Donmuş embriyoya PGT görüşleriniz

Safransari

Nirvana
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2012
21.554
34.930
Merhabalar
Ben 38 yaşındayım. Doktorum yaşımdan dolayı embriyolarima genetik yaptırmayı tavsiye etmişti, ama benim daha önce düşük yada kimyasal geçmişim olmadığı için istememiştim.

Donmuş 8 embriyom vardi.
1. Transferde tek transfer yapılırken biri cozundugunde bozuldu, transfer olanda kimyasal sonuçlandı.
2. Transferi çift transfer yapildi yine kimyasalla sonuçlandı.

Şimdi doktorum kalan 4 yumurtaya genetik baktirmami tavsiye ediyor. Donmuş olduğu için cozunup parça alınıp tekrar dondurulmasi şüpheye düşürdü beni. Embriyologla konuştuğumda, dosyama baktı, parça almamin sakinca olmadığını, coznurken bozulma riskinin her zaman olduğunu ama bunun yüzde 1 ihtimal olacağını, embriyoya bir zarar vermeyeceğini söyledi.

Benim kafamdaki bir soru da bu yumurta toplamadaki 8 yumurtanın 1i çözülürken bozuldu, 3 tanesi kimyasal sonuçlandı.
Diğerlerinde de kalite bozukluğu var mıdir, yumurta toplamada bir şeyler yanlış gitti, ilaç dozları mesela, ondan yumurtalarda sorun mu oldu ki kimyasal oluyor, yada yaştan dolayı kaliteli embriyom mu olmuyor yada eşimin kaliteli spremi????????

Son düzenleme:
Her iki tarafın ileri yaşından alakalı kalitesiz embriyo olabilir. Keşke baştan yaştan dolayı yarısına yaptırsaydınız. Ama donmuş çözülüp pgt ye gittiğini ilk deda sizden duyuyorum. Pgt baştan bakılır 5.gün parça alınır dondurulur. Sonuç iyi gelmezse iptal edilirler.
Çözdürüp parça alıp tekrar donduracaklar transfer için tekrar çözdürecekler embriyolar bozulur böyle. çift çift 2 kez daha Denemek ya da sil baştan başlamak daha mantıklı. Bilimsel makalelere bakın bir de.

Yüzde bir ihtimal epey azmış. Bn doktoruma bu öneriyle gittiğimde olumlu bakmamıştı "dondurulup çözülmesi istediğimiz bir şey değil embriyolarda bozulma oluyor" demişti. Genelde duyduklarım da hep bu yöndeydi açıkçası. Siz şimdi yüzde bir ihtimal diyince şaşırdım. Şahsen, bu konuyu biraz daha araştırmanızı öneririm. Yaşınızdan ve tecrübelerinizden (çözdürülürken bozulan embriyolarınız varmış) bağımsız olarak direkt yüzde bir ihtimal vermeleri fln pek bilemedim. Gerçi şey mantığı da olabilir; cözdürüldügünde bozuluyorsa şayet zaten kalitesiz bir embriyodur ya da diğer bir deyişle bozuk (kalitesiz) olana denk geliyorsunuzdur. Kaliteli olanlar bozulmaz mantığıyla da ilerleniyor olabilir.

Önceki yıllardaki tedavımde ben de doktoruma sormuştum kımyasal olunca genetik mi baktırsak diye.
Bana dondurulmuş embrıyonun genetıgıne bakılamayacagını en baştan yapmalıydık diye söyledi.
Nitekim benim de o tedavi de 2 kımyasalım var.
Şimdi ki tedavimde en baştan embriyolarıma NGS yapıldı.
Şükürler olsun kese görmek için gün bekliyorum.
Doğru doktor doğru teşhis çok önemli. İçine sinmiyorsa tekrar tekrar deneyip moralını bozma canım. İmkan varsa sil baştan yeni bir doktorla başla

Bilgisine tecrübesine çok güvendiğim embriyolog bunun olabildiğini, yani donmuş embriyodan parça alınabileceğini söylüyor.
Kalitesi az embriyodan parça alınmasını olumsuz olarak görüyor.
Benim embriyologta kalitesine bakarak biyopsi alınabileceğini söyledi.
Yinede çok yaygın birşey olmadığı için endişeliyim.

Embriyologum da bunu söyledi.
Bozulma transfer için cozdurmede de olabilecek birsey, bu risk her zaman var ama yüzde bir dedi.

Benim bir büyük kaygım da ilk iki transferin kimyasal sonuclanmasi, acaba bu yumurta toplamada yumurtaların hepsi kalitesiz miydi, yani 5. Güne gitti ama genetik sorunlumuydu hepsi, genetige göndermekte boşa kürek çekmek zaman ve para kaybı mi olacak ?

