Eğitim eksikliği

Nevercığım, modern eğitim sisteminin tam uygulandığı bir düzende dediğin doğru ama bizim ülkemizde bu pek geçerli değil.
Her şey ezbere gidiyor emin ol. Konun yüzde ellisini bilsen elli alıp geçebiliyorsun. Diğer ellisini boş ver. Sonra o öğrenmediğin yüzde elli ileriki konularda başına dert oluyor, ve başarısız oluyorsun. O ezberlendiğin elliyi de zaten unutuyorsun sınavdan sonra. Hooop başa dönüyorsun. Ben liseye kadar bunu fark edemedim, sonra ilk üniversite sınavına girdiğimde çuvalladım ve neden diye sordum kendime. İşte böyle...
Bu şekilde düşünürsek ne örgün ne aöf okumasına gerek yok konu sahibinin. Ben iyi Üniversitelerdeki örgün eğitimin hala kaliteli olduğunu düşünüyorum. Hem örgün hem aöf okumuş biri olarak ikisini karşılaştırıyorum ve aöf den aklımda kalan 1 2 kelime sadece. Üstelik 3,75 ortalamayla yüksek onur belgesiyle mezun oldum. Örgün egitimimin ise bana kazandırdığı bir meslek, bir bakış açısı, bir bilgi birikimi be bir üniversite kültürü var. Ben ülkemizde örgünle açıktan eğitimin farkı yok denmesini çok üzücü buluyorum.

Nasıl yani ? Üniversite eğitimini karşılaştırıyoruz ama öss kpss ne alaka anlamadım? Örgün egitimde vizeler test olmaz, klasiktir. Quizi vardır , ödevi vardır , projesi vardır , sözlüsü vardır , tezi vardır. Derse girip hocayla birebir iletişim vardır. Staji vardır vs vs. Okula girerken girilen sınavların eğitim asamasiyla bir ilgisi yok ki. Onlar eleme sinavlarin eğitim verme sınavı değil.

Örgün ve köklü bir üniversitede güzel bir bölümde okuyan kardeşim şu an tüm vizelerini test usulu verip tatile geldi
yanımıza

Aynı ülkeden bahsettiğimize emin miyiz acaba?

Eğer eğitim verilen okullarda sınavlar proje quiz açık uçlu sınavla oluyorsa eleme sınavı dediğiniz kpss ygs lys de de böyle olması gerekir

Sistem yapılandırmacı yaklaşım ve aktif öğrenme ile eğitim veriyorsa eleme sınavları da buna paralel olmalı

Umarım anlatabilmişimdir.

Ben bütün bunların hepsini görmezden duymazdan gelsem nolacak ?sekiz yıl geldim ve işte tamda en kötüsü 6 yaşındaki oğlum neden benim bir mesleğim olmadığını neden sadece anne olduğumu sorguluyor keşke öğretmen olsa idin diyor bilmiyor ki çocuk bu benim bam telim ruhumun en yaralı kısmı :mad: başarılı bir öğrenci iken 19 unda evlenmek gibi bir hataya düştü isem ailemin etkisi çok hiç desteklemediler burs ile liseyi bitirdim .çok şükür gayet mutluyum eşimle ama ya olmasaydık !ya şanssız olsaydım ?

Ve aöf ile Örgünün farkı yok demedim bunu siz kendiniz kurmuşsunuz

Sadece aöf hiçbir şey katmaz sözünüze istinaden yazdım

Kitabın olduğu bir yerde insan illaki bir nebze de olsa donanımına bir şey katar

O kitaplar da yetkili Prof ve öğretim görevlileri tarafından yazılıyor

Örgün ve köklü bir üniversitede güzel bir bölümde okuyan kardeşim şu an tüm vizelerini test usulu verip tatile geldi
yanımıza

Eğer eğitim verilen okullarda sınavlar proje quiz açık uçlu sınavla oluyorsa eleme sınavı dediğiniz kpss ygs lys de de böyle olması gerekir

Sistem yapılandırmacı yaklaşım ve aktif öğrenme ile eğitim veriyorsa eleme sınavları da buna paralel olmalı

Ben mezun olalı çok şey değişmiş demek ki yazık.
Eleme sinavlariyla eğitim sistemi konusunda ise anlaşamadık üzgünüm. Paralel olmak zorunda veya değil ben bunu tartışmıyorum, örgün egitimle aöf eğitimi farkını belirtiyordum. Ama sizin bahsettiğiniz gibi o köklü üniversite de aöf tarzına geçtiyse cidden çok çok üzücü. :KK43:

Bu şekilde düşünürsek ne örgün ne aöf okumasına gerek yok konu sahibinin. Ben iyi Üniversitelerdeki örgün eğitimin hala kaliteli olduğunu düşünüyorum. Hem örgün hem aöf okumuş biri olarak ikisini karşılaştırıyorum ve aöf den aklımda kalan 1 2 kelime sadece. Üstelik 3,75 ortalamayla yüksek onur belgesiyle mezun oldum. Örgün egitimimin ise bana kazandırdığı bir meslek, bir bakış açısı, bir bilgi birikimi be bir üniversite kültürü var. Ben ülkemizde örgünle açıktan eğitimin farkı yok denmesini çok üzücü buluyorum.
Buna ben de katılıyorum. İlla ki farkları var.
Ama her bölüm, her okul her insanı eşit şekilde geliştirmez. Okul bitirmek için okuyup sonra soruyorlar bana ne kattı diye. İşte sorun burada.

yanımıza

Maalesef durum bu. Süreç değerlendirme baz alınmalı güya, ama hala çatır çatır sonuç değerlendiriliyor.
Ölçme değerlendirme yöntemleri hala geleneksel modele göre belirleniyor.

