direksiyon dersi sorunum...lütfen yardım :(

Ayy canım ben de kursta erkek hoca acaba sinirli mi olur diyip kadın hoca seçmiştim burnumdan getirdi. Ne kadındı yaa. 3 derste yok ben bu işi yapamam dedim. Ilk ders boyu sadece eski eşini ve yeni sevgilisini anlattı direksiyona dair hiçbir şey yoktu. İkinci ders sevgilisinin aslında evli olduğunu ama bitmiş bir evlilik olduğunu anlattı. Bu arada kadınla hiçbir ilgim yok, anlattıklarına bir yorumum da yok boyuna anlatıyor kendi kendine. Ben direksiyonda ecel terleri döküyorum. 3.ders bir trafik polisi bizi durdurdu zaten panikliyim noluyor derken kadının sevgilisiymis hanımlar hadi bir çay ısmarlayim size dedi. Ben de kurs yönetimine gidip şikayet ettim zaman kalmadı başka hoca veremeyiz dediler. Neyse en azından sağolsun babam çalıştırdı, sınava da erkek hocayla girdim de geçtim. O kadınin arabasında girenlerin çoğu kaldı. Yahu o kadın neydi oyle hala anlamış degilim. Bende bir muammadir. Genelleme yapamam tabi muhakkak iyi bayan hocalar vardir, ama benim basima bu geldi tövbe ettim bayan hocalara

Kesinlikle hocayi değiş.. ben önce eşimden öğrendim araba kullanmayı. Böyle bi sakinlik yok adam da ya ağzını açıp tek kelime etmemişti.sonra trafik korkumu yenmek için ders aldım. Tabii heyecandan bende stop ettirdim.her araba farklı olduğu için ilk biniste illaki oluyor o kavrama olayı.benim de erkek ti ama çok çok iyiydi...değiştirmeni tavsiye ediyorum.

Kesinlikle hocani degistir ve imkanin varsa evde pratik yap. Vitese gelince zamanla olacak birsey hic kafana takma. Yavas gidiyorsan vites asagiya dogruysa ikidedir büyük ihtimal yukaridaysa bir yada üc hizli gidiyirsada ayni sekilde dört yada bes ama zaten zamanla olur hic merak etme

Pratik lazım ben ders alırken vites e bakıp atmaya çalışıyordum:) 3 e atarken 5 e atıyordum.. ışıklarda durunca arabayı kaldıramayip arkadakilerin ısrarci kornalari. Ama zamanla düzeliyor hepsi..

bizimki de dizel, aynen dediğiniz gibi gaza hiç basmasam bile düz yolda yarım debriyaj ile kavrama noktasında akıyor zaten araba yavaş yavaş. gaza hafifçe dokununca da zaten yol almaya başlıyor ve debriyajdan çekiyorum ayağımı. motor bağırınca vitesi 2'ye falan alıyorum. yarın öbür gün kendi aracımız bunlar gibi olmayacak muhtemelen çünkü araba almak herkes için basit değil. bence ne alınan 16 saatlik ders ne de geçtiğimiz ve başarılı sayıldığımız o sınav iyi bir sürücü olmaya ve güzelce şehir içinde tek başımıza trafiğe çıkmaya yeterli değil. her araba kurstakiler gibi değil, olmayacak. hele ki biraz eski bir model alacaksak ilk aracımızı, "ya böyle değildi, ben kursta bunu yaşamıyordum" falan muhabbeti döndürürüz orası kesin. benim "beyaz tüplü şahin" esprim vardır arkadaşlara, aileme falan söylerim beyaz, tüplü şahin alacağım diye, güleriz. geçen gün dersteyken yanımızdan açık renk, muhtemelen lpg'li yani tüplü bir doğan (şahin de olabilir) geçti, içinde gençler son ses yıldız tilbe çalıp yanımızdan geçti falan. güldüm onlara, hocam benim böyle bir hayalim var, ne güzel, çekmiş tüplü şahini, açmış müziği gidiyor dedim. hoca güldü, hayat bunlara güzel, yarını düşünmüyorlar falan dedi. o arabaların (şahin, doğan vs.) pedal hassasiyetleri nasıl peki? dedim. frene basarsın durmaz dedi. hepsi farklı, bakalım neler görücez...

Bende o konuda tam bir beceriksizim. Şansa kavratırsam kavratırdım :) dizel araba daha rahat ama çektikce gitmeye başlıyor sonra gaz veriyorsun. En son otomatik aldım kurtuldum ohh mis :)

Bence genç bir hocaya bakın genç bayan yada erkek farketmez. Kavratmaktan daha önemli şey trafik kavratmayı otomatik alır çözersin ama trafik işi pratikle haloluyo ve birinin yanlışı doğruyu göstermesi lazım.