Rabbim sağlıcakla kucağına almayı nasip etsin.
Doktoruma güveniyorum, prof doktorum. Bana ilk başta genetik önerdi, ama daha önce kimyasal yada düşük geçmişim olmadığı için yaptırmamaya karar verdik. Şimdi 2 kimyasalın oldu. Doktor haklıymıs istemekte diyorum.

İlk transferimde artış oranları çok az olarak ilerledi. İlaçları bırakınca da değer sıfırlandı.

İkinci transferi 113-64-8 olarak direk azalma oldu. Doktor bu kimyasal değil düşük yapıyorsun dedi.

Karı koca olarak yaşlarınız nedir peki?

Bence her ihtimale karşı bu süreç içerisinde pıhtılaşma ve genetik testlerinizi de yaptırın. Olurda ilerde saglıklı bir gebeliğiniz olursa bu sefer de başka bir sebeple (pıhtılaşma vb) kaybetmemiş olursunuz. Zaten bu tarz testler kandan bakılan basit testler.

Amin canım Allah razı olsun. Rabbim bu yolda yürüyen herkese her aşamasında ferahlık ve kolaylık nasip etsin
Anladım doktoruna güveniyorsan sorun yok canım. Sıkıntı olmayacağını söylüyorsa baktırmanda fayda var tabii.

Ne yapsam yapmadığım aklımda kalacak gibi

Benim normal yolla bir çocuğum var. Ondan genetik baktırmak hiç aklımıza gelmemişti.
Şimdi 3 negatif denemeden sonra kafam allak bullak.

Benim normal yolla bir çocuğum var. Ondan genetik baktırmak hiç aklımıza gelmemişti.
Şimdi 3 negatif denemeden sonra kafam allak bullak.
Şimdi şöyle ki; doktorların dedıgine göre 35 yaştan sonra kadında yumurta kalitesi düşuyormuş. Aynı zamanda yaştan da bağımsız olarak tüp bebek yönteminde anneye birden fazla hormon yüklendiği ve yumurtaların doğal büyümelerine de müdahale edildiği için genç olan anne adaylarının embriyolarında da kalite düşüşü gözlemlenebiliyor. Ben 32 yaşında tüp bebek yaptırdığımda 4 embriyom oluşmuştu. Doktorum hic pgt den fln bahsetmedigi icin bn yaptırmamıştım. Ilk transferim olumlu sonuçlanmıştı fakat 9. Haftada kendiliğinden kalbi durdu, araştırma sonucu bebekte problem saptandı. Kimyasal gebelik yaşamadığım için o konuda yorum yapamayacağım. Tabi onunda insana yaşattıği bir hayal kıriklığı, üzüntüsü oluyordur ama inanın kalp atımını vs duyduktan sonra yaşanan düşükler (kürtajlar) çok daha yıpratıcı oluyor. O yüzden böyle bir sonuç yaşamamak adına embriyolarınızı pgtye yollamanız daha mantıklı gibi gözüküyor. Netice de doktorunuz riskin yüzde bir olduğunu soylemiş, proförmüş, siz de doktorunuza güveniyormuşsunuz. Maalesef iki seçeneğiniz var ya risk alıp elinizde olanları transfer ettireceksiniz ya da doktorunuzun önerisini yerine getireceksiniz. Umarım kendiniz için en doğru kararı verirsiniz.

Hiç duymamıştım. Hakkınızda hayırlısı.

Düşük kese olursa olur. Kese daha oluşmadan ilk haftalarda nasıl düşük diyebilir. Kimyasal olmuş yine.

Ben başka şehirde tedavi görüyorum. 8 saat yol gidip geliyorum. O kadar yıpratıcı ki. Süreç biran önce bitsin diye beklerken uzadıkça uzuyor
Sanırım genetik yaptırıp sağlıklı gelecek mi diye bakmaya daha yakınım.

Birde genetik için embriyo başı 420 dolar isteniyor. Burda okuduğum 280-350 arası fiyat. Farklı bir merkeze mi yaptiriyo embriyo, merkezden komisyonu mu fazla alıyor doktor böyle ücret artıyor bilmiyorum. Bu da bana kullanılmak gibi geliyor.

Benim ilk denememde 4 yumurta toplandı 1 tane 3. Güne gitti ona negatifti.

Bu doktorla 19 yumurta toplandı 8 tane 5. Güne gitti. Ondan güvenimi de kazandı.

Düşük kese olursa olur. Kese daha oluşmadan ilk haftalarda nasıl düşük diyebilir. Kimyasal olmuş yine.
Canım sen ne durumdasin şimdi daha önceki topiklerde de senle yazismistik. Bu sıralar kafam o kadar dolu ki, kimle ne konuştuğunu da unutuyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…