Doğumda eş ailesi bebeğe bir şey almalı mı ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Günaydın kızlar Allah nasip ederse şubatta doğum olacak. Her iki tarafın da ilk torunu. Tabii ki şart ve zorunluluk değil ama benim çevremde anneanne, babaanne, dede torunlarına bir şey alır. Doğunca da altın takarlar. Durumu olmayan zaten yapmasın o ayrı mesele ama şartlar el veriyorsa muhakkak bir şey yapılır yani.
Ben Karadenizliyim eşim iç Anadolulu. Kendilerinde böyle bir şey var mı o da bilmiyorum tahminimce yok. Kayınpederimin durumu iyi hatta babamdan daha da iyi fakat şu an kendine ev alacak bizden de anlatınları istedi yaklaşık 150gr kendi taktığı. Borç olarak alıyormuş seneye verecekmiş hayır demedim çünkü aynı durumda benim ailem olsaydı eşim de hayır demeyecekti.
Ben şu an çalışmıyorum eşim de memur. Kendi ailem muhakkak bir şey yapacak ama karşı taraftan emin değilim eşim kendi parasını verip anne babam aldı da diyebilir mahçup olmamak adına.
İlgisiz değiller hatta evliliğimin başlarında fazla ilgi ve aramalardan bunalmıştım hem kayınpederim tarafından hem kaynanam tarafından artık onların olmuşum da, evimi benimsemeliymişim de kendi ailem bi tarafa kalmalıymış. Tabii ki susmuyordum eşimle de çok kavgalar ettim bu sebepten artık anladılar sanırım ki biraz olsun duruldular. Torunları için de hevesliler hele erkek diye kayınpederim haberi alınca babamı aramıştı gözümüz aydın falan saçmaladı. Şimdi haftada bir kaynanam arıyor ama hiç sormuyor bir şeye ihtiyacınız var mı diye. Belki çocuklarına soruyorlardır ama o da ihtiyaç olsa bile evet var diyebilecek biri değil bunu biliyorlar.
Neyse bunlar ayrıntı. Bana göre bedava sevmek olmuyor ve bunaltan bir aile eminim doğum olunca da beni nasıl bunalttılarsa yine aynıları yaşanacak.
sizce bu işin bir usulü var mıdır hediye gönülden kopar evet ama hem hevesliyiz derken hem de ihtiyaç konusunun açılmıyor oluşu normal mi ?
Eger durumlari iyiyse bana kalirsa mecburlar.bende hamileyim durumlari oldukca iyi. Ama esimdede bitmeyen bir para var saniyorlar orasi ayri. Her kosulda esimi ariyorlar darliyorlar. Bugune kadar onlardan asla beklentim olmadi hatta iyi gunlerde bile aramamalarini tercih ederdim. Gorumcelerim kesinlikle telafi eder altin takar kiyafetine kadar alirlar hic suphem yok. Ama cimri kayinpeder ne yapar bilmem. Dairelerden birini isteyecegim. Cunku evlendigimden beri o kadar mal varligi olmasina ragmen hep bize yerlesme cabasinda. Gelin bakarmis mecburmus kafasinda. Simdi cocugumda olunca illa gorelim illa getirin illa gelin. Madem oyle ver bir daireyi dedesin ya gorelim nasil drde olunuyormus. Benim babam simdiden yatirimini yapti mesela. Oda yapsin ama yok gormem etmem banane falan kafasinda olsa daha cok isime gelirdi trilyon verse gozume gelmezdi.

