Çocuk sahibi olmayı istememek

Şİmdiki kayınvalideler hakkaten gelin çalışşsın istiyor,garipler sanki kendileri çalışmış

aaaa olurmu hiç,oğullarını parasını yıyor el kızı,töbe töbe:)ama kaynanalar pek meraklı oğlumuzun çocuğu olsun durumlarına,bu kaynana pekde ilginç,oda başka bır yönü işin

burada yazan arkadaşlardan 35 ve üstü olanları tebrik ediyorum.onlar istemiyorum yapmam diyorsa yapmaz artık ama
yaşları 20-35 arası olanlar büyük konuşmasın belli olmaz
hayat (veya toplum) sizi de kıvama getirir,şekillendirir anlamazsınız bile noluyo falan derken bi baktınız annesiniz..
(gene de ideallerinin peşini bırakmayana saygı duyarım)
(birde kimisi vücut bozulması ve doğumdan korkuyo.o bir çeşit fobi.onu ayrı tutarım çocuk istememe seçiminden)

tebrik ediyorum,yazınız çok hoş,ama düşündümde ben acaba hangi gurba giriyorum diye,hepsiyim galiba

Konuyla alakası var mı ama engelli çocuk sahibi olan annelere Allah kolaylık versin. Bleki istisnalar vardır ama engelli çocuğu olan anneler iki kere yanlız kalıyorlar. Sağlıklı çocuğu herkes seviyor, bakıyor ama engelli olunca kendi kocası bile kaçıyor o çocuktan, karısından...

Allah vermesin evet kesinlikle haklısın bu konuda,herkes sağlıklıysa seviyor bebeği
Bırakın ciddi engelliyi,çocukta bir pişik olsa kaçıyor millet,hemen anneye yükleniyor
Allahım herkese sağlıklı bebekler nasip etsin inşallah

Allah vermesin evet kesinlikle haklısın bu konuda,herkes sağlıklıysa seviyor bebeği
Bırakın ciddi engelliyi,çocukta bir pişik olsa kaçıyor millet,hemen anneye yükleniyor
Allahım herkese sağlıklı bebekler nasip etsin inşallah

Aslında aynen katılıyorum...

demek istediğim buydu işte. neyin garantisi var???????

bu hayatta ona bakarsanız hiçbirşeyin garantisi yok kariyer yapıcam dersiniz ama işten çıkarılırsınız. Ancak çocukta hesaplı yapılan birşey değil ki bana bakmazsa yada hal hatırmı sormazsa diye bebek yapmaktan vazgeçilir mi. Bir arkadaşın dediği gibi sevgimi, değerlerimi aşılayacağım ve yaşlanınca hal hatrımı sormasa da benden bir can bir valığa bakmak onu sevmek onun anne demesini duymak. Bu hiçbirşeye değişilmez ki her anne aynı şeyi söyler. Elbette maddiyat önemli önce insanın kendini garanti altına alması lazım ama asla hiç çocuk yapmıcam diyemem. Kalabalık olmayı torun sahibi olmayı istiyorum tam bir aile olmak istiyorum çalışadabilirim çok yoruladabilirim ama o varlık için herşeye değer..

bu hayatta ona bakarsanız hiçbirşeyin garantisi yok kariyer yapıcam dersiniz ama işten çıkarılırsınız. Ancak çocukta hesaplı yapılan birşey değil ki bana bakmazsa yada hal hatırmı sormazsa diye bebek yapmaktan vazgeçilir mi. Bir arkadaşın dediği gibi sevgimi, değerlerimi aşılayacağım ve yaşlanınca hal hatrımı sormasa da benden bir can bir valığa bakmak onu sevmek onun anne demesini duymak. Bu hiçbirşeye değişilmez ki her anne aynı şeyi söyler. Elbette maddiyat önemli önce insanın kendini garanti altına alması lazım ama asla hiç çocuk yapmıcam diyemem. Kalabalık olmayı torun sahibi olmayı istiyorum tam bir aile olmak istiyorum çalışadabilirim çok yoruladabilirim ama o varlık için herşeye değer..

