Erkekler artık evlilikten kaçıyor mu

Erkekler evlenmekten kaçmıyor erteliyor. Büyük çoğunluğu artık modası geçtiğini hissettiği yaşta evlenmek istiyor. Ama kadınlarla da takılmak istiyor. Aynı zamanda evlenene kadarda bir evlilikte yaşanan cinsel, duygusal olan herşeyi de istiyorlar. Sorumluluk almadan tâbi.

Çifte standart ikiyüzlülüğü bu coğrafyanın hem kadınının hem de erkeğinin mayasında var.

Türkiye'nin en batısında, seküler, iyi eğitimli akademisyen bir ailenin oğlu olarak yetişmiş bir tanıdığımın evlilik şartı
BEKARET . Ben yapabilirim ama müstakbel eş adayım zinhar yapamaz düsturunda. Her sevgilim en az bir kere versin ama karım bakire olacak lafını diline pelesenk etmiş. Etrafındaki kızları da cinsel birlikteliğe şöyle ikna ediyor ; '' Senin gibi üniv. bitirmiş bir kız nasıl bu kadar cekingen anlayamıyorum. Çünkü serbest saydığı bu tarz kızlarla eğleniyor, ben evlilik adamı değilim evlilik modası geçmiş demode diyor , ama kendi köyü ve civarından iyi aile kızlarıyla evlilik amaçlı görüşebilmek için araya aile büyüklerini sokuyor. Başkalarının bacısıyla ihtiyacını giderdi, ama kendi bacısına üniv. hayatını zehir etti kampüste tek başına veya arkadaşlarıyla dolaşmasına ayrı bir şehirde okumasına müsaade bile etmedi !

Bu kişi muhalif yayın organlarından birinde çalışıyor, sosyal medyada cinsiyet eşitliğine vurgu yapıyor yazıyor çiziyor, aydın görünümlü pek postmoderen (!) takılıyor , çalış(a)mayan ev kadınlarını yerden yere vuruyor.. öyle ya eşitlik dışarıda, kendi ihtiyaçlarını kendisi karşılayacak ben ona bakamam diyor ama ev içinde erkeğin hakimiyeti olacakmış..Er kişisi evlendiğinde tecrübeli olması gerekiyormuş, erkeğin tecrübesizi eşini mutlu edemezmiş..ama kendi kızkardeşiyle birinin tecrübe etmesini istemiyor. Çeker vururum diyor.

Bakire kız isteyecek kadar geleneksel ama eve para getirme söz konusu olduğunda eşitlik !

Hemcinslerimin ikiyüzlülüğüne örnek vermem gerekirse.. kadının biri, komşusuna anlatıyor , "benim kız evlendi ve çok mutlu. Haftanın en az 3-4 günü kızımı yemeğe götürüyormuş ve haftalık eve temizlikçi de tutmuş. Ahh oğlum mu ? Oğlum pür perişan vaziyette .. gelin hanımdan asla memnun değilim, dışarıda yemek yiyelim diye mızmızlanıyor ve eve yardımcı kadın diye diretiyormuş olacak iş mi bu yani ?! ''

Evlenmekten kacan erkek merkek yok.
Siz doğru kişi değilsinizdir, o başka.

30'lu yaşlarını geçmiş kadınlara mikrofonu uzattığınızda neden evlenemediklerini anlıyorsunuz, argümanları öyle saçma ki, bir de aslında benimle evlenecek erkek çoktu da ben kabul etmedim yoo istesem evlenirdim teklif eden çoktu ama kendime layık görmedim re re rö modunda.

Hemcinslerimin evlilikten beklentileri çok yüksek. Halbuki benim çevremde gelir düzeyi çok yüksek kişiler bile sade nikah yapıp geçiyorlar aynı batı ülkelerinde olduğu gibi. Yani aile yuva kurmak için illa ki takı-söz-nişan-kına-düğün-balayı dayatmasını sıralayanlar evlenemiyor zaten.

40lı yaşlarının ortasında mahalleden bir tanıdığım var kaç kişiyle tanıştırdık yok yok kabul etmiyor. Sonra da ben yalnız öleceğim diye serzenişlerde. Evlendikten sonra çalışmak istemiyormuş. Çalışma hayatı kadınlar için yıpratıcıymış. Ev işleri için haftada bir yardımcı kadın istiyormuş. Çocuk sesine katlanamıyormuş ayrıca çocuk doğurup da vücudunu bozmak istemiyormuş. Sabahları kocasına kahvaltı hazırlayamazmış erken uyanmaktan nefret ediyormuşmuş..