nesi saçmalamak? adam a demis olmamis, b demis olmamis, aramis olmamis, aramamis olmamis, size 150 gram altin takmis aramis etmis yine olmamis...
ne yapsin bu insanlar? hala daha beklenti icindesiniz. ben de karadenizliyim, bizde cocugu doguran bakmasini da bilir. kendi yeğenim olduğunda ailem israrla istedigi icin bebek odasini ve bebek kunyesini aldi ama almasa da kimse beklemezdi. ya da enistemin ailesi ne aldi ne etti aldi mi bilmeyiz de sormayiz da. çünkü cocugu babamızın kayinbabamizin soyu devam etsin diye dogurmuyoruz neticede. kendi kararimizla ürüyoruz . siz de bu kadar beklenti icinde olmayin. insallah aldiklari altini da geri verirler. keske bunca zaman diger altinlarla peşinat vs yapip siz ev alsaydiniz
İlk başta kız demişlerdi sonra erkeğe döndü haberini alınca erkekmiş gözümüz aydın diye araması saçma değil mi sizce de normal mi ?
Kız olsaydı Aydın olmayacak mıydı. Kayınpederim erkeği kendi soyunu devam ettireceğim için doğuracağımı düşünüyor ama hamile kalmadan da sapık gibi sürekli arayıp soyumu devam ettirecek kişisin sen diyormuş. Altın taktılar diye birine sürekli sen gelinsin baba evini unutacaksın demek zorundalar mı ? Ya da sürekli arayıp saatlerce konuşup bunaltmak zorundalar mı ? Üç gün aramayınca babama şikayet ediyordu kayınpederim bunlar 150 gr altın taktı diye mi oldu daha fazlasını babam taktı ama böyle beklentiye girmedi hiç.

Yok siz dediniz diye demedim, normal şartlarda insanın el gördüğü konu komşusu bile takarken aileden de beklerim ben bi şey düşünüp takmalarını ama önden destek olunduysa gerek yok anlamında demiştim. Size de bi şey takacaklarını sanmıyorum çok büyük bi meblağ almışlar sizden çünkü, borcumuz vardı biliyosunuz diyecekler
Bana da öyle geliyor

Ben de Doğu Karadenizliyim, eşim Akdeniz. İki taraf da yarım altın taktı oğlum doğduğunda. Hiç de takılmadım, bence gayet yeterli. Ara ara annem kıyafet vs alır oğluma hala, kayınvalide harçlık verir vs.
Doğum ücretinizi de kendiniz mi düşünseniz acaba?
Yani aileler evlat büyütüyor, okutuyor, iş güç sahibi yapıyor. Sonra evlendirme faslı, yok eşya yok düğün. Bitmiyor bi de toruna eşya dizme çıkıyor. Ben anlamıyorum ne zaman bitiyor bu ailelerin görevi?
İyice abartmayın ya. 150 gr altın takmışlar diye anlıyorum. Nesi yetmedi?
Ha altınlarınızı geri vermezlerse eğer o zaman sorun çıkarmakta sonuna kadar haklı olursunuz.

Yok valla umrumda değiller açıkçası.
Kendi keyifleri bilir.
Çocuğu ben kendime doğurdum eş ailesine değil. Beklentim de yok ondan.
Çok da samimiyetimiz de yok başka konular nedeniyle iyice soğukluk girdi. Senede on gün görüyorlar işte torunlarını. O kadar.
Bencilce geliyor belki düşüncem ya da hamilelikten mi böyle düşünüyorum bilmiyorum bunalttıkları için de soğumuş olabilirim onlara karşı bilemiyorum. Ama torunlarına karşı ilgili görünüp maddiyata sıra gelince kaçacaklarsa bence de senede görmeleri gereken süre öyle olmalı bunu kendi ailem yapsaydı durumu varken yine aynı düşünürdüm.

Burada doğuma gidecek insandan altın istemeleri sorun. Sizin de vermeniz büyük hata.
Doğum için kenarda tutuyoruz demeliydiniz
Bana da doğuma gidecek birinden istenilmesi saçma geldi. Ama dediğim gibi işte onları da evden çıkarıyorlar kredi belli miktarda çıkıyor olan evine babasını oturttu kayınpederim dede de şimdi çıkmıyor. Büyükşehirde ev fiyatları da belli eşim için diyemedim.

