Çocuk sahibi olmayı istememek

işte benim bunu mantığım kabul etmiyo
ne kadar kendinzie göre mantıklı gerekçeler sunsanızda benim mantığım bunu kabullenmiyo , kabullenmez
hayat sizin çocuksuz yaşamak isteyebilrisiniz,olumlu yada olumsuz sonuçlarına katlanıcak olan sizsiniz,
ama hayvanla insanı aynı tartıda değerlendirmek sağlıklı bir düşünce gibi gelmiyo bana burdan okuyunca
daha doğrusu hayvanı insan yavrusundan üstün görmek ...

Saygı duyuyorum...

Sayın Kazen,
Siz hazmedemeseniz de bu benim görüşümdür ve saldırgan bir konuşma üslubunu benimseyeceğinize daha düzgün bir şekilde düşüncelerinize katılmıyorum deyip fikirlerinizi sunsaydınız inanın bu kadar şaşırmaz ve üzülmezdim..Ben de sizi anlıyorum fakat beni üzen karşıt fikirleriniz değil bu üslubunuz oldu..Herneyse ben de susuyorum ki zaten görüşler ayrıyken fazla konuşmamak taraftarıyım..

İçimden geçenlerden sadece birine bu cümlenle yer verdiğin için teşekkür ederim..Tartışmanın uzayacak bir tarafı yok zaten farklı fikirler farklı görüşler,herkes birbirine saygı duysun yeter..

Bakın üzücü filan değil,hala olaya kendi pencerenizden bakıyorsunuz..Amacım tartışma filan değil fakat çocuk sevmeyenleri de canavar gibi göstermeyin ama lütfen..Ben bir kedi yavrusu için herşeyi yaparım,ne iğrenirim ne yorulurum..Ama bir insan yavrusu için yapamam aynı şeyi..Azınlık olmamız bunu anlayamayacağınız anlamına mı geliyor..Tekrar söylüyorum..Çoğunluk ne hissediyorsa acaba doğru o mudur?

Laflarını işaretlesem cımbızla çekti diyeceksin,ama kedi yavrusuna yaparım insan yavrusuna yapamam diyorsun. Benim düşüncem diye ne kadar diretirsen diret diğerlerini bilmem ama sen kesinlikle sağlıklı düşünmüyorsun, B&M ye katılıyorum bende, bundan adım kadar emin oluyorum her yazışında.

İnsan yerine hayvan ı tercih ediyorsun işte, insan sevmiyorsun, ya da hayvanları insandan daha önde tutuyorsun, böyle deyince de saptırdığımı iddia ediyorsun. Ama yazılarından böyle anlaşılıyor.

Herkesin doğruları farklıdır. Ama bir insanın hayvanları insandan önde tutmasının doğru olmadığını çok iyi biliyorum ben. Ve tersine çevirip çoğunluğun senin gibi düşündüğünü farzet, insan diye bir şey kalır mıydı? sence ne kadar doğru olurdu düşüncen? kendi doğrularını kendi hayatın için savunabilirsin. Ama "doğru" olarak savunamazsın. Tabi ki bu düşüncen için konuşuyorum.

Son düzenleme:
Laflarını işaretlesem cımbızla çekti diyeceksin,ama kedi yavrusuna yaparım insan yavrusuna yapamam diyorsun. Benim düşüncem diye ne kadar diretirsen diret diğerlerini bilmem ama sen kesinlikle sağlıklı düşünmüyorsun, B&M ye katılıyorum bende, bundan adım kadar emin oluyorum her yazışında.

İnsan yerine hayvan ı tercih ediyorsun işte, insan sevmiyorsun, ya da hayvanları insandan daha önde tutuyorsun, böyle deyince de saptırdığımı iddia ediyorsun. Ama yazılarından böyle anlaşılıyor.

Herkesin doğruları farklıdır. Ama bir insanın hayvanları insandan önde tutmasının doğru olmadığını çok iyi biliyorum ben. Ve tersine çevirip çoğunluğun senin gibi düşündüğünü farzet, insan diye bir şey kalır mıydı? sence ne kadar doğru olurdu düşüncen? kendi doğrularını kendi hayatın için savunabilirsin. Ama "doğru" olarak savunamazsın. Tabi ki bu düşüncen için konuşuyorum.

