Düğün yerim habersiz değiştirildi

4-5 aydır evli olan, aynı evde yaşayan, sevişen, akşama ne yesek diye düşünen, dizi izlerken pıçağın ucuyla birbirine elma armut uzatan, temizlik yapan, aile arkadaş ziyaretlerine gidip akşam evine geri dönen bir çiftin sanki yeni evleniyormuşçasına düğün yapması çok saçma değil mi zaten? Üstüne bir de okul bahçesi saçmalığı eklenecek. Oldu olacak İstiklal Marşı’nı da okuyun düğünde.

Bu arada dişler sinirden nasıl kanıyor? İlk defa duydum. 😐
Salon tutmak 100 binden başlıyor diyorlar,artık herkes okul bahçelerinde evlenecek😊çiftler çırağan merdivenlerinden indiğini hayal edip okul merdiveninden inecekler😂Mehmet Şimşek yakında okul düğünü vergisi de almaya başlar

Bir yerin değiştirilebilmesi için önce bir yer, bir mekan olması gerekmez mi? Ben yazınızda, düğün şurada olacaktı ama okul bahçesine almışlar diye bir şey görmedim. Siz nerede yapacaktınız da mekanı kafalarına göre değiştirdiler?

Düğün yapanlar cidden alınmasın herkesin kendi keyfi ve zevki ama bana düğün komple saçma geliyor, evliliğin resmi belgesi nikahtır, yaparsın nikahı düğüne harcayacağın parayla beyler paşalar gibi yaşarsın, hele de günümüzde düğün salonları olmuş bilmem kaç yüz bin lira, ben yemedim sen ye der gibi bir mekana dünya para bayılıyorsun, e daha bunun mobilyası beyaz eşyası gelinlik damatlık, kiraysa evin depozitosu, bilmem kaç ay peşin kirası, ekstra giderler, bugün minimum harcamalı bir düğünlü evlilik 500 bin ila 1 milyon arasını buluyor, aileler evlenen çiftler Hababam kredi borcu ödüyor, nikahtan bilmem kaç ay sonra düğün gerçekten gereksiz.

Kayınvalide kayınpeder de olsa onlar el alem, el alemin parasıyla evlilik problem.

Eşinin ailesi "Aman zaten seviştiler, altın hakkı kalmadı" diye düşünüp pek bir şey takmaz bence.
Akrabaların taktıklarını da konu sahibine bırakmazlar.
Sonra masum kocası gelir ağlar yine "annemin dişleri kanadı, altınları alamadım" diye.

Ödemesini sizin yaptığınız düğünün mekanını nasıl değiştirebiliyorlar?
düğün mekanını onlar karşılamak istedi çünkü. değiştirirken haber bile vermediler. eşim hesap sorduğunda annesi “bir dahakine artık bu böyle oldu” diyip dalga geçer gibi cevap verdi. eşim konuşmuyor ailesiyle, ne olacak ben de bilmiyorum. evde de geçici bir süre yaşamak için taşındık, çıkar gideriz bir sorun yok zaten çıkacağız. maddi konuda bir problemimiz yok. bir bağlılığımız da yok eşimin ailesine.

Nikahlı kocasıyla aynı evi paylaşan kadını eleştirmek hor görmek düğün haketmedigini düşünmek çok çirkin. Muhatap da olmayın.
Eşimle bekarken aynı evde yaşadığım bir dönem oldu. Zaten sık sık da gelir kalırdı bende. Hani bu tarz şeyleri kınamadığımı bilin diye söylüyorum. Bence her kadın bu konuda en güzelini hak eder. Ama bu sıralamada bir yanlışlık, bir saçmalık yok mu? Aylardır evli olan, neredeyse düzeni oturmuş bir çift, aylar sonra düğün yapıyor. Muhafazakar olmayan bana bile garip geliyor bu. Amaç takı toplamak tamam ama bu kadar da göze sokulmaz bu niyet. 😐

