doğulu erkek arkadaş ve onun baba aşkı

Çok sasirdim ornege, arkadasiniz madem bosanacakti niye basta evlendi kizcagiza yazik degil mi :KK43: o kizin yerinde olsam agir depresyona girerdim
Başından beri söyledi istemediğini kızda aileside herkeste biliyodu ama evlenince seversin şöyle böyle bin tane laf ve tehditle evlendirdiler şimdi de aynı hala tehditler devam ediyo bakalım ne yapcaklar kız için çok daha zor bi durum belki kızda istemiyodu bilemiyorum ama baskıcı ailelerde böyle saçma sapan şeyler oluyo malesef..

Var alası var hem de. Babaya amcaya tapıyorlar adeta. Benim eşim de doğulu. Ailesi ve kendisi bu şekilde değil çokça aşmışlar ancak benim serbestliğime laf eden dıdının dıdısı akrabalar bile var. Ta kaç km öteden halası gelinin sana geliyor mu hizmet ediyor mu annesinde ne kadar kalıyor sende ne kadar kalıyor gibi sorularla kayınvalidemi rahatsız edebiliyor.
Ha ben takmıyorum isterse kralı gelsin ama bu eşimle alakalı. Senin adamda ben ışık göremedim.
Yemek önce erkeklere verilir en güzel kısmı. Bazı ailelerde gelinler asla kayınpederinin yanında yemek yiyemez su bile içemez.
Çocuğu gözünün önünde düşse babası izin vermeden kaldırmayan adamlar gördüm ben.

Aynısı eşim tarafta da var. Ve bu insanlar karadenizli.

Doğuda gerçekten genel olarak böyle bi yapı var sadece babayla kalsa iyi aileinin bütün büyüklerinin fikrini alan da var.. benim bi arkadaşımı ki kendisi hekim 7 ay önce teyzesinin kızıyla ısrar kıyamet evlendirdiler arkadaşım kıza elini bile sürmemiş ve ilk günden beri istemediğini söylüyo boşanma davası açacak ama tüm dayılar amcalar toplanıyo hepsi bişey söylüyo 7 aydır bi sonuca varamadılar kız yurtdışından geldi türkiyeye ailesi burada değil kız içinde zor bi durum.. yani daha beteri var! Böyle şeyleri göze alabilecekseniz devam edin derim...
Ben de şahit olmasam inanmazdım böyle bir şeye.

Kuzenimin haberi olmadan, dayısı ona kız istiyor. Ailesi kız istendi artık, dönüşü olmaz diye oğlanı zorla evlendirdiler. 4 çocuğu var şimdi. Mutlu mu bilmiyorum.

Soğumuyormusun bacim boyle birey olamamis erkeklerden. Kucuk cocuk gibi anam da anam babam da babam, bu ne yahuu?

Ben doğulu değilim.
Ama rahmetli babamla, annemle, kayınvalidemle, kayınpederimle konuşurken, otururken, kalkarken aynı tavrı sergilerim. Bizde anne babanın yanında bacak bacak üstüne atmak bile ayıptır.
Bunun doğulu batılı olmasıyla alakası yok.
Evinize karışırlar mı karışmazlar mı yada kazanç ortak mı olur ayrı mı olur bilemem. Müstakbel eşinizi siz tanıyorsunuz. İyice düşünüp öyle karar vermeniz lazım.

Bende eşimde doğuluyuz eşimde ailesine düşkündür bende ama hane içine karışmaz doğulu insanlar para pul meselesi ayrı tabi o kişiden kişiye değişir babadan degilde arkadaşınızdan kaynaklı sorunun var senin oda bence güZel birşey ailenede böyle saygılı olursa sorun olmaz ...o aşamayıda tanışma faslında görürsün zaten terbiye saygı herşeyden üstün :)

Bende eşimde doğuluyuz eşimde ailesine düşkündür bende ama hane içine karışmaz doğulu insanlar para pul meselesi ayrı tabi o kişiden kişiye değişir babadan degilde arkadaşınızdan kaynaklı sorunun var senin oda bence güZel birşey ailenede böyle saygılı olursa sorun olmaz ...o aşamayıda tanışma faslında görürsün zaten terbiye saygı herşeyden üstün :)
Gercekten herkese karsi ozellikle buyuklerine karsi cok saygili, terbiyeli, haddini bilen biri. Diger yandan ailesine karsi bana asiri gelen bir bagi var. Burada hep okuyoruz kadinlar ne dertler cekiyor kv kp yuzunden. Ben de ayni duruma dusup burada kv kp konulari acmak istemiyorum.