Yaşlandığınızda da aynı düşüncelerle görmek isteriz sizi :nazar:

Yaşlandığınızda da aynı düşüncelerle görmek isteriz sizi :nazar:

ben anne olmak istemeyenleri asla yargılamıyorum bu bir tercih meselesi. Beni yanlış anlamayın. Ancak anaç duygularla yapılabilecek birşey bu. Zaten ya bana bakmazsa, o kadar bakacağım sonra benim kazancım ne olacak bundan diye bir düşünceyle çocuk zaten büyütülmez hiçbir anne de bu çocuk büyüyünce acaba bana bakacak mı ben bu kadar emek veriyorum karşılığını bulacak mıyım diye sormaz kendine soruyorsa zaten hazır değil demektir. Bu çok farklı bir duygu. Eşimle yanyana film izlemek, gezmek, tatillere gitmek, giyinmek, süslenmek bunlar hep bir yere kadar. Artık bir zamandan sonra evde başka can daha isteniyor ilgilenicek, oyalayacak, eve neşe getirecek.. Sonuçta bakmazsa da canı sağolsun huzurevleri var gider yatarız napalım. Ama ben çocuğum ailenin önemini, aile olmanın değerini aşılayacağım. Büyüyünce uyar uymaz o ayrı ama annelik duygunu yaşamk istiyorum bana anne diyecek bir varlık olsun istiyorum bu da benim şahsi düşüncem..

Ailem hala inanamıyor biliyormusun,erkek kardeşim durup durup sen cidden evlendinmi diyor,3 sene geçti bide,kafamdaki evlilik de öyle herkesinki gibi,komşum olsun çay,pasta işine gireyim değil zaten

olması gereken de bu zaten. kadın sadece pasta börek yapıp doğuran bir yaratık değildir kadın bir BİREYdir.

hatrımı sormazsa diye çocuk yapmaktan vazgeçmek değil benim dediğim arkdaşım, çocuk yapmak isteyenler yaşlandığımda bana hal hatır sorar diye çocuk yapıyorlarmış ya, garantisi mi var komik bir durum diyorum.

çocuk yapmak istemeyen bir kadın her durumda çocuk yapmak istemeyecektir bunu anlamanız mümkün olamaz.

eşim çocuk sahibi olmayı istemiyo.hatta şu an ödü kopuyo hamile kalırım fln diye.evleneli 1 ay oldu,ama bende nası olduysa tuhaf bi çocuk isteği doğdu.ara ara bi bebeğim olsun istiyorum,sonra kızım delimisin 1 sene bekle bari diyorum.kredi ödüyoruz,kira ödüyoruz ve sonuç itibariyle çocuk sahibi olamıyoruz.
bende çok idealisttim önceden,yani üniversitede okuduğum zamanlar.yok şu kadar para biriktirmem lazım,yok şööle eğitim vermem lazım,onu yapmam lazım bunu yapmam lazım.ama şimdi bebeği olan tanıdıklarımıza bakıyorum,bi şekilde oluyo,büyüyo o bebeklerde.hemde herkes gayet mutlu,memnun halinden.niye doğdu neden oldu demiyo kimse.ben istemiyorum,olmasın diyemem,Allah birgün bana bir bebek nasip edeceği varsa bile vermez,tadamam annelik duygusunu.

vereliniortak

allah o kayınvalideye akıl fikir versin, daha doğrusu eşinin tüm ailesine, umarım eşin onlardan farklı akıllı bir insandır. bu çok ciddi bir karar, şu anda zaten soğumasaydın da o ailem ortamında (beraber yaşıyorsunuz gibi düşündüm) sağlıklı bir çocuk yetiştiremezmişsiniz sanırım. dilerim bu sorunlarınız sona erer ve sen kendin istemediğin için çocuk dünya getirmezsiniz, ya da ister getirirsin. ama umarım o özgür karar alma hakkını bir gün yaşayabilirsin, sadece onlara inat olsun diye değil. zaten 1 yıllık evlisin, şu anda bu kararı ertelemen çok iyi olmuş bence..

