Eş kişisinin parasına karışmak veya karışmamak?

burada kayınailesine bir iğne hediye edildiğinde ortalığı ayağa kaldırın kadınlar eşiin parasını ailesine harcamasına karışılmaması gerektiğini belirtip bir de aksini iddia edenlere etik ve ahlak dersi verircesine yargı dağıtmış.
bunun nasıl olması gerektiğini medeni hukuk zaten belirlemiş. evin ortak bütçesinden sizin rızanız olmadan olmadan yapılan bunun gibi hibeler finansal sadakatsizlik sayılır ve finsansal şiddetin başka bir boyutudur ve bu gerekçe ile boşanma şiddetli geçimsizlik kategorisinde değerlendirilirken eş kişisi, kusurlu sayılacaktır. yine de bu noktaya gelmeden hukukçular beni doğrularsa iyi olur.
önemli olan sizin ne gibi bir hamlede bulunmak istediğiniz? eşiniz ile açık iletişimden başka bir yol yok. açık iletişim ile buna rıza göstermediğinizi belirttiğiniz halde sizi çiğnediğinde siz ne yapmak istiyorsunuz?

"Kadın çalışmıyor diye kocasının kazandigi parada hakki yoktur" diyecek en son insanım. Ama çalışan, evi gecindiren kişi evinin bakımını aksatmiyorsa, eşinden kismiyorsa, çekirdek ailesinin isteklerine yok demiyorsa kalan parası ile kök ailesinin bir şeylerine yardımcı olmuş bilmenne bu kadar söz hakkı olması bence büyük bir haksızlık. Ben kentsel dönüşüme giren evimiz hakkında fikrim sorulunca bile fikir belirtmeye cekiniyorum, bir kuruş katkım olmamış evin parasiyla ailem ne yaparsa yapsın, ister yenisini alsın, ister satsın yesin yaşlılığıni güzel geçirsin. Kendimde yorum yapacak haddi bulamam.
MissCherryBlossom da beğenmedim atmış
mesela mesajıma. Seni yıllardır forumda taniyorum, bunca sene dirsek çürüttün, en güzel okullara gittin, tüm sevdiklerinden uzakta binbir emekle kariyer yaptın. Bir şekilde güzel maddi gelir sağlayacak duruma geldin. Yarın evlenince senin maddi kazancinda tek kuruş katkısı olmayan eşin annene/ kardeşine yaptığın (belki normalin üstünde) bir harcamaya laf etse, kavga çıkarsa o adama hak mi verirsin ağzına mı edersin?
Aynı şeyi kadın yapınca neden kadına hak veriliyor? Belki de adam kök ailesini güzel yaşatma niyetiyle hirslandi, kariyer yaptı bunca sene.

Madem yeni idrak ediyorsunuz eşinizin durumunu bundan sonra ona göre yaşayın. Kardeşi rahatlıkla düğününü abisinin yapmasını istiyor ve eşiniz sesini çıkarmıyorsa buna ciddi bir geliri var demektir. Sizin hesabınızda olsun birikimler mesela, kendiniz de bu rahatlığı yaşayın bir güzel. Ayrılık sürecinde eşinizle maddi meselelerde hiç bir gibi hissedemediginizi yazmışsınız mesela bu da ciddi bir sorun. Aile olmak ayrı gayrının olmaması demektir bana göre.

Kardeşe düğün yapmanin önüne geçip geçemeyeceğinizi de siz bilirsiniz. Her evliliğin dinamiği farklı. Bu konu üzerinden gidip, yeni düzelen evliliği sıkıntıya sokmaya değer mi siz bilirsiniz.
Mesele düğün meselesi de değil sizin eşinizin kazancına göre yaşamamaniz. Para harcama kısmında verdiğiniz örneklerden de o anlaşılıyor.

Adam çalışsın parayı kazansın o ailesine yardım edemesin evde her ihtiyacı görülen para nasıl harcanır onu bile bilmeyen kadın ailesine yardım etsin ayy ne kafalar ya

Yani yazmıyim dedim duramadım.
Saat istiyorsanız rolex aldırın. Sevmeseniz de seviyor gibi yapıp altın aldırın koyun kenara. Yurt dışı görün çıkıp eşiniz önceden gitse be olacak sizde gidin. Airfry nedir yani?
Bu arada evliliğiniz zaten bir zor süreç atlatmış ilerde tekrar sıkıntı çıkmayacağı ne malum? Birikim yapıp koyun kenera gerisine de karışmayın ailesine de harcıyorsa harcasın

Adam çalışsın parayı kazansın o ailesine yardım edemesin evde her ihtiyacı görülen para nasıl harcanır onu bile bilmeyen kadın ailesine yardım etsin ayy ne kafalar ya
Çok kırıcı olmuşsunuz.
Paraya çok kıymet vermemem kötü bir şey mi? İhtiyacım olanı gidip alıyorum gözüm toksa bu benim suçum mu demek ki öyle olmamak lazım almak sadece almak gerekiyor

Haklısınız ne diyebilirim, ihtiyacım olunca istemek almak dışında bir şey yaptığım yok maalesef

Gördüğüm en haklı yorum. Bu kadınlar karılık yapıyor diye kendilerini firevun falan sanıyor herhalde

Çok kırıcı olmuşsunuz.
Paraya çok kıymet vermemem kötü bir şey mi? İhtiyacım olanı gidip alıyorum gözüm toksa bu benim suçum mu demek ki öyle olmamak lazım almak sadece almak gerekiyor
Yemeyenin malını yiyorlar bu konuda ben sizi haklı buldum ama para nasıl harcanır bilmiyorsunuz mutfak için alınan şey sizin ihtiyacınız olmuyor ki ortak kullanılan birşey o altın sevmiyorum diyorsunuz eşinizin sizden aldığı altınları hedef koyun onları alın yavaş yavaş yorumu yazan arkadaşa yönelik yazdım ben onu siz neden eşinizin parasıyla ailenize yardım edesiniz ki yani oda etmemeli gerçek ihtiyaç olur o başka bir konu ama kaynınız yüzsüz hak etmiyor bence

