Çocuk sahibi olmayı istememek

Ema1 canimsin ya, vallahi senin gibi kadinlara bayiliyorum ya? Senin gibi olgun, dürüst, dertlesebilen, kadin gibi kadinsin canim ya. Aslinda senin gibi düsünen anneler herkes hosgelmis bu bölüme.
Ama gel görki bazi hemcinslerimizi anlayamiyorum inan. Yani nedir problem ben hala anlamis degilim.
Ki biz burda bizimle empati kuran cocuklu olan kadinlar ve cocuksuzlar ne güzel sohbet ederken neden böyle birsey oluyor ya?
Ben anlamadim.
Bencede artik bu gibi insanlari kaideye almayalim, yolumuza devam edelim.

Olivia senin eşin gibisi de zor bulunur hatta hiç bulunamıyor,.

Şekil B 1: ben :KK70:

Ne güzel eşinle çok güzel, mutlu ve dolu dolu bir hayatın var. Çocuksuz da çok güzel bir hayat yaşanabiliyor işte...

Son düzenleme:
Brsnz cok tesekkür ediyorum.
Ben varya buranin cok eskilerindenim, yani kk acildigindan bir kac ay sonra ben buraya üyeydim, cok güzel zamanimiz gecti burda, belki 10 sene olmustur, benim nickim basindan beride olivia`dir.
Simdide sag olsun Endulus böyle bir konu acinca tabiki cok sevindim ve ilk defa acik acik cocugum yok, cünkü istemiyorum diyebildim, resmen bir " Coming out " yasadim.
Eeee birde sizler gibi hosgörülü hemcinslerimle sohbet etme imkani doguncada cok mutlu oldum.
Inan su bir gercek ister cocuklu ister cocuksuz, senin hayata bakis acinla hayat güzeldir.
Ben cok kitaplar okudum ve hepside bunu söylüyor, ne para ne pul, ne cocuk, nede cocuksuz, nede es veya single hic fark etmiyor, hayati algilamanla alakali mutlu olmak.
Eger her sabah ve her aksam Allahim sana sükürler olsun bu verdigin nimetlere diyebiliyorsan. Eger her saniye yasadiginin kiymetini biliyorsan, eger Yüce rabbimin bu var ettigi cicegi, böcegi, hayvani ve insani seviyorsan iste sen o zaman mutlusun.
Mutlu oluncada cevrene saygi duyuyorsun, emege saygi duyuyorsun, insanlari seviyorsun, herkesin iyiligini istiyorsun, kimseyi rahatsiz etmiyorsun, kimseden beklentin olmuyor, cevreme nasil yardimci olurumla mesgul oluyorsun. Onun icin Cem Yilmaz`in bir Hindistani anlatan parodisinde " Sevgi icimizde " geldi aklima . Iste öyle sevgi icimizde ya vardir ya yoktur. Allaho mutlulugu, huzuru olmayanlarada versin.

Ben varya buranin cok eskilerindenim, yani kk acildigindan bir kac ay sonra ben buraya üyeydim, cok güzel zamanimiz gecti burda, belki 10 sene olmustur, benim nickim basindan beride olivia`dir.
Simdide sag olsun Endulus böyle bir konu acinca tabiki cok sevindim ve ilk defa acik acik cocugum yok, cünkü istemiyorum diyebildim, resmen bir " Coming out " yasadim.
Eeee birde sizler gibi hosgörülü hemcinslerimle sohbet etme imkani doguncada cok mutlu oldum.
Inan su bir gercek ister cocuklu ister cocuksuz, senin hayata bakis acinla hayat güzeldir.
Ben cok kitaplar okudum ve hepside bunu söylüyor, ne para ne pul, ne cocuk, nede cocuksuz, nede es veya single hic fark etmiyor, hayati algilamanla alakali mutlu olmak.
Eger her sabah ve her aksam Allahim sana sükürler olsun bu verdigin nimetlere diyebiliyorsan. Eger her saniye yasadiginin kiymetini biliyorsan, eger Yüce rabbimin bu var ettigi cicegi, böcegi, hayvani ve insani seviyorsan iste sen o zaman mutlusun.
Mutlu oluncada cevrene saygi duyuyorsun, emege saygi duyuyorsun, insanlari seviyorsun, herkesin iyiligini istiyorsun, kimseyi rahatsiz etmiyorsun, kimseden beklentin olmuyor, cevreme nasil yardimci olurumla mesgul oluyorsun. Onun icin Cem Yilmaz`in bir Hindistani anlatan parodisinde " Sevgi icimizde " geldi aklima . Iste öyle sevgi icimizde ya vardir ya yoktur. Allaho mutlulugu, huzuru olmayanlarada versin.

