Çocuk sahibi olmayı istememek

Çocuk sahibi olamasa bile evlatlık almalı demiş arkadaş..

Seda Sayan gibi buyrun bunu ben büyüttüm helede çok zeki, dersleri de iyise bakın ben yetiştrdim diye ortalarda gerine gerine dolaşcez :)) Hatta bir sefer kadın tek başarım işte bu çocuk bir bunu becerebildim demişti. Önce kısır olmadığımızı ispat edicez doğurarak sonra da kendimizi övcez, çocuk üzerinden övgüler toplayacağız. Tek başarısı çocuk olana bir kadın olmayacağım inşallah...

Küçükken hep hayal ederdim,büyümüşüm çok önemli bir isim olmuşum,çok başarılıyım,ülkem için çok şeyler yapmışım felan,ama evlendirmezdim kendimi hayallerimde,çocuklarım da bütün çocuklar olurdu,Türkan Saylan gibi yani
Ne garipmişim yahuuuu

evet yaaa o kişi anneliğe hakaret etti denmiş ama
anneliği öne sürüp garip davranışlar sergileyenleri eleştirmiş sadece
valla neyse bişey demiyelim
bu anneler kendilerini çok savunuyorlar da onların yetiştirdiği çocukları da ben görüyorum ne yapıyorlar
Düzgün yetiştirenlere lafım sözüm yok tekrar edeyim:KK3: :KK3: :KK3:

Canım benim kimi bayanların anlamamamkta ısrar ettikleri birşey var, biz burda anneliği yermiyoruz ki. Ben çocuğuna çiçek gibi bakan, onunla ilgilenen annelerin ayağın altını öperim.

Apartmanlar dipdipe olunca her konuşulanını, sesi duyuyorsun haliyle. Birgün böyle mıy mıy sesler geliyor ama bir kadın birde çocuk sesi. Dur dedim dinleyeyim. Kadın kuaför, tüm gün ayakta çalışıyor, evine belki 1-2 saat zaman ayırıyor ama o kadın tüm yorgunluğuna rağmen çocuğuyla oturup konuşuyormuş, çocuk anlatıyor annesi tatlı tatlı dinliyor, ses tonu o kadar yumuşak ki çocuğuyla. Çocuğuna bak öyle yapma yavrum böyle yap, arkadaşına öyle davranma babında terbiyesini de veriyor, sanırım diğer taraftan ödev de yapıyorlardı..

Şimdi ben böyle anneye ne diyebilirim yemin ederim gözlerim yaşarmıştı.. Helal olsun..

Ve herkesin çocuk yapma nedeni çok farklı. Soyum devam etsin, yaşlanınca bana baksın veya büyünce çalışsın bana baksın(küçüück çocuklardan ekmek, para bekleyen aileler yok mu) , kaynana-kayınpeder baskısı, toplum baskısı off yapayım bari vs vs..

:)

Küçükken hep hayal ederdim,büyümüşüm çok önemli bir isim olmuşum,çok başarılıyım,ülkem için çok şeyler yapmışım felan,ama evlendirmezdim kendimi hayallerimde,çocuklarım da bütün çocuklar olurdu,Türkan Saylan gibi yani
Ne garipmişim yahuuuu

Aynen ben de yaa hayallerimde hiç evlilik olmadı inanır mısın :))

Annemin suçu aslında.

Bana bebek alacaktı, sen büyüyecen gelinlik kız olacak çocuk yapacan, ne güzel anne olacan demeliydi, böyle büyütmeliydi :))

Bebek almadı mı aldı ama ben onları parçalarmışım :KK70: Kardeşimin arabalarıyla oynardım ben bilmiyorum onlar böyle ışıklı, koca koca tekerlekleri falan bana daha cazip gelirdi.. Kız oyunları evcilik falan ben çok az oynadım. Hep kovalamaç oynardık. Hatta ayağımda ve dizimde o günlerin hatırası durur :)) Bana o güzel günlerimi hatırlatırlar. :)) Bisiklet yarışları falan yapardık ve hep erkek-kız oynardık...