Size de saygı duyuyorum ve artık kapatmak istiyorum çünkü gerçekten yoruldum,bu şekilde laf yarıştıracak biri değilim ben..

Ben herkesin fikrine saygılıyım herkes kendince haklı...
Çocuk isteyen de istemeyen de... :87:
Ama her kadın anne olacak kapasitede değil duygusal boyutta... :KK19:
O çocuk kendi kendine büyümeyecek.
Bilinçli ebeveynlere ihtiyacı var... :KK31:
Etrafımıza bakalım yüz binlerce sokak çocuğu, yüz binlerce dilenci çocuk, yüz binlerce psikolojisi bozuk çocuk var...
Psikolojisi bozuk olanların kimi yediği dayaktan, kimi psikolojik baskıdan, kimi de ailesindeki huzursuzluklardan bu hale geliyor...
Böyle çocuklar daha sonra büyüyüp hayata karışacaklar...
Ne kadar sağlıklı hayatlar yaşayacaklar acaba? :97:
Kendini hazır hisseden bireyler çocuk yapsın büyütsün...
Kesinlikle böyle olmalı...
İçindeki şevkat duygusunu paylaşmak isteyen de hayvan beslesin tabii ki...
Onların da sevilmeye ihtiyacı var.
Hayvan üstün, insan üstün tartışması gereksiz bir boyut olmuş... :82:

Çocuk yapmak istemeyenlerinde çocuğu olanlara ve çocuk yapmak isteyenlere saygısı olmalı diye düşünüyorum ki siz saygı bekliyorsanı bu insansanlarda beklerler. Siz çocuk doğurmayı ve bakmayı çok kötü, korkutucu, bencilce ve öcüü gibi gösteriyorsunuz ve burada kendi düşüncelerinizi çok fazla savunuyorsunuz ancak savunurken de aşırıya kaçıyorsunuz. Hayatta eğitimsiz,korunmayı bilmeyen maddi durumu elverişli değilken birkaç çocuk yapan insanlar ve sokakta kalan çocuklar var ama bunlar var diye çocuk yapmaktan vazgeçemeyiz herşey ailenin kendisinde biter o aile çocuğuu yetiştirecek bilgide değildir ama bizde o bilinç ve bilgi vardıri, maddi durumda vardır neden yapmayayım. Ayrıca biz bilinçliyiz, insanlara çocuk yapmanın mantıksızlığını anlatmaya çalışıyorum gibi cümleler hoş olmuyor. Yada yapmış çocuğu görsün gününü gibi sözler . 4 yaşındaki çocuğa bencil diyebiliyorsunuz mesela ama unutmayın ki o çocuğun beslenmede, temizlilkte kendini geliştirmesinden annesine ihtiyacı var tek başına yemek hazırlayıp yiyemez yada tek başına sokağa çıkamaz elbette annesinden bekletintileri olacak bu doğal değil mi. Zaten bu yaştaki bir çocuğa bencil diyenler elbette çocuk yapmasınlar bu gönül işi, severek yapılacak birşey. Siz ben böyle düşünüyoum deyip kapatmıyorsunuz çocuğu olanları dışlıyorsunuz. Ama hayat hep böyle gitmeyecek yaşlanacaksınız yalnız klacaksınız huzurevine giderim demek kolay peki yalnızlığı ne yapacaksınız. Gezmek, eğlenmek , arkadaş ortamı da bir yere kadar.. Ben çocuk istiyorum ve onu çok iyi yetiştireceğime inanıyorum bir hayvan sokakta istediği gibi beslenebilir bu hayata uygundur ama bir çocuk asla.