Amin..

Mutlu olan insan başkasının da mutlu olmasını ister. Ama ne yazık ki biizm toplumuzda bu geçerli değil işte.

Kendi çekmiş, kendi sıkıntı yaşamış başkası da sıkıntı yaşasın ister.

Yeni evlenirsin mutlusundur dur daha bunlar iyi günlerin, ben seni 3 ay sonra görcem.

Hamile kalırsın dur dahaa bunlar iyi zamanların hele bir doğsun, gürürsün o zaman.

Ne bileyim bir kadın iyi bir yerlere gelir hemen hıııı kimbilir kimlerle bilmem ne oldu da buralara geldi. Ama erkek hep bileğin hakkıyla bir yerlere gelmiştir..

Ben birgün keyfimden çocuk yapmak istemiyorum, kocamla hayatıı yaşamak istiyorum, para da zaman da moral de keyif de bize kalacak, çocuk kahrı çekemem demiştim.

Vay efendim şimdiki gençler pek keyif düşkünüymüş, vay efendim onlar nasıl çekmiş, bizden birşey olmazmış ya..

Dedim banane, bana ne.Çekmeseydiniz. Sonuçta çocuk yapmak veya yapmamak sizin elinizdeydi.

Başka yerde de demişimdir mutlaka.

Batı toplumlarında ip cambazını ha geçti ha geçecek diye, doğu toplumlarında ha düştü ha düşecek diye izlerlemiş.

İnşallah bundan sonra kendisi mutlu ve en azından başkasının rahatlığını, mutluluğunu kıskanmayan, başkalarının hayatlarına, düşüncelerine saygılı çocuklar yetişir..

Ha bu arada radyoda dinlemiştim geçen sene doğum yapanların sayısı diğer yıllara göre 1.5 milyon kişi düşmüş :) Başbakan boşuna üç çocuk demiyor :p . Herşeyi halledip, güllük gülistanlık yapıp da yatak odasına kadar giren bir başbakanımız var :KK70: Ne mutlu :p

Son düzenleme:
kizlar tek tek alinti yapamadim ama olivia, emu, fiyonk_ dediklerinize harfiyen katildim. alminacinar anlatamiyoruz galiba ya biz cocuk istemiyoruz. kadin hala 'sipalari'nin dogum hikayesini anlatiyor bize.

hayir aptal degiliz biz. tamam senin gibi tibbi kazanip baska bi bolum tercih etmedik belki ama, o yazdigin fiziksel ozelliklerin ve gostermeye calistigin 'zeka'n disinda, buyuk bi kompleks oldugunu gorecek kadar zekiyiz. zaten komplekssiz olsan ya da bizi umursamasan, bu basliga bir mesaj bile yazmazdin. ama sen inatla yaziyorsun, neden, bilincaltini rahatlatmak icin, 'ben anneyim ama mutluyum' imaji vermek icin. ama yemiyoruz. kusura bakma ama bizim uykumuz, vucudumuz, zamanimiz kiymetli.

hadi sana iyi gunler.

Mutlu oluncada cevrene saygi duyuyorsun, emege saygi duyuyorsun, insanlari seviyorsun, herkesin iyiligini istiyorsun, kimseyi rahatsiz etmiyorsun, kimseden beklentin olmuyor, cevreme nasil yardimci olurumla mesgul oluyorsun.
Onun icin Cem Yilmaz`in bir Hindistani anlatan parodisinde " Sevgi icimizde " geldi aklima . Iste öyle sevgi icimizde ya vardir ya yoktur. Allaho mutlulugu, huzuru olmayanlarada versin.

