Tatlı Tarifi El Açması Kırk Kat Dondurmalı Baklava- Efsane Un Sponsorluğunda.

aeben

Her daim üye :))
Kayıtlı Üye
16 Mayıs 2008
44.080
77.969
MERHABA HANIMLAR
Beklenen baklava tarifiyle karşınızdayım .

Öncelikle malzemelerimizden 2 normal tepsi çıkıyor belirteyim ...

hamuru için :
2 yumurta
1 br. yoğurt
1 br. sıvıyağ
yr. br. su
2 paket kabarma tozu
az miktarda karbonat
yr. çy. br. sirke .
bir fiske tuz
6_7 br. un
yr. kilo kadar buğday nişastası

Arası ve üstü için
300 gr kadar ceviz . fazlası size kalmış tabi
500 gr. tereyag (iki tepsi için )
1 br. sıvı yağ.

Şerbeti için
( 2. tepsilik )
6. br. şeker
5 br su
yr. limon .

Öncelikle şerbetimizi kaynatıp soguması için beklemeye alıyoruz.
Sonrasında sıvı malzemelerimizi bir kapta karıştırıyoruz. Unumuzu eleyip ekleyerek hamurumuzu yoguruyoruz..

Ve en az yarım saat dinlendiriyoruz bu önemli

benim hamurumdan cevizden az büyük 45 beze çıktı..

Sonra bunların arasını normal unlayıp tatlı tabağı kadar merdane ile açıyoruz .
sonra aralarına bolca nişasta serpiyoruz.. ben 6 taneyi tek tek aynı anda açtım . bu biraz pratiklik gerektiriyor her birini oklavaya ayrı sarıyorum ve 6 tane birden açılıyor ... tek açmakdan daha ince ve kolay açılır böyle

her 10 katta bir ceviz atıyorum ...toplam 3 kat ceviz var baklavamızda ...

tüm katları serdikten sonra istediğiniz şekilde çiğden kesiyorsunuz .

kızgın terayağ ve sıvı yağınızı üstüne gezdirip fırınımıza göre pişiriyorsuruz ...

BİR ÖNEMLİ NOKTADA ŞERBETİN SOĞUK TATLININ SICAK OLMASI .. ben şerbeti soğutup tatlıda fırından çıktından 5 dk sonra şerbeti dökerim .. gevret çıtır çıtır olur ... kendi yaptığımı şöylemesem hazır sanıyorlar

AFİYET OLSUN

Son düzenleme:
Bu ne güzellik böyle yaa.
Efsane gorunuyor gerçekten
Ellerine sağlık canım,tam bayramlık bir tarif...bu arada o gazete ne yahu diye düşünüyordum jeton sonradan dustu
O kadar da ince acarım demişsin atmişsin havanı maşallah

Beklediğimiz tarif geldi
Aeben'cim ellerine ,emeğine sağlık Baklava nefis olmuşSunum şahane
Yarışmada bol şans diliyorum

Estağfirullah , bayramada bakarız .. nadir açarım baklava , sizin için özel yani bilesizniz

Enfes görüyor. Ellerinize emeğinize sağlık. Yarışmada başarılar dilerim.

Anaaaam Hemide gazete goruken paklavadaan
Ellerine emegine saglik canim ,hakkini vermissin bu bebisin Harika otesi gorunuyor ,tebrik ederim

Hazır baklavayı fazla sevmem ,fazla ağır gelir tadı bana.Ama ev baklavasını çok severim.Bayağı emek harcamışsın,ince açmışsın,Sunumun desen çok güzel olmuş.Tek kusurun ortalığı toparlamamışsınCeviz çöpünü niye atmadın?

tembellik işte

Tabii canım,tabağı sen indir mideye,bizim için olsun
Ah keşke ekrandan tabAk geçse.
Aslında yerini hazırladım . size göstermesemde 2. tepsi digerinide şöbiyet yaptım ... perşembe sohbet var arkadaşa götüreyim . cuma kurs var oraya götüreyim .. birazda dolaba koyarım ..

Hanıımm hanııımm
Sen benim baklavaya bide pratik demiş diyordun, bak hatun tek tek açmış yufkasını
Şimdi gör pratiği
Sende duydumki aynı yöntemin (aeben gibi tek tek)Antep fıstıklısını açacakmışsın, öyle duydum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…