Eşim çalışmazsan ayrılırız diyor

Ağız eğmek nerden çıktı. Çok şükür biz istemeden benim ailem de onunki de torununa fazla fazla her ihtiyacını alır. Babası gönlünden kopar çıkarır verir. Aklınızda nasıl bir şey canlanıyor hemen destek olmak diyince.

Aile içinde hediyeleşmek çok normal bir şey. Torunlarına ya da size ve eşinize bir şeyler almaları çok normal.
Ama siz babasının "gerektiğinde" destek olduğunu yazdınız. Gerekiyor demek ki ve babası da bu durumdan haberdar ediliyor. Hediyeleşmekle aynı şey değil bu.

Ay öyle deme, evde durmak mutluluk kaynağı, dünyada cennet. Çalışan kadınlar çok kıskanıyor, ağlıyor hırslanıyor dkkdfk
Aglamayin kiz, bak sabahin 7 sinden beri ayaktayım, cocugu götür, git alisveris yap, gel ütü yap, 3 kat ev in cik in cik, bu Fransa'da günlük yardımcı alsan hesaplamistim günlüğü 1500-2000 liraya geliyodu. O kadar para vermiyim diye hizmetciden beter oldum, ellerim maymunun g.tüne döndü afedersingdgdggd Ofiste calissam bu kadar yorulmazdim. Tek özgürlüğüm serilip yatsam niye yattin diyen olmaz. 😢 Bi de bugün yap yarin gene ayni, nankör is anacim diye baslayip burayi gün ortamina baglarim cvvxhfv

Aile içinde hediyeleşmek çok normal bir şey. Torunlarına ya da size ve eşinize bir şeyler almaları çok normal.
Ama siz babasının "gerektiğinde" destek olduğunu yazdınız. Gerekiyor demek ki ve babası da bu durumdan haberdar ediliyor. Hediyeleşmekle aynı şey değil bu.
++
Kimse ailesinin çocuğuna getirdiği üç beş "hediye" ile geçinmez, ona göre bir plan yapmaz. Baya baya yardım alıyorlar, şimdi de hediye diye çevirdi. Çalışmazsa çalışmasın, sanki bize çalışıyor, lakin accık dürüstlük.

Aglamayin kiz, bak sabahin 7 sinden beri ayaktayım, cocugu götür, git alisveris yap, gel ütü yap, 3 kat ev in cik in cik, bu Fransa'da günlük yardımcı alsan hesaplamistim günlüğü 1500-2000 liraya geliyodu. O kadar para vermiyim diye hizmetciden beter oldum, ellerim maymunun g.tüne döndü afedersingdgdggd Ofiste calissam bu kadar yorulmazdim. Tek özgürlüğüm serilip yatsam niye yattin diyen olmaz. 😢 Bi de bugün yap yarin gene ayni, nankör is anacim diye baslayip burayi gün ortamina baglarim cvvxhfv
Benim ağladığım yok da, belli ki çalışınca ağlayacak olanlar var, herkesi öyle sanıyorlar.
Ben de evdeyken ağlıyorum hadi bakalım nasıl olacak? 😐

Benim ağladığım yok da, belli ki çalışınca ağlayacak olanlar var, herkesi öyle sanıyorlar.
Valla calismanin verdigi özgüveni, sosyal ortami, ekonomik özgürlüğü, kimseye müdananin olmamasini, hic tatmamis olan biri ne dese boş. Bütün kizlar okumali. Dik durmak icin Iş güç sahibi olmali. Klişe belki ama baska türlü anlatmanin yolu yok.

++
Kimse ailesinin çocuğuna getirdiği üç beş "hediye" ile geçinmez, ona göre bir plan yapmaz. Baya baya yardım alıyorlar, şimdi de hediye diye çevirdi. Çalışmazsa çalışmasın, sanki bize çalışıyor, lakin accık dürüstlük.
Hediyeyle geçinmiyoruz hanımefendi. Yalan söylemiyorum. Ama herkese açık bir platformda da daha fazla detay veremem. Fikrini paylaşıp yazan herkese teşekkür ederim.

Hediyeyle geçinmiyoruz hanımefendi. Yalan söylemiyorum. Ama herkese açık bir platformda da daha fazla detay veremem. Fikrini paylaşıp yazan herkese teşekkür ederim.
Geçinemiyormuşsunuz zaten, geçinseniz böyle bir olayınız olmazdı eşinizle.

++

Ya zaten güle oynaya geçiniyor olsalar adam bu kadar delirmez. Belli ki bir sıkıntı var, yetişemiyor, bıkmış.
Erkeklerinki de can.

