Eğitim eksikliği

Çevremden etkilenmemem mümkün mü kimle bir tartışma bir münakaşaya girecek olsam cahil deyip başlıyor örneğin burda konu açtım okulda akran zorlabalığına uğruyor oğlum diye zorba çoçuğun annesi ile iletişime geçtiğimde oda bana cahil cahil konuşma diye hakaret etti dediğim şeyde oğlun oğlumdan uzak dursun yaklaşmasın demiştim neresi cahillik bunun ?tabiki ben öyle bir çocuk yetiştirmiş kadının sözünü kendime dert etmedim üzülmedim yada kendimi cahil hissetmedim !insanlar neden bu kadar kendini beğeniyor mükemmel sanıyor anlamıyorum !
İstediklerini desinler, cahillik derin bir konudur bence, bunu lise üniversite mezuniyetine bağlamak konuya dar bir pencereden bakmaya neden olur, herkes bir diğerine göre cahil olabilir, bir öğretmen bir mühendisin mesleği hakkında yüzeysel bilgiye sahiptir, mühendiste bir beyin cerrahının.
Mükemmel insanda yoktur, kimse her konuda bilgili değildir, bilgiliyim diyende kısıtlı bilgiye sahiptir, oysa bilgi de sonsuzdur öğrenmekte.

Üniversite okumakla meslek edinmek her zaman aynı şey olmuyor. Arkadaşım işletme mezunu, butik kurabiye pasta yapıyor.
Eğer istediğiniz bir diplomanın ötesinde "şu işi yapıyorum" demekse, yeteneklerinize, ilgi alanlarınıza göre kurslara gidip kendinizi geliştirebilir, o alanlarda kendinizi gösterebilirsiniz. Halk eğitimlerin, belediyelerin, maddi durumunuz yeterliyse özel atölyelerin vs her alanda kursları var.

Bunun dışında bir alanda uzmanlaşmak, okumak güzeldir. 27 yaşındayım, çalışmıyor olsam inanın ikinci üniversiteyi seve seve okurum. Hazır içinizde böyle bir istek varken üniversite, özel kurslar vs ne olursa olsun üstüne düşüp değerlendirin. İnsanın kendini geliştirmesinin sonu yok.

merhaba şuan yazdıklarım benim bütün hayatımı olumsuz etkileyen düşünceler .ben Anadolu meslek lisesi mezunuyum,lise bitti eşimle görücü usülü evlendim.nişanlı iken beni okutacağına söz vermişti ama düğün yaklaşınca buna yanaşmadı.ben sana daha güzel hayat sunarım yorulmana gerek Yok ben okudum iki Senelikten birşey çıkmaz gibisinden önümü kesti .bende o zaman ki aklımla ve toplum baskısından ötürü okul hayatıma veda ettim .çocuk yaptım iki tane .şuan 8 yıllık güzel bir evliliğimiz var yaşam standardımda çok şükür iyi ama ben kendimi eksik hissediyorum Ankara da yaşıyorum ve tanıştığım herkes üniversite mezunu gitgide özgüven eksikliği
Yaşamaya başladım !öyleki biri ile sohbet etmek istemiyorum acaba saçmalıyormuyum acaba benimle ilgili şuan ne düşünüyor ?ev hanımıyım dediğim an zaten sohbette bi soğukluk başlıyor bir daha sohbet etmiyor bayan üniversiteli komşularım :KK43: en kötüsü de görümcem sürekli aşağıladı beni cahil köylü diyerek etkisinden çıkamıyorum !6 yaşındaki oğlum benim neden evde olduğumu neden bir mesleğim olmadığımı sorguladıkça utanıyorum okuluma devam etmediğim için :mad: !şimdi ben kendimi nasıl geliştirebilirim ?en çokta çocuklarımı güzel yetiştirmek için istiyorum bunu .kitap okumaya çalışıyorum ama devamını getiremiyorum .yeniden sınavlara girsem üstüesinden gelebilir miyim acaba ?dışardan okul bitirmeyi düşünüyorum ama neler yapmam gerekiyor nerelere başvurmam gerekiyor bilmiyorum bilenler akıl versin lütfen !!kurtulmak istiyorum cahil köylü ev hanımı imajından :mad:
üzüldüm:KK43:
herkes öyle görmüyor emin olun
ne kadar saçma onu diyenler görümceniz de çok terbiyesizmiş
ama okumak güzeldir, okuyun..bu sene lys sınav başvuru tarihini hemen ösym sitesinden alın bence başvurun açıköğretim okuyun en azından ona ikna edebilirsiniz bence eşinizi

