Dualar - Kişisel Gelişim - Olumlamalar

Yakın zamanda stresten olduğunu düşündüğüm geçmeyen kalp çarpıntılarım ve deprem oluyormuş hissi vardı.. Bir süre geçmesini bekledim ama olmadı. Psikolojik bir sıkıntı olarak ilerlemesinden korktum, Ya Halim esmasının sakinleştirdiğini duymuştum onu Ya Şafi esması ile beraber aklıma gelen her an, sık sık okudum ve o şekilde geçti, çok rahatladım.
Buraya da yazmak istedim :)

Yakın zamanda stresten olduğunu düşündüğüm geçmeyen kalp çarpıntılarım ve deprem oluyormuş hissi vardı.. Bir süre geçmesini bekledim ama olmadı. Psikolojik bir sıkıntı olarak ilerlemesinden korktum, Ya Halim esmasının sakinleştirdiğini duymuştum onu Ya Şafi esması ile beraber aklıma gelen her an, sık sık okudum ve o şekilde geçti, çok rahatladım.
Buraya da yazmak istedim :)
uzman değilim ama panik atak rahatsızlığınız olabilir mi ? Gerçi dediğiniz gibi psikolojik bir rahatsızlık ve geçtiyse sorun yok ama devam ederse lütfen ilerlemeden bir uzmana görünün.Geçmiş olsun ...

Bir fikrim yok ama aklıma gelmedi değil.. Bana göre çok kısa olmayan bir süre bu şekilde geçti.
Dua ederek atlattım çok şükür.
Zaten öyle bir anda evhamlanmak yerine kabullenip sakinleşme yöntemlerini kullanmak da en işe yarar çözüm oluyor ki siz en etkili sakinleşme yolu olarak dua etmeyi çok güzel uygulamışsınız :)

Zaten öyle bir anda evhamlanmak yerine kabullenip sakinleşme yöntemlerini kullanmak da en işe yarar çözüm oluyor ki siz en etkili sakinleşme yolu olarak dua etmeyi çok güzel uygulamışsınız :)

Psikolojik bir şeyse dediğiniz gibi panik ataksa diye de tedirgin olmuştum o da eklenmiş gibiydi üstüne zaten, aileme de anlatamıyorum maalesef bu konulara açık değiller, daha da kötü olurdum.
Kendi kendimin psikologu oluyorum bir şekilde mecburen.. :) Teşekkür ederim...

Psikolojik bir şeyse dediğiniz gibi panik ataksa diye de tedirgin olmuştum o da eklenmiş gibiydi üstüne zaten, aileme de anlatamıyorum maalesef bu konulara açık değiller, daha da kötü olurdum.
Kendi kendimin psikologu oluyorum bir şekilde mecburen.. :) Teşekkür ederim...

Anlıyorum canım . Stres, uykusuzluk vs de tetikliyor bu rahatsızlıkları ... Benim eşim de bir kaç kez kalp çarpıntıları baş dönmesi vb belirtiler yaşayınca iyice tedirgin oluyordu üstüne de panikten nefesi daha da daralıyordu vs ve soluğu acillerde alıyorduk ama test sonuçları normal çıkıyordu her seferinde ...2. acil vakasından sonra panik atak olduğunu düşündüm ama ona kabul ettiremedim. En sonunda full check-up yaptırıp da Allaha çok şükür kalbinde bir sorun olmadığını görünce doktoru da onu psikiyatra yönlendirdi panik atak şüphesiyle... Şuan atakları halen devam ediyor, düzenli ilaç da kullanıyor ama artık kabullendi durumu ve dediğin gibi o da sakin kalarak, dua ederek ve derin nefes çalışmalarıyla 5-10 dakika içinde atlatıyor. Rabbim dermansız dert vermesin hiçkimseye ... "Ya Halim" esmasını eşime de önereceğim :KK66: İyi sabahlar ...

Anlıyorum canım . Stres, uykusuzluk vs de tetikliyor bu rahatsızlıkları ... Benim eşim de bir kaç kez kalp çarpıntıları baş dönmesi vb belirtiler yaşayınca iyice tedirgin oluyordu üstüne de panikten nefesi daha da daralıyordu vs ve soluğu acillerde alıyorduk ama test sonuçları normal çıkıyordu her seferinde ...2. acil vakasından sonra panik atak olduğunu düşündüm ama ona kabul ettiremedim. En sonunda full check-up yaptırıp da Allaha çok şükür kalbinde bir sorun olmadığını görünce doktoru da onu psikiyatra yönlendirdi panik atak şüphesiyle... Şuan atakları halen devam ediyor, düzenli ilaç da kullanıyor ama artık kabullendi durumu ve dediğin gibi o da sakin kalarak, dua ederek ve derin nefes çalışmalarıyla 5-10 dakika içinde atlatıyor. Rabbim dermansız dert vermesin hiçkimseye ... "Ya Halim" esmasını eşime de önereceğim :KK66: İyi sabahlar ...

Nefes sorunu da çok hafif oldu.
İlk defa stresin fiziksel etkisini geçen sene yaşadım, üst üste gelmişti bir şeyler, şeker yükselmesi ağrılar çarpıntı, sonra geçti.. Şimdi de bu oldu. Psikologa gitmem gerekse nolur bilemiyorum, dediğim gibi ailem çevrem açık değil maalesef, iyice kötü olurum... Açık olsalar, rahat olsam zaten stresin bir kısmını yaşamazdım.
Yani ciddi bir şey değil demek ki ama müsaitim sanırım biraz.
Amin.. Allah yardımcınız olsun sizinde inşallah tamamen atlatırsınız :) İyi sabahlar...

Merhaba arkadaslar benim esimle aram son 1 bucuk senedir kötü esim cok degisti cok sinirli birisi oldu. Bana karsı hicbir sevgisi kalmadı birbirimizden cok uzaklastık yabancı gibiyiz eve sadece uyumak icin geliyo. Biz 10 senelik evliyiz ve 3 tane cocugum var 3 cü daha 3 aylık ve esim önceden kesinlikle böyle degildi cok saskınım bi insan nasıl bu kadar degisir. Ben kocamın eskisi gibi olmasını istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz hangi duaları okuyabilirim.

Eşin duayla düzelmez ... Allah insanların kalplerine hükmetmez.

Öyle olsaydı bütün kalpler dua ile birleşirdi. Bazı sevgilerin de miladı vardır.

İlk önce sorun ne bunu kendine bunu açıkla. Eşin neden uzaklaştı sorun ne.

Sen farkında değilsin belki ama... EŞin belki çocuk olmasaydı bitirme ihtimali bile vardı. Ben sadece yazdıklarından onu hissettim.

