Çok Yardıma İhtiyacım Var

withoutyou

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Aralık 2016
1.909
3.121
27
Adminlerim lütfen konumu kapatmayın ya da yerini değiştirmeyin, çünkü çok çok ihtiyacım var buraya gelecek yorumlara. Mune ablaya da mesaj attım.

Konum biraz uzun olabilir ama yardımlara çok ihtiyacım var hemen anlatayım.
Bu sene üçüncü kez sınava girdim istediğim yer için ama olmayınca olmuyormuş, bir de sağlık problemlerim çıktı vs derken çok iyi bir şey olmadı. Hukuk, psikoloji diyordum özele gidecektim ama birkaç kişiyle görüşünce fikrim değişti. Eskiden aklımda olan bölüme hala hevesim olduğunu gördüm, hatta geçen sene tercihlerime yazıp son anda vazgeçmiştim. Uluslararası ilişkiler okumak istiyorum. Çoğu üniversitede tutuyor zaten. Şehir dışında devletler de var ama İstanbul dışına gitmeyi düşünmüyorum. Şimdi, soracaklarımı sıralayayım. Ben Küçükçekmece'de oturuyorum hatta şöyle diyeyim Arel'in 2 yıllık meslek okulu ve Aydın üniversitesi bize yakın. Benim puanım Arel Üniversitesi Uluslararası İlişkiler'e de, Aydın Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler'e de yetiyor. İkisi de yarı burslu olacak. Dil ile ilgili bölümlere ve sonunda yurt dışı imkanı olan bir bölüm istiyordum zaten onun için çok içime siniyor hatta şimdiden heyecanlıyım. Fakat bazı durumlar var. Arel'in 4 yıllık bölümler için olan kampüsü Tepekent'te yani baya baya uzak. Metroya bineceğim, beylikdüzü son durakta inip oradan okul servisi varmış öyle devam edeceğim gibi bir yolu var. Fakat hem kadrosu, hem de dil seçeneği beni çok çekiyor oraya. Bazıları hiç beğenmezken giden birkaç kişiden de Tepekent Kampüsünün çok iyi olduğunu duydum. Ben birkaç laf gelse de burayı daha çok istiyorum şu anda. Aydın ile arasında fiyat farkı da var bu arada.

İkinci seçenek, Aydın Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler tutuyor. Fakat ben siyaset bilimi pek istemiyorum daha doğrusu ikisi arasındaki farkı bile anlayamadım. Burası bana yakın üniversite olarak. Fakat burada da hazırlık okumak zorunlu. Ben hazırlık okumayı pek istemiyorum zaten dil eğitimi almıştım daha önceden. Bu okulu da ismi var diye övüyorlar. Babam da diyor ki, Aydın'a git hazırlık oku dilin iyice gelişsin çok kararsız kaldım. Her nereye gidersem gideyim yatay geçiş yapma isteğim var zaten. Bir de, yanlış anlaşılmasın belirtmek isterim. Okul hayatım boyunca bana artısı olması için WAT veya Erasmus yapmayı düşünüyorum. Yurtdışına çıkabilecek durumum var hatta İngilizce'nin yanında bir dil daha öğrenip ileride yurtdışında kalmak gibi bir isteğim var ama onu zaman gösterir. Burada aklımı karıştıran Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler olması oldu. Bir de hazırlık okuma zorunluluğu. Sınav olduğunu biliyorum (muafiyet sınavı) ama oldu da geçemedim öyle de mecbur kalacağım. Bir sene daha kaybetmek istemiyorum zaten okurken dil kursuna da gidebilirim. Çok aklım karıştı çok. Diğer özellerden bahsetmememin sebebi Arel hariç hepsinde hazırlığın zorunlu olması. Lütfen bana bir yol gösterin

Arele git. Birazda yol çek zamanla arkadaş edindikce daha zevkle gidersin. Avantajli olan Arel gibi görünüyor

Psikoloji yazardım ben olsam. Sağlam insan çok az, eninde sonunda oraya gidiyoruz bir şekilde. Bunu yazmak için geldim sadece :)

Yani mezun olmak için gideceksen Arel e git ama iş bulamazsın bence boşa geçen yıllar ve paralar olur hazırlıkta erusmusta falan dil öğrenilmiyor yurtdışı dil kursunda da kendin gibi çat pat konuşan tiplerle arkadaşlık yaparsan orada da öğrenemezsin İngiliz arkadaş edinmen lazım onlar da çok mesafeli yabancılara.
Sen İstanbul üniyi kazan bence illa İstanbul istiyorsan