İstediklerini desinler, cahillik derin bir konudur bence, bunu lise üniversite mezuniyetine bağlamak konuya dar bir pencereden bakmaya neden olur, herkes bir diğerine göre cahil olabilir, bir öğretmen bir mühendisin mesleği hakkında yüzeysel bilgiye sahiptir, mühendiste bir beyin cerrahının.
Mükemmel insanda yoktur, kimse her konuda bilgili değildir, bilgiliyim diyende kısıtlı bilgiye sahiptir, oysa bilgi de sonsuzdur öğrenmekte.
aynen mune abla
şimdi deseler ki sen git dolap parçası kes dolap yap ben ne anlarım onun işinden onun da okulu var ya da usta-çırak eğitimi var neticede
okumak aslında meslek icabınca eğitimini almak bir de görgü kültür edinmek o aşağılayan üniversite mezunu kadınlar okumuş ama görgü kültür edinememiş belliki yazık

Amacım diplomam var demek değil diploma Master ile adam olmayan insan çok etrafımda ben sadece o üniversiteye gidenlerdeki özgüvenden istiyorum insanların bana saygı duymasını Yok saymamasını aman buda köyden gelmiş herşeye hazır konmuş görgüsüz cahil bu bakışını görmek istemiyorum beni tanımadan bu önyargıya düşenler var .

zaten öyle bakan insanlarla muhattap olmayın.

arkadasim ben universite mezunuyum.cokta ii bir isim var.bu konumda olan biri olarak soyluyorum cehalet uni okumkla gideck bisey degil .sen kendini gelistirmk istiuorsan okuyacaksin.ne bulursan okuyacksin.tabi unide okuyabilirsn daha yasin cok kucuk ama illa da uni okumkla olck is degil bu is.
kendini farkli alanlarda gelistirebilirsn ya ne ev hanimlari taniyorum kendilerni nasil gelistiriyolr is yapıyorlr.kusura bakma boş boş ev isleri ve oturmalarla omrunu geciren kadinlari gordukce gercktn canim sıkılıyor.evde otur ama kendini gelistirmeyi sakin unutma.
haa bide ev hanimi oldugunu ogrenip muhabbeti kesen sozde kulturlu hanimlarda en baba cahillerdr bunu da soylemeden gecemicem.

Artık üniversite okumak öyle kolay ki, örgün yoksa açık var. Ablam ilkokul mezunuydi destek oldum, hevesliydi zaten, ortaokuldan başladı, şu an üniversite okuyor hem de iki çocukla. Çok mutlu. benim çok yakın arkadaşım, komşum ilkokul mezunu bile değil. aldım halk eğitime götürdüm ilkokulu bitirecek. şimdiden ortaokula heveslendiriyorum. ben de başladım ikinci üniversiteye, beraber çalışacağız diyorum.
Fırsatlar bu kadar çokken okumamak garip oluyor. etrafinizdaki insanlar sizi kınamak yerine destek olsalardı daha iyiydi.

Ben sana inanıyorum. Samimi geldin çok. Yaparsın sen. Bu sene olacak olan ygs sinavina gir. Ösym sitesinden takip et basvurunu kaçırma. Ösym şifren yoksa en yakin ösym binasina gidip alabilirsin diye biliyorum.
Zaten türkçe testinden 13 net yaparsan bilr 180 baraj puanı alirsin sinavdan. Açık Öğretim yazarsın tercihlerine. Evde netten videolar ile cok guzel sinavlari verirsin.
Ama ozel olarak bir seye yetenegin varsa bolum olarak onu secebilirsin.
Sonra halk egitimler var. Yabancı dil egitimi veriyorlar. Mesela ingilizce öğrenebilirsin. Zaten 2 yada 5 ay içersinde kurslar bitiyor.
Bilgisayar kullanimi bilmiyorsan onunda sertifikasini alirsin. Hem bu halk egitimlerde ygs sinavlarina ucretsiz derste veriliyor. Cocuk gelisimi , diksiyon, iletisim gibi aklina ne gelirse kurslar var kendini gelistirebilirsin.
Baktin kendini tutamiyosun sosyal projelere katil. Gönüllü olarak işler yap. Hem sosyallesirsin hem evde oturmak zorunda kalmazsin. Bir baslasan varya alistiktan sonra kimse tutamaz seni . Insallah hayata gecirirsin bu isteklerini bir an önce.

