iş hayatında türlü türlü zorlukla karşı karşıya geliyor.
Evli ise çocuk yapar diye işe almıyorlar , hamile ise geçici işçi gibi görüyorlar.
Düzgün iş bulmakta çok zor.
Bu da kadınların iş hayatında aktif olmasını zor hale getiriyor.

çalışma koşulları düzenlenmeli ama herkes için
Sadece kadın için değil
Kadın - erkek herkes için çalışma saatlerinin ve hafta tatilinin belli bir sınırı olsa keşke
Ne hayal ama
Neyse inşallah 🙏 diyelim.
yeni evliyse ve iş görüşmesine gittiyse kadın, ona çocuk düşünüyor musunuz düşünüyorsanız kaç sene sonra diye soruyorlar. en az 1 sene düşünmeyecekseniz alalım sizi diye şart sunuyorlar.
çok adice :KK43:

yeni evliyse ve iş görüşmesine gittiyse kadın, ona çocuk düşünüyor musunuz düşünüyorsanız kaç sene sonra diye soruyorlar. en az 1 sene düşünmeyecekseniz alalım sizi diye şart sunuyorlar.
Hatta daha ortada evlilik bile yokken
Ufukta bir şeyler var mı diye soruyorlar.

Ben bunu nisanliyken yaşamıştım. Çok terbiyesizce. Ne zaman evleneceksiniz? Evlenince hemen çocuk yapacak mısınız? Kaç yıl çocuk yapmayacaksınız? gibi sorular sormuşlardı.

Ben bunu nisanliyken yaşamıştım. Çok terbiyesizce. Ne zaman evleneceksiniz? Evlenince hemen çocuk yapacak mısınız? Kaç yıl çocuk yapmayacaksınız? gibi sorular sormuşlardı.
Bana da evlenmeyi düşünüyor musunuz demişlerdi :KK70: düşünmüyorum dedikten 1 sene sonra evlendim :KK70:

Çok üzüldüm cidden ne biçim adamlar var. Ben sizin yerinizde olsam fırsat bu fırsat der iş bulurdum ölürüm de onun kuruşuna tenezzül etmem. İş bulduktan sonra biraz birikim yapardım. Bir uzaklaştırma kararına bakar dehle evden eşyalarınla beraber çocuklarını da al taşın git düzenini kur. Bu insan mı yani.

kim ne derse desin çocuk büyümeden kadın çalışmak istemez. ortak sorumluluk olcak baba da bakacak çocuga deniyor ama çocuk bakımı elli elli olmuyor malesef kadının sorumluluğu ve yükü bir tık fazla oluyor... ha ama çocuk büyüdü ve maddi olarak da desteğe ihtiyaç var "ben çalışcaksam sana ne gerek var" denmez.eşiniz haklı sadece üslubu yanlış.

Benim annem hem çalışmış hem beni büyütmüş. Aynı şekilde babaannem de öyle. Hatta anneannem de öyle. Bizim sülalede kadın da erkek de çoluklu çocuklu demeden çalışır yani. Ben bu sitede gördüm kadın çalışmak zorunda değil mantığını. Yetişkin her birey çalışmak durumundadır. Sonra böyle kapıyı gösterirlerse zoka yutmuşa dönersiniz işte. İnsanların ağzının ayarı yoktur çünkü. Evlenirken de çocuk doğuracağınızı biliyordunuz en baştan konuşsaydınız bu konuları. Eşinizin üslubu kötü ama siz zaten çalışmayı sevmiyorsunuz ki. “Erkek yüzde yüz çalışmalı ama kadın çalışmasa da olur” nasıl bir mantık ben şoklardayım.

Kendi kendime yetecek maddi imkanlarım var ama hiç çalışmadım lakin empati yapabiliyorum çünkü maalesef hepsi olmasa bile erkeklerin büyük kısmının kadını maddi manevi ezdiğini görüyorum şahit oluyorum.

Bende yaşanmış bir sürü hikaye var, meslek sahibi bir akrabam evlenirken eşi çalışmasını istemediği için sigortanı ben öderim, ben sana bakarım vs vs kandırmacalara inanıp işten çıktı, evet adam maddi imkanları iyi olduğu için evin her şeyini karşıladı ama gelin görün ki harcanan her kuruşu kadının burnundan getirdi, alışveriş poşetlerini kontrol ederdi, arabayla gidilen mesafe üzerinden benzin masrafını hesaplardı, yıllar geçti çocuklar biraz büyüdü vs adamın psikolojik baskıları kadının canına yetti boşanmak istedi, adam kadının 1 günlük sgksını bile ödememiş maddi olarak ona bağımlı olsun diye, sizler çok daha iyi bilirsiniz mesleğinize ara verince körelirsiniz, hele de yaşınız ilerlemişse işyerleri gençlere öncelik verir, kadın yine de yılmadı ısrarla iş arayıp buldu evet ilk başlarda işyerinde çok ezildi, çok psikolojik baskı gördü ama eşinden gördüğü psikolojik baskı yerine işyerindeki baskıyı tercih etti, boşanırlarken adam kadına sürünerek geri döneceksin bana dedi, ortak sandığı tüm banka hesaplarını boşaltmış adam, çocuklarına nafaka vermemek için direndi, evliyken edinilen malları bile vermemek için kırk takla attı, kadının namusuna kadar iftira attı, dönerse daha kötü şeyler yaşayacağını bildiğinden akrabam olan kadın işyerinde çektikleri yüzünden gözünden düşen yaşı sildi de eski eşine boyun eğmedi.

