Erkek tarafının nişanda takı takmaması

Bana da çok garip geldi, o yüzden konu açma gereği duydum. Gerçi epey geç kaldım ama :) Buna benzer konular hakkında soruları olanlar da bunları okur, benim gibi aydınlanma yaşarlar belki:) O yüzden, gerekliydi bunları paylaşmak.

Canım, biz de ev aldık ve borcunu eşim ödüyor. Ailesi eşyaya, nişan kıyafetine ve takılara yardım etti ya, kendi borçlarını kapatacaklar, düğünde takılanlarla. Biri de çıkıp, bu çocuk ev aldı daha 3 senesi var, evinin borcunu ödesin demiyor. :)
Canım, bir şey diyemeyiz ki, kendi evlatlarını düşünmüyorlar, biz ne diyebiliriz. Biz en fazla, düğünde takmayız. Ailem takar bana sadece. :)
Iste dusunuyorda yarim yamalak.. ne gerek var anlamiyorum boyle seylere ben cok bozulurdum sahsen... sen gene ev almisin ama olsun onlar senin hakkin sonucta .. ee onlar altinlari alacaksa sizinkilerde takmasin sana sonra taksinlar ben olsam iyle dersim... sana bisi diyeyim kp beni altin alisverisine goturmedi diye annemler kurudan 2 kunye taktilar.. onlar takmiycak diye ..ama sonradan 4 tane taktilar esimde 1 set.. erkek tarafindan cok gelmisti... iste usullere takilmasa ahh su aileler... ... ne ayip ya

Altin takma para takma gibi adetlerin amaci yeni evlenen cifte maddi destekte bulunmak. Ama insanlar cok yanlis anlamis, destek yerine gosteris bu insanlarin amaclari

Aynen öyle. Kız nişan atarmışta, takılar boşa gidermiş. İnsanlardaki Mantaliteye bak. Sanki nişan atan kız, nişanda masraf yapmıyor :) Kız için daha zor bir durum bu. Hem o kadar insanı çağır, ağırla, yedir, içir hem de daha sonra bir sebeple atılsın nişan. Böyle bir durumda 'iyi ki takmamışız bak nişanı attı boşa gidecekti' diyen bir akraba, akraba sayılır mı? :)

Canım nişanda davetliler takı takmazlar genel ve mantıklı olan budur.
Erkek tarafı yüzük artı bir bilezik takabilir. Bazı yörelerde düğünde takılacak set nişanda da takılır.
Geri kalan takılar da zaten damat tarafının insiyatifine kalmış.

Evet, varmış böyle bir adet. Ben de bugün burada öğrendim canım. O zaman az da olsa sevinmeliyim, bizim taraftaki davetliler taktı en azından. :)

Yok canim oyle dusunme, ne guzel esinden memnunsun, onunle iyi anlasiyorsun. En onemlisi bu. Dugunden sonra altinlari almalari evet cok kotu olmus cok uzucu.
Ben vermedim canim... hatta erkek tarafindan keseyi tutmak isteyenler oldu vermedim... kendim tuttum.. istesemde yapacak durumu fazla yoktu ki ben bunu biliyordum.. bi arkadas demis istemeyincede kiymet yok.. ayni ben onlar zorlanmasin diye hic bir sey istemedim... pismanmiyim.. azicik.. ama esim yanimda olsun beni sevsin o yetiyor... ins ben daha iyisilerini kendi ogluma yapicam..

Evet ama o zaman dugunde neden geri aliyorlar ben onu anlamdim..bizimkilerde dedi iste iste iste diye hayir dedim ne bohca ne nisan ne dugun alisverisi... bir tek kinalik icin gittik aldik birde takim ayakkabi falan cok bisi aldirmadim... simdikiler bohcaydi falandi cok takiyorlar... onemli olan mutlu olmak degilmi... ben tek gelinim mesela bayramda seyranda ufak ta olsa bisi gormedim... onemli de degil... sukurler olsun esim sever sayar korur laf getirmez... simdikiler cok uyanik diyorum ki ben belese gelmisim...:rolleyes::rolleyes:

Senin en büyük zenginliğin mutluluğun canım. :)