Salon tutmak 100 binden başlıyor diyorlar,artık herkes okul bahçelerinde evlenecek😊çiftler çırağan merdivenlerinden indiğini hayal edip okul merdiveninden inecekler😂Mehmet Şimşek yakında okul düğünü vergisi de almaya başlar
Okullara 3-4 bin lira bağış veriliyormuş bunun için. Şimşek duymasın, buna da çöker. 😁 Bu zamanda düğün yapmak da gereksiz zaten. Takılar nikahta da geliyor zaten. Nikah sonrası da yakın kuzenlerle arkadaşlarla bir eğlence, oldu bitti.

düğün mekanını onlar karşılamak istedi çünkü. değiştirirken haber bile vermediler. eşim hesap sorduğunda annesi “bir dahakine artık bu böyle oldu” diyip dalga geçer gibi cevap verdi. eşim konuşmuyor ailesiyle, ne olacak ben de bilmiyorum. evde de geçici bir süre yaşamak için taşındık, çıkar gideriz bir sorun yok zaten çıkacağız. maddi konuda bir problemimiz yok. bir bağlılığımız da yok eşimin ailesine.

Az önce düğün masrafını biz karşıladık yazdınız ya 🙄
Şimdi de onlar karşılamak istedi diyorsunuz.
5 dk önce yazdığınız şeyi mi unuttunuz?

merhaba, ben özel sektörde evden çalışan bir kadınım. eşim de aynı şekilde evden çalışıyor. mayısta nikahlandık, kaynanamlara yakın bir ilçedeki evlerine yerleştik. eylül’de düğünümüz var, yani çok kısa bir zaman kaldı. direkt konuya gireyim, kayınpederim ve görümcem birkaç gün önce davetiye bastırmaya bizim yaşadığımız ilçeye geldi. onların oku dağıtma alışkanlığı var, bu yüzden hediye paketlerinin üstüne yapıştıralacak şekilde davetiyeler bastırıyorlar. geldikleri gün, görümcem eşime davetiyenin fotoğrafını atıyor. öncesi de değil, ilçeye tam geldikleri zaman. davetiyeye bakarken fark ediyoruz ki düğünün yeri olarak farklı bir yer belirtmişler. bir okulun bahçesi. bu şekilde komplekslerim yoktur, lüks arayışım da yoktur. bugüne kadar da bir dediklerini iki etmedim, attığım her adıma dikkat ettim küçük bir yer olduğu için kayınvalidemin kayınpederimin benim yüzümden laf duymasını istemedim. muhafazakar bir aile oldukları için giyimime dikkat ettim. bi fazla yaptırayım her şeyi diye uğraşmadım. ailem de ben de her zaman maddi konu açıldığında neye gücünüz yeterse biz ona kabulüz, fazlasını istemeyiz dedik. tüm bu iyi niyet boşa gitmiş gibi hissediyorum çünkü düğünün yapılacağı yeri değiştirirken bize tek bir kelime etmediler, sormadılar istiyor musunuz diye. bu kararı tek başlarına aldılar. benim ne düzgün bir sözüm oldu, nişan desen zaten yok, düğünümü de kınayla birleştirdim ki onları da yormayayım. görümcelerim (2 tane) biriyle aramda 11, biriyle 15 yaş var. ne ablalık gördüm, ne iyi niyet gördüm. sevgiliyken ayrıldığımızda eşimize “sevindim. iyi olmuş” diyen insanlar. hem de benim onlara karşı bir suçum günahım olmamasına rağmen. nikahlandıktan sonra aynı evde yaşamamız dahi sorun oldu düğünü beklemediğimiz için. tamam anlıyorum muhafazakar bir aile ama evli barklı insanlar olmuşuz, daha hala kardeşlerinin eşi olduğumu kabullenemediler. üstelik bu davetiye olayından sonra eşim gitti konuştu. benim günlerdir üzgün olduğumu, böyle bir kararın bize sorulmadan verilmesinin saygısızlık olduğunu söylemiş. 1 saat dil dökmüş. görümcem abarttığımı söylemiş. kayınpederim ve kayınvalidem de anlamamak için direnmiş. kayınvalidemin dişleri kanamış sinirden, eşime sus doldum ben demiş. eşim yer önemli değil, biz kompleksli insanlar değiliz. ama karım okul bahçesinde düğün istemek zorunda değildi de, sorabilirdiniz demiş. sonuç hüsran. eşim ağlayarak döndü eve sinirden. kısacası bütün haftamız mahvoldu. ben kalp kırmak istemiyorum, ama gerçekten yoruldum. o konuşmadan sonra beni bir kere aramadılar, bir kere kusura bakmayın demediler. gelininiz üzülmüş, hiç mi önemli değil diyorum kendi kendime. kayınvalidem üzgünken ben kırk takla atıyorum. verdiğim değer yok oldu gitti yani, çok kırıldım. neyse ki eşim benim haklı olduğum konularda arkamda duruyor, anne kuzusu bir adam değil. gerçekten çok seviyorum. ama düğün öncesi bu kadar kargaşadan da bunaldım. benim ailemde her şey konuşarak çözülür, eşimin aile dinamikleri farklı ve asla iletişim kuramıyorlar. özür dileyemiyorlar, bir kusura bakma diyemiyorlar. allah var haklarını yiyemem, maddi olarak destek oldular evlerini açtılar. ama her olayın sonunda üzülen eşim oluyor. ben artık eşimi de kendimi de üzdürtmek istemiyorum. :KK43: ne yapabilirim, nasıl davranmalıyım bundan sonra? hakikaten napacağımı şaşırdım.
Siz yapamaz gibi duruyorsunuz ama ben yine de söyleyim. Ben olsam o düğüne asla gitmem. Kendi kendilerine takılsınlar. Bu korkunç bir terbiyesizlik