Çocuk yapmak istemeyenlerinde çocuğu olanlara ve çocuk yapmak isteyenlere saygısı olmalı diye düşünüyorum ki siz saygı bekliyorsanı bu insansanlarda beklerler. Siz çocuk doğurmayı ve bakmayı çok kötü, korkutucu, bencilce ve öcüü gibi gösteriyorsunuz ve burada kendi düşüncelerinizi çok fazla savunuyorsunuz ancak savunurken de aşırıya kaçıyorsunuz. Hayatta eğitimsiz,korunmayı bilmeyen maddi durumu elverişli değilken birkaç çocuk yapan insanlar ve sokakta kalan çocuklar var ama bunlar var diye çocuk yapmaktan vazgeçemeyiz herşey ailenin kendisinde biter o aile çocuğuu yetiştirecek bilgide değildir ama bizde o bilinç ve bilgi vardıri, maddi durumda vardır neden yapmayayım. Ayrıca biz bilinçliyiz, insanlara çocuk yapmanın mantıksızlığını anlatmaya çalışıyorum gibi cümleler hoş olmuyor. Yada yapmış çocuğu görsün gününü gibi sözler . 4 yaşındaki çocuğa bencil diyebiliyorsunuz mesela ama unutmayın ki o çocuğun beslenmede, temizlilkte kendini geliştirmesinden annesine ihtiyacı var tek başına yemek hazırlayıp yiyemez yada tek başına sokağa çıkamaz elbette annesinden bekletintileri olacak bu doğal değil mi. Zaten bu yaştaki bir çocuğa bencil diyenler elbette çocuk yapmasınlar bu gönül işi, severek yapılacak birşey. Siz ben böyle düşünüyoum deyip kapatmıyorsunuz çocuğu olanları dışlıyorsunuz. Ama hayat hep böyle gitmeyecek yaşlanacaksınız yalnız klacaksınız huzurevine giderim demek kolay peki yalnızlığı ne yapacaksınız. Gezmek, eğlenmek , arkadaş ortamı da bir yere kadar.. Ben çocuk istiyorum ve onu çok iyi yetiştireceğime inanıyorum bir hayvan sokakta istediği gibi beslenebilir bu hayata uygundur ama bir çocuk asla.

Bakın ben açıklamalarımı yaptım ve konuyu kapattım,size de ayrıyetten açıklama yapardım ama konunun tekrar alevlenmesini istemiyorum..Ben 4 yaşında çocuğa annesinden beklentileri oldu diye bencil demedim,sözlerimi tekrar okumanızı tavsiye ederim.Acaba sizin evladınızın huzur evinde sizi ziyaret edeceğinin garantisi var mı?İşte ben de böyle yalnızlık korkusuyla çocuk yapılmasını korkunç buluyorum..Bana göre de böyle düşünenler elbette çocuk yapmasın..Buyurun burdan yakın..Siz çocukların bencil olduğunu düşündüğüm için çocuk yapmamalı diyorsanız ben de bu yönden sizin gibiler yapmamalı diyorum.Yani anlatmak istediğim karşıt fikirlerin sonu yok..Saygılı olalım aslolan bu!!

Çocuk istememenin bir sürü sebepleri olabilir açıkcası ben yadırgamıyorum çocukları olanlarda çocuğunu sevmeye bilir kim bilir dört duvar arasında neler olduğunu? Tarihte görülüyor ki sırf deneylere ve gözlemlerine dayalı dünya yuvarlaktır diyen bilim adamı idama mahkum edilmiştir!

:KK42:

Ben herkesin fikrine saygılıyım herkes kendince haklı...
Çocuk isteyen de istemeyen de... :87:
Ama her kadın anne olacak kapasitede değil duygusal boyutta... :KK19:
O çocuk kendi kendine büyümeyecek.
Bilinçli ebeveynlere ihtiyacı var... :KK31:
Etrafımıza bakalım yüz binlerce sokak çocuğu, yüz binlerce dilenci çocuk, yüz binlerce psikolojisi bozuk çocuk var...
Psikolojisi bozuk olanların kimi yediği dayaktan, kimi psikolojik baskıdan, kimi de ailesindeki huzursuzluklardan bu hale geliyor...
Böyle çocuklar daha sonra büyüyüp hayata karışacaklar...
Ne kadar sağlıklı hayatlar yaşayacaklar acaba? :97:
Kendini hazır hisseden bireyler çocuk yapsın büyütsün...
Kesinlikle böyle olmalı...
İçindeki şevkat duygusunu paylaşmak isteyen de hayvan beslesin tabii ki...
Onların da sevilmeye ihtiyacı var.
Hayvan üstün, insan üstün tartışması gereksiz bir boyut olmuş...
:82:
:KK42:

