direksiyon dersi sorunum...lütfen yardım :(

Konu biraz(cık) eski galiba zira Mart ayına girdik, konu sahibinin durumunu merak ediyorum? Ne yaptınız? :)
Ben de bu aralar direksiyon dersleri alıyorum, hocam 30 yaşında erkek. Ben de debriyaj yüzünden çok sıkıntı yaşıyorum, benimki daha ziyade mesela dört yol ağzı gibi yerlere gelince saçma bir şekilde ya zamanında durmamak, ya yanlış viteste durmak ve stop ettirmek gibi abuk sabuk şeyler. Koca haftam iğrenç geçti, bir yığın hata yaptım mesela. Çok hevesliyken birden modum düşüverdi, hevesim bitti. Pazartesi, kötüydü. Salı, kötü geçti. Perşembe de kötü geçti, bir tek bugün daha iyiydi. Hatalarımı düzeltir oldum. Geri gitmede falan sorunum yok, kalkışları da artık düzgün yapıyorum. Hatta bugün park etmeyi öğrendim bana taktik verdi :) Benim hocam hiç motive etmiyor, ben henüz 3. derste debriyaj yüzünden hata yapınca işte bunların oturması lazım, öğrenmen lazımdı, hep aynı şeyi yapıyorsun, bunları artık yapabiliyor olman lazımdı falan demeye başladı. E insanın morali bozuluyor tabi. Sakin yani, bağırmıyor falan ama hata yapınca sert sert bakıyor, daha ne diyeyim? falan diyor. Bazen kendi kendine tribe giriyor, tamam kardeşim düz devam et bilmem ne diyor. Bazen eliyle suratını kapatıyor falan, ne bileyim benim de gülesim geliyor. Onunla bugüne kadar asla tartışmadım, tartışmam da gerçekten hatalıysam. Dün bana durduk yere "ben sana hatanı söyleyince yanlış mı anlıyorsun?" falan dedi. ben de "hayır, ben belki de 30. kez hata yapa yapa öğreneceğim? herkes aynı değildir. karışıyor işte, ne yapayım, düzelecek ama geç düzelecek herhalde hocam. beni uyarmanız benim için sorun değil, ÜSLUBUNCA söylenen şeyler sorun değil" dedim. Yani öyle bağırma falan yok ama motive de etmez hiç. Tamam bozma moralini falan dediği olmamıştır. Ben zaten kendime kızıyorum daha çok içimden. Ben anladım ki benim hocam normalde de her şeye söylenen bir tip. Yollarda sürekli çalışma var, yol bozuk onlara söylenir. Ülkenin yönetimine söylenir. Yurtdışına gitmek istiyormuş, çocuğu orada doğsunmuş falan öyle denk getirmek istiyormuş onu anlatıyor, gülüyorum. Apartmana doğalgaz bağlatmak istiyorlarmış ama sıkıntılar varmış, komşular da sorun çıkarıyormuş komşulara söyleniyor. Yani bu adam bana sert baksa ne olur? Zaten az buçuk hayata küsmüş. Hayır bir de mesela düzgün yapınca "aferin, düzgün oldu" falan da demiyor. Ben de düzgün olduğunu düşündüğüm birşey sonunda (mesela geri geri hatasız gidebildikten sonra) oldu mu hocam? yaptım mı? falan diye soruyorum. O zaman diyor oldu diye. Bağıran, çağıran biriyle yapamazdım ama. Fakat bence motive de etmesi lazım bari iyi yapınca "iyi" falan desin.

Yasli erkek hocalar hep garip demek kk

Ayni arabaya mi çıkıyorsunuz her derste?

Heyecanlanma, ayaginj gazdan aniden kaldirma, kalkislarda 1 e almayi unutma.

Ogrenirsin, alisirsin gulersin bu gunlere kasma kendini

Bunu söyleyince topa tutulucam biliyorum,ama gerçek...Ha istisnalar da kaideyi bozmaz;sürücü kursumuzda üç erkek öğretmen vardı hepsi de 40-50 civarı tipler...Ne enteresandır ki erkek öğrencilere "lan 'lı lun'lu becemiyorsun bi şeyi ,gelme bi daha ...gibi" laflar ederlerdi;ama güzel bi kız görmesinlerr;"olsunn tabii ki hata yapıcaksın,sen başarırsın "diye bi kırılmalar bi incelmeler...O yüzden kesinlikle bayan öğretmen isteyin;erkekler kadınlara farklı yaklşıyor ;asılamayacakları kadar sert biriyse kötü davranıyorlar...

