doğulu erkek arkadaş ve onun baba aşkı

7si neyse 70 o bence iyi düşün yanlış bi karar verme zaten ilişki taze bi ilişki ... Öyle dizlerdeki aşiret çocuğu İstanbul kızı hikayelerine kanma canım benden sana tavsiye evlilik çok farklı birşey ..

Vahhhhh vahhh vahhhhh :/ ne dert be biktim artik bu dogu bati konularindan.yani kndin bilyomusun bunun doguyla batiyla ilgisi olmadigini bilmiyomusun? Sirf dikkat cekmek icin acilan konulardan biri.
cidden bilmiyorum. bizim aile yapımızla alakası yok bunun. bizde de ataya saygı vardır ama bu derece çekinme, her dediğini yapma, yanında telefona bakmama durumu yoktur. doğununda biraz daha ataerkil ve muhafazakar olduğunu biliyorum acaba normal mi bunlar diye sordum. neden hep kötü niyet arıyorsunuz :110:

cidden bilmiyorum. bizim aile yapımızla alakası yok bunun. bizde de ataya saygı vardır ama bu derece çekinme, her dediğini yapma, yanında telefona bakmama durumu yoktur. doğununda biraz daha ataerkil ve muhafazakar olduğunu biliyorum acaba normal mi bunlar diye sordum. neden hep kötü niyet arıyorsunuz :110:
Bak sekerim 5 parmagina bak demek istedigimi anlarsin :/ bn senu kotu bilsem ne bilmesem ne sen kendini bildiktn sonra

Doğulu olarak yazıyorum.
Şuan böyleyse hep öyle devam eder.
Önemli olan sorun olduğunda nasıl davranacağı. Haklıykende sus pus mu?

Bunun bir de anne modeli var.
Gelin ve eş ailesiyle alakalı sorun Türkiye'nin heryerinde var fakat doğuda daha bir katmerlisi var.

Eğer o aile büyükleri aklı başında ise birlikten kuvvet doğar.

Fakat benim sülalem gibi cahil sürüsüyse evlendiğinde eşinle evli olduğunu zannedersin ama tüm sülale ile evlenmiş olursun.
(Bende bir annane varki illallah ettirdi kusura bakmayın )
Neyse!
Bu kafaların en büyük sorunu erkeklerin kadınlardan daha üstün tutulması. Aslansın paşamsın.

Bununda getirdiği negatif sonuç ise erkeklerin aileden bağımsız birey olmakta zorlanması.

Anası babası eşek gibi anır dese anıracak modeller var.

Ben ailemde kendi anasının babasının yanında çocuğunu sevemeyen akrabalara sahibim. Babasından öyle çekinen erkekler var.

Yani şöyle düşün kv kp sana sövsün boşa bu kadını desin boşarlar.

Hadi anayı babayı geçtim. Bunun amcası halası var, teyzeler var. En büyük tehlike amca. Resmen baba gibidir ne denirse babası demiş gibi dikkate alınır.
Bunların hepsi her konuda laf söyleme hakkına sahiptir.

Bu şekilde aşiret gibi iç içe yaşayan ailelerde sen gelin olarak kişi olarak bile sayılmazsın. Her daim itilip kakılan, özel hayatı istekleri olmayan, gel denilince gelecek git denilince gideceksin. Özel hayat falan hikaye.

Bu erkek modelinden bana göre koca olmaz.
Bunlar ana baba ölünce sudan çıkmış balık gibi mallaşıyorlar.
Ne yapacaklarını şaşırıyorlar.

He tekrar belirtmeden geçmeyeyim. Bu model sadece doğuda değil her yerde var sadece doğuya mal etmeyelim.
valla siz bir doğulu olarak biz bu şekilde gördük diyorsanız üstüne laf söylemek düşmez. cidden kp ya da kv beni beğenmese benden ayrılır mı? bu nasıl bir şey ya

devam etmicem ama kafam rahat olucak. ben bu kültüre alışmam diyip ayrılıcam. şimdi durum daha karışık acaba düzelir mi, babasına sınır koyabilir mi diye düşünüyorum

Babasının yanında telefonla konuşamayan adam nasıl babasına sinir koyacak koyamaz.

valla siz bir doğulu olarak biz bu şekilde gördük diyorsanız üstüne laf söylemek düşmez. cidden kp ya da kv beni beğenmese benden ayrılır mı? bu nasıl bir şey ya
Bir kaç kere tekrar ettim tekrar belirteyim. Benim sülalemin yaşam şeklini doğuya mal edemem. Bu şekilde olan aileler var.
Biraz biraz benim neslimle değişmeye başladı. Fakat hala orada yaşayanlar benim kafama göre çoook geride.

Bak mesela örnek vereyim benim annem ve babam teyze çocukları ayrıca berdel yapmışlar. Halamlada dayım evli.
Benim annanem pisliğin teki. Halam annanemin gelini oluyor.
Dayımı doldurup doldurup halamı -kendi öz yiğenini- dövmeye göndermiş kadın.
Boşanacaksın bu kadını atacaksın evden dese atardı. ( atamadığı için ailesini mahvediyordu. Çünkü dayım halamı boşasa büyük ihtimal babamda annemi boşardı)
Şimdi ben dayıma nasıl adamdır bireydir diyeyim?