Ve annem de babamda, hep kızım okuyacak, başarılı olacak, ekmeğini alacak, iyi yerlere gelecek, kendi ayaklaır üstünde duracak derlerdi. Bana hiiç evlencn yuva kurcan diye telkin edilmedi. Şimdi şimdi demeye başladılar sırnaşık şey

Birgün misafir var tamam mı,ben mutfaktayım,muhabbet ne bilmiyorum ama babamın şu sözlerini duymuştum:

Ben kızımı ömür boyu bulaşık yıkasın diye mi yetiştirdim, okuttum

Canım babaaammm, senin hakkını asla ödeyemem ben asla.

Son düzenleme:
Canım benim kimi bayanların anlamamamkta ısrar ettikleri birşey var, biz burda anneliği yermiyoruz ki. Ben çocuğuna çiçek gibi bakan, onunla ilgilenen annelerin ayağın altını öperim.

Apartmanlar dipdipe olunca her konuşulanını, sesi duyuyorsun haliyle. Birgün böyle mıy mıy sesler geliyor ama bir kadın birde çocuk sesi. Dur dedim dinleyeyim. Kadın kuaför, tüm gün ayakta çalışıyor, evine belki 1-2 saat zaman ayırıyor ama o kadın tüm yorgunluğuna rağmen çocuğuyla oturup konuşuyormuş, çocuk anlatıyor annesi tatlı tatlı dinliyor, ses tonu o kadar yumuşak ki çocuğuyla. Çocuğuna bak öyle yapma yavrum böyle yap, arkadaşına öyle davranma babında terbiyesini de veriyor, sanırım diğer taraftan ödev de yapıyorlardı..

Şimdi ben böyle anneye ne diyebilirim yemin ederim gözlerim yaşarmıştı.. Helal olsun..

Ve herkesin çocuk yapma nedeni çok farklı. Soyum devam etsin, yaşlanınca bana baksın veya büyünce çalışsın bana baksın(küçüück çocuklardan ekmek, para bekleyen aileler yok mu) , kaynana-kayınpeder baskısı, toplum baskısı off yapayım bari vs vs..

:)

Ay benim yandaki komşum da katmerliyor çocuktan soğumamı
Hergün ses,resmen inletiyorlar kızcağızı,5 yaşında falan heralde,birgün kıyamet koptu evde,herkes kapıları açtı noldu felan,adam üst düzey bişey,o yüzden kimse sesini çıkaramadı
Annem bir gün bendeyken oldu yine,annem takarmı üst düzey felan,kapıyı açmasıyla bağırması bir oldu,ben bir yandan çekindim,bir yandan da afferin anne kız dedim
Annem yapmasaydınız ne bağırtıyorsunuz çocuğu,ayıp yahu,sizimi dinlicez,bizim de çocuğumuz var,ne hakla psikolojisini bozuyorsunuz diye bir bağırdı,ufff yani:eek:lmaz:

Ay benim yandaki komşum da katmerliyor çocuktan soğumamı
Hergün ses,resmen inletiyorlar kızcağızı,5 yaşında falan heralde,birgün kıyamet koptu evde,herkes kapıları açtı noldu felan,adam üst düzey bişey,o yüzden kimse sesini çıkaramadı
Annem bir gün bendeyken oldu yine,annem takarmı üst düzey felan,kapıyı açmasıyla bağırması bir oldu,ben bir yandan çekindim,bir yandan da afferin anne kız dedim
Annem yapmasaydınız ne bağırtıyorsunuz çocuğu,ayıp yahu,sizimi dinlicez,bizim de çocuğumuz var,ne hakla psikolojisini bozuyorsunuz diye bir bağırdı,ufff yani:eek:lmaz:

Hep ses geliyorsa, çocuk ağlıyorsa canım kimliğiniiz vermeden sosyal hizmetleri arayın bence..

Çocuk dayak yiyorsa laftan anlamaz bunlar. Çocuk benim değil mi döverim de severim de mantığı, en azından bir görevli gelir de bunlar azcık kendine çeki düzen verir belki.