Bu yazdıklarımın hiçbirini eşim bana hissettirmedi(L) hep çevre ve nedense hep kadınlar anlamıyorum destek olmak gerekmezmi birbirimize ?alt komşuma ilk misafir gittik bana dedi ki ben kendimi kanıtladım ama sen? bi hemşireyim demek vaaarrrrr bide ev hanımıyım !! Ezdi beni ve ben o günden beri kendimi sorguluyorum
ne dedin de sana öyle dedi ?

Bu yazdıklarımın hiçbirini eşim bana hissettirmedi(L) hep çevre ve nedense hep kadınlar anlamıyorum destek olmak gerekmezmi birbirimize ?alt komşuma ilk misafir gittik bana dedi ki ben kendimi kanıtladım ama sen? bi hemşireyim demek vaaarrrrr bide ev hanımıyım !! Ezdi beni ve ben o günden beri kendimi sorguluyorum
O da ola ola hemşire olmuş doktor da olabilirdi
Ancak hemşire olmuşsun seni de beni ezdiğin gibi ezenler var canım demeliydin :KK66:

Maaşallah azminizi çok beğendim tebrik ediyorum. ama sınıflandıran insanlardan zaten uzak durun üniv mezunu olsanız bile.

Ve çocuğunuz sorduğundada çekinmeyin utanmayın. annesiniz ve dolayısıyla doktor öğretmen vs hepsisiniz, onunda sınıflandıran insan olmaması için özgüvenle sizinle gurur duymasını sağlayın.( ki zaten öylede görünüyor sizinle gurur duymalı :KK15:)

pff hiç ayarınız yok değil mi ?
Hemşireysen üstüne alınman doğal ama konu sahibi ev hanımı diye ezen ben değilim bizzat hemşireyim diyen şahıs.
Böyle ezip kibirlenecek insanlar gerçekten bir şeylere sahip olmalı bu hayatta hemşireyim diyor onun üstü yok mu şimdi onu ezen bağırıp çağıran yok mu?
Ne demişler kibir hak edilmeli en iyisi olsunlar sonra gelip başıma kibirlensinler :KK66:

ne dedin de sana öyle dedi ?
Aslında muhabbet bu şekilde ilerlemiyordu çocukların okulundan falan konuşuyorduk çalışan anne olmak zor dedi bende haklısın hem çocuklar hem ev hem çalışmak yorucu olur Allah yardımcın olsun tarzı şeyler söyledim her nedense kocası içeri girdiğinde dan diye böyle söyleyiverdi ! Kocası da ona başka bir konu üstünden okumak cahilliği alır eşşeklik baki kalır dedi !belliki aralarında üstünlük kavgası yapıyorlar oda bana basarak kocasına karşı yükselmek istedi diye düşünüyorum ! Haklı yada haksız olabilirim sezgim o şekilde oldu

Hemşireysen üstüne alınman doğal ama konu sahibi ev hanımı diye ezen ben değilim bizzat hemşireyim diyen şahıs.
Böyle ezip kibirlenecek insanlar gerçekten bir şeylere sahip olmalı bu hayatta hemşireyim diyor onun üstü yok mu şimdi onu ezen bağırıp çağıran yok mu?
Ne demişler kibir hak edilmeli en iyisi olsunlar sonra gelip başıma kibirlensinler :KK66:
hemşire değilim. böyle cevaplar sadece seviyeyi düşürür hiçbir savunulacak tarafı da yok ayıp yahu

Aslında muhabbet bu şekilde ilerlemiyordu çocukların okulundan falan konuşuyorduk çalışan anne olmak zor dedi bende haklısın hem çocuklar hem ev hem çalışmak yorucu olur Allah yardımcın olsun tarzı şeyler söyledim her nedense kocası içeri girdiğinde dan diye böyle söyleyiverdi ! Kocası da ona başka bir konu üstünden okumak cahilliği alır eşşeklik baki kalır dedi !belliki aralarında üstünlük kavgası yapıyorlar oda bana basarak kocasına karşı yükselmek istedi diye düşünüyorum ! Haklı yada haksız olabilirim sezgim o şekilde oldu
Eğer böyleyse zaten ayarsızmış. evine ilk defa gelen misafirin yanındaki konuşmalara bak :işsiz:

anladım hırsınız okumak için olsun eğer olur da okursanız onlar gibi olmayın :)

hemşire değilim. böyle cevaplar sadece seviyeyi düşürür hiçbir savunulacak tarafı da yok ayıp yahu
Karşıdaki seviyeden anlayacak insan olsa kadına öyle demezdi zaten üyemiz açıklamayı yaptı eşine diklenmek için kadını harcamış bence hak etmiş benim diyeceğim şeyi
Size böyle dediklerinde demezsiniz seviye düşmez ben derim seviye düşer ama o kadın bir daha da konuşamaz içinde kalır hangisi iyi peki üyenin cevap veremeyip üzülmesi mi cevap verip canını acıtanın canını acıtması mı? Bazıları hak ediyor....

X