direksiyon dersi sorunum...lütfen yardım :(

ceviz_kabugu

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2017
22
4
32
Kızlar merhaba, pazartesi günü sürüş derslerine başladım bugün üçüncü dersim oldu haftada 3 gün alıyorum.
Yalnız sorunum şu, 3. gün dahi sürekli stop ettirdiğim anlar oldu moralim bozuldu falan. Hocamı değiştirmeyi düşünüyorum ama emin değilim. Ben iyi şeyler yapınca tamam aferin bilmem ne ama hata yapınca oflamaya kafasını çevirmeye başlıyor trip atıyor falan. Beni daha da demoralize ediyor bi süre hatamdan kalkamıyorum.

Bugün en son tak etti dedim bırakıyorum ben yapamıyorum diye. Yok hayır öğrencen öyle şey olmaz diye biraz yumuşadı ama ben hep onun stresini mi çekicem dedim kendi kendime.. Beni dinlemiyosun diye kzıyo bana diyorum dinliyorum ama nedense ayağımı hareket ettirirken yakalayamıyorum kavrama noktasını stop ediyor diyorum. Bana bir de diyo okumuş etmişsin kaçıncı deneme bu. En son dedim ne alaka okumuş olmakla. Bir de bir ara sordum dedim hangi viteste kaldığımı unutuyorum bakmadan nasıl daha kolay hatırlarım diye. Ben senin beynini açıp koyamam ya dedi. İnsan varsa da ben bilmiyorum falan der hani..

Hocam 55 yaşında erkek. Kadın hocalar daha mı anlayışlı oluyor? Ne yapcağımı şaşırdım...Lütfen yardım

Bıseyı 50 defada yapamayan ınsana bende deli olurum lakin bir öğretmen vs. değilim. Ders aldığınız kişiyi değiştirin bu yüzden. Ayrıca arabanın sesini dinlersen kavrama noktasını kaçırmana imkan yok. Ezbere yapma herşeyi. Kaldığın vitesi nasıl unutuyorsun ona bende birşey dıyemeyeceğim.

Ben erkek hocadan aldim dersimi cok disiplinliydi ilk baslarda hic anlasamadik bana ters laflar soyluyordu yok babanin yolumu bak sagina soluna ,cizgilerin disina cikma biraz sert uyariyor du sesimi cikaramiyordum sonra sonra baktim surekli boyle adam hep hatalarimi soyluyor ,dogruyu gosteriyor kiriyor ama gercekten gecmem icin ugrasiyor kolay degil bir gunde acemi olan. Bir cok ogrenciyle ugrasiyor dogal olarak sinirleniyor ve o gicik kaptigim egitmeni simdi takdir ediyorum onun sayesin de ogrendim ve gectim sinavdan.Hala her gorusumde selamlasiriz.

kusura bakmayin okurken güldüm.zira esimden bir kere ders almisligim daha dogrusu teşebbus etmisligim var.o geldi aklima.bütün gün küs kalmistik 10 dk lik ders yuzunden.o gun tovbe etmistim ondan ders almamaya.demekki erkeklerin genelindemi var bu tahammulsuzluk araba konusunda?bilemiyorum.bence hocanizi degistirin mutlaka daha anlayisli bir hoca bulursunuz..

Debriyajdan hafif kaldırıyorum kavrama diyorum aha sonra frenden çekip hafif gaz veriyorum o anda bakıyorum duruyo falan yani milimlik şeyden kaybediyorum. Ben de sinir olurum evet ama sonuçta hiç eline direksiyon değmemiş biriyim ve daha yapıcı yaklaşılması gerektiğine inanıyorum. Bedavaya oturmuyor orada sonuçta. Vites de şöyle oluyor. Mesela üst vitese çıkmak istiyorum ama kaçıncıda olduğumu o an hatırlayamadığım için vitese bakıp da ona göre çevirmek durumunda kalıyorum. Bir de ışıkta durunca 1 e almam gerektiğini bazen unutuyorum falan..