Şu da var ki toplumda evlenilecek erkek sayısı belki %30 civarındadır. Eli yüzü düzgün, varlıklı, gelecek vaadeden kariyere sahip ailelerin oğulları tercihlerini iyi ailelerin kızlarından yana kullanıyor. Geçmişinde çok fazla partner olan one-night stand takılmış kadınlara erkekler asla ciddi niyetle yaklaşmıyor. Bekaret, nişan atma, boşanma günümüzde bir tabu değil, toplum yargılamıyor olağan karşılıyor.

3.evliliğimi hiç evlenmemiş bir adamla yaptım. Eşime defalarca sordum boşanmış bir kadın oluşumu yüzüme vurur musun bunu takıntı haline getirir misin diye . ''Evlilik akdi olmadan önüne gelen erkekle yatsaydın seninle asla nikah masasına oturmazdım, cinsellik kadın için de erkek için de ihtiyaçtır, 1 kişi 2 kişi neyse de .. özgürlük adı altında bir gecede 4 kişiyle sex yapıp da bununla gurur duyarak utanmadan defalarca etrafta paylaşsaydın seninle yuva kurmazdım, böyleleri hastalık bulaştırır takılmam bile '' dedi ve eşim Avusturya'da eğitim görmüş yaşadığımız şehirde iyi tanınan bir kalp damar cerrahıdır.

Evlenemiyorum diyenler neden ben tercih edilmiyorum sorusunu kendilerine sormuyorlar. Herkes kendini güzel bulur kimse yoğurdum ekşi demez önemli olan karşı cinsin beğenmesi..dişil enerjisi düşük aurası sıkıntılı kadınlar genelde evlenemiyor.

Türkiye'nin sayılı üniv. bitir, iyi bir maaşın evin araban olsun hiç önemi yok erkeğin gözünde.. eğer vücut yapın iri ve tavırların erkeksi ise, yüz güzelliğin yoksa , geçmişinde kriter aramadan erkeklerle takıldıysan...erkeklerle dolu bir adaya düş tek kadın sen ol .. yok yani yine tercih edilmezsin erkekler gelecek düşünmezler.. imkansızı istemekle eşdeğer bir istek.

Ritüeller üzerine doktorasını yapmış ikiyüzlü yobaz erkekler de midemi bulandırıyor her seferinde "benim evleneceğim kız bakire olmalı" şeklinde basın açıklaması vari söylemlerde bulunan ancak tanıştığı her kıza da, bakire misin? sorusunu soran lümpen tiplerle zaten muhatap bile olunmaz .

30'lu yaşlarını geçmiş kadınlara mikrofonu uzattığınızda neden evlenemediklerini anlıyorsunuz, argümanları öyle saçma ki, bir de aslında benimle evlenecek erkek çoktu da ben kabul etmedim yoo istesem evlenirdim teklif eden çoktu ama kendime layık görmedim re re rö modunda.

Hemcinslerimin evlilikten beklentileri çok yüksek. Halbuki benim çevremde gelir düzeyi çok yüksek kişiler bile sade nikah yapıp geçiyorlar aynı batı ülkelerinde olduğu gibi. Yani aile yuva kurmak için illa ki takı-söz-nişan-kına-düğün-balayı dayatmasını sıralayanlar evlenemiyor zaten.

40lı yaşlarının ortasında mahalleden bir tanıdığım var kaç kişiyle tanıştırdık yok yok kabul etmiyor. Sonra da ben yalnız öleceğim diye serzenişlerde. Evlendikten sonra çalışmak istemiyormuş. Çalışma hayatı kadınlar için yıpratıcıymış. Ev işleri için haftada bir yardımcı kadın istiyormuş. Çocuk sesine katlanamıyormuş ayrıca çocuk doğurup da vücudunu bozmak istemiyormuş. Sabahları kocasına kahvaltı hazırlayamazmış erken uyanmaktan nefret ediyormuşmuş..

Şu da var ki toplumda evlenilecek erkek sayısı belki %30 civarındadır. Eli yüzü düzgün, varlıklı, gelecek vaadeden kariyere sahip ailelerin oğulları tercihlerini iyi ailelerin kızlarından yana kullanıyor. Geçmişinde çok fazla partner olan one-night stand takılmış kadınlara erkekler asla ciddi niyetle yaklaşmıyor. Bekaret, nişan atma, boşanma günümüzde bir tabu değil, toplum yargılamıyor olağan karşılıyor.

3.evliliğimi hiç evlenmemiş bir adamla yaptım. Eşime defalarca sordum boşanmış bir kadın oluşumu yüzüme vurur musun bunu takıntı haline getirir misin diye . ''Evlilik akdi olmadan önüne gelen erkekle yatsaydın seninle asla nikah masasına oturmazdım, cinsellik kadın için de erkek için de ihtiyaçtır, 1 kişi 2 kişi neyse de .. özgürlük adı altında bir gecede 4 kişiyle sex yapıp da bununla gurur duyarak utanmadan defalarca etrafta paylaşsaydın seninle yuva kurmazdım, böyleleri hastalık bulaştırır takılmam bile '' dedi ve eşim Avusturya'da eğitim görmüş yaşadığımız şehirde iyi tanınan bir kalp damar cerrahıdır.