Orta Karadenizli iç Anadolu karışımıyım 🤣bizde de ilk çocuğun beşik araba gibi büyük ihtiyaçları anneanne dede yapar. Eşim egeli olduğu için bu adetten haberi yok 🤣🤣🤣 iki tarafta elinden geleni yaptı 🤣

İlk başta kız demişlerdi sonra erkeğe döndü haberini alınca erkekmiş gözümüz aydın diye araması saçma değil mi sizce de normal mi ?
Kız olsaydı Aydın olmayacak mıydı. Kayınpederim erkeği kendi soyunu devam ettireceğim için doğuracağımı düşünüyor ama hamile kalmadan da sapık gibi sürekli arayıp soyumu devam ettirecek kişisin sen diyormuş. Altın taktılar diye birine sürekli sen gelinsin baba evini unutacaksın demek zorundalar mı ? Ya da sürekli arayıp saatlerce konuşup bunaltmak zorundalar mı ? Üç gün aramayınca babama şikayet ediyordu kayınpederim bunlar 150 gr altın taktı diye mi oldu daha fazlasını babam taktı ama böyle beklentiye girmedi hiç.
Böyle bir aileyse hele maddi beklentinizin olması sizi zora sokar.
Yani insan para verdiği yere daha çok gider daha çok karışır. Bugün pahalı hediye alsa size dert olarak döner o.
Bakın ben ailemin verdiği evde oturuyorum. Bebeğim doğdu tüm ailem neye ihtiyacınız var diyr dört döndü çünkü bize göre aile demek budur. Onlarda dört kişi bir yarım altın taktı geçti. Araba alacağımız zaman destek istedi eşim açıkça vermediler. Sonra arabayı büyütürken de bir miktar kredi çektik yine yoklardı. Eşim kendi içinde kırgın tabii. Senin ailen iyide kötüde hep yanımızda bir ihtiyaç var mı diye sorarken babamın arabayı neyle aldın diye bile sormaması canımı sıkıyor diyor.
Ona da diyorum. İstemedikleri daha iyi boşver en azından karşılıklı beklentisiz oluyoruz diyorum. Böylece onlarda bizden kötü günde hiç bir destek bekleyemeyecekler. Onların seçimi de bu diyorum. Kendi adıma böylesi daha iyi.
Sizde böyle bir aileden beklentiye girmeyin

İyi de bunların sizin çocuğunuza alınacak hediyelerle alakası ne? Bu bunaltıcı ve geri kafalı hareketlere kızıyorsanız mesafenizi koyarsınız. Bu tavırlara katlanmak için mi hediye bekliyorsunuz?
Konular birbirinden farklı. Nasıl ki onlar altın taktı diye size müdahale etme hakkına sahip değilse, siz de onlar sizi bunaltıyor diye fazladan hediye bekleyemezsiniz.
Konuyu beni bunaltiyorlar, eş ailesi müdahaleci diye açsaydınız o zaman ana tema bambaşka olurdu. Ama sizin esas sorununuz hediye meselesi belli ki ona konu açmışsınız.

Ben olsam hamileyken özellikle altın borç vermezdim. Allah sağlıkla büyütmeyi nasip etsin ama bir hastalık olur, acil bir durum olur. Bebekli evde “ mümkünse “ bir hastalığa, acil duruma diye bir bilezik, altın olmalı. İnsanoğlu nihayetinde. Hastalanır, eder. İnşallah olmaz tabi Allah herkese sağlıkla büyütmeyi nasip etsin ama kenarda tutmakta fayda var diye görüyorum ben… bir de daha hamileymişsin. Bence doğumdan sonra da bebeğe gelen paraları, altınları biriktir. Bileziğe falan çevir. Para olarak kaldı mı gider. Altın yap at kenara. Hem hastalığına kenarda kalır. Hem de lazım olmasa dahi yarın öbür gün onun eğitimine, düğününe falan kullanırsın. Bebeğin muhakkak bir bileziği bir şeyi olsun yani hediyelerden gelirse eğer yani. Ben 5 lirasına dahi dokunmadım. Hep üstüne katıp kenara attım. Faydası olur zararı olmaz