Pardon bu sene olcak olan ygs sinavina gir demişim ama sene bitti 2017 de diye duzeltiyorum.

Ben sana inanıyorum. Samimi geldin çok. Yaparsın sen. Bu sene olacak olan ygs sinavina gir. Ösym sitesinden takip et basvurunu kaçırma. Ösym şifren yoksa en yakin ösym binasina gidip alabilirsin diye biliyorum.
Zaten türkçe testinden 13 net yaparsan bilr 180 baraj puanı alirsin sinavdan. Açık Öğretim yazarsın tercihlerine. Evde netten videolar ile cok guzel sinavlari verirsin.
Ama ozel olarak bir seye yetenegin varsa bolum olarak onu secebilirsin.
Sonra halk egitimler var. Yabancı dil egitimi veriyorlar. Mesela ingilizce öğrenebilirsin. Zaten 2 yada 5 ay içersinde kurslar bitiyor.
Bilgisayar kullanimi bilmiyorsan onunda sertifikasini alirsin. Hem bu halk egitimlerde ygs sinavlarina ucretsiz derste veriliyor. Cocuk gelisimi , diksiyon, iletisim gibi aklina ne gelirse kurslar var kendini gelistirebilirsin.
Baktin kendini tutamiyosun sosyal projelere katil. Gönüllü olarak işler yap. Hem sosyallesirsin hem evde oturmak zorunda kalmazsin. Bir baslasan varya alistiktan sonra kimse tutamaz seni . Insallah hayata gecirirsin bu isteklerini bir an önce.
bizim bayağı oldu gireli unutmuşum, ygs mi lys mi o sınavın adı şu an ,biri birinci bölüm biri ikinci bölümdü sanki değil mi?

bizim bayağı oldu gireli unutmuşum, ygs mi lys mi o sınavın adı şu an ,biri birinci bölüm biri ikinci bölümdü sanki değil mi?

Ygs birinci Bölüm diye biliyorum. Eger bundan 180 baraj puanini alirsan 4 yillik fakulteler icin lys sınavına girmeye hak kazaniyorsun.
Tabi bazi 4 yillik bölümler sadece birinci basamak ygs olsa yeter diyor. Ama bazi bölümler de ygs-lys istiyor.

Amacım diplomam var demek değil diploma Master ile adam olmayan insan çok etrafımda ben sadece o üniversiteye gidenlerdeki özgüvenden istiyorum insanların bana saygı duymasını Yok saymamasını aman buda köyden gelmiş herşeye hazır konmuş görgüsüz cahil bu bakışını görmek istemiyorum beni tanımadan bu önyargıya düşenler var .

Vallahi billahi kimse öyle düşünmüyor. Siz bu konuyu kafanızdq çokça evirip çevirdiğiniz için size öyle geliyor.

Elalemden çok , 26 yaşında daha hayatın baharında evde oturmak canınızı sıkar bunu düşünün. Çocuklar büyüyünce iyiden iyiye sıkılırsınız. Düşünceleriniz çok güzel, üniversiteye gidin gitmeyin meslek edinip güzel şeyler yapacaksınız gibi bir his oluştu içimde.