Eşim Allaha sukur iyi birisidir.. ailesine ''eşimin çalışmasını istemıyorum''dediği halde,bunlar aksine tepeme cıktılar.. beraber değiliz 12 saatlık mesafe var aramızda ama esımın yıllık ızınlerınde kaynanamlarda kalıyoruz.
benden çok kendilerine ettiler..ben üzüntüden ,zonayla ardından panik atakla kurtardım ama oğullarını bir ömür kaybettiler..zaten önceden yanı cocuk isterkende olursa kız olsun diye dua etmıstim..sırf ailenın soyadı artık tarihe gömülsün diye..neyse sımdı hiç istemıyorum hemde hiçç.. bilmiyorumkı acaba onlara karsı bu intikam hırsım gecerse yine çocuk isteyecekmıyım , ciddi anlamda sogudum ..bana bebek verıyorlar kucagımda tut diye ben sankı yırtıcı bı hayvan vermısler gibi kollarımla kendımden uzak tutuyorum bebegi,sevgi namına hiçbişey kalmadı içimde.. zaten bebeklerde anlıyormu nedir hemen aglamaya baslıuyorlar.

Şİmdiki kayınvalideler hakkaten gelin çalışşsın istiyor,garipler sanki kendileri çalışmış
kendilerine öyle bi fırsat verılse calısırlarmıs canım benim gibi evde oturup popo buyutmezlermişş.. amac eve para gelsınde nası gelırse gelsın (bulundugum yerlerde fabrıkalarda veya apartman temızlıgı vs calısmalıymısım -yanlıs anlasılmasın kucumsemıyorum ihtiyac olsa gercekten calısırım univ mezunuyum demem (olacam insallah)
aaaa olurmu hiç,oğullarını parasını yıyor el kızı,töbe töbe:)ama kaynanalar pek meraklı oğlumuzun çocuğu olsun durumlarına,bu kaynana pekde ilginç,oda başka bır yönü işin
çalışmadıgım için canım,önce çalış sonra cocuk yap diyorlar bana ..
cocugum masrafsız olsunmuşşş...
çalışsamda çalışmasamda cocukta yok istemiyorum gözleri aydın...

damlasu22 ne mutlu sana 1 aydir evlisin ve hamile kalmayi düsünebiliyorsun, icinden geliyor, Allah o duyguyu icine sokmus. Onun icin bu kadar istiyorsan yap canim, kimseyede bakma. Keske bende senin gibi isteyebilseydim ama o duyguyu icimde yok ettiler, o lükse erisemedim hic hayatimda, anladinmi canim?
Simdi bence bu bölümde fazla dolasma sanada virüsümüzü bulastirmayalim, hazir senin anac duygularin varken. Ciddi söylüyorum bak, saka maka degil bu.
Dejavu-one ilgin ve alakan icin tesekkürler canim, niceleri bizi ikna etmeye calisdida ne yazikki bir faydasi olmadi.Cok gec artik hersey. keske hersey sizlerin anlattigi gibi toz pembe olsaydida bizde isteseydik. Icimiz belki bazi nedenlerden dolayi böyle, kirik, küs, alinmisiz biz hayatada hayatin haberi yok.
Onun icin sende hic kendini yorma, bak nasil hamile kalinir bölümlerde o aradigin seyi bulacaksin. Burda ancak bir kac delüüü toplanmis istemiyorumda istemiyorum diyor.
Isteyen herkese Allah diledigini versin, tüm kalbimle diliyorum, bizede akil fikir versin ne diyeyim?
Sahi kizlar gercekten biz her anne olani destekliyoruz, ama yardimci olamiyoruz, öteki bölümlerde hem pratik hemde kimyasal her konuda hamileligi konusuyorlar lütfen oralara bakinin. Burada bize anneligi anlatmayin lütfen. Kelin yagi olsaymis sacina sürermis. Bilmiyorum uydumu ama anlayan anladi herhalde.

