Çocuk sahibi olmayı istememek

bebiş forumlarına doğru alalım çünkü sizin yorumlarınız da görünmüyor bu ortamda size algılarım tamamen kapalı yazdıklarınız okunmayacak
banım bebişim en güzel benim bebişim
bebeşimin cicileri
bebeişim ilk kakasını yaptı
en güzel gaz kokusu hangi bebişin konulaı var

çok komıksın evet bebişimle çok mutluyum sizin gıbı düşünen aciz ınsanlardan degılım şükürler olsun kı

Bende ailem yüzünden artık çocuk falan istemiyorum.Hayatımız onların ego savaşlarında geçiyor

Çocuk istememe hakkınıza saygı duyarım bende nacizane fikirlerimi söylemek isterim ilk defa yazıyorum buraya yazılanların bazılarını okudum ..
Bende bir anneyim 21 yaşında kızım var üniversite öğrencisi vede yurt dışında okuyor belirli zamanlarda yanımıza geliyor ve dönüyor okuluna şimdide yanımda hafta sonu dönecek okuluna hatta beraber gidiyoruz..
Kızım doğduğundan beri yaptığım şeylerden biride uyurken sık sık nefesini kontrol etmektir halada yaparım bunu acaba nefes alıyormu diye..
Tamamen annelik içgüsüdür bu korumacılıktır..
Çocuğum oradayken acaba aç mı tokmu diye düşünürüm lokmalar boğazımdan zor geçer bilirim aç kalmaz ama yinede korkarım aç kalmasın diye..
Hastalandığı zaman yanında olamam benim yerime arkadaşları bakar ilgilenir ilaçlarını verir ama aklım kalır sonuçta her zaman ararım nasıl oldun diye..
İşte böyledir annelik duyguları ....
Sadece anlatmak istediklerimi yazdım ...

Çocuk istememe hakkınıza saygı duyarım bende nacizane fikirlerimi söylemek isterim ilk defa yazıyorum buraya yazılanların bazılarını okudum ..
Bende bir anneyim 21 yaşında kızım var üniversite öğrencisi vede yurt dışında okuyor belirli zamanlarda yanımıza geliyor ve dönüyor okuluna şimdide yanımda hafta sonu dönecek okuluna hatta beraber gidiyoruz..
Kızım doğduğundan beri yaptığım şeylerden biride uyurken sık sık nefesini kontrol etmektir halada yaparım bunu acaba nefes alıyormu diye..
Çocuğum oradayken acaba aç mı tokmu diye düşünürüm lokmalar boğazımdan zor geçer bilirim aç kalmaz ama yinede korkarım aç kalmasın diye..
Hastalandığı zaman yanında olamam benim yerime arkadaşları bakar ilgilenir ilaçlarını verir ama aklım kalır sonuçta her zaman ararım nasıl oldun diye..

Sizin çocuğunuz yurt dışında okuyormuş daha ben başka ilçeye okumaya gidemedim başka şehre kpss kazanıpta gidemedim.Bizim için hayal ancak evlenirsekte adamın durumu olursa ancak o zaman ihtimal.Anneden anneye fark var yani.Ne yapacaksam kocamın evinde yapacakmışın onda sorumluluk olmayacakmış olursa mazallah ne derler adımız neye çıkar

Sizin çocuğunuz yurt dışında okuyormuş daha ben başka ilçeye okumaya gidemedim başka şehre kpss kazanıpta gidemedim.Bizim için hayal ancak evlenirsekte adamın durumu olursa ancak o zaman ihtimal.Anneden anneye fark var yani.Ne yapacaksam kocamın evinde yapacakmışın onda sorumluluk olmayacakmış olursa mazallah ne derler adımız neye çıkar

İnşallah kazanırsınızda sınavı istediğiniz bir yere gidersiniz annaelik çok farklı bir duygu aslında .

bakınız ne kadar saygılı anlayışlı sorgulamayan sadece duygularını paylaşan insani bir yorum
işte böyle yorumlar beni mutlu ediyor

çocuk konusu beni de çok düşündürüyor...aslında çocukları çok seviyorum ama bir çocuk dünyaya getirmek ve o andan itibaren hayatını ona adamak çok korkutucu geliyor. üstelik mesele sadece onu beslemek, hastalandığında bakmak, üstünü başını yapmak, eğitimini sağlamak meselesi değil. daha en baştan ailelerinn çocuğuna "gelecek kazandırma" güdüsü başlı başına bir hırsa, başka ailelerle aralarındaki bir rekabete ve çocuğun tıynetine göre ya ego tatminine ya da eziklik psikolojisine dönüşüyor. murathan mungan'ın yüksek topuklar romanındaki "tuğde" karakteri ve onun annesine dair gözlemleri çok gerçekçi ve korkutucuydu mesela... bazı arkadaşlar bu başlıkta yapılan bu türden soğukkanlı değerlendirmeleri "zavallılık" olarak görmüş ama bu sorgulamalar yapılmadan, sadece üreme içgüdüsüyle fıydırılmış nesillerin de kendilerine sağladıkları tatmin duygusundan evla neye hizmet ettiği muammadır...

