Çocuk sahibi olmayı istememek

Madamiks ne güzel yazmis ve anlatmissin. Aynen söylediklerine katiliyorum.
Burda hic kimse kimseyi yadirgamiyor, sadece kendi aramizda dertlesmek, paylasmak istiyoruz. Ki her birimizinde bir nedeni var istememekle.
Bu bir özür degil topluma karsi, bu bir aciklama.
Iyiki hepimiz degisik ve renkliyiz, tek tip insanlar degiliz. Tabiki görüsler ayri olacak. Neticede Allah bizi böyle yaratmis.
Kendimi yeterince aileme feda ettim, daha baska kimse icin feda etmem, edemem, idare edemem.
Her insan kendisini en iyi bilendir. Her kadin kendi secimiyle en iyi hayati secmeli, toplum buna karismadan.
oliviyacığım kendini ne güzel ifade etmişsin ama bizim ülkede çoğunluk ne düşünüyorsa sende aynı düşüneceksin yada dışlanacaksın halen mahalle baskısı mevcut biz aramızda konuşuyoruz aynı fikirde olmayan neden gocunuyor topiğe gelipte baskı yapıyor
anlamadım

Aman Tiryandifilam bu ne öfke? Kim sana ne yapti burda? Inan cok sasirdim bu siddete :KK53:
Hepimizi suclama hakkin yok canim.
Bu bölümü begenmek mecburiyettinde degil kimse.
Rahatca konusmak, rahatca dertlesmek, rahatca sohbet etmek istiyorum burada. Cokmu zor.
Ben sahsen acik bir kadinim, o zaman basi kapalilarin bölümünü takip edip en ufak aciklara karsi yazilan seyi protesto edeyim. Bumudur yani?
Bu kk`da o kadar ayni görüste olmadigim konular varki, hepsine saldirayimmi?
Lütfen arkadaslarböyle atese körükle gitmekle birsey elde edilmez.
Madem karsi düsüncedesin Tiryandi o zaman dersin yok arkadasim bende bu konuda böyle düsünüyorum bizde bakariz ve derizki evet ya Tiryandi hakliymis be kizlar. Ama hemen bir insanin acigini bulma metoduyla iyi niyet görmüyorum o zaman.

Malesef burada çocuk istemiyoruz diye bizi yargılıyor diyen insanlar,
çocuk sahibi olan insanları öyle güzel yargılıyorlar ki.
Yok kadın aldatılıyormuşta, çocuğunun biri psikolojik tedavi görüyormuşta,
bakın siz de hep çocuğu olan kişilerden her defasında örnek verip, yargılıyorsunuz.
Çocuk sahibi olanlarında saygıya ihtiyacı var o zaman.
Çocuk sahibi olmamak adına bu kadar saçma yargılamalarda bulunmak,
ve bu kadar saçma nedenler edinmeyi de anlayamıyorum.
Çocuk sahibi olmak isteyen olur,olmak istemeyen olmaz, kimse kimseye hesap vermek zorunda değil.
4 yaşındaki bir çocuğun bile koskoca bir insan gibi yargılanmasını anlayamıyorum.
Ayrıca koskoca bir insan bile, her insan bile bencildir. Her insanın içinde bencillik vardır.
Çocuk yapmamayı da bilinçlenmek olarak değerlendirmekte bana göre tamamen saçmalık.
Asıl marifet o çocuğu doğru düzgün ,emek vererek yetiştirecek bilinçte olmak,
asıl o zaman bilinçlenmekten bahsedilir.
Biz çok bilinçliyiz, biz süperiz, o yüzden çocuk istemiyoruz demek saçmalık.
Ne bilinç ama.
Biz o zaman bilinç kaybı yaşıyoruz demek ki.

ben yazacaktım ki siz yaşmışsınız zaten..hep çocuğu olanları eleştiriyorlar(bazıları tabiki) ama ona tek bir laf söylendimi saygı duylmuyor,vs vs denmiş..
sizde çocuğu olanlara ve isteyenlere saygı duyun lütfen ama...bir çok tahrik edici yazı okudum burada..hiç hoş değil..