Ne yalnızlık korkusuyla çocuk yapılmalı ne de sosyal hayatım olmaz diye çocuktan vazgeçilmeli..her ikiside yanlış bence.
Kendine güvenemeyen,bu kadar büyük sorumluluğun altına girecek cesareti olmayan elbette çocuk sahibi olmak istemeyecek.Bilinçli kadın budur işte..elbette anne olmayı istememek bir suç değildir,aksine bir haktır.Her kadının isteme ya da istememe hakkı vardır.
Burada akıllara takılan "bencil"kelimesi yanlış anlaşılıyor ve telaffuz ediliyor gibime geldi.
Her çocuk bencildir..yalnız buradaki bencillik yetişkin bir insanın bencilliği değildir tabii.Çocuk 4 yaşındayken,yeni yeni bilinci gelişiyor,ben merkezciliğini farkediyor.Ama asla bunu kötü niyetle yapmıyor..Onun için o an kendi isteği önemlidir ve başka bir yol kabul etmez.Bu çok normaldir.
Evet çocuklar çok bencil olurlar,annelerine duygu sömürüsü yaparlar,sonuna kadar kullanılrlar annelerini..bunuda içgüdüyle yaparlar,yapmalılarda..ki hayatı öğrenecekler,tepkilerin farkına varacaklar.Ve bir anneleri varki onları hep şefkatle kucaklayacak,of demeyecek,çocuğun onu kullanmasından haz duyacak.Böylece çocuk anneden sevgiyi, şefkati,sabırı,özveriyi öğrenecek.

Malesef burada çocuk istemiyoruz diye bizi yargılıyor diyen insanlar,
çocuk sahibi olan insanları öyle güzel yargılıyorlar ki.
Yok kadın aldatılıyormuşta, çocuğunun biri psikolojik tedavi görüyormuşta,
bakın siz de hep çocuğu olan kişilerden her defasında örnek verip, yargılıyorsunuz.
Çocuk sahibi olanlarında saygıya ihtiyacı var o zaman.
Çocuk sahibi olmamak adına bu kadar saçma yargılamalarda bulunmak,
ve bu kadar saçma nedenler edinmeyi de anlayamıyorum.
Çocuk sahibi olmak isteyen olur,olmak istemeyen olmaz, kimse kimseye hesap vermek zorunda değil.
4 yaşındaki bir çocuğun bile koskoca bir insan gibi yargılanmasını anlayamıyorum.
Ayrıca koskoca bir insan bile, her insan bile bencildir. Her insanın içinde bencillik vardır.
Çocuk yapmamayı da bilinçlenmek olarak değerlendirmekte bana göre tamamen saçmalık.
Asıl marifet o çocuğu doğru düzgün ,emek vererek yetiştirecek bilinçte olmak,
asıl o zaman bilinçlenmekten bahsedilir.
Biz çok bilinçliyiz, biz süperiz, o yüzden çocuk istemiyoruz demek saçmalık.
Ne bilinç ama.
Biz o zaman bilinç kaybı yaşıyoruz demek ki.

Sayın _Lilium_ 'unda dediği gibi aslolan saygıdır.Bu sebeple rica ediyorum konuyu farklı boyutlara taşımayalım.
Anne olmayı istemek yada istememek kişilerin tercihidir,tercihlere saygılı olalım ve topikte gerginlik yaşanmasına engel olalım.

