Eğitim eksikliği

Üniversite bitirmiş biri olmak için üniversiteye gitmek istiyosanız çalışın sınava girin okuyun bi bölüm. Gözünüzde üniversite mezunu olmayı çok büyütmeyin.Yani bi anda herşey hakkında bilgi sahibi olan kültürlü biri haline gelmeyeceksiniz. Ben üniversite mezunuyum demek için de okunur mu bilemedim

Bn nereye başvuracağımı nereyi okuyacağımıda bilmiyorum ki .bilişim teknolojileri bölümünü okudum lisede o zamanlar her bölümü tercih edemezsiniz sadece kendi bölümünüzü seçebilirsiniz demişlerdi .belkide bölüm zor geldiği için üniversite okumakta ısrarcı olmadım .keşke ticaret falan okusa idim en azından muhasebeci bankacı olurdum.
eskiden di o herkes istediği bölüme gidiyor artık.Başvurlar ocakta.sınav martta ygs.

Ay deli misin sen? Ben Gazi işletme mezunuyum şimdiki aklım ola girer bi işe çalışırdım, üniversite sadece hayatın boyunca taşıyacağın bir etiket sakın üzülme ama okumak istiyosan da kurslar da çok faydalı İstanbulda İsmek var Ankarada da muhakkak vardır mesela ben kızım uslu olursa aşçılık kursuna gidicem. Kocam lise mezunu hiç mevzusunu falan yapmayız çok gereksiz konular bence, nice üniv mezunu gördüm kocamın görgüsü ve kültürüyle kıyaslayamam bile ama ben de psikoloji okumak istedim bi gün maddi sıkıntım olmazsa hala okumayı düşünüyorum o apayrı bi konu. Benim ünivdeki sınıfımda 18 yaşın getirisinin evlenebilmek olduğunu düşünen kız da mezun oldu, üniv cehaleti bile almayabiliyo bazı durumlarda.

Şu ezik psikolojiyi üzerinizden atın, yazınızdan bile her gün bir yeni bileği tadında insanlara huzur vermeyen birini gördğm. Siz eksik hissediyorsunuz belli, sırf eksik hissetmemek için bu şekilde davranmayın. İnsanlar sizdeki eksikliği cok rahat görür. Ve çoğu zaman suskun kalmalarının nedeni sizin onları bastırmanız degil, aman yazık bulaşmayayım şimdi buna diye düşündüklerindendir.

Bu gün okumadın diyenler
Yarın çalışmıyorsun diyecek
Hadi çalıştın Hukuk , psikoloji , Pdr , SH , Tıp okumadığın sürece
Epi topu bunu okudu diyecekler

Yengem üniversite bilgisayar çıkışlı
Babamın bu konuda yüksek öğrenimi yok ama yenegemin körelmektenm aklında kalan tek şey
Açma kapa düğmesi konusu açılınca exeli kullanamam der
Babamsa tamir ,düzeltme, program yükleme
Virüs temizleme konusunda baya iyidir

Bende lise mezunuyum biri beni ezmek istesin direk kitaplardan girerim konuya
Ödüllü filmlerden girerim ki bende Teknik meslek mezunuyum

Üniversite okumamamı bırakın Tolstoyun Kreutzer Sonatı hakkında ne düşünüyorsunuz derim (baya sağlam kitaptır tavsiye ederim :)) )
Çağan ırmak hakkında konu açarım çünkü kendimi bu konuda bir çok üniversite mezunundan üstün görüyorum

Üniversite okumanın amacı kendini belli bir meslek konusunda usta düzeyinde eğitmek
Meslek lisesi çıkışlısın mezun olduğun bölümden kalfa derecesinde mezunsun
Okumana kesinlikle karşı değilim yanlış anlama
KK da üniversiteye hazırlanma topiğim var orada da yardımcı olurum baya
Ama bu kafa yapısı bana çok yanlış geliyor
Yeri geldiğinde cevap verebilmelisin yani

Çok ironiktir ;
Ülkede kolunu çarptığın yer üniversite mezunu
Okuma oranı %1 in altında
Ağlanacak halimize gülelim :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Üniversite sınavına hazırlanıyorum ama bu konuda konuşsam konuşurum baya yani :KK15:

Şu ezik psikolojiyi üzerinizden atın, yazınızdan bile her gün bir yeni bileği tadında insanlara huzur vermeyen birini gördğm. Siz eksik hissediyorsunuz belli, sırf eksik hissetmemek için bu şekilde davranmayın. İnsanlar sizdeki eksikliği cok rahat görür. Ve çoğu zaman suskun kalmalarının nedeni sizin onları bastırmanız degil, aman yazık bulaşmayayım şimdi buna diye düşündüklerindendir.
Tamam bende bu psikolojiden kurtulmak için akıl istiyorum zaten sizlerden .