Aynen öyle. Kız nişan atarmışta, takılar boşa gidermiş. İnsanlardaki Mantaliteye bak. Sanki nişan atan kız, nişanda masraf yapmıyor :) Kız için daha zor bir durum bu. Hem o kadar insanı çağır, ağırla, yedir, içir hem de daha sonra bir sebeple atılsın nişan. Böyle bir durumda 'iyi ki takmamışız bak nişanı attı boşa gidecekti' diyen bir akraba, akraba sayılır mı? :)
Yaa bu nasil bir kotu dusunce, art niyet. Valla soylenecek cok sey var da, incinmemen icin bisey demiyorum canim. En iyisi umursamamak, insanlar cok maddiyatci olmus. Altin disindaki olaylar pek umurunda degil demekki

Beni istemeye geldiklerinde imitasyon bir tek taş takmışlardı.Ama ailelerin imitasyon olduğundan haberi yoktu. 1 ay sonra nişan var nasıl olsa demiştik eltimle. Çok masraf olmasın diye. Hoş nişanda da 2 ince bilezik takmışlardı. O da eltimin zoruyla. Alyanslarımızı bile kendimiz almıştık. Allah'tan ayrıldıkta kurtuldum. Keşke çok sevebileceğim birisi olsa da hiç bir şey takmasalar. Ama ben böyle takı,düğün bilmem ne adetlerine acayip sinir oluyorum. Özeniyorsan bilemem.

Canım, ama seninkilerde tam görgüsüzmüş. Alyans alacak paran yoksa, ne diye gidersin elalemin kızını istemeye. İnşallah duaların en yakın zamanda kabul olur.

Nişan da geline söz değil nişandan bahsediyorum aile arası değil
2 bilezik kayınpeder
2 bilezik kayınvalide
1 takım set damat takar
ailenin maddi durumu iyiyse düğün de kp kv damat 1 er bilezik daha takar
değilse o altınlar düğün günü aileye verilir
onlar tekrar takar
bu kısmı en saçma olanı madem geline taktın ne diye geri alıp tekrar takıyorsun dimi
bu benim memleketimde bu şekilde eşimin memleketi de farklı ama onlarında aynı
takmamak olmaz gücü yettiği kadar takılır
bunlar ileride çiftlere yatırım amaçlı takılır
biz bunu gösterişe çevirmişiz hepsi bu
tabi akraba eş dosttan gelen takı ve paralar nişanda kız tarafına kalır
damat dahil (nişanın masraflarını kız tarafı karşıladığı için)
düğünde kız tarafı erkek tarafı kendine gelenleri alır yada gelin ve damada verilir
başka aklına takılan varsa sorabilirsin :)

Ben vermedim canim... hatta erkek tarafindan keseyi tutmak isteyenler oldu vermedim... kendim tuttum.. istesemde yapacak durumu fazla yoktu ki ben bunu biliyordum.. bi arkadas demis istemeyincede kiymet yok.. ayni ben onlar zorlanmasin diye hic bir sey istemedim... pismanmiyim.. azicik.. ama esim yanimda olsun beni sevsin o yetiyor... ins ben daha iyisilerini kendi ogluma yapicam..

Insallah canim. Istemeyince kiymet yok diye dusunme. Ben de hic bisey istemedim ve beklemedim. Esin ve ailesi eminim icten ice ne kadar asil oldugunu dusunuyorlardir.

Yaa bu nasil bir kotu dusunce, art niyet. Valla soylenecek cok sey var da, incinmemen icin bisey demiyorum canim. En iyisi umursamamak, insanlar cok maddiyatci olmus. Altin disindaki olaylar pek umurunda degil demekki

:) Haklısın canım, takmamak lazım.

Merhaba herkese. Sorum çok kısa ve net. Erkek tarafının nişanda takı takmaması normal mi yoksa erkek tarafı adına utanç verici bir durum mu? Böyle bir adet var mı gerçekten? Varsa, sebebi ne?

