Eğitim eksikliği

Ayrıca başka hobilerde edinmem gerekiyor !!bomboş yaşıyorum resmen !sabah akşam evlilik programı kısmetse olur izleyen bir tipte değilim ki neden böyle kendimi bıraktım anlamıyorum :mad:

Son düzenleme:
çok sağolun arkadaşlar en azından farklı bir bakış açısı sundunuz bana ki bu benim için çok kıymetli !hepsini her öneriyi değerlendireceğim .teşekkür ederim cevaplarınız için .

Ne demek üniversite mezunu insanlar sizinle muhatap olmuyor demek ki onların okuması bir işine yaramamış sadece diplomaları olmuş. İsterseniz açıktan çok rahat okursunuz biraz çalışırsanız da örgüne gidersiniz. Yengem üç çocuğundan sonra evine 4-5 saatlik uzakta olan bir yerde üniversite okudu 2 yıllık hafta içi giderdi hafta sonu evine gelirdi isteyince neden olmasın ki.

Sırf üniversite mezunuyum diyebilmek için okumak istiyorsanız açık öğretim okuyun. Yok kendimi gelistireyim, ben de bazı konularda bilgi ve fikir sahibi olayim diye istiyorsanız açık öğretim okumayın boşuna, hiçbir şey kazandırmıyor.

Çevrenizdekilerin tripleri acayip saçma
Bir insan okumamış olabilir ama bu onu cahil yapmaz kendini okuluna devam etmeden de geliştirebilir
Cahillik, cehalet dediğimiz şeyler okula giderek alınmıyor ne yazık ki....
Okuyan cahiller de, saçma sapan hareketler de bulunan da, acayip deli ötesi fikirleri olan da var gördükçe duydukça onlar adına utanıp bıyık altından gülüyor insan :)

Üniversite mezunuyum. en yakın arkadaşım lise mezunu bir ev hanımıydı

Seni bununla vuranlar o eğitimden hiçbir şey alamamışlar

Gidip işletme iktisat okuyup binlerce işsizken biri olmak istiyorsan bilemem

Ama bu saatten sonra seni meslek sahibi yapacak bir alana yönelmeni tavsiye ederim

Üniversite mezunu olmak da artık çok hava atılacak bir şey değil

Okumayan yok gibi.

Sırf üniversite mezunuyum diyebilmek için okumak istiyorsanız açık öğretim okuyun. Yok kendimi gelistireyim, ben de bazı konularda bilgi ve fikir sahibi olayim diye istiyorsanız açık öğretim okumayın boşuna, hiçbir şey kazandırmıyor.

İki yıl aöf okudum ama bana çok şey kattı

Tabi nasıl okuduğunuz da önemli

O dersleri 25 30 la geçmek de var kitapları hatmedip 90 100 le geçmek de

İki yıl aöf okudum ama bana çok şey kattı

Tabi nasıl okuduğunuz da önemli

O dersleri 25 30 la geçmek de var kitapları hatmedip 90 100 le geçmek de
İşte bahsettiğim buydu, kitap hatmetmek eğitim değildir. Ogrencide kabahat yok aöf nin sistemi çok yanlış. Kitabı ezberleyip test sınavıyla geçip diploma almak üniversite eğitimi olamaz.

illa okul okumak istiyorum diyorsanız çok güzel bölümler var. benim annem 52 yaşında ikinci kez üniversite okudu benimle birlikte. kuyumculuk ve takı tasarımı bölümü var mesela dersler uygulamalı geçiyor çok öğretici ve devam yada not açısından zorlamayan bir bölüm. onu bitirip sonrasında tasarım yada kuyumculuk üzerinde çalışabilirsiniz. ikinci öğretimi de var akşamları gidilen. diğer bölümler çocukla ful katılım sağlanması zor öğrenciyken bile zor biten bölümler tavsiye etmem.

onun dışında lütfen bıkmadan sıkılmadan kitap okuyun, kendinizi alıştırın yarıda bırakmayacaksınız bir süre sonra. yüzlerce kitap okudum bu güne kadar büyük bir kütüphanem var tavsiye edebilirim. okuduğunuz kitaplar romantik ya da kişisel gelişim kitapları olmasın. aziz nesin, montaigne vs okuyun. çokça belgesel izleyin. bunlar bir insanı her anlamda yüceltir yükseltir.

İşte bahsettiğim buydu, kitap hatmetmek eğitim değildir. Ogrencide kabahat yok aöf nin sistemi çok yanlış. Kitabı ezberleyip test sınavıyla geçip diploma almak üniversite eğitimi olamaz.