Bir arkadaşıma yardımcı olabilmek anacıyla soruyorum, gerçekten maddi manevi hiçbir sorun olmuyor mu eşinizle? Biriniz üniversite mezunu diğeriniz lise? Bir arkadaşımın da bu şekilde talipleri oluyor ama o denklik YOk diye direkt reddediyor.

Ay deli misin sen? Ben Gazi işletme mezunuyum şimdiki aklım ola girer bi işe çalışırdım, üniversite sadece hayatın boyunca taşıyacağın bir etiket sakın üzülme ama okumak istiyosan da kurslar da çok faydalı İstanbulda İsmek var Ankarada da muhakkak vardır mesela ben kızım uslu olursa aşçılık kursuna gidicem. Kocam lise mezunu hiç mevzusunu falan yapmayız çok gereksiz konular bence, nice üniv mezunu gördüm kocamın görgüsü ve kültürüyle kıyaslayamam bile ama ben de psikoloji okumak istedim bi gün maddi sıkıntım olmazsa hala okumayı düşünüyorum o apayrı bi konu. Benim ünivdeki sınıfımda 18 yaşın getirisinin evlenebilmek olduğunu düşünen kız da mezun oldu, üniv cehaleti bile almayabiliyo bazı durumlarda.

Bir arkadaşıma yardımcı olabilmek anacıyla soruyorum, gerçekten maddi manevi hiçbir sorun olmuyor mu eşinizle? Biriniz üniversite mezunu diğeriniz lise? Bir arkadaşımın da bu şekilde talipleri oluyor ama o denklik YOk diye direkt reddediyor.
Aynen benimde arkadaşım kendisi iki yıllık okudu mesleğide yok direk reddediyor lise mezunu ile ne işim olur ben okudum diyerek !

öncelikle şunu bir kabul edelim: kültürlü olmakla üniversite mezunu olmak arasında hiçbir ilişki yok.
üniversite okumak sadece kültürlü olmak için size fırsatlar sunar ama siz bu doyuma ulaşma derdinde değilseniz bu fırsat uçar gider.
üniversite ünvan içindir,meslek edinmek içindir.
şimdi siz kendinizi geliştirmek istiyorsanız bunu üniversite okumadan da yapabilirsiniz.
ha ben meslek edineceğim yani bana dr x,müfettiş y,öğretmen z densin istiyorsanız ve bunu çevrenizin gözünü boyamak ya da gösteriş için değilde gerçekten kendiniz için istiyorsanız ygs lys girin.maddi imkan varsa özel üniversite de olsa okuyun.

ne kadar kompleks edinmiş gibi görünsem kendimi ezsemde tabiki hayatımı bu şekilde yaşamıyorum .bütün yazılarımı okuyanlar benim derdimin o insanlarla değilde kendimle alakalı olduğunu anlamıştır .ben kendimi geliştirmek istiyorum !çok gencim ve bomboş bir insan olduğumu düşünüyorum .neden daha donanımlı olmayayım ?bakın bir arkadaş kitap isimleri yazdı birçoğunu hiç duymadım bile ,bir başkası yazdı şuralara gittin mi diye hiç gitmedim görmedim .birçok şeyi imkanım varken de yapmadım :KK43: benim kızgınlığım kendime .değişim arayışım da en çok çocuklarım için !! Boş kafada bir annenin donanımlı bir çocuk yetiştireceğine inanmadığım için !yksa benim de eşim annem kardeşlerim bana hayran birçok arkadaşım var Yanyana geldik mi sohbetin dibine vurduğum arkadaşlarım var !Ama bir yandan da dışarıya ezik imajı verdiğimi düşünüyorum bunu yenmek içinde ufkumun açılması gerekiyor .anlatabilmişimdir umarım
Lütfen bu mesajımı tekrar okuyun .konu başlığım dan ve başta yazdıklarımdan ötürü üniversite okumamın sadece statü kazanmak amacı ile istediğimi düşündüğünüzü düşünüyorum ! Üniversiteli olanlara bir hayranlığım Yok benim hayranlığım kültürlü insanlara !elbet üniversite okuyunca Hopp diye kültürlü olmayacağım yada üç beş kitap okuduğumda filozof kesilmeyeceğim !!öncelikle aileden gelen bir birikim olmalı ki maalesef bende oda Yok !bende diyorum ki benim çocuklarımda aynı fikre düşmesin ben olabildiğince kendimi geliştireyim ki EĞİTİMİN GÖRGÜNÜN KÜLTÜRÜN AİLEDE BAŞLADIĞINI düşünüyorum .konudan anlamanız gereken nasıl daha verimli donanımlı anne eş evlat olurum !belki konuyu böyle açmalıydım evet !!