Benim kv de tek 2 çeyrek takmıştı. Diğer torunlarına tek takmış. Sormuşlar hatta niye 2 çeyrek taktın diye de anası bilezik takınca ayıp geldi demiş. Onu da öylelikle taktı yani. Onun dışında bir tane iğnesi yok

Ben de Doğu Karadenizliyim, eşim Akdeniz. İki taraf da yarım altın taktı oğlum doğduğunda. Hiç de takılmadım, bence gayet yeterli. Ara ara annem kıyafet vs alır oğluma hala, kayınvalide harçlık verir vs.
Doğum ücretinizi de kendiniz mi düşünseniz acaba?
Yani aileler evlat büyütüyor, okutuyor, iş güç sahibi yapıyor. Sonra evlendirme faslı, yok eşya yok düğün. Bitmiyor bi de toruna eşya dizme çıkıyor. Ben anlamıyorum ne zaman bitiyor bu ailelerin görevi?
İyice abartmayın ya. 150 gr altın takmışlar diye anlıyorum. Nesi yetmedi?
Ha altınlarınızı geri vermezlerse eğer o zaman sorun çıkarmakta sonuna kadar haklı olursunuz.
Ay ben doğum paramı onlar versin diye bir şey demedim. Araç gereç kıyafet konusunda dedim. Bana mı taktılar hanımefendi boşanma durumunda ben onların taktıkları altına dokunmam bile bunu çok iyi biliyorlar benim babam da o kadar taktı bana o yeter. Herkes kendi çocuğuna yapıyor. Ben sadece insanların bu konudaki düşüncelerini merak ettim.

Günaydın kızlar Allah nasip ederse şubatta doğum olacak. Her iki tarafın da ilk torunu. Tabii ki şart ve zorunluluk değil ama benim çevremde anneanne, babaanne, dede torunlarına bir şey alır. Doğunca da altın takarlar. Durumu olmayan zaten yapmasın o ayrı mesele ama şartlar el veriyorsa muhakkak bir şey yapılır yani.
Ben Karadenizliyim eşim iç Anadolulu. Kendilerinde böyle bir şey var mı o da bilmiyorum tahminimce yok. Kayınpederimin durumu iyi hatta babamdan daha da iyi fakat şu an kendine ev alacak bizden de anlatınları istedi yaklaşık 150gr kendi taktığı. Borç olarak alıyormuş seneye verecekmiş hayır demedim çünkü aynı durumda benim ailem olsaydı eşim de hayır demeyecekti.
Ben şu an çalışmıyorum eşim de memur. Kendi ailem muhakkak bir şey yapacak ama karşı taraftan emin değilim eşim kendi parasını verip anne babam aldı da diyebilir mahçup olmamak adına.
İlgisiz değiller hatta evliliğimin başlarında fazla ilgi ve aramalardan bunalmıştım hem kayınpederim tarafından hem kaynanam tarafından artık onların olmuşum da, evimi benimsemeliymişim de kendi ailem bi tarafa kalmalıymış. Tabii ki susmuyordum eşimle de çok kavgalar ettim bu sebepten artık anladılar sanırım ki biraz olsun duruldular. Torunları için de hevesliler hele erkek diye kayınpederim haberi alınca babamı aramıştı gözümüz aydın falan saçmaladı. Şimdi haftada bir kaynanam arıyor ama hiç sormuyor bir şeye ihtiyacınız var mı diye. Belki çocuklarına soruyorlardır ama o da ihtiyaç olsa bile evet var diyebilecek biri değil bunu biliyorlar.
Neyse bunlar ayrıntı. Bana göre bedava sevmek olmuyor ve bunaltan bir aile eminim doğum olunca da beni nasıl bunalttılarsa yine aynıları yaşanacak.
sizce bu işin bir usulü var mıdır hediye gönülden kopar evet ama hem hevesliyiz derken hem de ihtiyaç konusunun açılmıyor oluşu normal mi ?
Paramızın olması ayrı konu ama ben durumlarda insanlara eksikleri sorulması taraftarıyım aslına bakarsın başkasının aldığını beğenmem ama yinede sorulsun isterim seni gerçekten düşünenler sorar zaten yoksa bu dünyaya çocuk getiemti düşündüysek onun ekonomik olarak hazırlayıp hamile kalmışızdır zaten kimseye güvenip çocuk yapılmaz. Benim kv öyle büyük şeyler almadı ama tüm hırkalarını patiklwrini o ördü mesela hani oda takımı galan almadık zaten ama kendisi nir konuşmada ben kızlarına yapmıştım bizde kız annesi yapar gibi bişey demişti annem o yüzden çok rahatsız oldu hamileldiğimden heri devamlı oda takımı alıcam diyip duruyor halbuki ben şuan oda takımı istemiyorum onun dışında ara sıra takım alır oğluma kv oğlum doğdu 2 ay boyunca oğlumu hep o yıkadı devamlı geldi gitti yani şöyle bakınca parasal anlamda öok bişeu yapmasada baya işimi yaptı bir dönem. Kendi annem oğluma devamlı takımlar alır ortada bir eksik görsün hemen alır ama kv bu konuda bence biraz çekinir her şeye atlamak istemiyorlar. He altın olarak tüm görümcelerim altın taktı kayınpederim çeyrek taktı kv oğluma altın bileklik bana da altın yüzük aldı