Aslında sen hamile kalınca başlamış. Demek ki 3. bebeği istemiyordu. Sen belki yuvan kurtulur diye 3. bebeği istedin. Ama sevgi bittiyse ne dua ne de bebek biten sevgiyi geri getirir. Bence Allah' a dua et ve bu durumu kabul et.

Merhaba arkadaslar benim esimle aram son 1 bucuk senedir kötü esim cok degisti cok sinirli birisi oldu. Bana karsı hicbir sevgisi kalmadı birbirimizden cok uzaklastık yabancı gibiyiz eve sadece uyumak icin geliyo. Biz 10 senelik evliyiz ve 3 tane cocugum var 3 cü daha 3 aylık ve esim önceden kesinlikle böyle degildi cok saskınım bi insan nasıl bu kadar degisir. Ben kocamın eskisi gibi olmasını istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz hangi duaları okuyabilirim.
Canım Insallah eşinle aran düzelir. Ben bi çok yerde ya cami ya vedud esmasını birlikte okunmasını okumuştum. Okudum da .Hala da okuyorum.aramiz iyi ama bozulmasın birbirimize daha çok sevelim diye okuyorum.

Eşin duayla düzelmez ... Allah insanların kalplerine hükmetmez.

Öyle olsaydı bütün kalpler dua ile birleşirdi. Bazı sevgilerin de miladı vardır.

İlk önce sorun ne bunu kendine bunu açıkla. Eşin neden uzaklaştı sorun ne.

Sen farkında değilsin belki ama... EŞin belki çocuk olmasaydı bitirme ihtimali bile vardı. Ben sadece yazdıklarından onu hissettim.

Aslında sen hamile kalınca başlamış. Demek ki 3. bebeği istemiyordu. Sen belki yuvan kurtulur diye 3. bebeği istedin. Ama sevgi bittiyse ne dua ne de bebek biten sevgiyi geri getirir. Bence Allah' a dua et ve bu durumu kabul et.
Esim benimle bi türlü konusmuyor kacıyor ayrılmakta istemiyor.cocuga gelince evet kazayla oldu ama sorunun bası buydu esim cocuk istedi ben istemedigim icin benimle 1 ay konusmadı aramıza sogukluk girdi.yani ben yuvayı kurtarmak icin yapmadım ama belkide hamile kalmasaydım ayrılabilirdik herseyde bi hayır var.ben duayla biseylerin düzelebilecegine inanıyorum allah kabul ettikten sonra hersey düzelir.

Canım Insallah eşinle aran düzelir. Ben bi çok yerde ya cami ya vedud esmasını birlikte okunmasını okumuştum. Okudum da .Hala da okuyorum.aramiz iyi ama bozulmasın birbirimize daha çok sevelim diye okuyorum.
Tesekkür ederim canım bende okudum dün aksam insallah faydası olur.

Bazı arkadaşlar eşi duayla düzelmez demiş. Umutsuz olmayın. Ben kendi inancıma göre cvp vereyim düzelebilir :) Çünkü İnandığım dinin peygamberi hz muhammed (s.a.v) birbirimize ettiğimiz duaların temiz ağızla yapılan dualar olduğunu ve kabul edileceğini bildiriyor. Fakat şu kısmı eklemek lazım. duada tevekkül şarttır. Yani siz elinizden gelenin en iyisini yapmalı, dua edip gerisini Allaha bırakmalısınız. Hiç bir çaba göstermeden dua etmek olmaz. Bu sınava çalışmayan bir öğrencinin başarılı olmayı istemesi gibidir. Ayrıca Hacet namazını mutlaka öneriyorum.
Ben sizin için biraz araştırdım ve bazı dualar buldum.
onları sizinle paylaşayım.

1. EŞİYLE VEYA HERHANGİ BİRİYLE MÜNASEBETİ BOZUK OLANLAR ;
Bunu düzeltmek isteyen kişi cuma gecesi kalkıp Allah rızası için 2 rekat nafile namaz kıldıktan sonra bu iki Ayeti Kerimeyi ;

'' ( Ey insanlar !) Andolsun ki elbetde muhakkak size kendi nefislerinizden ( sizin gibi beşer ) olan pek değerli bir Resul gelmiştir ki , sıkıntıya uğramanız ona çok ağırdır , siz ( in iman etmenize ve tüm işlerinizin yoluna girmesin ) e karşı çok düşkündür ve inananlara çok esirgeyicidir, pek acıyıcıdır.
Eğer onlar yüz çevirirlerse , sen de ki : ' Bana yetecek olan ancak Allah'tır. O'ndan başka hiçbir ilah yoktur..Ben ancak O'na tevekkül ettim. O çok büyük olan arşın Rabbi de ancak O dur.'' '' ( Tevbe Suresi 128-129 )
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

لَقَدْ جَاءكُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُم بِالْمُؤْمِنِينَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

2. Dargınlıkları Gidermek İçin Yapılabilecek Dua

Sokakta, çarşıda, pazarda, iş yerinde ve meskende sürekli diğer insanlarla sosyal ilişki halinde olan insanlar, güven ve huzur içinde hayatlarını sürdürebilmesi için bu ilişkiyi olumlu bir şekilde sürdürmesi gerekir. Yüce Allah, “aralarınızı düzeltin” (Enfal, 8/1) buyurmuş, Peygamberimiz (a.s.) da ashabının iyi ilişkiler içersinde olmasını, birbirlerine sevgi ve saygı göstermelerini ve birlik ve beraberliklerini istemiş, bu konuda Allah’a şöyle dua etmelerini öğretmiştir:

Okunuşu: Allâhümme ellif beyne kulûbinâ
Ve aslih zâte beyninâ
Vehdinâ sübüles-selâmi
Ve neccinâ minez-zulümâti ilen-nûri
Ve cenn----l-fevâhışe mâ zahara minhâ ve mâ betane.
Allâhümmehfaznâ fî esmâ’ınâ ve ebsârinâ ve ezvâcinâ
Anlamı: Allahım! Kalplerimizi birleştir (bize ayrılğıa düşürme) Aramızı/sosyal ilişkilerimizi düzelt. Bizi doğru yola ilet. Bizi (şirk, küfür ve nifak) karanlıklarından kurat, (iman ve İslam) aydınlığına çıkar, bizi her türlü çirkinlik ve edepsizliğin açığı ve gizlisinden uzaklaştır..
Allah’ım! Kulaklarımızı, gözlerimizi ve eşlerimizi (her türlü kötülükten ve günahtan) koru. (İbn Hibban, Rakaik, No: 996)

3. Rabbim! Kalpleri birbirine ısındıran Sensin.
İzzetinle, ancak kendi muhabbetine sakladığım kalbimi;
Hikmetinle, eşimin kalbine de ısındırıyorsun.
Senden emanet aldığımız kalplerimizi, yine Sana teslim ediyoruz.
Kalplerimizi karartmamıza izin verme,
Kalplerimizden Seni sevmeye yollar aç,
Birbirimize olan sevgimizi, Seni sevmekle çoğalt,
Beni ve eşimi, Seni sevdiren ve Seninle sevinen bir sevgiyle donat.