Şehir içi trafiğinde zaten ya 2 de olursun ya da 1 de. Ama onu hatırlaman için pratik bir yol yok yani. Ya aklını iyice verilen arabaya ya da motorun sesini dinle. Zamanla kavrarsın bence. Fakat hocanı değiştirmeni tavsiye ederim. Bayan hoca bul bence. Bir de çabuk sinirlenmeyen bir hoca istiyorum dersen sürücü kursuna yardımcı olurlarına de kırmızıda durunca vitesi 1 e getirmeyi adet edinmelisin. Yani mecburi. Bunlar unutulmaz

İlk gün kaput nasil acilir demisti anlamamistim "nee" demistim tekrarsan "kaput, kaput " demisti. Ben tekrar neee anlamiyorum taput ne demistim adam zivanadan çıkmıştı

Ben geçen sene sürüş eğitimi aldım bayandı hocam..kavşakta kalkışta stop ettirdim arabayı sonra hoca naptın burda yapılır mı bu kamyon arkada ya çarpsa nasıl burda stop ettirirsin ya öğrettim bunu ben falan dedi ama ben zaten sinir oluyodum kadına bi kaldırışım var arabayı ordan kavşaktan çıktım durdurdum sağda indim aşağı sigara yaktım noldu dedi gidebilirsiniz beni bu şekilde eğitemezsiniz dedim kadın kaldı sonra evime geldim..akşam aradı açmadım sonra msj yazdı bak ben seni arkadaşım gibi görüyorum biliyosun gel bi viski ısmarlayayım hadi özür dilerim dedi..gitmedim tabi ama sabah gittiğimde sert konuştum benimle bu şekilde konuşamazsınız sakın denemeyin bi daha dedim özür diledi sonra doğru düzgün karışmadı bana bende geçtim tabii

Siz rest çekmişsiniz :) Ben rest çekmem muhtemelen çünkü bunu yapmak zorundayım. Derslerin yarısı bitti bile, hocayı değiştirmem ya da rest çekmem çünkü bana sert baktığında ya da ne bileyim, uyardığında falan haklı oluyor. Geçenlerde bana da benzer şeyi yaptı hocam, yani sizinki gibi sert değildi ama bişey oldu ben her şey normal sanıyordum,"dışşınn!" diye bi ses efekti yaptı hoca, bi baktım tak diye araba durdu. Ne olduğunu anlamadım, şaşkın şaşkın bakındım. Kamyon geldi sana çarptı, dedi. Hala saf bir şekilde arkaya bakıyorum falan. Gülmeye başladı, sen bu hareketi yaparken arkadan biri gelip çarpsa... dedi. Hımm, evet hatalı olan da benim, dedim. Bir şekilde anlaştık. Yani hoca kadın ya da erkek olsun diye ben bir seçim yapmadım, direkt kurs kendisi beni ona verdi. Ama bir problem yaşasaydım ben de değiştirmek isterdim muhtemelen. Fakat bende şöyle bir anlayış var, parasını ben veriyorum. 16 saat dersimiz var, 50 saat de olsa parasını verdiğim sürece istediğim kadar hata yaparım, ister geç öğrenirim ya da hiç öğrenmem, bu benim sorunum. Ben sakin gibi görünürüm ama biri bana çıkışsa ben de aynı şekilde karşılık veren bir tipim. Hoca da zaten öyle kavgacı birine benzemiyor. Bana daha çok, hatasını kabul etmeyenlerle sorun yaşanıyor gibime geliyor. Dün kendi kendime artık dayanamadım ve "hocam bu debriyajda zorlanan tek insan ben miyim? başka sorun yaşayan yok mu?" dedim. "herkes zorlanıyor" dedi. Mesela geçenlerde telefonla konuştu yanımda, biri varmış daha 5-6 saat dersi varmış ama "hocam bana yeterli bu kadar, ben bırakıyorum" demiş. hoca da telefonda onu kalan dersleri almaya ikna etti, kurstaki kızla konuştu falan, ama çocuğa nasıl ısrar ediyor "senin o dersleri alman lazım, bence tamam değilsin, hazır değilsin, yarın gel 3 saat yapalım, işten çıkınca gel" falan diye uğraştı resmen. Hocayla takışmıyor ve alınmıyor olmamın sebeplerinden biri de bu. O çocuk devam etsin diye dil döken, devam etmesine ikna etmeye çalışan bir adam benim de kötülüğümü istemez diye düşündüm. Ben hata yapınca bazen kendimle alay ediyorum, "bunu sınavda yapsam beni arabadan tekmeleyerek atarlar" diyorum gülüyoruz.