Orta Karadenizli iç Anadolu karışımıyım 🤣bizde de ilk çocuğun beşik araba gibi büyük ihtiyaçları anneanne dede yapar. Eşim egeli olduğu için bu adetten haberi yok 🤣🤣🤣 iki tarafta elinden geleni yaptı 🤣
Ya bizde de öyle. Sanki ben kiloyla altınla gelsinler dedim ahaha linçlediler ya.

Ben olsam hamileyken özellikle altın borç vermezdim. Allah sağlıkla büyütmeyi nasip etsin ama bir hastalık olur, acil bir durum olur. Bebekli evde “ mümkünse “ bir hastalığa, acil duruma diye bir bilezik, altın olmalı. İnsanoğlu nihayetinde. Hastalanır, eder. İnşallah olmaz tabi Allah herkese sağlıkla büyütmeyi nasip etsin ama kenarda tutmakta fayda var diye görüyorum ben… bir de daha hamileymişsin. Bence doğumdan sonra da bebeğe gelen paraları, altınları biriktir. Bileziğe falan çevir. Para olarak kaldı mı gider. Altın yap at kenara. Hem hastalığına kenarda kalır. Hem de lazım olmasa dahi yarın öbür gün onun eğitimine, düğününe falan kullanırsın. Bebeğin muhakkak bir bileziği bir şeyi olsun yani hediyelerden gelirse eğer yani. Ben 5 lirasına dahi dokunmadım. Hep üstüne katıp kenara attım. Faydası olur zararı olmaz

Benim kv de tek 2 çeyrek takmıştı. Diğer torunlarına tek takmış. Sormuşlar hatta niye 2 çeyrek taktın diye de anası bilezik takınca ayıp geldi demiş. Onu da öylelikle taktı yani. Onun dışında bir tane iğnesi yok
Bende bu düşüncrdryim doğum zamanı vermek istezdım aslına bakarsan dünya hali kötü bundan sonra herkes bütçesine göre hareket etmeli paran yoksa ev alma birinden borç alma mesela insanlar zorda kalıp mecburen veriyor. Karşı tarafın isyemesi de yanlış kendileri takmışlar altın olduğunu biliyorlar belki vermek zorunda kaldılar vermek istemediler

Kendi ailemin taktığı Trabzon hasırı var. Gerekirse o kullanılır diye mi düşündüler bilemiyorum. Kendi taktıklarını istediler yani hasır bende duruyor babam takmıştı. Ben de sizin gibi düşünüyorum.