Haklısınız tabiki trafik hata kaldırmıyo ama arkadaki insansı görüyo araçta sürücü adayı yazıyo daha sürücü olamamışımdebriyajla çok samimi olmak lazım önce debriyaj sonra vites tabi bol pratikle kavranıyo hepsi tam anlamıyla..hatalarımızı tabiki söylemeli hocalar ama sen yapamıyosun olmuyo moduna sokarak diil bak şunu unuttun buna dikkat edelim gibi..sollama konusunu da yaparsınız önce aynalardan arkadan sizi geçmeye çalışan ya da sol şeritten gelen bi araç var mı kontrol ediyoruz eğer yoksa sol sinyali verip sol şeride geçiyoruz ben 4.vitesle devam etmiştim sonra dikiz aynasından solladığımız aracı gördüğümüz anda sağ sinyali verip sağ şeride geçiyoruz..bunu bi iki denemeyle rahatça yaparsınız sorun şu ki benim kabusumdan bahsetmemişsinizdik yamaçta kalkış sizde yok mu acaba bizim kursiyerlerin çoğunu orda stop ettirdi diye indirdiler maalesef eskisi gibi diilmiş artık eskiden bu kadar zorlama yokmuş ama şimdi gözetmenler pek affetmiyo..

Ben otomatik araç kullanmayı biliyordum ama arabayı ilk aldığımda kaldırıma çıkınca bana bir güvensizlik geldi. Haftalarca araç kullanmadım, kaldırımda yayalar da olabilirdi diye kendi kendimi yedim. En son çok araştırarak bir kursa gittim ben şimdilik 2 ders istiyorum duruma göre devam ederiz dedim. Çok çok iyi bir hocaydı, direk hataları söylüyor, iyi yaptığında belirtiyor vs. Hiç kasmadı beni, ben kasıldıkça rahatlattı, niyetim daha ders alıp parkı falan tam öğrenmekti ama adam gerek görmedi. Daha öğretebileceğim bir şey yok gerisi pratiğe kalmış dedi, paragöz de değiller yani. Ondan sonra kullanmaya devam ettim, herkese de tavsiye ediyorum.

ben sadece gittiğim sürücü kursundan aldığım ders ve babamın arkadaşının verdiği 1 saatlik dersle öğrenmiştim araba kullanmayı.beyaz tüplü şahinle hem de en büyük avantajlarımdan biri buydu,şuan her aracı kullanmamı ve kol kaslarımı beyaz şahinimize borçluyum ,bir de rahmetli babacığımın bana verdiği cesaret.yanında biri olursa ilk zamanlar stres yaparsın,cesur ol al arabayı çık tek başına demişti bana.ben de bi cesaret 1 saatlik şöforlüğümle aldım beyaz şahinimi çalıştırdım gidiyorum düz yolda sorun yok,bizim oralar hep bayır,anam geri döncem döndüremem arabayı,kaldım bayırda.öyle deniyorum yok böyle dniyorum yok,sonra baktım karşı evin önünde araba duruyor,dedim burda elbet vardır araç kullanan birileri.buarada ara yol Allah tan trafik yok.Baktı bi amca camdan,dedim amca böyle böyle kaldıramıyorum arabayı gülümsedi adamcağız hemen indi geldi.çekti arabayı,5 dk da bana bayırda el freniyle kalkmayı da öğretti.Allah razı olsun,hala bile işime yarar.velhasıl bu ve bunun gibi çok olay yaşadım ben ilk zamanlar ama bıkmadan usanmadan pratik yaptım, şimdi iyi bir şoför olduğumu söyler herkes.zamanla yavaş yavaş öğreniyorsun,hocaya filan kulak asma sen kendine güven yeter,vites küçültme vs. onlar zamanla öğrenilir.

Dik yamaçta kalkış olsa bile biz çalıştığımız parkurda sınav olacağız, dik bir yerimiz yok ama eğimli genelde. Eğim çok değil ama frene basmayınca araba geriye doğru kayıyor. Onu da yaparken debriyaj+fren kombinasyonuyla debriyajı kavramaya getirince freni bırakıp gaza dokunuyorduk sanırım. Onu daha çok çalışmak lazım, stop etmeye çok müsait bir konu.

Kesinlikleumarım sorunsuz halledersiniz

Kavrama noktasında araç zangır zangır titriyor. Bence en kolay iş arabanın kavrama noktasını bulmak. Bayan hocadan ders aldım. Ben de çok başarılı değildim. O da öfkeleniyodu. Cinsiyet ne kadar etkili bilmiyorum ama araba kullanmak daha mekanik oldukları için erkekler bu iste daha başarılı. Hoca kızar öfkelenir. Ben 3 kere girdim de geçtim direksiyon imtihanını.

kurstaki arabalardan sonra şahin baya vahim olur tabi :)
frene basarsin durmaz gaza basarsin gitmez :) gaz ayari yaptirirsin bu seferde bir bakmissin gaza dokundugun an firlamis altindan :) ayarsiz araç , cok zor olur senin icin...