Okumanın yaşı yoktur eğer istiyorsanız açıktan okuyabilirsiniz ama siz bunu kompleks yapmışınız gibi. Bende üniversite mezunuyum calışıyorum ama komşularının çoğu lise mezunu ev hanımı. Valla hicte sizin dediğiniz gibi yaklaşmıyorum. Kimsede o şekilde yaklaşmiyor. Hatta bir komşumda kizima bakıyor ben işteyken çok da seviyorum kendini :)
Önce cahillik kompleksinden kurtulun sonra okula kaydolun. Unutmayın diploma insanın cehlini alsana. Hamurunda varsa esseklik baki kalır demişler.. her okuyanın cahil olmadığı kanısına nerden vardınız?

ne kadar kompleks edinmiş gibi görünsem kendimi ezsemde tabiki hayatımı bu şekilde yaşamıyorum .bütün yazılarımı okuyanlar benim derdimin o insanlarla değilde kendimle alakalı olduğunu anlamıştır .ben kendimi geliştirmek istiyorum !çok gencim ve bomboş bir insan olduğumu düşünüyorum .neden daha donanımlı olmayayım ?bakın bir arkadaş kitap isimleri yazdı birçoğunu hiç duymadım bile ,bir başkası yazdı şuralara gittin mi diye hiç gitmedim görmedim .birçok şeyi imkanım varken de yapmadım :KK43: benim kızgınlığım kendime .değişim arayışım da en çok çocuklarım için !! Boş kafada bir annenin donanımlı bir çocuk yetiştireceğine inanmadığım için !yksa benim de eşim annem kardeşlerim bana hayran birçok arkadaşım var Yanyana geldik mi sohbetin dibine vurduğum arkadaşlarım var !Ama bir yandan da dışarıya ezik imajı verdiğimi düşünüyorum bunu yenmek içinde ufkumun açılması gerekiyor .anlatabilmişimdir umarım

Benim kendimi ezmem kendime kızmam şundan kaynaklanıyor çok başarılı bir öğrenci idim birçoğuna zor gelecek bir liseyi (Anadolu meslek lisesini)bitirdim .hem İngilizce hem bilgisayar eğitimi aldım bursla okudum !hayatımın en parlak başarılı dönemimde herşeyi bıraktım evlendim üstelikte görücü usülü .yıllar geçse de neden diye soruyorum hep keşke devam etse idim en azından iki yıllık direk geçiş hakkım vardı kullanmadım İngilizcem gayet iyiydi onun üstüne katmadım .yabancı olduğum bir şehire geldim ve öylece kaldım .kişisel gelişim ve annelik üzerine kitaplar dışında hiç kitap okumadım .evet şaşkoloz bir insanda değilim,gündemi takip ederim insanları dinlerim ,ama hep eksik bıraktım kendimi daha donanımlı olabilirdim .hep evdeydim evde kalmak istemiyorum artık :mad:

Hiç bir şey için geç değil . Üniversite bitirip,meslek sahibi olup ama yanliş bir evlilikte yapabilirdiniz...Şu noktada keşkelerle uzulmek yerine,bardagin dolu tarafına bakın,mutlu bir evliliginiz ,iki çocuğunuz varmis, ne guzel...
Dediğiniz gibi biraz sosyallesmeye ihtiyacınız var.Bir dil kursuna gidebilirsiniz mesela.Yine bilgisayar kurslarına katılabilirsiniz.Sinemaya tiyatroya konsere gidin,gitmediginiz yerleri gezin,okumadiginiz kitapları okuyun.Bu süreçte yeni arkadaşlıklar edinirsiniz buda size pozitif etki yapar .

aynen mune abla
şimdi deseler ki sen git dolap parçası kes dolap yap ben ne anlarım onun işinden onun da okulu var ya da usta-çırak eğitimi var neticede
okumak aslında meslek icabınca eğitimini almak bir de görgü kültür edinmek o aşağılayan üniversite mezunu kadınlar okumuş ama görgü kültür edinememiş belliki yazık
Ki bunlar mesleki bilgi, bilgili donanımlı insan demek yalnızca mesleki bilgiye sahip olmakla olmuyor, okumayı sonuna kadar destekleyen biriyim, okuyabildiği kadar okumalı insan ama bilgili vizyon sahibi olmak yalnızca okul bitirmekle olmuyor.
Kendini geliştirmekte gerekiyor, araştıran, sorgulayan, çok yönlü bakabilen bireyler olmamız lazım.

