Eşim çalışmazsan ayrılırız diyor

Merhaba, 2 yaşında çocuğum var. Bulunduğumuz yerde bakacak kimsem yok. Kreşlere güvenemiyorum. Ayrıca çocuk derdini anlatabilene kadar istemiyorum, neler duyuyoruz. Allah tüm yavruları korusun. Eşimin kazancı artmasa da zaman zaman zorlansak da yetiyor aslında. Ama kendisi daha rahat etmek istediğini söylüyor. Her şey pahalandı malum. Ama sigarasından vazgeçmez. Babası gerektiğinde destek olur sağolsun. Benim mesleğim var, ama çok da alakalı işler yapmadım. Evlendiğimizde çalışıyordum, sonra ara verdim dil öğrendim, sınavlara girdim vs. Tam istediğim gibi bir işe girmiştim covid çıktı. Şimdi evden yapabileceğim işler bakmaya çalışıyorum. Eşim çok baskı yapıyor. Sürekli tarihler veriyor kendi çapında. Bi işe girmezsen çık git al çocuğu da git diyor. Çok soğutuyor kendinden de çalışmak fikrinden de. Kendini benimle bir tutuyor. Biraz sen çalış ben oturayım diyip gülüyor. Galiba en sonunda kalkıp gidicem, madem çalışmak zorundayım sana ne ihtiyacım var diyerek. İnanın ben kariyer insanıydım, ama çalışma şartları gerçekten hiç insancıl değil. Çalışırken de tüm param yola yemeğe kıyafete gidiyordu.
Merhaba.
Eş kişisinin ruh hâli iyi değil.
2 seçenek sunun: Ya gidip biraz ruh sağlığı tedavisi alsın, nezaket kibarlık öğrensin ya da defolsun gitsin.

İnanamıyorum daha neler okuyacağız.
Ses kaydı alın bu konuşmaları yaparken.
Elinizde yazılı delilde bulundurun whatsapptan yazışın.

Eliniz sağlam mahkemeye gidin.

Kusura bakma ama ş…….e bak, çalışmazsan al çocuğu git ne demek.

Madem ev bakmak zor geliyormuş neden evlenmiş.

Ya da böyle insanlar neden evlendirilir…

Yani şimdi şöyle ki, Katip’in dediği gibi bir kadının çalışmaması aslında bizi ilgilendirmez, sanki bizim cebinizden mi çıkıyor, zorluğunu biz mi çekiyoruz, bize artısı veya eksisi de yok. Ekonomik durumu çok iyidir, çalışmıyorsa yine çalışmaz;fakat bu devirde kendini ve geleceğini hayatın ne getireceği belli olmamasına rağmen bir adamın vicdanına, parasına, günün birinde kafasının karışmasına teslim ediyorsa yine onun bileceği iş. Bunu da kıskanmıyoruz, biz mobbing, taciz, köle gibi çalışma saatleri içerisinde mutsuzluktan(!) geberdiğimiz için, diğer hemcinslerimiz de mutsuz olsun diye çalışın dayatması yapıyor da değiliz. Ki şu da bir gerçek ki kadınların birkaç yıl doğumla beraber çalışmaması hakkıdır, çocuk anneye ihtiyaç duyuyor; burada erkek kesinlikle destek olmalı.

Burada bu üslupla -ki üslubuna hak vermiyorum, ne olursa olsun şu cümleyi bu kadına kurmamalıydı- konuşan bir adam varsa, çok bunalmıştır, artık her şeye lanet eden, içten cinnet eşiğinde biri bile olabilir. Bakın insanlar artık ev geçindiremiyor, yetemiyor, cinnet aşamasında olanlar var. Benim komşum vardı kirayı ödeyemedikleri için çıktılar. Her gün kavga gürültülerini dinliyorduk, evde huzur yoktu. Adam sürekli -af buyurun konuda daha evvel de kullandım şu lafı eş*k gibi çalışsam da size yaranamadım, Allah canımı alsa da kurtulsam, madem ben sana yetiremiyorum yetirene bırak git diyordu; neler neler duyuyorduk. Eşiyle kahve içmişliğim var, kirasını ödeyemeyince çalışması için ben de teşvik ettim; ama o kadın da aman çocuğum var aman kaç para veriyorlar ki neye yeter çalışmaya değmez diyordu. Ben gerçekten anlamıyorum. Bu kadar sığ ve vizyonsuz olunur mu? Adamınki de can ve ben gerçekten üzülüyorum, yaşlılığında emeklilik güvencen olur, kocana destek olursun, yuvan daha huzurlu olur, maaşının yarısı kreşe giderse diğer yarısı kalır, üzerinde söz hakkı olduğun paran olur, onur kırıcı sözler duymazsın. Azıcık aşın kaygısız başın olur. Ekonomik olarak darboğazda ve şu sözleri duymuşken kaç seçeneği kalıyor ki?