Herkesin derdi o debriyaj benim rest çekme sebebim ordaki tepkisinin sert olmasıydı ve çok ciddi sorun da yoktu kırmızı ışıkta durmuştuk yani ne var beklesin dimi arkadaki kalkıcam yani..bana hocanın verdiği en iyi taktik ayakkabılarım oldu sen bu ayakkabıyla iyi kavradın debriyajı aman sakın sınav günü başka ayakkabı giyme demişti bende öyle yapmıştım..normalde insanları kırmaktan uzağımdır hele ki bana bişeyler öğretmeye çalışan insana asla saygısızlık etmem fakat anlarsın ya hani tavırda bi sertlik var falan işte o zaman duramıyorum..ve bide para ödüyoruz yani böyle tepki olucaksa niye gideyim ki babam da öğretir böyle kızmalı atarlı falan dimişöyle söyliyim bilmiyorum nasıl oluyo ama inanın sınavda insana farklı bişey oluyo yani bana öyle oldu kendim bile şaşırdım nasıl yaptım ben bunu falan diye..gözetmen sen biliyosun hadi çok dolaştırma bizi bas bitirelim dedi yani hepsini hakkıyla yaptım..umarım sizin de öyle olur kendinize güvenin yapabilirsiniz

Hocaların geneli bir hata yaptığında sert tepki veriyor bir yerde iyi hırs yapıyorsun. Pes etmeyin ben ehliyetimi alalı uzun süre oldu hocam bana sürekli bıçak sırtındasın alamayabilirsin diyordu 95 le aldım. Rahat olun.

+100
Ben aynı böyle bir erkek hocayla çalıştım. Çıtır kızlara öyle kibar davranıyor, öyle iltifatlar, öyle moralize ediyordu ki. Bana gelince ölsün Şevket i Bostan erkeklere nasıl davranıyordu bilmiyorum. Hayır bir de her şeyde benim üzerimden yürüyordu kızlara " işte bak sen Ş.B. gibi değilsin ne güzel kullanıyosun" gibi. Halbuki ben kadınlar çok kaprisli sinirli olur diye erkek hoca tercih etmiştim, adam beni şamar oğlanı yaptı adeta
Sustum sustum en sonunda bir gün patladım, tartıştık hem de o anda araba kullanıyordum, önümdeki araca o dalgınlıkla çok yaklaşıp bir de küfür salladım gayri ihtiyari
Ne kadar içlenip içlenip ağladım o aralar o pisliğin yüzünden ve kendimi gerçekten salak olduğuma inandırdım, sınava hep demoralize şekilde girip kaybettim. Meğer pislik herif sadece bana karşı değil benim yaşlarımda bir başka kadına da aynı şekilde davranıyormuş Evliydi hem de sümsük, açık açık yazıyordu kızlara. Üçüncü de kadın hocayla çalıştım, ALLAHIM dedim bu melek nerdeydi ve kazandım.
Moralini bozan hocanı değiştircen, bu budur.

öküzün teki tabikide degistirmelisin egitimciyi yoksa daha da cok hataya surukleyecek seni...

vites mevzusunu aklinda tutmak zorunda degilsin ki bu bir görev degil yani kacinci viteste olursa olsun arac ,sen bir kirmizi isikta duracaksan mecbursun araci 1.vitese almaya cünkü başa dönmelisin ...

kursta kullandigin araba da muhtemelen dizel bir araçtir dizel araclarda kavrama noktasini bulman cok basit gaza basmasan bile araba akmaya basliyor ayagini debriyajdan yavas yavas cektikce...

birde "debriyajdan yavas yavas ayagini kaldirirken gaza yavas yavas bas ayni terazi gibi" diye ogretmeye calisirlar bu bana cok ters geliyor cunku aslnda olay o degil...

debriyaja köküne kadar sadece vites gecirmek icin basilir onun haricinde yarim debriyaj kadar ayagini kaldirabilirsin gaza hafif dokundugunda araba daha rahat kavrayacaktir stop etme ihtimalin daha aza inecek bu sayede...

anlatmakla da olmuyor ki...

hic bir sey yapamiyorsan youtube ac oradan izle adamlar gosteriyor uygulamali ben hep oralardan baka baka tam anlamiyla cozmustum zamaninda...