Evlenemiyorum diyenler neden ben tercih edilmiyorum sorusunu kendilerine sormuyorlar. Herkes kendini güzel bulur kimse yoğurdum ekşi demez önemli olan karşı cinsin beğenmesi..dişil enerjisi düşük aurası sıkıntılı kadınlar genelde evlenemiyor.

Türkiye'nin sayılı üniv. bitir, iyi bir maaşın evin araban olsun hiç önemi yok erkeğin gözünde.. eğer vücut yapın iri ve tavırların erkeksi ise, yüz güzelliğin yoksa , geçmişinde kriter aramadan erkeklerle takıldıysan...erkeklerle dolu bir adaya düş tek kadın sen ol .. yok yani yine tercih edilmezsin erkekler gelecek düşünmezler.. imkansızı istemekle eşdeğer bir istek.

Ritüeller üzerine doktorasını yapmış ikiyüzlü yobaz erkekler de midemi bulandırıyor her seferinde "benim evleneceğim kız bakire olmalı" şeklinde basın açıklaması vari söylemlerde bulunan ancak tanıştığı her kıza da, bakire misin? sorusunu soran lümpen tiplerle zaten muhatap bile olunmaz .
Kısmetli kadınmişsın arkadaşım.hatta aramızda en kısmetlisi sen bile olabilirsin.ama yeter artık.o kadar çok hava attın ki.biz bezdik artık.helal olsun ne diyelim.kıskançlıktan da çatır çatır çatladım yalan yok.beğenmedimler geldiğine göre tek çatlayan da ben değilim ama bizi bir sal artık.zevk alıyorsun belli ki ama acı artık halimize.

Kadinlar da bi tuhaf. Mahallede bir kız vardı ilk evliliğini yapti, ayrıldı, adamdan lüks araç,kendine tazminat ve cocuga nafaka aldı.
İkinci evliliğini yapti ayrıldı. Adamdan 1 daire ve 2. Cocuga nafaka aldı.
Şimdi 3. ye hazırlanıyormus adam buna altin set almış sosyal medyada paylasiyormus kadin. Bakalım bundan ne koparacak diye konuşuyorlar bizimkiler. Sanırım evlenip ayrılmayı ticarete dönüştürmus, böyle bir izlenim uyandirdi. Bazi erkekler de bunun farkında artık,evlenmeye korkuyorlar surec böyle işler diye.

Kadinlar da bi tuhaf. Mahallede bir kız vardı ilk evliliğini yapti, ayrıldı, adamdan lüks araç,kendine tazminat ve cocuga nafaka aldı.
İkinci evliliğini yapti ayrıldı. Adamdan 1 daire ve 2. Cocuga nafaka aldı.
Şimdi 3. ye hazırlanıyormus adam buna altin set almış sosyal medyada paylasiyormus kadin. Bakalım bundan ne koparacak diye konuşuyorlar bizimkiler. Sanırım evlenip ayrılmayı ticarete dönüştürmus, böyle bir izlenim uyandirdi. Bazi erkekler de bunun farkında artık,evlenmeye korkuyorlar surec böyle işler diye.
Hayy maşallah.ne kısmetli insanlar var şaşırıp kalıyorum valla.kısmetsiz olacağına hiç doğmamak daha iyi valla.

Etraftaki evlenmemiş ne kadar arkadaşım varsa hemen hepsi aynı şeyi söylüyor , evliliğe yanaşmıyor erkekler dşye biri de bnm erkek kardeşim ,temel sebebi evliliklerin erken bitip sonraki sorunlarımdan kaçmak istememeleri mi sizce de, kardeşim de evlenilecek kız az diyor çünkü mutlu edemiyorsun diyor, artık kşmse kimsenin pek kahrını çekmiypr en düzgün gördüğüm arkadaşımla ilgili bile bişy yakaladım anlık , çoğu evde mutsuz
İnsanların, tamamen kendi seçimleridir evlilik. İsteyen evlenir isteyen evlenmez. Evlilik düşünen insanlar zaten ; güzel bir testten geçmeli.. Evet herkes ile evlenilmez. Ama etraf böyle diye de evlilikten kaçılmaması gerekiyor. Bende öyle düşünüyordum. Meğer düşündüğüm gibi değilmiş. Evliliğin; iki kişinin uzun bir müddet karşılıklı anlayıştan sonra uzun yola girmesinin gerektiğini, saygı ve dürüstlük içerisinde o aşkı koruyabileceğini düşünüyorum. İki tarafta bunu hissettirdiğinde aşk, evlilik ile taçlanabilir . Ama bunun dışında kimse kendine evleneceğim- evlenmek zorundayım gibi şartlar uygulamamalı. Hayat bu ne aceleye gelir ne de ertelemeye . Herşeyi dozunda, ve mantık çerçevesinde izleyerek ve deneyimleyerek karar aşamasından sonuca çıkartmalıyız.

