Çocuk ve çalışmak

Benim isyanim bu kapitalist dunya duzenine. Burda herkes beni yanlis anlamak istiyor, onu fark ettim.

Aramıza hoşgeldin,çalışan 2 çocuklu anne olarak hem kariyerimi yapıp hem çocuklarımı büyüttüm,sende yapabilirsin,tabi ilk aylar pek mümkün olmuyor,yaşayacagin herşeyin bir süreç olduğunu bil
Hızlı büyüyorlar
Her ikisininde üstesinden gelen birçok kadın var.
Sizde halledersiniz inşalalh

Desteginiz icin teşekkür ederim. Allah razi olsun insallah.

Çalışan anneler algınız yanlış. Ben çalışıyorum hemde yoğun bir işim olduğu halde evimde hiçbir şey aksamıyor, bir çok şey organik ev yapımı, sirkeye kadar evde kendim kuruyorum. Ev hanımı arkadaşlarımın marketten aldığı çoğu şeyi kendim yapıyorum bu sizin kurcağınız düzenle alakalı. Şuda var eğer bakacak aileden bir yakın yoksa kreş yada bakıcı yerine 0-3 yaşta annesiyle babasıyla kalması daha doğru ama herkeste bu imkan yok. Keşke olsa. 3 yaştan sonra evde olsanızda sunacak şeyler kısıtlı çünkü çocuğun sosyalleşmeye ihtiyacı olacak, bu evrede kreş oyun grubu vs devreye giriyor yani bireyselleşme adımları başlıyor. Sizin imkanınız varsa belirli zamana kadar kendiniz bakın gidişata göre A ve B planınız olsun ona göre işe döner yada dönmezsiniz. Doğmamış bebeğe don biçmeyin boşuna.

Ben çocuklarımdan sonra uzun süre çalışmadım. Sizin tabirinizle orda burda olmadılar. Bu kararımdan pişman olmamakla birlikte kadının, annenin evde olup olmaması tek başına bir sey ifade etmiyor. Ekonomik şartlar, eş ilişkisi, hayata bakış o çocuğu her koşulda etkiliyor. İkinci çocuğumun hamileligi ve 1 buçuk yaşa gelene kadar sürede yardım aldım örneğin çünkü çocuklarımın yaş aralığı azdı. Onu almasaydim evde olan bir anne olmama rağmen,yorgunluk ve uykusuzluktan çocuklarıma temel bakım harici çok bir faydam olmayacaktı.

Yüksek seviye de mesleğiniz ve buna bağlı olması gereken gelirinizle çalışırken çocuğunuz neden orada burada olsun? O konularda sıkıntı yaşayan kadınlar gelir seviyesi düşük, bakıcı bile tutmakta zorlanan kadınlar oluyor genelde. Burada çalisan kadın deyince de akla hep belli mesek gruplari geliyor mesela o da yanlış. Annenin çocuğuyla ilgilenme kısmı tıpkı çalısmiyorkenki gibi çalışma şartlarına, yaşam şekline, evliliğine göre değişiyor. Ama siz bu endişeyi tasimayacak gruptasınız yazdığınız kadarıyla.

İsterseniz mesleğinizi tamamen bırakıp çocuk,çocuklar yapıp böyle bir düzen de kurabilirsiniz kendinize ama konuya biraz dar bir bakis açısıyla bakıyorsunuz gibi geldi bana.

Neredeyse 5 yaşına girecek bir çocuğum var. Ve 3 aylık olduğundan beri çalışıyorum şansıma 1 seneye yakın evden çalıştım (pandemi olduğu için) ama yine de çok zordu. Eğer maddi olanaklarım izin verseydi hiç düşünmez en azından 3 yaşına kadar çalışmaz ve ya yarım gün çalışır ama onu kendim büyütürdüm. Sonuçta mesleğiniz ve diplomanız sizin biraz ara verip sonra devam edebilirsiniz bu emeklerinize ihanet olmaz benim fikrimce.

Teşekkür ederim. Cok yeni duygular ve dusunceler yasiyorum. Korku endise durtuyor. Buda sanirim gecmem gereken bir surec.

cogu arkadaşlar 3 yas diyor. Demek o yasa kadar anneye ihtiyaci yuksek seviyede.

Bence bu yazınız ne yapmak istediğinizi gayet net gösteriyor.
Işık sönebilir gözlerde ama ay başı maaşı alıp çocuğuna istediği şeyi alınca bi anda farları açılıyor insanın. :)
Kocadan para istememenin özgürlüğünü ışığını da hiç bir kimse bana sağlayamaz. :)

12 yıllık memur 11 yillik evliyim. 9 ve 4 yaşında iki çocuğum var çok zor büyüttüm biraz anne yardımı çokça kreş vs vs derken bu günlere geldik. yıprandım mi hem de çok. hasta hasta çocukları okula kreşe gönderdiğim çok oldu. fakat bir daha dünyaya gelsem yine çalışmak isterim. çalışıp para kazanmak istediğin gibi kimseye hesap vermeden harcamak bunun hazzı cok şeyde yok. tabi ki evde oturmak da çok güzel ama böylesi cabalamisken bence cocuk bakarak geleceğinizi tüketmeyin. tabi takdir sizin ama çalışmak hayagin tamda ortasında olmak çok güzel.