Merhabalar,
Ben babanın haklı olduğunu düşünüyorum. Aydın kesinlikle daha duyulmuş bir üniversite.Ayrıca üniversitenin konumu da çok önemli. Sonuçta 4 yıl o yolu gidip gekeceksin.Ders programinda bir sabah bir aksam dersin olacak mesela eğer üniversiten yakın olursa arada eve gidip gelme kolaylığın artar. Ayrıca ingilizce eğitimi aldığını söylemişsin ama hazırlık sınavını geçememişsin. Demekki ingilizce seviyen yetersiz hazırlık okumanı öneririm. Ben de hazırlık okudum ve yaşın profilinde 20 gözüküyor geç kalmış sayılmazsın.Okulunda ingilizce ne kadar zorunlu olursa okul seni ingilizceni gelişirmek için itecektir. Ayrıca sadece "Uluslararası İlişkiler" okumak yerine iki bölümün birleşimi olan "Siyaset bilimi ve Uluslararası İlişkiler" okumak daha mantıklı. Benim de bölümümün ismi aynı "Siyaset bilimi ve Uluslarası İlişkiler" gibi birbirine yakın iki bölümün birleşiminden oluşuyor. Belki iki okulun da müfredatı aynı olabilir ama isim konusu da önemli.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bu arada psikoloji okuyamadın diye üzülme. Yaz okuluna kalırsın ya da okulunu uzatırsın psikolojiden çift anadal yaparsın. 2 diploman birden olmuş olur. zor ama istersen başarırsın.

Uluslararası ilişkilerde iş olanakları konusunda çok iç açıcı şeyler söylenmiyor diye biliyorum. Aöf de de var bu bölüm okumak için düşünürken araştırmıştım. Aydın Üniversitesi adı duyulmuş olsa da ben Arel in sanki daha kaliteli oldugunu düsünüyorum.

Hazırlık sınavını geçemedim değil henüz girmedim hazırlık sınavına :)

Aslında biraz da ortalama önemli diye düşünüyorum. Özellerde iş şansı az fakat kendimi geliştirebilirsem belki avantaja çevirebilirim bu durumu. Hiç olmadı yatay geçiş yaparım belki :/

Kendini geliştirdiğin taktirde her bölümde iş bulunuyor diye düşünüyorum ben. Ek özelliklerin olmalı. Mesela sadece ingilizce değil bir dil daha olacak cebinde. :) İçimi ferahlattınız ben de Arel'in kadrosunu vs daha çok beğeniyorum :)

Peki sizce Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler arasındaki fark nedir? Hangisi daha mantıklı?

Sabanci, Koc ya da Bilkent haric bir universiteye para vermezdim ben olsam. Degmeyecegini dusunuyorum. Ben ya hep ya hicciyim, o yuzden istedigim bolum olana dek zorlardim. Matematikte sikinti yasiyorsundur muhtemelen; yuksek bir edebiyat netiyle hukuk ya da psikolojiye girebilmen hayal degil, Istanbul sartini kaldirirsan. Bir de yeterince calisiyor musun? Yazdiklarina bakinca kapasite problemin oldugunu dusunmuyorum, belki calisma tarzinda bir sorun vardir. Uc sene uzun bir sure.

Peki sizce Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler arasındaki fark nedir? Hangisi daha mantıklı?
Fark nedir, bilmiyorum ama ben olsam ders programlarini karsilastirirdim. Yardimci olabilir.

Saydığınız üniversiteler çok çok üst seviye. İlk sene zaten aklım havadaydı benim. İkinci sene çalışmadım desem yeri. Bu sene için çok kararlıydım ama bazı sağlık sorunları yaşadım hatta yakın tarihte ameliyat olma durumum var. Matematikle sıkıntım var :/ Kapasite problemi değil ama sevmediği şeyle pekte uğraşmıyor sanırım insan. :/ Belki yatay geçiş yapabilirim bir de onu deneyeceğim başlayınca

Yatay gecise bel baglama bence, yatay gecis dusunen bir dolu insan olacak ve basarabilen cok az genelde. Evet ust seviye universiteler ama degiyor bence, ben baska bir vakif universitesine asla para vermezdim. Edebiyata yuklendin mi bilmiyorum ama yuksek bir edebiyat netiyle iyi bir siralama elde edebilirsin.

Tek bir noktaya takildim yorumumu yapıp gidicem
uluslararasi iliskiler demek diplomasi demektir yani dis politika , bolumun kurulus amaci disisleri bakanligi icin eleman yetistirmek , bakanliga sifirdan girersiniz buyukelcilige kadar yolu vardir
Dis politika da siyasetin bir uzantisi hatta gunumuzde en onemli uzantisi olduguna gore siyaset neden aklinizi karistirdi anlayamadim
Zaten ulus.iliskiler ders programi yogun tarih ekonomi ve siyaset icerir , eger siyasete ilginiz yoksa okumayin
Tabi artik ulkede yuzlerce univ ve yuzlerce ulus iliskiler bolumu oldugu icin mezunlari kendi islerini yapamiyorlar mezun olup kapagi kendi alanlari disindaki sektorlere atiyorlar
Ankara siyasal mezunlari disinda pek buyukelci olan yok ulkede

O üniversitelerin ücretli sıralamaları da çok yukarıda edebiyat netim zaten iyi ama bu sene daha da asılıp yapabildiğimin en iyisini yapacağım

Sizce sadece Uluslararası İlişkiler mi olması iyi yoksa Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler olması mı daha iyi?

Bu arada bizim ulkede pek yok ama mesela amerikada politics mezunuysaniz yani bizdeki ulus.iliskiler think tank denen kuruslarda calisirsiniz , ngo diye gecerler ve ulke siyasetini ciddi etkileyen kuruluslardir
Maalesef bizde bu tarz kuruluslar cok olmadigi icin ciddi anlamda kendi alaninda calisamiyor mezunlari

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…