Valla canım işte benim de çevremde iyi örnek böyle bir-iki tane :))

mükemmel olmak zorunda değiliz bence..
bu hayatı mükemmeli bulmak için de yaşamıyoruz..
düşünün bir insan çalıştığı yerde emeğini görmek ister ..
eliyle diktiğini biçtiğini görmek göstermek ister..
ve bir yavru..onun en kıymetli varlığı
en muntazam el emeğidir..tek mutluluk kaynağıdır bence..
yıllar sonra geri dönüşümüyle şefkatiyle
sevgisiyle esirmeyen olacak bir çocuk..
en güzel en değer şekilde yetiştirirsek eğer..
toplum düzelsin ahlak düzelsin maddiyat düzelsin
dersek..bizde arada küçülür kaynar toplumdan bi toplum olur kalırız..
isteklerinize saygı duyarım fakat bi bayan evli olup on sene sonra bile
çocuk sahibi olabilmeli..kendine bu haksızlığı yapmamalıdır..
korkularla kehanetlerle vazgeçmek akıl işi değildir..

çocuk yapmalıyım diye düşünerek mükemmel olmaya çalışan, tüm duyguları yaşamalıyım yaşlandığımda kapımı çocuğum çalmalı vs gibi düşüncelerle hayatınızı mükemmelleştirmeye çalışan sizsiniz gibi geliyor bana. :)

herkes çocuk isteyebilir ben istemiyorum, bunu içtenlikle söyleyebiliyor ve yaşantımda da uygulayabiliyorum demek o koskoca mükemmel insan topluluğunun yanında büyükçe bir "kusurla" yaşamak anlamına geliyorken üstelik.

ben çocuğum olursa toplumda daha bir kaynayıp gideceğimi düşünüyorum, siz çocuksuzluğun sizi kaynatacağını vs. yani fikirler farklı çok, bakış açıları farklı doğal olarak böyle oluyor.

herkesin kendi SEÇİMi.

beni ilgilendiren kısmı şu an için, eş adayımın çocuk istememesi için dua etmek. :))

Ne garipmişim yahuuuu

:) ne güzelmiş hayallerin. ben de evli düşünmedim kendimi hiç gelinlik giydiğimi filan hâla düşünemiyorum. kadınların yaptığı ve hayal ettiği pek çok şey saçma geliyor bana. sen evlenmişsin ama sonra.:))

önceden çocukları deli gibi seven , işte daha evlenmeden çocugum ılursa sunu sunu koycam diyen ben :))) şimdilerde istemıyorum !!! sevmıyorum cocukları ,o sevgıyı aldırlar benden ..
sırf calısmadıgım için eşimin ailesi bana ''masraf '' gözüyle bakarken daha doğmamıs cocugum battı gözlerine!!! hırsından gözü dönmüş kaynanam annemi arayıp ''kızın calısmadıgı için masraf zaten bide bebek olursa masraf ikiye katlanır dediği için çocuk istemıyorum ben ,belkı benımkısı ıntıkamdır bılınmez ama çok canımı yaktılar benım çok,,,dil yarası gecmez işte... gecmıyorda..
Allahta onlara ne torun sevgisi yasatsın,ne de torun yuzu göstersin !!!
olan anneme oldu bu konuda ama napalım kurunun yanında yasta yanarmıs..
sımdılık esımı oyalıyorum henuz demedim 4yıl sonra gibilerine (1yıllık evlıyım),ama hiç istemıyorum.

Kusura bakmayin arkadaslar olivia habire tekrarliyor diyeceksiniz ama yeni gelenlere tekrar yazmak mecburiyetinde kaldim.
Ben ne cocuk istedim hayatimda nede evlenmek. Neyseki evlendim ama cocuk istemiyorum.
Istemiyorum, istemedim, istemeyecegim. Yok, öyle bir duygu yok bende.
Bunun eksikliginide hissetmiyorum. Is yerim var, yanimda calisanlarim var, seyahatler yapiyorum, lüks yasiyorum hayat ayaklarimin altinda, istedigim herseyi her an yapabiliyorum. Hersey cocuk degil, hersey para degil, hersey lüks olmasi sart degil ama bir secim yapiliyor bu hayatta ben bu yolu sectim ve cok mutluyum.