Ah bu debriyaj :))) saolsun eşimin sayesin de bi kere de kavradm. Ayağını debriyaj dan tamamen cekmeden hafif gaza yüklen araba ilerlemeye başlayınca hafifçe çek ayağını debriyajdan . Tecrübeyle sabit :)) stop nedir unutursun

benim hoca kadındı oda kızıyordu ve hamileydim birkac sert konusmuatum sustu ama sinirimide bozdu .

Otomatik vites direksiyon egitimi alan var mi?onu kullanmak daha mi kolay kizlar?

şöyle bir durum var ama, gerçek trafikte beklemiyorlar. maalesef berbat sürücülerle (!) dolu bir toplum olduğumuz için arkadakiler beklemiyorlar ve bu yarın öbür gün başımıza iş açacak sorunlar doğurabiliyor. herhalde onun endişesi o yüzdendi. evet sert yapmaya bence de hakkı yok. ayakkabı konusu bende de var, ilk gün botla gittim bir türlü ayarlayamadım pedalları. bastığımı, çektiğimi hissedemiyordum, ertesi gün başka ayakkabıyla gittim ve oldu. hoca da derslere ve sınava bu ayakkabılarla gel dedi. o kavrama meselesi efsane ya... aslında mantığını oturtunca arabalar çok ilginç ve sistematik cihazlar, örneğin geri geri giderken mesela sadece debriyajı kullanıyorsanız kavramada tutunca gidip biraz basınca yavaşlaması ve durması... ben de mesela yolda vites değiştirirken hani önce gazdan çekip debriyaja basıp vites kolunu tutmak gerekiyor ya... hep vites değiştireceğim zaman önce elimi vitese atıp sonra debriyajı hatırlıyordum Sonra hoca hep uyardı, önce debriyaj debriyaj diye diye. bilemiyorum hocaların stresi de bize yansıyabiliyor. dünkü derste hoca bana "çok doldum, çekip gidesim var, hiçbir şeyden zevk almıyorum, herkes bi alem, her şey üstüme üstüme geliyor" falan dedi. ben de "bazen bana da oluyor" dedim. ben yine de insanlık edip anlayışlı davranıyorum umarım haddini aşacak birşey yapmaz bana karşı sonradan. dün mesela, arabanın kontağını kapatırken anahtarı önce yanlış yöne çevirir gibi oldum sonra düzelttim. sonra da "sorunsuz durabildim" falan dedim. kalktı bana "anahtarı yapamadın" bilmem ne dedi. ben de artık dayanamadım, "olur o kadarlık" dedim, ders de bitmişti. yine dünkü dersten "ben seni her hatanda uyarmıyorum ama , her sıkıntıyı da söylemiyorum ki" falan dedi. "söyleyin, söylemelisiniz, siz bu yüzden buradasınız bence, bana öğretmek için" dedim, sustu sonra.

sınava kadar 7 saat daha dersimiz var. geri gitme ve park etmeyi kafama takıyordum sınavda nasıl yaparım diye ama sanırım onlarda sorun yaşamam diye düşünüyorum artık. 2 tane dönüş yerimiz var birisi kavşak diğeri bozuk bir yol. kavşakta bugün gayet güzelce döndüm, bozuk yolda zorlanıyorum biraz. onu da sınavda yavaş ve temkinli bir biçimde halledersem sorun yaşamam herhalde, başka birşey yok çünkü. L şeklinde geri geri sokağa girmeyi de yapabiliyorum. bugün ani fren yaptık ama sadece 1 kez yaptık, tam anlamıyla olmadı. ben de çok deneyimsizim, ani fren yapınca sarsıldık, hocaya "hocam bu ne! çok sarstım?" dedim. sarsılacaksın tabi, ani fren bu dedi. sollama konusunu biraz daha çalışmam lazım sanırım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…