Aman Tiryandifilam bu ne öfke? Kim sana ne yapti burda? Inan cok sasirdim bu siddete :KK53:
Hepimizi suclama hakkin yok canim.
Bu bölümü begenmek mecburiyettinde degil kimse.
Rahatca konusmak, rahatca dertlesmek, rahatca sohbet etmek istiyorum burada. Cokmu zor.
Ben sahsen acik bir kadinim, o zaman basi kapalilarin bölümünü takip edip en ufak aciklara karsi yazilan seyi protesto edeyim. Bumudur yani?
Bu kk`da o kadar ayni görüste olmadigim konular varki, hepsine saldirayimmi?
Lütfen arkadaslarböyle atese körükle gitmekle birsey elde edilmez.
Madem karsi düsüncedesin Tiryandi o zaman dersin yok arkadasim bende bu konuda böyle düsünüyorum bizde bakariz ve derizki evet ya Tiryandi hakliymis be kizlar. Ama hemen bir insanin acigini bulma metoduyla iyi niyet görmüyorum o zaman.

zaten sizin yazdıklarınıza karşı cevap verdiğini düşünmüyorum arkadaşın..ama yalanmı..ne kadar çok yargılayan var çocuk sahibi olanları..bazı mesajlar o kadar tahrik ediciki kendini aklamak için..insan öfkeleniyor elinde olmadan

evet ara ara bende bu başlığı açıp okuyorum çünkü aynı kaygıları bende yaşıyorum. arkadaşlar o kadar haklıki çocuk yapmama konusunda bende çok endişeliyim, herkes çocuk yapabilir ama herkes bakamaz ve bütün kaygılara kaütılıyorum. Ancak bazı arkadaşların yaptığı yorumlar gerçekten çok acımasız, çocuk sahibi olanları veya olmak isteyenleri aşağılama ve onlara acıma var

Topiği okuyup duruyorum deminden beri...
Geçmiş sayfaları...
Topik sakinleri size bir sorum olacak...
Anneniz karşınıza geçip 'keşke seni doğurmasaydım, ne bencil çocuktun benden 3 öğün yemek isterdin. Altını değişmekle geçirdiğim günlere, yemeğini yedirmek için yaptığım şaklabanlıklara acıyorum, senin yerine köpek kedi besleseydim en azından şimdiye kadar ölürdü, bir ömür beni huzursuz etmezdi.' dese ne derdiniz?
Ne cevap verirdiniz?
Cidden merak ettim... :97:

zaten sizin yazdıklarınıza karşı cevap verdiğini düşünmüyorum arkadaşın..ama yalanmı..ne kadar çok yargılayan var çocuk sahibi olanları..bazı mesajlar o kadar tahrik ediciki kendini aklamak için..insan öfkeleniyor elinde olmadan

Ben bekarım, çocuğum yok.
Ben bile bakarken sinirlerim bozuldu yazılanlara...

Topiği okuyup duruyorum deminden beri...
Geçmiş sayfaları...
Topik sakinleri size bir sorum olacak...
Anneniz karşınıza geçip 'keşke seni doğurmasaydım, ne bencil çocuktun benden 3 öğün yemek isterdin. Altını değişmekle geçirdiğim günlere, yemeğini yedirmek için yaptığım şaklabanlıklara acıyorum, senin yerine köpek kedi besleseydim en azından şimdiye kadar ölürdü, bir ömür beni huzursuz etmezdi.' dese ne derdiniz?
Ne cevap verirdiniz?
Cidden merak ettim... :97:

İşte bazıları alaylı psikolog, anlamaları için okumaları yetiyor, bazılarının da yazanları beynine hard diskle kaydetsen yine de anlamıyor. Ne alaka ya, nasıl mantıksız ve alakasız bi yorum bu? :95:

İşte bazıları alaylı psikolog, anlamaları için okumaları yetiyor, bazılarının da yazanları beynine hard diskle kaydetsen yine de anlamıyor. Ne alaka ya, nasıl mantıksız ve alakasız bi yorum bu? :95:

Sizin mantığınızla birebir aslında :KK3:
Mantık açısından yani...
En basite inmeye çalışarak sordum :KK51:

Ciddi olarak SIKTI bu konu atismalar devam edip duruyor ! Ya hakaret etmeden dusuncelerinizi yazin ya da cezalar razi olun...

Hayyal canim, annem su anda yanimda ve sordum, ne dedi biliyormusun?
Kizim seninle gurur duyuyorum, yaptigim hersey helal olsun sana dedi. Neden biliyormusun? Cünkü beni kiz cocugu oldugum icin dogarken bogmak istedigini ama sonrada bu bogmak istedigi cocuk büyüdü, Almanya gibi gurbet elde ünv. okudu, babasina bakti ölümüne kadar, helal olsun yaptiklarim. Ama o cok sevdikleri erkek cocuklari hicde anne ve babasiyla ilgilenmedi, simdide annem yanimda onada son zamanina kadar krallar gibi yasatacagim, imkanlarim var cünkü.
Hayyalcigim sorunu cevapladim baska bir sorun var ise söyle onuda yanitlamaya hazirim.
Benim cocuklarim babamdi ve simdide annem. Annem cocuk gibi olmus onunla su an oturmus türküler dinliyoruz. Simdilik bu kadar benden arkadaslar annemle ilgilenmem lazim, vaktim olursa gelirim yine.