Düğün yapanlar cidden alınmasın herkesin kendi keyfi ve zevki ama bana düğün komple saçma geliyor, evliliğin resmi belgesi nikahtır, yaparsın nikahı düğüne harcayacağın parayla beyler paşalar gibi yaşarsın, hele de günümüzde düğün salonları olmuş bilmem kaç yüz bin lira, ben yemedim sen ye der gibi bir mekana dünya para bayılıyorsun, e daha bunun mobilyası beyaz eşyası gelinlik damatlık, kiraysa evin depozitosu, bilmem kaç ay peşin kirası, ekstra giderler, bugün minimum harcamalı bir düğünlü evlilik 500 bin ila 1 milyon arasını buluyor, aileler evlenen çiftler Hababam kredi borcu ödüyor, nikahtan bilmem kaç ay sonra düğün gerçekten gereksiz.

Kayınvalide kayınpeder de olsa onlar el alem, el alemin parasıyla evlilik problem.
Aileler olmasa gençler yavaştan o kafaya girdi zaten de işte… 😐

Muhafazakar aileymiş, göbek attıracaklarını da sanmıyorum 🙄 süslenip püslenip gidip plastik sandalyede oturup dönecekler evlerine bence.

Aslında hiç gitmemesi lazım ama o zaman da o evde oturmayacaklar artık.
Bir de ben düğüne katılmam dediğinde ağlayan masum kocanın ne diyeceğini merak ettim. Asıl o zaman görür gerçek yüzünü, haberi var mıydı yok muydu 🙄

Hiçbir şey yapmadığımızı size düşündürten ne peki? Bu soruyu size sorduran ne? Düğün yeri ve davetiyeler dışında bütün masrafları biz karşılıyoruz zaten. Ayrıca hesap sorar gibi soru sormak neyin nesi? Kibar olunca ölünüyor mu?
E evde zaten eşin ailesinden. Oturucaginiz evinde eşyasını bir zahmet kendiniz alın yani. Hangi masraf pardon 😂