Rabbim! görüyorum ki Sen,olmuş yeryüzünü her bahar yeniden diriltiyorsun.
Kudretinle, kurumuş kemikler gibi ağaçları,
Çiçek çiçek tebessüm ettiriyorsun.
Yaprak yaprak urbalarla beziyorsun,
Meyvelerce hediyelerle sevindiriyorsun,
Toprağa düşüp, gözlerden uzak olan tohumları
Yeniden gün yüzüne getiriyorsun.
Sen bir baharı, bir çiçeği yaratırcasına kolayca yarattığın gibi;
Eşimin getirdiği her gülden bir bahar tazeliğinde mutluluklar yarat bana,
Yüzümde bir gül gibi açtırdığın her gülücükten,
Eşimin gönlüne gül bahçelerinin ıtırını yay.
Yıllar geçtikçe üzerimize çöken puslu hazanların etkisiyle,
Unutkanlığın rüzgarında savurup dağıttığımız inceliklerimizi,
Kalplerimizin kuytularında unutup, karanlığa bıraktığımız muhabbet sözlerimizi;
Tohumlar gibi filizlendir,
çiçekler gibi süsle,
Yapraklar gibi tazeleştir,
Meyveler gibi tatlandır.

Allah'ım! Bize öğrettiğin gibi
Babamız Adem(AS) ve anamız Havva'yı Cennetten,
Şeytanın aldatmacalarına kandıkları için çıkardın.
Elbetteki bu, senin takdirindir,
Haşa şeytanın keyfine kalmış bir iş değildir.
Biliyoruz ki, bu sayede ancak hak edenler senin yakınlığına kavuşacaktır.
iyi ile kötü birbirinden ayrılacaktır.
Cennetinden sabırsızlığımız yüzünden çıkarıldık,
Tembelliğimiz yüzünden geri dönemiyoruz.
Rabbim! Beni ve eşimi de
Bu dünyadan Cennete dönmek için,
Birbirini hayra kaldıranlardan eyle!
Sabırsızlığımız yüzünden bizi birbirimizden uzaklaştırma!
Sabır ver bana ki; eşimi muhabbetimin ve şefkatimin cennetinde ağırlayayım
Tembellikten uzak tut beni ki; eşimi hiç sebepsiz sevindireyim,
Hiç karşılık beklemeden seveyim.

Allah'ım! Biliyorum ki sen, rahmetinle İbrahim'in (AS) tenini ateşe yaktırmadın,
Bende İbrahim (AS) gibi sana teslim olmaya niyetlenmiş bir kulunum.
Besbelli nefsimin nemrutluğu ile İbrahim(AS) kadar başa çıkabilmiş değilim,
Görünen o ki, kolayca da başa çıkamayacağım.
Nefsim, içimde sık sık inatçılığın ateşini körüklüyor,
Kalbimi kıskançlığın alevlerine savuruyor.
Nasıl ki İbrahim (AS) Senden ateşi söndürmeni istememiş,
Ama bu ateşin içinde kalarak, kurtuluş istemişti.
Kulun ve elçin İbrahim(AS) biliyordu ki;
Senin kendisine selamet vermen, ateşin söndürülmesi şartına bağlı değildir.
Rabbim! şimdi sana, kulun ve elçin İbrahim'in (AS) teslimiyeti hatırına yakarıyorum ki,
Beni, fıtratıma, sonsuz hikmetinin gereğince yerleştirdiğin inatçılığım ve kıskançlığımla bıraksan da,
Bu duygularımı benim ve eşim için "serin ve selametli" eyle!
Kıskançlığın ve inatçılığın ortasından bizi, mutluluğun ve sadakatin gül bahçelerine eriştir.
İnatçılığımı; evliliğimi yürütecek istikametli bir kararlılığa,
Kıskançlığımı; evlilğimi koruyacak sağlam bir kalkana dönüştür!.

Rabbim! Biliyorum ki Sen, kudretinle,
Musa'nın (AS) asasının dokunduğu taşların bağrından billur sular akıttın.
Bende, Musa (AS) gibi Seni,suskunluğun çöllerinde aramaya çabalayan bir kulunum.
Kulun ve elçin Musa'nın(AS) eline katı taşları yumuşatıp,
Yaşlar döktüren bir asayı verdiğin gibi,
Benimde bakışıma ve duruşuma,
Eşimin kalbini yumuşatacak, dilindeki düğümleri açacak esrarı bahşet!
Sen, bana eşimin kalbinden, şefkatinyumuşaklığını tattır!
Eşimin dilinden,aşkın serinliğini taşır.
Beni ve eşimi anlayışsızlığın çölünden, muhabbetin denizine eriştir!
Beni ve eşimi kalbimin kıyılarına erişmekten alıkoyan,
Nefis firavununu kendi hırsının denizinde boğ.
Bize çok şeye sahip olmakla mutlu olunacağını telkin eden,
Daha çok tüketmekle huzur bulunacağını haykıran,
Tüketim sihirbzlarının yalanlarını,
Kanaatkarlığımızın yutup, yok etmesine izin ver.

Rabbim! Biliyorum ki Sen, rahmetinle,
İsa'ya (AS) ölüleri diriltme muzicesi bahşettin.
Kalpleri ölmüş ve inançları yozlaşmış bir toplumu,
İhya etmek için, çürümüş tenlere tazelik bahşeden tecellilerini,
Elçin ve kulun İsa (AS) üzerinden gösterdiğin gibi,
Bana da, eşimin aşkını canlandıracak aşk ver!
Dokunuşlarıma İsa'ya (AS) bahşettiğin gibi diriltici sırdan bahşet!
Eşimi sevmek ve sevindirmek için çektiğim sancıları,
Hz.Meryem'in sancısı gibi bir İsa'ya (AS) analık edecek bereketlerle sebep eyle!
nefsimize uymakla heba ettiğimiz günlerimizi,
Seni anmakla yeniden ihya et!
Gıybet ve boş sözle yaktığımız sevaplarımızı,
Tevbe ve özrümüz sebebiyle bize iade et!
Ettiğimiz kötülükleri, içten bir pişmanlıkla
Sana dönme vesilesi eyle de, rahmetinin dokunuşuyla
İyilikler olarak hesap et!