Konuya sadece gerginlikler olduğunda müdahil olduğumdan,affınıza sığınarak çocuklarda bencillik konunun neresinde ne sebeple dillendirildi bilemiyorum ama unutmayınız,eğer çocuklar bencil diyorsak birkez daha düşünelim.
Bebekler anne rahmine düştüğünde dünyaya gelmek isteyip istemediklerini sorgulamayan bizleriz,onları dünyaya getirdikten sonra cami avlusuna bazende çöp konteynırlarına bırakan yine bizleriz,istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için her yolu deneyen yine bizleriz.
Dünyaya gelen her çocuğun hakkı olan kaliteli bir yaşamı göz ardı eden,ilgi ve şefkatimizi esirgeyen bizleriz.
Çocuk yarın öbürgün size baksın diyede dünyaya getirilmez,siz çocuğunuza ne verirseniz onu yaşarsınız.

Sizce bencil olan küçücük bebekler mi yoksa bizler miyiz?

Lütfen artık topikte anne olmak veya olmamak üzerine yorumlarımızı bebekler üzerinden değilde kendi kişisel tercihlerimiz üzerinden dile getirelim ve ayrıca anne olan arkadaşlarımız lütfen anne olmak istemeyen arkadaşlarımızı sert bir dille eleştirmeyiniz,tercihlere karşıt fikir sunulması hep aynı eksende dönüp durmaktan başka birşey kazandırmaz.

Bakın ben açıklamalarımı yaptım ve konuyu kapattım,size de ayrıyetten açıklama yapardım ama konunun tekrar alevlenmesini istemiyorum..Ben 4 yaşında çocuğa annesinden beklentileri oldu diye bencil demedim,sözlerimi tekrar okumanızı tavsiye ederim.Acaba sizin evladınızın huzur evinde sizi ziyaret edeceğinin garantisi var mı?İşte ben de böyle yalnızlık korkusuyla çocuk yapılmasını korkunç buluyorum..Bana göre de böyle düşünenler elbette çocuk yapmasın..Buyurun burdan yakın..Siz çocukların bencil olduğunu düşündüğüm için çocuk yapmamalı diyorsanız ben de bu yönden sizin gibiler yapmamalı diyorum.Yani anlatmak istediğim karşıt fikirlerin sonu yok..Saygılı olalım aslolan bu!!

Bakın ben sizin çocuk istememenizi yadırgamıyorum sadece sizdxe çocuk yapmak isteyenlere yükleniyorsunuz kendinizce çocuk yapmama bahanelerinizi sıralıyorsunuz merak etmeyin çocuk yapmanında ve onu büyütmeninde zorluklarının biz gibi bilinçli bir çok anne ve anne adayı zaten farkında. Bunu kabullnerek çocuk istiyorlar çünkü o sevgi çok farklı ayrıca ben aman yalnız kalcam diye çocuk yapmıcam ki benden ve eşimden bir parça olsun istiyorum ailein büyümesini, torunlarım olmasını evimde bir neşe ve ayrı bir hava olmasını istiyorum dedim ya çocuk başka bir aşkla yapılır. Sizin yazdığınız sözler hala aklımda 4 yaşında çocuk annesi hasta yapışmış kadına anne oynayalım diye işte bu kadar bencil demiştiniz bende anlatmaya çalıştım ki küçücük çocuğa da sırf siz çocuk istemiyorsunuz diye bencil diyorsunuz. Bir çok bilinçli anneyi aynı kefeye koyup tüm çocuk isteyenleri bilinçsiz ilan ediyoersunuz hayatta biz bilinçliyiz bu kötü dünyaya çocuk getirmiyoruz ama bu durumda çocuk yapanlar bilinçsiz ve düşüncesiz. Ben dediğim gibi çocuğu yetiştirmekle alakası var ne verirseniz onu alırsınız benim eşimde diyor bak bakabilecekmisin, gece uyanacaksın, sinema yok gezmek yok o bu yok bende tamam diyorum hazırım ben ama hazır olmasam daha yapmazdım. Diğer yazdığınız yazılar ortada. Siz kendi doğrularınızı savunun ama anneleride kınamayın lütfen..