Daha genç hocalarla çalışmanızı öneririm.
Benim hocam 30lu yaşlarında bir beydi ve yapamadığım anlarda müziği açıp şarkılar söyletmeye, beni sakinleştirmeye çalışırdı.

Bence kesin değiştirin hocayı, insan stres altında çok hata yapar...

Ben de öyle düşünüyorum. En azından bana kızmayacağını bildiğim biri olsa daha az strese girerim..

Daha genç hocalarla çalışmanızı öneririm.
Benim hocam 30lu yaşlarında bir beydi ve yapamadığım anlarda müziği açıp şarkılar söyletmeye, beni sakinleştirmeye çalışırdı.

Gerçekten mi çok iyimiş.. Sürücü kursumla konuşmayı düşünüyorum daha ılımlı biri vardır illaki diye.. Kaldı ki bu hocam ilk günde bana demişti ki "ben çok disiplinliyim prensipliyim bazen tarzımı sevmeyenler alınanlar oluyor onlar değiştirip başka hocaya geçiyor" diye.

Vitese neden bakiyorsun elinle kontrol etsene vitesin yonunden kacta oldugunu anlarsin yada vitesin fotosunu cek evde uc nerede iki nerede bir nerede bak ve su sisesiyle alistirma yap .Bize egitmen fotosunu cektirmisti vitesin ,arabanin motorunu,antifirizi,camsuyu nerede,yagdanlik yag cubugu, aku,bagajindaki bijon ,reflektor,stepne,kriko sinav gunu de sorduklarinda soylemistim.

Bazı insanlar katılıktan hoşlanır, ben onlardan değilim.
Bana her şey güleryüzle, sıcakkanlılıkla yapılmalı.
Bu sebeple hocamı da ona göre seçtim.
Yanına kahve alır gelirdi derslere, okuldan oradan buradan sohbet ederken 'bak şimdi şunu yapmanı istiyorum, şöyle dikkat etmelisin' der araya sıkıştırır, muhabbete devam ederdi.
Hal böyle olunca ben ders aldığımı anlamadan, gerilmeden full motiveyle öğrenmiş oldum.

Kacinci girisin de gectin.

3 gün kavrama olayını yapamamak için çok uzun bir süre. Debriyajı bıraz uzun tut hemen bırakma

kırmızı ışıkta durunca vitesi boşa alın. Sarı ışığı görünce bire alıp kalkışa hazırlanın. Hem unutma sorununuz olmaz hem de vites geçişlerinde, kalkislarda çok hızlı pratik kazanmış olursunuz.

Kizmayanla hic bir sey ogrenemessin .Adam hersey guzel gidiyor der sende kendini biliyor sanirsin ve sinavda hata ustune hata yapip kalirsin .

Ben oraya öğrenmeye geliyorum sonuçta. Karşıdakinin kızması bu süreci hızlandırmaz bence ki gördüğüm kadarıyla daha da kötüleştiriyor çünkü bir daha denemekten çekiniyorum hatadan sonra. Bugün mesela eve gidicem artık dedim.

E bunların komutunu hoca vermiyor mu, hani ışığa yaklaşınca bire al falan diye. Normalde başta sen sürerken onun şöyle yap böyle yap diye söylemesi lazım bence.

Yani en azından benim ders aldığım hoca öyleydi. İlk derste düz, geri sürme, u dönüşü vs yaptırmıştı. İkinci ders bunlatı tekrar edip, aracı park etmeyi vs, üçüncü derste normal trafiğe çıkarıp, genelde komut vererek sürdürdü, dördüncü derste de yine trafikte fakat komut vermedi, sadece birşeyi unuttuğum zaman uyardı... Yetenekli olduğumu söylemişti, belki başka öğrencilere daha çok tekrar yaptırıyor olabilir. Tabi hoca bana verdi gazı, sürüşün iyi, direksiyon hakimiyetin çok güzel vs, sonra direksiyon sınavında el frenini indirmeyi unuttum heyecandan

Yani sonuç olarak heyecan stres altında, insan iyi yaptığı şeyi beceremeyebiliyor. Muhakkak daha rahat hissedeceğin biri olmalı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…