O zaman bende diyeyim, herkes ünv okusun diplomasini duvara asin, cünkü her kadin bunu yapmalimi demeliyim? Mutluluk herkese özel bir kavram. Biri öyle, biri böyle mutlu olur.
Hayati ve yasmayi seviyorum, yaslanincada yanliz kalmam, neticede bana bakacak huzur evleri var.
Cocuk yapip yaslaninca yanliz kalmayayim diyorsam, o zaman bende bir sorun vardir demek, cünkü kimseye yük olmayi sevmem, cocugum olsada yine huzur evinde yasamayi tercih ederim.

burada yazan arkadaşlardan 35 ve üstü olanları tebrik ediyorum.onlar istemiyorum yapmam diyorsa yapmaz artık ama
yaşları 20-35 arası olanlar büyük konuşmasın belli olmaz
hayat (veya toplum) sizi de kıvama getirir,şekillendirir anlamazsınız bile noluyo falan derken bi baktınız annesiniz..
(gene de ideallerinin peşini bırakmayana saygı duyarım)
(birde kimisi vücut bozulması ve doğumdan korkuyo.o bir çeşit fobi.onu ayrı tutarım çocuk istememe seçiminden)

burada yazan arkadaşlardan 35 ve üstü olanları tebrik ediyorum.onlar istemiyorum yapmam diyorsa yapmaz artık ama
hayat (veya toplum) sizi de kıvama getirir,şekillendirir anlamazsınız bile noluyo falan derken bi baktınız annesiniz..
(birde kimisi vücut bozulması ve doğumdan korkuyo.o bir çeşit fobi.onu ayrı tutarım çocuk istememe seçiminden)

Ben de 21 yaşındayım ama vücut değil çocuk fobim var :)
Toplumun ne dediği de beni hiç ilgilendirmez. Sonuçta o çocukla uğraşmak zorunda kalacak olan bensem...

ya çok enteresan..arkadaşımla konuşmuştum yaklaşık 4 ay önce..çocuk delisi.ve tedavi oluyor.bense hissiz olduğumu söylemiştim..bana normal olmadığımı söyledi..istemiyorum değil..ama öyle hani olur ya aşırı bi özlem de yok içimde neden bilmiyorum... hazır olmadığımı düşündüğüm için mi?23 yaşındayım..kendime göre planlarım var ama bebek olsa zor olur.ama yapılabilir..neden böyle çevremdeki her kadın gibi 2 yıllık evli olmama rağmen deli gibi bebek istemiyorum..? 5 aydır deniyoduk eşim istiyor çünkü... ona haksızlık ettiğimi düşündüm..
öncesinde 1 yada 2 yıl geçsin sonra düşünürüm heralde diyodum kendi kendime...
şimdi o zamanda geçti..neden böyle ya... bu ayki reglim 1 gün geçti..ama sanmam bebek olacağını...
ben sanırım hazır olmadığımı düşünüyorum.. bilmiyorum ya.. ama bu konuda imtiahan olmaktanda korkuyorum.olmazsa üzülürüm elbette.. herşeyin hayırlısı..

çocuk yapmalıyım diye düşünerek mükemmel olmaya çalışan, tüm duyguları yaşamalıyım yaşlandığımda kapımı çocuğum çalmalı vs gibi düşüncelerle hayatınızı mükemmelleştirmeye çalışan sizsiniz gibi geliyor bana. :)

herkes çocuk isteyebilir ben istemiyorum, bunu içtenlikle söyleyebiliyor ve yaşantımda da uygulayabiliyorum demek o koskoca mükemmel insan topluluğunun yanında büyükçe bir "kusurla" yaşamak anlamına geliyorken üstelik.

ben çocuğum olursa toplumda daha bir kaynayıp gideceğimi düşünüyorum, siz çocuksuzluğun sizi kaynatacağını vs. yani fikirler farklı çok, bakış açıları farklı doğal olarak böyle oluyor.

herkesin kendi SEÇİMi.
beni ilgilendiren kısmı şu an için, eş adayımın çocuk istememesi için dua etmek. :))

vereliniortak

önceden çocukları deli gibi seven , işte daha evlenmeden çocugum ılursa sunu sunu koycam diyen ben :))) şimdilerde istemıyorum !!! sevmıyorum cocukları ,o sevgıyı aldırlar benden ..
sırf calısmadıgım için eşimin ailesi bana ''masraf '' gözüyle bakarken daha doğmamıs cocugum battı gözlerine!!! hırsından gözü dönmüş kaynanam annemi arayıp ''kızın calısmadıgı için masraf zaten bide bebek olursa masraf ikiye katlanır dediği için çocuk istemıyorum ben ,belkı benımkısı ıntıkamdır bılınmez ama çok canımı yaktılar benım çok,,,dil yarası gecmez işte... gecmıyorda..
sımdılık esımı oyalıyorum henuz demedim 4yıl sonra gibilerine (1yıllık evlıyım),ama hiç istemıyorum.