Rabbim! Sen ki kulun ve Resulün
Her türlü sevgi ve muhabbetin sebebi ve vesilesi olan,
Muhammed'e (SAV); kocası hakkında fısıltıyla konuşan kadının sesini işittiğini,
Kitabında açıkça söylüyorsun.
"Muhakkak ki Allah .Kadının sesini işitti"
Beni, benim kendimi anladığımdan daha iyi anlayan yalnız Sensin!
Beni, benim kendimi sevmemden önce de seven Sensin
Eşim hakkında dile getiremediğim,
Dile getirmekten çekindiğim,
Yüreğimin odacıklarında tereddütle sakladığım,
Ne kadar hayır dua varsa, sen kabul et!
Beni, benim söylediğimden daha fazlasıyla ancak Sen anlarsın!
Halim sana ayandır, dilimden gelen ancak bu eksik beyandır.

amin.amin

sen böyle yazdığın için söyledim.:KK43: Üzüldüm.

Allah yardımcın olsun. Ama sorunlarınızı konuşarak halledemiyorsanız o çok kötü. Şu an bebeğin için kendine iyi bakman lazım.

Elbet dua bütün kapıları açar ama bazen de olması gerekenler olur. Allah size sabır ve güç versin inşallah açabileceğiniz bir sınavdır. Allah yuvanızı dağıtmasın..

Bazı arkadaşlar eşi duayla düzelmez demiş. Umutsuz olmayın. Ben kendi inancıma göre cvp vereyim düzelebilir :) Çünkü İnandığım dinin peygamberi hz muhammed (s.a.v) birbirimize ettiğimiz duaların temiz ağızla yapılan dualar olduğunu ve kabul edileceğini bildiriyor. Fakat şu kısmı eklemek lazım. duada tevekkül şarttır. Yani siz elinizden gelenin en iyisini yapmalı, dua edip gerisini Allaha bırakmalısınız. Hiç bir çaba göstermeden dua etmek olmaz. Bu sınava çalışmayan bir öğrencinin başarılı olmayı istemesi gibidir. Ayrıca Hacet namazını mutlaka öneriyorum.
Ben sizin için biraz araştırdım ve bazı dualar buldum.
onları sizinle paylaşayım.

1. EŞİYLE VEYA HERHANGİ BİRİYLE MÜNASEBETİ BOZUK OLANLAR ;
Bunu düzeltmek isteyen kişi cuma gecesi kalkıp Allah rızası için 2 rekat nafile namaz kıldıktan sonra bu iki Ayeti Kerimeyi ;

'' ( Ey insanlar !) Andolsun ki elbetde muhakkak size kendi nefislerinizden ( sizin gibi beşer ) olan pek değerli bir Resul gelmiştir ki , sıkıntıya uğramanız ona çok ağırdır , siz ( in iman etmenize ve tüm işlerinizin yoluna girmesin ) e karşı çok düşkündür ve inananlara çok esirgeyicidir, pek acıyıcıdır.
Eğer onlar yüz çevirirlerse , sen de ki : ' Bana yetecek olan ancak Allah'tır. O'ndan başka hiçbir ilah yoktur..Ben ancak O'na tevekkül ettim. O çok büyük olan arşın Rabbi de ancak O dur.'' '' ( Tevbe Suresi 128-129 )
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

لَقَدْ جَاءكُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُم بِالْمُؤْمِنِينَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

2. Dargınlıkları Gidermek İçin Yapılabilecek Dua

Sokakta, çarşıda, pazarda, iş yerinde ve meskende sürekli diğer insanlarla sosyal ilişki halinde olan insanlar, güven ve huzur içinde hayatlarını sürdürebilmesi için bu ilişkiyi olumlu bir şekilde sürdürmesi gerekir. Yüce Allah, “aralarınızı düzeltin” (Enfal, 8/1) buyurmuş, Peygamberimiz (a.s.) da ashabının iyi ilişkiler içersinde olmasını, birbirlerine sevgi ve saygı göstermelerini ve birlik ve beraberliklerini istemiş, bu konuda Allah’a şöyle dua etmelerini öğretmiştir:

Okunuşu: Allâhümme ellif beyne kulûbinâ
Ve aslih zâte beyninâ
Vehdinâ sübüles-selâmi
Ve neccinâ minez-zulümâti ilen-nûri
Ve cenn----l-fevâhışe mâ zahara minhâ ve mâ betane.
Allâhümmehfaznâ fî esmâ’ınâ ve ebsârinâ ve ezvâcinâ
Anlamı: Allahım! Kalplerimizi birleştir (bize ayrılğıa düşürme) Aramızı/sosyal ilişkilerimizi düzelt. Bizi doğru yola ilet. Bizi (şirk, küfür ve nifak) karanlıklarından kurat, (iman ve İslam) aydınlığına çıkar, bizi her türlü çirkinlik ve edepsizliğin açığı ve gizlisinden uzaklaştır..
Allah’ım! Kulaklarımızı, gözlerimizi ve eşlerimizi (her türlü kötülükten ve günahtan) koru. (İbn Hibban, Rakaik, No: 996)

3. Rabbim! Kalpleri birbirine ısındıran Sensin.
İzzetinle, ancak kendi muhabbetine sakladığım kalbimi;
Hikmetinle, eşimin kalbine de ısındırıyorsun.
Senden emanet aldığımız kalplerimizi, yine Sana teslim ediyoruz.
Kalplerimizi karartmamıza izin verme,
Kalplerimizden Seni sevmeye yollar aç,
Birbirimize olan sevgimizi, Seni sevmekle çoğalt,
Beni ve eşimi, Seni sevdiren ve Seninle sevinen bir sevgiyle donat.

Rabbim! görüyorum ki Sen,olmuş yeryüzünü her bahar yeniden diriltiyorsun.
Kudretinle, kurumuş kemikler gibi ağaçları,
Çiçek çiçek tebessüm ettiriyorsun.
Yaprak yaprak urbalarla beziyorsun,
Meyvelerce hediyelerle sevindiriyorsun,
Toprağa düşüp, gözlerden uzak olan tohumları
Yeniden gün yüzüne getiriyorsun.
Sen bir baharı, bir çiçeği yaratırcasına kolayca yarattığın gibi;
Eşimin getirdiği her gülden bir bahar tazeliğinde mutluluklar yarat bana,
Yüzümde bir gül gibi açtırdığın her gülücükten,
Eşimin gönlüne gül bahçelerinin ıtırını yay.
Yıllar geçtikçe üzerimize çöken puslu hazanların etkisiyle,
Unutkanlığın rüzgarında savurup dağıttığımız inceliklerimizi,
Kalplerimizin kuytularında unutup, karanlığa bıraktığımız muhabbet sözlerimizi;
Tohumlar gibi filizlendir,
çiçekler gibi süsle,
Yapraklar gibi tazeleştir,
Meyveler gibi tatlandır.