Aileler olmasa gençler yavaştan o kafaya girdi zaten de işte… 😐
Ya bence aileleri karıştırmasınlar, düğün istemiyoruz deyip kestirip atsınlar.
Tekrar altını çizeyim yapmak isteyen yapar kimsenin keyfine tercihine bir şey diyemem ama benim için fuzuli masraf, valla salonların fiyatı uçmuş haftasonu akşam 7-12 arası tutarsan pahalı tarife, hafta içi akşam bir tarife, hafta arası gündüz olursa bir tarife ve akıl almaz fiyatlar dönüyor, ne gerek var, bir de düğüne gelenler takı takıyor onları kayıt altına alıyorsun neymiş onun karşılığı gitmeliymiş, bu nasıl hediye anlayışı?
Millet bin tane kredi borcuyla evlenip evliliğinin en güzel 3-4 yılını borç ödeyerek ve düğünde takılanların karşılığını götürerek geçiriyor.
Gelenlere de eziyet cddiyim, adam mesela 10 yıl önce evlenmiş o zaman ona 1 çeyrek takmış olan kişi evleniyor veya takanın çocuğu evleniyor, 10 yıl önce 1 çeyrek 100 liraysa şimdi 4000 küsür, eee asgari ücretlilerin bol olduğu memlekette hem yol yapacaksın yol masrafı hem altın takacaksın, ya gençler yapsın nikahı sonra keyfine baksın.

Benim çok tatlı bir komşum oldu nikah yapmış minnoşlar, eşya bile almamışlar çünkü durumları elvermiyor, eşyalı ev tutup oturdular aman bir mutlular kimseye de minnet ettikleri yok geçinip gidiyorlar.

E aldık zaten? Masraf bizim masrafımız onlar karşılamalıydı mı demişim? Ne yani?
Lütfetmişsiniz oturacaginiz evin eşyalarını kendiniz alarak doğru 😂 paşa paşa o düğüne de gideceksiniz sonrada karı koca ağlaya ağlaya mi gelirsiniz güle oynaya mı bence ona karar verin. Herşeyi aileden beklemek sonrada aileyi suçlamak çok komik oluyor. Bence siz gururlu bir davranış yapın çıkın verdikleri evden.

ben her şeyi erkek tarafının yaptığını belirtmedim hiçbir yerde. benim ailem de pekala destek oldu
tam olarak nerede ne desteği oldu mesela?
söz alelece ev oturması olmus (o bile saibeli)
nişan yok
nisan mekani yok
elaleme yemek masrafi yok
nişan bohcasi yok
nisan altini yok
nişan elbisesi, kuafor masrafi yok
kina yok
kina mekani yok
kuruyemis yok
bir kilo kina yok
elinizi vicdanıniza koyun net bir sey soyleyin.
ne yapti ki aileniz?
kira depozito vermeden kaynana evinde yasiyorsunuz zaten.
bu evde kisa sure oturacagiz dediniz, en kaliteli esyayi da almamissinizdir mantik olarak kisa sureli oturulacak eve spotcudan uyduruk beyaz esya alinir. yurtdisina taşıyacak değilsiniz ya.
aileniz kendi kizinin yasayacagi evdeki buzdolabini mi aldi mesela?

düğün masraflarını, nikah söz masraflarını eşimle biz karşıladık zaten. ailelerimizin paylaştığı belli başlı şeyler vardı. nikah benim memleketimde yapıldı ve sosyal çevrem bu şehirde olmadığı için arkadaşlarım vs. kimse yoktu.
hani aileniz destek olmustu? burada diyorsunuz ki "sözü nikahi düğünü esimle ben karsiladik"
eee, ailenizin destegi nerede? evinizdeki sözu neden sözlü karşılıyor? alt tarafi ev sözü. uc bes kisi biraraya gelip sarma saracak, börek kurabiye yapacak. es adayin mi verdi parasini?
yoksa ailesinin ulasim masrafini karsilamak mi masraf dedigin?
ayrica nikahın ne masrafi var ki? daha yeni arastirdim, uc bes kurus bir sey nikah masrafi dedigin. hatta cogu belediye haftaici bir gun nikah ucreti almiyor:) es dost da gelmemis gelinlik giyesin. heves edip kendine beyaz elbise aldiysan bu mu "her seyi kendiniz" yaptığınız masraf?
düğünün yerini bile bilmiyorsunuz neyini odediniz? salon zaten yok. catering tutmamissiniz cunku tutsaniz mekan degistirmeden soylemeniz falan lazimdi. eee ne kaldı ki düğünde? düşünüyorum bulamıyorum yani daha yapilmayan bir düğünde yemek salon yoksa ne masrafini karsilamis olabilirsiniz?

