Dedemden bahsedilirken, yanlışlıkla baban diyorlar?

djdjdkdkdkfkdfk

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
6 Eylül 2024
25
7
Merhaba kafamı çok kurcalayan bir şeyin cevabını belki bulmak umuduyla buraya yazmak istiyorum.

Yaklaşık 3 yıl önce anneanneminde iyice yaşının ilerlemesiyle onun anılarını dinlerdim. Ve birçok kez anılarında dedemden bahsederken “baban” olarak ifade etti. Örneğin normalde “Deden bir gün bizi şuraya götürmüştü” demesi gerekirken, bana dediği şekli “baban bir gün bizi şuraya götürmüştü” Bazen bu dediğini hiç farketmedi, bazen fakedip düzeltti. Ben bunu ilk duyduğum zamanlarda anlam veremedim. Yaşlılıktan diye düşündüm. Daha sonra annemden de dedemden bahsederken aynı hatayı yaptığını duydum birkaç kez. Artık son nokta ise babamında aynı hatayı iki üç kez yapması oldu.

Birkaç yıldır üvey miyim diye düşünüyorum. Belki bu nedenle önemsiz şeyleri kafaya takıyorum ama merak ettim.

Bu normal mi? Ben mi abartıyorum bu konuyu? Sizin de başınıza geldi mi?

Bir de bayil istersen.

Siz iyi değilsiniz ? Biz de dedeme x baba diyoruz hatta teyzemin çocukları kendi dede ve babaannesi ne direk anne baba diyor.

Eşimin babaannesi de dede ile ilgili bir şey anlatırken baban diyor ki ben torunlarının esiyim yani dil sürçmesi böyle şeyler olabiliyor.

Başka böyle karıştırdıkları şeyler varsa normaldir yani siz çok dikkat etmişsiniz bence
Hastalık derecesinde değil. Sadece bazı durumlardan dolayı üvey olabilir miyim diye düşünüyordum bir süre. Bu detaylara takılmıştım. Tekrarlayınca herkeste oluyor mu diye merak ettim. Teşekkür ederim yanıt için

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…