Örgün Üniversiteler çok mu farkli onlarda da kitap ezberletip test usulu sınav var

İlkokuldan yüksek lisans dahil bu şekilde işliyor çogu eğitim kurumu

Teog ygs lys kpss hakimlik tus....

Hangisi farkli bir yöntem kullanıyor?

Tabiki benimde üniversite mezunu gayet hanfendi sevecen arkadaşlarımda var ama böyle kendine bakmadan seni ezmeye çalışan mutsuz insan(cık)larda karşıma çok çıkıyor .basen diyorum haklı olabilirler bende boş bir insanımdır sohbetimi sevmiyor olabilirler yada bunlar benim bakış açımla ürettiğim abartılarımda olabilir :KK43: ama biliyorum ki bu durum beni hep her zaman hırpalayacak .En başta da ben vatanına milletine hayırlı bir evlat yetiştirmek istiyorum !o yüzden bu bunalımdan çıkmam gerekiyor .

illa okul okumak istiyorum diyorsanız çok güzel bölümler var. benim annem 52 yaşında ikinci kez üniversite okudu benimle birlikte. kuyumculuk ve takı tasarımı bölümü var mesela dersler uygulamalı geçiyor çok öğretici ve devam yada not açısından zorlamayan bir bölüm. onu bitirip sonrasında tasarım yada kuyumculuk üzerinde çalışabilirsiniz. ikinci öğretimi de var akşamları gidilen. diğer bölümler çocukla ful katılım sağlanması zor öğrenciyken bile zor biten bölümler tavsiye etmem.

onun dışında lütfen bıkmadan sıkılmadan kitap okuyun, kendinizi alıştırın yarıda bırakmayacaksınız bir süre sonra. yüzlerce kitap okudum bu güne kadar büyük bir kütüphanem var tavsiye edebilirim. okuduğunuz kitaplar romantik ya da kişisel gelişim kitapları olmasın. aziz nesin, montaigne vs okuyun. çokça belgesel izleyin. bunlar bir insanı her anlamda yüceltir yükseltir.
Kitap okumaya yanlış yerden başlamışım o zaman .dünden beri araştırıyorum muhakkak okunması gereken kitaplar hangileri hemen temin edip kendime katmak istiyorum

Birileri karşısında söz sahibi olmak, size laf etmelerini önlemek amacıyla üniversite mi okumak istiyorsunuz?
Ama bu düşünce yanlış yani. Kendiniz için okumak istemeniz lazım, onun bunun lafıyla değil.
Bunu bir netleştirin önce, sonra adım atarsınız.

Örgün Üniversiteler çok mu farkli onlarda da kitap ezberletip test usulu sınav var

İlkokuldan yüksek lisans dahil bu şekilde işliyor çogu eğitim kurumu

Teog ygs lys kpss hakimlik tus....

Hangisi farkli bir yöntem kullanıyor?
Nasıl yani ? Üniversite eğitimini karşılaştırıyoruz ama öss kpss ne alaka anlamadım? Örgün egitimde vizeler test olmaz, klasiktir. Quizi vardır , ödevi vardır , projesi vardır , sözlüsü vardır , tezi vardır. Derse girip hocayla birebir iletişim vardır. Staji vardır vs vs. Okula girerken girilen sınavların eğitim asamasiyla bir ilgisi yok ki. Onlar eleme sinavlarin eğitim verme sınavı değil.

Sanki üniversite mezunu olmak belli şeylere çözüm garanti gibiymiş konuşuyorsunuz. Görümceniz , komşularınız sizle bu yüzden konuşmuyorsa onlarda üniversite mezunuysa diploma görgü,saygı getirmiyor sadece diplomam olsun bu bana sosyal statü kazandırır diyorsanız hiç okumayın ama mesala 6 yaşındaki oğluma liseye geçtiğinde daha fazla katkım olsun diyorsanız kendinizi geliştimek için neden olmasın? İlk önce kitap okuma alışkanlığı kazanırsanız bu sizin adınıza çok büyük bir kazanımdır üniversite mezunu olmasanız bile ufkunuz, bakış açınız farklılığı hemen fark edilecektir. O zman diplomanın bunun için gerekli olmadığını anlaycaksınız.

montaigne- denemeler
thomas more- ütopya
goncarov- oblomov
sabahattin ali- kuyucaklı yusuf, kürk mantolu madonna (9-10 liraya kitapçılarda yky nin bulunur)
gabriel garcia marquez- kırmızı pazartesi, yüz yıllık yalnızlık
dostoyevski- karamazov kardeşler
john steinbeck- gazap üzümleri
platon- devlet
gustave flaubert- madame bovary

çok abartmak istemiyorum başlangıç için ama bunlar aşağı yukarı demirbaş kitaplar. o üniversite mezunları bunların çoğunu duymamıştır bile. fikri olanlar ekleyebilir.