Allah'ım! Bize öğrettiğin gibi
Babamız Adem(AS) ve anamız Havva'yı Cennetten,
Şeytanın aldatmacalarına kandıkları için çıkardın.
Elbetteki bu, senin takdirindir,
Haşa şeytanın keyfine kalmış bir iş değildir.
Biliyoruz ki, bu sayede ancak hak edenler senin yakınlığına kavuşacaktır.
iyi ile kötü birbirinden ayrılacaktır.
Cennetinden sabırsızlığımız yüzünden çıkarıldık,
Tembelliğimiz yüzünden geri dönemiyoruz.
Rabbim! Beni ve eşimi de
Bu dünyadan Cennete dönmek için,
Birbirini hayra kaldıranlardan eyle!
Sabırsızlığımız yüzünden bizi birbirimizden uzaklaştırma!
Sabır ver bana ki; eşimi muhabbetimin ve şefkatimin cennetinde ağırlayayım
Tembellikten uzak tut beni ki; eşimi hiç sebepsiz sevindireyim,
Hiç karşılık beklemeden seveyim.

Allah'ım! Biliyorum ki sen, rahmetinle İbrahim'in (AS) tenini ateşe yaktırmadın,
Bende İbrahim (AS) gibi sana teslim olmaya niyetlenmiş bir kulunum.
Besbelli nefsimin nemrutluğu ile İbrahim(AS) kadar başa çıkabilmiş değilim,
Görünen o ki, kolayca da başa çıkamayacağım.
Nefsim, içimde sık sık inatçılığın ateşini körüklüyor,
Kalbimi kıskançlığın alevlerine savuruyor.
Nasıl ki İbrahim (AS) Senden ateşi söndürmeni istememiş,
Ama bu ateşin içinde kalarak, kurtuluş istemişti.
Kulun ve elçin İbrahim(AS) biliyordu ki;
Senin kendisine selamet vermen, ateşin söndürülmesi şartına bağlı değildir.
Rabbim! şimdi sana, kulun ve elçin İbrahim'in (AS) teslimiyeti hatırına yakarıyorum ki,
Beni, fıtratıma, sonsuz hikmetinin gereğince yerleştirdiğin inatçılığım ve kıskançlığımla bıraksan da,
Bu duygularımı benim ve eşim için "serin ve selametli" eyle!
Kıskançlığın ve inatçılığın ortasından bizi, mutluluğun ve sadakatin gül bahçelerine eriştir.
İnatçılığımı; evliliğimi yürütecek istikametli bir kararlılığa,
Kıskançlığımı; evlilğimi koruyacak sağlam bir kalkana dönüştür!.

Rabbim! Biliyorum ki Sen, kudretinle,
Musa'nın (AS) asasının dokunduğu taşların bağrından billur sular akıttın.
Bende, Musa (AS) gibi Seni,suskunluğun çöllerinde aramaya çabalayan bir kulunum.
Kulun ve elçin Musa'nın(AS) eline katı taşları yumuşatıp,
Yaşlar döktüren bir asayı verdiğin gibi,
Benimde bakışıma ve duruşuma,
Eşimin kalbini yumuşatacak, dilindeki düğümleri açacak esrarı bahşet!
Sen, bana eşimin kalbinden, şefkatinyumuşaklığını tattır!
Eşimin dilinden,aşkın serinliğini taşır.
Beni ve eşimi anlayışsızlığın çölünden, muhabbetin denizine eriştir!
Beni ve eşimi kalbimin kıyılarına erişmekten alıkoyan,
Nefis firavununu kendi hırsının denizinde boğ.
Bize çok şeye sahip olmakla mutlu olunacağını telkin eden,
Daha çok tüketmekle huzur bulunacağını haykıran,
Tüketim sihirbzlarının yalanlarını,
Kanaatkarlığımızın yutup, yok etmesine izin ver.

Rabbim! Biliyorum ki Sen, rahmetinle,
İsa'ya (AS) ölüleri diriltme muzicesi bahşettin.
Kalpleri ölmüş ve inançları yozlaşmış bir toplumu,
İhya etmek için, çürümüş tenlere tazelik bahşeden tecellilerini,
Elçin ve kulun İsa (AS) üzerinden gösterdiğin gibi,
Bana da, eşimin aşkını canlandıracak aşk ver!
Dokunuşlarıma İsa'ya (AS) bahşettiğin gibi diriltici sırdan bahşet!
Eşimi sevmek ve sevindirmek için çektiğim sancıları,
Hz.Meryem'in sancısı gibi bir İsa'ya (AS) analık edecek bereketlerle sebep eyle!
nefsimize uymakla heba ettiğimiz günlerimizi,
Seni anmakla yeniden ihya et!
Gıybet ve boş sözle yaktığımız sevaplarımızı,
Tevbe ve özrümüz sebebiyle bize iade et!
Ettiğimiz kötülükleri, içten bir pişmanlıkla
Sana dönme vesilesi eyle de, rahmetinin dokunuşuyla
İyilikler olarak hesap et!

Rabbim! Sen ki kulun ve Resulün
Her türlü sevgi ve muhabbetin sebebi ve vesilesi olan,
Muhammed'e (SAV); kocası hakkında fısıltıyla konuşan kadının sesini işittiğini,
Kitabında açıkça söylüyorsun.
"Muhakkak ki Allah .Kadının sesini işitti"
Beni, benim kendimi anladığımdan daha iyi anlayan yalnız Sensin!
Beni, benim kendimi sevmemden önce de seven Sensin
Eşim hakkında dile getiremediğim,
Dile getirmekten çekindiğim,
Yüreğimin odacıklarında tereddütle sakladığım,
Ne kadar hayır dua varsa, sen kabul et!
Beni, benim söylediğimden daha fazlasıyla ancak Sen anlarsın!
Halim sana ayandır, dilimden gelen ancak bu eksik beyandır.

amin.amin

Allah dua edenleri boş çevirmez. Duanı kabul eder ama sen yaşayacaklarını yine yaşarsın. Ya şiddettli acı yada süper mutluluk...Bazen Herşey Allahın tekelindedir. Bu bir sınavdır. Sen elbet dua edeceksin ama en hayırlısını dileyeceksin.

Sevgi-aşk- muhabbet için Allah gönülleri elbet ısındır. Ama soğutada bilir. Her şey Allahın bize sınavı.

sen böyle yazdığın için söyledim.:KK43: Üzüldüm.

Allah yardımcın olsun. Ama sorunlarınızı konuşarak halledemiyorsanız o çok kötü. Şu an bebeğin için kendine iyi bakman lazım.