Ama güzel bir yönü var hafif bir yere carpsan 35 lira 1 tane fari :))
yenilemek istesen 1.000 liraya komple yenilersin araci artilarida var bak :))

Sürücü kurslarinda belki müsaade etmezler ama bayirda genelde bana daha kolay gelen şu, debriyaja bastin vitesi 1e aldin el freni indirmeden ayagini debriyajdan kaldirip yavas yavas gaza bastiginda arabanin arkasi oturmaya basliyor araç kalkmaya hazir oldugunda el freni indir zaten kalkiyorsun hic geri kaydirmadan ve stop etmeden...

ama kursta bu durumu onaylarlarmi bilemedim...

Ben de yıllar önce kadin hocadan almıştım ders. Erkekler sanırım daha sabırsız. Ayrıca parasiyla hizmet aldığınız birşey kimsenin oflenmeye hakkı yok. Hocanizi değiştirin bence.

Pazartesi dersim var hocama sorarım ama dediğim gibi, sınav olacağımız parkurda da, çalıştığımız parkurda da (aynı yerde gireceği sınava) arabanın kalkmakta öyle zorlanacağı bir yokuşumuz ya da yamacımız yok. Yani muhtemelen o yöntemi sınavda da kullanmama gerek kalmayacak. Yokuşlarımız var tabi ama nasıl desem, kalkıyoruz normal. Gerek olsaydı bu zamana kadar hoca mutlaka söylerdi, onu da yaptırırdı falan... Amaaa sınavdan geçtik, ehliyeti de aldık diyelim asıl macera bundan sonra başlar. Türkiye yokuşla dolu, her araba kurstaki gibi değil. Eh! :)

Şahin mevzusu umarım sadece espride kalır, büyük konuşmak gibi olmasın ama şahine mecbur olmak istemem. Zaten tartışmaya çok açık ya da tartışmaya gerek bile olmayan bir konu var, o kadar eski arabaların trafikte olması ne kadar sağlklı? Çıktıkları dönem tamam ama 2017'ye geldik. Yeni model bir araba ile şahin/doğan çarpışıyor, yeni model aracın sadece tamponu hasar görürken bizim şahinler dağılıyor ya da ikiye ayrılıyor, en kötüsü de içindekiler ölüyor... Yok yani dün de bir espri yaptım, 93 model araba alıp arabamla yaşıtım diye hava atarım falan dedim ama çok riskli aslında. Yapıyorlar, çok ucuza yapıyorlar da nasıl yapıyorlar Allah bilir. :) Benim ehliyeti en çok isteme nedenlerimden biri, iş başvurularında hep soruyorlardı, benim için engel olmaya başlamıştı ehliyetsiz olmak. Yani araç kullanamıyor oluşum işsiz kalmama sebep oldu desem yalan olmaz. Kendi aracımı almama daha zaman var belki ama çalıştığım şirketten araç verecekleri bir işe sahip olmak isterim. En azından ehliyetsiz olmam bana engel olmamış olur. :)

sırf debriyajı algılayamadığım için otomatik vites ehliyet aldım ki çook çoook rahat bu hafta sınavım vardı hatasız geçtim :)
acayip rahatladık manuel de çok stres oluyordum yokuş aşağı falan inerken rahatlıkmış..

Hocanı kesinlikle değiştir ve kesinlikle bayan hoca olmasın.

Ben bayan hocaların hiçbiri ile yapamadım.Esas trip onlarda..

Erkek hoca daha anlayışı ve daha sabırlı en azından daha kibar.

Seni azarlarsa sen de cevay ver: Yapıyor olsam burada ne işim var de geç.

İlk defa direksiyona oturduğum halde güzel başlamıştım. Sonra hatalar yapmaya başladım hoca ters ters bakıyordu acayip soğumuştum. Öğrendikçe stop ettirmeye başladım dersler kabus gibiydi hocayı değiştirmeyi düşündüm baktım sınav yaklaşıyor öğrenmeye bak bir daha nerde görecem dedim. Sınavdan bir ders önce bile o kadar stop ettim ki hoca böyle yaparsan kalırsan dedi ama hırs yaptım ve ilkinde geçtim :) sen de çok takma öğrenmeye bak debriyajdan hızlı çekiyorsundur ayağını benim gibi acele etme arkadakileri düşünme önemli olan hata yapmaman bol şans :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…