allah o kayınvalideye akıl fikir versin, daha doğrusu eşinin tüm ailesine, umarım eşin onlardan farklı akıllı bir insandır. bu çok ciddi bir karar, şu anda zaten soğumasaydın da o ailem ortamında (beraber yaşıyorsunuz gibi düşündüm) sağlıklı bir çocuk yetiştiremezmişsiniz sanırım. dilerim bu sorunlarınız sona erer ve sen kendin istemediğin için çocuk dünya getirmezsiniz, ya da ister getirirsin. ama umarım o özgür karar alma hakkını bir gün yaşayabilirsin, sadece onlara inat olsun diye değil. zaten 1 yıllık evlisin, şu anda bu kararı ertelemen çok iyi olmuş bence.

Kusura bakmayin arkadaslar olivia habire tekrarliyor diyeceksiniz ama yeni gelenlere tekrar yazmak mecburiyetinde kaldim.
Ben ne cocuk istedim hayatimda nede evlenmek. Neyseki evlendim ama cocuk istemiyorum.
Istemiyorum, istemedim, istemeyecegim. Yok, öyle bir duygu yok bende.
Bunun eksikliginide hissetmiyorum. Is yerim var, yanimda calisanlarim var, seyahatler yapiyorum, lüks yasiyorum hayat ayaklarimin altinda, istedigim herseyi her an yapabiliyorum. Hersey cocuk degil, hersey para degil, hersey lüks olmasi sart degil ama bir secim yapiliyor bu hayatta ben bu yolu sectim ve cok mutluyum.

O zaman bende diyeyim, herkes ünv okusun diplomasini duvara asin, cünkü her kadin bunu yapmalimi demeliyim? Mutluluk herkese özel bir kavram. Biri öyle, biri böyle mutlu olur.
Hayati ve yasmayi seviyorum, yaslanincada yanliz kalmam, neticede bana bakacak huzur evleri var.
Cocuk yapip yaslaninca yanliz kalmayayim diyorsam, o zaman bende bir sorun vardir demek, cünkü kimseye yük olmayi sevmem, cocugum olsada yine huzur evinde yasamayi tercih ederim
.

sen istediğin kadar tekrar ediyor ol ben de her seferinde çak yapacağım sanakaydirigubbakcemile5

şahsen o hayat, toplum beni zaten şekillendirdi, kıvama getirdi, bu yüzden bu kararı aldım. 11 sene önce eski eşiyle çocuk planı olan, ismi bile hazır olan ben, şimdi 30 yaşında en büyük korkum hamile kalmak. doğum fobisi olanları da duymuştum ve kesinlikle hafif bir olay değil, buna da katılıyorum. ancak bir çocuğu doğurmak bile onu yetiştirmenin, onun sorumluluğunun, gelecek kaygısının vb. yanında çok hafif kalıyor benim için.

ya çok enteresan..arkadaşımla konuşmuştum yaklaşık 4 ay önce..çocuk delisi.ve tedavi oluyor.bense hissiz olduğumu söylemiştim..bana normal olmadığımı söyledi..istemiyorum değil..ama öyle hani olur ya aşırı bi özlem de yok içimde neden bilmiyorum... hazır olmadığımı düşündüğüm için mi?23 yaşındayım..kendime göre planlarım var ama bebek olsa zor olur.ama yapılabilir..neden böyle çevremdeki her kadın gibi 2 yıllık evli olmama rağmen deli gibi bebek istemiyorum..? 5 aydır deniyoduk eşim istiyor çünkü... ona haksızlık ettiğimi düşündüm..
öncesinde 1 yada 2 yıl geçsin sonra düşünürüm heralde diyodum kendi kendime...
şimdi o zamanda geçti..neden böyle ya... bu ayki reglim 1 gün geçti..ama sanmam bebek olacağını...
ben sanırım hazır olmadığımı düşünüyorum.. bilmiyorum ya.. ama bu konuda imtiahan olmaktanda korkuyorum.olmazsa üzülürüm elbette.. herşeyin hayırlısı..

birincisi zaten 23 yaşındasın ve kendine göre planların var! yani hayattan tek beklentin çocuk değil. ne mutlu sana! ama sadece eşine haksızlık etmeme adına acele etmemelisin bence çocuk konusunda. daha sonra gerçekleştiremediğin planlardan çocuğunu sorumlu tutabilirsin. nasıl olsa yaşın çok genç.

bu arada senin normal olmadığını düşünen arkadaşın yanlış düşünüyor. normal olmak ne demek? herkesle aynı tutkularımız olunca mı normaliz? aman ben zaten garip, anormal olmayı yeğlerim bu toplumda. malum ...