Yok canım niye olsun ben üniv bitirdim deyip kibir yapmıyorum o da kompleks yapmıyo ayrıca kendini yetiştirmiş biri önemli olan o bence. Nice üniv mezunları var iki lafı bi araya getiremeyen kendini yetiştirmemiş ki benim çok talibim çıktı öğretmen olsun, sınıf arkadaşım olsun vs istemedim ama kocamla bi kaç ayda evlendik. Ayrıca bizim başka farklılıklarımız da var mesela ben aslen Çorumluyum kocam Bulgaristan göçmeni kültür farkımız da var vs vs anlaşmakla alakalı bu işler.

Sınıfımda çocuklu bir kaç arkadaşım daha vardı. Aynen dediginiz gibi erken evlenmişler. Ama gayet iyilerdi başarı olarak da. Çocuklar yattıktan sonra çalışıyorlarmis. Onlar yaptıysa siz de yapabilirsiniz. Mezun olduk hep beraber bu yıl :)

Yok canım niye olsun ben üniv bitirdim deyip kibir yapmıyorum o da kompleks yapmıyo ayrıca kendini yetiştirmiş biri önemli olan o bence. Nice üniv mezunları var iki lafı bi araya getiremeyen kendini yetiştirmemiş ki benim çok talibim çıktı öğretmen olsun, sınıf arkadaşım olsun vs istemedim ama kocamla bi kaç ayda evlendik. Ayrıca bizim başka farklılıklarımız da var mesela ben aslen Çorumluyum kocam Bulgaristan göçmeni kültür farkımız da var vs vs anlaşmakla alakalı bu işler.
Maşşallah ne kadar güzel. Aileniz de karşı çıkmadıysa Harika.

Açıköğretim okuyun mesela? sureklı kurslara gıdın hanımlar lokalıne falan el iş resım muzık gıbı...

merhaba şuan yazdıklarım benim bütün hayatımı olumsuz etkileyen düşünceler .ben Anadolu meslek lisesi mezunuyum,lise bitti eşimle görücü usülü evlendim.nişanlı iken beni okutacağına söz vermişti ama düğün yaklaşınca buna yanaşmadı.ben sana daha güzel hayat sunarım yorulmana gerek Yok ben okudum iki Senelikten birşey çıkmaz gibisinden önümü kesti .bende o zaman ki aklımla ve toplum baskısından ötürü okul hayatıma veda ettim .çocuk yaptım iki tane .şuan 8 yıllık güzel bir evliliğimiz var yaşam standardımda çok şükür iyi ama ben kendimi eksik hissediyorum Ankara da yaşıyorum ve tanıştığım herkes üniversite mezunu gitgide özgüven eksikliği
Yaşamaya başladım !öyleki biri ile sohbet etmek istemiyorum acaba saçmalıyormuyum acaba benimle ilgili şuan ne düşünüyor ?ev hanımıyım dediğim an zaten sohbette bi soğukluk başlıyor bir daha sohbet etmiyor bayan üniversiteli komşularım :KK43: en kötüsü de görümcem sürekli aşağıladı beni cahil köylü diyerek etkisinden çıkamıyorum !6 yaşındaki oğlum benim neden evde olduğumu neden bir mesleğim olmadığımı sorguladıkça utanıyorum okuluma devam etmediğim için :mad: !şimdi ben kendimi nasıl geliştirebilirim ?en çokta çocuklarımı güzel yetiştirmek için istiyorum bunu .kitap okumaya çalışıyorum ama devamını getiremiyorum .yeniden sınavlara girsem üstüesinden gelebilir miyim acaba ?dışardan okul bitirmeyi düşünüyorum ama neler yapmam gerekiyor nerelere başvurmam gerekiyor bilmiyorum bilenler akıl versin lütfen !!kurtulmak istiyorum cahil köylü ev hanımı imajından :mad:
Üniversite mezunu olunca,sihirli bir değnek deyip,çok cool,hoş sohbet biri olmuyorsun.Sen kompleks yapmışsın kendine.Üniversite mezunu olup ev hanımı olan tilyon tane insan var.
Oğlun senin neden evde oturduğunu neden mesleğin olmadığını sorgulaması biraz garip.Bunu da açıklayabilirsin sanırım.Utanılacak bir şey mi evde olmak,evladınla ilgilenmek.
Görümcenin köylü cahil diye seni aşağılamasına izin vermen senin hatan