aslında bu tartışmalardan şu anlaşılıyor: çocuk istemeyenler olarak, çocuğu olanların duygularını anlamamız mümkün değil gibi görünüyor. çünkü örnekler verirken veya yaşananları anlatırken, gözlemlerimizden vs bahsederken tamamen bizim olmayan bir varlık üzerinden "rahatça" konuşabiliyoruz. çocuklu misafir geldiğinde fenalıklar geçiriyorum diyoruz, ki ben de dedim, bunu kolaylıkla yapabiliyor olmamız neden tartıştığımızın da göstergesi bana göre. çocuğu olan arkadaşlar da yorumlarını yaparlarken beli ki kendi çocuklarının yüzü gözlerinin önünden gitmiyor. ve sadece kendi çocuklarını düşünerek "rahatça" yorum yapıyorlar. YANİ FAZLA DUYGUSALIZ her iki taraf olarak...

mantıklı olan bana kalırsa empati yapabilmek. çocuk sahibi olanı anlamak için çocuk sahibi olmak gerekmez, çocuk istemeyeni anlamak için de çocuksuz olmak gerekmiyor! insan olmanın amacı da bu zaten: empati. eğer bir taraf empatiyi es geçerse diğer taraf da çığırından çıkıyor. iki düşünce için de geçerli bu.

ben konuyla ilgili bireysel olarak yaşadığım sorunları defalarca dile getirdim. çocuğum olsun, elinden tutayım seveyim diye düşünen bir erkekle, bir "rahim" bulayım da soyum devam etsin diyen erkek arasında dağlar kadar fark olduğunu biliyorum. aynı düşünce kadın için de geçerli. biliyoruz ki bazı kadınlar "artık doğurmam lazım" deyip koca arayışına çıkıyorlar. erkeği damızlık gören zihniyetle kadını rahim olarak gören zihniyet arasında bir fark göremiyorum. bu noktada ayırt edici olansa sevgi. bir erkeğin beni gerçekten sevip sevmediğini anlamam için çocuk isteyip istemediğini bilmem gerekiyor. bunları sadece kendi adıma söylüyorum. sanki çocuk istiyorsa gerçek anlamda sevmiyormuş gibi hissediyorum.

bazı arkadaşlarsa sevdiği için benden çocuk istiyor diye düşünüyor olabilirler. işte yine "taraf" olmamızın nedenlerinden biri. herkesin ölçütü farklı ve bu çok doğal. ifade biçimlerine de aşırı derecede takılmak doğru değil.

burada çocuk istemeyen arkadaşlar belki bir çocukları olsa çok kadından daha mükemmel anne olacaklar eminim
bende bazen derim her çocuk en iyi en şevkatli en mükemmel anneyi hakediyor
hangimiz öyleyiz kendi adıma konuşayım ben değilim sabırsız ve sinirli olabiliyorum bir çok zaman
sonra üzülüyorum niye öyle davrandım yapmamalıydım diyorum
kendimi sürekli sürekli sorguluyorum
büyük oğluma bakıyorum tamam işte kişiliği oturmaya başladı herkez seviyor sevgi saygı dolu iyi diyorum bu savaşı kazandım sayılır
sonra küçüğe gözüm ilişiyor tüh bunun bişeyi ya eksik ya fazla kaçmış tam fırlama olacak
ama diyorum onunda ergenlik çağı inşallah oda zamanla çok iyi bir eğitimle ve iyi örneklerle sevgiyle çok iyi bir fert olacak
çok zor iyi bir insan yetiştirmek bu rutin işleyişte olmazsak bana bırakılsa bu sorumluluğu üstüme alabilirmiydim bilemiyorum
düşünüyorum düşünüyorum sonrada diyorumki
evet yapardım hatta bir tanede kızım olmadığı için üzgünüm
bebeklerin çocukların o yumuk yumuk elleri mis gibi kokuları o masum çıkarsız hallerine bayılıyorum
benim için bir bebeği kucağıma alıp sevmek terapi adeta
istemeyen arkadaşlarıma çok saygıyla bakıyorum o ayrı
çünki kendilerini bilmeden bir sürü çocuk yapıp
onu sevgisizliğe ilgisizliğe mahkum eden anneden bin kat daha fazla saygıyı hakediyorlar