çocuk konusu beni de çok düşündürüyor...aslında çocukları çok seviyorum ama bir çocuk dünyaya getirmek ve o andan itibaren hayatını ona adamak çok korkutucu geliyor. üstelik mesele sadece onu beslemek, hastalandığında bakmak, üstünü başını yapmak, eğitimini sağlamak meselesi değil. daha en baştan ailelerinn çocuğuna "gelecek kazandırma" güdüsü başlı başına bir hırsa, başka ailelerle aralarındaki bir rekabete ve çocuğun tıynetine göre ya ego tatminine ya da eziklik psikolojisine dönüşüyor. murathan mungan'ın yüksek topuklar romanındaki "tuğde" karakteri ve onun annesine dair gözlemleri çok gerçekçi ve korkutucuydu mesela... bazı arkadaşlar bu başlıkta yapılan bu türden soğukkanlı değerlendirmeleri "zavallılık" olarak görmüş ama bu sorgulamalar yapılmadan, sadece üreme içgüdüsüyle fıydırılmış nesillerin de kendilerine sağladıkları tatmin duygusundan evla neye hizmet ettiği muammadır...

Zaten çoğu o şekilde.Ben hep başarılı öğrenciydim ama annem 89 alsam neden 90 almadın derdi takdir alırdım yine puanımı beğenmezdim.Sayesinde istediğim okul olmadı sorun yine bende oldu.Adam akıllı çalışsam olmazdı şimdi ki yanlış hatalarımında sebebi benim.Daha bu sabah bir oy yüzünden demediğini bırakmadı.Parayı yiyen onlar bir evet ya da hayıra günü rezil olan biziz ki birde şu var annem ne zaman bana kızsa hep geçmişimde yaptığım hataları söyleyip laf sokarak sindirmeye çalışıyor.Başka kız bul kendine dedim olsa keşke bulurdum dedi resmen

Zaten çoğu o şekilde.Ben hep başarılı öğrenciydim ama annem 89 alsam neden 90 almadın derdi takdir alırdım yine puanımı beğenmezdim.Sayesinde istediğim okul olmadı sorun yine bende oldu.Adam akıllı çalışsam olmazdı şimdi ki yanlış hatalarımında sebebi benim.Daha bu sabah bir oy yüzünden demediğini bırakmadı.Parayı yiyen onlar bir evet ya da hayıra günü rezil olan biziz ki birde şu var annem ne zaman bana kızsa hep geçmişimde yaptığım hataları söyleyip laf sokarak sindirmeye çalışıyor.Başka kız bul kendine dedim olsa keşke bulurdum dedi resmen

ya o dertler herkesin başında...30'lu yaşlara yakın bunları daha iyi kavrıyor insan çünkü yaşamsal atılımlar da hatalar da bu dönemde olduğundan ailelerin aslında gurur duymak için çocuk dünyaya getiriğine ayıyorsun.
şimdi annemle dertleşiyoruz kadın çok kendinden emin "şimdiki aklımla ne evlenir ne de seni dünyaya getirirdim, mesleğim vardı; çalışır, kazanır, yerdim. daha az yıpranırdım" diyor. ben elbette anneme kızmıyorum bu düşüncesinden ötürü, çok haklı çünkü...
ama kadınların da aşil topuğu var; "ya ilerde istersem"... elif şafak bile yazmıştı; "ilk çocuğum emir'i dünyaya getirdim. tek kaygım şimdi belki çocuk istemiyorum ama ya ilerde istersemdi" diyor...işte o ilerisi kadınarın doğurganlıklarını yitirdiği bir moment olduğundan geri dönüşü de olmuyor ve korkudan ve bencillikten yapayım bari deniliyor.

annem de "ne kadar akıllı çocuklar doğurmuşum ne evleniyorlar ne çocuk istiyorlar" der:) aslında ancak ayıyorlar anneler bizi örnek alıyorlar ama iş işten geçmiş naparsın:))

pişmanlık konusunu ben de düşünüyordum. artık her seferinde aynı noktaya geldiğim için düşünmüyorum. yani eğer şu an gençken bir çocuğun bakımını kaldıramam diyorsam ilerde herhalde hiç kaldırmak istemem.