Günaydin kzlar topigimize gelen yeni arkadaslar hosgeldiniz.
Ben sahsen cocuksuz ama bir o kadar mutlu bir insan olarak, gecmisimde yasadiklarimla gelecegimde rahat etmek istedim, insallah bazi insanlari rahatsiz etmiyorumdur? Cok mutluyum, rahatim, özgürüm, sorumlulugum yok, iste budur benim icin hayat.
Gecmisimde o kadar zorluklar cektimki, o kadar zor sartlar altinda, tirnaklarimla kaziyarak bu simdiki lüks hayatimi yasiyorum, bunuda bozmak istemiyorum.
Ben böyle mutluyum baskasi baska mutlu.

Benim için konu kapanmıştır,daha cevap vermiyorum
Ne annelere saygısızlık ettim,ne de kendimi bilinçli ilan ettim,
Ne de çocuk istemediğim için çocuklara bencil dedim (bunlar sadece benim gözlemlediklerimdi ki zaten çocukların bencil olduğunu kabul ediyor bir çok anne,bu konuda güzel bir açıklamayı Madamiks arkadaşımız yaptı)
Yargıladığım ve eşi aldatıyor çocuğunun psikolojik sorunları var dediğim kadın yaklaşık yarım saat boyunca beni çocuğa ikna etmek için durmadan konuşan bir kadındı (yani ilk yargılamayı o yaptı ve bana resmen sen deli misin dedi...!)
Ayrıca kedi yavrusunu insan yavrusuna tercih etmem tamamen benim kişisel tercihimdir,sapla samanı karıştırmayalım.Benim amacım insan mı yoksa hayvan yavrusu mu tartışması açmak değildi..

Şimdi bu söylediklerimin ışığında tekrar düşünün ve öyle yazın..Ben anladım ki burası kafamdakileri özgürce anlatabileceğim bir platform değil..Gereksiz alınganlıkların,yanlış anlamaların,hatta hiç anlamamaların önüne geçemiyorum ki sanırım kişilerin bu konuda çok hassas olmalarından ileri geliyor.O yüzden ben de içimden geldiği gibi değil kendimi kısıtlayarak yazacağım bundan sonra..Herkese saygılar..

Son düzenleme:
Malesef burada çocuk istemiyoruz diye bizi yargılıyor diyen insanlar,
çocuk sahibi olan insanları öyle güzel yargılıyorlar ki.
Yok kadın aldatılıyormuşta, çocuğunun biri psikolojik tedavi görüyormuşta,
bakın siz de hep çocuğu olan kişilerden her defasında örnek verip, yargılıyorsunuz.
Çocuk sahibi olanlarında saygıya ihtiyacı var o zaman.
Çocuk sahibi olmamak adına bu kadar saçma yargılamalarda bulunmak,
ve bu kadar saçma nedenler edinmeyi de anlayamıyorum.
Çocuk sahibi olmak isteyen olur,olmak istemeyen olmaz, kimse kimseye hesap vermek zorunda değil.
4 yaşındaki bir çocuğun bile koskoca bir insan gibi yargılanmasını anlayamıyorum.
Ayrıca koskoca bir insan bile, her insan bile bencildir. Her insanın içinde bencillik vardır.
Çocuk yapmamayı da bilinçlenmek olarak değerlendirmekte bana göre tamamen saçmalık.
Asıl marifet o çocuğu doğru düzgün ,emek vererek yetiştirecek bilinçte olmak,
asıl o zaman bilinçlenmekten bahsedilir.
Biz çok bilinçliyiz, biz süperiz, o yüzden çocuk istemiyoruz demek saçmalık.
Ne bilinç ama.
Biz o zaman bilinç kaybı yaşıyoruz demek ki.

:KK9::KK9::KK9:
Çok haklısınız.