Son düzenleme:
Ne yalnızlık korkusuyla çocuk yapılmalı ne de sosyal hayatım olmaz diye çocuktan vazgeçilmeli..her ikiside yanlış bence.
Kendine güvenemeyen,bu kadar büyük sorumluluğun altına girecek cesareti olmayan elbette çocuk sahibi olmak istemeyecek.Bilinçli kadın budur işte..elbette anne olmayı istememek bir suç değildir,aksine bir haktır.Her kadının isteme ya da istememe hakkı vardır.
...
Tüm yazın için tebrik ve teşekkür ediyorum, asıl noktaları çok güzel çıkarıp altını çizmişsin. :KK42:

Çocuk yapmamayı da bilinçlenmek olarak değerlendirmekte bana göre tamamen saçmalık.
Asıl marifet o çocuğu doğru düzgün ,emek vererek yetiştirecek bilinçte olmak,
asıl o zaman bilinçlenmekten bahsedilir.
Biz çok bilinçliyiz, biz süperiz, o yüzden çocuk istemiyoruz demek saçmalık.
Ne bilinç ama.
Biz o zaman bilinç kaybı yaşıyoruz demek ki.

Bilinç, insanın kendisini ve çevresini tanıma yeteneğidir. Yani bu topicte defalarca demek istediğimiz "bilinç" ten kastımız insanların kendini tanıyıp, kendi özelliklerini süzgeçten geçirip, çocuğuna mutlu bir hayat sunabileceğine inanmıyorsa sadece anneliği tatmak adına bencilce ve düşüncesizce davranmadan, dünyaya gelecek o canlara karşı olan sorumluluğun düşünülüp karar verilmesi!

Ben burada kimseye rastlamadım açıkçası (gözümden kaçmış mesajlar varsa bilemeyeceğim) çocuk yaptığı için bir insanı bilinçsiz diye yargılayan.

Bir kaç alıntı yaptım,buna benzer çok nedende var burada.Okuyunca hepsine çok hak verdim.
O gücü kendinde bulamayan,sorumluluk alamayacak olan,bu meşakkatli işin altından kalkabilecek gücü kendinde göremeyen kadın elbette çocuk sahibi olmak istemeyecek.Aksi takdirde düşünsenize ne facialar çıkar ortaya,yazık değilmi o yavrucaklara..[/I][/B]
:13:

Madamiks ne güzel yazmis ve anlatmissin. Aynen söylediklerine katiliyorum.
Burda hic kimse kimseyi yadirgamiyor, sadece kendi aramizda dertlesmek, paylasmak istiyoruz. Ki her birimizinde bir nedeni var istememekle.Bu bir özür degil topluma karsi, bu bir aciklama. Iyiki hepimiz degisik ve renkliyiz, tek tip insanlar degiliz. Tabiki görüsler ayri olacak. Neticede Allah bizi böyle yaratmis.
Kendimi yeterince aileme feda ettim, daha baska kimse icin feda etmem, edemem, idare edemem.
Her insan kendisini en iyi bilendir. Her kadin kendi secimiyle en iyi hayati secmeli, toplum buna karismadan.

oliviyacığım kendini ne güzel ifade etmişsin ama bizim ülkede çoğunluk ne düşünüyorsa sende aynı düşüneceksin yada dışlanacaksın halen mahalle baskısı mevcut biz aramızda konuşuyoruz aynı fikirde olmayan neden gocunuyor topiğe gelipte baskı yapıyor
anlamadım
:KK42::13:

aslında bu tartışmalardan şu anlaşılıyor: çocuk istemeyenler olarak, çocuğu olanların duygularını anlamamız mümkün değil gibi görünüyor. çünkü örnekler verirken veya yaşananları anlatırken, gözlemlerimizden vs bahsederken tamamen bizim olmayan bir varlık üzerinden "rahatça" konuşabiliyoruz. çocuklu misafir geldiğinde fenalıklar geçiriyorum diyoruz, ki ben de dedim, bunu kolaylıkla yapabiliyor olmamız neden tartıştığımızın da göstergesi bana göre. çocuğu olan arkadaşlar da yorumlarını yaparlarken beli ki kendi çocuklarının yüzü gözlerinin önünden gitmiyor. ve sadece kendi çocuklarını düşünerek "rahatça" yorum yapıyorlar. YANİ FAZLA DUYGUSALIZ her iki taraf olarak...