Birileri karşısında söz sahibi olmak, size laf etmelerini önlemek amacıyla üniversite mi okumak istiyorsunuz?
Ama bu düşünce yanlış yani. Kendiniz için okumak istemeniz lazım, onun bunun lafıyla değil.
Bunu bir netleştirin önce, sonra adım atarsınız.
Yorumunuzu okumamıştım ama bir üst yorumumda size cevap vermişim :KK66:

Sanki üniversite mezunu olmak belli şeylere çözüm garanti gibiymiş konuşuyorsunuz. Görümceniz , komşularınız sizle bu yüzden konuşmuyorsa onlarda üniversite mezunuysa diploma görgü,saygı getirmiyor sadece diplomam olsun bu bana sosyal statü kazandırır diyorsanız hiç okumayın ama mesala 6 yaşındaki oğluma liseye geçtiğinde daha fazla katkım olsun diyorsanız kendinizi geliştimek için neden olmasın? İlk önce kitap okuma alışkanlığı kazanırsanız bu sizin adınıza çok büyük bir kazanımdır üniversite mezunu olmasanız bile ufkunuz, bakış açınız farklılığı hemen fark edilecektir. O zman diplomanın bunun için gerekli olmadığını anlaycaksınız.
Kendimi anlatamamış olabilirim onları detay vermek adına yazdım .ben master yapmışım senin gibi köylü cahillerle işim olmaz diyen bir görümce ile muhatap oldum eşimin ailesi ile konuşmuyoruz şuan !olayların başlangıç noktası da maalesef ki tam da bu sebep onun masterlı olması sebebi ile beni ezmek istemeleri.ha şuda var o işsiz boşanmış babasının emeklisi ile geçimini sağlıyor .ben kendime birşeyler katmak istiyorum buda sadece çocuklarımı doğru insan gibi adam gibi yetiştirmek için .

Nasıl yani ? Üniversite eğitimini karşılaştırıyoruz ama öss kpss ne alaka anlamadım? Örgün egitimde vizeler test olmaz, klasiktir. Quizi vardır , ödevi vardır , projesi vardır , sözlüsü vardır , tezi vardır. Derse girip hocayla birebir iletişim vardır. Staji vardır vs vs. Okula girerken girilen sınavların eğitim asamasiyla bir ilgisi yok ki. Onlar eleme sinavlarin eğitim verme sınavı değil.
Nevercığım, modern eğitim sisteminin tam uygulandığı bir düzende dediğin doğru ama bizim ülkemizde bu pek geçerli değil.
Her şey ezbere gidiyor emin ol. Konunun yüzde ellisini bilsen elli alıp geçebiliyorsun. Diğer ellisini boş ver. Sonra o öğrenmediğin yüzde elli ileriki konularda başına dert oluyor, ve başarısız oluyorsun. O ezberlendiğin elliyi de zaten unutuyorsun sınavdan sonra. Hooop başa dönüyorsun. Ben liseye kadar bunu fark edemedim, sonra ilk üniversite sınavına girdiğimde çuvalladım ve neden diye sordum kendime. İşte böyle...

Kendimi anlatamamış olabilirim onları detay vermek adına yazdım .ben master yapmışım senin gibi köylü cahillerle işim olmaz diyen bir görümce ile muhatap oldum eşimin ailesi ile konuşmuyoruz şuan !olayların başlangıç noktası da maalesef ki tam da bu sebep onun masterlı olması sebebi ile beni ezmek istemeleri.ha şuda var o işsiz boşanmış babasının emeklisi ile geçimini sağlıyor .ben kendime birşeyler katmak istiyorum buda sadece çocuklarımı doğru insan gibi adam gibi yetiştirmek için .

Valla çoğu kadın evlenince asıl kendini bırakıyor sanki her şeyi elde etmiş ve artık kendini geliştirmesine gerek yokmuş gibi. Sizin bunun rahatsızlığını eksikliğini hissetmeniz bile çok güzel bu düşünce yapısıyla çocuklarınıza da çok şey katacağınıza öğreteceğinize eminim. Ben takdir ettim.

X