Olay budur! Ben de daha önce yazmışımdır belki ama tekrar olsa da yazayım: bebek isteyen ve hamilelik haberini aldığım arkadaşlarım için nasıl onları düşünerek her hücreme kadar sevinebiliyorsam, yeri geldiğinde onların hamile kalabilmesi için dua edebiliyorsam hatta; aynı dostluğu ve önemsenmeyi ya da nasıl diyeyim anlayışı o arkadaşlarımın da benim çocuk sahibi olmama kararıma göstermelerini ve lafı dönüp dolaştırıp çocuk konusuna getirip, allah herkese versin, değişir değişir fikirlerin, çocuksuz olur mu, ileride pişman olursun vb... diye beni kendilerinden soğutmamalarını bekliyorum. :KK36:

Olivia'nın dediği gibi önemli olan istediğiniz bir hayatı yaşayabilmeniz, neden bir insan bir insanın istemediği bir hayatı yaşamasını ister, diler ki? ben birkaç defa anlattıktan sonra hala aynı şekilde devam eden kaç yıllık eş-dostlarıma mesafe koydum ister istemez... belki de dostum sanmışım, arkadaş diyorum artık sadece...

Amin..

Mutlu olan insan başkasının da mutlu olmasını ister. Ama ne yazık ki biizm toplumuzda bu geçerli değil işte.

Kendi çekmiş, kendi sıkıntı yaşamış başkası da sıkıntı yaşasın ister.

Yeni evlenirsin mutlusundur dur daha bunlar iyi günlerin, ben seni 3 ay sonra görcem.

Hamile kalırsın dur dahaa bunlar iyi zamanların hele bir doğsun, gürürsün o zaman.

Ne bileyim bir kadın iyi bir yerlere gelir hemen hıııı kimbilir kimlerle bilmem ne oldu da buralara geldi. Ama erkek hep bileğin hakkıyla bir yerlere gelmiştir..

Ben birgün keyfimden çocuk yapmak istemiyorum, kocamla hayatıı yaşamak istiyorum, para da zaman da moral de keyif de bize kalacak, çocuk kahrı çekemem demiştim.

Vay efendim şimdiki gençler pek keyif düşkünüymüş, vay efendim onlar nasıl çekmiş, bizden birşey olmazmış ya..

Dedim banane, bana ne.Çekmeseydiniz. Sonuçta çocuk yapmak veya yapmamak sizin elinizdeydi.

Başka yerde de demişimdir mutlaka.

Batı toplumlarında ip cambazını ha geçti ha geçecek diye, doğu toplumlarında ha düştü ha düşecek diye izlerlemiş.
İnşallah bundan sonra kendisi mutlu ve en azından başkasının rahatlığını, mutluluğunu kıskanmayan, başkalarının hayatlarına, düşüncelerine saygılı çocuklar yetişir..

Ha bu arada radyoda dinlemiştim geçen sene doğum yapanların sayısı diğer yıllara göre 1.5 milyon kişi düşmüş :) Başbakan boşuna üç çocuk demiyor :p . Herşeyi halledip, güllük gülistanlık yapıp da yatak odasına kadar giren bir başbakanımız var :KK70: Ne mutlu :p

ip cambazı örneğini hatırlıyorum, gerçekten çok güzel anlatıyor toplumumuzun genel yapısını. 1,5 milyon düşmüş mü??? duy da inanma:)))

Son düzenleme:
kizlar tek tek alinti yapamadim ama olivia, emu, fiyonk_ dediklerinize harfiyen katildim. alminacinar anlatamiyoruz galiba ya biz cocuk istemiyoruz. kadin hala 'sipalari'nin dogum hikayesini anlatiyor bize.

hayir aptal degiliz biz. tamam senin gibi tibbi kazanip baska bi bolum tercih etmedik belki ama, o yazdigin fiziksel ozelliklerin ve gostermeye calistigin 'zeka'n disinda, buyuk bi kompleks oldugunu gorecek kadar zekiyiz. zaten komplekssiz olsan ya da bizi umursamasan, bu basliga bir mesaj bile yazmazdin. ama sen inatla yaziyorsun, neden, bilincaltini rahatlatmak icin, 'ben anneyim ama mutluyum' imaji vermek icin. ama yemiyoruz. kusura bakma ama bizim uykumuz, vucudumuz, zamanimiz kiymetli.

hadi sana iyi gunler.