Yengenccim boşuna yabancı kadınlarla evlenme oranı artmıyor.

eşiniz sizin önceliğiniz yerine onların önceliğine harcama yapmadığı sürece karışmanız doğru olmaz ama bence bu konuyu dzgünce eşinizle konulabilirsiniz

Yeni taktiğim eşime Euro hesabı açtırıp her ay 1000 euro para yatırtmak ama şifresini sadece ben bileceğim Dur bakalım daha neler okuyacağız

Yengeç hanım siz benim meselemi çok mu yanlış anladınız yoksa ben mi kendimi yanlış ifade ettim eğer öyleyse tekrar özür diliyorum meselem para değil şunu söylemek istiyorum geniş ailenin en çok çalışanı en çok vakit harcayanı eşim haliyle kazancı daha fazla doğru. Çok para kazananın o olduğu gerçeği çalışan kardeşinin düğününde tüm sorumluluğu almasına mı sebep oluyor diğer abiler kardeşler de çalışıyorken?
Benim meselem kaynımın bu kadar rahat bir tavır sergilemesi, biliyorum eşimin parası benim değil. Ben eşimin parasını istediklerim doğrultusunda kullanan biriydim şeytan fikirli olsaydım ilk baştan setleri dizerdim ama Allahtan da korktum istediklerimi söyledim aldı sağolsun ama görüyorum ki eşimin maddi manevi sömürüsü devam ediyor, yani mesele kayın kişisinin bu kadar rahat olması.
[/QUOTE]

Düğünün tamamını karşılamamalı zaten bana göre de yorumların hepsini okumadım. Ama kardesler arası yardımlaşma olabilir buna eşler karışamaz kendi bireysel parası ve kendi evinden birşeyi eksik etmiyorsa vs genelde geri dönüşümlü yardım edenler var vs, ev almasına vs bizim tarafta kardeşler de birlik bilinci var birbirlerine ev alma vs birçok noktada yardım ederler.
Evlenince kök aile tamamen kopmaz kopmamalı da. Bazı kadınlar eşlerinin sahibi falan sanıyor. Ben eşine üzüldüm herkes sırtında. Diğer kardeşleri de yardım etmeli. Bu arada altın vs almasan bile döviz falan yapsan geleceğiniz için kar olur. Eğer onda biriktirme olayı yoksa birlikte çalışıp.

Biri benim karşıma geçip eşimden maddi destek beklediğini bu şekilde utanmadan sıkılmadan söylese, canım benim de beklediğim çok şey var her bekleyen her zaman beklediğine kavuşmuyor diye laf sokardım. Eşinizin parasıyla ilgili de her ay yüklüce bi altın birikimi isteyin eşinizden. Kişisel ihtiyaçlarınız dışında. Ama bunu ailesine nispet yapar gibi değil de ileriye dönük yatırımımız olsun diye yeni bir fikir olarak sunun.

Bir şeyi yapma dersen sen kötü olursun yavaş yavaş işle bence
Yardım etmek ayrı bir şey ama bunun göreve dönmesi ayrı bir şey bence, bu kadar rahatlığa alışan her borca nasıl olsa öder diye girer bence.

Sen kendine de yatırım yap bilezik sevdan olmasın ama al kenara at ne zararı var. Normal bilezikten bahsediyorum ama bozdurunca değer kaybetmeyecek yatırım amaçlı. Yazlık aldır, araba aldır, tatili 1 haftaysa 2 hafta yap.

Bu durumda olsaydik ki gayet iyi durumjmuz var kardesinin keyfi ataba degistirmesine destek olmasina izin vermezdim ama dugun yapacagi zaman 100 bin gibi destek olmasina biseyde demezdim tum herseyi tabiki ustlenemez ama yapmak istiyorsada yapar abartmamak kaydiyla bunu duzgunce konusabilirsiniz destek olmani bende isterim ama sana guvenip yatamaz kardesin oda sorumluluk almali para biriktirmeli her zaman sen atkasinda olamazsin tarzi bir konusma olabilir. Ayrica abartmayin adam madem yola geldi sizde ayarinizi bilin

Ayyy ne kafalar var kadin evde yemek yapsın , temizlik yapsın , ütüsünü yapsın bunlar hiç zaten ama adam çalışıyor .

Bi adam normal yardım yapmıyor ki kardeşinin düğün masrafını üstlenecek .

Buradaki hangi kadin eşinin böyle birsey yapmasını ister ki ? Atıp tutmayın aileye yardım tabiiki edilir , hediyeler alınır ama düğün yapmak ne ?

Kalantor gibi yüz binlerce lira kazanmayan bir insanın düğün karşılaması bence fazla ya. Kuru pasta limonata tarzı bir düğün belki olur ucuz fiyatlıdır da bunun gelinliği bileziği kuaförü eşyası fotoğrafçısı da var. Sırf mekan parasını ödemekle bitmiyor ki. Bir kısmını karşılayarak yardım etmesi gelirine göre tabii ki olabilir ama araba modeli yükseltecek erkek kardeş de elini taşın altına koymalı diye düşünüyorum.

yenGEnC canım “yardım etmek”,”destek olmak” bir yerde eksiği varsa “tamamlamak” “içinden gelip jest yapmak” ile en az 1 milyon lira masraf etmek sence aynı mı?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…