Nişanı böyle geçen arkadaşların yorumlarını özellikle beklesem de, diğer arkadaşların düşüncesini de merak ediyorum. Dışarıdan nasıl görünüyor, bunu bilmek adına.
Degisir bu kesin birsey yoktur,aileden aileye degisir,bence takilmasi lazm ama,ornegin dort bilezik yapacaksa,ikisini nisanda yapip takmasi lazim..ama yapmayan yapmiyor iste,sebebinde nisan atilir takilar onlarda kalir dusuncesi oldugunu zannediyorum.adini da kibarca bizim adetimizde nisanda taki yok koyuyorlar iste..

Insallah canim. Istemeyince kiymet yok diye dusunme. Ben de hic bisey istemedim ve beklemedim. Esin ve ailesi eminim icten ice ne kadar asil oldugunu dusunuyorlardir.
Esim der ama ailesi ile pek iyi degilim.. ne bilim insan etraftan gorunce imrenmiyor da degil hani... yapmasinlar icten gelmiyorsa ben bisi yapamam... aradan 6 sene gecti hani dmezler bu kizda bizi zorlamadi diye... ama bisi diyim simdiki erkek taraflarida kiz tarflarindan beter hani etliye sutluye pek karismiyorlar... yaparsa damat yapiyor... simdi oglan evlendirmek maksimum 5 bin... dahasi damadin ve gelinin ustune ... allah evlenenlere yardim etsin...

Canım, ama seninkilerde tam görgüsüzmüş. Alyans alacak paran yoksa, ne diye gidersin elalemin kızını istemeye. İnşallah duaların en yakın zamanda kabul olur.

:KK60: umarım. Teşekkür ederim. Ama görgüsüz demek doğru olmaz sanırım. Kültürlerimiz farklıydı. Bir de yaşlı insanlardı. Akıl edemediler herhalde. Yolu açık olsun. İnşaallah (kinaye olsun diye demiyorum) gönlüne göre birisini bulur o da.

Esim der ama ailesi ile pek iyi degilim.. ne bilim insan etraftan gorunce imrenmiyor da degil hani... yapmasinlar icten gelmiyorsa ben bisi yapamam... aradan 6 sene gecti hani dmezler bu kizda bizi zorlamadi diye... ama bisi diyim simdiki erkek taraflarida kiz tarflarindan beter hani etliye sutluye pek karismiyorlar... yaparsa damat yapiyor... simdi oglan evlendirmek maksimum 5 bin... dahasi damadin ve gelinin ustune ... allah evlenenlere yardim etsin...
Dogru diyorsun, insan en azindan bir takdir bekler...

Nişan da geline söz değil nişandan bahsediyorum aile arası değil
2 bilezik kayınpeder
2 bilezik kayınvalide
1 takım set damat takar
ailenin maddi durumu iyiyse düğün de kp kv damat 1 er bilezik daha takar
değilse o altınlar düğün günü aileye verilir
onlar tekrar takar
bu kısmı en saçma olanı madem geline taktın ne diye geri alıp tekrar takıyorsun dimi
bu benim memleketimde bu şekilde eşimin memleketi de farklı ama onlarında aynı
takmamak olmaz gücü yettiği kadar takılır
bunlar ileride çiftlere yatırım amaçlı takılır
biz bunu gösterişe çevirmişiz hepsi bu
tabi akraba eş dosttan gelen takı ve paralar nişanda kız tarafına kalır
damat dahil (nişanın masraflarını kız tarafı karşıladığı için)
düğünde kız tarafı erkek tarafı kendine gelenleri alır yada gelin ve damada verilir
başka aklına takılan varsa sorabilirsin :)

Ne güzel anlatmışsın. :) Ağzına sağlık. Canım, nişanda onlar takmayıp, stratejik bir hamle yaptılar ya, biz de düğünde takmayacağız. Bizim taraf, kına gecesinde bize takacak, sence nasıl? Gönül isterdi ki, karşı taraf böyle hamlelere hiç girmesin, biz de mecbur kalmayalım ama.

Canım, düğünde takı yapmayacak bizim taraf (ailem bana takacak sadece) dolayısıyla damadın yakınları, damada takacak. ( fakat damat değil, ailesi alacak takılanları, kendi borçları için) Böyle olunca, düğün takılarında hak talep etmek, tuhaf kaçar değil mi?