Fakat ben evlendim geldim izmire.
Cahil her yerde cahil burada yok mu?
Ooo bizimkilerle yarışır. Hatta şuan eşimin köyü benim sülalemden daha geri.
Doğu batı meselesi değil. Aile yapısı.
Doğuda belki diğer yerlere göre daha fazladır...

Bir kaç kere tekrar ettim tekrar belirteyim. Benim sülalemin yaşam şeklini doğuya mal edemem. Bu şekilde olan aileler var.
Biraz biraz benim neslimle değişmeye başladı. Fakat hala orada yaşayanlar benim kafama göre çoook geride.

Bak mesela örnek vereyim benim annem ve babam teyze çocukları ayrıca berdel yapmışlar. Halamlada dayım evli.
Benim annanem pisliğin teki. Halam annanemin gelini oluyor.
Dayımı doldurup doldurup halamı -kendi öz yiğenini- dövmeye göndermiş kadın.
Boşanacaksın bu kadını atacaksın evden dese atardı. ( atamadığı için ailesini mahvediyordu. Çünkü dayım halamı boşasa büyük ihtimal babamda annemi boşardı)
Şimdi ben dayıma nasıl adamdır bireydir diyeyim?

Fakat ben evlendim geldim izmire.
Cahil her yerde cahil burada yok mu?
Ooo bizimkilerle yarışır. Hatta şuan eşimin köyü benim sülalemden daha geri.
Doğu batı meselesi değil. Aile yapısı.
Doğuda belki diğer yerlere göre daha fazladır...
duyarlı ve ayrıntılı yorumlarınız için çok teşekkür ederim. tabi ki her aile bir değil ben de gözlemleyebildiğim kadarını sizlerin yorumuna açtım burada. yorum yapan herkese de çok teşekkür ediyorum.

Kendinle zorun varsa

Hayatı sevmiyorsan

Benliğini cezalandırmak gibi bir içgüdün varsa

Özgürlükten sıkılmışsan

Bir birey olmaktan nefret ediyorsan

Yaşayacaklarım günahlarıma kefaret olsun diyorsan

Evlen bence...

yaşamlarına ayak uydurabileceğinizi düşünmedim anlattıklarınızdan yola çıkarak çok yıpranırsınız gibi geldi bana yinede karar sizin tabiki :ıslık:

bunun doguyla batıyla alakası yok
bu sahıs kendısı babasına baglı bagımlı yasıyor mutlu olabılmenız mumkun degıl

Doğuda görev yapıyorum dediklerinin hiç birisi yok. Hatta daha bugün kv de yemek yapıyorum dediğimde komşu şok oldu. Bizde ayıp gelinden istenmez diye. Eşim karadenizli aynı yazdığınız gibi. Gelin kavramı var. Full performans gelinlik bekleniyor. Çocuklardan özellikle erkeklerden müthiş bir maddi manevi beklenti var. İnsanlar bir araya gelince oğlum bana ev aldı araba aldı muhabbeti oluyor. Bizim kp de sizden birşey görmedik. Boşa beslemişiz diye hayıflanıyor. Bence karadenizin geneli bu konuda bir numara.

Doguda ataya babaya saygi vardir hakli. Ama sizinki biraz farkli sayginin da ötesinde. Ben evlilikte kültür farkinin sorunlar olusturabilecegi kanisindayim. Simdi iş size dusuyor oturun sakin kafayla dusunun bu adami cidden seviyor ve evlenmek istiyor musunuz? Eger evetse cevabiniz ileride birtakim sorunlari göz ardi edersiniz.. Ama hayir sadece mantiken yakinim birazda hoslaniyorum diyorsaniz iliskiyi gozden gecirin..

Doğuda gerçekten genel olarak böyle bi yapı var sadece babayla kalsa iyi aileinin bütün büyüklerinin fikrini alan da var.. benim bi arkadaşımı ki kendisi hekim 7 ay önce teyzesinin kızıyla ısrar kıyamet evlendirdiler arkadaşım kıza elini bile sürmemiş ve ilk günden beri istemediğini söylüyo boşanma davası açacak ama tüm dayılar amcalar toplanıyo hepsi bişey söylüyo 7 aydır bi sonuca varamadılar kız yurtdışından geldi türkiyeye ailesi burada değil kız içinde zor bi durum.. yani daha beteri var! Böyle şeyleri göze alabilecekseniz devam edin derim...
Çok sasirdim ornege, arkadasiniz madem bosanacakti niye basta evlendi kizcagiza yazik degil mi :KK43: o kizin yerinde olsam agir depresyona girerdim