Elbet dua bütün kapıları açar ama bazen de olması gerekenler olur. Allah size sabır ve güç versin inşallah açabileceğiniz bir sınavdır. Allah yuvanızı dağıtmasın..
Amin canım sagol bende öyle diyorum buda benim sınanmam cocuklarım icin ve kendim icin insallah bu sınamadan hayırlısıyla cıkabiliriz. Evdeki huzursuzluk cok zor.

Yukarıda güzel dualar paylaşılmış . Ben de Ya Cami Ya Vedud esması diyen arkadaşıma katılıyorum bir de eşinin yüzüne yanındayken ( ona farkettirmeden) bakarak, yanında değilken de fotografına bakarak içinden salavat getirmek iyi geliyor.

NOT: Hani eşin sonradan birden çok sinirli oldu diyorsun ya bu sinir hali aranızdaki kişisel problemlerden dolayı olabilir ama benim aklıma bir de hipertroidi rahatsızlığı ihtimali de geldi ne hikmetse ???? Zira hipertroidi yani troid bezinin aşırı çalışması insanda sinir yapıyor diye biliyorum. İnternetten hipertroidi belirtilerini okuyup diğer belirtiler de uyuyor mu diye bir kontrol edebilirsin. Bazen ruhsal/psikolojik sandığımız rahatsızlıklarımızın kökeninde fizyolojik bir sebep de yatıyor olabiliyor. Allah tez zamanda muhabbetinizi arttırsın inşallah !

Hamilelik sürecinde ve sonrasında sadece bayanlar değil erkekler de farklı bir ruh haline girebiliyorlar anlaşılan. Bunun birçok örneğine rastladım bu forumda özellikle "Bir Derdim Var" başlığı altında ...Onlara da bi göz gezdirmek lazım ...

Esmaların Anlamları

1-Allah Esması - Rab, İlah ve yaratıcı manasına gelen isimdir. En büyük ve en güçlü esmadır. Enerji kanalı her konuda kullanılabilinir.
2-Ya Rahman - Bütün yaratılmış varlıklara koşulsuz merhamet eden, şefkat gösteren, ihsan eden anlamındadır. Majik hipnotelkin esmasıdır. Kişinin 3.göz noktasına bakarak içinizden 51 defa Ya Rahman okunur, sonrasında 7 kez telkin mesajınızı gönderirseniz kişileri etki altına alabilirsiniz.
3- Er-Rahim: Sadece kendisine inananları ahirette ödüllendiren anlamındadır.
4- El-Melik: Yaratıcı, kainatın sahibi, yönetici manasına gelir. Majik yönü ve enerji tezahürü açısından kişilerde yönetici vasıfları kurmaktadır. Bu esmanın tecellisini yaşayanlar heryerde sözü geçen, sayılan kişiler olurlar.
5- El-Kuddüs: Her noksanlıktan uzak ve kutsal enerji kaynağı manasındadır. Kişilerde kutsal enerji yaratır ve bu enerji sayesinde hayatları mutlu ve dogruluk üzerine kurulur.
6- Es-Selam: Her türlü tehlikelerden selamete çıkaran, emniyete ulaştıran demektir. Enerjisi ile ev, iş yeri, araba, aile bireyleri yada kendinizi koruma altına alabilirsiniz..
7- El-Mümin: İman ve inanç nurunu veren anlamındadır. Kuddüs esması ile aynı enerjileri verir.
8- El-Müheymin: Her şeyi görüp gözeten, her varlığın yaptıklarından haberdar olan yaratıcı manasını taşır. Koruma enerjisi verir, Selam esması ile aynı yönde çalışmaktadır.
9- El-Aziz: Mutlak galip, hiç yenilmeyen, karşı gelinemeyen anlamındadır. Bu esmanın enerjisi kişilerde güç, iktidar, yönetim ve dayanıklılık tezahürleri oluşturmaktadır. Hem fiziksel hem spirituel hemde zihinsel formlarda kullanılır.
10- El-Cebbar: Dilediğini yapan ve yaptıran, güç demektir. Majik enerjisi itibari ile kişilerin görünüm ve mizaç auralarını sert şekilde oluşturur. Korkak, ürkek yada çok yumuşak tavırlı kişilerin okuması gerekir.
11- El-Mütekebbir: Büyüklükte eşi ve benzeri olmayan anlamındadır.
12- El-Halık: Yaratan, yoktan var eden anlamındadır. Kısırlık tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda herhangibir konuda vesile yaratmak için esma ile kombine edilebilinir. Örneğin, rızk yaratmak için, Rezzak esması ile kombine edilebilinir. Ya Halık-ul ya Rezzak gibi..
13- El-Bari: Herşeyi kusursuz yaratan anlamına gelir. Enerji tezahürü olarak, yaptıgınız işlerde kusursuzlugu ortaya çıkarır ve hata oranını sıfıra indirir. Farkındalık esmasıdır.
14- El-Musavvir: Varlıklara suret veren, şekillendiren, onları birbirinden ayıran özellikte yaratan anlamındadır. İlhamın kaynağıdır. Herhangibir konuda ilham gelmesi için ya da hatırlanması istenen konuya niyetle unutulanı hatırlatmak için kullanılabilinir. Hamile kadınların bu esma ile çalışması, doğacak çocuğun güzelliği için vesiledir.
15- El-Gaffar: Günahları affeden. Suçları bağışlayan anlamındadır. Tevvap ve Afüvy esmaları ile aynı enerjide çalışır.
16- El-Kahhar: Kahreden, cezalandıran anlamına gelmektedir. Sert bir enerjisi vardır. Hastalıkları yok etmekde, sorunları yok etmekte, düşmanları yada negatif enerjileri yok etmekde kullanılabilinir. Kısaca kahredici gücü yok edicidir.. İstenmeyen durum her ne ise ona niyetle okunmalıdır.
17- El-Vehhab: Karşılık beklemeden yarattıklarına nimetler veren manasındadır. Rezzak, Fettah gibi esmalarla aynı enerji sistemindedir.
18- Er-Rezzak: Her varlığın rızkını veren Rab anlamındadır. Maddi manevi, rızk bolluk bereket kaynağıdır. Akla gelen her konuya niyetle arttırıcı çoğaltıcı olarak kullanabilirsiniz.
19- El-Fettah: Her türlü sıkıntıları gideren, kapanmış kısmetleri açan, işleri kolaylaştıran anlamına gelir, enerjiside bu yönde çalışmaktadır. Birçok esma ile kombine edilebilinir.
20- El-Alim: Gizli açık, geçmiş, gelecek, herşeyi, ezeli ve ebedi ilmi ile çok iyi bilen manasındadır. Zihinsel gelişime, idrak gücüne arttırıcı frekanslar yaymaktadır.
21- El-Kabıd: Rızıkları daraltan, ruhları alan. Herhangibirşeyin azaltılması için okunur.
22- El-Basıt: Rızıkları genişleten, ruhları veren. Herhangibirşeyin çoğaltılması için okunur.
23- El-Hafıd: Suçluları zelil kılan anlamındadır. Düşmanlara niyetle majik etki gönderilebilinir.
24- Er-Rafi: Şeref verip yükselten, dereceleri arttıran anlamındadır. Yıldız yükseltme esmasıdır. Nazar vb eksi enerjileri yok ederek yerine pozitif enerjiler bırakır.
25- El-Muız: Dilediği kişilerin konumlarını yükselten.
26- El-Müzil: Dilediği kişilerin konumlarını alçaltan.
27- Es-Semi: Mükemmel işiten, her şeyi duyan anlamındadır. 5 duyu organını fiziksel olarak stabil hale getirir bu manadaki sorunları ve rahatsızlıkları yok eder. Özellikle duyma sorunu üzerine etki eder.