:KK60: umarım. Teşekkür ederim. Ama görgüsüz demek doğru olmaz sanırım. Kültürlerimiz farklıydı. Bir de yaşlı insanlardı. Akıl edemediler herhalde. Yolu açık olsun. İnşaallah (kinaye olsun diye demiyorum) gönlüne göre birisini bulur o da.
Ne kadar tatlisin olgunsun canim yaa. Insallah cok mutlu ol omrun boyunca

Ne güzel anlatmışsın. :) Ağzına sağlık. Canım, nişanda onlar takmayıp, stratejik bir hamle yaptılar ya, biz de düğünde takmayacağız. Bizim taraf, kına gecesinde bize takacak, sence nasıl? Gönül isterdi ki, karşı taraf böyle hamlelere hiç girmesin, biz de mecbur kalmayalım ama.

Canım, düğünde takı yapmayacak bizim taraf (ailem bana takacak sadece) dolayısıyla damadın yakınları, damada takacak. ( fakat damat değil, ailesi alacak takılanları, kendi borçları için) Böyle olunca, düğün takılarında hak talep etmek, tuhaf kaçar değil mi?
Nişanda takı merasimi nasıl oldu peki
hiç mi bir şey takmadılar
düğünde ne takacaklar bunları konuş yada annen konuşsun
kına da olmasa düğünde takabilir ailen sonuçta senin üstünde olacak
maddi durumları iyiyse ve sana takı yapmayacaklarsa o altınlar sizin hakkınız
ama değilse onlar alır
bir de şöyle bir durum var
akrabaların taktığı hediyeler bir borçtur
evlendikten sonra bunların karşılığını eşinle sen verecekseniz
altınları sizin almanız gerekir

Iste dusunuyorda yarim yamalak.. ne gerek var anlamiyorum boyle seylere ben cok bozulurdum sahsen... sen gene ev almisin ama olsun onlar senin hakkin sonucta .. ee onlar altinlari alacaksa sizinkilerde takmasin sana sonra taksinlar ben olsam iyle dersim... sana bisi diyeyim kp beni altin alisverisine goturmedi diye annemler kurudan 2 kunye taktilar.. onlar takmiycak diye ..ama sonradan 4 tane taktilar esimde 1 set.. erkek tarafindan cok gelmisti... iste usullere takilmasa ahh su aileler... ... ne ayip ya

Öyle yapacağız canım, kına gecesinde takacak bizim taraf. Annenler, elinin kolunun boş kalmasını istememiş belli ki, hangi aile isterki be canım. Yani işte, gelin alınca 'kızımız olacak' derler ama santraçtaki hamlelere taş çıkartacak hamleler yapıp, güzel havayı zehirlerler. :) Bu hep böyle olur. (kendi konum için söylüyorum)

Nişanda takı merasimi nasıl oldu peki
hiç mi bir şey takmadılar
düğünde ne takacaklar bunları konuş yada annen konuşsun
kına da olmasa düğünde takabilir ailen sonuçta senin üstünde olacak
maddi durumları iyiyse ve sana takı yapmayacaklarsa o altınlar sizin hakkınız
ama değilse onlar alır
bir de şöyle bir durum var
akrabaların taktığı hediyeler bir borçtur
evlendikten sonra bunların karşılığını eşinle sen verecekseniz
altınları sizin almanız gerekir

Canım, kayınvalidem taktı karşı taraftan sadece. Saydığın şeyleri, o tek başına taktı. Beş bilezik ve bir set. Onları kuyumcuya verdik, orada duruyor. Düğünde, kuyumcudan geri alıp, tekrar takacaklar, bu tuhaf mı peki sana göre?

Düğünde bana takı yapacak ailem ama bizim taraftaki davetliler, kına da verecekler takılarını. Durumları iyi aslına bakarsan, ama nişanda taktıklarını tekrar takacaklar düğünde ve davetlilerin taktıklarını da kendilrine alacaklar. Annem çok gururlu bir kadındır, onların nişandaki hamlelerinden sonra kadıncağız tahmin ediyor ne olacağını ve sormuyoır açıkçası. :)

X