Yaşlanınca çocuğum bakar inancı artık pek kalmadı
1..ocuğunuzun siz yaşlanmadan ölmeyeceğine dair garantiniz yok
2.Çocuğunuzun başka bir şehirde ya da ülkede yaşamayacağına dair garantinizde yok
3.Çocuğunuzun özürlü doğmayacağına dair garantinizde yok
4.Çocuğunuzun size bakacağına dair garantinizde yok

Bugün huzurevleri çocuğu olup gelmeyen insanlarla dolup taşıyor

2.Çocuğunuzun başka bir şehirde ya da ülkede yaşamayacağına dair garantinizde yok
3.Çocuğunuzun özürlü doğmayacağına dair garantinizde yok
4.Çocuğunuzun size bakacağına dair garantinizde yok

Aynen...
Artık insanlar o kadar nankör ki...
Bakacaklarına nasıl inanıyorlar anlamıyorum...

:) ne güzelmiş hayallerin. ben de evli düşünmedim kendimi hiç gelinlik giydiğimi filan hâla düşünemiyorum. kadınların yaptığı ve hayal ettiği pek çok şey saçma geliyor bana. sen evlenmişsin ama sonra.:))

Ailem hala inanamıyor biliyormusun,erkek kardeşim durup durup sen cidden evlendinmi diyor,3 sene geçti bide,kafamdaki evlilik de öyle herkesinki gibi,komşum olsun çay,pasta işine gireyim değil zaten

Şİmdiki kayınvalideler hakkaten gelin çalışşsın istiyor,garipler sanki kendileri çalışmış

Fatmagülün suçu ne? dizisinde o zengin çocuğun annesi varya,ona çok üzüldüm,nasıl kahroldu
çocuğunun böyle birşey yapmasını kendisine bile itiraf edemedi kadın,mahvoldu resmen
Allah herkesin çocuğunu hayırlı etsin,ama şimdilerde etrafımda gerçekten şu çocuk da akıllı diyemiyorum yaaa,bu nasıl bişiy

Önümüzdeki ay 28 yaşına giricem, 13 yaşında çalışmaya başladım. Ara ara çalışmadığım dönemler oldu ama genelde çalıştım. Okurken bile ya yazları yada yarım gün çalıştım. Ve sizin deyiminizle toplum beni baya kıvama getirdi de böyle düşünüyorum..

Kendi acı geçmişim, ailem ve görüp yaşadıklarım beni bu düşünceye sevketti. İyi örnek yok mu var ama benim fikrimi değiştirecek çoğunlukta ve güçte değiller :))

Ve papağan gibi tekrarlıyorum ama İÇİMDEN GELMİYOR, HİS YOK. His gelsin diye arkadaşlarıma, çevreme bakıyorum bu sefer aman aman kalsın diyorum :))

Belki ilerde fikrimi değişterecek sevgi dolu bir adam, mutlu, huzurlu bir aile, kendini bilen ve fazla karışmayan kayınpeder, kaynana ve çocuk yetiştirecek güzel bir ortam, güzel bir dünya olursa ve içimdne gelirse yapabilirim, hayat ne getirir bilinmez

Sevgiler :ecrin_bebek::emir_bebek:

Son düzenleme:
3.Çocuğunuzun özürlü doğmayacağına dair garantinizde yok4.Çocuğunuzun size bakacağına dair garantinizde yok

Konuyla alakası var mı ama engelli çocuk sahibi olan annelere Allah kolaylık versin. Bleki istisnalar vardır ama engelli çocuğu olan anneler iki kere yanlız kalıyorlar. Sağlıklı çocuğu herkes seviyor, bakıyor ama engelli olunca kendi kocası bile kaçıyor o çocuktan, karısından...

X