28- El-Basir: Gizli açık, herşeyi çok iyi gören. 5 duyu organını fiziksel olarak stabil hale getirir bu manadaki sorunları ve rahatsızlıkları yok eder. Özellikle görme sorunu üzerine etki eder. Bunların yanı sıra sprituel olarak duyularıda geliştirir. Ayrıca bu esma ile kişilerin rüyalarına giriş yaparak mesajlar gönderebilirsiniz.
29- El-Hakem: Mutlak hakim, gerçekle yanlışı ayıran anlamındadır. Bu esma ile çalışırsanız yapacagınız işlerde hata yapma oranınız azalacağı gibi verilecek kararlarda doğru tercihleri yapmanıza vesile olarak yönlendirecektir.
30- El-Adl: Mutlak adil, yerli yerinde yapan. Borç, hak gibi alamadığınız maddi yada manevi değerlerde bu esmaya şikayet ve duada bulunarak hakkınızı talep edebilirsiniz.
31- El-Latif: Lütfeden, güzellikler veren, lütuflar sunan anlamına gelir. Önemli esmalardan birisidir, gün içerisinde sürekli okunması iyi olacaktır. Hayatınıza gelecek her olguyu olumlu kılmakta vesile olacaktır. Bolluk bereket, şifa, şans vs etkilere sahiptir. Diğer esmalarla kombine edilebilinir.
32- El-Habir: Her şeyden haberdar anlamına gelir. Bu esmanın enerji tezahürü gizli bilgilere kanal olma yönündedir. Esma ile çalışırsanız bir süre sonra olacak olayların öngörüleri, hisleri ve kanal bilgileri size ulaşacaktır.
33- El-Halim: Yumuşak huylu ve sakin anlamındadır. Manasında olduğu gibi tezahürüde bu şekildedir. Sinirli kişileri sakinleştirmekte kullanılır, majikal etki olarak bir başkasını sakinleştirebilirsiniz, kişiyi imgeleyerek yada direkt kişiye bakarak bu esmayı okuyup ona doğru nefeslediğinizde sakinleşecek ve uysallaşacaktır. Panik atak rahatsızlığı yaşayanlar okuyabilirler Şafii esması ile kombine edilebilinir.
34- El-Azim: Hertürlü zorlukların üstesinden kolayca gelen manasındadır. Esma ile çalışan kişiler her işlerinde başarılı olur, fiziksel ve zihinsel güç kazanır, motivasyonları artar.
35- El-Gafur: Affı, magfireti bol manasına gelir. Tevvab afüvy gibi esmalarla aynı frekansta yer alır.
36- Eş-Şekur: Şükür edenlere nasipler veren. Şükür esması olması açısından hamd dile getirir böylece nimetlerin artması sağlanır. Bunun dışında hamile kadınların okuması anne karnındaki çocuğun güzel doğmasını ve güzel bir fizik bedene sahip olmasını sağlar.
37- El-Ali: Yüceler yücesi.
38- El-Kebir: Büyüklükte benzeri yok.
39- El-Hafiz: Herşeye koruyucu olan. Koruyu esmalardan olmasının yanı sıra hafızayada büyük etkiler yapar özellikle Alim esması ile okunduğu zaman zihinsel yönde gelişimi ve idrak gücünü arttırır.
40- El-Mukit: Her çeşit rızkı yaratan.
41- El-Hasib: Kulların hesabını en iyi gören. Matematik yada benzer hesaplamaların olduğu meslek sahiplerinin okuması gereken esmalardandır.
42- El-Celil: Celal ve azamet sahibi olan. Cebbar esması ile aynı frekansta yer alır.
43- El- Kerim: Keremi bol, karşılıksız veren. Maddi ve manevi rızk esmalarındadır, güzel terbiye ve ahlak enerjiside vermektedir.
44- Er-Rakib: Her varlığı her an gözeten.
45- El-Mucib: Duaları kabul eden. Duaların öncesinde ve sonrasında 3-7-11 kez okunması duanın kabul edilmesi açısından çok önemlidir.
46- El-Vasi: Rahmet ve kudret sahibi, ilmi ile herşeyi ihata eden.
47- El-Hakim: Her şeyi hikmetle yaratan.
48- El- Vedud: En çok seven ve sevilmeye en layık olan manasındadır. Esma ile çalışan kişi herkes tarafından sevilen sayılan birey olur. Kendi aurasında sevgi celbi oluşturur. Camii esması ile birleştirilerek gün içerisinde 137 defa okunması çok etkili olacaktır.
49- El-Mecid: Zatı şerefli, nimeti, ihsanı sonsuz.
50- El-Bais: Peygamber gönderen, mahşerde, ölüleri dirilten. Kişilerin ruhsal rehberlerini ortaya çıkarmasında kullanılır.
51- Eş-Şehid: Her zaman her yerde her an hazır ve nazır olan.
52- El-Hak: Varlığı değişmeden duran. Var olan, hakkı ortaya çıkaran.
53- El-Vekil: Çözülemeyen işleri çözen, sorunları ortadan kaldıran esmadır. Vekaletin Rab’e verildigi enerji içerir. Herhangibir sıkıntı karşısında duasal nitelikte okunabilinir..
54- El-Kaviy: Kudreti en üstün ve hiç azalmaz. Fiziksel anlamda çok etkili güç kaynağı sunmaktadır. Birleştirildiği esmanında gücünü arttırır. Örneğin; Şafii esması ile birlikte kombine edilirse şifa gücünü arttırır. (Ya Kaviy-ul Ya Şafii)
55- El-Metin: Kuvvet, güç bakımından en üstün olan. Hem fiziksel hemde ruhsal manada güç veren bir esmadır. Kişileri moral ve motive yönünde olumlar.
56- El-Velî: Müminleri seven, yardım eden.
57- El-Hamid: Hamd ve senaya layık.