ne kıskançlığım kaldı ne kompleksli oluşum..:KK9:hakaretin ardı arkası kesilmiyor..kimseye anne olun demedim topikte...aman anne olun ne olur ,aaa nasıl olmaz mı yazdım ??okumak başka,okuduğunu anlamak bambaşka...çocuk sahibi olmayı istememek de bir seçimdir..kimseyi yargılamadım çocuk istemiyor diye..aksine olabilir diye düşündüm..gerçek hayatta çocuksuz arkadaşlarımla hiçbir sorun yaşamazken burada eşimin beni aldatacağına inanmak isteyen bir insanın amacının ne olduğunu tarafsız okuyan herkes anlar.....neden kıskançlığı o kadar diline taktın? bilinçaltı durumu olmasın sakın ? :KK23:

yanlızlık duygusu ile anne olmadığımı ,kendime ait duyguları yazdım..saygıdan ,hoşgörüden bahsedip erkek olduğumu iddia edecek kadar seviyesizleşti herşey....
"kaale " yerine "kaide " diye yazan birinin aldığı eğitimden ne olur........:KK68:

..

Son düzenleme:
düzeltme yapılacaksa doğru şekilde yapılmalıdır, "kaale" değil "kale almamak"tır doğrusu iki a ile yazılmaz :KK68:

Deyimler sözlük kaale almamak anlamı
yıukarı aşağı en üste çık
turkcetoturkce anlamı anlamı:
kaale almamak; önemsiz görmek, sözünü etmeye değer bulmamak.o, kaale alınacak bir insan değil.

kaynak :kaale almamak Szlk Anlamlar

Arkadaşlar uyarımı tekrarlıyorum, lütfen kurallara uygun davranalım.

İçerikle ilgili paylaşımlara devam edelim, konu dışı mesaj yazmayalım ve ikili diyalogları sürdürmeyelim.

ip cambazı örneğini hatırlıyorum, gerçekten çok güzel anlatıyor toplumumuzun genel yapısını. 1,5 milyon düşmüş mü??? duy da inanma:)))

Heee hemde TRT FM'de dinlemiştim.

Bilmem belki başbakanın 3 çocuk takınıtısından veya doğum oranları düşüyor, nüfusumuz Avrupa gibi yaşlanıyor korkusunu salmak için sahte bir istatistiktir :)

Dünyadikelere sen iş , aş verememişsin de birde yenilerini istiyorsun.

Siyasetçilerinde çok işine gelir aslında istediğin her yere çekebileceğin eğitimsiz, aç, boş koca bir yığın. :KK68: Ama kabak terör, kapcak, hırsızlık, tecavüzcü olarak milletin başına patlıyor, millet de Stalin'in tavuğu örneği gibi bunları başına veren devlete sığınıyor.

Son düzenleme:
Arkadaslar özür dilerim türkcemde hatalar olabilir, cünkü 2 yasimdan beri Almanya`da yasadim. Burada okudum,burada büyüdüm ama elimden geldigi kadar türkceyi güzel kullanmak istiyorum. Düzeltme icinde tesekkürler AlmiraCinar.

Dün alt komşumuzla sohbet ettik aklıma burdaki paylaşımlarınız geldi...
Sürekli çocuklarına bağırır ve dayak atar, hatta hakaret, küfür duyduğumuzda olur üst katta, kahroluruz..:KK25:
Çünkü annem 3 sene dünyalar güzeli bir kız çocuğuna bakıcılık yaptı, gözümüzden esirgerdik..
Neyse komşumuzun iki evladı var fakat ikisini de isteyerek dünyaya getirmemiş..Bunu kendi dile getirdi.
"Ben anne olebilecek bir kadın değilim" dedi..
"Hiç çocuklara öyle içim gitmiyor, kendi çocuklarıma bile sabırlı,anlayışlı değilim. imkanım olsa doğurmazdım." dedi..
Çok üzüldüm hem onun için ama daha çok çocuklar için..:KK59:
Yaşadığı hayattan nefret ediyor çocukları olduğu için..
Ve çocukların her halinden belli malesef annelerinin bu bakışı...
Bu yüzden kendini tanıyıp buna göre bir yaşam belirleyenl kişiler çok doğru yapıyorlar.:KK42:

Tabi önemli bir nokta, bu ülkeye hayırlı, faydalı, bilinçli bireyler yetiştirme isteğine sahip olan ailelere destek olmak.
Hatta aile kötü bile yetiştirse çocuğunu elini taşın altına koymalı yakınlarında böyle olan varsa..
Çünkü çok klişe ama gerçekten ülkenin geleceği, sosyal hayatın gelişimi genç nesillerin beyinleriyle, ahlaklarıyla şekilleniyor..
Belki özel hayatında anne olmak istemeyen çok bilinçli bir öğretmen olabilir,belki eğiitim düzeyi düşük annelere eli uzanabilecek bir sosyal güvenlik uzmanı, dernekte çalışan bir bayan olabilir bir şekilde çocuklara emek harcamalı toplumdaki bireyler...
Özellikle kadınlar...
Öyle komşumun itirafı bana bunları düşündürdü...:KK68:

Yaa onların nerdeyse nesilleri tükenecek ama adamların tınladığı yok :)) Hayatlarını yaşıyorlar.