Çalışmak mutlaka zordur, size verdiği maaşı burnunuzdan fitil fitil getiriyordur ama onlar işveren siz çalışansınız aranızda bir mazi yok, duygusal bağ yok, eş öyle değil yıllarca aynı yastığa baş koyuyorsunuz, belki maddi manevi bir sürü fedakarlık yapıyorsunuz, çocuklarınız oluyor, bir geçmişiniz yaşanmışlıklarınız oluyor, eşinizin söylediği her aşağılayıcı söz işverenin söylediği en ağır laftan daha acı.

Yıllarca eşleri için saçını süpürge eden kadınlar maalesef bir küçücük para konusunda bile kaşık düşmanı diye yaftalanıyor, fedakarlık yapmasaydın denip evden kovuluyor, işten kovulsanız yasal haklarınız vardır kullanırsınız, işveren suçlu duruma düşecek diye tutuşur ama eşiniz evden kovunca yasal haklarınızı bile görmezden gelip bir de pişkinlik yapıyor, ki kovmak nedir veya ailesine telefon açıp alın kızınızı demek nedir ? Düşünün erkeğin gözünde o kadar değeri var kadının işte.
çok merak ettim o akraba şimdi ne durumda

Merhaba, 2 yaşında çocuğum var. Bulunduğumuz yerde bakacak kimsem yok. Kreşlere güvenemiyorum. Ayrıca çocuk derdini anlatabilene kadar istemiyorum, neler duyuyoruz. Allah tüm yavruları korusun. Eşimin kazancı artmasa da zaman zaman zorlansak da yetiyor aslında. Ama kendisi daha rahat etmek istediğini söylüyor. Her şey pahalandı malum. Ama sigarasından vazgeçmez. Babası gerektiğinde destek olur sağolsun. Benim mesleğim var, ama çok da alakalı işler yapmadım. Evlendiğimizde çalışıyordum, sonra ara verdim dil öğrendim, sınavlara girdim vs. Tam istediğim gibi bir işe girmiştim covid çıktı. Şimdi evden yapabileceğim işler bakmaya çalışıyorum. Eşim çok baskı yapıyor. Sürekli tarihler veriyor kendi çapında. Bi işe girmezsen çık git al çocuğu da git diyor. Çok soğutuyor kendinden de çalışmak fikrinden de. Kendini benimle bir tutuyor. Biraz sen çalış ben oturayım diyip gülüyor. Galiba en sonunda kalkıp gidicem, madem çalışmak zorundayım sana ne ihtiyacım var diyerek. İnanın ben kariyer insanıydım, ama çalışma şartları gerçekten hiç insancıl değil. Çalışırken de tüm param yola yemeğe kıyafete gidiyordu.
Kendi ayaklarının üzerinde durabilecekseniz hem ekonomik özgürlük sağlayıp hemde buna katlanacak duruma düşürmeyin kendinizi. Ailenizin yakınına gidin çocuğunuzu onlara bırakın sizde çalışıp özgürlüğünüzü oluşturun. Evli kalmak istiyorsanız da ona boyun eğmeyin evin masrafları dışında sigara keyfi için sizden para alamasın. Kendi otoritenizin farkına varsın.

14 yıllık bilgisayar mühendisiyim, kendi seçimimi yaşıyorum zaten. 😂

Meslektasmisiz gerci ben doktorada biyoinformatige kaydim. Valla ben calistigim halde kocamin parasini yiyorum, koca parasi yemek de mi tabu, haberim yoktu 😂 Evin tum masraflarini ve kisisel ihtiyaclarimizi esim karsiliyor kendi istegiyle, ben de iste tatil falan ayarliyorum ve kopegimizin tum masraflarini karsiliyorum kendi maasimla. Birbirimizin parasini yemeyeceksek (!) niye ortak bir hayat suruyoruz anlamadim ki🙈

Yeni işe aldığım elemanın 2 ay sonra daha işi öğrenmeden izin almasını ben de istemem yani.bir kadın çalışan kadın olacaksa 1 sene de çocuk düşünmeyiversin.bu kadarı gayet insani geliyor bana.

X