Ya zaten güle oynaya geçiniyor olsalar adam bu kadar delirmez. Belli ki bir sıkıntı var, yetişemiyor, bıkmış.
Erkeklerinki de can.
Yani, adam deli mi, herşeyin yolunda gittiği bir evlilikte arıza çıkarsın? Hiçbir şey olmazsa evde bir kadın var işte, yemek yapıyor çocuğuna bakıyor falan. Sırf bunun için evlenen adam var memlekette yahu.

Özelde 8 saat iş ve haftasonu tatili olan iş bulmak çok zor
Maalesef buna da katılıyorum

Bebeği olunca çoğu kadın işi veya bebeği arasında tercih yapmak zorunda kalıyor.

Misal; bakıcıya verse zaten asgari ücretin az üzeri çalışan ise eline bir şey geçmeyecek , geçmediği gibi de çocuğundan ayrı kalacak.
Madem eline para geçmeyecek o zaman bari bakıcıya vermeyeyim çocuğumu büyüteyim diye bakıyor.
Kadınlar zaten iş hayatında türlü türlü zorlukla karşı karşıya geliyor.
Evli ise çocuk yapar diye işe almıyorlar , hamile ise geçici işçi gibi görüyorlar.
Düzgün iş bulmakta çok zor.
Bu da kadınların iş hayatında aktif olmasını zor hale getiriyor.

çalışma koşulları düzenlenmeli ama herkes için
Sadece kadın için değil
Kadın - erkek herkes için çalışma saatlerinin ve hafta tatilinin belli bir sınırı olsa keşke
Ne hayal ama
Neyse inşallah 🙏 diyelim.

Benim esimin annesi, bana bir keresinde " senin annen seni krese mi yolladi? Yazik sana ben cocuklarima bakmak icin isimi biraktim. Hep yanlarinda oldum onlarin" demisti. Benim esim kendi kendini kurtarmis bir kisi. Bir yere geldiyse kendi emegi ile kimsenin yardimi ailesi de dahil olmadan yapmis bir kisi. Benim tarafimda ise benim hem annem hem babam calisti. Benim cok iyi bir egitimim oldu doktorami da yaptim ve su an yurt disindayim. Abim de türkiyede büyük bir sirkette yöneticilik yapiyor. Cok sükür annemlerin hic bir ihtiyaclari yok bize cünkü kendi emekli maaslari var. Calisirken evlerini arabalarini aldilar. Simdi keyiflerince hayat sürüyorlar ki Türkiyedeki sartlar göz önüne alininca durumlari cok cok iyi. Yalniz esimin ailesine biz her ay yardim ediyoruz cünkü bir emekli maasi ile gecinmesi zor. Bir ev almislar baska ne birikmis paralari ya da yatirimlari var. Hic bir garantileri yok. Hasta olsalar yine biz yardim edecegiz cunku durumlari yok ama benim annem o gün beni ve abimi krese gönderip ise gittigi icin asagilandi, anneligine laf edildi komik sekilde. Kendi kizi kocasindan dayak yiyip bosanamiyor cunu isi ve parasi yok!!! Ben bir tek en azindan biz hic ac kalmadik hayatimiz boyunca dedim. Bu da yetmistir diye dusunuyorum. O yuzden asgari ucret az yola yemege gidiyor maasim diye bahaneler üretebilirsiniz. Ben cocuklarimin yaninda kalmak istiyorum, gelisimleri acisindan cok onemli gibi bahaneler ile ancak kendinizi kandirirsiniz.

Okurken, atanmaya çalışırken tek sebebim buydu. Kimseye muhtaç olmamak. Belki rahatsız edici bir tabir ama maalesef hayatın gerçekleri bunlar. Evlenirken sonsuza kadar boşanmama veya kocamızın sonsuza kadar sağlıklı olma garantisi verilmiyor bizlere. İnsan sosyal bir varlık. Evde dura dura köreliyor bence. Ha ben çok zor şartlarda çalışıyorum insancıl olup olmamasını sorgulamıyorum bile artık. Çok zorlanıyorum ama mecburum. Bende bir anneyim. Onun geleceği için oturup eşimin çalışmasını bekleyebilecek bir türkiyede yaşamıyorum maalesef. Zaman acımasız oturup beklerken gençler sektörü kapıyor. Ya da oturun çalışın atanın ama mutlaka bir şekilde geleceğinizi garanti altında alın.