Lugatımda 'anne' kelimesinin yer almasını isterdim ama, yok. Bu kelime benim için hiçbir ifade taşımıyor. Peki, annem mi yok, vaaar. Ama anlamı yok, sadece beni dünyaya getiren kadın işte o kadar. Utanmasam adıyla hitap edicem 'anne' diye hitap etmek içimden hiç gelmiyor. Yaşatamadı bana bu duyguyu. Ben yaşamadım, anne misyonunu kazanmış kadından da görmedim, sevgisi nedir tadamadım, dibine kadar yaşadım yanıbaşımda olduğu halde annesizliği, onun kollarında tadamadıklarımı el adamlarında yaşamak istedim kiminde başarıp kiminde başaramasam da, hadi babam döllemeye yaradı ''arkamda annem var kapı gibi korur beni'' dedirtecek hiçbir eylemde bulunamadı. Doğurdu, sadece doğmama neden oldu. Saygım var sadece o da dünyaya getirme zah*****e karşılık. Daha fazlası benden beklenemez zaten..
Bunlar anneyi kötüleme gibi algılanmasın. Sevgi görmemiş birinin, ömür boyu insan yavrusuna sevgi göstermesi çok zor. Tahammül sınırlarını zorlaması gerek, ki ben çok tahammülsüzümdür bazı şeylere karşı. Bünyemden bir varlık ortaya koymak, tüm çilesini çekmek, kazanılan misyona kazanılmamış duyguyu da eklemeye çalışmak, bakmak bakmak ... Yazarken bile boğulur gibi oluyorken, gerçekte dayanılmaz gibi geliyor. 'Bana göre değil çocuk' fikri beynime girdiği andan itibaren yapmamaya özen göstermekle haklı olduğumu şimdilerde daha iyi anlıyorum.

Çocuk sahibi olmak istemiyor çünki yanında ilgisiz bir anne profili var,çokda haklı..

Merhaba arkadaşım,mesajını gördüğümde o kadar şaşırdım ki..Ben de işte anneme aynı bu duyguları besliyorum ve aynı sebeplerden çocuk düşünemiyorum..Bana verilmeyen şefkati,bana öğretilmeyen sevgiyi ben nasıl çocuğuma aktarabilirim ki..Bir de içimde bunca yarayla...Kalbimde kendime yetecek kadar bile şefkat yokken..İnan çok iyi anlıyorum seni..:KK19:

Kendindeki şefkat eksikliğinden dolayı çocuk istemiyor,düşünsenize çocuğuna şefkat gösteremeyen bir kadına anne denebilirmi?Çok haklı..

Merhaba,ben tam anlatamadım sanırım..İnsan sevgisiz büyüyünce kendine karşı daha acımasız,daha sevgisiz oluyor sadece.Mesela ben kendimi hep eleştiririm,hiç beğenmem bunun gibi..Yoksa tabi ki çevreme karşı hatta fazla sevgili ve şefkatliyim..Bu güne kadar aldığım darbelerin çoğu da hep bu yüzden olmuştur..Yani benim derdim sadece kendimle ve çocuk büyütmek büyük sabır işi sadece buna gücüm yok demek istedim..Umarım anlatabilmişimdir.

Evet çocuk büyütmek sabır işi ve herkesin gücü yetmez..çok haklı yine..

bende buyüzden çok düşünceliyim.. ben bebek bakamam onunla uyuyup onunla her dk beraber olamam gibi gelio.kısacası bana göre deil. nişanlımda aksine çook istiyo inşallahh geçicidir..

Sorumluluk alamayacağından korktuğu için çocuk istemiyor.Çok haklı..

böyle düşünenlerin çoğu doğurduğu-doğuracakları bebekleri (ki aslında onlar bir birey bunun farkına varamıyorlar) kendilerine meşkale olarak görüyorlar

Çocuğu kendine meşgale olsun diye doğurmak,oyalanırım onunla diye düşünmek ne kadar yanlış..bu arkadaşımda çok haklı.

Bir kaç alıntı yaptım,buna benzer çok nedende var burada.Okuyunca hepsine çok hak verdim.
O gücü kendinde bulamayan,sorumluluk alamayacak olan,bu meşakkatli işin altından kalkabilecek gücü kendinde göremeyen kadın elbette çocuk sahibi olmak istemeyecek.Aksi takdirde düşünsenize ne facialar çıkar ortaya,yazık değilmi o yavrucaklara..