nişan ve kınanın sebebini açıkladım. özensizlik değildi durum, eşimle farklı şehirlerdeydik. nikahı kıydık çünkü eşimin ailesi gezip story atmamıza kadar laf ediyordu. zaten planladığımız bir şeyi daha erken yaptık mutlu da olduk bu şekilde.
gezip tozup story atmayi bile ahlaksizlik sayan bağnaz bir aile icin kimse bilmeden nikah kiymak, islamda olan "ilan" sartini yerine getirmemek ve ayni evde aylarca ayni yatağa girmek ve diger insanlardan gizlemek cok ahlakli bir davranis:)
eminim takdir etmislerdir🤌
kendi ailemle eşimin aile dinamikleri farklı. eşimin ailesi kınayı da biz yapalım dedi söz olduğunda. biz de bizim yapmamız gerektiğini biliyorduk karşı çıktık bu duruma. ama benim pek yakın arkadaşım yok memleketimde, akrabalar da yurtdışında. dolayısıyla gelebilecek kimse yoktu. her şey tek taraflı değil. nişan yapılmamasının sebebi de üniversitede olmamdı. türkiye’nin diğer ucundaydım. sizin de yorumlarınız keşke önyargılı olmasa.
hic onyargiyla yazmadim.
asil siz oyle bir yazmissiniz ki, sanki siz ve aileniz asiri alcak gönüllüsünüz, aileniz her seyi layikiyla - onlari zorlamadan yapti. siz de kayin aileniz zora girmesin diye ne söz kestiniz ne nişan yaptiniz. yoksa kendi ailenizi ovup onlari yerdiginiz konuya neden buyuk fedakarlik yaptiniz diye eklediniz ki?
bu yazdiklariniz dedigime hak verir nitelikte.
inanilmaz ozensiz davranmissiniz ve bunun sonucunda da ayni ozensizligi es ailesinden görmüşsünüz. madem onem veriyorsunuz böyle seylere usulüyle yapsaydiniz.
turkiyenin baska ucunda okuyorsaniz bu okullar kisin 4 hafta yazin 3 ay tatil degil mi? bekleseydiniz tatilde yapsaydiniz mesela istemeyi ve nişanı. kaciyor muydu eş adayiniz? bu adada ben de evlilik yolundayim, benim icin söz de sacmalik nişan da düğün de. es adayimla cekirdek aile villa kiralamayi düşünüyoruz söz-nişan için. o da zaten uygun bir sey, bir aksam ailecek takılırız isteme, yüzük oldu bitti. kina da istemem, düğün de. duz nikah
amaaaa kendim bunlari istemeyip yapmayip sonra da "ben ne alcak gonulluyum, onu istemedim, bunu istemedim" diye yaptıklarımı siralamam sizin gibi.
madem hevesiniz vardi, bekliyordunuz ona uygun davransaydiniz. o zaman es ailesi gelinin düğün yerini kafasina gore degistiremezdi, korkardi gelinin şerrinden.
ama siz kendi payiniza dusen seyleri zaten sallamamissiniz, umursamamissiniz pas gecmissiniz. ustelik muhafazakar gecinen insanlar icin en onemli olan seyi cigneyip dugunsuz kari koca hayati yasamaya baslamissiniz. yani boyle bakinca onlarin yaptigi da normal geliyor. taktigi altinlari alma arzusu olmasa okul salonunda bile yapmazlardi

X