bir ara home ofice çalıştım. yerime dönmek istiyorum diye koşa koşa işe döndüm evdeki duvarlar üzerime geliyordu. evde duramıyorum. hele bebekten sonraki zaman çok zor geçmişti

Aynen öyle evli sandım kocasıyla hava atıyor diye düşündüm, hani ‘kocam beni çalıştırmıyor evde otur’ diyor siz de benim gibi iyi koca seçin dese bi nevi anlayacam da 😂

Ki gucci gucci yazdı onun kocası çalışmasan da olur dediği halde çalışıyormuş, aklı olan kadın kendini garantiler önce, kimsenin vicdanına bırakmaz geleceğini

Ortada koca yok konuşuyor belki paragöz cimri biri olacak kocası ağzındaki dişi bile isteyecek bol keseden atıyor.
Valla ben kocamla hava filan atmayı düşünmem bile burda da herkes mecbur kreşe veriyor herkesin anası babası yanında değil ki ya da bakacak durumları da olmuyor benim annem yakın ama hali yok kucağımda taşıyamam bile diyor kadın benim çocuk olunca çalışmama olayım çocuğa bakayım annelik yapayım diye değil tamamen tembellikten ev hanımlığı bana göre değil ben beceremiyorum çalışmasam bile annem yanımda olur Allah korusun çocuğu yıkayamam bile ben korkudan ev hanımlığı iş güç ve çocuk bakımı yapan çok kadın var ama hiç kimse isteyerek yapmıyor mecbur oldukları için çalışmak zorunda insanlar geçim derdi malesef çok zor ben sadece şanslıyım eşimin durumu müsait olmasa çocuk yapmazdım düşünmezdim bile tabi ki çocuk kreşe gidecek yaşa gelince vericem ve işime geri dönücem çalışma hayatına alışık insanlar bırakamaz zaten mümkün değil ben emekli olmak bile istemiyorum :)

Erkeklerinki de can.
Yani şimdi şöyle ki, Katip’in dediği gibi bir kadının çalışmaması aslında bizi ilgilendirmez, sanki bizim cebinizden mi çıkıyor, zorluğunu biz mi çekiyoruz, bize artısı veya eksisi de yok. Ekonomik durumu çok iyidir, çalışmıyorsa yine çalışmaz;fakat bu devirde kendini ve geleceğini hayatın ne getireceği belli olmamasına rağmen bir adamın vicdanına, parasına, günün birinde kafasının karışmasına teslim ediyorsa yine onun bileceği iş. Bunu da kıskanmıyoruz, biz mobbing, taciz, köle gibi çalışma saatleri içerisinde mutsuzluktan(!) geberdiğimiz için, diğer hemcinslerimiz de mutsuz olsun diye çalışın dayatması yapıyor da değiliz. Ki şu da bir gerçek ki kadınların birkaç yıl doğumla beraber çalışmaması hakkıdır, çocuk anneye ihtiyaç duyuyor; burada erkek kesinlikle destek olmalı.

Burada bu üslupla -ki üslubuna hak vermiyorum, ne olursa olsun şu cümleyi bu kadına kurmamalıydı- konuşan bir adam varsa, çok bunalmıştır, artık her şeye lanet eden, içten cinnet eşiğinde biri bile olabilir. Bakın insanlar artık ev geçindiremiyor, yetemiyor, cinnet aşamasında olanlar var. Benim komşum vardı kirayı ödeyemedikleri için çıktılar. Her gün kavga gürültülerini dinliyorduk, evde huzur yoktu. Adam sürekli -af buyurun konuda daha evvel de kullandım şu lafı eş*k gibi çalışsam da size yaranamadım, Allah canımı alsa da kurtulsam, madem ben sana yetiremiyorum yetirene bırak git diyordu; neler neler duyuyorduk. Eşiyle kahve içmişliğim var, kirasını ödeyemeyince çalışması için ben de teşvik ettim; ama o kadın da aman çocuğum var aman kaç para veriyorlar ki neye yeter çalışmaya değmez diyordu. Ben gerçekten anlamıyorum. Bu kadar sığ ve vizyonsuz olunur mu? Adamınki de can ve ben gerçekten üzülüyorum, yaşlılığında emeklilik güvencen olur, kocana destek olursun, yuvan daha huzurlu olur, maaşının yarısı kreşe giderse diğer yarısı kalır, üzerinde söz hakkı olduğun paran olur, onur kırıcı sözler duymazsın. Azıcık aşın kaygısız başın olur. Ekonomik olarak darboğazda ve şu sözleri duymuşken kaç seçeneği kalıyor ki?

X