Evet eşler ne olursa olsun birbirleriyle böyle konuşmamalı. Ama bilemiyoruz, belki öncesinde defalarca kibarca konuştu adam. Çünkü geldiği nokta çocuğu da yük olarak görmek.
Zorlanıyorsa, babasından para istemek zorunda kalıyorsa, konu sahibi de çalışmaya pek hevesli gorunmuyorken adamın canına tak etmiştir.

Çalışmamak nasıl bir seçenek olabiliyor onu da anlamıyorum ben. Durumun çok çok iyidir, başka yerden gelirlerin vardır, tamam calisma ama böyle bir durum yoksa insan kendisini nasıl güvenceye almak istemez ki?
Al işte elin oğlu bir anda çık git diyebiliyor. Bunun boşanması var, ölümü var, emekliliği var, var da var.
Burada da sürekli okuyoruz "ailemin/eşimin ailesinin geliri yok/az, biz para gönderiyoruz" konularını.
Şu zamanda tek maaş zor, tek emekli maaşı çok çok zor. İnsan en azından emekliliğini düşünür de çalışır.

Al çocuğu git. Boşa o kocayı al nafakanı da. Adama bak korkuluk resmen kendine baba , koca demesin o.

İslamik yazarlar var, Kadın sırf gıcıklığa çalışıyor patrona çay verirken sorun yok kocasına verirken sorun çıkarıyor( sanki patrona bedavaya çay veriyor ki çay verme görevi var mı? Çaycı değilse) diye onları çok okudunuz heralde,

Kimse kocası rahat etsin diye çalışmıyor, çocuğunu kreşe atmak gibi kimsenin de derdi yok, ama mecbur hem kendi için hem cocuğunun geleceği için çalışmak prim yatırmak zorunda,herkes geleceğini garanti altına almak için çalışıyor özetle dicem de yine bol eksili bir yorum yapacaksınız, size tek duam Allah akıl fikir versin
Ben zaten kadın hiç çalışmasın diye birşey demedim ki bende olsam çocuğum belli bir yaşa gelene kadar çalışmam ve o süre içinde adam ailesine bakmak zorunda. Misal arkadaşım 5 yıl çalışmadı çocuğu kreşe vermek istemedi hemen. Evet kredi ödüyorlardı borçları vardı ama yinede eşi neden çalışmıyorsun çalışmıyorsan ananın evine git demedi. He şuan çalışıyor çocuğu büyüdü kendini ifade edebiliyor kendiside işe girdi. Ben bundan bahsediyorum ama burda birkaç kişi sadece din kısmında söylediğim şeyi almış ordan yürüyor yürüyün umrumda değil bir kadın çocuğunu istediği kadar kendi bakar o sürede adam bakmak zorunda.

Dinimizde hicbirsey bosuna degildir Rabbim kolayliklar vermistir kaldiki kadin kesinlikle calisamaz diye birsey yok peygamber efendimiz bir kadinla ticaret yapmıştır. Yani burdakiler konuyu saptiriyor bu olayda mesele adamın calismassan sni bosarim demesi calisip calismamak yok esitlik veya dindeki yerini tartismiyoruz herkesin kendi istedigi dogrusudur... Ben bebegi olan kadınların calismasini sacma buluyorum o da şu sekilde eger kariyeri var ise anlarim veya ihtiyaci var ise mecbur ama bir insan anne olmak isteyipte cocuguna bakmayacaksa bence bu istek baska seyler icindir... Bu benim fikrim biraz fikirlere saygi duymayi ogrense keske insanoglu...
Bende aynı şeyden bahsediyorum ama sadece din kısmında söylediğimi alıp yürümüşler. Bende çalışan biriyim 12 senedir evlensem bile çalışırım bir adama muhtaç olmak istemem. Çocuğum olur onu büyütürüm sonra yine çalışırım ki şu hayat şartlarında bir ömür zaten tek maaşla geçmez ama bir süre idare edilebilir.