Bu tipin iki versiyonunu yakından tanıyorum.
Biri benim iş arkadaşımdı.
30 yaşında evlendi.
Ailesinin onaylamadığı biri ile evlenmek için resmen savaş verdi/
Çünkü akıllarında başka biri vardı.
Dediğiniz gibi. Babası aradığında bizi bile sustururdu.
Babası sigara içtiğini bilmezdi.
Yanında çok konuşmazdı
Hatta abileri vardı aynı şartlar onlara da geçerliydi.
Ben böyle bir sözden çıkmama görmedim. Adama öl deseler ölecek.
Evlendiği kızcağız Sakarya lı idi.
Kızı kendisi üzmezdi ama ailesinin kararlarına hayır diyemediği için üzerdi.
He ama asla ailesi ile görüşmeye zorlama, ailesine hizmet ettirme vs olmadı. Ve olmadığı için de ailesi tarafından kötü muamele gördü.

2. Örnek eşimin okul arkadaşı.
Aynı babaya hürmet, saygı var. Hatta öl dese ölür var. Adamın yanında el pençe divan.
Aynı arabaya binseler kapısını açar, kapatır.
Camiden çıksa adam ayakkabılarını taşır vs...

Ancak evlendiğinde artık o baba yerinde olan reis rütbesini kendine almış oldu :)
Yani babaya hürmet devam, ancak artık diplomatik konum olarak yakınlık söz konusu olduğu için, her şeye evet deme zorunluluğu yok.
Ama yine danışır, sorar vs..
onun eşi hiç arada kalmaz, babası da evlilikle birlikte oğlunun büyüdüğünü kabullenip müdahil olmuyormuş artık.

Bana sorarsan kültür farkı aşkından ölüyorsan göz ardı edilir.
Diğer türlü riske girmeye gerek Yok...

Canim doğu erkekgi cok saygili efendi insanlardir. Kadinina cok sahib cikarlar eslerine onem verirler amaa velakin aile kavrami bizde cok farklidir babaya saygi sonsuzdur. Eger ki sende uyarsan kizlarindan farkin olmaz ben evlen derim dogu erkegi harbidir. Tabi insanindan insaninada degisir. Mesela bizde kp buldumuz ortama giridimi hepimiz saygidan ayaga kalkariz buyuk kaynimiz filen girdi zaman bunlari bil konus nasil sizde de aklina yatarsa devam ettir.

Bende eşimde doğuluyuz ikimizde erzurumlu ama ben kürt kökenliyim eşimiz bizimle alakası bile yoktur ben batıda yetiştim batı kültürüyle eşimde aynı şekilde batıda yetişmiş ama doğu kültürüyle hayatlarımıza bakarsak eşimde babasının yanında benimle telefonla konuşmaz ismimi anmaz saygılı davranır evet babaya sorulur birşey yapılacaksa ama son karar bizimdir ve bide isim mevzusu doğuran anne bakan anne ama isim hakkı onların öyle bir dava yok...diyeceğim o ki doğuda bir kısmında her yerde olduğu gibi katı kurallarla yetişmiş aileler var bazıları sizin eşiniz gibi bazıları da rahat ama siz benin gibisinizeşimle evlenmek için üç dört yıl çaba verdik inanki deli gibi aşık olmasaydım şimdiye on kere boşanmıştım aşık değilsen ilk aradan arkana bakmadan kaç derim ben ayyy çok uzun oldu

2 seçenek var
-Babasının ağzına bakcak ailenizde onun kararı isteği senden daha önemli olcak

- yada ben babamdan böyle gördüm bizde böyle ayağıyla seni o yönetecek ( şöyle giy böyle yapma ) gibi..

yaşına istinaden öyle diyorum. bana da sanki bir birey değil gibi geliyor. yani babaya hürmet edilir ama yanında telefonla bile konuşmamak bilmiyorum normal mi. o yüzden bir danışayım dedim gerçekten doğuda böyle bir kültür gelenek var mı diye. varsa saygı duyarım ama gelen yorumlara bakılırsa yok.
Var alası var hem de. Babaya amcaya tapıyorlar adeta. Benim eşim de doğulu. Ailesi ve kendisi bu şekilde değil çokça aşmışlar ancak benim serbestliğime laf eden dıdının dıdısı akrabalar bile var. Ta kaç km öteden halası gelinin sana geliyor mu hizmet ediyor mu annesinde ne kadar kalıyor sende ne kadar kalıyor gibi sorularla kayınvalidemi rahatsız edebiliyor.
Ha ben takmıyorum isterse kralı gelsin ama bu eşimle alakalı. Senin adamda ben ışık göremedim.
Yemek önce erkeklere verilir en güzel kısmı. Bazı ailelerde gelinler asla kayınpederinin yanında yemek yiyemez su bile içemez.
Çocuğu gözünün önünde düşse babası izin vermeden kaldırmayan adamlar gördüm ben.

Babasi ne derse o olacak net.
Bence herkes kendi kulturunden birisiyle evlenmeli.

Zorlanirsin gibime geliyor ama askim icin herseye raziyim dersen bilemem

X