mantıklı olan bana kalırsa empati yapabilmek. çocuk sahibi olanı anlamak için çocuk sahibi olmak gerekmez, çocuk istemeyeni anlamak için de çocuksuz olmak gerekmiyor! insan olmanın amacı da bu zaten: empati. eğer bir taraf empatiyi es geçerse diğer taraf da çığırından çıkıyor. iki düşünce için de geçerli bu.
ben konuyla ilgili bireysel olarak yaşadığım sorunları defalarca dile getirdim. çocuğum olsun, elinden tutayım seveyim diye düşünen bir erkekle, bir "rahim" bulayım da soyum devam etsin diyen erkek arasında dağlar kadar fark olduğunu biliyorum. aynı düşünce kadın için de geçerli. biliyoruz ki bazı kadınlar "artık doğurmam lazım" deyip koca arayışına çıkıyorlar. erkeği damızlık gören zihniyetle kadını rahim olarak gören zihniyet arasında bir fark göremiyorum. bu noktada ayırt edici olansa sevgi. bir erkeğin beni gerçekten sevip sevmediğini anlamam için çocuk isteyip istemediğini bilmem gerekiyor. bunları sadece kendi adıma söylüyorum. sanki çocuk istiyorsa gerçek anlamda sevmiyormuş gibi hissediyorum.

bazı arkadaşlarsa sevdiği için benden çocuk istiyor diye düşünüyor olabilirler. işte yine "taraf" olmamızın nedenlerinden biri. herkesin ölçütü farklı ve bu çok doğal. ifade biçimlerine de aşırı derecede takılmak doğru değil.

Cemre saygi duyarim canim.Cok güzel anlatmissin.
Savascim sen benim tercümanimsin sanki ya, yorumuna bayildim (her zamanki gibi).
Ya kizlar sizin gibi olaya objektif bakanlari görünce cok mutlu oluyorum, özellikle Ema1 gibi veya simdide Cemre gibi anne olup bizi anlayanlari tebrik ediyorum.

Fiyonk canim süpersin ya. Empati kurmak icin iyi niyetli olmali insanlarin. Ben burda bazen iyi niyet göremiyorum.

burada çocuk istemeyen arkadaşlar belki bir çocukları olsa çok kadından daha mükemmel anne olacaklar eminim
bende bazen derim her çocuk en iyi en şevkatli en mükemmel anneyi hakediyor
hangimiz öyleyiz kendi adıma konuşayım ben değilim sabırsız ve sinirli olabiliyorum bir çok zaman
sonra üzülüyorum niye öyle davrandım yapmamalıydım diyorum
kendimi sürekli sürekli sorguluyorum
büyük oğluma bakıyorum tamam işte kişiliği oturmaya başladı herkez seviyor sevgi saygı dolu iyi diyorum bu savaşı kazandım sayılır
sonra küçüğe gözüm ilişiyor tüh bunun bişeyi ya eksik ya fazla kaçmış tam fırlama olacak
ama diyorum onunda ergenlik çağı inşallah oda zamanla çok iyi bir eğitimle ve iyi örneklerle sevgiyle çok iyi bir fert olacak
çok zor iyi bir insan yetiştirmek bu rutin işleyişte olmazsak bana bırakılsa bu sorumluluğu üstüme alabilirmiydim bilemiyorum
düşünüyorum düşünüyorum sonrada diyorumki
evet yapardım hatta bir tanede kızım olmadığı için üzgünüm
bebeklerin çocukların o yumuk yumuk elleri mis gibi kokuları o masum çıkarsız hallerine bayılıyorum
benim için bir bebeği kucağıma alıp sevmek terapi adeta
istemeyen arkadaşlarıma çok saygıyla bakıyorum o ayrı
çünki kendilerini bilmeden bir sürü çocuk yapıp
onu sevgisizliğe ilgisizliğe mahkum eden anneden bin kat daha fazla saygıyı hakediyorlar
anne olupta empati kurmak ayrı bir zenginliktir zaten alıngan,anlayışsızların niyeti topiği kapattırmak bilinki siyah varsa beyazda var

aynı empatiyi anne olmak istemeyenlerde kurmalı bence!!!! yanlışmıyım..
bana doğal geliyor anne olmak zorunda değil kimse..istememeside no9rmaldir..
arkadaşlarımdanda var..ama bana asla burada yazılanlar gibi davranmadılar..
bu cümleleri asla onlardan duymadım,alaycı,aşalağılayan yazı çok burda kusura bakmayın..
sonrada bizi anlayamıyorsunuz saygı duymuyorsunuz,anlamakta meziyet diyorsunuz..ama beklentilerinizi dillendirmeden önce kendiniz uygulamalısınız..
herkesi kapsamıyor bu yazdıklarım herkes üstüne alınmasın..kim ne yazdığını iyi biliyor zaten

X