Başından beri söyledi istemediğini kızda aileside herkeste biliyodu ama evlenince seversin şöyle böyle bin tane laf ve tehditle evlendirdiler şimdi de aynı hala tehditler devam ediyo bakalım ne yapcaklar kız için çok daha zor bi durum belki kızda istemiyodu bilemiyorum ama baskıcı ailelerde böyle saçma sapan şeyler oluyo malesef..
Evet malesef oluyor :KK43: ama sonucta silah zoruyla evlendirmiyorlar. Aileler yuzde yuz hatali ama arkadasinizda hata yapmis kabullenerek.

Sok icinde okudum yorumuzunu hala varmis demekki boyle aileler. Allah kurtarsin o gencleri.

Gercekten herkese karsi ozellikle buyuklerine karsi cok saygili, terbiyeli, haddini bilen biri. Diger yandan ailesine karsi bana asiri gelen bir bagi var. Burada hep okuyoruz kadinlar ne dertler cekiyor kv kp yuzunden. Ben de ayni duruma dusup burada kv kp konulari acmak istemiyorum.
O zaman denemekten zarar gelmez evli degilsin aşamalarda anlarsın herşeyi canım hakkında hayırlısı olsun :)

Evlenene kadar sizi rahatsız eden şeyler evlendikten sonra kat kat artarak devam edecek. Bunu baştan kabul ederek evlenin. ya da ne siz üzülün ne de onu üzün, baştan hiç bu işe girmeyin.. ne karar verirseniz umarım sizin için en doğru ve en mutlu karar olur.
uzun zamandır sessiz takipçiyim bu gece dertlendim size danışmak istiyorum ablalarım kardeşlerim. benim yaklaşık 5 aydır görüştüğüm bir bey var ve kendisi doğulu, aşiret kökenli. ben ise batıda doğdum büyüdüm ailem göçmen.
simdi soruna gelirsek bu bey ailesine müthiş bağlı ve babası ne derse onu yapıyor ve babasından çok çekiniyor. kendi başına bir hüküm veremiyor gözlemlediğim kadarıyla. babasıyla telefonda konuşurken bile oturuşunu, kıyafetini vs düzeltiyor. babası arıyorsa mutlaka ama mutlaka açıyor ve müsait olduğunu söyleyip ben yanında kös kös otururken uzun uzun bazen 1 saate yakın iş-güç, hoş-beş muhabbeti yapıyor. açık açık sorduğumda ise 'bizde ataya saygı vardır, bunlar hep saygıdan.' diyor. yaş itibari ile de bir sorun çıkmazsa,bir hayatı paylaşabiliriz dersek evlenmeyi düşünüyoruz, liseli aşkı yaşamıyoruz yani . baban her zaman karar veren kişi mi olacak dediğimde ise 'evlenince yeni bir hane olacağız, hane içine karışmaz' diyor.
asıl nokta ise bu bey babası ile birlikte iş yapıyor yani o baba her zaman yakınımızda olacak gibi. (bir süre sonra işte gelirleri ayırmayı düşünüyorlar.) ben üniversite mezunuyum ve özel bir kurumda yoğun bir şekilde çalışıyorum.
daha net olması açısından uzun uzun anlattım durumu. şimdi soruma gelirsek doğuda kültürel olarak bu yazdıklarım geçerli mi, yoksa bizim bey mi abartıyor bazı şeyleri? babası sizce hayatımızın her anında bize müdahale eder mi? aramızda doğulu olan pek çok ablam kardeşim vardır lütfen tecrübelerinizi benden esirgemeyin.

bir fikri olan ama buraya yazmaktan çekinen olursa lütfen özel mesaj yoluyla bana ulaşsın.

Evlenene kadar sizi rahatsız eden şeyler evlendikten sonra kat kat artarak devam edecek.. evlilik flört dönemine benzemez. Bunu baştan kabul ederek evlenin. ya da ne siz üzülün ne de onu üzün, baştan hiç bu işe girişmeyin.. ne karar verirseniz, umarım sizin için en doğru ve en mutlu olan karar olur..

Doğuyla alakası yok bu durumun doğulu olmayıp babasına düşkünlüğü abartmış bir çok arkadaşım var. Eğer bu düşkünlük sizi rahatsız edecekse devam edip etmemeyi tekrar düşünün

Kişiyle alakali olan bir durum. Benim eşim yüksekovalı ve böyle bir durum yok, öğretmenim okulumdaki öğrencilerde de görmedim böyle bir şey hepsi babalariyla arkadas gibi. saygı adi altında babaya köle olan bir erkek ilerde sizi cok zor durumda bırakır ve daima ikinci planda kalırsınız. Iyice düşünün taşının derim

Doğu'nun kültürü o şekilde ne yazık ki ... Aile işlerine karıştırırsa çok zorluk yasarsınız . Ilerde özellikle . Göçmenseniz onların kültürüne uyum sağlamanız çok zor .