damlasu22 ne mutlu sana 1 aydir evlisin ve hamile kalmayi düsünebiliyorsun, icinden geliyor, Allah o duyguyu icine sokmus. Onun icin bu kadar istiyorsan yap canim, kimseyede bakma. Keske bende senin gibi isteyebilseydim ama o duyguyu icimde yok ettiler, o lükse erisemedim hic hayatimda, anladinmi canim?
Simdi bence bu bölümde fazla dolasma sanada virüsümüzü bulastirmayalim, hazir senin anac duygularin varken. Ciddi söylüyorum bak, saka maka degil bu.
Dejavu-one ilgin ve alakan icin tesekkürler canim, niceleri bizi ikna etmeye calisdida ne yazikki bir faydasi olmadi.Cok gec artik hersey. keske hersey sizlerin anlattigi gibi toz pembe olsaydida bizde isteseydik. Icimiz belki bazi nedenlerden dolayi böyle, kirik, küs, alinmisiz biz hayatada hayatin haberi yok.
Onun icin sende hic kendini yorma, bak nasil hamile kalinir bölümlerde o aradigin seyi bulacaksin. Burda ancak bir kac delüüü toplanmis istemiyorumda istemiyorum diyor.
Isteyen herkese Allah diledigini versin, tüm kalbimle diliyorum, bizede akil fikir versin ne diyeyim?
Sahi kizlar gercekten biz her anne olani destekliyoruz, ama yardimci olamiyoruz, öteki bölümlerde hem pratik hemde kimyasal her konuda hamileligi konusuyorlar lütfen oralara bakinin. Burada bize anneligi anlatmayin lütfen. Kelin yagi olsaymis sacina sürermis. Bilmiyorum uydumu ama anlayan anladi herhalde.

sabah sabah hepinize günaydın diyorum ve küstüm şarkısını yolluyorum
ohaoldumsmile ohaoldumsmile ohaoldumsmile
ay ne geldi aklıma ,ilk evlendiğimiz zamanlardı,eşimle birgün tartıştık,çok kızdırdın beni,hamile olursam birgün,sırf sana inat tutcam içimde çocuğu çıkarmıcam,sen de çatlıcaksın demiştim :KK3: sempatiksalakcinni kaydirigubbakcemile2 :lepi:

bizler cem yılmazın dediği kadın varya,yarım tonluk yogacı,ona parayı vermişiz
sevgi içinde,duygusallık içinde,çocuk da içinde,hepsi içinde meselesi
yaşıyoruz hayatı :teytey: :teytey: :teytey:

Eşim Allaha sukur iyi birisidir.. ailesine ''eşimin çalışmasını istemıyorum''dediği halde,bunlar aksine tepeme cıktılar.. beraber değiliz 12 saatlık mesafe var aramızda ama esımın yıllık ızınlerınde kaynanamlarda kalıyoruz.
benden çok kendilerine ettiler..ben üzüntüden ,zonayla ardından panik atakla kurtardım ama oğullarını bir ömür kaybettiler..zaten önceden yanı cocuk isterkende olursa kız olsun diye dua etmıstim..sırf ailenın soyadı artık tarihe gömülsün diye..neyse sımdı hiç istemıyorum hemde hiçç.. bilmiyorumkı acaba onlara karsı bu intikam hırsım gecerse yine çocuk isteyecekmıyım , ciddi anlamda sogudum ..bana bebek verıyorlar kucagımda tut diye ben sankı yırtıcı bı hayvan vermısler gibi kollarımla kendımden uzak tutuyorum bebegi,sevgi namına hiçbişey kalmadı içimde.. zaten bebeklerde anlıyormu nedir hemen aglamaya baslıuyorlar.

kendilerine öyle bi fırsat verılse calısırlarmıs canım benim gibi evde oturup popo buyutmezlermişş.. amac eve para gelsınde nası gelırse gelsın (bulundugum yerlerde fabrıkalarda veya apartman temızlıgı vs calısmalıymısım -yanlıs anlasılmasın kucumsemıyorum ihtiyac olsa gercekten calısırım univ mezunuyum demem (olacam insallah)

çalışmadıgım için canım,önce çalış sonra cocuk yap diyorlar bana ..
cocugum masrafsız olsunmuşşş...
çalışsamda çalışmasamda cocukta yok istemiyorum gözleri aydın...

bana biri kadının çalışması enayilik dedi
:hulya: :hulya: :hulya:

günaydın,günaydın,günaydın,herkes nedenlerini anlatıyor,bende mantık süzgecimden benımde neden istamedığımı sorguluyorum,istememem sebeleri ve isteme sebepleri çok ilginç kızlar,

gelin bir gün tek bir cümle ile neden ıstemedığımızı ve ısteyenler neden ıstediğini net bir şekilde kısa ve öz yazsın..ilk ben yazıyorum..