Son düzenleme:
Bu önyargıya düşen insanlarla niye muhattap oluyorsunuz veya niye onların düşüncelerini önemsiyorsunuz ? Ne saçma şey,herkes üni okumak zorunda değil,okumayanlar cahil okuyanlar da alim değil.
Çocuklarına iyi bir gelecek verebilmek ,onları yetiştirebilmek için üniversite mezunu olmana gerek yok ki..ayrıca eşinin durumu iyi ise çalışmayıp çocuklarına bakman,kendin ilgilenmen onlar için çok büyük bir hazine hatta artık bu devirde aranılıp da bulunamayan şey..o çevrende sen Üni mezunu değilsin diye seninle konuşmayan insanlara da bir sor bakalım dünya klasiklerinin hangilerini okumuşlar yada dünyada olup biten hangi olaydan haberleri var..açıp dümdüz defter kitap okuyup iki sınav geçince kimsenin boyu uzamıyor ..aksine siz onlarla görüşmeyin,kültürünüz bana az geliyor siye cevap ver hatta..ay çok sinirlendim :))

montaigne- denemeler
thomas more- ütopya
goncarov- oblomov
sabahattin ali- kuyucaklı yusuf, kürk mantolu madonna (9-10 liraya kitapçılarda yky nin bulunur)
gabriel garcia marquez- kırmızı pazartesi, yüz yıllık yalnızlık
dostoyevski- karamazov kardeşler
john steinbeck- gazap üzümleri
platon- devlet
gustave flaubert- madame bovary
çok abartmak istemiyorum başlangıç için ama bunlar aşağı yukarı demirbaş kitaplar. o üniversite mezunları bunların çoğunu duymamıştır bile. fikri olanlar ekleyebilir.

Bende A101 e gelen bütün kitaplar diyecektim :-)
Çoğu felsefi kitabı bunlar başlangıç için ağır kaçmasın ya ?

Victor hugo -sefiller hem sıkılmazsın hem baya şey kaparsın bence
Balzac -vadideki zambak
Jack london beyaz diş
Çinli sindrella okurken çok ağlamıştım :cry:
Küçük prens son 3 yılda popüler olmasına bakma çok sağlam kitaptır
Jane eyre ve aşk ve gururda güzeldir ama Jane Eyrenin yeri ayrı bende :)
Portakal çiçeği çocuk yetiştirmede örnek alınacak bir kitap çok ince şeyler var 3 kitaplık 1 seri ilk 2 kitabı baya akıcı :))
Küçük Ağa ve Osmancık Tağrık buğranın kitapları güzel yine

Sami Paşazade sezai Küçük Şeyler

Beyaz zambaklar ülkesinde

İstersen daha çok yazarım :KK66:

Sana cahil koylu diyen gorumcen,senden iki yil fazla okudu diye kardesini de aristoktat saniyodur simdi.
Canim ev hanimi olbilirsin.Uni mezunu olup dogru durust bilgi birikimi olmayan,iki lafi bi araya getiremeyenlerle dolu ortalik.Oku kardesim.Burda yazilanlari nasil okuyosan kitap da okuyabilirsin pekala.Kurslara git.Spor yap.Kendine bak.Biraz ozguvenin de artsin.Kendini sev,gerisi gelir.

Bende A101 e gelen bütün kitaplar diyecektim :-)
Çoğu felsefi kitabı bunlar başlangıç için ağır kaçmasın ya ?

Victor hugo -sefiller hem sıkılmazsın hem baya şey kaparsın bence
Balzac -vadideki zambak
Jack london beyaz diş
Çinli sindrella okurken çok ağlamıştım :cry:
Küçük prens son 3 yılda popüler olmasına bakma çok sağlam kitaptır
Jane eyre ve aşk ve gururda güzeldir ama Jane Eyrenin yeri ayrı bende :)
Portakal çiçeği çocuk yetiştirmede örnek alınacak bir kitap çok ince şeyler var 3 kitaplık 1 seri ilk 2 kitabı baya akıcı :))
Küçük Ağa ve Osmancık Tağrık buğranın kitapları güzel yine

Sami Paşazade sezai Küçük Şeyler

Beyaz zambaklar ülkesinde

İstersen daha çok yazarım :KK66:
diğer öneride kitapların bir çoğunu sipariş vermiştim netten :)) bunları da temin ederim de A 101 de demi satılıyor :)) bakmam lazım

X