Bende aynı şeyden bahsediyorum ama sadece din kısmında söylediğimi alıp yürümüşler. Bende çalışan biriyim 12 senedir evlensem bile çalışırım bir adama muhtaç olmak istemem. Çocuğum olur onu büyütürüm sonra yine çalışırım ki şu hayat şartlarında bir ömür zaten tek maaşla geçmez ama bir süre idare edilebilir.
Talep ve ihtiyac istek meselesi herkes istedigini yapsin herkes fikrini söylüyor ama saygi duymak cogu kisi bilmiyor sonucta herkesin farkli isteklerj olablr bana gore dogru başkasına gore sacma olabilir. Bncede ihtiyac zorunluluk veya kariyer disinda cocugum varsa çalışmam normalde zaten bos durmayi sevmem ama ev hanimlarinada saygim var o da onun tercihi

Ben evden calismak konusunda birsey demek istiyorum. 26 aylik kizim var haftada 3-4 gün evden calisiyorum ve kücük cocukla imkansiz full 8 saat calisamam. Yani cocukla evden calismak asla düsünüldügü gibi degil. yedirir icirir uyutursunuz ama ilgilenmek benim isimde imkansiz.

Evet kocamın maaşını çatır çatır yiyorum, sıkıntı nedir???
Afiyet olsun da, siz eşinizin parasını yediğiniz için nasıl “kadıncık” olmuyorsanız erkek de eşinin parasını yerken “adamcık” olmuyor. Para yemek de ne kötü bir tabir, bu arada. Hayat müşterek. Eşler birlikte çalışır kazanır, birlikte harcar.

Biz kadınlar böyle düşünürsek erkekler de çıkar “Erkeğin evde iş yapmasını, çocukla ilgilenmesini isteyen kadıncıklar…” der sonra.

Afiyet olsun da, siz eşinizin parasını yediğiniz için nasıl “kadıncık” olmuyorsanız erkek de eşinin parasını yerken “adamcık” olmuyor. Para yemek de ne kötü bir tabir, bu arada. Hayat müşterek. Eşler birlikte çalışır kazanır, birlikte harcar.

Biz kadınlar böyle düşünürsek erkekler de çıkar “Erkeğin evde iş yapmasını, çocukla ilgilenmesini isteyen kadıncıklar…” der sonra.
Sizinle aynı düşünmek zorunda değilim, kadın ve erkeğin yaratılış olarak farklılıkları olduğuna inanıyorum. Bana göre sorumluluklarımızda farklı. Ayrıca o mesajda farklı bişey anlatmak istemiştim ama size kendimi ifade etmekle ugrasmayacagim. Çok şükür 14 yıldır kendi ekmeğimi kendim kazaniyorum, ha kocamın parasını da istediğim kadar yerim, kime ne?

Sizinle aynı düşünmek zorunda değilim, kadın ve erkeğin yaratılış olarak farklılıkları olduğuna inanıyorum. Bana göre sorumluluklarımızda farklı. Ayrıca o mesajda farklı bişey anlatmak istemiştim ama size kendimi ifade etmekle ugrasmayacagim. Çok şükür 14 yıldır kendi ekmeğimi kendim kazaniyorum, ha kocamın parasını da istediğim kadar yerim, kime ne?
Kesinlikle aynı düşünmek zorunda değiliz. İş bölümünü -iki tarafın da rızasıyla- kadının tamamen evle ilgilenmesi, erkeğin çalışması şeklinde yapanlara da saygı duyuyorum.

Ama siz de bunu mutlak bir doğru gibi yansıtıp eşinin çalışmasını isteyen erkeklere adamcık diyemezsiniz. Bu karşı görüşe saygı duymamak bence.

İnanamıyorum daha neler okuyacağız.
Ses kaydı alın bu konuşmaları yaparken.
Elinizde yazılı delilde bulundurun whatsapptan yazışın.

Eliniz sağlam mahkemeye gidin.

Kusura bakma ama ş…….e bak, çalışmazsan al çocuğu git ne demek.

Madem ev bakmak zor geliyormuş neden evlenmiş.

Ya da böyle insanlar neden evlendirilir…
Çocuk mu bu evlendirilsin? son cümle.saçma olmuş.

Çocuk mu bu evlendirilsin? son cümle.saçma olmuş.
Şey dicem kitap okurmusunuz, okuduğunuzu bütünlük içinde değerlendirmeyi bilirmisiniz, yorumumda bütünlükten sapma yok, çocuk mu evlendirilsin yazmışsınız da sanırsın Abd’denin en elit semti pensilvanya da ağzınızla gümüş kaşıkla doğup, son derece entellektüel üst tabaka hatunsun ama Türksün ve bizim buralar da işe yaramaz insanların evlendirilmesini kesinlikle bilmiyor gibisiniz.

Ama tabi ki saçmalıksa saçmalık olsun sizin için.

X