Evliliğin sorumluluğunu alamayacak,eşini duygusal anlamda da doyuramayacak,sevmesini bilmeyenler,önce benim çekirdek ailem,sonra herkes diyemeyenler zaten evlilikten kaçsın,kimseyle evlenmesin,toplum baskısi ile...Kimsenin de başını yakmasın.

Tabi ne yaşadığını kendi bilir ama dışarıdan bakınca iyi koparmış :KK14:
Çocuklu hâliyle başkalarıyla evlenebilmek de büyük başarı.sadece maddiyat değil yani.aman eskiden çok üzülüyordum ama artık kabullenmeye başladım.üzülsem de birşey değişmiyor sonuçta.kendi kısmetini kabul edip oturmaktan başka şansımız yok işte.

Benim çevremde baya evlenen insan var. Yani genelleme yapmak yanlış. Sosyal medyayi bir actim ki herkes ya evlenmis ya da nisanlanmis. İsteyenler bir şekilde evleniyorlar. Ama erkeklere de hak veriyorum bazen. Gösterişli düğün yapmak uğruna adamların canını çıkartıyorlar. Ben sade bir düğünle evlenmek isterim mesela. Her şey çok pahalı çünkü günümüzde. Karsi tarafi da anlamak lazım.

Kadın erkek fark etmez, evlenmek isteyenlerin sayısı azaldı baya. Zaten evliliklerin önemli bir kısmı da boşanmayla sonuçlanıyor. Evlenme yaşı da büyüdü.

Bir yanda hiç çiçek alamadım diye konu açanlar bir yanda da bunlar.gerçekten imtihan dünyası hee.allah herkese sabır versin.

Çiçek alamadim diye konu açanlar kendilerine değer vermeyen kadinlar.
Biz bu ne desek nafile.
İmtihan dünyasi değil. Adam sinyalleri, reg flagleri bağıra bağıra gösteriyor. Bizim koca manyağı kizlarimiz ama bana 3 haftada bir günaydın mesaji atiyor diye köleliğe imza atıyorlar.
40 kukum olsa birini bile vermeyeceğim tipleri koca diye kollarina takıyorlar.
Geçende uyuşturucu alan adamdan çocuk yapan üyenin konusunu okuduk burda. Adamdan aşko kuşko bekliyor.

Çiçek alamadim diye konu açanlar kendilerine değer vermeyen kadinlar.
Biz bu ne desek nafile.
İmtihan dünyasi değil. Adam sinyalleri, reg flagleri bağıra bağıra gösteriyor. Bizim koca manyağı kizlarimiz ama bana 3 haftada bir günaydın mesaji atiyor diye köleliğe imza atıyorlar.
40 kukum olsa birini bile vermeyeceğim tipleri koca diye kollarina takıyorlar.
Geçende uyuşturucu alan adamdan çocuk yapan üyenin konusunu okuduk burda. Adamdan aşko kuşko bekliyor.
Daha iyisi gelmiş de onlar mı istememiş? Ona da bakmak lâzım.ben onu diyorum.belli ki ölçmüşler biçmişler bana daha iyisi ya gelir ya gelmez demişler.bence anlayamadıklarından değil her zaman.herkesi kestirip at sonra kiminle olacağım demiş olabilirler.kimisi 3 tane buluyor çocuklu hâliyle kimine bir tane sevgili bile yok.bu kısmet değil de nedir şimdi? Yaşanan kötü şeyler kısmet olmayabilir ama yaşanan iyi şeyler kısmettir bana kalırsa.3.evliliğini yapan kocası 1.90 boyunda damar cerrahı olan ablamız var mesela.hani her konuda başımıza kakıp duran.bunu herkes yaşayabilir mi sence? O da farkında ki anlata anlata bitiremiyor.çok mu güzel çok mu farklı bir kadın şimdi? 1.60 boyunda gayet standart birisi.kısmet işte.

bana da tam tersi gibi geliyor
yasi olup da evlilik heveslisi olan cok fazla insan var. oylesine evlenmek istiyorlar.
ekonoki kotu denmis ama ailesiyle yaşamayan biri icin evlilik cift maas ve ekonomik kalkinma demek. tanidigim pek çok insan bekarken çöp alamazken evlenip alımlari peşinat yapip ,eslerin birinin maasini krediye verip falan araba aldi hemen.
bence mesele evlenmeye hevesli erkek/kadin bulmak degil. sana uyan, hayata senin pencerenden bakan biriyle yaslanmak.

X