Bn nereye başvuracağımı nereyi okuyacağımıda bilmiyorum ki .bilişim teknolojileri bölümünü okudum lisede o zamanlar her bölümü tercih edemezsiniz sadece kendi bölümünüzü seçebilirsiniz demişlerdi .belkide bölüm zor geldiği için üniversite okumakta ısrarcı olmadım .keşke ticaret falan okusa idim en azından muhasebeci bankacı olurdum.
üniversite sınavı başvuru tarihlerine bak başvurunu yapıp ygsye gir barajı aşınca açıköğretime kayıt olabiliyorsun istediğin bir bölüme

merhaba şuan yazdıklarım benim bütün hayatımı olumsuz etkileyen düşünceler .ben Anadolu meslek lisesi mezunuyum,lise bitti eşimle görücü usülü evlendim.nişanlı iken beni okutacağına söz vermişti ama düğün yaklaşınca buna yanaşmadı.ben sana daha güzel hayat sunarım yorulmana gerek Yok ben okudum iki Senelikten birşey çıkmaz gibisinden önümü kesti .bende o zaman ki aklımla ve toplum baskısından ötürü okul hayatıma veda ettim .çocuk yaptım iki tane .şuan 8 yıllık güzel bir evliliğimiz var yaşam standardımda çok şükür iyi ama ben kendimi eksik hissediyorum Ankara da yaşıyorum ve tanıştığım herkes üniversite mezunu gitgide özgüven eksikliği
Yaşamaya başladım !öyleki biri ile sohbet etmek istemiyorum acaba saçmalıyormuyum acaba benimle ilgili şuan ne düşünüyor ?ev hanımıyım dediğim an zaten sohbette bi soğukluk başlıyor bir daha sohbet etmiyor bayan üniversiteli komşularım :KK43: en kötüsü de görümcem sürekli aşağıladı beni cahil köylü diyerek etkisinden çıkamıyorum !6 yaşındaki oğlum benim neden evde olduğumu neden bir mesleğim olmadığımı sorguladıkça utanıyorum okuluma devam etmediğim için :mad: !şimdi ben kendimi nasıl geliştirebilirim ?en çokta çocuklarımı güzel yetiştirmek için istiyorum bunu .kitap okumaya çalışıyorum ama devamını getiremiyorum .yeniden sınavlara girsem üstüesinden gelebilir miyim acaba ?dışardan okul bitirmeyi düşünüyorum ama neler yapmam gerekiyor nerelere başvurmam gerekiyor bilmiyorum bilenler akıl versin lütfen !!kurtulmak istiyorum cahil köylü ev hanımı imajından :mad:

Sen yeter ki iste, bir yolunu bulursun..

Maşşallah ne kadar güzel. Aileniz de karşı çıkmadıysa Harika.
Yok canım öyle karşı çıkacak aileler yetiştirmedi bizi. Kayınvalidem ilk gördüğünde beni ben bu kızı beğendim ciddi misiniz evlenin dedi, annem kocamı gördüğünde beğendi vs.

üniversite sınavı başvuru tarihlerine bak başvurunu yapıp ygsye gir barajı aşınca açıköğretime kayıt olabiliyorsun istediğin bir bölüme
yok o eskiden di hepsi taban puanlı ve kontenjanlı oldu tercihte yerleşemeyen çok öğrenci oldu mesela,sadece barajı geçip yerleşilmiyor biraz da olsa çalışması belirli puanı çekmesi gerek.

X