Belki yaşlılıktaki bakım,emeklilik vs imkanlarınden dolayı dert etmiyorlardır. Gerçi bizdeki en büyük hata yaşlandığımda bana baksın beklentisi ve bu beklentiyle çocuk yapmak. Bne çok acıyorum bu insanlara.

Zaten bizi AB'ye almamalarının sebeplerinden de birisi bu, aşırı çoğalmamız. Ciddi ciddi bundan ve bizden çok korkuyorlar.

Sevgili Olivia daha iyi bilir mesela :))) Ben bir Fransız birde Malta'lıyla konuşmuştum da siz çok ürüyorsunuz baya ürkütücü,korkunç demişlerdi :)))

Son düzenleme:
evet alminacinar, olivia'nin yaptigi bir yanlisi bulup duzelttin ya aferin sana. bir kelimeyi yanlis kullanmakla 'senin alacagin egitim de..' diye basladin. yazik :)

neyse artik konuyla ilgili yorum yapmak istiyorum. yasasin cocuksuz hayat!! :))

Bende cok görüyorum etrafimda böyle anneleri, ama bir arkadasim var o resmen anneligi dibine kadar yasiyor.
Cocuguyla daha bebek iken yüzmelere gidiyordu, cocuklu anneler toplanip faliyetlere katiliyorlardi. Cok güzel bir anne o. Ve o mutlulugu cocugada yansimis resmen.

Almanya felaket durumda, emeklilik kasasi bosalmis vaziyette, cünkü emekliligimizi ödeyecek gencler yok.
Onun icin hep derim iyiki Türkiye bu durumda degil, ama su bir gercek anneleri tesfik edecek faliyetler yapilmaz ise Türkiye`dede azalma olacagina inaniyorum.
Burda hamile kalinca 2 seneye yakin devlet senin evde cocuguna bakmak icin para veriyor, her cocuga cocuk parasi veriyor. Almanlar yinede cocuk yapma tarafdari degil ama.

Mutlu ve sıcak bir yuvada olan, özellikle anne şevkati, sevgisi gören kadınlar sevgi dolu, şefkatli, ilgili çok tatlı anne oluyorlar. Çünkü sevilmeyi ve sevgiyi tatmışlar hem de dibine kadar tatmışlar, yaşamışlar yani sevmeyi biliyorlar ve çocuklarını da aynı annelerinin kendilerini sevdiği gibi seviyorlar, annelerinden ne gördülerse, ne öğrendilerse onu veriyorlar çocuklarına..

Şimdi ben bilmediğim birşeyi birisine nasıl vereyim. Ne olmazı çok iyi biliyorum ama ne oluru bilmiyorum..

Almanya felaket durumda, emeklilik kasasi bosalmis vaziyette, cünkü emekliligimizi ödeyecek gencler yok.
Onun icin hep derim iyiki Türkiye bu durumda degil, ama su bir gercek anneleri tesfik edecek faliyetler yapilmaz ise Türkiye`dede azalma olacagina inaniyorum.
Burda hamile kalinca 2 seneye yakin devlet senin evde cocuguna bakmak icin para veriyor, her cocuga cocuk parasi veriyor. Almanlar yinede cocuk yapma tarafdari degil ama.

Çocuk parasını da alanlar hep Türklermiş :)

Bizde doğurma oranında azalma olmuş güya..

Milletin rahatına düşkün olması, ekonomik nedenler, ülkenin her geçen gün berbatlaşması özellikle çocuk tacizlerinin artması milleti vaz geçiriyor artık. Biz kendimizi zor geçindiriyoruz, çalışmak zorundayız, kime güvenip bırakıcaz çocukları diyorlar.

Ama şu an endişelenecek durumda değiliz maşallah çok doğurgan bir milletiz baksana şurda bile binlerce üyenin olduğu forumda çocuk istemeyen kaç kişiyiz :)

Son düzenleme:
X