Evlat çok güzel ve özeldir öyle olmasa milyonlarca kadın evlatları için ömrünü heba edemez
Lakin sizin gibi eğitimli kadınların tüm hayatını çocuğa adamasını ve ev hanımı olmasını doğru bulmuyorum hayatta o eğitimin de hakkı verilmeli.
30 yıl aralıksız çalıştım, sektörüm dolayısıyla mühendis gurubuyla bir iş yaşantım oldu. Hepsi çocuk sahibi oldular bir yandan kariyerlerine de devam ettiler, kimsenin çocuğu heba olmadı bilakis anneleri 30 yaşından sonra tecrübeleriyle sektörde iyi yerlerde oldukları için bunun konforunu yaşadı çocuklar. Hayatın gerçekleri, evlilikte oluşabilecek olumsuzluklar konusunda zaten diğer arkadaşlar olabildiğince yazmış burada ama şu da var ki çocuklar size baki değil maksimum liseden sonra artık kendi hayatları kendi seçimleri oluyor. Sonra siz meslekten kopmanın ve orta yaşın sancılarıyla başka sorunların içinde olacaksınız. En yakın örneği ailemde yaşandı, en küçük kız kardeşim iyi bir üniversiteden mezun oldu çok kısa bir süre çalıştı ve evlendi. İlk çocuğu olunca işi bıraktı 3 yaşına gelsin yeniden devam edeceğim dedi ama olmadı ardından ikinci çocuk geldi yük daha da arttı. Eşinin maddi durumu çok çok iyi bu konuda bir sıkıntı yaşamadı şimdi çocuklar büyüdü biri lisede, diğeri üçüncü sınıfta kardeşim 40 yaşında ama şu an çektiği sancı bambaşka 17 yıllık evliliğin ve çocuk büyütmenin ardından şimdi eşiyle sorunları var ama kendisi o kadar hayattan kopuk ve eve kapalı ki ruhen güçsüz durumda, şu an diploması da bir işe yaramaz artık çünkü 17 yıl çalışmamış, diploma altın bileziktir lafı çalışmadıktan sonra boş. Yaşadığımız devirde kadının en büyük gücü çalışmak bundan asla vazgeçmeyin şartlar ne olursa olsun.

Mesleğin kendisi fark yaratmaz ama kişinin kendini ifade şekli fark yaratır.
Abla maşallah yürüyen ego, zaten her şeyin en doğrusunu da biliyor niye burada fikir istiyorum diye gelmiş anlamadım. Herkes hayatına , kişiliğine, bakış açısına en uygunu nasılsa öyle yapıyor. Kadın olmak hayatta var olma çabasıyla annelik iç güdüsü arasında sıkışıp kalmış bir türlü hangi kimliği üzerine alsa bilemeyen bi varlık. Allah yardımcımız olsun.

Katiliyorum?

4 çocuğum var kreşe başlayınca mesleğime geri dönücem. Eşim buna mecbur değilsin diyor çünkü iyi kazanıyor. Lakin bende çalışıp ileride çocuklarıma daha iyi bir gelecek sunmak için çalışıcam.

Neyini anlamıyorsunuz ki kadın seçilmiş kişi işte, biz öyle miyiz dümdüz kadınız. Ama o göklerden gelmiş.

Benim isyanim bu kapitalist dunya duzenine. Burda herkes beni yanlis anlamak istiyor, onu fark ettim.

Bebişim ABdde bir laf var, you cant have it all derler yani yani hayatta her şeye aynı anda aynı miktarda ve kalitede sahip olamazsın, çünkü bir gün sadece 24 saat. Çocuk için kendini ve kariyerini çöpe atma tabi ama kariyer için de çocuğunu ihmal etme. Hepsini sırayla yap, misal bebek küçükken 6 ay toptan doğum izni yap bebeğinle vakit geçir. Sonraki 6 ayı parttime çalış, hem körelme hem bebekten ayrılma. Böylece 1 yılını bebeğe ver, şartlar uygunsa 2 yıl da olabilir. Sonra da işe dönersin. Sonrasında da zamanını bebek ve iş arasında paylaştır, sonra bebek büyüyüp kreşe gidince zaten bireyselleşmeye başlayacak arkadaş, sosyalleşmek isteyecek:) İşin özü her şeyi aynı anda yapmak mümkün değil, işin sırrı bunu kabullenip öncelikleri yönetebilmekte.

Tnx baby

İşte bu tam olarak düşündüklerim kadınlar tam da bunun için çalışacak.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…