Bir yerde destek olmuşlar ne güzel. Doğum öncesi ve sonrası için kesinlikle destek olunmalı demek istemedim aslında. Süreçte herhangi bir şeyde bence de olunmalı ama bazıları tepki gösteriyor çocuğu onlar için mi doğuruyorsun diye. Bir de özel klinik takipliym muhtemelen doğum ücreti şubata 50 küsür olur. Adam sadece polis maaşıyla hepsini nasıl karşılasın.
Tamam ama bu sizin probleminiz. Çocuğu neye güvenerek yaptınız ki? Yaparken anne baba olarak bunları düşünmesi gereken sizsiniz zaten o yüzden “yap yapabildiğin kadar” değil yap bakabildiğin kadar diyoruz.
Bir diğer hatanız da doğum olacak madem neden altınlarınızı veriyosunuz? Kendine güvenen ev alsın bak ben paramı denkleştiremediğimdem almıyorum. Kendi ailenize de vermeyeceksiniz zaten şu dönem eğer isterlerse. İsteyen de düşüncesizdir ama veren de aklını çalıştırsın biraz kusura bakmayın
Ayrıca zaten çok da bayılmıyorsunuz eş ailesine belli. Beklentiye girmeyin mesafenizi koruyun

Paramızın olması ayrı konu ama ben durumlarda insanlara eksikleri sorulması taraftarıyım aslına bakarsın başkasının aldığını beğenmem ama yinede sorulsun isterim seni gerçekten düşünenler sorar zaten yoksa bu dünyaya çocuk getiemti düşündüysek onun ekonomik olarak hazırlayıp hamile kalmışızdır zaten kimseye güvenip çocuk yapılmaz. Benim kv öyle büyük şeyler almadı ama tüm hırkalarını patiklwrini o ördü mesela hani oda takımı galan almadık zaten ama kendisi nir konuşmada ben kızlarına yapmıştım bizde kız annesi yapar gibi bişey demişti annem o yüzden çok rahatsız oldu hamileldiğimden heri devamlı oda takımı alıcam diyip duruyor halbuki ben şuan oda takımı istemiyorum onun dışında ara sıra takım alır oğluma kv oğlum doğdu 2 ay boyunca oğlumu hep o yıkadı devamlı geldi gitti yani şöyle bakınca parasal anlamda öok bişeu yapmasada baya işimi yaptı bir dönem. Kendi annem oğluma devamlı takımlar alır ortada bir eksik görsün hemen alır ama kv bu konuda bence biraz çekinir her şeye atlamak istemiyorlar. He altın olarak tüm görümcelerim altın taktı kayınpederim çeyrek taktı kv oğluma altın bileklik bana da altın yüzük aldı
Ben de bunu demek istedim zaten. Yoksa ben dünyaya bi çocuk getirmek istedim ve doğuruyorum başkası bakmayacak tabii ki. Ama bunlar da dede ve nine elini de atmaları gerekmez mi diye düşündüm komşu değiller ki.

Kaç paraya sevebilirler peki? Sizin orda bebekler kaçtan gidiyor?
Ama bence sevgiyle harcama arasında bir paralel durum var. Yani insan yeğenine de harcamak istiyor torununa da harcamak ister.
Benim kocam şimdiden oğlanın pahalı kaliteli oyuncaklarına elleme sakın kimseye verme torunuma vereceğim diyor. Hele gele gelinimiz hamile olacak. Ne alalım neye ihtiyacınız var diye sorarız.
Bence aile demek iyi günde kötü günde en büyük destek demek. Ben kendi eş ailemi ondan garipsiyorum mesela.
Bizde çeyrek yarımı dayılar amcalar kuzenler takar. El gibi geldiler dört kişi bir yarım altın taktılar geçtiler. Bir fe ilk torun yani. Ben olsam büyük bir hediye de ben almak isterim kızım istediğin marka modeli söyle alalım derdim.
Bu nedenle de böyle zamanlarda cimrilik yapılmasını anlamıyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X