Madamiks yine çok güzel özetlediniz..Bu kadar iyi analiz edebildiğinize göre psikolog olduğunuzdan şüpheleniyorum artık :)

Madamiks ne güzel yazmis ve anlatmissin. Aynen söylediklerine katiliyorum.
Burda hic kimse kimseyi yadirgamiyor, sadece kendi aramizda dertlesmek, paylasmak istiyoruz. Ki her birimizinde bir nedeni var istememekle.
Bu bir özür degil topluma karsi, bu bir aciklama.
Iyiki hepimiz degisik ve renkliyiz, tek tip insanlar degiliz. Tabiki görüsler ayri olacak. Neticede Allah bizi böyle yaratmis.
Kendimi yeterince aileme feda ettim, daha baska kimse icin feda etmem, edemem, idare edemem.
Her insan kendisini en iyi bilendir. Her kadin kendi secimiyle en iyi hayati secmeli, toplum buna karismadan.

Son düzenleme:
Madamiks yine çok güzel özetlediniz..Bu kadar iyi analiz edebildiğinize göre psikolog olduğunuzdan şüpheleniyorum artık :)

Alaylı psikolog :))
Anlamak isteyerek okuyunca zor olmuyor.

Madamiks ne güzel yazmis ve anlatmissin. Aynen söylediklerine katiliyorum.
Burda hic kimse kimseyi yadirgamiyor, sadece kendi aramizda dertlesmek, paylasmak istiyoruz. Ki her birimizinde bir nedeni var istememekle.
Bu bir özür degil topluma karsi, bu bir aciklama.
Iyiki hepimiz degisik ve renkliyiz, tek tip insanlar degiliz. Tabiki görüsler ayri olacak. Neticede Allah bizi böyle yaratmis.
Kendimi yeterince aileme feda ettim, daha baska kimse icin feda etmem, edemem, idare edemem.
Her insan kendisini en iyi bilendir. Her kadin kendi secimiyle en iyi hayati secmeli, toplum buna karismadan.

Çok hassas bir konu olduğu için yanlış anlaşılmalara müsait.Konu çocuklar olduğu için her yazdığımızı düşünerek yazmamız gerekiyor sadece.Yoksa herkes kendine göre haklı.

Ben daha önce neden istemiyorsunuz (neden sorgulama kelimesi değildi),
en azından mutlaka herkesin kendine göre nedenleri vardır,
ben bunları merak ettim diye özellikle yazmıştım.
Yani insanın birşeyi istemesi kadar, istememesi de doğaldır ve altında kişiye
göre çok başka nedenler yatabilir, bunları bilmek için psikolog olmak gerekmiyor.
Sayfalar önce sordum ben bunu.
Ama buradaki kişiler, kendi nedenlerinden çok, çocukları olan milletle uğraşıyor.
Yok şu komşunun çocuğu şöyle, şu arkadaş çocuğuna şöyle davranıyor,
şu 10 tane çocuk doğuruyor dışarı atıyor bakmıyor, şu kişi bana çocuk yap dedi
ama kocası aldatıyormuş, çocuğu psikolojik tedavi görüyormuş, ne alakası varsa
sanki kadın kocası aldatacak ve çocuğu o hale düşecek diye çocuk yaptı, ya da
kişileri uyarması lazım, bakın sizin de çocuğun olursa benim yaşadıklarımın aynısını yaşarsınız,
yani hiç alakası olmayan yaşamlardan, kimsenin kendine neden üretmesine,
ve pay çıkarmasına gerek yok, herkes kendi kişisel nedenlerini yazsın bence,
milletin yaşantısını değil. Milletin çocuğundan kime ne.
Kişi kendine göre nedenlerle bir çocuğu kaldıramayacaksa, zaten yapmasın.
Ama milletle nasıl bir bağlantı kuruyorlar ben anlamış değilim.
Mesela ben çocuğumu doğurdum diyelim ve sokağa attım,
bunun sizin çocuk sahibi olmamanızla ne nedeni ve alakası var, ben birşey bulamadım.
Siz kılıf bulmaya ve daha önce yazdığınız gibi nedenler bulup eğlenmeye çalışıyorsunuz,
bu eğlenme kelimesini buradaki arkadaşlar kendileri yazdılar.
Evet eğleninde, başkalarının hayatlarıyla ve çocuklarıyla eğlenmeyin.
Kendi hayatlarınızla eğlenin bence.

X