tek sorun çocuk istemeyen adam bulmakta. :bbo:

eskiden baştan fikrlerimi deme taraftarıydım artık demeyeceğim adaylarıma çocuk istemediğimi. birbirine biraz alıştıktan sonra söylemek daha iyidir gibi görünüyor.

herkesın geçmiş bayramı kutlu olsun,ben yurtdışında olmam sebebi ile giremedım,forumda kaynamış,ya ilerde istersem,yaa evlenınce fikrin değişir falan gibi kılişe lafları bırakmak lazım,istersekde isterız,şu an bunu tartışmıyoruz,ama bazılarının anlamak istemediği bız bu yüzden evlennemıyoruz bile,yalnız kalıyoruz,ve hala fıkrımızı değiştirmıyoruz,bu çok ciddi bir kararlılık,kızlar bızbıze yetrız,ama fikrinizi söyleyın yanı çocuk sahıbı olan hanımlar,ama şu çocuklardan çok şikayet eden hanımlar nerede ben asıl onları merak ediyorum,neden yazmıyorlar,

bakınız ne kadar saygılı anlayışlı sorgulamayan sadece duygularını paylaşan insani bir yorum
işte böyle yorumlar beni mutlu ediyor

Burada saygılı olmak lazım diye düşünüyorum herkesin fikri kendine göre doğru geliyor çünkü..
Saygımızı yitirmeden tartışırsak hiç bir sorun kalmaz eğer olmazzsa sonunda hakarete varıyor burada .
Ama yinede ben çocuksuz bir hayat düşünemiyorum çocuk evin neşesidir herşeyidir...
Sevgiler.....

altını imzalıyorum
lütfen prim vermeyelim bakın
kendisi bıkacak uğraşmaktan görmeyin

sempatiksalakcinni

anladığım kadarıyla azelya arkadaşımız bizim bu tercihimizi hazmedemiyor gibi ona göre çocuk yapmamak bi problem gibi algılıyor herhalde ki durduk yere gelip bende dahil eleştirmeye kalktı,bu tercihimizi herkesin bakış açısı farklı bu forumda türlü türlü insanlar var türlü türlü değişik fikirler normaldir yani hiçkimse sen niye böyle düşünüyorsun diyemezki yapar yada yapmaz herkesin kendi bileceği iş kimseyi zorlayamayız.

Hazmedemiyorum mu? Bana ne senin üremenden ya..Sen daha yazdıklarımı algılayamamışsın, ya da gördüğünü okuyamıyorsun.Ben ne yazdım sana? "çocuk yapmak istemiyor olabilirsiniz buna birşey diyemem ama bahane olarak dünya kötü demeyin, ben bakamam bu sorumluluğun altına giremem diyin" dedim.
Ama bravo sen kalmış bunu neresinden evirip çevirdiysen, çocuk yapma fikrine karşı olduğunuzdan bu yorumları yaptım sanmışsın..

annem de "ne kadar akıllı çocuklar doğurmuşum ne evleniyorlar ne çocuk istiyorlar" der:) aslında ancak ayıyorlar anneler bizi örnek alıyorlar ama iş işten geçmiş naparsın:))

pişmanlık konusunu ben de düşünüyordum. artık her seferinde aynı noktaya geldiğim için düşünmüyorum. yani eğer şu an gençken bir çocuğun bakımını kaldıramam diyorsam ilerde herhalde hiç kaldırmak istemem.

tek sorun çocuk istemeyen adam bulmakta. :bbo:

eskiden baştan fikrlerimi deme taraftarıydım artık demeyeceğim adaylarıma çocuk istemediğimi. birbirine biraz alıştıktan sonra söylemek daha iyidir gibi görünüyor.

Baştan söylemen en mantıklısı benim erkek arkadaşımda çok sonradan söyledi tam aradığım adam bu dediğimde arada kalmıştım.Boşver gidecekse baştan gitsin yani sonrasında daha zor oluyor

Derin deniz tebrik ederim seni. En az rumuzun kadar derin düşünebilen bir birey olduğun için:)))Çoğu insan böyle gelmiş böyle gider diyor, benim neyim eksik,bende üremeliyim felsefesiyle olaya yaklaşıyor, bende kendimi çocuk sahibi olarak tatmin etmeliyim diyor.((((((((((( Tabi aslında bu gerçekleri kendilerine bile itiraf edemiyorlar, asıl acizler onlar...

X