Evlendiğinizde de durum değişmeyecek.
Hele ortak iş yapacaklarsa, ayrınız gayrınız olmayacak.
Kendinize ait bir hayatınız olmayacak.
Birlikte,kendinize ait planlar yapamayacaksınız.
Hayatınızın ve planlarınızın içinde, babası ve ailenin diğer fertleri hep olacak.
Yol yakınken ayrılın.

Baba tarafim Gaziantep-Kilis tarafindan ve ben daha kucucukken dogulu biriyle evlenmem demistim.. baba takintisi yoksa, orf-adet takintisi oluyor, o olmasa abartili saygi takintisi oluyor.. ben o topa girmedim gittim yurtdisinda yasayan adamla evlendim dusun iste :KK53: yerinde olsam bu kadar babam diyen biriyle evlenmeyi birak arkadas bile olmazdim.. kendine ait fikri veya karari yok.. hadi simdi iki kisisiniz, disini siktin peki cocuk olunca? Adindan tut da yetistirmesine kadar muhterem peder beyin kontrolunde olacaksiniz, korkunc ya..

uzun zamandır sessiz takipçiyim bu gece dertlendim size danışmak istiyorum ablalarım kardeşlerim. benim yaklaşık 5 aydır görüştüğüm bir bey var ve kendisi doğulu, aşiret kökenli. ben ise batıda doğdum büyüdüm ailem göçmen.
simdi soruna gelirsek bu bey ailesine müthiş bağlı ve babası ne derse onu yapıyor ve babasından çok çekiniyor. kendi başına bir hüküm veremiyor gözlemlediğim kadarıyla. babasıyla telefonda konuşurken bile oturuşunu, kıyafetini vs düzeltiyor. babası arıyorsa mutlaka ama mutlaka açıyor ve müsait olduğunu söyleyip ben yanında kös kös otururken uzun uzun bazen 1 saate yakın iş-güç, hoş-beş muhabbeti yapıyor. açık açık sorduğumda ise 'bizde ataya saygı vardır, bunlar hep saygıdan.' diyor. yaş itibari ile de bir sorun çıkmazsa,bir hayatı paylaşabiliriz dersek evlenmeyi düşünüyoruz, liseli aşkı yaşamıyoruz yani . baban her zaman karar veren kişi mi olacak dediğimde ise 'evlenince yeni bir hane olacağız, hane içine karışmaz' diyor.
asıl nokta ise bu bey babası ile birlikte iş yapıyor yani o baba her zaman yakınımızda olacak gibi. (bir süre sonra işte gelirleri ayırmayı düşünüyorlar.) ben üniversite mezunuyum ve özel bir kurumda yoğun bir şekilde çalışıyorum.
daha net olması açısından uzun uzun anlattım durumu. şimdi soruma gelirsek doğuda kültürel olarak bu yazdıklarım geçerli mi, yoksa bizim bey mi abartıyor bazı şeyleri? babası sizce hayatımızın her anında bize müdahale eder mi? aramızda doğulu olan pek çok ablam kardeşim vardır lütfen tecrübelerinizi benden esirgemeyin.

bir fikri olan ama buraya yazmaktan çekinen olursa lütfen özel mesaj yoluyla bana ulaşsın.
Babasi her zaman hayatiniza dahil olacak net.

Merhaba canım. Ben de senin yaşadıklarını birebir yaşadım. Ünv.ye giderken bir erkek arkadaşım vardı, doğulu. Ama birlikteyken o kadar naif, o kadar inceydi ki hep derdim X hiç doğulu erkeklere benzemiyor diye. Düşün ben yorulurum diye buluşmalarda çantamı bile o taşırdı :) Neyse sonra biz evlenmeye karar verdik, nişan günü ayrıldım. Ailesinin yanında o kadar farklı bir adama büründü ki anlatamam. Annesinin yanında altın künyemi takamadım, yardım istedim X.ten duymazlıktan gelip takmadı. Büyüklerinin yanında yapamazmış bu gibi şeyleri. E dedim ben yarın hamile olacağım karnım burnumda ayakkabılarımı bile giyemeyeceğim, o zaman da mı bana yardım etmeyeceksin, "yok edemem " dedi... O an dank etti. Sonra annemle aralarında bir tartışma geçti anneme aynen şu cümleyi kurdu "Senin karşında ağa adam duruyor (aşiretlerdi ve aşiretin en büyük erkeği idi, ileride aşiretin ağası olacaktı yani :) ), kadın başınla sen benimle nasıl böyle konuşursun!!" Dedim tamam bu iş bitmiştir...

Ben de İzmirliyim ve göçmenim. Kesinlikle ve kesinlikle yapamazsın. Sakın evlilik yoluna gireyim deme bu adamla... Bir abla tavsiyesi :)

X