ömrümün sonunna kadar değiştiremeyeceğim
birşey olduğu için kesınlıkle ıstemıyorum...

günaydın,günaydın,günaydın,herkes nedenlerini anlatıyor,bende mantık süzgecimden benımde neden istamedığımı sorguluyorum,istememem sebeleri ve isteme sebepleri çok ilginç kızlar,

gelin bir gün tek bir cümle ile neden ıstemedığımızı ve ısteyenler neden ıstediğini net bir şekilde kısa ve öz yazsın..ilk ben yazıyorum..

ömrümün sonunna kadar değiştiremeyeceğim
birşey olduğu için kesınlıkle ıstemıyorum...

en çok azgın migrenimden korkuyorum
ama başka sebeplerim de var tabi,burda zaman zaman yazdım
bizler takıntılıyız beee,herşeyi düzgün yapmaya çalışıyozzz

bende yeni bir konu mu açsam acaba diye süşünürken burayı buldum...

eşim çocuk istiyor.. ama ben şuan istemiyorum yaşım 27 oldu aslında artık geçde olmaya başladı sanırım rahata çok alıştım o sorumluluk ağır gelecekmiş gibi geliyor.
birde ikimizde çalışıyoruz ama sürekli borç ödüyoruz eee çocuk olunca ne olacak bu standardımızı kaybedersek daha kotu olursak düşünceleri beni buna itiyor sanırım ...
hep derlerya çocuk kısmetıyle rızkıyla gelir diye doğrumu bilmiyorum ama yavas yavas da artık anne olma isteğim kabarıyor sanırım bunlar sizcede engel mi??

bende yeni bir konu mu açsam acaba diye süşünürken burayı buldum...

eşim çocuk istiyor.. ama ben şuan istemiyorum yaşım 27 oldu aslında artık geçde olmaya başladı sanırım rahata çok alıştım o sorumluluk ağır gelecekmiş gibi geliyor.
birde ikimizde çalışıyoruz ama sürekli borç ödüyoruz eee çocuk olunca ne olacak bu standardımızı kaybedersek daha kotu olursak düşünceleri beni buna itiyor sanırım ...
hep derlerya çocuk kısmetıyle rızkıyla gelir diye doğrumu bilmiyorum ama yavas yavas da artık anne olma isteğim kabarıyor sanırım bunlar sizcede engel mi??

Allah her kişiyi kendi rızkıyla yaratır,yiyeceğimiz ekmek bile belli
ama insanlar sanıyorki çocuk aileyi zenginleştirir,yok öyle bişey yaaaa,öyleyse niye gününü kuru ekmekle geçiren çocuklar var,valla kim ne derse desin makul ölçülerde maddiyat gerekli bu iş için,evlenirken bile gerekli bence,eskiye göre çok farklı herşey
herşey bi kenara artık çocuğun ilkokulda okuması bile en az aylık 300 TLye bakıyor,en az buda,spor parası,resim parası,okul aile birliği parası,o derneğe yardım parası,şu vakfa yardım parası,kalemleri değiştiriyoruz parası,yeniz sözlük alıyoruz parası,ayşenin babası yeni ayakkabı almış parası
bunlar kolay diyen annelere bravo,paranın nasıl zor kazanıldığını bilmeyenler genelde zaten,baban versin,mecbur
babaların canı çıksın umurlarında değil,sonrada kocimi seviyom
insan çocuğunu da düşünür,alamadım diye söyle örtmenine diyorlar,o çocuk nasıl utanıyor ama

eskiye göre çok farklı herşey
herşey bi kenara artık çocuğun ilkokulda okuması bile en az aylık 300 TLye bakıyor,en az buda,spor parası,resim parası,okul aile birliği parası,o derneğe yardım parası,şu vakfa yardım parası,kalemleri değiştiriyoruz parası,yeniz sözlük alıyoruz parası,ayşenin babası yeni ayakkabı almış parası
bunlar kolay diyen annelere bravo,paranın nasıl zor kazanıldığını bilmeyenler genelde zaten,baban versin,mecbur
babaların canı çıksın umurlarında değil,sonrada kocimi seviyom
insan çocuğunu da düşünür,alamadım diye söyle örtmenine diyorlar,o çocuk nasıl utanıyor ama

ne guzel yazmıssın kız.şu teraziye tıklimde bi katılıvereyım yorumuna alkisalkisalkis

X