Dedemden bahsedilirken, yanlışlıkla baban diyorlar?

Hastalık derecesinde değil. Sadece bazı durumlardan dolayı üvey olabilir miyim diye düşünüyordum bir süre. Bu detaylara takılmıştım. Tekrarlayınca herkeste oluyor mu diye merak ettim. Teşekkür ederim yanıt için
Büyük ihtimalle dedenizi baba gibi gördükleri için bu yaşanıyordur içinizi rahat tutunn

Merhaba kafamı çok kurcalayan bir şeyin cevabını belki bulmak umuduyla buraya yazmak istiyorum.

Yaklaşık 3 yıl önce anneanneminde iyice yaşının ilerlemesiyle onun anılarını dinlerdim. Ve birçok kez anılarında dedemden bahsederken “baban” olarak ifade etti. Örneğin normalde “Deden bir gün bizi şuraya götürmüştü” demesi gerekirken, bana dediği şekli “baban bir gün bizi şuraya götürmüştü” Bazen bu dediğini hiç farketmedi, bazen fakedip düzeltti. Ben bunu ilk duyduğum zamanlarda anlam veremedim. Yaşlılıktan diye düşündüm. Daha sonra annemden de dedemden bahsederken aynı hatayı yaptığını duydum birkaç kez. Artık son nokta ise babamında aynı hatayı iki üç kez yapması oldu.

Birkaç yıldır üvey miyim diye düşünüyorum. Belki bu nedenle önemsiz şeyleri kafaya takıyorum ama merak ettim.

Bu normal mi? Ben mi abartıyorum bu konuyu? Sizin de başınıza geldi mi?
Bazı yörelerde dede babadır baba gibidir benim eşimin ananesi tahsilli ve aklı başında bir kadın eşi vefat etti 5 sene oluyor
Ananemiz benle konuşurken aslında eşimin dedesi ama “babanda şöyleydi, baban böyle derdi” diyor sanki o kayınpederimmiş gibi
Sonra diyorum o babam değil kayınpederimde değil dedemiz, büyükbabamız anane diyorum yine tekrar baban diye anlatıyor bu şekilde olabilir

DNA yaptırın madem takıntı dert ettiniz

Yanı öyle bir şey diyorsunuz ki annenle babasi birlikte olmuşlar gibi :eek:

Büyük ihtimalle dedenizi baba gibi gördükleri için bu yaşanıyordur içinizi rahat tutunn
Çok
Bazı yörelerde dede babadır baba gibidir benim eşimin ananesi tahsilli ve aklı başında bir kadın eşi vefat etti 5 sene oluyor
Ananemiz benle konuşurken aslında eşimin dedesi ama “babanda şöyleydi, baban böyle derdi” diyor sanki o kayınpederimmiş gibi
Sonra diyorum o babam değil kayınpederimde değil dedemiz, büyükbabamız anane diyorum yine tekrar baban diye anlatıyor bu şekilde olabilir
evet aslında büyük baba gibi ifade ediliyor, babamız tarzında. daha anlaşılır oldu benim için şu an teşekkürler :)

DNA yaptırın madem takıntı dert ettiniz

Yanı öyle bir şey diyorsunuz ki annenle babasi birlikte olmuşlar gibi :eek:
Hayır çok yanlış anlaşılmışım böyle düşünmedim hiç. Böyle bir şey tabii ki olamaz. Dedemin başka birinden olan bir çocuğu olma ihtimalinden yola çıkmıştım. Ama saçma bir düşünce genelde büyük baba anlamında söyleniyormuş. Cevapları alınca öğrenmiş oldum :) teşekkürler yanıt için.

Hayır çok yanlış anlaşılmışım böyle düşünmedim hiç. Böyle bir şey tabii ki olamaz. Dedemin başka birinden olan bir çocuğu olma ihtimalinden yola çıkmıştım. Ama saçma bir düşünce genelde büyük baba anlamında söyleniyormuş. Cevapları alınca öğrenmiş oldum :) teşekkürler yanıt için.

Konu içine yazabilirdiniz bu ihtimali ...çoğu kişi böyle düşünmüş olabilir

Ben sürekli teyzeme yenge derim kuzenime arada unutup diğer kuzenimin ismini söylerim onlarla çok yakın vakit geçirdiğim için sürekli birşeyi karıştırıyorlarsa bence kuruntu yapıyorsunuz.

Merhaba kafamı çok kurcalayan bir şeyin cevabını belki bulmak umuduyla buraya yazmak istiyorum.

Yaklaşık 3 yıl önce anneanneminde iyice yaşının ilerlemesiyle onun anılarını dinlerdim. Ve birçok kez anılarında dedemden bahsederken “baban” olarak ifade etti. Örneğin normalde “Deden bir gün bizi şuraya götürmüştü” demesi gerekirken, bana dediği şekli “baban bir gün bizi şuraya götürmüştü” Bazen bu dediğini hiç farketmedi, bazen fakedip düzeltti. Ben bunu ilk duyduğum zamanlarda anlam veremedim. Yaşlılıktan diye düşündüm. Daha sonra annemden de dedemden bahsederken aynı hatayı yaptığını duydum birkaç kez. Artık son nokta ise babamında aynı hatayı iki üç kez yapması oldu.

Birkaç yıldır üvey miyim diye düşünüyorum. Belki bu nedenle önemsiz şeyleri kafaya takıyorum ama merak ettim.

Bu normal mi? Ben mi abartıyorum bu konuyu? Sizin de başınıza geldi mi?
Olabilir eskilerde buna benzer şeyler tersini duymuştum hani doğurup annesinin babasının nüfusuna kaydettiren ama buna ilk defa denk geldim yaşları çok geçmişken seni doğurdularsa annenlerinde çocuğu olmamışsa mümkün bunu yapmaları

Davranışlardan hissedersiniz bence , yani illaki bir şekilde farklı yollardan ortaya çıkardı. Sadece baban denmesi ile böyle hissetmezdiniz.

Amaaan olur öyle şeyler hemen senaryo yazma. Hem de ne senaryo. Babasının Gayri meşru çocuğu hangi çocuğunu kim alır büyütür ve anneanne de buna göz yumar.
Benim rahmetli anneannem de bize sesleneceği zaman önce tüm teyzelerimizi sayardı.
Fatma ay Ayşe amaaan diye diye bulurdu ismimizi. Karışıyor öyle

Benim annem ve kardeşleri de (babasının babasına) dedesine baba diye hitap ederlerdi çünkü öyle öğretmişler evin büyüğü olduğu için dedelerede baba denirmiş

Peki başka bu şekilde konular var mı,size üvey olduğunuzu düşündüren?
Birkaç mesele varsa parçalar birleştirilebilir. Ama tek bu ise bence üvey olduğunuza işaret değil.

X