58- El-Muhsi: Varlıkların sayısını bilen.
59- El-Mübdi: Maddesiz, örneksiz yaratan.
60- El-Muid: Yarattıklarını yok edip, sonra tekrar diriltecek olan.
61- El-Muhyi: Mahluklara can veren.
62- El-Mümit: Her canlıya ölümü tattıran. Herhangibir konuya niyetle okunduğunda o olguyu sona erdirecektir. Örnegin istenmeyen bir süreci sonlandırmak için kullanılabilinir.
63- El-Hayy: Ezeli ve ebedi bir hayat ile diri. Yenileyen bir esmadır, bu yenileme fizikselde olabilir zihinselde olabilir. Su içerisine nefes edilerek sonrasında su içilirse iç organları pozitif yönde iyileştirecektir esma ile Şafii esması birlikte kombine edilebilinir. Bunun dışında örneğin Rezzak esması ile okunursa yeni rızk kapıları yaratacak vesileler ortaya çıkaracaktır.
64- El-Kayyum: Zatı ile kaim olan, mahlukları varlıkta durduran.
65- El-Vacid: Hiçbir şey kendine gizli değil.
66- El-Macid: Keremi, ihsanı bol olan.
67- El-Vahid: Zat, sıfat ve fiillerinde benzeri ve ortağı olmayan, tek olan.
68- Es-Samed: Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, herkesin muhtaç olduğu merci. Esmanın enerjisi ile donamış kişiler hayatlarında muhtaçlık yaşamazlar. Kişilerin zayıflama gibi programlarını destekler eğer bu konuya niyetle okunursa tokluk hissi verir.
69- El-Kadir: Kudret sahibi, dilediğini yapan.
70- El-Muktedir: Dilediği gibi tasarruf eden, herşeyi kolayca yaratan kudret sahibi.
71- El-Mukaddim: Şerefte birini öne alan. Rafi esması ile aynı enerji içerisindedir.
72- El-Muahhır: Dilediklerini tehir eden.
73- El-Evvel: Ezelî, varlığının başlangıcı yok.
74- El-Ahir: Ebedi, varlığının sonu yok.
75- Ez-Zahir: Yarattıkları ile varlığı açık. Bu esmanın enerjisi tamamen spirituel enerjilerle bağlantılıdır, bilinmeyen bilinen her şeyin gerçek hakikatini görmeyi ve anlamayı sağlamaktadır. Batın ve Habir esmaları ile aynı frekansta yer alır ancak bu 3 esmanın özellikle ana esması Habir esmasıdır.
76- El-Batın: Aklın tasavvurundan örtülü.
77- El-Vali: Bütün kainatı idare eden.
78- El-Müteali: Son derece yüce.
79- El-Berr: İyilik ve ihsanı bol.
80- Et-Tevvab: Tevbeleri kabul eden. Affetme sorunu yaşayanlar, geçmişteki olayları yada kişileri affetmekte güçlük çekenler tarafından okunmalıdır. Örnek cümle; SENİ TEVVAB ESMASININ AFFETME GÜCÜ İLE AFFEDİYORUM.. Afüvy esması ile aynı frekans içerisinde yer alır. Ayrıca kişinin arınması için gerekli bir esmadır, tüm esmalarla çalışmadan önce bu esma ile arınmak gereklidir. Böylelikle diğer esmaların enerji tezahürleri kişi ruh ve bedeninde sağlıklı şekilde yer alacaktır.
81- El-Müntekım: Asilere ceza veren. Haksızlığa uğradığınız durumlarda bu esma ile duada yada şikayette bulunabilirsiniz.
82- El-Afüv: Affı çok, günahları yok eden. Tevvab esmasında bildirilen frekansları yaymaktadır.
83- Er-Rauf: Çok merhamet eden, şefkatli.
84- Malik-ül Mülk: Mülkünde hakim. Bolluk bereket esmalarındandır ancak bu esma özellikle maddi rızk için enerji verir, ev, arsa vb sahibi olmak isteyenlerin okuması gereken bir esmadır..
85- Zül-Celali vel İkram: Celal, azamet, şeref, kemal ve ikram sahibi.
86- El-Muksıt: Mazlumların hakkını alıcı. Hakk esması ile aynı enerjiye sahiptir.
87- El-Cami: Toplayan bir arada tutan anlamındadır. Mıknatıs özelliği veren bir esmadır, yanında okuduğunuz esmanın tezahürünü daha hızlı ve sağlam şekilde auranıza vermeye faydalıdır. Kaybolan eşya kişi vb durumları bulmak için bu esma ile dua edilebilinir.
88- El-Gani: İhtiyaçsız. En zengin anlamına gelir. Mugni esması ile birliktedir. Maddi zenginlik için enerji veren bir esmadır.
89- El-Mugni: İhtiyaç gören, fazlıyla doyuran.
90- El-Mani: Dilemediklerine mani olan. İstemediğiniz kişi yada olayları engelleyen bir esmadır. Belaları engellemekten, gelmesini istemediğiniz kişilerin gelişini engellemeye kadar birçok konuda duvar örücü esmadır.
91- Ed-Dar: Elem, zarar verenleri yaratan. Sert esmalardandır, Kahhar esması ile aynı enerji altındadır.
92- En-Nafi: Menfaat veren şeyleri yaratan. Bu esma ile çalışan kişiler hayatlarında karşılaştıkları olay yada kişilerden zarar görmeyeceği gibi faydalı süreçlerle karşılaşacaklardır.

93- En-Nur: Zatı açık ve âlemleri nurlardıran. Her konuda hayatlara ışık tutan, rehber olan açılımlar yayacak olan bir esmadır.
94- El-Hadi: Hidayet veren, öne getiren anlamındadır. İstediğiniz bir olayın ön sıraya gelmesine daha hızlı ilerlemesine sebep olacaktır.
95- El-Bedi: Misalsiz, örneksiz yaratan.
96- El-Baki: Varlığı ebedi olan.
97- El-Varis: Her şeyin asıl sahibi olan.
98- Er-Reşid: İrşada muhtaç olmayan.
99- Es-Sabr: Ceza vermede, acele etmez. Çok sabırlı anlamındadır. Sabırsız kişilerin okuması gereken bir esmadır, yada sabır olan kişilere karşı okunabilinir.
100- Şafii esması: Şifa veren, hastalıkları iyileştiren güç anlamındadır. Şifanın yegane merkezidir. Reiki, bioenerji, modern tıp vb gibi şifacılık alanlarında misyon yüklenen kişilerin bolca okuması gereken esmadır. Bununla birlikte gerek kendi rahatsızlıklarınızda gerekse başkalarının rahatsızlıklarını yada hastalıklarını gidermekte şifalandırmakta kullanılacak esmadır.

Mehmet Çobanoğlu'nun notlarından alınmıştır.

X